Keresés

Részletes keresés

h3o Creative Commons License 2005.12.21 0 0 242

Lehet most kapni valahol a Hullasztót?

kárpáti könyvkukac Creative Commons License 2005.12.05 0 0 241
Szerintem Vian nem az a korszakos író, meg az az öntörvényű zseni, akinek állítják, csupán szórakoztató - és néha komolyabb - lektűríró.
Corall Creative Commons License 2005.09.30 0 0 239

Naív Boris? Hát nem tűnik annak...ahogy gondolod.:)

 

Annyira reklámozzátok a Tajtékos napokat, hogy mostmár muszáj elolvasnom. Én eddig a Köpök a sírotokra és az Öljünk meg minden rohadékot (?) lelkes olvasója voltam. Hát, nem is tudom, melyik volt a durvább, de teccettek!

 

Ha elolvastam a tajtékost, elmondom, csatlakozom-e a klubhoz.

repha Creative Commons License 2005.07.12 0 0 237
Nekem a TAJTÉKOS NAPOK a kedvencem!
player_girl Creative Commons License 2005.06.08 0 0 235

Sziasztok!

 

Keresem megvételre a következő könyveket:

 

Zűrzavar az Ardenekben
Minden hulla fekete
És mindez a nők miatt
A hangyák
Vörös fű
Szívtépő avagy Hullasztó

 

Az összes létező budapesti antikváriumot végigjártam, de sajnos sehol sincsenek meg!:-/

Úgyhogy ha valaki tudna nekem segíteni, annak nagyon örülnék!

Előre is köszi!

 

Üdv!

