Keresés

Részletes keresés

bd Creative Commons License 1999.07.29 0 0 131
Ne haragudjatok, sosem voltam ilyenen.
Az aug.17-22-ire csak ugy oda lehet menni?
Hogy, hol nezhetek-lathatok ilyet?
(nincs TV-m)
Sonicboom Creative Commons License 1999.07.29 0 0 130
Hi!

Ha valaki akar profi Aikido-t latni,
tudom ajanlani aug.17-22-ig a
Megyeri u.13. alatti UTE Judo ezdotermet
naponta 10-11:30-ig es 15:30-17-ig.
Vezeto ezdo : Kobayashi Hiroaki sensei.

Dan vizsgak 21-en a masodik edzest kovetoen.

Sonicboom

krumpLEE Creative Commons License 1999.07.29 0 0 129
Alexfux & RobuR!

Errol mi is sokat beszelgetunk a sracokkal. (mit tegyunk az utcan)
Maxximalisan egyetertek azzal, hogy az utcai harc mas: sajna van tapasztalatom. Az erdekes az, hogy a szembenallo, nem is biztos hogy kepzett bunyos, (meg csak az hianyzik!) megis sokkal nehezebben boldogul az ember. Raadasul legtobbszor nem is egy tamado van... A stressz okozza a legnagyobb terhelest. A tudat, hogy most elesben megy. Hogy nincs biro aki megallit, ha megroggyantal. A masik agressziv fellepese. Az erzes, hogy kerulgetnek, hogy a hatad mogott is van valaki... Hat egy "fenomenalis" dolog. :-(( Ilyenkor teljesen kijon az onfegyelem szuksege. Ne hagyd a panikot feleledni. Ne felejtsd amit tanultal. A fenti elmenynek meg mindig a hatasa ala kerulok ha felidezem. Elveszett a szemuvegem, kivertek ket fogamat, tele voltam kek folttal, de eljottem. Ok oten voltak, volt aki nem ment el.... Borzaszto volt. Roluk azota sem tudok semmit, nem volt folytatasa az ugynek. Csak remelni tudom, hogy nem csinaltam nagy bajt.
Ilyen elmenyek utan, ha onvedelmet kell gyakorolnom, mindig egyszeru technikakat veszek elo. Nincs parades cselezgetes, furmanyos visszatamadas. Vagy vedek, kilepek, vagy ha jol utott/rugott akkor nem, es utana a legrovidebb uton a megsemmisitesre torekszem. (csak teljes erovel gyakorlunk onvedelmet vedoeszkozok nelkul, annyi, hogy ha fejre is akarunk utni veszunk kesztyut ha kezdo a masik. megsem szokott serules lenni. termeszetesen ha latszik a nagyon tiszta talalat fejre, akkor megfogjuk. testre nem)

Csak azert mondtam el a fentieket, hogy alatamasszam amit mondtatok. Valoban csak utolso esetben szabad harcba keveredni. Amikor mar nincs mas. Nem kell provokalni, at kell menni a tuloldalra, oda kell adni penztarcat, orat, nyaklancot, el kell szaladni, ha ezen az aron meguszhato. Ha harcolni kell, mar nincs kegyelem. Ott legtobbszor nagyon nagy a tet.
Huhh! Rossz volt emlekezni! Ne probaljatok ki!

krumpli

Bndy Creative Commons License 1999.07.29 0 0 128
Na, ugy tunik, hogy @ nem lehet a nevben. :(((
Ha valakinek esetleg van jo otlete uj nick-re, szivesen veszem mailben! Koszi, es bocs!
Bndy Creative Commons License 1999.07.29 0 0 127
Sziasztok!

Ugy velem, hogy minden harcmuveszetnek megvannak a maga szepsegei es mindegyik hatekony, ha valaki magas szinten muveli.

En 6 eve tanulok Wado-ryu karatet, 17 evesen kezdtem. Elotte gyakorlatilag semmit sem sportoltam, ugyhogy eleg nyeszlett voltam. Stempel Zoli baratom {o is szemuveges! 8-) } tartotta az edzeseket, kiprobaltam es ott maradtam. (O is szokott irkalni a Torzsasztalba stempi nickkel, es mivel most egy hetig nem leszek, ezert helyettem is o fog irni...) Azota is o az oktatom es mivel kozben sajat dojot nyitott, igy en vagyok a legregebbi tanitvanya.

