Tudna nekem valaki segíteni, tanácsot adni abban, hogy melyik rezisztens szőlőfajták bírják a legjobban permetezés nélkül, és a termésük is a finomabbak közé tartozik :) Már van egy Moldovám és egy Augusztusi muskotályom, de szeretnék még 3 rezisztens fajtát ültetni, csak nem tudom melyiket.
Én ha látok egy beteg fürtöt, leszedem könyörtelenül... Nem hagyok gócokat. A lugas mennyire van zöldmunkázva? A jó zöldmunka felér egy permetezéssel! Főleg ha kontakt szerrel mész és sűrű a lombozat akkor belül nem biztos hogy jó lesz a védelem!
A felszívódót azért nem kéne egyből nyomatni, mert egy fürt olyan lett. Nekem is tavaly egy mathiász jánosné muskotály lisztharmatos lett. Leszedtem, eltávolítottam a szőlőből és kész is.
Tartok tőle hogy ha már lisztharmatos a Thiovit kevés lesz. Kellene valami hatásosabb (mondjuk Karathane + Amistar vagy Karathane + Topas) Ha ezekkel megpermetezed akár rajta is hagyhatod a fürtöt.
A lugasom alsó részén egy fürt lisztharmatos. Az egész lugas le lett permetezve tiovittal . Kérdésem :az az egy fertőzőttfürt ott hagyható e "elrettentő példaként".vagy tépjem le mert esetleg fokozza fertőzi a többit. Köszönöm a válaszokat.
Szóval a fejművelés az ezerjó, az alacsony kordon a fekete rizling.
1x volt lemosózás, 1x volt május 19. agrocean + cabrio top permetezés.
A következőt hamarosan akarom beiktatni, fahéj, narancshéj és csalán permettel lesz. A fürtzáródás megtörtént, de még nem védekeztem a rothadás ellen, pedig a fekete rizling gyengéje ez sajnos. Tavaly fürtzáródás előtt és után mentem teldorral és tiuram granuflow-val is. Így is akadt rothadás, ezt a túl tömött fürtöknek is betudom, amelyeket a korai jégesős tetejelés alkotott.
Én a többivel együtt szoktam permetezni a Nérót is. Tavaly viszont egyéb dolgom (és trehányságom) miatt egy tavaszi lemosón kivül nem permeteztem csak már későn júliusban amikor láttam hogy baj van. Az egész szőlő lerohadt, csupa lisztharmatos lett minden, egyedúl a Néró termése maradt volna egészséges, ezt meg a madarak pocsékolták össze. A Nérónak is lisztharmatosak lettek a vesszői, de a termés nem. Az idén adtam a lisztharmat ellen neki többször is, eddig úgy tünik sikerült megvédeni.
sziasztok, elsősorban a rezisztens szőlősöket kérdezném, hogy szoktátok permetezni a szőlőt? mennyire igényli a rezisztens szőlő a vegyszereket ? idén először próbálkozok a Neroval , hogy vegyszer mentes borovicskám legyen. eddig minden ok . (a múltkori fürtmoly hernyókat sikerült likvidálnom DIPEL-lel) nyoma sincs semmi lisztharmatnak, peronosznak. már zárnak is fürtök. majd kicsattan az egészségtől :-)
de ha netán 2 hét múlva beüt egy esős idő ? akkor célszerű permetezni egy erősebb szerrel, vagy már most érdemes "kondicionálni" ? vagy tudja a szőlő permet nélkül ? ((ha jól emlékszem, még a szakirodalom is emleget évi 3 permetezést)) (((egyedül annyi tapasztalatom van tavalyról, hogy az Attilából elkezdett belemenni a lisztharmat (mármint a Neroba) , akkor pánikot fogtam és vmi agresszív szerrel lefujattam))) többiek, valami tapasztalat ?
Itt súlyos aszály van !! Hetente öntözök mindent a kertemben ,a fű nem nő ebben az évben kétszer kaszáltam ! Három hete éjjel nappal öntözünk a tszben is ,holnap is éjszakás leszek ,kitudja meddig ! Talán ha 100 km választ el minket de itt valami ördögi kör van, minden eső elkerül minket ,talán ha 100mm volt egész évben !
Dél-Baranyában a villányi borvidéken művelem a szőlőt.Itt is most elég nagya lisztharmat fertőzési nyomása.A hegyközség szerint most:Karathane Star+Kén(Thiovit,Kumulus stb./+MontaFlow.Ha fellépet az"Ódium"akkor is ugyan ez,csak nagy lé mennyiséggel.A friss lisztharmat eleinte fehér,később piszkos szürke.A Karathane-t 4 naponta lehet használni,évi max 4-szer.A nagy lé mennyiség azért kell,hogy a penészgyepet átnedvesitsük,akkor hatásos a permet.Nálam még nincs de az előbbiekkel mentem,fürtzáródás van,a következő holnap,Shavit+Thiovit lessz.
A lisztharmat nálam is szokott jelentkezni a vesszőkön foltok formájában, de szerencsére sem a termést, sőt még a leveleket sem károsítja, mert eddig még mindig sikerült elkapnom időben, felszívódó szerekkel. A fertőzés egyébként fajta és sok minden egyéb függő is.
Én utoljára kb. 2 hete Quadrissal és Topassal permeteztem. Rövidesen permetezni tervezek kontakttal (valószínűleg a lemosózásból maradt Vegesol RS el) peronosz és lisztharmat ellen- mivel egyelőre nincs fertőzésveszély- és botrítisz ellen valamely felszívódóval. A szakemberek ugyanis azt mondják, hogy fürtzáródás körül is javasolt a botrítisz elleni védelem. Nekem mindig ez utóbbi a legveszélyesebb ellenfél.