player_girl

Claude Léon Creative Commons License 2005.04.08 0 0 234
Én a Pekingi őszre szavaztam, nem értek 1et a többséggel...
Előzmény: h8 (233)
h8 Creative Commons License 2005.03.24 0 0 233
"Boris Vian, a fenegyerek Nagyon örültünk, hogy Ganxsta Zolee Boris Viant nevezte meg kedvenc írójának, s egyúttal nehéz helyzetbe is hozott minket: melyik könyvét is ajánljuk? Vian nem egykönyves szerző, bármelyik munkája azonnal felismerhetően „vianos”, egyiket sincs bátorságunk jobbnak kikiáltani a többinél. A magyar repper a Venyigeszú és a planktont ajánlja, mi viszont a Tajtékos napokra esküszünk, hiszen talán ez a legszélesebb körben ismert könyve, annak idején még az Európa Kiadó jelentette meg a híres zsebkönyvtár-sorozatban, s erről a műről mondta Queneau, hogy a huszadik század legszebb szerelmes regénye. " Csak két dolog van: a szerelem, mindenfajta szerelem a csinos lányokkal, meg a New Orleans-i muzsika vagy a Duke Ellington-féle" A totális lázadó Pedig Vianról legelőször nem éppen a szerelem jut eszünkbe, hanem a tökéletes és teljes szabadság, ahogyan a történettel, a nyelvvel, a világgal bánik. Nincs az a konvenció, amelyet Vian ne szegne meg, legyen az társadalmi, irodalmi – sőt a kategóriák is elolvadnak, a szabályok határai is a semmibe foszlanak. Vian olyan szavakat teremt, hogy fordító legyen a talpán, aki vissza tudja adni az eredeti szöveg jelentését, hangulatát – kortársai közül ezt még talán a lengyel Lem Kiberiádájáról mondhatjuk el. Vian olyan világot alkot könyveiben, melyben bármi megtörténhet, tombol a szürrealizmus, mégis minden furcsaság megfelel valaminek a „valós” életből – régóta tudjuk, hogy az emberi kapcsolatok ábrázolásához, megértéséhez leginkább az abszurdot lehet segítségül hívni. A Venyigeszú nemcsak a túlfűtött kapcsolatokról, a féktelen bulizásról szól, hanem egyúttal könyörtelen kritikája a bürokráciának, melyet Arany Hamlet-fordítása óta mi csak „a hivatalnak packázásai” néven ismerünk, és szinte mindennapi (keserű) kenyerünkké vált. Csodafelnőtt Vian élete is példaértékű, mondhatni legendás: nem más, mint egy csodagyerek csodafelnőtté válása. Tizenöt évesen már korengedménnyel érettségizett latinból és görögből, két évvel később filozófiából és matematikából. Apropó filozófia: előszeretettel parodizálta a kor legdivatosabb filozófiai irányzatát, az egzisztencializmust, nem teoretikusan, hanem csípőből tüzelve: az egzisztencializmus pápájának, Jean-Paul Sartre-nak alaposan kijut a gúnyos megjegyzésekből. És ez nem minden: Vian természetesen csatlakozott a patafizikus társasághoz – mely a szabadkőművesség, valamint minden tudományos és filozófiai irányzat paródiája egyben. Alfred Jarry (az Übü király c. dráma írója) találta ki, a patafizikát az 1943-ban alakult Patafizikus Kollégium műveli, amelynek tagja volt többek között (Vian mellett) Raymond Queneau, Eugene Ionesco és Marcel Duchamp is. Szemethy Imre képzőművész meghatározása szerint „a patafizika gutavágó dialektika, téboly és túlzás valamely pozitívum szolgálatában. A patafizikában nem véletlen a valóságos eseményekkel és személyekkel való egyezés, véletlenek viszont a kufárkergetésből eredő tévedések és bokázások. A patafizika mint iskolakerülő tudományág: a háromszöglohasztó és háromszögpuffasztó geometria tárgykörében létező összefüggések halmaza.” Mindemellett az először blöffnek, harsány polgárpukkasztásnak tetsző irányzat komolyan megtermékenyítette a művészetet. Példának a Tajtékos napok előszavát („Előszócska”) hozhatjuk fel, melyben egy nagyon is életképes és szimpatikus filozófia kristályosodik ki. „Az életben az a fontos, hogy mindent a priori ítélettel illessünk. Úgy látszik ugyanis, a tömegeknek nincs igazuk, az egyéneknek meg mindig igazuk van. De ebből nem szabad magatartásunkra szabályokat levonni: nem kell ezeket megfogalmaznunk ahhoz, hogy betartsuk őket. Csak két dolog van: a szerelem, mindenfajta szerelem a csinos lányokkal, meg a New Orleans-i muzsika vagy a Duke Ellington-féle. A többinek el kéne tűnnie, mert a többi rút, s az alább következő néhány, bizonyságul szolgáló lapnak az ereje abban a tényben rejlik, hogy a történet teljes egészében igaz, mert elejétől végéig én találtam ki. A szoros értelemben vett anyagi megvalósulása lényegében a valóság ferdített és hevített hangulatú kivetítéséből áll egy szabálytalanul hullámos, torzításos referencia-síkra. Látható, hogy tán még soha nem volt szó ilyen tisztességes eljárásról.” Ezen idézet is bizonyítja, minden spontaneitás ellenére is mennyire tudatos művész volt Vian, ráadásul tehetségének teljes tudatában. Példás élet Vian egyetemi éveit a zajos házibulik és a jazz iránti érdeklődése határozta meg – kiváló trombitás volt, és állítólag jól énekelt. Több sanzont is írt, A dezertőr korának nagy slágerévé vált (Letölthető: innen). 1941-ben megnősült, egy évvel később mérnöki diplomát szerzett. 1942-ben kezdett el írni, először csak barátai szórakoztatására: első művét fogadásból írta meg – egy hét alatt. A „Köpök a sírotokra” c. (álnéven megjelentetett) regény rögtön jókora botrányt is okozott, ám Vian nem sejthette, az ő végzete is ez a cím lesz. Fanyar, abszurd viccekbe illő halálának története is: ezt a regényét tiltakozása ellenére megfilmesítették, s ő elment megnézni a sajtóvetítést. Ott annyira rosszul lett, hogy egy szívroham elvitte – nem túl hízelgő reklám a film készítőinek. Tudjuk, hogy a szerző szívbeteg volt, vagyis úgy élt, hogy tudta: bármikor meghalhat, ám mintha az írók nevében tiltakozott volna minden megfilmesítés ellen. 39 évet élt. Vian Alapítvány Vian persze nem kerülhette el a legendává válást: ő maga nyilván röhögne rajta, de özvegye jóvoltából ma már látogatható Vianék egykori lakása. A Boris Vian Alapítvány párizsi és katalóniai székhellyel működik, kéziratokkal, színházzal foglalkozik. Sajnos a ház nem került fel a védett épületek listájára, mert építészeti szempontból érdektelen. Iskolások látogatják Boris és Ursula, a medve otthonát, kéziratokat nézegetnek, sanzonokat hallgatnak. De magunkra is maradhatunk a padlásszobában egy kiszuperált BMW-motor és egy szék között, amit Vian készített. A falat könyvek borítják, a teret lassan bekebelezik a hatalmas papírkupacok, a lakás egyre kisebb, a mennyezet megereszkedett, pontosan úgy, mint A tajtékos napokban – olvasható a Nagyvilág c. lapban (Bővebben: HIPERLINK)" http://kultura.hu/nkom/culture/a_nagy_konyv/news/D999_news_18571.html [image1][image2]
medvemacs Creative Commons License 2005.02.15 0 0 232

Francúzul tudóknak egy kafa Vian-oldal:

http://www.franceloisirs.com/FL/boris_vian/index.htm

fokhagymabors Creative Commons License 2004.12.29 0 0 231
nagyon szép ajándék:-))
Előzmény: mollya (230)
mollya Creative Commons License 2004.12.29 0 0 230
ok-ok (: én most kaptam meg karácsonyra , egy fénykép van a borítóján egy gubbasztó lányról és a fénykép körül fehér virágok és az egész ilyen sötét.. illő hozzá ;)
Előzmény: fokhagymabors (229)
fokhagymabors Creative Commons License 2004.12.28 0 0 229
Taj-té-kos na-pok = SZE-RE-LEM!!!
mollya Creative Commons License 2004.12.22 0 0 228
köszi!! :) ez az. csak visszavittem könyvtárba, és pár hétre rá elfelejtettem a krapek nevét.
Előzmény: h8 (227)
h8 Creative Commons License 2004.12.22 0 0 227

Dicsőság.

