Be lehet csatlakozni közétek? Tetszik az oldal, van egy házam ami az udvarommmal együtt egy homoktengerre épült. A talajvízzel nincs semmi bajom, nekem mindenhová öntözőt, csepegtetőt, esőztetőt és ködösítőt kellet raknom. Nem mintha most már nem lenne elég a csapadékból és a hidegből, de most már tök uncsi. Tavaj vetettem a füvemet egy Osztrák fajtát, tök szép volt már első évben, de most állítólag a második évben lesz a leg szebb. Két hétig símítottuk a talajt, hogy kifeszítsük az udvart tök simára, mert az az alapja mindennek.
Sziasztok! Van egy kisebb kertünk a házhoz, és apám szerint a legszebb növény a jól gondozott fű. Végül is én egyet értek vele, de most így tavasz közeledtével felmerült néhány kérdés. Például érdemes-e rávetni a meglévő gyepre, hogyha az szép még, és úgy egyáltalán mikor kellene elkezdenünk a gyepesítést, meg milyen fűmagot javasoltok, szóval sok-sok kérdés, ami egy amatőrben felmerülhet:-) Nem régen költöztünk kertes házba, és mostanság látunk majd neki igazán a kertnek. Előre is köszi!
Sziasztok! Én csak pótolni fogom a füvet ahol "kikopott", de majd csak az első fűnyírás után, mert tavasszal olyan hirtelen megindul a fű, hogy szinte hetente nyírni kéne. Most nagy cselesen nem sima fűmagot vettem, hanem Mester 3-as sport fűmagkeveréket, ebben a dobozban külön zacskóban van 35 % vöröscsenkesz, 55 % angolperje és 10 % rétiperje, nekem kell összekeverni, mert akkor egyenletesebb az eloszlás, mintha eleve össze van keverve, ezt írták a dobozra. Meg még azt is, hogy erős, strapabíró, szép pázsit fogja díszíteni a kertemet!!! (Ezek nem tudják, hogy van egy rendetlen kiskutyám...)
Komolyam mondom Gepdoki, ha nem lennel, ki kellene talalni Teged, a feltalalot pedig NHF dijra kellene jelolni. (Nagyon Halas Fubaratok). 1300 W - ezt es csak ezt, semmi mast! Ugy latszik ALKO rajott, hogy az 1kw nem eleg a kombi gephez, ami nyilvan tobb reklamacio formajaban csapodott le a sarga muanyaghazas agyukban.
Én a helyedben még várnék a gyepszellőztető vásárlásával, ugyanis idén megjelenik az AL-KO Combi Care erősebb változata, 1300 Watt motorral és 38 cm munkaszélességgel. :)
Mindkettot a helyi Husqvarna kimeresben, az Alko szellentot reszletre. Meg sirok is majd egy sort, meg torzsvasarlo is vagyok, ugyhogy csak lesz valami komolyabb engedmeny. Nekem fonos az, meg ha markaboltrol van is szo, hogy ott legyen a szerviz is, maskulonben a "majd elkukdjuk a kozponti szervizbe es majd ok visszakuldik" duma van, jelezven, hogy ok a vallvonogatason kivul nem tehetnek egyebet. Ellenberger, ha a szerviz is ott van, mindjart van kit b*sztatni, az pedig napokkal, sot hetekkel leroviditi az esetleges allasidot, nem beszelve arrol, hogy aprobb kopo/fogyo alkatreszek mindig vannak nekik raktaron.
Jo reggelt, koszonom valaszaitokat. Az ominozus ALKO gep teljesitmenye 1 kw. En azt hiszem, megiscsak megveszem, dacolva a ram varo neheztelessel. Ha beindul az uzem, majd megmutatom mire jutottunk, addigra tudok majd kepeket is felrakni. A "nagy benzines befektets 2006" nevu projekt honapokig tarto gyozkodes eredmenyekeppen zold utat kapott a matriarcha reszerol, es remelhetoleg 1db Husq. 52R tipusu funyiro formajaban fog megvalosulni, ami tudvalevoleg anyagi raforditas tekinteteben nem piskota. A regi gepnek nincs semmi baja, azon kivul, hogy kinottuk, nemi festes es a muanyag reszek leapolasa utan tiszta es fenyes, mint az uj. Van is ra vevo egy jobarat szemelyeben, aki eddig az anyosa gepet hasznalta, de mivel kozos lonak..., a 2 eves gep egyszercsak megallt. Pedig volt a masinaban akarat, hiszen a 2 ev alatt senki sem ontott bele olajat, de hosiesen kuzdott eddig. A javitas nem volt olcso, anyos is letiltotta oket a geprol, ugyhogy most kenytelen beruhazni o is. Na megyek emberek, mert var ram a penz, hogy megkeressem, bar nagyon unom mar ezt a bujocskat. Ne feledjetek: mar csak 68 nap, 5 ora 12 perc es lehet fuvet nyirni!
