Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2002.01.04 0 0 193
Azt nem olvastad véletlenül, hogy milyen jellegű kárt okoznak a hanghullámok? (Gondolom, nem nagyothallást. :-)

Ezt a hungarocell harangot gondolom, leteszem a vízre, és alatta nem fagy be, mert szigetelő hatású. De -10 fokban is? Vagy másképp működik?

Előzmény: cskarcsi (192)
cskarcsi Creative Commons License 2002.01.04 0 0 192
Sziasztok !

Olvasgattam a fórumba írtakat és gondoltam hozzászólok én is hátha segíthetek valamiben. A jeget azért nem ajánlatos törni mert a törés,kopácsolás által keltett hanghullámok károsíthatják a halakat. A jegesedés leküzdésésre kapható a kereskedelemben ún. befagyásgátló ami egy hungarocell harang (kb 2500 Ft) és annak elektromos fűtőszállal ellátott változata (kb.12000 Ft)

Tisztelettel,

cskarcsi

Törölt nick Creative Commons License 2002.01.01 0 0 191
Én ma még sétálgattam rajta. Egyébként meguntam a jégtörést és kihasználva a meleg időt, csináltam egy nagyobb léket, és betettem egy szivattyút.

BUÉK!

Előzmény: Komárom- (189)
x3x Creative Commons License 2002.01.01 0 0 190
Boldog Új Évet Mindenkinek!
Komárom- Creative Commons License 2001.12.31 0 0 189
Sajnos besüppedt.
Elég volt hozzá a mai melegebb nap.
-- Vastag a jég, de nem bírta el magát szegény.
Most homorúan borítja a vízfelszínt, csak a szélei maradtak a helyükön.
---- Tényleg jobb lehet egy picike szivattyú...
Előzmény: Törölt nick (188)
Törölt nick Creative Commons License 2001.12.29 0 0 188
Nálam most több mint 10 centi vastag a jég. Lehet, hogy ez már márciusig sem olvad el teljesen. Ahhoz szerintem legalább 1 hét kéne +5 fok felett.
Előzmény: Komárom- (187)
Komárom- Creative Commons License 2001.12.29 0 0 187
x3x
Az otleted tenyleg jo, meg jobb is mint a víz leszívása.
Ha allandoan mozog a víz, akkor tényleg nem igen fagyhat be.
Én pont ma szívtam le a jég alól a vizet 10 cm-rel és izgulok, hogy ne jöjjön az olvadás pont most.
Előzmény: x3x (186)
x3x Creative Commons License 2001.12.25 0 0 186
Biztos mindegyik megoldás jó, de én maradok a több éve bevált módszernél.
Egy kis teljesítményű (5-10 Watt) szivattyút a víz felszinétől 10-20 cm-re leengedek, ami állandóan megy. Nem rakok rá szórófejet, csak a csöve emelkedik ki 5-10 cm-t. Így sosem fagy be a tó, oxigén is jut a vízbe, a gázok meg ki tudnak jutni.
Ha szökőkút fejet is teszek rá, akkor fantasztikus "jég képződmények" jönnek létre.
És semmi gondom egész télen.

Boldog Karácsonyt Mindenkinek!

Előzmény: Komárom- (183)
Törölt nick Creative Commons License 2001.12.24 0 0 185
Az ötlet tényleg nagyon jó, kár, hogy sose lehet előre tudni, hogy mikor lesz tartós hideg. Ha ezt egyszer-kétszer eljátszom, akkor nagyon lecsökken a vízszint, és vissza kellene tölteni. A fúrt kutam ilyenkor szét van szedve, ahhoz meg nincs elég nagy tartályom, hogy néhány száz liter vizet tárolgassak pár napig klórmentesítés céljából.

Egy idő után azért ezt is ki kell szellőzteni, nem? A jég alatt minden reggelre jó sok buborékot látni, ami gondolom, tiszta ammónia.

Előzmény: Komárom- (183)
Gobe Creative Commons License 2001.12.23 0 0 184
Ejjjh, de jó, hogy mondtad! (akarom mondani írtad! :o)...)
Ez a megoldás kiment a fejemből, pedig nem hülyeség! :o) Holnap meg is csinálom.

