Keresés

Részletes keresés

StephanusHan Creative Commons License 2024.06.03 0 0 25601

Köszönöm Prelleg.  A  nevek nekem is megvoltak, csak most látom, hogy stimmel az anya neve minkét esetben. Az Új-Panát születési hely is valószinüleg.( Bár most nézem végig az összes Új Panáti oldalt  és eddig nem találtam. ) 1829-ben született egy Georgius nevü fiú, ő még Új-Panáton, utána 1831-ben Gyulán Adamus, és 1834-ben szintén Gyulán Michael. az én ősöm az apai üknagyanyai ágból Michael volt. Az anyjuk Anna Reichart volt, akit  úgy irtak, ahogy éppen eszükbe jutott.... Itt még felfele is van valamennyi adat, csak az a nagy kérdés, hogy Eva Eberhardt nekik testérük volt-e, mert ennek sehol nem találom nyomát. Kb 1825-26-ban születhetett, és ez már az apai üknagyapai ágán van, szóval ha testvérek, akkor a két ág itt  is  összefonódik.

 

Előzmény: Prelleg (25600)
Prelleg Creative Commons License 2024.06.03 0 0 25600

StephanusHan: Csakhogy Eberhardt téren is bonyolítsam a helyzetet, még két házasságkötést találtam gyulavári Eberhardt Ádám lányaival. Borbála Mészáros Ádámmal házasodott össze, Zsófia pedig Deim Károllyal. Mind a ketten használták a Kemény nevet is.

Mészáros-Eberhardt esk.: https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CS5H-SS7G-W?cat=239587

Mészáros Ádám halála: https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:939J-XPQH-V

Mészáros Ádámné Kemény Borbála halála: https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9GY1-9J8H?i=326 (A születés helyét Újpanádnak írták be, de valószínűleg tévednek.)

Deim (Daim)-Eberhardt esk.: https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CS5H-SS7G-N?cat=239587

Deim Károlyné Eberhardt Zsófia halála: https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CS6C-MDHW?i=505&cat=237806

Az ő és az apja neve, valamint az életkora alapján gyanús, hogy ő lesz a kiskunmajsai (szanki?) keresztelt Zsófia is, csak elég messze van térben a többi születéstől.: https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:9398-XL5F-C?mode=g

A maticneknjige.org-on Arad vármegyének csak a déli részén lévő települések anyakönyvei érhetőek el.

Zoltán 1971: A halotti anyakönyvben Rimaszombati János feleségének halála volt az első bejegyzés. Elek György szerint Rimaszombatiék ebben az évben költöztek a városba: https://library.hungaricana.hu/hu/view/JNSM_Ek_10/?query=%22rimaszombati%20testv%C3%A9rek%22&pg=60&layout=s

hor-vathy: Szerintem azért nem láthatóak a képek, mert a filmen vannak bérmálási bejegyzések az 1930-as évekből. Az egyházi anyakönyvek feltöltése azért is jó, mert kevésbé szigorúak a védelmi idők. Ott még ha jól tudom mindig a 30-60-90-es határ él. + míg az állami anyakönyveknél 1980 utáni időszakba ki tudja mikor nézhetünk bele egyházinál majd ez sem lesz akadály. (Tudnék örülni a református anyakönyvek digitalizálásának, ha már a római katolikusok, evangélikusok, unitáriusok és izraeliták is megtették.)

-----------------------------------------------------------

Múltkor megpróbáltam összefoglalni az állami anyakönyvi projektről tartott előadást, most már elérhető videón keresztül is. Angol nyelvű, magyar felirat nincs rajta, de az automatikusan létrehozott angolt be lehet úgy állítani, hogy automatikusan magyarra fordítsa. https://www.youtube.com/watch?v=jPXV-dILpec (A konferencia többi előadása is elérhető az MNL OL YouTube csatornáján, a viták viszont nem.)

(Remélhetőleg nem csak a Pest vármegyei anyakönyvek lesznek digitalizálva.)

vörösvári Creative Commons License 2024.06.03 0 0 25599

A 1895 előtti egyházi anyakönyveket még a mormonok fényképezték le a 1960-as években, cserébe adtak mindegyik mikrofilmből másolatot az államnak. 

