Keresés

Részletes keresés

Falusi1 Creative Commons License 2015.06.13 0 0 18693

Nem tettem fel képet, most meg már nincs is miről, mert az elszáradt fürtök lepotyogtak.

Ilyen fürtöm nekem is van egy-kettő, de nem Nérón. Ez vélhetően kötődési hiba és nálam sem jellemző.

Előzmény: Maci_P (18691)
szölőszem Creative Commons License 2015.06.13 0 0 18692

Véleményem szerint a Néro,és még sok más fajta egyes példányai azért rúgják el a termést,mert egy hibás gén jutott domináns szerephez.Nem nálatok,hanem az oltványosok anyatelepén egy-két tőke virágzata mutálódott.A jelenség nem tömeges,az én Néróm teljesen tökéletesen köt.Ha visszagondoltok,hogy melyik oltványostól vettétek,lehet hogy a szálak egy helyre vezetnének.Mivel a jelenség évek óta ismétlődik,nem lehet környezeti okokra visszavezetni,mert minden év más,és mindenkinél egy kicsit más a talaj nyomelem összetétele.

Ugyanez a jelenség megfigyelhető volt a Kadarka esetében is,csak ott tömeges méretű volt,és állami beavatkozást igényelt.Újra szelektálták,és most ez az ősi Hungarikum újra a régi.

Mivel a Nérónak legalább 4 szülője van/Seyve Villard-375,Gárdonyi Géza,Medoc noir,Csaba gyöngye/,valószínű valamelyik szülő labilis génje "elszabadult",és ez okozza a problémát.

Erre a jelenségre fel kellene hívni a hatóság figyelmét is,mert ŐK nem hiszem hogy olvassák a fórumokat.

De ha már itt tartunk,érdemes volna vitát nyitni hogy egyes csemegeszőlő fajták egyes egyedei mért meddőek?Nekem 7 olyan fajtám van/volt/,amelyek 7 év alatt egyetlen fűrtöt nem hoztak,bármilyen metszési mód kipróbálása után sem.

 

 

Előzmény: Falusi1 (18683)
Maci_P Creative Commons License 2015.06.13 0 0 18691

Hello!

Én nem láttam, hogy tettél fel volna képet. Viszont nekem van néróm, és egy ilyen fürtöt találtam:

Kb. 10 tőkém van, egyelőre csak ezen az egy tőkén ez az egyetlen fürt, ami ilyen.

Üdv

    Maci

Előzmény: Falusi1 (18683)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.06.13 0 0 18690

Az egyhozzászólásos nickek mindig gyanúsak.

Előzmény: Falusi1 (18689)
Falusi1 Creative Commons License 2015.06.13 0 0 18689

Nem látok smile-t, de remélem ezt nem gondolod komolyan.

Előzmény: öreg_néne_b (18687)
zsorsz Creative Commons License 2015.06.13 0 0 18688

Áruld el ki a megbízód!:).....me itten mán egy összeesküvés elmélet kezd kibontakozni,Én sem értettem,miért purcantak ki a Néroim és ha nem vagyok itt, az egészet elfelejtem.Kezd egyre érekesebb lenni,vajon hányan jártak még így?

Előzmény: vártán (18686)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.06.13 0 0 18687

Mi lehet a háttérben? Kinek az érdekét sérti a Néró?

vártán Creative Commons License 2015.06.13 0 0 18686

Azért jöttem a fórumra, mert van 12 csemegeszőlő tőkém, lugasok vagy inkább magaskordon formájában. Vannak kényesnek mondottak is például a Cardinál, Csabagyöngye, de a növényvédelemmel meg soha semmi gondom nem volt. Kivétel a Nero!  A fürtszáradás 80-90 %-os minden évben az idén is látom a jelenséget, de még tudhatom a végleges helyzetet. Botrytisre gyanakodtam minden évben, kipróbáltam többféle növényvédő szert is eredménytelenül. Magnéziumtartamú műtrágyát is kapott, de hiába. A kordon kelet-nyugati  irányú, egyik oldalát erősen süti a nap, a pára nem ül meg, mert  a telek legszéljártabb helyén van. Idén elválik Botrytis vagy nem, mert száraz a levegő és nagyon meleg van ami nem kedvez a gombának. A kordon következő tagja egy Eszter, ott soha semmilyen baj nem volt.

