Keresés

Részletes keresés

Patics Creative Commons License 2002.04.05 0 0 373
Azért vigyázz, mert ott kettő kertészeti centrum is van, egymástól 5-600 méterre, az út két oldalán és csak az egyikben vannak "vizes" dolgok. Nehogy visszafordulj, hogy rossz helyen jársz.:-) A Havannán laktam 11 évig, pechemre miután elköltöztem a XVI. kerületbe akkor nyiltak. Igaz az erkélyen úgysem csináltam volna kerti tavat. :-))) Tavaly én is voltam ott, úgy láttam alacsonyak az árak...
Előzmény: Törölt nick (371)
Garancia Creative Commons License 2002.04.05 0 0 372
Köszi Bond! Az árakról tudsz valamit? Érdemes ott venni fóliát vagy nézzem meg a Baumaxot?
Előzmény: Törölt nick (371)
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.05 0 0 371
Aqua-Pet Kft, 1194 Budapest, Méta utca 31, 06-1-280-7253.

Egyszer jártam ott, van élőlény, felszerelés és növények is. Ott vettem tündérrózsát, meritőhálót, kőfóliát, sásféléket. Nagyker cég, de adnak el bárkinek.

Előzmény: Garancia (370)
Garancia Creative Commons License 2002.04.04 0 0 370
Állítólag a 19.ker-ben a Méta utcában van valami kerti centrum szerűség. Ismeri valaki? Merre van pontosan?
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.04 0 0 369
Tegyél alá egy követ, hogy ne tudjon lenőni.
Előzmény: Patics (367)
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.04 0 0 368
> Nekem a patakmeder (meg a tó) szélének (fólia) eltüntetése volt a legnagyobb feladat.

Én is pont ezekre szeretném használni. Van ugyan némi 40 centi széles kőfóliám, de nem elég mindenhova. Na meg a 40 centi után éles határ van, és majd ha tiszta lesz a víz, zavaró lesz.

Előzmény: Patics (366)
Patics Creative Commons License 2002.04.04 0 0 367
Mit tudtok a gyékények gyökeréről?
Amikor a bányatónál kiástam, tapasztaltam, hogy van egy vastag (hüvelykujjnyi) főgyökere, ami függőlegesen megy lefelé. Nem tudom milyen mélyre, mert fél méter után feladtam, hogy kiásom és levágtam 3-4 cm-re, így ültettem be. Most hajtanak ki az új hajtások. Nyilván ezek is növesztenek főgyökeret. Ki tudja lyukasztani a fóliát, vagy biztos ami biztos csináljak alatta egy "vízszintes gyökérmetszést"?
Patics Creative Commons License 2002.04.04 0 0 366
Bond, zseniális vagy!
De miért kell leengedni a vizet? Nem egyszerűbb még a gödörbe helyezés elött kiteríteni, bekenni és megszórni... :-) Persze akinek utólag jönnek a jó ötletei. :-)
Már írtam, hogy én is így jártam, csak nem fólia ragasztóval, hanem gumiámmal ragasztottam fel a köveket. Egyenként, mintha stikmozaikot (így hívják?) csináltam volna. Nyomtam egy kicsit a kőre, majd ragasztás. A vízesés függőleges falát is így "köveztem" be. Ha elöbb juttatod eszembe, előre, kiterítve "gyártottam" volna patakmedret. :-( Tényleg, kioldódhat belőle valami? Szerintem nem, hiszen erre készült.
Nekem a patakmeder (meg a tó) szélének (fólia) eltüntetése volt a legnagyobb feladat. Még mindíg van mit javítani rajta, de már megvárom a meleget.
Előzmény: Törölt nick (365)
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.04 0 0 365
Támadt egy ötletem. Tófóliát bekentem hozzá való ragasztóval, és szórtam rá homokot meg kétféle méretű aprókavicsot. Ugyanolyan jó lett, mint a bolti kőfólia, amiből a 40 centi szélesnek 3000 Ft métere. Ezek után elgondolkoztam, hogy miért kell külön kőfólia, amit elég nehéz kezelni, rögzíteni? Miért ne lehetne leengedni a tavat félig, megvárni míg megszárad a fólia, aztán bekenni ragasztóval és kavicsot nyomkodni bele? Még talán nagyobb köveket is fel lehetne ragasztani. Így nem lenne gond a meredek partok szépre csinálása sem. Mosott folyami homokkal pedig lehetne homokos part utánzatokat készíteni. És a patakmedrekből se mosná ki a víz folyton az aprókavicsot, ha oda lenne ragasztva.