Előzmény: vörösvári (25598)
vörösvári Creative Commons License 2024.06.03 0 0 25598

Eddig az állam nem foglalkozott anyakönyvek digitalizálásával, helyette inkább azzal volt elfoglalva 2012 óta hogy tudja egyre jobban korlátozni a hozzáférést a polgári anyakönyvekhez, az egyházak meg fizetés fejében hozzáférést adtak. 

Előzmény: hor-vathy (25596)
rferi Creative Commons License 2024.06.03 0 0 25597

Az egyház a polgáriakat biztosan nem fényképezi sehogy.

Előzmény: hor-vathy (25596)
hor-vathy Creative Commons License 2024.06.03 0 0 25596

Már eleve az érthetetlen, hogy a MOL mellett az egyház is gyakorlatilag párhuzamosan ugyanazt csinálja.

Előzmény: vörösvári (25592)
vörösvári Creative Commons License 2024.06.03 0 0 25595

Azokkal kezdték. 

Előzmény: freyya (25593)
freyya Creative Commons License 2024.06.03 0 0 25594

Azt amúgy sosem értettem, mi értelme korlátozni a letölthető fényképek számát. Printscreen-nel annyit szedek le, amennyit akarok. 

freyya Creative Commons License 2024.06.03 0 0 25593

Fényképezik a Pest megyeieket is? Én annak is nagyon örülnék, ha pénzért meg lehetne nézni a neten, mint mondjuk a Váci Egyházmegyénél. 

 

Előzmény: vörösvári (25592)
vörösvári Creative Commons License 2024.06.03 0 0 25592

Kíváncsi vagyok, ha a MOL befejezi a polgári anyakönyvek fényképezését akkor felrakják az internetre vagy csak a levéltárak számítógépein lehet majd megnézni, kinézem belőlük a másodikat. 

Előzmény: freyya (25591)
freyya Creative Commons License 2024.06.03 0 0 25591

Fene tudja. Annak mi értelme volt, hogy az egész országban végigfényképezhették a polgári anyakönyveket, csak Pest megye nem engedte? Máshol is lehetnek bekattant emberek. Vagy rájöttek, hogy mennyire keresett manapság az ilyesmi, és inkább pénzért akarnak közzétenni saját adatbázist. 

Előzmény: hor-vathy (25590)
hor-vathy Creative Commons License 2024.06.02 0 0 25590

Semmi sincs kicsukva, de annak meg mi lenne az értelme? Ugyanakkor egy csomó olyan adat lehet az anyakönyvekben,

ami fontos lehet, vallás, származási hely, foglalkozás stb..

Előzmény: freyya (25589)
freyya Creative Commons License 2024.06.02 0 0 25589

Én is találkoztam már ilyennel. Az tudom elképzelni, hogy az érintett település nem járult hozzá, hogy publikálják az anyakönyveket a neten, és leszedette. 

Előzmény: hor-vathy (25588)
hor-vathy Creative Commons License 2024.06.02 0 0 25588

Egy technikai kérdés. Felvidék, Léva, Nagykálna. Amikor névre keresek, kiadja a névsort, ugyanakkor a sor végén jelzi, hogy nincs kép.

Nem igazán értem, ha nincs ak. felvétel, akkor az adatok honnan származnak?

hor-vathy Creative Commons License 2024.06.02 0 0 25587

Én csak katolikus anyakönyvben láttam és szinte kizárólag rekatolizációs névsort. Ez viszont azt is jelenti, hogy, aki pl. katolikusnak született, az akár reformátusként is meghalhatott.

Ez megjelenhetett a családon belül is, az egyik gyerek maradt katolikus, a másik áttért.

Előzmény: Prelleg (25584)
StephanusHan Creative Commons License 2024.06.02 0 0 25586

Nagyon köszönöm. Én is itt akadtam el kb 2 éve. Azóta keresek.. mar kigyüjtöttöm az ország összes Hangyál nevü emberét, Nyúlon találtam 1720-ban leghamarabb. A nagypapám öccse szerint ( meghalt 1971 ben), és inkább az unokáitól tudom) eredetileg Németországból került  a Dunántulra egy nagy család, és utána széledtek szét, mert nem volt egy helyen annyi  munkalehetőség.És  eredetileg nem is Hangyálnak hivták őket, de azt nem tudjuk, hogy mi volt. 

Van aki Baranya megyét is emliti, de most  Gyulán nézem oldalanként a RK anyakönyveket, mert  elég sok elirás van az indexelésben. Egyelőre ennyi. 

