Keresés

Részletes keresés

lgnis Creative Commons License 2007.10.25 0 0 88
Na, ez meg mi? Azt írja, UV. Leszámítva, hogy inkább kék a búrája, úgy is néz ki, mint a blacklight lámpák. De azt mondja, nem kell előtét... Izzó nyilván nem lehet, nem éppen hatékony UV-forrás. Kevert fényű blacklight??

Előzmény: zsoltiapu (81)
lgnis Creative Commons License 2007.10.25 0 0 87
Előzmény: lgnis (75)
lgnis Creative Commons License 2007.10.25 0 0 86
"Talán még egy dolognak utána lehetne nézni: álmennyezet tejüveggel és fénycsővel"

 

Én már csináltam olyant. Vannak vele pozitív tapasztalatok.

Be kell menni a Műegyetem aulájába, ott a mattüveg kupola ad hasonló fényt. Az a nehézség, hogy fénycsőnél nem jó a mattüveg, mert látszanak mögötte a csövek, tényleg tejüveg kell. Ebből persze ragasztott, vagy előfeszített, vagy plexi. A plafon nem fog különösebben ragyogni tőle, mert nagyon eloszlik.

 

Miket nem mondasz! Pár éve letettem az elektronikus fémhalogén előtétekről. Most már van nagy teljesítményűhöz is? Korábban csak 70 és 150 (talán 250) W-oshoz létezett. Tárgyaltam a Trilux-osokkal színházi díszlethez való dimmelhető fémhalogén előtétekről, de valami százezres árakról volt akkor szó.

 

"http://www.terrarium.hu/cikk.php?cikk=23 Ez már pedzi az élettani hatását is."

;-) Csak nehogy valaki azt jegyezze meg belőle, hogy az ózon erőteljes redukálószer...

Előzmény: zsoltiapu (79)
lgnis Creative Commons License 2007.10.25 0 0 85
Üdv, mérnök úr, és van ugyebár a harmadik fő szempont, a biológiai. Ez persze összefügg a "lakberendezési", meg a technikai jellegű kérdésekkel is.

 

Akkor tehát jöjjön a harmadik rész. ;)  Na, tényleg csak vicceltem, de az élettani szempontokkal is érdemes külön foglalkozni. Nem is túl meglepő módon (sajnos) ez a legfontosabb kérdés. Azért "sajnos", mert általában a negatív hatások miatt válik fontossá. Ez tényleg akkor mégis ide való az építkezés topicra, eléggé el nem hanyagolható szempont tervezéskor. Hogy ne közhelyeket mondjak -- a melatonin nevű hormon vezérli a napszakos, és az évszakos ritmusunkat is. Elaludni pl akkor tudunk, ha magas a melatonin koncentrációja a vérben. Történetesen éjjel 3-kor a legmagasabb, egészen kiugró, de csak akkor, ha rendszeresen kb. este 11-kor fekszünk le, nappal pedig a fény hatására alacsony. A fény gátolja a termelődését. Amúgy a tobozmirigy termeli a köztiagyban; Descartes azt hitte, ott lakik a lélek. Talán mégsem tévedett?

 

A téli-nyári ritmusunkat úgy tudja irányítani, hogy nyáron hosszabb nappalok alatt több fényt kapunk, olyankor általában is alacsonyabb a melatonin koncentrációja. Ma már szedik gyógyszerként, elalvás elősegítésére, öregedés gátlására, jet lag átvészelésére (időzóna váltás). Fordított esetben adnak melatonin-gátló gyógyszert alvászavarra, depresszióban kiegészítő kezelés formájában.

