Magyarországon általában a német, osztrák termékek kaphatók. Pl. Wolf, Compo. Ezek elég jó minőségűek. Egy márkának is több fajtája. Starter, mohaírtós, általános, gyomírtós.
ÁLTALÁNOS SZABÁLY, HOGY A GYOMÍRTÓS TRÁGYÁT N_E H_A_S_Z_N_Á_L_D, AMÍG A FÜVED EL NEM ÉRI A FEJLETT KORÁT (1 ÉV)!! A fű kelésekor nem szép látvány, hogy a gyomok jobban, erősebben fejlődnek, és a füved épphogy csak szőrösödik, de nemsoká a fű kerekedik felül és elnyomja a gazt. Egy éves kora előtt csak kézzel gyomlálj. A fű vetésekor csak a strater típusú trágyát szabad használni. (Minden típusnak megvan a megfelelő alkalmazási ideje, ami a dobozon fel is van tűntetve.)
Én a Scotts termékeket használom. Szerintem a legjobb, amit itthon lehet kapni, de kissé drágább, mint a fent említett termékek. A termékeket kertészeti árudákban tudod megvásárolni.
Barnetto!
Megértem a problémádat, nekem is hasonló gondjaim voltak. Szintén jó agyagos, kötött talajú a kertem, mindez 800 négyszögölön. Minden évben visszatérő gond volt, hogy annyira kötött a talaj. Tavaly óta megoldódni látszik ez a problémám. Vettem mustármagot iszonyú sokat, meg mézontó füvet (facéliát), meg vöröshere magot. És ezeket vetettem el. A mustár és a facélia elvirágzott, felmagzott, elszáradt, ezeketlevágtam sarlóval, fűnyíróval, mindennel, de a gyökerét nem kapáltam ki. A lesarlózott szárakat darálóval felaprítottam, és visszaszórtam a földre. Most, hogy itt az ősz, egy elég jó minőségű, lazább szerkezetű morzsásabb, humuszosabb talajom lett. Ahol herét szórtam ki, az (a vörös here rövidebb ideig él mint a lucerna)1-2 éven belül kipusztul, de jelenleg feltöri a talajt, zöldtrágyázza. A mustárnak, és a facéliának is ue. a szerepe. A hét végén mivel jó idő volt, már elkészítettem az ágyásokat, és ide is jócskán szórtam ki mustármagot. Ezek egy-kettőre kicsíráznak, a télen elfagynak, tavaszig elkorhad, és tavasszal csak a sorokat kell meghúzni, és mehet bele a mag. Tavasszal telepítettem tujákat, 30 db-ot, de szinte szűz földre. Miután a tuják a földbe kerültek, jócskán szórtam mustárt, és facéliát is. Ezek egy-kettőre kicsíráztak, és a jó erős gyökereikkel feltörték, és trágyázzák a talajt. Hagytam, hogy a magot had érleljék be, további eljárás ua. mint fent írtam. Nekem ez az eljárás nagyon bevált, és használni fogom jövőre is, és a saját tapasztalataim alapján bátran ajánlom neked is. A füvesítéssel inkább várjál egy évet, és hagyd, hogy ezek a növények elvégezzenek egy csomó munkát helyetted.
Minden bizonnyal locsolták azt a konyhakertet.
A pázsitbol sem lesz semmi , ha nem tudod
rendszeresen öntözni .
Az idei nyár talán kivétel volt , de azért
néha még most is elkellett
inditani a szivattyut.
Sziasztok!
Nem tudtam a tanácsaitokat olvasni, mert vírus miatt teljes zűr volt.
Kb. 400 négyszögölt kellene füvesíteni. A szántás azért nem müxik, mert elég sok bokor, fa van. A homokozás? Hát, jó sok homok kéne. Most, a kis betonozás után (hát ilyet is: 3x kellett sódert hozatni) tisztában vagyok az árakkal is. Azt hiszem ehhez szegény vagyok.
Áfony, vetném én az eső alá, de hétvégi a telek, aztán nem mehetek mindig. Meg aztán, tudod Te, hogy ragad az agyag eső után? A cipőből is szöggel szedjük ki, vagy kikopik.
A száraz időben ez a jó agyagos föld úgy megrepedezik, hogy néha a csuklóm beleférne a résekbe. Az az érdekes, hogy 50 éve állítólag itt konyhakerti gazdaság volt. Nagyban termeltek, gyönyörű zöldségeket. 1 évig nekem is volt, a sárgarépa arasznyinál nem volt kisebb.
Kedves barnetto!
