Ahogy írják, azon a télen még a Duna is majdnem befagyott, pedig addig kicsit hihetetlennek tűnt, hogy Mátyás király legendája a megválasztásáról igaz lehet....
Már a 85/86-os is brutális volt (hideg tekintetében), de 87 januárjában még egy nagyon durva, erős széllel jövő és több napig tartó hóesés is volt, ami után lebénult az ország, és Pakson -30 fokot mértek, szóval a 86/87 viszi a primet.
Hát ezt szomorúan olvasom. Valóban ilyen tél régen volt, egyik délelőtt 11-kor kimentem, és -15 volt... pedig én Gyulán lakom, az ország talán legmelegebb részén.
Debreczy meg egy legenda, ugye könyvet is írt a télállókról.
Van nekem is néhány faj a kertben, nem írtam mert erre van külön topic is, az Agave parryi változatok(cousei), Agave neomexicana, Agave megalacantha(valamilyen parryi hibrid lehet), Agave lechuguilla, az említett A. utahensis.
Az legutóbbi tél elég durván keresztül húzta, átírta a télálló agávéim tűrőképességét. Márkb 10 éve nevelek a kertben télálló agávékat, Az Agave parryi cousei, az idei télig mindent bírt, értem ez alatt az extrém hideg(-23 c°) száraz telet(hó nélkül), vagy csapadékos enyhe telet, tehát mindent, közben már kb. 4-5 éve más fajok is bekerültek a kertbe, az említett A. megalacantha Debreczy Zsolt gyűjtéséből, akitől kaptam ő már több évtizede nevelte gond nélkül, ez a faj(tá)t amúgy gyönyörű, mindent viselt a legkülönbözőbb téli viszonyok közül az A. p. var couseihez hasonlóan, de a legutóbbi tél hosszúságát úgy tűnik a legtöbb télálló agávé nem viseli, mert -16 c°-on ami rövid ideig tartott(3-4 nap volt), a hosszú téllel párosítva a nagy töveim kifagytak(), amelyek a korábbi rövid ideig tartó -20 c° os hidegeket játszva bírt(ami kb 7-10 napig tartott). A lényeg, hogy a hosszú hidegen van a hangsúly amit nem bírnak(másfél hónapig a talajba voltak folyamatosan fagyva)!
Ami érdekes, hogy az Agave lechuguilla nagy tövek átteleltek, pedig ez elvileg egy fagytűrő agávé nem télálló, itt a sarjaik fagytak ki. A másik áttelelő egy utahensis változat volta lechuguillahoz hasonlóan áttelelt.
A. parry var cousei és a megalacantha sok kis sarjat hozott, két forrásból lévő Agave neomexicana nagy töveim is így jártak, az egyik típus sarjai átteleltek, míg a másik felpuffadt tavasszal mert bele ment a gomba, tehát sarjak nélkül eltávozott az örök vadászmezőkre.
A megalacantha és a couseiknél egy olyan jelenségre lettem még figyelmes, hogy a nagy tövek alatt növő nagy sarjakat amit nem tudtam eltávolítani korábban, mert nem fértem hozzá, a nagy anyatövektől, túlélték a téli krízist, mert megvédte a klónját, így értelme maradt, hogy ott nőtt!
A végső következtetés, 30 évente így járhatunk az agávékkal, mert elvileg 30 éve volt ilyen hosszan tartó, folyamatosan fagyos tél.
Az öntözést már célszerű abbahagyni, mert hajnalonta már hűvös idő nem használ a nedves talajú növényeknek. A teleltetést akkor érdemes elkezdeni, ha nappal is tartósan 15 fok alatt marad a léghőmérséklet. Illetve, ha hajnalonta fagypont közelébe esik a hőmérséklet. De mindez a száraz talajú növényekre érvényes.
Én a helyedben már nem öntözném őket, de ameddig ilyen idő van (5 fok feletti éjszakai hőmérséklet), nyugodtan kint maradhatnak. Legjobb lenne egy olyan hely, ahol van fény, de ha esik az eső esetleg, nem áznak.
Érdekes amit írsz. Ezt másoktól még nem hallottam. A gyökér maradványok valószínűleg olyan talajvédelmet kaphattak, ami további fejlődésüket is elősegítette. Ez az americana faj nagyfokú virulenciájára utal.
Ez így van, egész telet nem élne túl, már próbálkoztam vele, tehát mese a télálló Agave americana, írtam is, hogy rövid ideig bírja ez. Illetve a külső levelek sérültek.
Amin viszont egyszer meglepődtem, hogy a beszakadt gyökerek, sarjak mennyivel többet bírnak a télen, és itt nem kimondotta a talajhőnek tudom ezt be.
Még 2010-es évek egyikében anyukámnál voltak az Agave americanaim, nyárra kiültetve, télire felszedve, a pincébe beállítva és teleltetve(nem volt kertes házunk).
Azon a télen elég cudar téli időszak volt-20 c°-os kemény mínuszokkal, következő évben tavasszal máshova lettek ültetve az agávék, ősszel viszont az előző évi helyükön kis agávék nőttek, ekkor esett le, hogy a sarjaik a talajba fagyva átvészelték a telelt.