A Wado-ryut Otsuka Hironori alapitotta a Shinto Yoshin Ryu Ju-jitsu Kempo es az okinawai karate elonyeit egyesitve. Ebben a stilusban is alapveto az ellenfel lenduletenek kihasznalasa es a kiteressel egybekotott ellentamadas. A Ju-jitsunak koszonhetoen sok foldrevitel es izuleti feszites is megtalalhato benne es ez talan valasz arra a korabbi kerdesre, hogy mit csinal egy karates, ha megfogjak a kezet/ruhajat. Persze elobb egy jol iranyzott utessel "ravesszuk" az ellenfelet, hogy egy pillanatra a fajdalmaval torodjon, igy kozben egyszerubb vegrehajtani a technikat. A legjobb viszont lecsapni mielott megfogna. :)

Most 12-17-ig volt itt Szegeden a nyari edzotabor, amit Sakai Kazuo sensei (9. dan) a Japan Wado-ryu Karate Szovetseg alelnoke es tanitvanya Shibamori Kan sensei (7. dan) vezetesevel folyt. Keszultek fenykepek is amit majd a webre is kiteszek, ha hazajottem es lesz egy kis idom. Addigis akit erdekel, itt talalhat bovebb informaciot a Wado-rol. Igaz lusta voltam meg nem is nagyon volt idom, igy mar regen frissitettem, de majd Zolival potoljuk! Nincs kizarva,
hogy egy-ket .mpeg-et is felrakok!

Fox Mulder aggodalmaskodott a lazasag miatt. Teny, hogy jo, ha laza az ember, de nem elengedhetetlen. Soxor igencsak faj a csipom, es nyujtas kozben olyan vagyok mint egy venember, ennek ellenere a dinamikus mozdulatok tobbe-kevesbe mennek. Ha kell megrugom fejre a mawashi-t vagy a sokuto-t. Persze ez a Taekwondo-hoz tenyleg keves volna, de nalunk eleg. Szerintem az a lenyeg, hogy a sajat testi adottsagainknak megfeleloen teljesitsunk, es ne a masik gumiember legyen a merce!

A harcmuveszetek filozofiai oldalanak oktatasa viszont eleg kenyes dolog. Ebben a modern nyugati vilagban, ahol a kereszteny vallas es az ateizmus az uralkodo, nem biztos, hogy szerencses dolog elohozakodni a keleti filozofiakkal. A szulok nem biztos, ogy orulnenek neki, ha a gyerekuk fejet ilyenekkel tomnek a "sportoktatas" helyett, tehat elobb talan oket kellene "felhomalyositani". Viszont ha valaki erdeklodik, akkor en is szoktam ajanlani Deshimaru mester lentebb emlitett konyvenek a tanulmanyozasat. Par szulonek es tanitvanynak mar kolcson is adtam. Vagy ha kicsit konnyebben emeszthetovel akarja az illeto kezdeni, akkor pl. ott van Zsolt Peter osszeallitasa, ha jol emlekszem az a cime, hogy A harcmuveszetek es a TAO. Ja es persze sem Zoli sem en nem vagyunk zen
szerzetesek, es en nem igazan szeretek olyat tanitani, amit csak feluletesen ismerek!

Az aikidoka vs. karateka dolog viszont engem is erdekelne! Kulonbozo felkeszultsegu emberekkel valoszinuleg kulonbozo eredmenyeket ernenk el, es nem mernem azt mondani, hogy egyetlen Aikido mester sem tudna megfogni a hasonlo felkeszultsegu karate mester uteset. Mindenesetre azt az aikidosoknak sem art tudniuk, hogy egy karates elesben nem ugy ut, hogy "hopsz, nem talaltalak el, de azert otthagyom a kezemet, hogy meg tudd fogni"! Egy-egy utes a masodperc tort reszeig tart visszahuzassal egyutt, akar talalt akar nem. Azt azert nehez megfogni! Hasonloan a rugasoknal. Sok Aikido edzest lattam mar, Iaido es Jodo edzeseken egyutt edzettunk mig a tobbieknek a terem mask feleben Aikido edzes volt, es tobbszor vegigneztem a kispadrol is. Mi tagadas, sokszor elmosolyodtam az utesek es rugasok lattan es bennem is folmerult, hogy rosszul jarna, ha en utnek, meg akkor is, ha o talana el valamit azzal az okoltartassal. :) Igaz, hogy tobben kozuluk eleg jo haverok, de sajnos meg nem kerult sor kozos edzesre (a Iaido-n kivul). Egyik ilyen Iaido edzes elott tortent, mikozben bemelegitettunk, hogy elkezdtem karatsuki-kat utogetni (valtott kezes utes) mire az egyik aikidos lany igen csodalkozva nezett. Tul gyorsnak es tul erosnek talalta az uteseimet. Ekkor egy masik lany megnyugtatasul kozolte vele, hogy "a hugom karate edzoje...", ami persze nem teljesen igaz, mert en csak neha helyettesitem Zolit, vagy besegitek neki. Ennek ellenere nagyra becsulom es szeretem az Aikidot, es en is szivesen kiprobalnam, ha jok volnanak az izuleteim meg nem lennek rosszul a harmadik gurulas utan...

