Keresés

Részletes keresés

zmrzlina Creative Commons License 2002.07.08 0 0 284
Jókat vigyorogtam a problémátokon. Nem vagyok kárörvendő, én tavaly ősszel vetettem el 50 kg fűmagot 2000 négyzetméteren a nyaralónkban. Mivel ekkora területet nem locsolhatok, az idei hőség teljesen kiégette, egy zöld foltot nem látni rajta. Azért bízom benne, hogy ha enyhül az idő és jön egy kis eső, még minden rendbe jöhet, mert a tavalyi vetés jól megeredt. Tapasztalataim alapján füvet csak az esti órákban érdemes vágni, éjszaka szépen felépül a sokkból.
Előzmény: Thor (283)
Thor Creative Commons License 2002.07.08 0 0 283
Kár. Lettek volna még 5leteim. Pl:
- árnyékolás fekete fóliával
- teljes felület lekezelése 25-ös faktorú naptejjel
- akciós műfűből (cak most, csak Önnek) 50 nm leterítése
- szerződéskötés a helybéli vakondokokkal, hogy a turkálásért cserébe apró vizesvödrökkel kötelesek közlekedni és azt úton-útfélen kiborítani
- ugyanezen szerződés kiterjesztése a pókokra a lyuggatásért cserébe
- kültéri légkondi + párásító beüzemelése
Szal, csak szép sorban :)
Előzmény: csinnnKA (282)
csinnnKA Creative Commons License 2002.07.08 0 0 282
Na jó, ezt a fűnyírógép-állítást még megjátszhatom. (Egyébként 3 fokozat van, és a gép a középsőre volt lőve.) Tényleg nagyon kockázatos volt rövidre vágni, talán ha egy cantival hosszabbra hagyom, az is számít.
Már ha kinőtt persze... a nyomorult! :-(
Előzmény: Thor (281)
Thor Creative Commons License 2002.07.08 0 0 281
Next idea: A fűnyírón a vágásmélységet eggyel fennebb állítani.
(persze majd ha a szerencsétlen fű kinőtt)
És a későbbiekben is így használni: tavasszal-ősszel, amikor nincs nagy meleg és sok az eső a legrövidebbre nyírni (attól sűrűsödik-gyomtalanodik), nyári kánikulában (25 fok C fölött, száraz időben) hosszabbra hagyni, 1-2-3 fokozattal feljebb.
Előzmény: csinnnKA (280)
csinnnKA Creative Commons License 2002.07.08 0 0 280
Thor Hercegnő, ne bosszantson! :-)))
Reggel fél 7-től este 7-ig garantáltan nem vagyok otthon, sőt, mi több, még 7végén is csak 8 óra tájban jutok hozzá az öntözési szertartás elvégzéséhez (előkert, hátsókert, lógósok, kandelláber stb.).
Azt egyébként mindjárt ideköltözésünk mondta a szomszéd, amikor én jót akartam, hogy a nagy melegben jólesik egy kis sprickolás, hogy "Szomszédasszony! Sem a rózsáknak, sem a fűnek nem tesz jót a déli locsolás, mert 'megfázik', és csak jó sokára tudja majd rendbeszedni!" Én pedig szófogadó jókislányként többé nem locspocsoltam napközben, csakis este (olykor egészen késő este, ami persze azért is logikus, hisz éjjel nem szárítja fel a napfény a vizet, többet tud a növény felszívni és hasznosítani).
Any other idea? :-)
Előzmény: Thor (279)
Thor Creative Commons License 2002.07.08 0 0 279
Mikor locsolod? Ugye csakis reggel, este, amikor árnyékban van?
A déli forróságban-napsütésben locsolás kiégeti.
Előzmény: csinnnKA (278)
csinnnKA Creative Commons License 2002.07.08 0 0 278
Ezt a "cserét" hogy érted pontosan?
Kapáljam fel, gereblyézzem össze és vessek friss magot?
Vagy valami komolyabb "beszántásra" gondoltál?
Hozzátenném, hogy sorházi kicsiny kertem középső lakáshoz tartozik, ily módon semmilyen oldalról nem közelíthető meg, csak a lakás felől, másik 3 oldalán kerítés van.
Szóval? :-)
Előzmény: Törölt nick (277)
Törölt nick Creative Commons License 2002.07.05 0 0 277
cseréld ki az egészet, ha ennyre elgyomosodott.
Előzmény: csinnnKA (274)
csinnnKA Creative Commons License 2002.07.05 0 0 276
Ezt a "nyírd-sarlózd csak a pitypangot" ugye nem gondoltad komolyan?! :-DDDDD
Számomra teljességgel elképzelhetetlen és kivitelezhetetlen, kb. 4 órai munka lenne az 50 nm-es kertecském ilyesfajta "lenyírása".
Viszont a tavaszi pitypang-irtó akció már komolyabb megfontolást igényel... ráadásul van ám nékem egy olyasfajta szerszámom, amit én csak "dinnye-lékelő"-nek hívok, a Gardéna család terméke, jó hosszú, és kicsit hajlított (ha nem is egészen félkör alakban)... na, azzal szoktam én a pitypangot irtani, viszont csak a virágos-kertemben, a fűben lévő "kollekcióra" már nem jut energy. :-(

