Keresés

Részletes keresés

Garancia Creative Commons License 2002.05.06 0 0 605
Mantidea: Változást most nem nagyon látni mert most kapartam ki belőle egy rakás földet. Ez aztán jól felzavarta a vizet, hogy semmit se lehetett látni. Ma reggelre valamit javult a helyzet. De mivel pocsék borús idő van, így nemigazán látni a színét. A szivatyút most járatom non-stop, hátha segít valamit az összetákolt szűrőm.....
Előzmény: Mantidea (595)
l-l Creative Commons License 2002.05.06 0 0 604
Akit érdekel a Vizinövények c. könyv, itt van:

Kis felbontás (2,81 MB)
Nagyobb felbontás (5,54 MB)

Mantidea Creative Commons License 2002.05.06 0 0 603
Sziasztok!
Még két idióta kérdésem van.

1. Kavicsszegélyű tóba hogyan ültetitek a sást? Mibe? Kifúrogatott cserépbe? Rascher zsákba? Csak a kavicsba? Vagy máshogy?

2. A kavics és pázsit találkozásánál hogyan vágjátok a füvet? (Ha a fűnyíró elkap egy kavicsot, lyukat üt a sípcsontomba, beleesek a tóba és megfulladok:-) A szegélynyíró damilja is ellőheti a kisebb kavicsokat nem?

Mantidea Creative Commons License 2002.05.06 0 0 602
Értem. Bár nálam más lesz a helyzet. Egyrészt nem lesz szökőkutam másrészt... megpróbálom leírni mit is találtam ki:
Tehát adott egy mosógépdob a palástján tele apró lyukkal, aminek szépen levágtam a tetejét. A közepébe beletettem egy 110-es műanyag, szürke csövet, amire fúrtam vagy 500 lyukat. Így kialakult a dob belső és a cső külső fala közt egy gyűrű, amit majd kitöltök szűrőanyaggal (kavics, szivacs, stb). Ezután kivágtam egy pontosan akkora gumilemezt, mint a mosógépdob teteje, aminek a közepén kivágtam egy colos lyukat, amin majd a tó szűretlen vize folyik a közlekedőedények elvén egy 6 báros colos kpm csövön keresztül a szűrőbe. Ezt együtt belerakom -a már korábban elásott- vízzel teli műanyag hordóba. Azután szépen valahová mellé, alá vagy fölérakom a szivattyút, aminek a nyomóága viszi a -reményeim szerint tiszta- vizet a patakom végéhez, ahonnan visszacsorog a tó túloldalára.
Ez az elképzelésem. Szerinted/tetek milyen buktatói lehetnek a dolognak?
Előzmény: Törölt nick (601)
Törölt nick Creative Commons License 2002.05.06 0 0 601
Észre fogod venni időben abból, hogy a szökőkutad már csak 2 centi magas. :-) A dugulás valószínűtlen, inkább melléfolyás szokta csökkenteni a vízszintet.
Előzmény: Mantidea (600)
Mantidea Creative Commons License 2002.05.06 0 0 600
OK!
Láttam a képen, hogy neked is külső szűrőd van. Lehet, hogy hülye kérdés, de nem lehetséges, hogy annyira elszutykolódik a szűrő, hogy a szivattyú szárazra kerül a dugulás miatt?
Vagy egyszerüen kevesebb vizet képes átengedni, mint amennyit a szivattyú elszállít?
Előzmény: Törölt nick (599)
Törölt nick Creative Commons License 2002.05.06 0 0 599
Szegeden nem tudom. Nekem jött a szűrővel a kétféle szivacs. Egyszer láttam Heissner szűrőkockát, ami egy szivacskocka, méretre lehet vágni és a szivattyú elé betenni.

A másik lehetőség, hogy csak vattát használsz és kavicsot. Ha a kavicsot valami kivehető rekeszbe teszed, akkor könnyű tisztítani.

A Biofibres is jó dolog, mert egy kusza hálót képez, amin minden nagyobb dolog fönnakad.