Es hogy meddig kell tanuli a harcmuveszeteket? Egyszer egy anyuka telefonon erdeklodott, szerette volna ha a gyermeke karatezni tanul. Az volt a kerdese, hogy mennyi ideig tart ez a "tanfolyam"? :))) Kicsit meglepodtem, mert ekkor kerdeztek tolem eloszor ilyet. Hirtelen annyit valaszoltam csak, hogy az alapito mester 90 eves volt, mikor meghalt...

Bocs a hosszu hozzaszolasert, de mivel most olvastam vegig az egesz topicot, igy hirtelen sok lett a mondanivalom. :)

Udv: B@ndy

Rastaman Creative Commons License 1999.07.28 0 0 126
GuessWho: nos neked a z aikido bejott, nekem ugyanigy bejott a Shito-ryu, ugyhogy tudom azt ajanlani...viszont nem biztos, h az edzod jo neven veszi, h amst is csinalsz mellette...es van benne vmi, mert ha mast akarsz csinalni, akkor a sajatodban nem merultel el elegge
tudom, nekem is volt hasonlo korszakom, amikor kobudozni akartam, merthogy milyen jok a fegyverek, stb...de aztan emult, es jobb is igy
szoval ah megis erdekel, hivd Kapolnasi MArtont a 332 24 75-os szamon (o az edzom)

RobuR. nem eleg neked a kempo?????szerintem az eleg durva, bar meg nem voltam soha edzesen, csak versenyt lattam....

Alexfux: teljesen egyetertek! tolem is meg szoktak kerdezni, h "na es most megtudnad vedeni magad az utcan" es hasonlo a valaszom, bar azert meg egy tokonrugast megkockaztatnek elotte...marmint a futas elott
:)))

RobuR Creative Commons License 1999.07.28 0 0 125
Irokez!
Igazad van, hirtelen csak a wing-tsun? jutott az eszembe, mert egy darabig jarogattam ra. Szoval erre ertettem azt amirol lejjebb beszeltem.
Eszembe jutott, hogy en is ismerek egy brutal ex-kung-fu-st (sarkany stilus), aki a leverte a Konyortelent is.
irokéz Creative Commons License 1999.07.28 0 0 124
RobuR,
nagyon nagy tévedés azt állítani a kung-furól, hogy nem harcot tanít. Ez ui. csak a belső stílusokra igaz, míg a külső stílusokat űzők egyenesen lenézik pl. a sportkaratésokat, mondván, hogy a szabályok közé szorított küzdelemnek semmi köze a valós harchoz. Lásd még ezzel kapcsolatban az utánad következő hozzászólást.
Alexfux Creative Commons License 1999.07.28 0 0 123
Én idestova 17 éve gyakorolgatom a kyokushin karate-t. De nagyon nem örülnék, ha az utcán helyt kellene állnom. Egy edzőteremben többé-kevésbé ismerem a szabályokat, tudom mit várhatok. De az utca az más! Nem is akarom kipróbálni. Valószinüleg kihasználnám az edzések során összeszedett állóképességemet és jól elfutnék, karate ide, vagy oda!
RobuR Creative Commons License 1999.07.28 0 0 122
Alexfux, egyetertek!
Egy kiegeszitest teszek: szerintem kuzdelmi ertek alapjan ertelmetlen osszehasonlitani azokat a harcmuveszeti stilusokat amelyek alapvetoen nem harcra nevelnek (ld. kung-fu, aikido) azokkal amik tanitjak a kuzdelmet is. Szerintem teljesen mas a ketto.
Ha valaki nem gyakorolja a kuzdelmet, hanem egy kata szeru mozgaskultura elsajatitasaval foglalkozik, az ne szamitson arra, hogy eredmenyesen veheti fel a harcot akar csak egy kemeny
kocsmai verekedovel szemben, nemhogy egy jol kepzett bunyossal.
Ugyanis:
1. meg soha nem probalta ki a technikait elesben,
2. tanulni kell a stressz hatasa alatt valo viselkedest (mert ez altalaban teljesen elter a normalistol),
3. tanulni kell a fajdalom elviseleset is.
Ezeket szerintem rendszeres kuzdelem, kemenyites nelkul nem lehet elerni.
Ezzel nem azt akarom mondani, hogy a karate az isten, hanem azt, hogy valassza mindenki azt ami az egyenisegehez illik, de nem art ha tudja a korlatait.
Alexfux Creative Commons License 1999.07.28 0 0 121
Én is egyetértek GuessWho-val. Bár nem gyakoroltam, de nekem is inkább művészetnek, mint harcnak tűnik az aikido. Ez nem leszólás!!! Sőt! Az aikido nagyon szép mozgás, talán bűn is felvetni vele kapcsolatban a "mi lenne az utcán" kérdéskört. Olyan ez, mint a mi formagyakorlataink. Ott is a tökéletes mozdulatokra törekszünk.
gusnarg barátom!