Előzmény: tibor0322 (275)
tibor0322 Creative Commons License 2002.07.05 0 0 275
Nyírd (sarlózd) csak a pitypangot. Ha elég nedves a föld (főleg tavasszal) van esélyed gyökerestől kihúzni (esetleg egy bottal lyukat böksz mellé, és úgy kiszedni). Pár darab nekünk is van, de annyi kell a gyerekeknek :)
Előzmény: csinnnKA (274)
csinnnKA Creative Commons License 2002.07.05 0 0 274
Köszi a segítséget és az 5leteket! Az az igazság, hogy én is úgy gondoltam, nem lenne szabad lenyírni, de az az igazság, hogy eléggé pitypangos, tehát ha nem nyírom le legalább kéthetenként, akkor bizony nagyon gazos és csúnya, másrészt frissen nyírva pár napig nagyon szép, rendezett.
Hát igen... tény mi tény, június elején, amikor azok az óriási mindenéjszakás felhőszakadások voltak, csudaszép volt, friss, harsogó zöld, dús, egészséges, öröm volt ránézni. Most viszont nagyon ágrólszakadt, és nem tudom, mit tehetnék érte.

PÓK-ÜGY: jesszasz, miket mondsz, miféle pók(ok) lehet(nek) az(ok), ami(k) ekkora (mondom: kb. 8-10 cm átmérőjű), szabályos és mély lyukakat, járatokat csinál(nak)??? :-O

Apropó pittypang: van ellene (az egyesével történő kiásáson kívül) valami jó 5letetek? Én egyszer próbálkoztam valami jó drága (kb. 5e Ft-os) porral, emlékezetem szerint zömében műtrágya és gyomírtó, ami ugyi a fűre nem ártalmas. Nagyon gondosan ügyeltem az adagolására és eloszlatására, ehhez képest 2 nap múlva kb. rondább volt az egész füvem, mint most. Totál sárgára és barnára kiégve az egész... hosszú hetek múlva jött csak rendbe... és azt hiszem, előbb a pitypangok tértek magukhoz, s csak utána a fű, mint ahogy saccolásra úgy láttam, a fűben nagyobb kárt tett, mint a gyomokban! :-(

tibor0322 Creative Commons License 2002.07.05 0 0 273
Nyáron, ha nagy kánikula van akkor nem nyírok füvet, vagy megpróbálok többet (5cm-10cm) hagyni (ez árokban azért nem nagyon sikerül), különben a nap kiperzseli (most is elég magas, de legalább zöld). Mivel az udvaron itt-ott van lucerna is (tudtommal annak mélyebb a gyökere, mint a fűnek), 1x-2x egy évben próbálom meghagyni annak a termését is.
Előzmény: csinnnKA (271)
Tozatu Creative Commons License 2002.07.04 0 0 272
Nálunk is elég siralmas a fű,mert annyit nem lehet locsolni,ami kéne.Azt mondják,ha kicsit locsoljuk az rosszabb,mert a hozzászokik és a gyökere nem lefelé megy,igy hamarabb kiég.A jó elárasztás a hasznos és nem szabad ilyenkor nagyon megnyirni és a kaszálékot oszlassuk el rajta,ami árnyékolja egy kicsit.A miénkben pókok csináltak ilyen járatokat,kedvenc kutyáim még mélyebben kikaparták.Várjál,hátha az esőre megindul.
Előzmény: csinnnKA (271)
csinnnKA Creative Commons License 2002.07.04 0 0 271
Help plíz!
Két problémám van, könyörgöm, segítsetek, ha tudtok:

1. Sorházi lakáshoz tartozó zsebkendőnyi (kb. 50 nm-es) füves kertemben múlt vasárnap lenyírtam a füvemet, és utána gondosan és jó alaposan belocsoltam, kb. dupla mennyiségű vízzel, mint egyébként szoktam. Hétfőn nagyon későn értem haza, nem volt kedvem vele vacakolni (meg éjfél felé talán már nem is illik ilyesmivel háborgatni a szomszédok nyugalmát), kedden viszont elképedve láttam, hogy a füvem legalább 60 %-a kiégett. Oké, elég erős napsütés volt, de én fűnyírás után nagyon megöntöztem. Hogyan lehetséges, hogy egyetlen kihagyás ekkora károkat okozott? :-(((
Azóta egyébként -mondanom sem kell, nem kevés bűntudattal- még több vizet adok neki, de mégis minden délutánra tök száraz, ugyanolyan fakó, egész világosra szívta a nap, olyan halott az egész gyönyörű kertecském! :-(
Mit lehet tenni a csúnyán kiégett fűvel, hogy mielőbb magához térjen? Feléledhet-e még egyáltalán, vagy kapáljam fel és vessek új fűmagot? Vagy mit tegyek?

2. Halmazati büntetésként tegnap még nagyobb szörnyűséget vettem észre, amit azelőtt sohasem: sacc/kb. olyan 2-3 méteres sugarú területen több helyen jócskán golflabda, helyenként teniszlabda méretű, különböző nagyságú lyukakat találtam ebben az amúgy is gyászos állapotú fűben. Első gondolatom az volt, hogy vakond, de mindegyik lyuk mellől hiányzik a jellegzetes "vakondtúrás", viszont több helyen ott van mellett a kilökött fűcsomó. Van olyan lyuk is, ami tutira felülről "készült", ugyanis alig 10 cm mély, de találtam olyat is, ami nagyon mély lehet (valami járatféleség), bár láthatóan beomlott.
Keserítsetek el: ürgénk is van? :-(((
Vagy vakond?! :-/
S mit lehet csinálni? A teraszom egy mindeddig gyönyörű, tujákkal és hátul sziklakerttel díszített, kb. 6x8-as pázsitra nézett, most viszont ha kiülök a teraszra, olyan az egész, mint ahová bomba csapott. Pocsék kiégett fű, na és most már benne ezek a lyukak is! :-(((
Valami 5let? Javaslat?
Előre is köszönet annak, aki vesződik velem! :-*

Nagy G. Creative Commons License 2002.07.02 0 0 270
Szia!
Köszi, már azon gondolgoztam, hogy valamit rászórok (pl. homok), hogy a télen egy kicsit keveredjen, de ha az agyag mindent elnyel akkor semmi értelme.
A fűvel kapcsolatban viszont, mivel nem múlt el a gombásodás, a kevesebb víz ellenére sem, ezért lepermeteztük Fundazol-lal. Remélem jó lesz és kiöli a gombát. Ha ez sem jön be van még jó tanács?
köszi
Nagy G.
tibor0322 Creative Commons License 2002.07.02 0 0 269
> Kérdés: Ez jó e így, ha nem akkor érdemes e vele valamit csinálni
- nem jó, de mi az erősen agyagos földünkkel nem csinálunk mást. Tavasszal nem megyünk rá (legyen esélye a fűnek megnőni), nem engedjük ki rá a baromfit (később már ki lehetne, de nejem nem engedi), meg nyírjuk rendszeresen (bár ez sem lenne szükséges, de akkor jobban gazosodna)
- nem mondom azt, hogy nem érdemes vele semmit sem kezdeni, de nálunk 2-3 év alatt a csapadék miatt az agyag egyszerűen elnyeli, ami felette van (téglától kezdve a termőrétegen át mindent). Ezt a jelenséget maga a fű elég jól megköti, bár erős és hirtelen zápor után így is képes kimosni dolgokat.
Előzmény: Nagy G. (268)
Nagy G. Creative Commons License 2002.07.01 0 0 268
Hali!