Nekem csak Al-Ko szellőztetőm van, úgy emlékszem 650W-os. De inkább a talajlazításhoz kell nagyobb teljesítmény, mert annál a gép a föld tetejét is felvágja, míg a szellőztetésnél csak jól felkapirgálja a füvet. Én már használtam egy elektromos kultivátort -nem is a leggagyibbat-, de sajnos elég sokszor lefulladt a motorja. Ha akkora telkem lenne, mint neked, inkább a benzinesre gyűjtenék.
Aha, szoval akkor elektronyos! Szia! A civilizacio azon fokan, ahol mi vagyunk, a kornyeken tuti nem fogok berelni ilyet. Masmilyet se. De mondjuk, ha 3 napra ki is berelnem, + az ut, ennyi penzert mar vehetnek egy fel (0.5) ALKO Combi Care-t. Ez meg mindent tud. Combja is van neki. Tapasztalatod szerint az az 1kw, amit ez a masina tud eleg az udvosseghez?
Próbálj meg inkább bérelni egyet (talajlazító) ősszel, és akkor el tudod dönteni, hogy érdemes-e megvenned. Ekkora telken sosem fogsz a kézi szellőztetővel végezni. Nekem van kézi és elektromos is, előbbit inkább oda szoktam adni a szomszédoknak, kínlódjanak ők vele! ;-)
Nekem is ez a szimpatikus. A gond az az, hogy van hozza 1600m2 osgyep, ami kb. 60% fu, a tobbi meg minden egyeb, de lenyirva tuti jol nez ki. Persze nem egy utemben akarom kiszelloztetni, raszanok 4-5 delutant, ha eljon az ido. Ezert aggodom, hogy birni fogja-e a Made in PRC. A masik oldalat nezve viszont a talajlazito funkciot hasznalva egy kis utanvetessel, talan novelni tudnam a fu aranyat a kertben, ami csabitolag 6. Villanymotoros kertigepem nem volt meg, a kornyezetemben aki ilyet vett, az mind mexivta, am valami komolyabb vertikulatorba nem tudok most (kesobb sem) beruhazni. ( ha ismerned asszonypajtasom, megertenel....) Lehet, hogy megiscsak megprobalom ezt a csodamasinat.
Kedwes Taway,
Neked wan olyanod? Tapasztalatok? Welemenyed szerint a zelektromos, awagy a kezi a jobb? Tartok ugyanis az effele willanymotoros kutyuktol, bar az ketsegtelen, hogy kenyelmesebb, mint a kezi, de wan-e olyan 6ekony? A ZAL-KO kombinalt, szellozteto/ gyeplazito 2in1 gepe szimpi, de meddig birja a motorja?
Sziasztok, van valakinek tapasztalata kezi/tologatos gyepszelloztetovel? Az Al-KO kinalataban lattam ilyet, kellene valami hasonlo, csak nem tudom mukodik-e a dolog? Koszonom
ez egy emberseges megoldasnak tunhet, de akarcsak a hazi barkacs csapdam, kollegem bolti csapdaja se fogott egy vakit se. Potyoro mar megirta a frankot : miatyank es udvozlegy sokszor es folyamatosan.
Valamelyik nap asszem a 3sat-on volt egy dokumentumfilm az angol gyepekről - nem láttátok? Én is csak közben kapcsoltam oda, mutattak egy "gyepgyárat", ahonnan az elit vásárol (gyeptéglát), még az angol királynő is ellátogatott hozzájuk -stilusosan - zöld kosztümben :)). 99,9%-ban gyommentes gyepet termesztenek (folyamatos laborvizsgálatok), öröm volt nézni, amint dolgoznak rajta.