Ha egy karatmester és egy aikido mester éles helyzetben találkozna, először csak méregetnék egymást, majd elmennének sörözni és jót dumcsiznának a harcművészetekről. :-) De ha harcra kerülne a sor, a karatést nehéz lenne megfogni. Ugyanis számitunk erre. És az elkerülő technikák sem mindig jönnének be, mert azokat nekünk is oktatják. Ráadásul a földharcot is. Nagyon jó erönléti gyakorlat. Tévedés ne essék, nem a karate fölényét akarom bizonyitani. Csak ülök itt a helyemen és próbálom elképzelni a harcot az aikido minimális ismeretében és próbálok az elképzelt szitukra valami választ kitalálni. Tudom, ezt a tatamin kellene!

RobuR Creative Commons License 1999.07.28 0 0 120
Sziasztok!
En a Zen Bu Kan Kempot nyomom. Nalunk ket oras edzesek vannak, amibol egy ora eronlet, a masodik ora pedig technika (utes, rugas, dobas, foldharc technikak, kata, fegyverek).
Nekem a kempo kello aranyban biztositja a harcot es a muveszetet, habar az elobbi lehetne egy kicsit hangsulyosabb nalunk (persze ez erosen edzo fuggo is).
Tenyleg, kiegesziteskepp tud valaki ajanlani egy jo kick-box klubot?
Fox Mulder Creative Commons License 1999.07.28 0 0 119
Nem tudjátok milyen verseny lesz augusztus 6-án a Nemzeti Sportcsarnokban? A rádióban hallottam valamit félfüllel.
gusnarg Creative Commons License 1999.07.28 0 0 118
Sziasztok!

Szinten akidiozom. Nehany dolgot szeretnek hozzatenni GuessWho
egyébként nagyon jo gondolataihoz:

Kozottunk ritkan kerul szoba a "mi lenne az utcan" kerdes.
Az aikidoban az erte el a mesteri szintet
ugy tudja harckeptelenne tenni a tamadot hogy a legkevesebb
serulest okozza neki. Ha eles helyzetben "bejon" egy technika
akkor az az ember valoszinuleg tobbet nem fog kest a kezebe,
de lehet hogy villat sem.
Amig valakit jol megruhaznak, lehet hogy sulyosabb esetben
korhazban gyogyul par hetig de utana kis szerencsevel
ugyanolyan ember lessz.
Torott csukloval, terddel (nyakkal) ez mar nem megy.
Nagy felelosseg egy aikido technikat vegig megcsinalni ezert
lehet hogy egy kepzett aikidos nem fog aikidozni eles
helyzetben hanem mas modon probalja megoldani a konfliktust.
(atemi)

Sok ember aki "utcai hasznalatra" akarja az aikidot tanulni
radobben hogy az elso lepcsofok tenyleg olyan tiz ev edzes
utan kezdodok - ezt nem varjak meg es elmennek.
Az aikido harcMUVESZET, egy elet munkaja - semmikepp sem
verekedes vagy bunyo.