És még egy kérdés. A talaj amibe vetettem eléggé furcsán viselkedik. Nagyon jól tartja a vizet, de a teteje a felső 5-8 mm teljesen kiszárad és kicsrepesedik, mély és széles barázdák keletkeznek. HA megszárad kőkeménnyé válik, ha átázik akkor puha, krémszerű és ragadós. Valószínűleg agyagos lehet.
Kérdés: Ez jó e így, ha nem akkor érdemes e vele valamit csinálni (a fű most -ami még megvan- benne van) pl. trágyázni, vagy vaahogy kezelni. Mikor és mivel

köszi

Nagx G.

Nagy G. Creative Commons License 2002.07.01 0 0 267
Hali!

Köszi. Sajnos nem jó a helyzet. Csökkentettem a vízet, olyannyira, hogy nem is locsoltam. Nem is volt vele probléma, egészen kiszáradt a talaj. A baj az, hogy amint vizet kap rögtön elkezd képződni az a fehér (pókhálószerű) valami. Lehet ezt kezelni, ez valami gomba, van valami jó szer ellene?

Minden tippet köszönök!

NAgy G.

Előzmény: tibor0322 (266)
tibor0322 Creative Commons License 2002.06.25 0 0 266
> Magától meggyógyul, vagy ahol kirohadt ott újra kell telepíteni
- Ez inkább a gyökerétől fog függeni. Előbb-utóbb (évek alatt) biztosan elterjedne, de augusztusban esetleg pótolhatod a hiányzó részeket (addigra már kiderül, mi tér magához, meg hol lehetne pótolni).

> Azt hallottam, hogy a fűnek nyírás és sok víz kell
- az inkább pázsit lesz (ahoz viszont még ennyire sem értek :). A fűröl nekem olyan emlékeim vannak, hogy sivatag (erózió) ellen a 3. lépésben következik:
1. kaktuszok, cserjék (erózió megállítása)
2. 'gazok' (talajfelszín megkötése)
3. fű (talaj hasznosítása: legelő)
Ezekből kiindulva a fű nem tűnik különösebben kényesnek, és a legtöbb növénnyel ellentétben jól bírja a gyakori nyírást, kaszálást. Én ebből kiindulva szoktam legfeljebb 2 hetente lenyírni; ha kánikula van, esetleg locsolom.
- városban persze látok pázsitot, azt is látom, hogy szinte folyamatosan locsolják (vagy inkább permetezik), meg 2-3 naponta nyírják (a fű meg 4 cm-nél sosem hosszabb), de ennél többet nem tudok róla :)

> Hát érdemes kűzködni?
- ezt döntse el mindenki maga, hogy ő van a kertért (gyepért), vagy az őérte. A kert növényeihez képest a fű az egyik legigénytelenebb; a kezdeti esetleges nehézségeknek nem kellene senki kedvét sem elvenni; én a nyiráson kívül több energiát (meg szert sem) szoktam rá használni.

Előzmény: Nagy G. (265)
Nagy G. Creative Commons License 2002.06.25 0 0 265
szia Tibor0322!

Köszi a válaszod. Vasárnap este vettem észre, hogy barnásan rothadt a fű és hétfő reggel láttam is a fehéres penészeket, gombákat. Este lenyírtam, hogy jobban szellőzzön és nem is locsoltam.
A további kérdésem -ha zaklathanék még egy kicsit-, hogy mit tegyek vele a kevesebb víz mellett. Magától meggyógyul, vagy ahol kirohadt ott újra kell telepíteni, kell e valamilyen szert használni.
Ha tudtok segítsetek, mert nagyon el vagyok keseredve. Azt hallottam, hogy a fűnek nyírás és sok víz kell, ezért lelkesen locsoltam, sokat mert meleg volt, erre kirohadt. Hát érdemes kűzködni?...

köszi

NagyG.