 

Előzmény: Prelleg (25584)
Zoltán 1971 Creative Commons License 2024.06.02 0 0 25585

Részemről nagyon köszönöm a segítséget. Nagyon úgy néz ki, a korábbi emlékek nem pontosak az eredetivel kapcsolatban. Egy 1715-ös Rimaszombat városából való lakos névsort találtam tegnap, keresztnév Sámuel is van közte, több is. Azt nem tudom hol, de talán meg lehet találni, hogy Karcagra településkor milyen vezetéknév-ből lett Rimaszombati. Anyakönyvben így bátrabban keresek - keresünk vissza, jó eséllyel hátha lenne valami. Eddig az 1769 miatt nem néztem, illetve az FSearch keresője sem adott nekem találatot. 

Megjegyzem, pár napja lettem a keresés részese. Az eddigi munkát végző Rokon itt, 1780-nál akadt el. 

Az eddig kapott forrásokat át fogom tanulmányozni, próbálok kis szerencsével további információt találni. 

Előzmény: Prelleg (25584)
Prelleg Creative Commons License 2024.06.02 0 0 25584

Az AdatbázisokOnlineon van két új 1848/49-es adatbázis, az egyik veszteségi adatbázis, a másik hadműveleti iratokat (sok más mellett) tartalmaz.

StephanusHan: A Hangyal ág talán még rejtélyesebb, mint az Eberhardtok. Én sem találom István keresztelését, pedig Gyulán született a házassági bejegyzés szerint. Ha jól írták, akkor lehet örökbefogadás, vagy István törvényesítve lett, esetleg ők is két nevet használtak, mint az Eberhardtok. Gyulán ekkortájt egy házaspár, a Hangya(r)-Szeredi jöhetett szóba, mint szülők, a szintén pásztor (opilio) férj halotti bejegyzése szerint Veszprém megyei. De semmilyen kapcsolatot nem találtam István és köztük. A gyulavári és gyulai adóösszeírások sem segítettek, azokban az években, amelyekbe belenéztem nem találtam az Eberhardtok és Hangyálok nyomát. (Ami persze nem jelenti azt, hogy nem laktak ott.) Azt hiszem csak akkor lehet majd előrelépni, ha meg lesz István halotti bejegyzése Gyulán, Sarkadon, vagy máshol.

Hangyár József halottija: https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-C33D-89TV?i=71&cat=239587

hor-vathy: Én úgy tapasztaltam, hogy az izraelita áttérteket azért általában beírták az anyakönyvekbe, a különböző keresztény felekezetekhez tartozókat ritkábban. A keresztelési anyakönyvbe kerültek, de volt, hogy külön részbe "kaptak" az anyakönyvön belül, ahová az áttérteket jegyezték be. Néha vezettek kitértek részt is. Azt hiszem az áttérésről értesítették az előző felekezet papját is, mert olvastam olyan bejegyzést, ahol a lelkész szidja egy másik város plébánosát, amiért az a haldoklót áttérítette.

Zoltán 1971: A karcagi református házassági anyakönyvbe belenézve, János már 1748-ban a városban lakott, akkor kötött házasságot. Sámuel egyik lánya (Sára) ugyancsak 1748-ban lett megkeresztelve. (Rövidítették a nevet: R. Szombati.) Tehát ekkor már mind a ketten Karcagon éltek. Az 1760-as összeírásban benne van János. Győrffy István a Nagykunsági krónikában ezt írja róluk a karcagi templom építésével kapcsolatban: „Szabó György, az új főbíró a 300 aranyat felvitte Pozsonyba és ott a parochusok generálisa cassájára lefizette 1746. augusztus 12-én, s az egri püspök nyugtázta. A következő esztendőben hozzáfogtak az építéshez. [...] A vasmunkát Rimaszombati Sámuel és János uraimék, sőt a prédikátori széket is ők készítették saját költségükön. A toronyórát Rimaszombati Sámuel, a templom fakerítését 1754-1755-ben madarasi ács Gőz István csinálta.” Tehát valószínűbb, hogy a templom építésével kapcsolatban kerültek Karcagra. Örsi Julianna könyve szerint Sámuel ott volt 1766-os karcagi tanácsi jegyzőkönyvben, mint lakatos.