Előzmény: zsoltiapu (79)
r0226 Creative Commons License 2007.10.25 0 0 84
Szerintem nézesd meg magad egy szakemberrel mert nála is így kezdődött.:-))))
Gyuri
De egyébkén ő úgy képzelte mint egy lámpát csak nem fényt bocsájtott ki hanem " árnyékot".
Előzmény: zsoltiapu (83)
zsoltiapu Creative Commons License 2007.10.25 0 0 83
Az elmélet nem rossz... :-) ezt talán elektromos redőnynek hívják. Egyébként ha már belemegyünk - a fény hullámtermészetét nézve bizonyos szempontból a kérdés megoldható lenne bizonyos körülmények között (mondjuk kezdjük talán azzal, h koherens és monokromatikus legyen). Lehet van benne némi további technikai akadály is... ;-)
Előzmény: r0226 (82)
r0226 Creative Commons License 2007.10.25 0 0 82
Na ez az oldal nem hoz be semmit.
Egyébként ő úgy akarta, hogy amikor nappal van és a szobába sötétet szeretne akkor felkapcsolja a fekete (sötét) fényű lámpát és sötét lesz a szobába.:-)))
Gyuri
Előzmény: zsoltiapu (81)
zsoltiapu Creative Commons License 2007.10.25 0 0 81
Lehet h kezelésre járt, de megcsinálta :-): http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&cid=VkZaU1ZrMUZPVVZVVkVaT1VrZGpNQT09&pid=VkZaU1ZtUXdNVlZhTTNCUFlXdEZlUT09
Előzmény: r0226 (80)
r0226 Creative Commons License 2007.10.25 0 0 80
Az egyik volt kollegám meg a fekete fényű lámpát akarta kifejleszteni, járt is kezelésre.:-)))
Gyuri
Előzmény: zsoltiapu (79)
zsoltiapu Creative Commons License 2007.10.25 0 0 79
Szóval alapvetően szórt fényt kell megvalósítani a szobákban. Ehhez jön a kiemelő világítás. Ezen a területen azért már tényleg csak bukdácsolok. A fényforrások java része pont jellegű, vagy kis kiterjedésű. Ezt kell ügyesen szórni. A fémhalogént például direktben szinte nem is lehet használni ilyen kis távolságokon. Indirektben azzal kezdjük, h falra küldjük. Ez kb. 30%-al csökkenti a hatásfokot... A másik lehetőség, h igen spéci lámpatestet vesz az ember fia (fémtükör, stb.) - már ha van rá pénze. Ebből a szempontból is kedvezőbb a kompakt fénycső. Egy korrekt kompromisszum - lehet direktben használni. Dimmelni nem lehet őket, de! ha nem kompaktot választunk, és nem csövet, akkor lehet olyat kapni, ami dimmelhető. Nem olcsó, de legalább drága :-). Sajnos Ignis topictársnak itt is igaza van. Kis hazánkban ritka az 5 sáv kompaktra. A fénycsövek meg csúnyák (nem szépek, de legalább csúnyák). A LED-ről megint nem szívesen beszélek. Szerencsére azért már láttam olyat, amiben a káprázást megoldották. Gondolom mindenki átélte már, h belevilágítsanak a szemébe egy ilyennel.
Én ha most építhetnék magamnak házat, azt úgy tenném, hogy sok természetes fény legyen benne. Amikor nincs természetes, akkor sok 90 feletti CRIs kompaktot szórnék szét (legszívesebben észrevétlenül). És persze a megfelelő helyeken kiemelő világítást használnék.
Most jön a szín: a sárgás szín (alacsony színhőmérséklet) a közvetlen légkört erősíti, a magasabb a precizitást, a munkát. Ez is egy komplett témakör. Van olyan szálloda, ahol a színét is lehet állítani. Egy háló pld. lágy vöröses fénnyel lehet beindítja néhány hölgy férfiak számára kedvező gondolatait, míg ua. az aktus után halványkékben egy hatalmas szunyálást eredményez.
Nem tudom ez az iromány mit segített rajtatok. Talán még egy dolognak utána lehetne nézni: álmennyezet tejüveggel és fénycsővel. Ez még egy érdekes kombináció lehet. Ragyog a plafon, de nincs fényforrás, olyan mintha a külső fény szűrődne be. Rémlik, mintha valahol olvastam már róla és elég kedvezőt.
Üdv, Zsolt
zsoltiapu Creative Commons License 2007.10.24 0 0 78
Sziasztok,
Ignis topictárs csábított be a topicba. A téma nagyon jó, és végre hozzáértők is szóltak a témához (magamat nem veszem közéjük). Szóval bontsuk min. ketté a témát. Van a technikai oldal, meg van a lakberendezési oldal.