Előzmény: tibor0322 (264)
tibor0322 Creative Commons License 2002.06.24 0 0 264
Én csak azt mondom, amit én tennék (tehát nem biztos, hogy ez a helyes).
- Szerintem túl sok nedvességet kapott, amitől befülledt, elrohadt egyes részeken, tehát kicsit kevesebb vizet adnék, megszüntetni (a vizet) teljesen nem merném, mert már hozzászokott, és annak hiányában is nekiállhat sárgulni (pláne, ha rövidre van vágva)
- A füvünket (ez nem pázsit, csak ilyen "gyepesített terület") ha locsolni szoktuk (fák többnyire adnak árnyékot, tehát külön nem igényli), akkor azt nem áztatásig, hanem tényleg csak locsolásig szoktuk tenni (olyan 10 perc, mindenhol legyen nedves egy kicsit)
- A füved befülledésének elkerülése végett esetleg próbáld meg csak este, napnyugta közelében a locsolást (ekkor jobban felissza a nedvességet), míg ha reggel esetleg túlöntözöd, akkor a napkeltét követő rövid időszakban nem fog tudni elpárologni a felesleges víz, mivel a talajod meg vízzel telített, így a fű tövénél elkezdhet kirohadni. (Kertész ismerős még borús időben sem áll neki locsolni, nehogy lisztharmatot kapjanak a növényei)
- A többit (pótlás, ilyenek) meg meglátjuk később :)
Előzmény: Nagy G. (263)
Nagy G. Creative Commons License 2002.06.24 0 0 263
Sziasztok!

Első nyári kertészkjedő vagyok. Füvet telepítettünk. És gondok vannak vele. Végigolvastam a topicit az elejétől és van elképzelésem a problémáról, de azért összegezném és egyben segítséget tanácsot is kérek.

Szóval annak rendje és módja szerint elültettük, kikelt, gyönyörű volt, az első nyíráson is túl vagyunk. Rendszeresen locsolom.

A probléma, hogy helyenként kissebb-nagyobb foltokban elsárgult, mintha elrohadt volna. Jobban megvizsgálva a fűszálak közööt igen finom szövetű fehéres penész, vagy gomba keletkezett, és ez alatt sárgul barnul a fű.
Kiástam egy ásónyi földet és rendesen, jó 10 cm mélyen át volt ázva rendesen a talaj (sokat locsoltam, mégiscsak 38 fok volt a hétvégén)

Lehet e a sok víz a probléma, mi lehet gomba, penész, hogy lehet eltüntetni??? Kevesebb vízzel rende jön, ahol kirohadt újra kell vetni, vagy rendbe jön magától?

Mennyi az optimális víztartalom?

Köszi a segítségeteket?

nefes Creative Commons License 2002.06.03 0 0 262
zmrzlina ,

sajnálom, de nem voltam net közelben, így csak most olvasom a felajánlásodat.
Utólag is ksözönöm!

Frimi, kösz a tippet.

Előzmény: zmrzlina (260)
frimi Creative Commons License 2002.05.30 0 0 261
Hi!
Ha nem találsz és nem felel meg a felajánlás, akkor keresd meg a neten a Debreceni Agrártudományi Egyetemet és ott próbálj valakivel kacsolatba lépni, mert ott folytattak kísérleteket a csillagfürttel. Magam - igaz annak már egy ideje - valahol Csorna és Szombathely között láttam több helyen is táblákban. Kollegám mutatta meg, hogy az a csillagfürt, mert addig nem ismertem.
Ez minden sajnos, amit tudok ajánlani...
Frimi
Előzmény: nefes (259)
zmrzlina Creative Commons License 2002.05.30 0 0 260
Nefes, én Csehországban élek, de szombaton Siófokra megyek. Ha akarod, viszek csillagfürt magvakat.
Előzmény: nefes (259)
nefes Creative Commons License 2002.05.28 0 0 259
frimi,

egy órát keresgéltem a neten és nem találtam sajna.
meg voltám 3 féle bótban is...
nagyon csodálkoztam , mikor kirukkoltam a kéréssel...

Előzmény: frimi (258)
frimi Creative Commons License 2002.05.27 0 0 258
Bocsánat!
A belbecset nézd (bár nem egy nagy mitvasz), ne a külcsínt!
Frimi
Előzmény: frimi (257)
frimi Creative Commons License 2002.05.27 0 0 257
Hi!
ntos infóval én sem tudok szolgálni, de lenni kell valahol, mert egy eléggé elterjedt takarmánynövényről van szó ismereteim szerint. Úgyhogy nem reménytelen a keresés...
FrimiPo
Előzmény: nefes (256)
nefes Creative Commons License 2002.05.27 0 0 256
sajna a gazdabolt nem tudja hol lehet ilyet beszerzni...:-(

valaki tud segíteni
please...

Előzmény: zmrzlina (255)
zmrzlina Creative Commons License 2002.05.23 0 0 255
A gazdaboltban biztosan kapható vagy ott megmondják, hogy hol lehet beszerezni.

Leírás: http://omega.kee.hu/mzg/csillag2.htm

Előzmény: nefes (254)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!