Ne keseredj el. Én most vasárnap "ültettem" fümagot olyan helyre, ahol július végéig sóder volt felkupacolva. Úgy kiszáradt alatta a föld, hogy sepregetni lehetett a sódermaradékot.Az én telkemen is agyagos a talaj, de ez engem nem tartott vissza. Igaz, nem akartam felásózni, de ha akartam volna, akkor sem sikerült volna,olyan kemény volt. Most hogy a hét elején esett az eső, picit fel tudtam gereblyézni. Nekem ennyi elég is volt.Gyorsan rá a fűmag.Vasárnap délutántól ma délig esett is rá az eső. Szépen le is nyomódott a földfelszinre.Mintha le lenne hengerelve.2 hét múlva már vághatom is:))))Igy csináltam ugyanazon a telken június közepén is, és most nekem van a legszebb füvem ( kicsit elfogult vagyok :))Úgyhogy láss hozzá, de rögvest. Én szoritok neked. Várom a fejleményeket. Szia.
Szia Napsugár!!!
Nagyon tetszik, a szer amit használtok a fű gondozására ami nem csak ápolja, de egyben a gyomot is írtja. Én még nem hallottam róla, de éppen a napokban fogunk füvet telepíteni. Ezért hálás lennék, ha utánnanéznél a szer nevének, és megírnád. Ha te mégsem tudod megmondani, akkor örülnék más segítségének is.
Előre is köszi:Andi
Mi is azt tettük, amit onobody javasol! De még a nyári nagy esők után. Azóta jó sok gaz ki is nőtt, ami újból le lett gyomirtózva. Elszáradt szárak meredeznek ki mindefele. Hogy ültesek így most füvet. Egyáltalán érdemes mind a 400 négyszögölt befüvesíteni?
Ritkán jársz erre!
Nos , én azt javasolnám , hogy szántasd vel ,
esetleg egy kis trágya nem árt , de ha nincs
az sem gond. Aztán el kéne rotálni , vagy tárcsáztatni,
aztán még ősszel a magot el lehet szórni.
Mekkora területről van szó egyébként?
Barnetto! Nálunk ugyanilyen agyagos a föld, kínlódunk is sokat a fű miatt, mert állandóan gazos, a mindenféle elfekvő gyomok elnyomják ezen a talajon. Egy kertész azt ajánlotta, hogy négyzetméterenként 5-6 cm vastag rétegben hordjunk rá homokot - nem az agyagos sárgát, hanem a szürke építkezésit -, és forgassuk, kapáljuk bele, és utána ültessünk füvet. Egyébként nem számíthatunk szép, tömött fűre, mert a fű alapvetően nem bírja a kötött talajt, egyik fajtája sem. A homok neki a legjobb, csak ott meg sokat kell öntözni. Talán most a sok eső után fel tudjátok ásni, habár ilyenkor meg ragad (legalábbis nálunk).
Fuvesites elott allunk. A fumagrol mar sok okosat irtatok, meg is fogadom oket.
De elotte meg hatra van a termofold kerdese.
Milyen foldet hozassunk? Sima feketefold, vagy valami tragyazott, extra?
Kb 15 m3 kellene, igy viragfold nem jon szoba :-))
Szoval tud valaki segiteni, esetleg egy megbizhato foldszallito telefonszamaval???
Sziasztok!
A fű egy része a nyári és tavaly nyári szárazság miatt, másik része némi kis építkezés miatt kipusztult. A tavaszi vetés Onobody igazsága szerint nem sokat ért, alig kelt ki belőle valami.
Most vetnék, csakhogy nálunk a talaj igencsak agyagos. Ahol eddig fű volt, ott évek óta nem lazítottuk a talajt, a kapa is a felszínén szaladgál. Nagy nehezen le tudom nyomni az ásót, de csak ökölnyinél nagyobb rögökben tudom megforgatni a talajt. (Robi nem tud belekapni, de nincs is). Tavaszra, a fagy után lesz kezelhetően puha a föld, de akkor meg nem tudom rendszeresen öntözni. Fűmagot már vettem. Nincs valami ötletetek?
jónapot kivánok!
füvet vetettünk vasárnap. mikor fog már legalább egy millimétert kinőni hogy gyönyörködhessek benne? :O))
és még azt is kérdezném hogy mikor lesz egy fü erős_egészséges_erejeteljében? magyarán szólva mikor lehet már sétálgatni rajta nekünk meg ebeknek?
tenkjú.
El tudjátok képzelni azt az érzést, amit ma reggel éreztem, amikor a kb. 3 hónapja tartó kertfelújítás megkoronázásaképpen a múlt héten befüvesítettük a kb. 400 m2-es kertünket és ma reggelre az egyik kutyánk beszabadulva az egészet felásta, feltúrta (el vannak zárva a kerttől)?