Technikailag jelenleg a csúcsot a Xenon képviseli. Ez egyfajta nagynyomású kisülőlámpa. Sajnos ára miatt jellegzetesen csúcstechnikákban használják. Hatásfoka és minősége kitűnő. Van némi - de nem sok - bemelegedési ideje. Pontszerű fényforrás, nagy hőmérséklet, de alacsony hőveszteség jellemzi. Jellege miatt sajnos a káprázás jelenségével számolni kell. Utána - számomra - a jó minőségű fémhalogének következnek, ami szintén nagynyomású kisülőlámpa. Azt vegyétek figyelembe, hogy a gyújtófesz. min. 5kV, újragyújthatónál 15kV. Két fajtája van: a kvarcüveg kapszulás és a kerámiakapszulás. A kapszulákban van "gáz" aminek egy része szobahőmérsékleten szilárd. Emiatt kb. 2 perc kell míg rendesen kezd dolgozni és kb. 5 mire a színe is beáll. A kvarc színhűsége és hatásfoka gyorsabban romlik. Ez persze csak annyit tesz, hogy 5000 óránál már kicsit másképp viselkedik. Élettartama azért így is 8000 óra. A kerámián keresztül a forró gázok nehezebben diffundálnak, ezért mind a hatásfokot, mind a színhűséget jobban tartja. Az újragyújthatóság azt jelenti, h a nagynyomású kapszulán keresztül nagyobb fesszel tud csak gyújtani. Ezt mind a fémhalogén fényforrásnak, mind az elektronikájának tudnia kell. Szintén negatívuma a káprázás. Ez azonban már hétköznapibb technika. A kapcsolgatást ő sem szereti. Jellemzően naponta 1-szer be és 1-szer kikapcsolással használják. Egy jó minőségű fémhal. izzó 7-9eFt. Elektronika szintén 10 eFt. Vannak jóval egyszerűbbek és kisebb CRI-sek, itt 5eFt-ből már elektronika és fényforrás is megvan - azért ezt nem ajánlom... A nátriumról és a Hg gőzről hadd ne beszéljek, ezt talán megbocsájtjátok. Most jönnek a fénycsövek és a kompakt fénycsövek, ami gyakorlatilag egy technika. Ezt elég jól lefedtétek. Én most rá vagyok gerjedve a full spectrumosokra. Gyorsan használható fényforrások, kompatibilisek a régi foglalatokkal, szóval sikerre vannak ítélve. Nekem itt még a negatívion-forrásosak tetszenek. A hagyományos izzók jó szolgálatot tettek sokáig, egyébként hiszem, hogy még meg is lesz a helyük egy jó darabig. Specializálódni fognak a közeli és távoli infrasugárzásra. Arra kitűnőek... Egyébként megvan a Wolfrám gyártás varázsa is (ezt nem bírtam nem megjegyezni, mint volt Tungsramos)... A LED-es technikával én igen-igen vigyáznék. Nekem van spotom. Mókának jó. Egy monokromatikus sugárzót (kék) próbálnak fehérré tenni. Élettani hatása szörnyű. Én csak éjszakai fénynek, emergency-nek használnám. Ja, egy egész kellemes link: http://www.terrarium.hu/cikk.php?cikk=23 Ez már pedzi az élettani hatását is. Erről nagyon komoly irodalmak vannak. A fénynél elsősorban az számít, hogy egy alapvetően zárt helységben kell olyan fényviszonyokat teremteni, ami élhető. A szem a napfényhez van szokva. Ha nem kerül az ember vmilyen oknál fogva huzamosabb ideig napfényre, vagy jó minőségű fényre, akkor megbetegszik. Első a depresszió, de sajnos rengeteg egyéb nem pszichikai jellegű betegséget is okoz. Erről sajnos nem találom a linket. Legjobb megoldás, ha a fényt beengedjük a házba és a természetes életritmust tartjuk. Ha ez nem megy, akkor jön a mesterséges fény. Nálam most is két fémhalogén dolgozik :-) kb. 12000 lm. Hogy ez sok? Szerintem nem. Jöjjön akkor a második felvonás.
r0226 Creative Commons License 2007.10.23 0 0 77
Köszi.
Gyuri
Előzmény: Teaway (76)
Teaway Creative Commons License 2007.10.23 0 0 76
"A fénycsövek elmélete:
Fénycső egy kisnyomású kisülőcső ami a 253,7nm-es UV rezonanciavonalat gerjeszti. A látható tartomány 380-780nm-ig terjed, ezért a cső belső felére felvisznek egy un. fényporréteget ami (különböző kémiai folyamatok útján) átalakítja a 253,7nm-t látható sugárzássá.
A csöveket az összetevők alapján soroljuk standard, 3 ill. 5 sávos csoportba. Ez, a fényporokat alkotó összetevők száma után alakult ki. Minnél nagyobb az összetevők száma, annál jobban hasonlít az átalakított sugárzás a napfényhez, annál inkább javul a színvisszaadási indexe:
standard: Ra=62;
3sávos: Ra>80;
5sávos: Ra>90. "