Neked, ha már megjelent a lisztharmat, mindenképp valamilyen felszívódót javasolok.
Figyelemre méltó amit írtál az időjárással kapcsolatban, mert én meg épp ellenkezőleg, a szokásosnál erőteljesebb növekedést magyarázom az időjárással. A Cabernetek közepes növekedési erélyűnek vannak jellemezve, de a hajtások már most közel 3 méteresek. Nem tudom mi lenne ha erős növekedésű lenne.
Ami az időjárást illeti, olyan nagy különbség a Gödöllői dombság (ahol én vagyok) és a te lakhelyed ill. szőlőterületed között nem lehet. Néhány héttel ezelőtt itt is volt csapadék, esetenként bőven, de hosszasan nedves, párás idő nem. A virágzáskor szerencsére többnyire száraz napos idő volt. Kiugróan meleg, pedig minössze egyszer volt, gondolom akkor, amikor az egész országban. Szerintem a bő csapadék miatt a gyökerek könnyebben fel tudták szívni a tápanyagokat.
Ti szerencsesek vagytok.Nekem ismét megjelent a lisztharmat a szölöben.Vörös szölön jelentkezett föleg.A hamburgi muskotálynak teljesen annyi.Kicsit elvagyok keseredve.Ki mivel permetez mostanaba
Kevéske csemege szőlőmön én is tapasztaltam e dolgot ,de nekem még olyan kései hajtás is hozott fürtöket ,ami szintén nem szokványos főleg a csemegéken ! Én csak július 1 után jóval szoktam elcsípni a végeket ,most meg lehet a rossz időjárás miatt nem is merem ,mert itt eléggé késésben van minden, és a hidegek miatt szinte vegetál nem nagyon haladnak a hajtások ,máskor már ilyenkor leér a földig most meg csak olyan 60-100cm között vannak !
Korábban írta valaki, hogy az idén még a kacsok egy részének végén is látott virágkezdeményeket. Én most arról számolhatok be, hogy ilyen erős másodtermés-képződést még nem tapasztaltam. Cabernet franc és sauvignon tőkékről van szó.
Metszéskor azt hittem, hogy kissé túlterheltem a tőkéket. A jelenlegi helyzet ennek ellentmondani látszik. A tetejezést húztam ameddig tudtam a hónaljhajtások fejlődésének késleltetése miatt. Ma már az átlag fél méteres oldalhajtásokon/hónaljhajtásokon két, nem is annyira kis, fürt van, többségük már virágzik is. Természetesen nekiláttam leszedni őket , de ez nem lesz kis munka.
A Cabernet fajták hajlamosak a másodtermésre, de ekkora mértékűt még nem tapasztaltam.
Kíváncsi lennék a ti tapasztalataitokra.
A szőlők egyébként már szinte gyanúsan egészségesek.
Törj le egy komplett hajtást és kezd el tördelni és látni fogod hol van a félfás rész benne ,a vége ugye könnyen letörik az még nem jó a fás részt meg ugye nehéz eltörni az már azért nem jó túl fás ,ráfogsz jönni hogy melyik a félfás rész benne !
csöves megoldást csináltam vékony műanyag csővel !
Kezedettől fóliával tekertem be,előbb igen óvatosan, majd kicsit erősebben. Viszont többször rá kell nézni, mert volt, hogy bevágódott többször is, és letört a hajtás... Cső akkor sem nagyon volt, most pláne. Ez a csöves oltás módositott változata.
Van olyan év hogy nagy része, van, hogy a sok közül alig sikerül (a zöldoltásról van szó), de ha sikerül-pláne ha egész hajtást (nem csipem vissza, hanem a vitorla feletti részt teljesen beleteszem), akkor sokkal gyorsabban nő és tökéletesebben forr össze, de ez ritkán sikerül, de minden évben sokat oltok igy is.
Vistont jó, hogy irtál a szemzésről, mert igazán most fogtam fel, hogy sok azért nem sikerült, mert nem volt félfás a szem. Elég nehezen találok megfelelő szemet, gyengébbet is tettem, de minek???
Mondom hogy akad az agyam !!! És igazad van ! Nekem ez vált be jobban , olyannal is kísérleteztem de nem maradt meg ,pedig a csöves megoldást csináltam vékony műanyag csővel !
Én héj alá szoktam mint a szemzést csak itt nem kell lepattintani a szemet hanem vékonyra vágom a fás résszel együtt ,és úgy dugom a héj felvágott részébe majd kötözöm ,ja és észak felé nézzen az ültetés úgy egy kicsit védve van a tűző nap ellen !
Bocs, de többször itt van a félreértés.Ez a "szőlő szemzése" hivatalosan és nem zöldoltás. De tkp. ezt is lehet oltásnak nevezni, mert a szőlőnél nagyobb szemet teszünk... Az eredeti kérdés zöldoltás volt. De teljesen igaz junius elején jobb ezt is azt is, de hátha még most is összejön, s ha nem következő tavasz.. Viszont kisérletnek, gyakorlásnak jó.
Én mindet júniusban oltottam ha jó a növekedési ereje az alanynak gond nélkül beérik csak ha lehet a június első heteiben kell inkább csinálni ,vagy amint már van olyan növekmény ami félfás hamarabb is lehet !
Igen ! A nóniuszhoz közel ragd és fél fás állapotú legyen mindkettő ! Én héj alá szoktam mint a szemzést csak itt nem kell lepattintani a szemet hanem vékonyra vágom a fás résszel együtt ,és úgy dugom a héj felvágott részébe majd kötözöm ,ja és észak felé nézzen az ültetés úgy egy kicsit védve van a tűző nap ellen !