THX! :o)

Gobe

Komárom- Creative Commons License 2001.12.22 0 0 183
Jégolvasztás?? ...
Már korábban írtam egy jó ötletről ...
--- Mikor befagyott a kerti tó és nem is várható, hogy megolvadjon a jégpáncél, akkor LE KELL SZIVNI a léke keresztűl a tó vizéből kb. 10-15 cm-nyi vizet és a léket betakarni.
Igy a kialakult légréteg a jég és a víz között biztosítja a levegőt is és nem fagy tovább a víz.
Előzmény: BLUE (180)
Törölt nick Creative Commons License 2001.12.22 0 0 182
Ebben a jég alatti úszkálásban lehet valami üvegházhatás-féle is. Én eddig mindig akkor láttam őket, amikor hideg volt ugyan, de sütött a nap.
Gobe Creative Commons License 2001.12.19 0 0 181
BLUE: valóban a 4 fokos víz a legnagyobb fajsúlyú, de nem az van legalul... Mert amint lejjebb kerül felmelegszik... :o)))

A jégdarabokat én is ki szoktam halászni a lékről, különben nem sokat ér az egész csákányozás...

Ha pedig árammal melegíted a vizet, amivel a jeget olvasztod, akkor tényleg jár az oklevél! ;o))) Akkor már egyszerűbb direktben egy vízmelegítőd rakni a tóba... Nem?! :o) Mert a fazekas módszernél azért elég nagy a hőveszetség...

A növekedésre meg csak az a tippem, hogy mivel így télen nem igen mozognak a halak - de azért néha-néha esznek, többet tudnak súlygyarapításra fordítani...

Gobe

BLUE Creative Commons License 2001.12.19 0 0 180
Apukám már közölte, hogy díszoklevelet kapok az ELMÜ-től, annyi vizet melegítek a jégolvasztásra. Nagypapám pedig el akarta magyarázni, hogy mennyi hőenergia kell a jég olvasztásához. De családom felvont szemöldöke ellenére is olvasztgatom, persze csak a léket. De ott is mára 10 centis jég lett, olvasztás után még pajszerral vagy mivel is neki kellett esni. Q vastag az a jég!
Állítólag a 4 fokos víz fajsúlya a legnagyobb, tehát az van legalul. Na, ezt is tudjuk.

Tuti esznek a halak, mert a mieink legalábbis szépen nőnek. Azért van pár növény, moszat a tóban, szerintem azt.
Röhögjetek ki nyugodtan, de én a jégdarabokat mindig kihalászom, talán annyival is később fagy be megint.

BLUE

Törölt nick Creative Commons License 2001.12.18 0 0 179
Tényleg, mitől nőnek, ha nem esznek semmit?
Előzmény: BLUE (175)
Törölt nick Creative Commons License 2001.12.18 0 0 178
Azt olvastam még erről, hogy a zaj felébreszti a halakat, és így több oxigént fogyasztanak.

Ma én is nekiestem a jégnek, nem volt más választásom. Persze nem tudom, mennyi gázcsere mehet végbe a pici léken az alatt a félóra alatt, amíg a teteje újra visszafagy... :)

Előzmény: Gobe (177)
Gobe Creative Commons License 2001.12.17 0 0 177
Halihó!

Szabad törni, DE csak léket!!!
A tiltás (vagy inkább javallat) arra vonatkozik, hogy teljes egészében nem szabad a jeget feltörni, mert:
1. a nagyobb táblák elég mélyre is lecsapódhatnak, és ténylegesen sérülést okozhatnak a halaknak
2. a nagyobb hullámok miatt összekeveredik a víz, ami miatt a különböző hömérsékletű rétegek összekavarodnak, és a halak a tó alján is megfáznak, valamint felkavarodik az iszap, és az abból felszabaduló gázok a visszafagyott tóban a halak fulladásához vezetnek.
3. a jég, és rajta a hóréteg szigetelőként működik, megtartja a víz, talajból szerzett 6-8 fokos hőmérsékletét.

Én mindíg egy kb20x20-as léket török, és azt igyekszem folyamatosan fenntartani. Így nem is kell annyit csákányozni... Mert ott, ahol nem volt bolygatva a dolog, már vagy 15 centis a jégréteg...

Üdv,
Gobe

p.s.: én a tó környékéről a jégre hánytam a havat, hogy azzal is szigeteljen...

Törölt nick Creative Commons License 2001.12.17 0 0 176
Szabad törni a jeget? Azt olvastam, hogy a keletkező hullámzástól a halak megsérülhetnek. Hogy hogyan, azt nem részletezték. Biztos odavágja őket a falhoz.

Én olvasztani próbálom, egy forróvizes fazékkal, mostanában már nem túl sok sikerrel. Lehet, hogy én is kénytelen leszek két rossz közül választani, és jeget törni.