Mutattak krikett- és golfpályát, éééés: vakondvadászt! :))) Egy csapdaszerűséggel járja a gyepet, a járatba rakja, és megvárja, amíg belemászik :))) hogy mit csinál vele utána, azt nem mutatták :))))
megeltem egy ilyet, mikor atforgattak az egesz kertet az epitok, meg bevetettek. a legnagyobb kart az okozta, h a friss vetesben jarkaltam osszevissza mint mergezett eger es probaltam elhordassal, betaposassal eltuntetni a lyukakat.
nezzuk mekkora sebet ejt a pazsiton egy vakond - kb 4 centi atmerojut. a kupac nagyjat el lehet lapatolni, a maradekot meg golfjatekos mozdulataira hajazva vmi kerti eszkozzel szetporlasztani a kornyezetbe. mivel ugysem tudunk ellenuk mit tenni, mellesleg felkajalnak egy csomo fold alatti kartevot, szerintem jobb a bekesseg. az idegeinknek is.
Én pedig olyanokat ismerek személyesen, akik már mindent kipróbáltak, mégsem értek el végleges eredményt. Max. ha sikerült agyoncsapniuk a kis ásóbajnokot. :-(
Sziasztok véletlenül bukantam erre a cikkre, talán ez is egy megoldás a kis vakondok ellen.....
"Kertészgenerációk sora által alkalmazott eljárás a terpentinnel vagy petróleummal átitatott rongycsomó elhelyezése a járatban. Fontos, hogy minden friss túrásba helyezzünk el egy-egy ilyen rongycsomót. Sokak szerint a kátrány is hatásos, mások az aprított fokhagymára esküsznek. Mindegyik megoldás lényege az, hogy a vakond orra rendkívül érzékeny az ezek által az anyagok által kibocsátott erős illatokra, így inkább szedi a sátorfáját és odébbáll."
"azt sem tudom pontosan mit szeretnek" Azt mi se tudjuk! :)) Azert jottem ide, remelem majd kozosen rajovunk! ;-) Igazabol azt nem tudom, hogy milyen tulajdonsagai vannak egy ilyen kistraktornak, amit figyelembe kell venni es amelyek alapjan a nekem megfelelot ki tudom valasztani...
Gyakorlatilag majdnem helyben megfordulnak. Konkretan. A kertben elszorva helyezkednek el a gyumolcsfak. Ezek szerint szepen korbe lehet vele nyirni oket, vagy egyszerubb csak a "nagyjat" traktorral es utanna motoros koszaval kiigazitani az "erzekenyebb" helyeken?
Ha jobban kiállnak, mint a nyírás utáni magasság, akkor erőteljesen! :)) Arra gondoltam, hatha van olyan mehanizmus ami a vagofejet (vagy hogyhivjak :-) ) segiti a talaj egyenetlensegein eligazodni es hatha megbirkozik az ilyesmikkel is. Elobb utobb ki lesznek szedve, csak mindig akad fontosabb teendo is :-)
probaltam utannaolvasgatni, de magyarul nem sok minden szola rola. A Gartentechnik oldalan van egy jonak tuno osszefoglalas a temakorrol, csak sajna a szakszavakat magyarul sem ismerem. Mi jelent peldaul a mulcs (? Mulch nemetul) Igaz-e, hogy az europai eghajlat annyira mas mint az amerikai, hogy az ott gyartott kistraktorok nem igazan adnak jo erdemenyt kishazankban? Mekkora vagoszelesseget javasolnak ekkora teruletre? (kb. 0,5 ha a de facto fufelulet) Minden ilyen funyiro traktorra ra lehet akasztani utanfutot?
Nem tudom jo helyen jarok-e, legfeljebb majd valaki atiranyit :-)
Elgondolkodtam egy kerti funyirotraktor vasarlasan, de mivel semmi tapasztalatom nincs ezen a teren, azt sem tudom pontosan mit szeretnek, azt meg plane nem hogy mit kell figyelembe venni.
A telek ahol hasznalnam 0,8 ha, kiskerttel, házikószerüséggel (raktár, műhely) meg egy rakat szilvafaval. Lattam, hogy lehet utanfutot is kotni rajuk, ugyhogy annak is jo hasznat vennem.