Szerintetek szól ez ellen valami? Elvileg ez a ragasztó tófólia ragasztásra való. Elképzelhető azért, hogy így használva kioldódik belőle valami mérgező anyag?

leha Creative Commons License 2002.04.04 0 0 364
már melyik akváriumi halunkra gondolsz?
mert egy egyszerű példa, a guppi rádcáfol ...
Előzmény: tibor0322 (361)
Patics Creative Commons License 2002.04.04 0 0 363
Szerintem sima föld semmiképpen. Az túl sok tápértéket tartalmaz, szennyezi a vizet. Én -könyv ajánlás alapján- 2 rész sóder (kétszer rostált amit díszbetonozáshoz használnak) és 1 rész tavi föld (tőzegmentes, a kertészetekben kapható)keverékéből készítettem az tó altalaját. De szerintem csak sóder is megfelelő. Cserépbe vagy sem? Nekem átlátszó a vizem, nagyon természetellenes lenne az alján a cserép. :-)
Persze körbe lehet rakni kővel, hogy ne látszódjon, de így is kicsi az ültetési és szaporodási felület. Én elöször ültetőkosarakat használtam, de a 20. után kiszedtem mindet mert olyan volt a tó mint a piacon a krumpliárus stand. :-) A lejtős részeken -tulajdonképpen végig lejtős- a vízberakott sziklákkal készítettem "ültető padokat" ettől vizszintes lett a talaj.
Előzmény: Garancia (359)
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.04 0 0 362
Akkor azért csökken olyan gyorsan a vízszint. :-)
Előzmény: tibor0322 (360)
tibor0322 Creative Commons License 2002.04.04 0 0 361
> szaporodnak az "anyával"?
- halaknál (hüllőknél), baromfinál ebből nem szokott gond lenni. Akváriumi halainknál viszont jó esély van rá, hogy az anya nem éri meg a köv. nemzedék ivarérettségét.
Előzmény: Patics (353)
tibor0322 Creative Commons License 2002.04.04 0 0 360
> A méhek szorgalmasan döglenek tovább
- kolléganőmnél rákérdeztem a méhekre, szerinte annyit isznak, mint a lovak, és ha a méhész nem gondoskodik az itatásukról, akkor a repüléstől elfáradva, a megivott vízmennyiség túlsúlyától ez lesz belőle. Ennyit a gondos méhesgazdákról :(
Előzmény: Törölt nick (354)
Garancia Creative Commons License 2002.04.03 0 0 359
Ezeknek a hínároknak milyen talaj kell, hogy megmaradjanak. Sima föld, sóder, vagy rakjam cserépbe?
Előzmény: Patics (358)
Patics Creative Commons License 2002.04.03 0 0 358
A hínár gyüjtés igen egyszerű. Kis vízmélységnél gyüjtsd, mert ugye ha hosszú, csak elfekszik majd a tóban. Én gyökerestől szedtem, úgy azonnal megeredt, legalábbis még a virágzó hínáron sem látszott törés az átültetés miatt. Ha tudod, nyúlj le a gyökérig és -általában iszapos talajból- kapard/markold ki. Én szedtem mélyebb, kavicsos talajból is, ott a lábammal kapartam ki, de bizony a kemping ásóval is szivesen lebuktam volna, ha azzal tudom csak kiásni.
Előzmény: Hacuka (355)
x3x Creative Commons License 2002.04.03 0 0 357
Sziasztok!

a napokban kaptam az alábbi levelet:

...magyarországon hol kapható a japán tenyésztésü koikhoz hasonló minőségü halak, illetve tudomásuk van-e arról hogy ki importál be koikat.