Vattát és Biofibrest lehet kapni a Vedres utcában.

Előzmény: Mantidea (598)
Mantidea Creative Commons License 2002.05.06 0 0 598
Köszi szépen!
Ilyen szivacsbigyókat hol lehet beszerezni? Főleg különböző sűrűségűeket:-)
Nemsokára én is készítek fotókat.
Előzmény: Törölt nick (596)
doroli Creative Commons License 2002.05.06 0 0 597
Szia ha birsz akkor kuldjel most is egy kepet a tiszta tavadrol.
Előzmény: Törölt nick (594)
Törölt nick Creative Commons License 2002.05.06 0 0 596
Szerintem többfélét használj. A víz útjának sorrendjében:
1. durva szivacs, kavics v. zeolit v. műanyag zöld izé (ezt a sera árulja, Biofibres a neve)
2. közepes szivacs v. aprókavics
3. extra finom szivacs v. szűrővatta

A finomabbakból nem kell nagyon vastag réteg. Nálam (amikor nem algátlanítok éppen) 1 centis közepes szivacs van, aztán fél centis finom szivacs és ennyi. Most, hogy algátlanítok, még 5 centi szűrővatta is van.

Előzmény: Mantidea (593)
Mantidea Creative Commons License 2002.05.06 0 0 595
Garancia:
Aha! Ismerős a téma, csak az enyémben nincsenek "szemcsék". Változott már valami azóta?
Előzmény: Garancia (573)
Törölt nick Creative Commons License 2002.05.06 0 0 594
Mára teljesen kitisztult a vizem. A látótávolság 90 centi (vagy több, mert leért a slag a fenekére, és még mindig látszott a vége).
Mantidea Creative Commons License 2002.05.06 0 0 593
Sziasztok!
A tavam zöld színe megszűnt a habbal együtt, viszont most barna és zavaros. Kialakítottam a kűlső szűrőt mosógépdobból és egy agyonfúrogatott 110-es műanyag csőből és elástam a a hordót amibe majd beleteszem. A szivattyút a héten megveszem.
Milyen anyagokat használtatok eddig legsikeresebben szűrőnek? (kavics, szivacs, rascher háló, agyaggolyók, stb.)
Egy jól működő szűrő milyen hatásfokkal képes növelni a víz tisztaságát? Egyáltalán mélyebre fogok látni, mint üzembehelyezés előtt?
Egyébként két béka már beköltözött, és egy pár szitakötő rendszeresen szambázik a víz felett.
Törölt nick Creative Commons License 2002.05.05 0 0 592
Múltkor írtam, hogy lecsökkent a víz tisztasága. Érdekes módon ez 2 nap múlva megszünt és most ugyanott tartok, mint elötte. Nem csináltam semmi különöset, csak kipucoltam mindent, ahogy máskor is. A növények hatása nem lehet, túl korai lenne. Nem tudom, mi okozta.
Patics Creative Commons License 2002.05.05 0 0 591
>Szerintem a kertben tartott macskák még sose fogtak életükben halat
Nos az én tapasztalataim:
Az aranyhalaim imádnak a sekély/meleg vízben uszkálni, pedig sok esetben csak oldalfekve tudnak evickélni a 2-3 cm-es vízben. Tavaj egy alkalommal ki is evickélt a partra... amikor hazaértem, még csapkodott a szárazon, gyorsan visszatettem, azóta sincs semmi baja.

A macska meg külön élmény. A szomszéd macskája szokta látogatni a tavat. Órákat hasal a fűben, mozdulatlanul és szinte észrevétlenül, a halakat lesve. Télen a lék partján ücsörgött és lesett le a vízbe. Pedig mindíg elkergetem, de visszalopakodik, beugrik a tó közepén lévő sziklára és onnan is lesi a halakat. Sajnos két esetben sikerrel is járt. Egy csobbanást hallott a feleségem és már látta is nagy ívben repülni ki a partra a halat. Azt még megmentettük, de egy aranyhalnak nyoma veszett. Nem kétséges, hogy miként végezte.. :-( Ettől függetlenül nem nagy gond a macska, csak szemmel kell tartani. megjegyzem ez a macska pórázon (!) van tartva, szó szerint mint egy kis kutya, de néha elszökik és akkor első útja a tó partja.