Milyen tipusok vannak? Mennyire fordulekonyak ezek? Mennyire zavarjak a fűben levő tuskomaradvanyok? Egyatalan, mekkora fűvel birkoznak meg? Mekkora lejtőnek lehet őket nekiengedni? meg ami meg eszetekbe jut...
Nálunk meg beköltözött egy a kazánházba a 9 macska mellé. egy-két nap után a cicák befogadták, rájöttek, hogy azonkívül, hogy megeszi a száraz macskakaját, nem árt nekik. Egy héten keresztül mindennap kiraktuk a szűrét, de vacsoraidőre visszasétált. A végleges megoldás az volt, hogy átemeltük a szomszéd kőkerítésén, azóta nem láttuk.
A macska egy rendkívül ügyes és leleményes állat, nincs neki akadály, az egyetlen megoldás egy éber jó nagy kutya, de akkor a fűnek is annyi, és az ürülék mennyiségeis hatványozódott...
Amikor a macs mászik fel a kerítésen, akkor le van földelve a teste a dróthálón keresztül. Amikor felér, át akar mászni az egy szál dróton, ami körbefut; hozzáér a lábával, és ekkor vág bele a "villám" :)
Hirdetnek az it-n kisállatriasztót, valami ultrahangos technológiás kütyü. Utánanézek és írok mit találtam.Az ára gondlom több tízévi kislapáttal és zacskóval felér, de akinek idegességet okoz, akár megéri invesztálni.
Van egy ötletem nem tudom nem vetette fel valaki már szerintem próbáld ki a villanypásztort... úgy mint az állatkertekben, csak kicsit csíp....:))) gondolom
1000m2 a telek. vmivel tobb mint a fele fuvesitett. a keritest megoldani, h macska ne menjen at rajta, csaknem remenytelen. a drotkerites alatti hezagot lehet, h megszuntetem, mert sunokre is gyanakszom. a macskakat kinyirni, lenyirni satobbi nem a mufajom. ilyenre gondoltam, mint kiszorni vmi fuszert v vmit amit nem birnak. leginkabb az a gond, h a kornyeken mindenhol van kutya csak nalunk nem. de a kutyatartast szinten mehagyom masnak.
Jóanyám a tulipánágyását úgy óvta a mcskáktól, hogy kb 10-15 cm magasan kifeszített egy hálót. Ezt azért nem szeretik az állatok mert alatta túl kicsi a hely, felette pedig belegabalyodnak. Ha nem túl nagy a megóvandó felület akkor talán alkalmazható.
Még a kóborkutyacsapatokkal sem foglalkoznak, nemhogy a macskákkal. Utóbbiaknak nincs kerítés-akadály, tojnak még az ultrahangos riasztóra is. Hiába dobálom őket tobozzal, visszapofátlankodnak. És mivel szép gondozott a füvünk, telesz@rják. :-(
Én panelban lakom, hosszú és széles az erkélyládám. A szomszédnak van egy lakásban tartott macsekja de mindig az én virágládámba piszkított. Bennem is felmerült a gondolat hogy kitekerem a nyakát de inkább csirkehálóval fedtem be a ládámat, így csak nem tudja kikaparni a földet:)))
Tudom hogy ez kertben nem megoldható de nem a pusztítás a megoldás. Gyepmester esetleg?
Ha az ember magának választja a macskákat, akkor együtt is tud élni velük. De nálunk a szomszédok etetik őket tavasztól-őszig, utána a kerttulajdonosok szépen bevonulnak Pestre áttelelni. A macsok maradnak, és szaporodnak. Nos, ilyen esetben jogosnak tartom a háborgást, és egy idő után felmerül a végleges problémamegoldás lehetősége is!
9 cicával élünk együtt a gyerekeim legnagyobb örömére + egy kutyával, a szomszéd macskák így nem jönnek át, mert a két kandúrom nem engedi be őket, reggelente két nylonzacskóval 5 percnyi körbenjárást igényel az ürülék összeszedése, a nagyrésze alomba megy, és a füvem gyönyörű!!! Tehát le a lusta macskakínzókkal!!!!!
hello, reg jartam errefele. reggeli szemlem eredmenye, h kb tucatnyi macskaszart sikerult a gyeprol begyujteni. a belelepes bosszusaga mellett ott van, h a gyerekek belemaszhatnak, fetrenghetnek, no meg a bacifertozes se elhanyagolhato tenyezo. van otlet a derek negylabuak tavoltartasara? (kutyatartas es allatkinzas nem jatszik)
Igen, De 2 dolog is az eszembe jutott. Az eredeti keresztneve (azaz ez is inkább még becézett): Kerttechni, a "ka" a végén csak becézés, pl. mint Marika, Julika, Sárika (és Kerttechnika).