Ki tudna ebben konkrét segítséget adni a Kedves Levélírónak?

előre is köszi - x3x - www.kertito.hu

Törölt nick Creative Commons License 2002.04.03 0 0 356
Szerintem gyökerestül is kihúzhatod, de ha csak letéped, akkor is valószínűleg hajt új gyökeret.
Előzmény: Hacuka (355)
Hacuka Creative Commons License 2002.04.03 0 0 355
Sok nagyon hasznos dolgot megtudtam a leendő tavunk elkészítéséhez.(most van folyamatban a házvásárlás, egyik első teendünk lesz a kerti tó létesítése)
Azt szeretném megkérdezni, hogyan lehet pl. a Balatonból vizi növényt,pl. hínárt gyüjteni? Mert a vizbe gondolom nem ásóval kell bemenni. Ki lehet húzni a hínárt győkerestől? Azért kérdezek ilyen egyszerű dolgot, mert a komolyabb problémáimra már válaszoltatok!Köszi szépen!
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.03 0 0 354
Éled, éled. Annyi az alga, hogy számolni se bírom. :-) A méhek szorgalmasan döglenek tovább, bár talán kevesebben. Feltűnt, hogy órákig kibírják a vízben, csak hibernálódnak. Kihalászás után egészen reménytelennek tűnő esetek is feléledtek.

Nálam is megmaradt minden növény, bár a tavirózsát még nem tudom, mert ahhoz le kéne látni odáig.

Előzmény: Patics (352)
Patics Creative Commons License 2002.04.03 0 0 353
Volt három aranyhalam, egy fiu, két lány. Szaporodtak is rendesen. Az egyik sajnos eltünt, gondolom macska halászhatta ki, bár fogalmam sincs, hogy sikerülhetett neki.
A gondom, hogy nem tudom maradt-e fiu, vagy az lett macskakaja. Hogyan lehet megtudni melyik a fiu/lány? A tavaly születettek mind feketék. Nem fognak bepirosodni? Mikorra lesznek ivarérettek?
Ha van közöttük fiu, szaporodnak az "anyával"?
Patics Creative Commons License 2002.04.03 0 0 352
Sziasztok!

Tellik az idő, éled a tó. A tietek is?
Tartottam tőle, hogy a télen elszáradt növények nem hajtanak ki, de már megindult a gyékén, a káka, a "mocsári gaz", legalább 100 "zöld pálcika" áll már ki a vízből, a hínár is már több centis, a tavirózsa is bontja a leveleit.
Bond, döglenek még a méhek? Nálam most is több száz iszik, de már egy sem döglik meg. Megtanultak úszni? :-))) Lehet, hogy a hideg víz volt az oka és most, hogy melegebb, már bírják?

Törölt nick Creative Commons License 2002.04.03 0 0 351
Van valakinek tapasztalata UV szűrőkkel? (Márka, megbízhatóság, hatékonyság, ...)
Törölt nick Creative Commons License 2002.03.25 0 0 350
Bioball: http://www.extra.hu/brokerman_/

(az aláhúzás a cím végén kell!)

Belenéztem, nem nagyon megy a Web lap, de van ott telefonszám is.

Törölt nick Creative Commons License 2002.03.25 0 0 349
Megkérdeztem a bioball címet, ha jön válasz, küldöm.

A profi túlzás pár havi olvasgatás után. :-) Itt egy nagyon jó link: http://www.vcnet.com/koi_net/H2Oquality.html Ha nem akarsz angol szöveget belinkelni, a fordítását vállalom.

Előzmény: x3x (348)
x3x Creative Commons License 2002.03.25 0 0 348
Bond:
Tudnál segíteni nekem, hogy hol lehet bioball-t beszerezni. Most építem át/újra a szűrőt és nagyon jól jönne.

Mivel úgy látom, nagyon profi vagy a vízmérésben, - én meg nem értek hozzá:) - nem akarsz erről egy ismertetőt készíteni a kertito.hu oldalra?

üdv
x3x

Előzmény: Törölt nick (347)
Törölt nick Creative Commons License 2002.03.25 0 0 347
Lehet venni vizteszteket akvarista boltokban. Általában venni kell valahány milliliter tóvizet, belecsepegtetni valamit,és egy színskáláról megállapítani az eredményt.