Kezdhetjük a füvesítést előröl! A kölcsön henger már rég visszaadva, egy-egy fűmag már elő is volt bújva, hihetetlen! Az asszony 20 percig csak sírt, mert már úgy örültünk, hogy végre elkészült és csak locsolni kell; se pénz se nyaralás, csak kert egész nyáron és tessék.Még az a szerencse, hogy a cserjecsemetéket, facsemetéket nem kaparta/rángatta ki (több mint százezerforintos növényállomány).
Bocs, ez nem volt igazán fűápolás, inkább rombolás!
Én a kite sportra szavazok.
Nekem az őszi vetések jöttek be , a tavasziak
sosem sikerültek.
Oktober közepéig nyugodtan vetheted.
Szerintem az ideális , szept. vége ,
okt. eleje.
A KITE Pázsit Pázsittal szintén rosszak a tapasztalataim, május végén lett vetve, eleinte szép volt, egy pár hete azonban foltokban a tövétől elfonnyadt, sárgult, vagy lehet,hogy kiszáradt, nem tudom mi lehet ez. A fű szálai is
elvékonyodtak pedig naponta lett öntözve, júliusban COMPO-zva.
Ha tudtok rá magyarázatot és megoldást írjatok. Köszi.
Szerintem minél előbb vessd el,bár tavaly a férjem október közepén szórta el.Már én keresztet vetettem,hogy kifagy,de szerencsére enyhe idő volt,mire bejött a hideg megerősödött.Nem tudhatod,mi jön.Kite sportra szavazok:Tozatu
margarin
Szerintem Kités 'Sport' és 'Golf' fűmagokat vegyél.
-- A 'Pázsit' fajtát nem ajánlom, bár ez a legolcsóbb, de nehezebben lehet nyírni, mivel --- tapasztalat -- "bárcsak ne vetettem volna"
nehéz nyírni, főleg fűgyüjtős géppel és eső, vagy öntözés után.
2/3 sport, 1/3 golf, ami bevált.
--- Már talán? kaphatóak az ujj német 'kevés gondozást igénylő' fűmagkeverékek, de nem tudom hol és mennyiért. ("mimi-green-standard" , vagy "Smaragd" ...
Mondjatok nekem egy utolsó dátumot az idén,
amikor még el tudom vetni a fűmagot,
és egy bevált fűmagfajtát is javasoljatok
elég nagy területre ami strapabíró, szép, de
homokos tetejű talajon is vethető.
Szerintem ezért kár lenne emeletes házba költözni.A fehér here nem olyan káros,mert összegyűjti a nitrogént a gyökerén élő N2bacikkal,jót tesz a talajnak,aztán a fűnek.Nálunk is van,mondjuk speciel nekem tettszik mikor virágzik a gyepben.Igaz,hogy nem fű,de zöld.Van pitypang is,de általában csak a kiszúróka segít,állítólag jó salátának a levele.Van muhar is itt-ott,igen rafináltan elfekszik és ott hozza a magját.Mi igyekszünk alacsonyan nyírni,kitépni a magját,minél kevesebbet szórjon szét.Az első telepítés után nálunk is sok lett,fű alig,így kapáltuk,tépkedtük ahol tudtuk.Most már egyre kevesebb van.Szerintem ha megerősödik a füved,előbb utóbb gyérülnek,csak türelem,a szomszéd így is zöldebbnek látja a Te füvedet.Tozatu
Szia Nemgéza.
- Lehet, hogy a nézettel van csak a baj!
Gyere el hozzánk Komáromba és nézd meg a füvünket.
Lehet, hogy ez sem tetszene??? , PEDIG mi a vetéstől - mostanáig, csak nyírtuk szegényt és locsoltuk. Van egy bemutatókertünk a faiskola mögötti részen, - ott látható.
Lehet, hogy marha szerencsém van, de nem tűnik fől benne a sok gyim-gyom, pedig tuti vannak benne. A célt igen jól szolgálja, - zöld és hetenként kell nyírni sajna. A lényeg nem is ez, hanem a mellette lévő - már nagykorú cserjék, fenyők, díszfüvek...(és itt a reklám www.tuja.hu)
Mielőtt végképp feladom a reményt és visszaköltözöm egy emeletes házba, ez a fórum az utolsó reményem.
4 éve próbálkozom már egy valóban fűből álló pázsit létrehozásába, de csak csatákat tudok nyerni, a háború még mindíg vesztésre áll.
