Keresés

Részletes keresés

eugen73 Creative Commons License 2002.01.16 0 0 204
Hali

most kezdtem olvasgatni a befagyas problemakort, es bar nekem szerencsere nincs sok gondom ezzel - hala egy pataknak, felmerult bennem egy otlet. Lehet kapni autos 12voltos vizmelegitot (par szaz forint az auchanban) es hozza kell meg egy napelemes auto-akksi tolto. Szerintem jobb talyolassal, es par napos oraval mindig lehet annyi aramot termelni, hogy a felszin kozeleben melegebben tarson egy tenyernyi teruletet. Esetleg valaki probalta mar?

Tobbszor lattam mar amolyan bambusz stilusu `orias` nadat. Nincs valakinek feleslegben egy torzsaja? :)

udv, Eugen

Előzmény: BLUE (180)
andreja Creative Commons License 2002.01.15 0 0 203
a nadvagok nem irtjak csak levagjak ami a viz folott van. Ezt en is rendszeresen megcsinalom, legalabb a rothado nad ne terhelje a vizet. A helyzet meg nem veszes, csak a tendencia: most kb. a vizfelulet 5-7%-at foglaljak el ezek a novenyek, de egy eve ez meg kevesebb, mint a fele volt. A mostani allapotnal tobb fedes mar nem kivanatos. Egyebkent a nagyja gyekeny meg sasfele, csak a pontossag kedveert :) ami azert is kar, mert meg csak hasznalni sem tudom semmire.
Előzmény: Törölt nick (202)
Törölt nick Creative Commons License 2002.01.15 0 0 202
Akkor már értem, miért nem állsz neki nádat irtani. :-) Pont ezerszer akkora, mint az enyém. Persze időjárástól/vízállástól függően. :-)

Nádvágók nem vállalnák a munkát? Ennyiért már biztos kijönnek.

Előzmény: andreja (201)
andreja Creative Commons License 2002.01.15 0 0 201
idojarastol/vizallastol fuggoen 1200-1900 m3.
Előzmény: Törölt nick (200)
Törölt nick Creative Commons License 2002.01.15 0 0 200
Biztos működik a dolog, de nekem a szívemhez nőttek a halaim. Mindegyiket személyesen ismerem. Mind a kettőt. :-)

Egyébként mekkora tavad van?

Előzmény: andreja (199)
andreja Creative Commons License 2002.01.15 0 0 199
Ha az amurok megettek mar eleg nadat, akkor utanuk kuldok nehany csukat, azokat aztan osszel meg telen kifogjuk es irany a tepsi.
naiv vonek?
Előzmény: andreja (198)
andreja Creative Commons License 2002.01.15 0 0 198
nincs kedvenc tunderrozsam, egyebkent azt esznek, amit akarnak, nem tudnak kart csinalni. irtani nem tudom, nincs raja idom. merthogy kicsit sok (a nad meg a gyekeny, stb)
Előzmény: Törölt nick (197)
Törölt nick Creative Commons License 2002.01.14 0 0 197
Az bizony tud szaporodni... Nekem is megduplázódott a mennyisége egy év alatt. Kénytelen leszel irtani.

Az amúrokhoz nem értek, de hogy mondod meg nekik, hogy azt egyék, és ne pl. a kedvenc tündérrózsádat? :-)

Előzmény: andreja (196)
andreja Creative Commons License 2002.01.13 0 0 196
Problemam van.
A kerti tavunkat kezdi elfoglalni a nad. Vagy sas. Tobbfele faj van (legalabb 4). Ha igy megy tovabb, nehany ev, es eltunik a szabad vizfelulet, amit sajnalnek.

Arra gondoltam, hogy a novenyzet visszaszoritasara suldo-amurokat szornek a toba, mit gondoltok errol?

Ha lehet a nadtoveket atultetni, akkor ingyen es bermentve korlatlan mennyisegben felajanlom nektek, illetve, akinek egyaltalan szuksege van ilyenre. Termeszetesen el kell erte jonni, es ki kell termelni.

csok

cskarcsi Creative Commons License 2002.01.06 0 0 195
Sajnos mélyebben nem tudnám kifejteni a halak károsodását mivel számomra a biológia nem az erősségem de technikailag úgy tudom elképzelni mint ha valaki fejére húznál egy vödröt és azután kívülröl megkongatnád.
A második kérdésedre azt tudom felelni hogy valóban szigetelőként hat a hungarocell sapka de mivel a jegesedés a felszín felől indul ő pont ott fejti ki szigetelő hatását. A használati utasítása azt írja ha a jég kezdené kinyomni akkor a levehető tetején keresztül ki kell venni egy kis vizet a tóból és akkor visszaesik eredeti helyére. A nagy hidegekben pedig gondolom nem hiába találták ki az elektromos fűtőszálas változatot.
Előzmény: Törölt nick (193)
x3x Creative Commons License 2002.01.05 0 0 194
Elsősorban a nyugalmukat zavarod meg, ami stressz hatásként éri őket és olyankor nagyon hamar megbetegszenek. Ez ugyanaz, mint amikor nyáron egy macska állandó zargatja őket. A halbetegségek egy részének nincs más oka csak a halakat érő "stressz" hatás ami vagy külső vagy belső (rossz víz) okra vezethető vissza.
A másik ok meg ha túl nagy lökéshullámot okozol az fizikailag érinti őket, elkábulhatnak tőle, megsérülhetnek....
Előzmény: Törölt nick (193)
Törölt nick Creative Commons License 2002.01.04 0 0 193
Azt nem olvastad véletlenül, hogy milyen jellegű kárt okoznak a hanghullámok? (Gondolom, nem nagyothallást. :-)