De most rákerestem (hullasztó AND vian) és csak 2 találat van, ennél (Ctrl+F hullasztó) pont idézik is hosszabban azt a részt:

http://dude.freeblog.hu/archives/2004_Apr_dude.htm

Előzmény: mollya (226)
mollya Creative Commons License 2004.12.21 0 0 226

 

üdvözlet! lenne egy emlékezet-felmondta-a-szolgálatot kérdésem, hogy hívták a Hullasztóban a csónakos krapekot?? csak arra emlékszem hogy valami fura képző volt a nevében:)

és. éljen Vian! :)

Szagosmüge Creative Commons License 2004.05.30 0 0 225
Áj láv Boris Vian!

Áj láv Boris Vian!

Áj láv Boris Vian!

Áj láv Boris Vian!

Áj láv Boris Vian!

Áj láv Boris Vian!

Áj láv Boris Vian!

Áj láv Boris Vian!

Áj láv Boris Vian!

Áj láv Boris Vian!

Áj láv Boris Vian!

Áj láv Boris Vian!

Áj láv Boris Vian!

Áj láv Boris Vian!

Áj láv Boris Vian!

Áj láv Boris Vian!

Áj láv Boris Vian!

... Boris! Mi van?

K. N. Zordonbordon Creative Commons License 2004.05.30 0 0 224
Biztos befigyelt már nektek is, azért csak iderakom Jó kis könyvtár, Tajtékos... +Pekingi...
geot Creative Commons License 2004.01.24 0 0 223
Sziasztok.
Most hallottam errol a topicrol es nagyon megorultem neki. :-)
En nagyon szeretem Boris Vian konyveit, a kedvencem a Tajtekos napok es a Minden hulla fekete.
Egyelore ennyit, ezentul nyomon fogom kovetni a tarsalgasotokat. :-)
Udv. geot
Mustár Creative Commons License 2003.11.22 0 0 222
Mostanában olvasgatom ezt a Boriszt. Naccerű :)
Összes hozzáértő ismerősömet megkérdeztem, de eddig mindenki azt mondta, h olyan nem létezik, h sandacsacsa. Most az evipánt kutatom (azt már találtam is!:)))
h8 Creative Commons License 2003.06.25 0 0 221
vincere becses közlése:

"PÉNTEK (júl. 27.)

Duna 19.30
Az utolsó nap - Boris Vian
Dokumentumfilmecske a Venyigeszú és a plankton írójáról"

wonderkit Creative Commons License 2003.02.11 0 0 220
Szerette is a jazzt.
Előzmény: cotangens 90 fok (219)
cotangens 90 fok Creative Commons License 2003.02.11 0 0 219
Ahogy Jean-Paul Sartre mondotta volt Bartlett Híres idézeteiben, az Aaron Tarkington alapította Mohiga Kocsigyártó Vállalat, 50.000 év felezési idejű műanyagok készítésével foglalkozó enervált vegyészmérnökének, bizonyos Wills Hartkenak:
”Ha a világ tökéletes volna, én tulajdonképpen dzsesszzongorista szerettem volna lenni.”

Előzmény: wonderkit (218)
wonderkit Creative Commons License 2003.02.07 0 0 218
Az csak a Tajtékos napokban volt:Đ
Előzmény: Hkoala (217)
Hkoala Creative Commons License 2003.02.07 0 0 217
Nem inkább Jean-Sol Partre?
Előzmény: wonderkit (216)
wonderkit Creative Commons License 2003.02.03 0 0 216
Sartre-ot is szeretitek?
Stix Creative Commons License 2003.02.03 0 0 215
egy filmet el lehet baszni, de a könyv attól még jó. bár nekem nem a kedvencem, de ezt már régebben leírtam.
Előzmény: cotangens 90 fok (214)
cotangens 90 fok Creative Commons License 2003.02.03 0 0 214
No de végig tudta-e nézni a szerző az e könyvéből készült filmet?
Előzmény: wonderkit (213)
wonderkit Creative Commons License 2003.02.01 0 0 213
Én a Tajtékost imádom a legjobban az összes műve közül.Mindegyiket olvastam tőle.
Előzmény: Discus (208)
gyalogdémon Creative Commons License 2003.02.01 0 0 212
ez egy fenegyerek
cotangens 90 fok Creative Commons License 2003.01.23 0 0 211
Tantum ergum - irgum burgum!

Itt meg 2003-ban még senki nem járt?
Akkor idei és különben is első hozzászólóként rögtön kérdeznék is:

Hány ágyúgolyó kell, ahhoz, hogy szétlőjék Lyon városát?
Mennyi lépcsőfok vezet fel Pippo vendéglőjének padlására?

Discus Creative Commons License 2002.12.10 0 0 210
Ezaz :) köszönöm, igy már nem akarok kényszeresen hazamenni és megkeresni.
Előzmény: Stix (209)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!