Előzmény: BLUE (175)
BLUE Creative Commons License 2001.12.16 0 0 175
Jelentem, fátyolfarkú aranyhalaink jól vannak.
Ma, ahogy törtem a jeget, ott úszkált az egyik a jég alatt, szemlátomást vidáman. És - várakozásaimmal ellentétben - nagyon sokat nőtt.
Többi hal is jól van, kopp-kopp-kopp.

BLUE

Törölt nick Creative Commons License 2001.12.10 0 0 174
Nincs, de ha meg sokat korcsolyaznak a jeg also felen, lehet, hogy lesz... :-)
Előzmény: BLUE (173)
BLUE Creative Commons License 2001.12.09 0 0 173
Huhh:-))

És nekik nincs semmi bajuk?

Törölt nick Creative Commons License 2001.12.09 0 0 172
Nyugi. :-)

Az enyemek is fatyolfarkuak, es meg fiatalok (6 honaposak).

Előzmény: BLUE (171)
BLUE Creative Commons License 2001.12.08 0 0 171
Igen, a mi halaink is vígan úszkálnak, pedig már tombolnak a mínuszok.
Attól félek azonban, hogy a fátyolfarkú anranyhalak nem fogják bírni :-((( Mostanában nem látom őket, a nagyon meg mindig feljönnek, amikor léket török, jópofák. De aggódom a fátyolfarkúakért...
Nyugtassatok meg!
Törölt nick Creative Commons License 2001.12.08 0 0 170
Ma volt a leghidegebb nap eddig, éjjel -8, nappal -2. Erre amikor kimegyek, azt látom, hogy a halaim vígan úszkálnak a kétcentis jég alatt. Hát hülyék ezek? Tud valaki erre magyarázatot? A víz biztos nem volt melegebb, mert a reggel olvasztott lék délre befagyott.
Törölt nick Creative Commons License 2001.11.26 0 0 169
:-)
Előzmény: Night Hunter (168)
Night Hunter Creative Commons License 2001.11.26 0 0 168
Hasukkal fölfelé?
Előzmény: Törölt nick (167)
Törölt nick Creative Commons License 2001.11.26 0 0 167
Örömmel jelentem, hogy a halaim még élnek és egészségesnek tűnnek. Péntek-szombaton jó idő volt, és feljöttek körülnézni.
onobody Creative Commons License 2001.11.13 0 0 166
Köszi J.B. !
Letöltöttem a cuccot , van néhány
érdekes dolog , a kedvencem az a
pisilő törpe lett . :))

Üdv onobody

Előzmény: Törölt nick (165)
Törölt nick Creative Commons License 2001.11.13 0 0 165
Feltettem a Heissner brosura egy reszet ide. 900 KByte-ot kell letolteni.

A 9. oldalon van a patak magassag/szelesseg tablazat. A 11-en a Heissner szokokutfejek vizigenye. A vege fele vannak szivattyuk is, de ez a brosura mar 2-3 eves, valoszinuleg nincs mind forgalomban.

Szeged kornyeken sajnos csak egy resze kaphato ezeknek a cuccoknak. A legtobb minden talan a Praktikerben van.

(Nemetul egy budos szot se tudok, csak kitalaltam ezt-azt. Forditast ne kerjetek. :-)

Udv, Bond

Törölt nick Creative Commons License 2001.11.12 0 0 164
Vannak 12V-os szivattyuk, bar a 230V sem veszes, ha olyan biztonsagi konnektordugot hasznalsz, ami zarlat eseten azonnal kikapcsol. A napelem szerintem baromi draga.

Ket szivattyus cim:
www.heissner.de, www.sicce.com

Ha a patak tolti be a biologiai szuro funkciojat is (ha lesznek halaid), akkor nem biztos, hogy celszeru leallitani ejszakara.

Nekem az itt olvasottakon kivul egy tampontom van: egy nemet nyelvu Heissner brosura, amit egy BauMax-ban talaltam egyszer. Itt le van irva az egyes szokokut fejek vizigenye (15 l/min-40 l/min-ig, a kisebb meretu szoraskepek). Meg van meg egy tablazat arrol, hogy adott szelessegu es magassagu patak/vizeses mekkora szivattyut igenyel. Pl egy 1 m magas, 50 cm szeles patakhoz 85 l/percet ajanl. Ha erdekel, beszkennelem ezeket a tablazatokat, es elkuldom.

Udv, Bond

Előzmény: onobody (162)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!