Ezt a hungarocell harangot gondolom, leteszem a vízre, és alatta nem fagy be, mert szigetelő hatású. De -10 fokban is? Vagy másképp működik?

Előzmény: cskarcsi (192)
cskarcsi Creative Commons License 2002.01.04 0 0 192
Sziasztok !

Olvasgattam a fórumba írtakat és gondoltam hozzászólok én is hátha segíthetek valamiben. A jeget azért nem ajánlatos törni mert a törés,kopácsolás által keltett hanghullámok károsíthatják a halakat. A jegesedés leküzdésésre kapható a kereskedelemben ún. befagyásgátló ami egy hungarocell harang (kb 2500 Ft) és annak elektromos fűtőszállal ellátott változata (kb.12000 Ft)

Tisztelettel,

cskarcsi

Törölt nick Creative Commons License 2002.01.01 0 0 191
Én ma még sétálgattam rajta. Egyébként meguntam a jégtörést és kihasználva a meleg időt, csináltam egy nagyobb léket, és betettem egy szivattyút.

BUÉK!

Előzmény: Komárom- (189)
x3x Creative Commons License 2002.01.01 0 0 190
Boldog Új Évet Mindenkinek!
Komárom- Creative Commons License 2001.12.31 0 0 189
Sajnos besüppedt.
Elég volt hozzá a mai melegebb nap.
-- Vastag a jég, de nem bírta el magát szegény.
Most homorúan borítja a vízfelszínt, csak a szélei maradtak a helyükön.
---- Tényleg jobb lehet egy picike szivattyú...
Előzmény: Törölt nick (188)
Törölt nick Creative Commons License 2001.12.29 0 0 188
Nálam most több mint 10 centi vastag a jég. Lehet, hogy ez már márciusig sem olvad el teljesen. Ahhoz szerintem legalább 1 hét kéne +5 fok felett.
Előzmény: Komárom- (187)
Komárom- Creative Commons License 2001.12.29 0 0 187
x3x
Az otleted tenyleg jo, meg jobb is mint a víz leszívása.
Ha allandoan mozog a víz, akkor tényleg nem igen fagyhat be.
Én pont ma szívtam le a jég alól a vizet 10 cm-rel és izgulok, hogy ne jöjjön az olvadás pont most.
Előzmény: x3x (186)
x3x Creative Commons License 2001.12.25 0 0 186
Biztos mindegyik megoldás jó, de én maradok a több éve bevált módszernél.
Egy kis teljesítményű (5-10 Watt) szivattyút a víz felszinétől 10-20 cm-re leengedek, ami állandóan megy. Nem rakok rá szórófejet, csak a csöve emelkedik ki 5-10 cm-t. Így sosem fagy be a tó, oxigén is jut a vízbe, a gázok meg ki tudnak jutni.
Ha szökőkút fejet is teszek rá, akkor fantasztikus "jég képződmények" jönnek létre.
És semmi gondom egész télen.

Boldog Karácsonyt Mindenkinek!

Előzmény: Komárom- (183)
Törölt nick Creative Commons License 2001.12.24 0 0 185
Az ötlet tényleg nagyon jó, kár, hogy sose lehet előre tudni, hogy mikor lesz tartós hideg. Ha ezt egyszer-kétszer eljátszom, akkor nagyon lecsökken a vízszint, és vissza kellene tölteni. A fúrt kutam ilyenkor szét van szedve, ahhoz meg nincs elég nagy tartályom, hogy néhány száz liter vizet tárolgassak pár napig klórmentesítés céljából.

Egy idő után azért ezt is ki kell szellőzteni, nem? A jég alatt minden reggelre jó sok buborékot látni, ami gondolom, tiszta ammónia.

Előzmény: Komárom- (183)
Gobe Creative Commons License 2001.12.23 0 0 184
Ejjjh, de jó, hogy mondtad! (akarom mondani írtad! :o)...)
Ez a megoldás kiment a fejemből, pedig nem hülyeség! :o) Holnap meg is csinálom.

