Én egy éve léptem be egy önkéntesbe (de csak azért mert a munkahely megduplázza), a szerződéskor említette az ügynök a portfóliókat és én akkor válaszoltam, hogy a rövidtávú piacit szeretném. Majd telt múlt az idő, a munkahelyem meg én is vártam a papírokat, és kijött, hogy általánosba vagok véve. Felhívtam az ügynököt, hogy mialófasz van, elnézét kért, de nem tud egy héten belül újat küldeni, én meg ottmaradtam az általánosban, hogy a munkahelyemen ne vesszen el az első havi hozzájárulás.
Nem tudom,hogy szándékos volt-e az ügynöki hiba, de ez szívás még behozható remélem.
Akármelyik fiatal ha az öregek szánt portfóliót választja tavaly, akkor megúszta volna a nagyon nagy részét a tavalyi zuhanásnak.
Igazad van, de a magyar ember 90%-a pénzügyi nullagyula, jobb ha marad abban, ami neki való, és nem ugrál, mert ha ugrál, biztos, hogy ráb...ik.
A másik: csak félévente lehet portfóliót váltani, így pedig nem tudom, érdemes-e megpróbálni a piacokat követni. Mire váltani tudsz, megfordulhat a trend.
Oké, úgy értettem a részvényt, hogy nem állampapír. Szerintem ez a két kassza az, ahol viszonylag magas a kockázatos eszközarány.
A 2011 júliusi határt sajnos több kassza úgy értelmezte, hogy nem töltötte fel 40%-ig részvénnyel a növekedési portfóliót. Névleg persze van ilyen portfólió, de tök fölösleges így hívni, ha pl. 25-30% részvény van benne, más pénztárban meg a "kiegyensúlyozott" néven futóban van ennyi.
A választható portfóliós rendszer most elég hülyén fest.
Biztos lehetsz benne, hogy 2011-től a magánynugdíjpénztárak nem vehetnek újabb részvényeket, sőt még az is lehet, hogy 2010 nyarán leállítja a Fidesz kormány.
Most nagyon nehéz pénztárat választani, mert mindegyik most alakítja át a portfólióit a választható portfóliós rendszer miatt. De mivel kaptak a kasszák 2011 közepéig haladékot, hogy a növekedési portfóliót feltöltsék részvénnyel, van olyan pénztár is, ahol nincs is igazi növekedési portfólió, 2 kiegyensúlyozott portfólió van a klasszikus mellett. Ilyen pl. az Axa.
Az alapján kellene dönteni, hogy hány éves a pénztártag, és hogy milyen hozamot csinált korábban a pénztár az addigi lehetőségekből. Ha nagyon fiatal, huszon- harmincéves, és 30-40 éve van a nyugdíjig, akkor valami magas részvényhányadút kellene elvileg választani: a Prémium és az OTP ilyen, 60-70 százalék a részvényhányad a növekedésiben náluk.
Ha idősebb, akkor nagyobb a választék, a legtöbb helyen 40% körül van a növekedési részvényhányada, az kb. a 40 körüli korosztálynak való nyugdíj előtt 20-25 évvel. A kiegyensúlyozott portfóliók 25% körüli részvénnyel a 45-55 éveseknek (nyugdíj elott 10-15 év), a klasszikus részvény nélküli 55 fölött (nyugdíj előtti utolsó 5 év).
Kis kiegészítés még. Van egy OFAUB-s (rem jól írom) ismerőse aki mindenáron azt szeretné ha vele kötné meg a mnyp- számlát. Ebből lehet neki valami hátránya hogy az OFAUB-s ismerősével köti meg a dolgot?
Sziasztok.Egy ismerősömmel az alábbi történet van. Szeptembertől fősulira megyek, viszont addig dolgoznom kell. Korábban sosem dolgoztam, most egy növényolaj gyárban kaptam munkát, ahol elvárás hogy mnyp tag legyek. Kérdésem, hogy augusztus végéig ugye, amig dolgozok, frankón utalják a pénzt a mnyp-nak stb stb. De mi lesz szeptembertől amikortól fősulis leszek min 3.5évig? Olyankor mi történik a mnyp számlámmal? Fősuli alatt amig nem dolgozok kell fizetnem valamit? Aki ért hozzá légyszi homályosítson fel. Kösz.
Lehet hogy csődbe nem mehet a pénztár,de hogy bukhat(iil. a tagok)az biztos. A tavalyi befizetéseim és a várható hozam ugrott.Ezt már behozni sem tudom,max. 7 évem van a nyugdíjig.