Alexfux!
Egy kepzett mester meg tudja foditani az ellenfel
technikajat az elso tamadasra reagalva. Egy ilyen helyzetben
se mod, se lehetoseg "rovid, gonosz uteseket merni a vesejere,
bordajara...", mert az aikidos ott all ahol a tamado nem eri el.

GuessWho Creative Commons License 1999.07.28 0 0 117
Hali,

Nem is akartalak meggyőzni. (Egyáltalán, miről kéne? :-) ) Szerintem az aikido-nál a harcművészetből inkább a művészeten van a hangsúly. Egyébként általában nincs ütés gyakorlás edzésen, de már volt rá példa. Szerintem (és az edzésen többek szerint is) akkor tud rendesen működni a dolog, ha emellett valamilyen más, 'utcaibb' stílust is tanulunk. Én pl. 1-2 hónapig jiu-jitsu edzésekre is jártam aikido mellett, és nagyon jól kiegészítették egymást, csak sok volt a heti öt edzés.
Én védem az aikidot, mert - nekem - nagyon bejött. Szerintem ez a legfontosabb. (És érdemes megnézni az edzőnket. Igencsak meggyőző.)

más: tervezem, hogy szeptembertől elkezdek valamilyen más harcművészettel is foglalkozni az aikido mellett. Csak hogy megtanuljak rendesen ütni. (Mondjuk a homokzsákot most is szoktam püfölni.. :) Meg persze kíváncsi is vagyok.. Szerintetek melyiket érdemes? (Korlátozó körülmény: lábaim baromira nem lazák, főleg egy karatéshoz képest.. Bár, ha 24 évesen van esély arra, hogy ez változzon, akkor szívesen, bármit.) Előre is köszi.

sziasztok,
GuessWho

Rastaman Creative Commons License 1999.07.28 0 0 116
hat nem gyoztel meg:
az aikido tenyleg nagyon szep, de meg mindig nem hatasos, ahogy azt te is mondtad....
nekem epp az a bajom vele, h amikor azt mondod, h randori, akkor se tiszta erejebol ut a masik, mert nem is tanultatok utni (ugyebar az aikidoban nincs utes) szoval ha egyszer olyannal kerulsz ossze aki mondjuk 3 honapot karatezott 8heti 2 alkalommal) szerintem mar o is erosebben es gyorsabban ut mint ti (ez nem akart sertes lenni)
ahogy te is mondod, nem "eletszagu" es ez engem zavar...

ami a kazit illeti, kb. 1 eve adtam kolcson az edzomnek, aki azt mondta, h "nekem is megvan, csak osszehasonlitom a kettot", azt azota nem lattam...
:)))

GuessWho Creative Commons License 1999.07.28 0 0 115
Sziasztok,

Érdekes dolgokról írtok itten. Elöljáróban csak annyit, hogy engem szerintem mindannyian megennétek reggelire.. :-)) Pedig 4 év aikido, amiből kb. 3 év az effektív idő. Tényleg nem edzünk arra, hogy a különböző testterületekre mért ütéseket kibírjuk. Ha valakinek már sikerült 'elkapni a kezét', és jól csinálja az ember a technikát, akkor nagyon nehéz megütni. Ráadásul az aikido technikáinak lényege (amennyire rámragadt) az, hogy a támadó elől kitérünk, a támadását kivezetjük. Ezután (ezzel együtt) jön a kontroll, pl. kéz megfogása. [Ez a megfogás nem azt jelenti, hogy rárabolok a kezére (egy gyorsan ütő kezet nem lehet nagy biztonsággal megfogni), hanem kitérek, elvezetem, és amikor már nincs ereje, megfogom.] A lendületét felhasználva kényelmetlen helyzetbe hozzuk, majd valahogyan befejezzük a technikát. Közben végig kontroll, hogy ne tudjon visszatámadni, kibújni. Szinte minden technikában van egy-két atemi elrejtve, amit éles helyzetben be lehet tenni, és így mire a végső dobásra kerül a sor, az ellenfél már kapott egyet az arcára, a veséjébe, és aztán esetleg még egyet az arcába, de most már térddel. (Ez persze csak utcai verzió..)
Ha valaki görcsösen el akarja kapni a másik kezét (csak azért maradok ennél, mert mindenhol ezt olvastam), az nem fog menni. Az edzőnk szerint az is aikido, ha egyszerűen egy háromszög lépéssel kitérek az ütés elől.
Én nem is azért kezdtem el az aikidot, hogy magamat megvédjem. (Na jó, azért is. :) Egy kis mozgáskultúrát akartam összeszedni. Előtte olyan voltam, hogy az utcán megbotlottam a fülcimpámban (majdnem szó szerint). Szó se róla, bejött, és többet kaptam, mint reméltem. Önbizalom, tartás, stb.
A technikákat edzésen úgy gyakoroljuk, hogy milyen támadásból milyen technika. És nagyon fontos hogy az uke, aki támad, pontosan támadjon, és - főleg a kezdőket - segítse a mozgásával. Ez persze nagyon nem életszagú, de csak így lehet megtanulni azt, hogy hogyan és mitől működik a technika. Aztán amikor a kezdő egyre gyakorlottabb lesz, a kevésbé pontos támadásból is jól fogja megcsinálni a technikát. Felsőbb övvizsgákon van randori is, amikor 2-3-4 ember támadja a vizsgázót, nem előre bemondott támadási formával.
Most hirtelen ennyi. Bocs, ha egy kicsit hosszú voltam. Egyébként nagyon tetszik, hogy így foglalkoztok az aikido-val (is). :-)) Kár, hogy pillanatnyilag nem vagyok túlságosan otthon a területen. Na majd a jövő héten edzőtábor, ott magamba szívom az okosságokat.. :-DD