(részlet az akvarista.hu fórumából)
Előzmény: r0226 (74)
lgnis Creative Commons License 2007.10.22 0 0 75

"Nem tudom mi az a sáv "

 

Akkor hogy kaptál jogsit?!

Előzmény: r0226 (74)
r0226 Creative Commons License 2007.10.21 0 0 74
Ja , jó neked. És nekem? :-)) Nem tudom mi az a sáv de legyen minnél több.:-)))
Gyuri
Előzmény: lgnis (73)
lgnis Creative Commons License 2007.10.21 0 0 73
Azt, hogy 36W-os 5 sávosod lesz. Eldöntöttem. :-)

Előzmény: r0226 (72)
r0226 Creative Commons License 2007.10.21 0 0 72
A szavakat értem a számokat is látom de ,hogy mi a fenét akarsz ezekkel fogalmam sincs.:-))) Ez nekem kínai. Nekem az a lényeg jól működjön és lássak ha felkapcsolom, Ha hússzeletelés közben levágom az ujjam,megtaláljam.:-)))))
De köszi. Nekem bármikor jó.
Gyuri
Előzmény: lgnis (70)
lgnis Creative Commons License 2007.10.21 0 0 71
Azt lehet ugyan, hogy mindenki tudja, az színkód úgy van, hogy

pl. 865:  Ra=85, színhőmérséklet 6500 K

lgnis Creative Commons License 2007.10.21 0 0 70
Hát mondjuk épp nem vagyok ráállva készletezésre, legfeljebb olyanom van, amit használtam, csak leszedtem, mert nem kellett. Régen amúgy olyan 7-20 pénz volt az áruk, de szerintem megy lefelé. Volt egy olyan nemzetközi elképzelés, hogy a vasmagos előtéteket 2005-ig kivonják a forgalomból, persze kétlem, hogy ez megtörtént volna.

Ha 100-120 cm, akkor ebben a hosszúságban két optimális választásod van:

T8-as 36W, ez pont 120cm

T5-ös 28W, ez 115 cm, a kettő között az a különbség, hogy a T8-as normál cső, a T5-ös vékony (26mm, és 16 mm), illetve van még egy ebben a méretben, de az 54W-os, és erős túlzás volna konyhapulthoz tenni. Akárki akármit mond, a T8-asból még ma is minden sokkal könnyebben beszerezhető.

Színre 935, 950, esetleg 965 ajánlható, ezt érdemes összehangolni az igényekkel és a többi világítással. A 927 ebben az installációban kerülendő, halogénlámpák mellett már a 930 is. Még arra kell figyelni, hogy a nagyfrekis kábel általában nem lehet hosszabb 1 m-nél. Ha csupaszon lesz, és mosogató felett, akkor vízálló foglalat.

 

offAsszem hét elején. Kora este jó? Csörgök délelőtt.

Előzmény: r0226 (69)
r0226 Creative Commons License 2007.10.20 0 0 69
Ha jösz majd hozzál ha tudsz. Előtte hívj. Mennyibe kerülnek? 1-1.2m-es kellene amit alulról aszekrényhez lehet csavarozni.
Gyuri
Előzmény: lgnis (53)
lgnis Creative Commons License 2007.10.20 0 0 68
Viszont ezek is általában 733-865 között vannak, színvisszaadásban nem érik el a csúcsot.

Előzmény: lgnis (67)
lgnis Creative Commons License 2007.10.20 0 0 67
Ökölszabálynak az is megteszi, ha fénycsöveknél és LED-eknél a teljesítményt egy 4-es szorzóval számolod az izzóhoz képest.

A LED majd fog ennél jobb is lenni ;-) A kínaira ez nem vonatkozik. A 7-12 W-ossal már lehet valamit kezdeni, többi erős zseblámpa. Elvileg van nagyobb is, de én még nem találkoztam vele.

Előzmény: porker (64)
porker Creative Commons License 2007.10.20 0 0 66
Én is, csak már unom: amúgy is, apáméknak építjük most ezt a házat és ők azért már nem biztos, hogy telefon mellett elboldogulnak.
Előzmény: r0226 (65)
r0226 Creative Commons License 2007.10.20 0 0 65
Irányfénynek én a telefonomat használom.:-))))
Gyuri
Előzmény: porker (64)
porker Creative Commons License 2007.10.20 0 0 64
Ezért gondoltam arra, hogy éjszakai "irányfénynek" használom elsősorban. De már kezdem belátni, hogy venni kell és majd az alapján meglátom mire jó?
Előzmény: lgnis (58)
r0226 Creative Commons License 2007.10.20 0 0 63
Köszi.
Előzmény: r0226 (62)
r0226 Creative Commons License 2007.10.20 0 0 62
Tehát akkor kilóra kell venni.:-)))
Gyuri
Előzmény: lgnis (53)
r0226 Creative Commons License 2007.10.20 0 0 61
oké:-)))
Gyuri
Előzmény: Teaway (54)
altefnegy Creative Commons License 2007.10.20 0 0 60
Egy ledből én sem. ;) S azért annyira nem tépném a hajam, ha nem futballpályát kéne megvilágítanom. Pl.: http://www.cree.com/products/xlamp_new_warm.asp
Előzmény: lgnis (58)
lgnis Creative Commons License 2007.10.20 0 0 59
Ezentúl trafónak lesz híva!
Előzmény: Teaway (54)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!