MNO
Sólyom László köztársasági elnök vasárnap helyett szombat délután tesz látogatást Székelyföldön, mert a román légügyi hatóságok az általuk korábban kiadott marosvásárhelyi leszállási engedélyt időközben visszavonták – tájékoztatott a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) pénteken.
Sólyom László eredeti programja szerint vasárnap, a hivatalos állami ünnepségek után utazott volna Erdélybe.
A KEH közleménye szerint az államfő, egyetértésben a magyar kormányzattal, meggyőződéssel vallja, hogy a szomszédos országok vezetőinek kölcsönös utazásai hozzájárulnak a bizalom erősödéséhez és az előítéletek lebontásához, ezért ezt a gyakorlatot folytatni kívánja.
(MTI)
Köszönöm, belenéztem, később majd elolvasom az egészet.
Az első hozzászólás, amit elolvastam, azt mondja amit én. Egy idegen nyelvet úgy tudsz elsajátítani, ha azt idegen nyelvként tanítják. Mert ugyan vannak vegyes házasságból származó gyerekek, akiknek, úgymond, két anyanyelvük van (mikor beszélni tanultak, akkor sajították el mindkét nyelvet), de ez elég ritka. Miért van az, hogy három évi angol nyelvtanulás után a gyerekek simán megértetik magukat, olvasnak, fordítanak, megértik a netről letöltött angol nyelvű filmeket:) ? Ugyanennyi román nyelvtanulás után, pedig mintha fuldokolnának, ha fel kell készülni az órára. Megjegyzem, ez a "román nyelvet anyanyelvként tanulni a magyar osztályokban is" elv csak a 80-as években született meg. Addig nem így volt.
Aztán még azt is láttam a hozzászólásokban, hogy mindenütt vannak hmm.... olyan emberek, akiknek lila köd van a fejében, nyilván Székelyföldön is....
A román nyelv oktatásáról ír itt olyan is, akinek tanították a románt Romániában, vagy csak véleményt formáltok? :)
Amikor első osztályos voltam, életemben először láttam román szavakat. Lehet jönni azzal, hogy apám miért nem tanított meg, de képzeld el, hogy Budapest holnaptól Romániáé, betelepítenek ide 1 millió románt úgy, hogy néhány új kerületet építenek nekik, persze csupa panelt - a számarányokat figyelemben tartom, Nagyváradra kb. 40 ezer embert küldtek be, akkor jó ha volt 100 ezer a lakosság -, nekik a lakásokat ingyen adják, sőt komoly készpénzt is kapnak a betelepüléshez (nem vicc, nem összeesküvés-elmélet!), te pedig, ha nem akarsz örökké anyuékkal élni és szerencséd van, vehetsz ilyen lakást és törleszted, miközben szomszédaid olyan állatok, hogy a vécét nem tudják használni, a szemetet az ablakon hajigálják ki (ne úgy képzeld el, mint itt, hogy van pár flakon meg egy kis ezmegaz az utcára dobigálva), a munkához amelyhez beosztják őket, fingjuk sincs de egyből ők lesznek a főnökök. Te valahogy elvagy velük, de a barátaid tuti nem ők lesznek, hacsak nem lépsz be a pártjukba (ugye egypártrendszer volt amely nem éppen a magyarokat juttatta korlátlan előnyökhöz) és vállalod hogy besúgod a gyerekkori barátaidat. 2025ben születik egy gyermeked, akit a régi baráti körbe viszel magaddal, hiszen továbbra is velük jársz össze. A gyerek 5-6 éves korában lehet, hogy már kimerészkedik az utcára, ahol a grundfocimeccs 10ből 9szer román-magyar harc, nem biztos hogy pont abban az egy évben fog megtanulni románul. Amikor beíratod az iskolába, mérlegelsz. Ha azt akarod, hogy "beilleszkedjen", román tannyelvű osztályba íratod. Ennek általában a magyar helyesírás nem megtanulása, a magyar irodalom ismeretének teljes hiánya, majd igen gyakran vegyesházasság a vége. Ha valakinek nem esik le, ajánlom mégis, hogy gondoljon bele, milyen lenne ha a gyerekét itt, Budapesten román osztályba kéne adja. Hm? 1980 körül ez Nagyváradon sem volt vonzóbb lehetőség, de most sem az. és alighanem hihetetlenül hangzik, az óvodában volt két csoport, egy magyar és egy román. A románban csak románul, a magyarban csak magyarul beszéltek. Mégis.. az anyanyelvét éppen erősen gyakorolni kezdő 3-4 éves gyereket hogy készíted fel úgy, hogy egy másik nyelvet is meg kell tanulnia mindeközben? Egy olyan városban, ahol még kb. egyenlő arányban vannak a magyarok és a románok, míg a Székelyföldön a mai napig akár 90% is lehet az arány a 'javunkra' még városon is (Székelyudvarhely), nemhogy falun, ahol simán előfordul 0 román lakos most, 2009ben. ÉS A LÉNYEG: MÓDSZERTANT NEM NYÚJTOTTAK ÁT, HOGY TESSÉK, ÍGY TANÍTSÁTOK A NYELVÜNKET, CSAK FENYEGETÉST LEHETETT ÉREZNI A LEVEGŐBEN. A folyamatos sértettségüket, hogy bleh, a mocsok magyar nem akar románul tanulni, mit keres itt egyáltalán - itt, a szülőföldjén, ahová őt, a románt épp pár éve hozták. Sehogy.