THX! :o)

Gobe

Komárom- Creative Commons License 2001.12.22 0 0 183
Jégolvasztás?? ...
Már korábban írtam egy jó ötletről ...
--- Mikor befagyott a kerti tó és nem is várható, hogy megolvadjon a jégpáncél, akkor LE KELL SZIVNI a léke keresztűl a tó vizéből kb. 10-15 cm-nyi vizet és a léket betakarni.
Igy a kialakult légréteg a jég és a víz között biztosítja a levegőt is és nem fagy tovább a víz.
Előzmény: BLUE (180)
Törölt nick Creative Commons License 2001.12.22 0 0 182
Ebben a jég alatti úszkálásban lehet valami üvegházhatás-féle is. Én eddig mindig akkor láttam őket, amikor hideg volt ugyan, de sütött a nap.
Gobe Creative Commons License 2001.12.19 0 0 181
BLUE: valóban a 4 fokos víz a legnagyobb fajsúlyú, de nem az van legalul... Mert amint lejjebb kerül felmelegszik... :o)))

A jégdarabokat én is ki szoktam halászni a lékről, különben nem sokat ér az egész csákányozás...

Ha pedig árammal melegíted a vizet, amivel a jeget olvasztod, akkor tényleg jár az oklevél! ;o))) Akkor már egyszerűbb direktben egy vízmelegítőd rakni a tóba... Nem?! :o) Mert a fazekas módszernél azért elég nagy a hőveszetség...

A növekedésre meg csak az a tippem, hogy mivel így télen nem igen mozognak a halak - de azért néha-néha esznek, többet tudnak súlygyarapításra fordítani...

Gobe

BLUE Creative Commons License 2001.12.19 0 0 180
Apukám már közölte, hogy díszoklevelet kapok az ELMÜ-től, annyi vizet melegítek a jégolvasztásra. Nagypapám pedig el akarta magyarázni, hogy mennyi hőenergia kell a jég olvasztásához. De családom felvont szemöldöke ellenére is olvasztgatom, persze csak a léket. De ott is mára 10 centis jég lett, olvasztás után még pajszerral vagy mivel is neki kellett esni. Q vastag az a jég!
Állítólag a 4 fokos víz fajsúlya a legnagyobb, tehát az van legalul. Na, ezt is tudjuk.

Tuti esznek a halak, mert a mieink legalábbis szépen nőnek. Azért van pár növény, moszat a tóban, szerintem azt.
Röhögjetek ki nyugodtan, de én a jégdarabokat mindig kihalászom, talán annyival is később fagy be megint.

BLUE

Törölt nick Creative Commons License 2001.12.18 0 0 179
Tényleg, mitől nőnek, ha nem esznek semmit?
Előzmény: BLUE (175)
Törölt nick Creative Commons License 2001.12.18 0 0 178
Azt olvastam még erről, hogy a zaj felébreszti a halakat, és így több oxigént fogyasztanak.

Ma én is nekiestem a jégnek, nem volt más választásom. Persze nem tudom, mennyi gázcsere mehet végbe a pici léken az alatt a félóra alatt, amíg a teteje újra visszafagy... :)

Előzmény: Gobe (177)
Gobe Creative Commons License 2001.12.17 0 0 177
Halihó!

Szabad törni, DE csak léket!!!
A tiltás (vagy inkább javallat) arra vonatkozik, hogy teljes egészében nem szabad a jeget feltörni, mert:
1. a nagyobb táblák elég mélyre is lecsapódhatnak, és ténylegesen sérülést okozhatnak a halaknak
2. a nagyobb hullámok miatt összekeveredik a víz, ami miatt a különböző hömérsékletű rétegek összekavarodnak, és a halak a tó alján is megfáznak, valamint felkavarodik az iszap, és az abból felszabaduló gázok a visszafagyott tóban a halak fulladásához vezetnek.
3. a jég, és rajta a hóréteg szigetelőként működik, megtartja a víz, talajból szerzett 6-8 fokos hőmérsékletét.

Én mindíg egy kb20x20-as léket török, és azt igyekszem folyamatosan fenntartani. Így nem is kell annyit csákányozni... Mert ott, ahol nem volt bolygatva a dolog, már vagy 15 centis a jégréteg...

Üdv,
Gobe

p.s.: én a tó környékéről a jégre hánytam a havat, hogy azzal is szigeteljen...

Törölt nick Creative Commons License 2001.12.17 0 0 176
Szabad törni a jeget? Azt olvastam, hogy a keletkező hullámzástól a halak megsérülhetnek. Hogy hogyan, azt nem részletezték. Biztos odavágja őket a falhoz.

Én olvasztani próbálom, egy forróvizes fazékkal, mostanában már nem túl sok sikerrel. Lehet, hogy én is kénytelen leszek két rossz közül választani, és jeget törni.

Előzmény: BLUE (175)
BLUE Creative Commons License 2001.12.16 0 0 175
Jelentem, fátyolfarkú aranyhalaink jól vannak.
Ma, ahogy törtem a jeget, ott úszkált az egyik a jég alatt, szemlátomást vidáman. És - várakozásaimmal ellentétben - nagyon sokat nőtt.
Többi hal is jól van, kopp-kopp-kopp.

BLUE

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!