1760-as összeírás itt érhető el (152. oldal): https://mnl.gov.hu/mnl/jnszml/osszeirasok

Győrffy Nagykunsági krónikája (111. oldal): https://mtda.hu/books/gyorffy_istvan_nagykunsagi_kronika_Optimized.pdf

Örsi könyve (73. oldal): https://dspace.oszk.hu/handle/20.500.12346/1990623

Zoltán 1971 Creative Commons License 2024.06.01 0 0 25583

A család szájhagyomány útján erre emlékszik, egy ki-betelepüléskor jött a testvérpár. De ez ezek szerint lehetett 1769 előtt, akár jóval korábban is. 

Nagyon köszönöm ezt a segítséget, így némiképp változott a "kép" . Erzsébet lehetett korábban született lány gyermek. 

 

Előzmény: ajm (25582)
ajm Creative Commons License 2024.06.01 0 0 25582

1768. április 23.-án egy Rimaszombati Sámuelnek született lánya Karcagon, Erzsébet.

Előtte, február.11.-én Kovács János fiának keresztapja volt.

 

 https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:9392-MP9Y-1?view=index&personArk=%2Fark%3A%2F61903%2F1%3A1%3AVFLW-NH9&action=view

 

Nem lehet, hogy korábban is ott éltek, nem a Felvidékről menekültek?

Előzmény: Zoltán 1971 (25581)
Zoltán 1971 Creative Commons License 2024.06.01 0 0 25581

Üdvözletem. 

Segítséget, tanácsot szeretnék kérni. Rimaszombat városából származik a családom, és valószínű, az 1769-es református - katolikus konfliktus után költözött át JNK Szolnok megyébe, Karcagra egy testvérpár, szinte biztos, hogy János és Sámuel. János lakatos, Sámuel földműves volt az itteni emlékezet szerint. Karcagon az első felmenő Rimaszombati Sámuel néven 1780-ban szerepel Rimaszombati Sámuel és ismeretlen anya gyermekeként. 

Ha 1769-71 közt költözött át a testvérpár, esetleg a konfliktus következményei elől menekülve, talán, szerintem valószínű, Rimaszombaton volt, lennie kellene egy feljegyzésnek, listának, a kitelepültek, érintettek nevéről.

Jó esetben, a személynév egyezés alapján a testverpár így beazonosítható lehetne. Ezzel kapcsolatban kérnék segítséget, tanácsot a jártasabb tagoktól.

Köszönöm előre is.

Rimaszombati Zoltán 

 

hor-vathy Creative Commons License 2024.05.30 0 0 25579

Egy általános jellegű kérdés. A vallási felekezet váltása, hogy történt, hol jegyezték fel? Régebben találkoztam

 főleg rk. anyakönyvekkel, ahol ezt beírták, de ez nem volt általános.

StephanusHan Creative Commons License 2024.05.29 0 0 25578

Nagyon köszönöm. Ezeket én is megtaláltam, csak az a helyzet,  egyelőre azt keresem, ill. azt is, hogy az apai oldalról az egyik szülő Hangyál a másik Eberhart.  De az a helyzet, hogy a dédnagypapa Hangyál János,akinek nagyapja Stephanus Hangyál, nagyanyja Eva Eberhart volt, akinek apja Adamus Eberhart, a dédnagymama Kemény Rozália , akinek apja Michael Eberhart, apja Adamus Eberhart, anyja Reichart Anna . Tehát a két ág összefonódik, Azt keresem, hogy Éva Eberhart és Michael Eberhart testvérek voltak-e. DE Évanal a halotti bejegyzésben semmi adat, azonkivül, hogy kb hányéves volt és özvegy.  Új-Panátnak már néztem az anyakönyvi bejegyzéseit, de elég kuszán vannak, (páros, páratlan oldal egymásután), és több Eberhart család is van, Adamus is több. 

De elég sok az elirás, családon belül is, az Eberhartokat 3 féleképpen is irják. 

Valószinü Uj-Panát  lesz a következő végigbogarászás... 