Volt tehát egy tankönyvünk, amiből tanítgattak a szép dákóromán (mehehe) utódnyelvre, a tanítónő pedig, bár magyar volt, már az első nem jól megtanult szavak után igen türelmetlen volt, hiszen egyik napról a másikra várták az eredményt és gondolom tudta, mi vár ránk... Kb. 1982től ugyanis abszolút ugyanabból a román tankönyvből kellett tanuljuk a cuccost (irodalom+nyelv, azaz románóra), mint a románok. Minden további nélkül, vágod? Jelentkezzen, aki holnaptól ripszropsz tudna tanulni egy számára teljesen ismeretlen nyelvű, anyanyelvi tankönyvből mondjuk harmadik osztályos szinten. És ez azóta is így megy, persze az utóbbi években mindenfélét megpróbáltak Erdélyben, hogy változtassanak ezen az állati baromságon, a több évtizedes eredmény pedig önmagáért beszél.
Brutál, de találó hasonlattal élek. A románok körülbelül úgy próbáltak minket magyarul tanítani, ahogy az erőszaktevő férfi fekteti le a nőt. Továbbra is keressük azokat a sokat kibíró hölgyeket, akikre az ilyen cselekmények nem volnának semmilyen romboló hatással.
Elnézést, te ezt állítottad: "Azért Székelyföldön kicsit többen vannak, akik még büszkék is arra, hogy egy szót se tudnak románul." Erre reagáltam én.
Ha valaki Romániában él, természetesen meg kell tanulnia a román nyelvet, ezt nem is vitatja senki. Általában meg is tanulják, egy plusz nyelv ismerete még senkinek sem ártott. Olyan erdélyit is ismerek, aki Magyarországon él meg a román nyelvtudásából. Az is igaz, hogy nem mindenkinek megy egyformán a nyelvtanulás. A Székelyföldön kicsit nehezebb, mert a gyerek ritkán hall román szót az iskolán kívül. Egy nyelvet akkor tudsz jól megtanulni, ha használod. A vita itt a a román nyelv tanítása mikéntje körül forog. A román tanügy képtelen megérteni, hogy egy magyar anyanyelvű gyereknek a román idegen nyelv, és azt úgy is kellene tanítani neki. Egy kicsit mintha sértésnek vennék. Úgy nem működik, hogy az első osztályos magyar gyerek kezébe ugyanazt a román nyelvű ábécés könyvet adják, mint a románéba. A gyakorlat bebizonyította, hogy nem jó a módszer, mégis ragaszkodnak hozzá elvi okokból. Pedig itt nem elvekről van szó, hanem arról, hogyan lehet egy nyelvet hatékonyan megtanulni. Ez kellene legyen a fő szempont.
Ezt mire is válaszoltad? Mert ez arra bizonyíték, hogy anyanyelvként tanítják a románt. A balkáni Magyarországon nem magyar nyelv és irodalom a neve ennek a tárgynak, hanem anyanyelv és irodalom. Tudod miért? Mert nálunk a magyart a nemzetiségi iskolákban idegen nyelvként tanítják.
Talán még Te is érted a különbséget, általános iskolába talán jártál.
Akkor mégis mi a történelminek mondható ellenszenv? Ok, sokat tettek ezét a Habsburgok is. De egy egyszerű embernek mondhatod, hogy nem nemzeti, hanem rendi elnyomásban van... Kicsit OFF, de érintőleges. Nézd meg a mai egyszerű embereket. A cigányokat utálják, vagy bűnözőket? Ma büdös cigány minden sötét bőrű, akkor is, ha indiai turista (tapasztaltam) De a Wishkis szinte hős lett.
Nem azt mondom, hogy alaptalanok az előítéletek! Hanem azt, hogy mindig voltak, leszek ilyenek. Mindig húzódott, húzódni fog ok mögötte, ha nem is mindig reális.