GuessWho
ui: Rastaman: azt a bemutatót kölcsönkaphatom valahogyan, majd valamikor szeptember környékén? :)

Rastaman Creative Commons License 1999.07.27 0 0 114
en nem azt mondtam, h az a 4 kulonboz alkatu edzo ugyanugy mozog, sot, teljesen mas mozgasuk van, megis az alapoakt megtudtak tanulni alkatuktol fuggetlenul...

Alex: hat nem is tudom....szerintem ha egy aikidos elkapta a kezed, akkor mar csak vergodsz, mint hal a parton...

Alexfux Creative Commons License 1999.07.27 0 0 113
Mint karates hivatalbol tiltakoznom kellene az ellen, hogy nem tudok mit csinalni, ha egy aikidos elkapja a kezemet. Mer'ugye van masik es rovid gonosz uteseket lehet annak a szegeny aikidosnak a vesejere, bordaira, vagy gyomrara. Ok, ha jol tudom(!!), nem edzik ezeket a feluleteket, tehat lehet, hogy meglepetes erne oket. Van egy baratom, aki regebben a karate mellett aikidozott es vele sokat gyakoroltunk ezt is azt is. O fel volt keszulve az uteseimre. Nem tudom, hogy egy "mezei" aikidos mit szolna hozza! Termeszetesen nem akarom leszolni az aikidot. Szerintem az egyik legszebb harcmuveszet. Szerintem az aikidoban a mozdulat szepsege es tokeletessege a dominans, nem a hatekonysaga. Persze, ha tokeletes a technika, akkor hatekony is! Olyan lehet ez, mint a karate-formagyakorlatok. Ott a pontos mozdulatokra torekszunk es mar nem is gondolunk a hatekonysagra.
krumpLEE Creative Commons License 1999.07.27 0 0 112
Rastaman:

Egy szintig teljesen igazad van. Felette, viszont szerintem mar kijonnek a szemelyi adottsagok, es a stilusjegyek kozotti ellentetek, vagy eppen egyezesek. A stilusokon egyertelmuen latszanak az "alapito" szemelyisegjegyei, es az adott foldrajzi terulet kulturalis hagyomanyai.
Az alapitot nem rosszindulatbol tettem idezojelbe, hanem azert, mert meglatasom szerint letezo technikak bizonyos szempontok szerinti ujragondolasarol van szo, nem pedig teljesen uj dolog kiotleserol. Ez persze egy picit sem von le az illeto erdemeibol. Nelkuluk, a legtobb ilyen dolog mar reges regen elveszett volna!

krumpli

Rastaman Creative Commons License 1999.07.27 0 0 111
ja, azt a Bercy-i bemutatot folvettem...
az kiraly!
na ott tetszett meg az aikido, es igen, Tissier-nek hivjak...
szoval o tud vmit....

hat epp ez az, h egy aikidos, amikor bemutatozik, akkor csak (meg maskor is), szoval csak kamu uteseket ut, es nem akarja igazan megutni az ellenfelet....
ebben semmi realitas
nalunk bemutaton ezerrel beleutsz, v. probalsz, es v. elblokkolja, es visszatamad, v. nem....
a foldharsban persze, h az aikidos nyer, sot, mar akkor biztos a gyozelme, ha egyszer elkapta a kezet/labat/nyakat...
onnantol mar nem hiszem, h egy karates tudna mit csinalni...