A másik viszont az lett volna, hogy ezt nehéz becézni, de mégsem.
Az apró szálú, finom levelű fűfajokból álló gyepetfelületet hazánkban PÁZSITnak nevezik, míg a szorosabb értelemben vett GYEP durvább szálú füveket és esetleg más évelőket is tartalmazó, rendszeresen nyírt növényegyüttes. Pázsitfüvek:tippanok, csenkeszek. Gyepfüvek:perjék, komócsinok, cincor.
A kép alapján úgy látom, hogy a lejtő bőven több, mint 8% meredekségű, szvsz legalább 20-30%-os és ez bizony a négyütemű motorok olajzásának nem egészséges.
A HONDA motorok - mivel kényszerolajzásúak - képesek ilyen meredek lejtőn is dolgozni. A GCV 190-es (6,5 LE) esetleg a GCV 160-as (5,5 LE) motorral szerelt önjárós fűnyírók közül javasolnék választani mégpedig olyat, aminek lehetőleg nagy, bordázott kerekei vannak, és sebességváltós hajtóművel rendelkezik. Így elérhető, hogy a sebesség csökkentésével a nyomaték növelhető legyen.
600m2 amit nyírni kell. Ezek szerint az önjáró meg tud küzdeni az emelkedőkkel. Itt kb. látható mivel kell megküzdeni: Ez a gépünk ami most van szintén nagyobb teljesítményű, ennek csak az az egy baja van, hogy rohadt nehéz. Milyen teljesítményű gép kell egyáltalán?
A légpárnásat felejtsd el, mert mindig csak "lecsúszna" a lejtőről, mivel a levegőben lebeg, nem rögzíti semmi még oldalirányba sem.
Csakis az önjárós fűnyírók jöhetnek számításba. A 8%-os lejtőre az olajzás szempontjából bármelyik négyütemű motoros is megfelelne, viszont a lejtő nagysága miatt legalább 5-5,5 lóerőset vegyél. A vágásszélesség és a motorteljesítmény-igény meghatározásához jó lenne tudni, hogy mekkora a terület, amit nyírsz?
körkérdés , kinek milyen fűnyírója van??? mert most meguntam az Al-Ko-mat, jó kis gép, csak baromi nehéz és egy 250 négyszögöles kertben, ami ráadásul 8%-os emelkedős, egy kisebb edzéssel ért fel, amíg végigértem. Körülnéztem és nem tudom eldönteni, hogy légpárnásat vegyek vagy önjáróst, mert nem egészen domb-barátak...és elég nehezen tudom elképzelni, hogy a 21. században erre még semmit sem találtak ki. 5let???
Nekem meg aztat mondta egyik (ész)kertész ismerősöm, hogy folyamatosan locsoljam novembertől februárig, mert kiszáradhat a fű a hó alatt, mert nem kap vizet. :-))
Olyan 2-3 hete nyirtam a füvet (szeptemberben ültettem), mondván hogy idén utoljára megyek a kertbe. Azóta - attól függetlenül, hogy már igencsak télbe hajlik az idő - megint megnőtt a fű. Szabad-e / kell-e nyirni, vagy hagyjam ahogy van. Egy ismerősöm azt mondta, ha nem nyirom rövidre, a télen bepenészedik....
A mi füvünkön is "éktelenkednek" időnként kis földhalmok (igaz, nem pázsitunk van, csak gyepünk, s az is elsődlegesen a funkció végett!), de szerintem a macskák nyoma és egy kis földkupac nem ugyanaz a kategória (Bár egy macska-gazda valószínűleg ezt látja másképpen!)!!!
Szerintem jobb, ha nem kesereg az ember, hanem bizonyos dolgokat elfogad! Valószínűleg az a vakond már régebbi lakója annak a földdarabnak, mint a vadonatúj ház tulajdonosai!