Előzmény: szucsr (549)
Patics Creative Commons License 2002.05.05 0 0 590
>Milyen állat akarja kiinni a gödrömből a vizet?
Földi giliszta, vakond, lótetű, cserebogár, stb...
Előzmény: Törölt nick (579)
Patics Creative Commons License 2002.05.05 0 0 589
Én is jártam így, és szintén készítettem hasonló szűrőt. Végul is a szivattyú gyári szivacsbetéte vált be igazán. Csak ezt a szűrést alkalmazom, hetente kimosom és folyamatosan, 99%-osan átlátható vizem van.
Előzmény: Garancia (588)
Garancia Creative Commons License 2002.05.04 0 0 588
Nos lehet, hogy megtaláltam mitől olyan szutykos a víz. A lehető legroszabb! A nővérkém 2 agnormális kisfia egy rakás földet hordott bele. Reggel kikapartam a medret, úgyhogy most 10 centire se látni. Összetákoltam hirtelen egy 2 literes fantásüvegből egy szűrőszerüséget. Teleraktam szunyoghálóval, agyaggranulátummal, kaviccsal. Talán fog érni valamit. Milyen "anyagot" javasoltok, mit rakjak be szűrőnek?
Előzmény: Törölt nick (581)
x3x Creative Commons License 2002.05.03 0 0 587
Bond: az adatok javítja:
A szivattyú, mely a szökőkutat és a tószűrőt táplálja (6000 l/óra, de ez jelenleg nincs teljesen kihasználva, a szűrő átfolyási sebességével még kísérletezem, jelenleg 1200 l/óra)
Bucibá kommentárjait ma feltöltöm.

Felraktam a www.kertito.hu/keptar oldalakra a saját tavam képeit, egyenlőre kommentárok nélkül.
Ez egy 7 éves tó 20-25 m3 vízmennyiséggel.

Továbbra is várom mindenkitől a képeket.

Előzmény: Törölt nick (580)
Mantidea Creative Commons License 2002.05.03 0 0 586
Bond
Igazad van! Mivel két tövet vettem, ahogy letisztul annyira a vizem, hogy megtaláljam a növényt, az egyiket a 60-70 cm-es vízbe teszem. Majd meglátjuk mi lesz az eredmény. Egyébként a kereskedő azt mondta, hogy rakjam le nyugodtan 1,2 méterre. (Na persze, hogy mehessek újra venni...)
Előzmény: Törölt nick (584)
Törölt nick Creative Commons License 2002.05.03 0 0 585
Ha jól emlékszem a cikkre, kell egy hét is, mire az agyag kitágul.

Mekkorák a lyukak? Szokott lenni a kertben lótücsök?

Előzmény: Törölt nick (579)
Törölt nick Creative Commons License 2002.05.03 0 0 584
> Nem hiába?

Az idő mindent megmond. :-)

Az a baj, hogy a tavaink annyira különböznek, hogy ami valakinél nem válik be, az másnál tökéletesen működhet. Erre sajnos jól rá is lehet játszani, szerintem a "varázsszer" gyártó cégek meg is teszik.

A tavirózsánál azt szokták javasolni, hogy először csak olyan mélyre tegyük, hogy a levelei 10-20 centivel legyenek a víz színe alatt. Aztán ha felnő a felszínre, megint lehet egy kicsit lejjebb tenni. Mit mondott a kereskedő, mennyi a javasolt vízmélység annál a fajtánál, amit vettél? Normál tavirózsának nem gond a 120 centi, de a törpe fajták nehezen tudnak onnan kinőni.

x3x: néztem a képeket a tavadról, minden nagyon szép, a víz tiszta. Mivel valószínűleg neked van a legöregebb tavad, írhatnál egy pár sort a kezdeti nehézségekről és az általad használt megoldásokról, hogy okuljunk belőle.