Ammóniát, ami egyébként a halak légzésével és szerves anyagok bomlásával keletkezik nem is annyira szoktak mérni. (Talán azért mert annyira gyorsan öl, hogy nincs időd beavatkozni?) Ez persze általában túlzsúfolt tavakra igaz, ahol ha valami történik a bioszűrővel, órákon belül elkezdődik a halpusztulás.

Inkább a nitritet (NO2) szokás mérni, ami majdnem ugyanolyan veszélyes, de van valamennyi időd vízcserére. Amit még mérni szokás:
- karbonátkeménység (kH). Ha ez alacsony (<4), akkor érdemes szódabikarbónát önteni a vízbe, mert a baciknak ez az egyik tápanyaguk.
- pH: ezt elég nehéz és veszélyes befolyásolni, bele kell nyugodni abba, amire beáll. A pH ingadozás viszont szintén öl, ezt a magasan tartott kH-val lehet megakadályozni. Az alacsony pH (6-7) jobb, de ritka az ilyen víz.
- nitrát, foszfát (NO3, PO4). Halakra veszélytelenek, de mindkettő az algák kedvenc eledele. PO4 halkajával és műtrágyával kerül általában a vízbe, vízcserén kívül nem tudom, hogy lehet megkötni. A legjobb, ha 0 van belőle. NO3-at a bacik csinálnak NO2-ből. Megszabadulni tőle részleges vízcserével és/vagy sok növénnyel lehet. Optimális értéke 10 mg/l alatt.

Ha egy tó vize tiszta, és a halak is jól vannak (nem kapkodnak levegőért a felszínen, nem gyűlnek a vízesés/szökőkút) közelébe, akkor valószínűleg nincs gond a vízzel. A tavasz elég veszélyes ilyen szempontból, mert a bacik még alszanak, amikor már elkezdődik a szerves anyagok rothadása.

Előzmény: Patics (346)
Patics Creative Commons License 2002.03.25 0 0 346
Valahol már írtátok, de nem találom, miként lehet mérni az ammónia tartalmat? Honnan tudhatom, hogy kellene biológiai szűrés? Azon kívül, hogy a halak hátuszásban versenyeznek... :-)
Előzmény: Törölt nick (345)
Törölt nick Creative Commons License 2002.03.25 0 0 345
Mechanikai szűrésnek elegendő a szivattyún lévő szivacs, de mindenképpen akartam biológiai szűrést, hogy a víz minél egészségesebb legyen. Ha az ember nem méri a vizet, akkor nem aggódik, de a kristálytiszta víz nem jelent feltétlenül egészséges vizet. Ezért szokták az ammóniát 'csendes gyilkosnak' nevezni.

Végül is a szűrőanyagot meg kellett volna vennem, így csak félig vertek át. :-)

Előzmény: Patics (344)
Patics Creative Commons License 2002.03.25 0 0 344
A szivattyúdon is van egy szivacs szűrő, igaz? Az nem elég? Neked is 1600l-es tavad van. Az én 2400l-es szivattyúm szűrője tökéletesen elég. Szerintem. Más szűrést nem alkalmazok. 1-2 hetente kimosom a "tökig" elalgásodott szivacsot és annyi. Én a szivattyú elhelyezésével se vacakoltam. Fogom a gumikábelt és "kihúzom" a vízből, leveszem róla a slagot és szétszerelem a parton, kimosom, majd összerakva "visszadobom" a vízbe. Persze arra ügyelek, -látom- hogy a szivacs rácsa ne az iszapban legyen. A slag merevsége általában kiemeli kissé. Ha meg szökökutazni akarok, belépve a vízbe, ráállítom egy víz alatti sziklára (van több is).
Én is néztem szűrőket -főként az OBI-ba-, hát... 40 ezer egy müanyag doboz, három rekesszel amiben kigyózik a víz, meg három zacskó "kavics". Ha kell, ezt kihozom én is 4-5 ezerből...
Előzmény: Törölt nick (341)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!