Ez mégiscsak Trianon szelleme, éppen most bizonyítottad be.
A repülős ügy nem kenyerem, a hátterét ugyanúgy nem ismerem, mint te. Valószínűleg időt akartak spórolni vele. Hogy miért ilyen masinát választottak, az rejtély. Egy Cesna mulatságos lett volna. A másik: mégse egy F18-assal készült odarepülni. :)
2. A magyar főrend a legutolsó pár évtized (1870-) kivételével nem volt magyar. Szlovák, román, szerb, horvát sem volt. Arisztokrata volt és nemzetiségtől függetlenül németül vagy franciául beszélt. Családi kapcsolatai kiterjedtek Moszkvától Londonig.
3. Igen, volt elnyomás. Azt mond meg, hogy ha iszonyatos elnyomás volt, akkor hogy maradt többségben 200 éven keresztül Erdélyben, a Felvidéken és a Délvidéken a nemzetiség? Érdemes forrásokat is olvasni Károlyi, Jászi és a kommunista tankönyvek mellett. Esetleg nem árt használni a józan észt is. Hatalmas elnyomás ott nem lehet, ha 6% magyarosodott el 50 év alatt. 48-ról 54%-ra nőtt a magyarok részaránya.
4. Anyaország sokáig nem is volt. Csehország önállóan gyakorlatilag onnantól nem volt, mint Magyarország, Szerbia 1389-ben, Moldva és Havasalföld a 15. században omlott össze. Szlovákia nem létezett soha. Szerbia a 19. század elején, Románia a 19. század közepén alakult újjá.
5. Két NATO ország. Talán le tudod fordítani Air Force One. Ezen az amerikai elnök jár. És katonai gép, akkor is, ha egy luxus 747-es.
6. Nincs kedved ott maradni Bibiónéban? Bár az olaszokat sajnálnám...
A kettes pont hosszú évek munkája. Igen. Sajnos. De hány száz év kellett ennek az eléréséhez? Sajna elődeink többnyire pont ezeket hibákat követték el, mint napjaink politikusai. Nem a sors keze verte a magyarságot, hanem magyarság maga. Ezért kell hozzá sok év. A mi hibánk. :-(
Szövetségesek keresése is a mi dolgunk volna. Jó diplomáciával, nem lehetetlen. De így... :-(
Tudod, ha egy faluban van egy család, akit a szomszédok nehezen viselnek, akkor biztosan a szomszédok is türelmetlenek, igazságtalanok. De az is biztos, hogy a család sem makulátlan. Ugyan ez van nemzetközi szinten is. SZERINTEM!
Olyan, de olyan elnyomásban volt részük, hogy pl. a horvát főváros legjellegzetesebb épületei mindmáig az "elnyomás" korában épült Nemzeti Színház, Pályaudvar, stb.
Igazad van ! Tökéletes egységben vannak ellenünk. De nem Trianon miatt, - hanem az az előtt történtek miatt. - Bátran nézz utána, elötte olyan elnyomásban volt részük a szerbeknek, horvátoknak, románoknak, szlovákoknak a magyar főrendek részéről, hogy az első adódó alkalommal - s erre nekik kiválóan megfelelt Trianon, - kirepültek az "anyaország" kebeléről.
De van valami amit Sólyom romániai látogatása kapcsán nem értek, ha lehet magyaráz- zátok meg. Hogy van az, hogy a köztársasági elnök magánlátogatást kívánt tenni a Román Köztár- saság területére? A Magyar Köztársaság hadseregének szállító repülőgépével !!! (Ha Isten megsegít, nyáron "magánlátogatásra" Bibionéba repülök egy magyar katonai helikopterrel...)
Az első pontban egyetértés van, sztem az autonómia mindenki számára elfogadható, kivéve néhány "mindent vissza" típusú idiótát.
A második pont végrehajtásához jó pár év kell. Alaphangon. Bár az is lehet, hogy lassan mások is hozzánk merülnek a pöce aljára, így nem lesz annyira feltűnő.
Szövetségesek. Hát itt a legnagyobb baj. Ismersz ilyet? Bemutathatnál neki. :-) Természetes szövetségeseink itt élnek mellettünk. Az a baj, hogy még mindig nem ismerték fel, hogy ők a természetes szövetségeseink, mi pedig az övék. (Nem csak ők nem, Magyarországon sem). Így aztán röhögve játszanak ki minket egymás ellen. Az egyetlen vigasz, hogy a tét egyenlőre nem milliók élete, maximum milliók jobb, vagy rosszabb élete.