Bármi is legyen az ok a Nero nem az a szőlő ami a fajtaleírásokban van. Kényes valamire, nem tudom mire de kényes.  Az igaz, hogy peronoszpóra és lisztharmat nem jelentkezett soha, azt viszont megtaláltam a neten, hogy a kész termése nedves időben erősen rothad.

arpad-lajos Creative Commons License 2015.06.13 0 0 18685
Előzmény: Pumba84 (18679)
Falusi1 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 18684

Ez így van!

Előzmény: zsorsz (18676)
Falusi1 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 18683

Vagy a memóriád kiváló, vagy kutatómunkát végeztél, vagy mindkettő igaz. Valóban van egy másik tőkém is. Ez azonban későbbi ültetésű és máshol van, sovány homoktalajon. Ezt a tőkét ezért nem említeném referenciának semmilyen szempontból. Mindenesetre tavaly ezzel a tőkével is hasonlóan jártam. Az idén a fürtök kb. 3/4-e leszáradt, maradt még -legalábbis egyelőre- 2-3 fürt, ami zöld. Úgy néz ki ezek talán megmaradnak, de még nem teljesen biztos.

Én lassan lezártnak tekintem ezt a Néró "ügyet" azzal a megjegyzéssel, hogy továbbra is tudni szeretném, miért van az, hogy az emlegetett tőkén a fürtszáradás után a másodtermések miért maradnak meg, ez utóbbin pedig miért marad meg 2-3 fürt és miért szárad el a többi?

Előzmény: juhosttt (18675)
zsorsz Creative Commons License 2015.06.12 0 0 18682

 

Egy ismerősöm is hasonló okok miatt vágta ki a nérot,korán érik,permetezés,madarak,darazsak miatt,ha jól emlékszem.

Előzmény: granov (18681)
granov Creative Commons License 2015.06.12 0 0 18681

Most kérdeztem apósomat Néró ügyben. Azt mondta, hogy volt 50 tőkéje és volt köztük 5 ami szinte sosem termett. Virágzás után nem maradt rajta semmi. A többi szép volt.

Csak sajnos majd egy hónappal előbb érett mint a többi fajtája, így kivágta, de otthon a ház körül megtartotta. Gyönyörködtünk is benne tavaly zsendülés után, jó volt ránézni.

Előzmény: zsorsz (18674)
Sanci07 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 18680

Bátran telepíthetsz Nérót,magával a fajtával semmi gond nekem elhiheted tapasztalatból mondom.Véleményem szerint akár bió gazdálkodásra is alkalmas!Kiváló a bora,nem fogod megbánni.

Előzmény: juhosttt (18675)
Pumba84 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 18679

Kedves Fórumozók

 

Az alábbi képeken a favorit csemegeszőlőm levele látható, segítséget szeretnék kérni a tünetek okának

megállapításában.

A világos foltos tünetek egyenlőre csak az idősebb leveleken fordulnak elő, a fiatal hajtásokon nem látszanak. Vírusra vagy hiánybetegségre gyanakszom.

 

Pár éve édesapám kapott néhány othello vesszőt melyet eldugványozott a kertben, a vesszők meg is fakadtak.
A lugasomban lévő Favorit és Kozma Pálné fajtákat megpróbáltam átoltani valami ellenállóbbra, de az othellókon is gyakorolgattam az oltást. Az othellók levelein feltűntek a magnézium hiány szerű tünetek, az erek zöldek de a köztes részek világosak, ezek a tünetek pedig a nyár előrehaladtával lesznek egyre erősebbek, továbbá a fiatal hajtások később fakó, halványzöldekké válnak, úgy gondoltam biztos valami hiánybetegség és nem foglalkoztam velük. Most azonban, hogy a lugasom 2 egymás melletti szőlője a képen látható tünetet mutatja a harmadik viszont semmit, tartok tőle, hogy ez vírus, amit a közös metszőolló és oltókés használatával átvittem az egészséges tőkékre.
A tünetek okában kérném ki a tanácsotokat, a válaszokat előre is köszönöm.

 


zsorsz Creative Commons License 2015.06.12 0 0 18678

Köszi!

Előzmény: janijani (18677)
janijani Creative Commons License 2015.06.12 0 0 18677
Előzmény: zsorsz (18673)
zsorsz Creative Commons License 2015.06.12 0 0 18676

Dehogyis:)....nagyon szerettem,rendkivüli szőlő,ha nincs vele gond.