krumpLEE: tehat egyetertunk abban, h tok mindegy milyen harcmnuveszetet csinal, nem?

krumpLEE Creative Commons License 1999.07.27 0 0 110
Rastaman:

Nekem is vannak valosagtol elrugaszkodott alkatu edzotarsaim. Jol megy nekik. Nem arra gondoltam, hogy egyaltalan nem tudja megtanuli, hanem csak arra, hogy egy 100 kg alapsulyu mukinak, lehet hogy testhezallobb a Kyo, mint az ITF Taekwon Do.
Es elkepzelheto az is, hogy egy vekony testalkatu lany, ha jo kezekbe kerul pl Aikido edzesen, sikerrel veheti fel a kuzdelmet az elobbi 100k -s kyokushinnon nevekledett mukival. No nem eszi meg, de azert o sem lesz eledel. Mig ha egyutt edzettek volna.... hat nem sok eselyt adnek neki.

krumpli

Alexfux Creative Commons License 1999.07.26 0 0 109
Sokszor lattam aikido-bemutatot. Csak hogy egy kicsit dicsekedjek, egyszer a parizsi budogalan a Bercy-ben.:-) Ott egy neves francia mester, a neve Tissier (ha jol irom), tartott bemutatot. Szoval egy-egy aikido-bemutato alkalmaval a segito tenyleg segit a bemutato mesternek. Ugy tartja a kezet, ugy ut, hogy a mester tokeletesen(!) meg tudja csinalni a technikat. A hangsuly a tokeletessegen van. A szabalyos mozdulatokon stb. Egy karates nem ugy ut, mint egy aikidos. Lenyegesen pontosabb, gyorsabb. Igy az aikidosnak, aki csak az edzopartnerei utesen nevelkedett, egy karates nagyon gyors lesz. De, ha egyutt gyakorolnak egy kicsit, akkor mar meg tudja fogni a karates technikait. A baj csak az, hogy egy jo karates sorozatokat tamad. Tehat hiaba veded ki az elso, esetleg masodik utest, jon a harmadik, negyedik majd egy szep rugas. Erre valoban nehez egy aikidosnak felkeszulnie. Foldharcban az aikidos megeszi reggelire a karatest, ha az nem gyakorolta azt. Szivesen gyakorolnek aikidossal egyszer, mert sokat tanolhatnek tole.
Rastaman Creative Commons License 1999.07.26 0 0 108
KrumpLEE:
nem ertek veled egyet: az a par edzo akiket ismerek mid kulonboz alkatuak:
-van egy alacsony (1m65) szalkas
-van egy magasabb szalkas (1m85)
-van egy volt tornsz (ugy alkatra is olyan)
-van egy maci (kb. 1m90, es akkora hassal!:)
es a maci ugyanolyan laza, es ugyanugy megcsinalja a mozdulatokat!
Alexfux Creative Commons License 1999.07.26 0 0 107
KrumpLEE baratom, nagyon igazad van. Szerintem az alapito mesterek sajat szemelyisegukre es alkatukra szabtak a stilusukat. Azt vettek bele, ami nekik bevalt. Sot, pl. pont az aikidonal van, hogy azok is mas aikidot tanultak, akik a fiatal Uyeshiba tanitvanyai voltak es azok is, akik oregkoraban jartak hozza. A kyokushin inkabb az eroteljesebb felepitesu emberek karateja. Ez nem jelenti azt, hogy vekonyabb dongaju tanulok nem tudjak jol megtanulni es gyakorolni, de szerintem nekik tobbet kell a sikerert dolgozni.
Szerintem minden sportnak es meg sok mindennek az eletben az a celja, hogy onmagunkat gyozzuk le. A tobbi sportban van valami kozvetito kozeg (pl.: labda, akadaly, ellenfelek), ami "elrejti" a vegso celt, az onmagunk felett aratott gyozelmet. A karateban eleg sokszor kerulunk olyan helyzetbe, amikor mar nem birjuk, de csakazertis...
Hu, de filozofikus voltam. Bocsi!
krumpLEE Creative Commons License 1999.07.26 0 0 106
Sziasztok!