"Amikor indult ez a magánnyugdíj rendszer ódzkodott ám a nép rendesen főleg azok után, hogy egy csomó ilyen begyűjtő állomás csődbe ment pénzestül mindenestűl."
Bocsi ki kell, hogy igazítsalak magánpénztár még nem ment csődbe.
Nem is mehet, mert a pénztári jogszabályok nem ismerik a csőd fogalmát.
A pénztár megszünthet:
- beolvadással,
- végelszámolással,
- felszámolással (nem azonos mint a csőd eljárás!!!)
Azt szeretném kérdezni, hogy van-e lehetőség a magánnyugdíjpénztári szerződést felbontani? Mondjuk úgy mint az életbiztosítást? Van itt is visszavásárlási összeg vagy csak majd a nyugdíjba vonuláskor juthatok hozzá? Köszönöm!
Ma kaptam kézhez a vaskos, marketing rizsával tömött borítékot OTP Önkéntes Magánnyugdíjpénztár feladóval. Tájékoztatnak arról, hogy milyen jól is kezelték a náluk, öregkoromra félretett pénzemet és remélik, hogy további szolgáltatásaikat is igénybe fogom venni…
Nektek is sikerült 2007-ben -5% és 2008-ban -20% hozamot elérnetek, vagy csak én vagyok ekkora balek?
Szóval: a magánnyugdíj-pénztári tagságot évekkel ezelőtt kötelezővé tették mondván öngondoskodás. Az elv az, hogyha megéred az öregkort saját magadnak összespóroltad a nyugdíjadat amit havi vagy egyösszegű járadék formában majd felélhetsz. Miután értékállónak kellene lennie ezért kitalálták, hogy be kell fektetni a zsetont és majd ebből busásan meg fogsz tudni élni a sok-sok gyarapodással. Amikor indult ez a magánnyugdíj rendszer ódzkodott ám a nép rendesen főleg azok után, hogy egy csomó ilyen begyűjtő állomás csődbe ment pénzestül mindenestűl. Ha az állami rendszert nézed az sem jobb, mert ott meg a te befizetéseidből fizetik a mostani ellátást vagyis ha az utánad érkezők közül nincs aki befizessen pont oda jutsz mit ha kútba dobtad volna a pénzed. A pénzed befektetése természetesen hazardírozás, mert ember nincs aki garantálni tudja, hogy az a bizonyos cég létezik 20, 30 vagy 50 év múlva akinek a részvényeibe befektetsz vagyis ha végig gondolod átbaszás és miután semmilyen valós garancia nincs arra, hogy a levont és elutalt és elvileg megtakarított pénzed majd a boldog nyugdíjas éveidet finanszírozza , ezért tulajdonképpen átbaszás. Ennél még az is jobb ha bevarrod a párnába, de erre meg jogi lehetőség nincs. A különféle megtakarítások (magánnyugdíj, unit link életbiztosítás) az első 5 évben egyébként sem termelnek hozamot, mert az általad befizetett összeg egy része arra megy el, hogy a biztosítók és egyebek fenntarthatóságát, a számlaküldést, a számlád kezelését és egyéb csudálatos dolgokat te fizeted meg. Az 5. évben vagy nullán és ezt követően kellene profitálnod a dologból ha nem vesztik el a pénzedet. Ha elvesztik akkor így jártál. A gazdasági szaklapok és oldalak is foglalkoznak eme kérdéssel miszerint hová lett a magánnyugdíj-pénztári megtakarítás és mi lesz az ügyfelekkel. Jelentem a kutyát nem érdekli. A magyarázat a szokásos: hosszú távon kell gondolkodni. Még talán egyet is értenék csak az a baj, hogy ami most mínusz azt már nem adja vissza senki és kezdheted az egészet elölről. És mi lesz ha megéred a nyugdíjat? Szerintem bíznak benne, hogy nem teszed.
Mostanra a bevallottam csak 5% részvényt tartalmazó állampapír portfolion is 15% bukta van otépénél. Hát hacsak nem izlandi állampapírba fektettek szakértelemmel.
Mivel alapvetően nem értek e pénztárak működéséhez, lehetséges, hogy ez az általános állapot jelenleg. Nyilván nem elkártyázták a pénzt, hanem pl. a befektetések nem hoztak eleget a konyhára. Mindenesetre elcsodálkoztam a jelentős negatív hozamokon. Link nincs, csak a számlakivonatom. Ügyfélszolgálatra elmegyek, oszt megnézzük, hátha a kivonatban van baki.