Előzmény: Mantidea (577)
Törölt nick Creative Commons License 2002.05.03 0 0 583
A pH érték mellett a karbonátkeménység is magas lesz, ami nem baj. Meg kéne mérni a pH-t. Nálam 8.5 a pH, ebben vígan elvannak a halak. A cikk szerint ilyenkor viszont kisebb ammóniaszint is mérgező, ezért vigyázni kell az etetéssel. (Nálam 0 az ammónia.)
Előzmény: Mantidea (578)
Törölt nick Creative Commons License 2002.05.03 0 0 582
Új fejlemény az UV szűrővel kapcsolatban: leállt a tisztulási folyamat, 2 nap alatt 10 centit csökkent a látótávolság. Nem tudom még, hogy a meleg idő miatt az alga szaporodik gyorsabban, vagy a csővel van valami.
Törölt nick Creative Commons License 2002.05.03 0 0 581
Nem normális. :-) Ez lehet pl. összetapadt, döglött alga. Miután a tápanyag valamelyik létfontosságú alkotóelemét elhasználta, kipusztult. Van szűrőd? Ha igen, vegyél finom szűrővattát és tömd tele, aztán naponta mosd ki. Remélhetőleg összeszedi.
Előzmény: Garancia (573)
Törölt nick Creative Commons License 2002.05.03 0 0 580
Frászkarikát. Óra. Ezeket az időizéket mindig keverem. :-) x3x, kijavítanád? (természetesen az 1200 liter is órára értendő).
Előzmény: Garancia (574)
Törölt nick Creative Commons License 2002.05.03 0 0 579
007:
Csináltam egy gödröt, igaz, csak az alsó egyharmada agyagos, kb. 25 cm., mert nem túl mély, de talán jó lesz kísérletnek.
Másfél nap alatt nem állt meg a szivárgás, igaz, a végefelé már csak 10 centit esett a vízszint az éjszaka alatt.
Azért ez így nem jó. Esetleg lehet valamit csinálni vele?
Ami még aggasztóbb, hogy mintha néhány lyuk megjelent volna vízszint alatt, és talán ott folyt el eleinte több.
Milyen állat akarja kiinni a gödrömből a vizet?
Előzmény: Törölt nick (536)
Mantidea Creative Commons License 2002.05.03 0 0 578
Pinki Milki
Szerintem a mészkő a víz Ph értékét befolyásolja igazán, amit egészen jól lehet kompenzálni. Olvasd el a http://www.kertito.hu/gondozas_vizkemia.html oldalon az "alkalitás (lúgosság)" fejezetet.
Előzmény: PinkiMilki (576)
Mantidea Creative Commons License 2002.05.03 0 0 577
Késő! :-)
A rózsáknak, amiket vettem kb. 40 cm-es szára van. A gyökerüket kavicsokkal együtt raschel hálóba kötöttük, majd fájdalmas búcsú után leengedtük a hullámsírba. Elbuggyantak az 1,2 m mély zöld, habos, zavaros vízben és már csak reménykedünk, hogy valaha felbukkannak.
A tóba raktunk még egy liternyi vízibolhát, és valamilyen algásodásgátló anyagot. Mindkettőt a díszhalkereskedő javasolta. Nyugtassatok meg. Nem hiába?
Előzmény: Törölt nick (572)
PinkiMilki Creative Commons License 2002.05.03 0 0 576
Bond:Véleményed szerint befolyásolja-e a tóba kerülő halakat illetve növényeket a tó magas mésztartalma.Ugyanis a tavamba kerülő sziklák mészkövek.Nagy valószínüséggel sok mész oldódik ki belőlük.Halas könyvben próbáltam utána nézni,de ezzel kapcsolatban nem írnak semmit.Az én logikám szerint nagy gond nem lehet,hiszen a Bükkben ahonnan a kövek származnak több tó is található/pl Lillafürednél/ahol tudomásom szerint vígan megélnek a halak.Neked mi a véleményed?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!