Altalaban az a meglatasom, hogy nem minden stilust tud mindenfele ember jol megtanulni. Ezt ha megforditom, majdnem ugy hangzik, hogy minden testi, es szellemi alkatnak van megfelelo stilus. Szerencse kerdese, hogy a ketto talalkozik -e.
Masik gondolatom: azon tulmenoen, hogy vannak alapvetoen lagyabb, vagy kemenyebb mozgasrendszerek, nem lehet elmondani, hogy ez, vagy az a stilus a legkemenyebb. Rengeteg fugg, a muvelo szellemi adottsagaitol, itt a spiritre gondolok. Jol mondta Oyama mester (bocs, ha rosszul irtam a nevet, fejbol nem tudom) a toresprobanal nem a deszka a celpont, hanem a gyakorlo maga.

krumpli

GuessWho Creative Commons License 1999.07.26 0 0 105
Hello,
Szerintem nagyon emberfüggo a dolog. Mi sokszor megkérdezzük az edzonket, hogy ha így támadnak az utcán, akkor vajon mit is kéne csinálni, és próbáltuk rajta, vajon egy komoly ütést meg tud-e fogni (vagy inkább: ki tud-e térni az ütés elol és azt annak holtpontján az ellenfél ellen tudja-e fordítani), ls nála nagyon jól muködtek a dolgok. Öltözotermi beszélgetések alkalmával hallottam negatív véleményeket a magyarországi aikido színvonaláról (nem tudok neveket és nem akarok senkit megbántani/sérteni [remélem, elég diplomatikus voltam.. :-) ]).
Mint harcmuvészet, nekem nagyon bejött, és csak örülni tudok, hogy ebbe a dojo-ba kerültem. (Kár, hogy egy hónapja már nem jutok el edzésre, na de majd az edzotábor! :) Mint mozgás/edzés is nagyon jó, ugyanis nem csak technikákat csinálunk, hanem eronléti edzések is vannak, és az edzonk is rendesen végigcsinálja (tudom, ez sok helyen így van, de már hallottam ellenpéldát).
Ha érdekel, hogy nálunk hogyan muködik egy edzés, akkor majd szeptemberben, ha lesz termünk, nyugodtan gyere le és nézd meg. Abban nem vagyok biztos, hogy az edzonk csak úgy belemenne egy 'ütök és védd ki' játékba.. :-)) De ha eloadod kételyeidet, akkor biztosan tud rá okosakat mondani, fiatal kora ellenére. És akkor jöhet a puding próbája.. ;-) Egyébként nálunk - szvsz - sokan inkább csak a mozgás miatt járnak le, a szellemi rész az mindenkinek egyéni igénye szerint kapcsolódik hozzá.
Nno. Remélem értheto voltam és nem túl hosszú.. :-)
Sziasztok,
GuessWho
Alexfux Creative Commons License 1999.07.26 0 0 104
Igazad van, de tovabbfejlodott! :-)
pancho Creative Commons License 1999.07.26 0 0 103
Rastaman:
Az aikidóval kapcsolatban nincs igazad. Nem a sporttal, az emberrel van a baj. Annó Szolnokon mi is láttunk aikidósokat, hát olyan mozgásuk volt, hogy halálra röhögtük magunkat, még a (fekete öves) edzőn is. Mozgáskoordináció nulla, meg olyan visszatámadások, hogy az ellenfélnek nem is kellett volna tenni semmit, a fickó keze attól kitört volna, ha nem a levegőbe mutogatja el a technikát, hanem valódi ellenfél van vele szemben, és azt találja el.
Aztán láttam egy bemutatón, hogy csinálják a japánok. Villámgyorsak voltak, és milliméterre pontosan oda fogtak, ahova kell.
Szóval azt hiszem, az a baj, hogy a magyaroknál elveszett az aikido szelleme. Csak elmutogatják a technikákat, nem végrehajtják.

Ju-jitsu: így is írják, angol szakirodalomban gyakran előfordul. Ennek lágyabb (durva technikák és ütések, rúgások nélküli) ága lett a judo (tudtommal direkt azért, hogy lehessen versenyeket rendezni), a "ju" szó ugyanonnan van benne, és lágyat jelent.

Rastaman Creative Commons License 1999.07.26 0 0 102
teljesen egyetertek azzal, amit a formagyakorlatokrol mondtal, viszont szerintem egy harcmuveszet valoszinuleg azert fejlodott ki, h megtudjak vedeni magukat az emberek...
akkor viszont az aikido vmit elvesztett utkozben...
:((

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!