Röviden a történet: A pázsit eléggé elhanyagolt volt, amikor a mostani házunkba költöztünk. Leginkább gyermekláncfű és különböző "herék" voltak benne elterjedve, valamint sok volt a kisebb-nagyobb kopasz folt is a fűben. Úgy gondoltam, hogy jobban járok, ha megpróbálkozom rendbehozni a füvet. Elvégre nem lehet az olyan bonyolult. Kezdtem a nekem legkézenfekvőbb dologgal, nyírás , locsolás, gyomlálás. Nos voltak szép sikereim. Azok a kis számban meglévő gyomok, amelyek eddig sem okoztak problémát, a nyírástól kezdtek szépen eltünni. A pittypang és a here azonban a rengeteg gyomlálás ellenére sem adta fel, sőt nagyon látványosan alkalmazkodtak az alacsony nyíráshoz. Gondoltam nekem sem árt egy kis segítség ezért kezdtem tudományos oldalról is megközelíteni a problémát. Kipróbáltam a korábban már emlegetett Calcurea-t, de tényleg nincs semmi említésre méltó hatása. Mivel olvastam, hogy a pittypang egy kis darabka gyökérről is kinő, beszereztem egy Gardena márkájú spéci kis szerszámot. Ezzel sem győztem kiírtani, mert állandóan új és új helyen jelent meg. A fehérhere pedig egy-két hét lazítás után hatalmas területeket foglalt el. Két év után javasoltak egy kalászosokban használt gyomírtót, amit nem is volt olyan nehéz beszerezni, (nem közforgalmú szer, ezért aki használni akarja legyen vele óvatos) A neve:MECOMORN 750 SL. Ez is szelektív, tehát csak a 2 szikűekre hat, de azokra valóban. Egyszeri permetezés után megtizedelte a gyomokat. Nagyon örültem, csak az a baj, hogy korán. Azokon a helyeken ahol a kezelés után foltos volt a fű, megjelentek más, de most már egyszikű gyomok. Hogy egy már klasszikust idézzek: A természet utat tört.
Kezdetben észre sem vettem az alattomos támadást, csak akkor figyeltem fel, amikor már nagy felületeken más árnyalatú volt a gyep. Teljesen kiszorította a füvet egy valószínűleg talpas-muhar névre hallgató nővény. Kicsit szélesebb levelei vannak mint a fűnek és a szine is világosabb egy kicsit. A magokat ilyen tájban kezdi érlelni hosszú száron, aminek a vége 3 felé ágazik szét. Nagyon sűrűn képes nőni és ha megerősödik akkor elég erős csomőkat képez. Ősszel elszárad, olyankor ki lehet gereblyézni, de addigra a fűnek már alig van nyoma alatta. Tavasszal későn jelenik meg, kb. május végén. Próbáltam gyomlálni, nyírni, de nem segít. tömegével van jelen, a nyíráskor pedig olyan alacsonyan növeszti az ágait, hogy azt már nem lehet levágni, úgy hogy a fű is megmaradjon.
Tavaly ősszel feladtam a harcot, illetve taktikát változtattam, és a kert felében kiírtottam mindent ami zöld volt. Ugaroltattam tavaszig és május vége felé befüvesítettem újból. Minden nagyon szépen indult, ahogy az le van írva, de kb 3 hét mulva megint megjelentek benne ezek a kis hajtások, tömegével. Az a trükkje ennek a kis dögnek, hogy a magjai összel és tavasszal nem hajtanak ki korán. Azt hiszed, hogy már tiszta a területed a gyomoktól, de ez nagy tévedés. Mostanra már megint ellepték a füvet( a régit és az újjat is) próbálkozom megint gyomlálással és célzott gyomírtószeres kezeléssel kordában tartani, de ez nem több mint önámítás. Tömegével vannak a fűben , még ott is, ahol első pillantásra nem látszanak.
Szóval most megint nyerésre állnak ezek a kis gazok, de a különbség sajnos az, hogy míg ők egyre szebbek addig én egyre fásultabb vagyok.
Ha tud valaki valami használhatót javasolni, annak igazán örülnék. Újra telepíteni már nincs erőm, de talán van valami más módszer is ellenük.
Egyszer,nagyon régen vetett a férjem golffűmagot.Nagyon szép selymes,puha lett,nem kellett sűrűn nyírni,de pár év múlva kipusztult,biztos száraz volt a klíma.Igaz golfozni sem golfoztunk.Tozatu
Tegnap a Discovery-n láttam egy filmet a fűtelepítésről Angliában. Gyepszőnyeggel dolgoztak, olyan volt a gyep, mint egy nagyszőrű padlószőnyeg, össz. 2 cm vastag talajon, sűrű. Nagyon irigykedtem. Könnyű abban a klímában, itt sosem lehetne olyan fűvet csinálni.