 

Előzmény: Prelleg (25577)
Prelleg Creative Commons License 2024.05.28 0 0 25577

Igen, nem Újpanádon született Éva. Két lehetőség van, az egyik, és ez a valószínűbb, hogy a mai Románia területén született, és mivel az ottani anyakönyveknek csak töredéke van fenn a Familysearchön, olyan helyen keresztelték, aminek az anyakönyvei nem érhetőek el. A másik, hogy nagyon félreindexelték. Éppen ezért néztem meg Gyulán, hogy laktak rajta kívül Eberhardtok, vagy sem. Tudjuk, hogy az apja Ádám és pásztorkodással foglalkozott. Egy bizonyos Eberhardt Ádámnak, aki pásztorkodással (opilio) foglalkozik, született két gyermeke (1831 és 1834) Gyulávárin. Az életkora is megfelelő, és igen valószínű, hogy ő Éva apja. Az anya személyében nem lehetünk biztosak, de a gyulavári-i kereszteltek anyja Reinhardt Anna volt. A feleség 1841-es halála után Ádám újraházasodott és Sarkadra távozott, ahogy később a Hangyál család is. Az újpanádi családnál az apa neve és foglalkozása Eberhard Ádám és pásztor (opilio), az anya neve Reinhardt Anna. Ahogy előttem is írták a pásztorok sokat vándoroltak. A gyulai keresztelési anyakönyvekbe belelapozva, az 1820-as években is vannak benne vári-i születésű gyerekek, tehát Kálniczky jól írta a könyvében, 1830 előtt a vári-i születésű római katolikus gyerekeket Gyulán jegyezték be. (Az Eberhardok néha a 'Kemény' nevet is használták.)

Előzmény: StephanusHan (25573)
András Pruzsinszky Creative Commons License 2024.05.28 0 0 25576

Szia! Ha még érdekelnek a Delacasse / Hell Ferenc és a többi rokon akkor tudok küldebi egy családfát esetleg

Előzmény: sammick (20020)
StephanusHan Creative Commons License 2024.05.27 0 0 25575

Köszönöm, ez nekem is megvan.  Csak visszafele akadtam el az időben. De sajnos a férj halálozási bejegyzését sem találom. Sarkadon, Herpa pusztán laktak, de hogy ő hol halt meg, az is kérdés....

Előzmény: hor-vathy (25574)
hor-vathy Creative Commons License 2024.05.27 0 0 25574

A feleség halottija is megvan, 1878. Ott becsültként adták az 1826-s születési évszámot.Viszont özvegynek írták, ami szerint az utolsó gyerek és a feleség

halála közti időintervallumot kell vizsgálni.

Előzmény: StephanusHan (25573)
StephanusHan Creative Commons License 2024.05.27 0 0 25573

A választ  köszönöm. A férj Stephanus Hangyál , a feleség Eva Eberhart. Annyit találtam meg, hogy mint irtam 1841-ben házasodtak össze. A sok-sok gyerek Gyulán és Sarkadon született. Ők megvannak. Csak sehol nem találom a szülők születési helyét. Eberhartokat találtam Új-Panáton, de egyik sem volt korrekt. Az anyakönyben mindkettő vári születésünek lett irva, de kb. 20 év születési bejegyzést  néztem végig Gyulán és Sarkadon, de sajnos nem találtam egyiket sem.  De lehet, hogy az egyháznál lett elirva, mint jó pár esetben .A levéltáros, akit kérdeztem, azt mondta nézzek utána hogy a környéken hol volt r.kat.templom, ahol volt anyakönyvezés is. De sajnos elakadtam. Annyit tudok, hogy Stephanus kb. 1822 ben, mig Eva kb. 1825-26 ban születhetett.  Ha valakinek ötlete, várom....

Előzmény: Prelleg (25569)
Prelleg Creative Commons License 2024.05.26 0 0 25572

Faragó-Bekényi: Egy profi családfakutatónál olvastam, hogy 1830-tól meg van neki a névmutató (az oldal alján, Segédletek a családfakutatáshoz), próbálj nála rákérdezni, hogy a korábbi időszakból is létezik az index, hátha válaszol. https://www.multkutatas.hu/csaladfakutatasrol/

StephanusHan: A kiskunmajsai gyerek születési évét elírtam, 1819.

Előzmény: Faragó-Bekényi (25571)
Faragó-Bekényi Creative Commons License 2024.05.25 0 0 25571

Kedves Prelleg!

Köszönöm a választ!
Nekem csak annyi infóm van, hogy létezik egy névmutat a házassági anyakönyvekről a hiányzó időszakból.
Hogy ez teljes vagy csak részleges arról sajnos nincs információm.

 

A szolnoki levéltári másodpéldányok már közelebb vittek a megoldáshoz, de azok is "csak" 1827-től elérhetők .

Előzmény: Prelleg (25569)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!