Az A. americana valóban kisebb fagyokat elvisel, de csak száraz tővel és rövid ideig történő fagyhatással. Vagyis, ha a hajnali pár órás hideg után hamar nap éri és gyorsan emelkedik a hőmérséklet. De mint írod, a levélcsúcsok így is sérültek. Ez egész télen még erkélyen tartva sem biztonságos.
A 18. lehet egy E. subdenudata. De nekem kissé hiányzik a kerekdedebb bordázat és a ritkásan kiemelkedő areola gyapjúcsomók. Lehet, a növény nagyon viseltes állapota miatt vagyok bizonytalan. Ha a virága egy fehér szirmú, rövidebb csövű tölcsér, akkor nagy esély van erre a fajra.
A gyűjtők mindegyike saját talajkeverékre esküszik. Némelyik túl bonyolultnak is tűnik. Talán a legegyszerűbb változat a laza kerti föld, sóderral (nem homok, 1-2mm szemcseméretű sóder) keverve egyenlő arányban. A sóder arány a föld agyagtartalmától függően változtatható. Cél a kellő vízáteresztő képességű laza talaj. Van például, aki ezt perlit adagolással biztosítja. Én tennék még hozzá 10 % marhatrágyát. Hogy kellő tápanyag utánpótlása legyen, mert eléggé megviseltek voltak a képeken látott növények.
Az Agave americana egy bizonyos időjárási viszony mellett enyhén fagytűrőnek nevezhető, amikor még éjszakai fagyok vannak, de a nappalok fagymentesek, így már az alap változat kapott -10 c° is amit túléltek(a csíkos levelű típusok gyengébben bírják a hideget, kb -5 c° alatt fagynak el), néhány éve korán lettek kiültetve az agávéim(február végén, mert nagyon jó idők voltak, és március elején vissza jöttek a kemény éjszakai fagyok, nappal +3, +5 c° volt fagyos éjszakákkal, -10 c°-os hajnalokkal). A külső levelek kicsit sérültek, az agávék túlélték azt a krízist.
Bocs, de a feltett képek sem az álló vízről, sem a jó karbantartásukról nem árulkodik. Én csak arra tudok reagálni ami a képekről leolvasható. De Te tudod a körülményeket. Ha ezeket már korábban is teleltetted, akkor tedd hasonlóan most is, de tavasszal mindenképpen kell nekik egy jó tápdús és ugyanakkor jó vízáteresztő talaj, mert a cserépben álló víznél nincs rosszabb ezeknek.
Nem fagyálló egyik sem. Fagymentes, max 10 fokos helyen teleltetést igényelnek, öntözés nélkül. Bepakolni csak száraz földdel célszerű, kártevő mentesen.
Azt szeretnék kérdezni, hogy az alább látható kaktuszok és agave télálló/fagyálló-e? Ha igen, hogyan tudnám átteleltetni a legbiztosabban őket? Kint hagyni így a szabadban, de akkor éri eső/hó? Vagy egy fedett teraszra rakni ahol csak a hideg károsíthatja?
Annyit kell tudni, hogy igazából megvannak szerintem mióta élek, de sose foglalkoztam velük. Sajnos idéntől muszáj lesz, teleltetésről annyit tudok, hogy oda rakom őket ahol előző években is voltak. Nem vagyok teljesen hülye hozzá Bonsaim vannak én azokért vagyok oda, de mivel a kaktuszok fontosak voltak megpróbálom őket életben tartani. Érdekes, hogy azt írjátok kéne még öntözni mivel kint voltak és én pont azon voltam kiakadva, hogy állt a cserépben a víz.
Köszönöm a segítséget mindenkinek, ha jól értelmezem ahol nem egyértelmű ott virághozatalnál kellene egy fotó?
Köszönöm a kiegészítést. Igen hajlik a R.(Aylostera) heliosara, de a virág sokat jelentene itt is.
Most a legfontosabb az lenne, hogy az átteleltetésük megoldódjon. Nem ismerjük a lehetőségeket, de reménykedjünk, hogy minél több megéri a tavaszt. Az afrikaiakat (1,10,20) melegebb helyen, kellene tartani,némi víz adagolással. A többi nagyjából azonos igényű, 5-10 fok között áttelelhető. Én még egy utolsó öntözést beiktatnék, de csak akkor, ha utána melegebb helyen ki tudna száradni a talajuk. Csak azért, hogy kissé megszívják magukat, mert eléggé vízhiányosak, már most úgy néznek ki, ahogy a télvégén kellene. Tavasszal mindenképpen teljes átültetésre lesz szükség, de addig bőven lesz idő a felkészülésre.
Ezek jó beazonosítások, az enyémnél pontosabbak. Annyival egészíteném ki, hogy a 17. szerintem egy meggyötörtett Rebutia heliosa lehet, de a virág sokat segítene. A 26. pedig szintén valamelyik Notocactus.
A pontos nevek annyiból nem is létfontosságúak, hogy már ez alapján is nagyjából belőhetőek az igényeik. Először is: szerintem tavasszal át kellene ültetni őket, mert a földjük sokszor elhasználtnak, illetve nagyon víztartónak tűnik. De erre majd tavasszal térjünk vissza, vagy addig olvass utána mondjuk a kaktuszgyujtok.hu oldalon.