Előzmény: juhosttt (18675)
juhosttt Creative Commons License 2015.06.12 0 0 18675

Ha nem csal az emlékezetem, neki van másik tőke nérója amelyik nem viselkedik így! De majd ő helyesbít! Szóval nem magával a fajtával van sztem a gond. Én személy szerint egy kisebb terület telepítését is tervezem vele, szóval nehogy kivonasd a forgalomból :D 

Előzmény: zsorsz (18674)
zsorsz Creative Commons License 2015.06.12 0 0 18674

Falusi1 felvetése azért jogos,mert voltak olyan visszajelzések hogy más szőlőkkel nem volt baj,csak a Néróval,holott mindenhol csak jókat lehet hallani a fajtáról.A Te állításod is sanszos lehet,az esetleges selejtes génállományokról,egyenlőre nem tudni hol az igazság.A szakemberek felé egy visszajelzés lehet hogy nem ártana!

Előzmény: juhosttt (18669)
zsorsz Creative Commons License 2015.06.12 0 0 18673

Magnéziumot milyen formában?

Előzmény: janijani (18670)
zsorsz Creative Commons License 2015.06.12 0 0 18672

Már törtem a fejem rajt,de nem ugrik be hol vettem.Pár tőkét mindenképp hadrendbe állítok,olyan helyről,ahol nem volt gond vele.

Előzmény: juhosttt (18669)
juhosttt Creative Commons License 2015.06.11 0 0 18671

Nekem még fiatal versenyző, majd 1-2 év és kiderül hogy mit vettem... De mint mondottam ismerősömnél elvan, terem, nem rúg. Pedig ott aztán el van hanyagolva!

Előzmény: janijani (18670)
janijani Creative Commons License 2015.06.11 0 0 18670

Szerintem annyi van a Néróval, hogy érzékenyebb a magnéziumhiányra (vagy csak jobban jelzi). Amióta adtam neki magnéziumot és rendesen felkapáltam megbízhatóan és sokat terem. Tavaly a lisztharmat járvány idején az egyetlen fajta volt amelyik a kertemben értékelhető termést produkált (volna, ha a madarak össze nem pocsékolták volna) Mivel ez volt az egyetlen egészséges szőlő, az összes madár ezt zabálta.

Előzmény: juhosttt (18669)
juhosttt Creative Commons License 2015.06.11 0 0 18669

De azért nem szabad elásni a fajtát!! Csak hogy példával éljek:

 

Adott egy fajta csirke, (lényegtelen milyen, a példa a fontos) amelyik köztudottan jó fajta. Tegyük fel, hogy valaki selejtes állománnyal kezd el tevékenykedni és szaporítja. A selejtes gének öröklődnek.. Neked a fajtából valami selejtes állományt adnak és másnak is. Ebből kifolyólag nem maga a fajta a rossz, hanem valahol fentebb egy selejtes állománnyal tevékenykedtek. Félre értés ne essék, erre nincs bizonyíték, NEM akarom ezzel az adott oltványosokat sem lejárni, főleg, hogy lehet ők sem tudták (vagy igen, de ez lényegtelen). De ez is egy lehetőség! 

 

A legegyszerűbb, hogy szerezni kell egy teljesen más helyről származó nérót és azt kipróbálni.

 

Esetleg ha nem túl privát a kérdés: A Te néróid melyik oltványostól származnak?

Előzmény: zsorsz (18668)
zsorsz Creative Commons License 2015.06.11 0 0 18668

 

Mostmár a környékünkön csakazért is csinálok egy felmérést,mert ha nem olvasom ezt a fórumot,lehet Én is elsiklok felette.

Előzmény: juhosttt (18667)
juhosttt Creative Commons License 2015.06.11 0 0 18667

Okés, még 1-2 embernek becsúszott. Akkor már annak kellene utána járni, hogy ahonnan vettétek az oltványokat, nincs-e köze egymáshoz. Lehet a szálak összefutnak. Pl kadarkából van olyan ami rúgós és van ami jól terem. Nekünk egy régi telken volt kadarka, sose volt metszve, ment az amerre akart, mindig hatalmas tömött fürtjei voltak. Itthol amik vannak akár milyen művelést alkalmazok, olyan rosszul köt, ahogy meg van írva.

 

Előzmény: Falusi1 (18666)
Falusi1 Creative Commons License 2015.06.11 0 0 18666

Néhány hozzászólás szerint azért mégsem teljesen egyedi, de tényleg szeretném tudni az okát.

Előzmény: juhosttt (18657)
Battaglia Creative Commons License 2015.06.11 0 0 18665

 

Az egy termőre fogott vesszőn ez az  egy hajtás van és az  így néz ki...

Mitől lehet ez?

A másik karon szépen zöld minden hajtás.

zsorsz Creative Commons License 2015.06.11 0 0 18664

Pardon!..ujjnyi.

Előzmény: zsorsz (18663)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!