Viszont ha valakinek a gyönyörű gyepén éktelenkednek a túrások, nem hiszem, hogy tudna ilyen pozitívan gondolkozni! ;-) Valahogy a macskasz@rt látva a fűben, nekem sem az jut az eszembe: milyen jó is, hogy nincsenek egerek a környéken! :-))))
Ilyenkor teljesen pénzkidobás a vetés. Olyan hideg a föld, hogy szvsz. be sem indul a mag, áttelelni nem fog, mivel a nedves talajban megfagy. Ha mégis kikelne, a hajtások akár egy fagyos éjjelen is elpusztulhatnak. Szeptember a legjobb időpont (mikoris még-), vagy május közepe (mikor már elfelejtettük a fagyos reggeleket)!
Ha most két hétig meleg lenne, akkor nem lehet semmi baja. Én nem sokat jósolok a fűnek. Itt nálunk már majdnem minden reggel talajmenti fagy van. (Pest.m.)
Esetleg nézd más szemszögből a problémát, s örülj neki, hogy azok a lárvák, pajorok, melyeket megreggelizik , ebédel, vacsorál a vakond nem fogják kirágni a dísznövényeidet!! :)) Remélhetőleg jó étvágyú kis állat költözött hozzátok! Ráadásul ingyen lazítja a talajt!
A füstölős azt hiszem ha nem tud szegényke elmenekülni, akkor végzetes lehet.
Szerintem a védekezésnek több lépcsősnek kell lenni. Ha mindet beveted, valamelyik csak hatásos lehet ellenük.
OFF
Valamikor beköltözött egy menyét család a padlásra, mama, meg vagy 4 poronty. Nem sokat aludtunk akkkortájt. Végül is mindent bevetettem ellenük, a tv-t, a rádiót, a mozgásérzékelős riasztót, a kutyapisit, a kutyakakit. Tudjátok mi volt a hatásos? A terpentines rongy. Azóta sincsenek.
Na neeeem! Most fejeztük be két év után az építkezést!!!!! Felvesszük a harcot!
Próbálunk elvonatkoztatni a képektől, mert nagyon helyes kis állat egyébként!
A párom vett több ellenszert is, de pl. a füstölős, gázos dolog, amit be kell temetni, nem végzetes kimenetelű egy vakondra????
Egyébként a termőföld nálunk sem túl jó, a kertész takarékoskodni akart, és csak annyit szórt a rossz talajunkra, amennyit egy eső lemosott róla:-))) Szóval éppen meghintette, mintha porcukrot szórna....
De a fű szépen kinőtt így 5-6 hét alatt (igaz, sok helyen foltos, de valahol nagyon szép sűrű (mellékelem)., és már meg is nyírtuk!!!!És erre most jönnek a kis fekete halmokkal....
Nálunk a türelem volt a nyerő. Vaksik átmentek a szomszédba. :-) De sajnos bármikor visszajöhetnek. :-( A környéken milliónyi macs van, mégis szaporodnak a túrások.
Szerintem sem tehetsz velük sokat. Mi szerencsére mentesek vagyunk, ez főleg annak köszönhető, hogy olyan vékony az a termőréteg amiben mászkálni tudnának laposkúszásban, hogy inkább ők költöznek el. A vakond is oda megy ahol élelmet talál. Talán érdemes elgondolkozni azon, hogy az élelemforrásától szabdítsd meg a földedet: a parajoktól, lárváktól, stb. Erre viszont nem tudok megoldást ajánlani, a bogarakat sajnos nem lehet megkérni a máshol történő petelerakásra.
Ismerősöm végigpróbált mindent az égadta világon. Népszokásoktól kezdve az űrtechnológiáig. Végül eladta a telkét! ;-) Mosolygok rajta, de komolyan ez történt.
Az enyém sajnos valamennyire foltosra sikeredett. Nem a vetés volt a bűnös, mert vetőgéppel csináltam, hanem a vetés után két nappal bekaptam egy zivatart, ami sokat kimosott. Már nem tudtam úgy kijavítani utána.
Hogy a kérdésedre is válaszoljak, én több mélységbe ültettem, ezért persze, hogy "heterogén" volt a kelés. Még most is látok olyan helyeket, ahol nem fejlődik úgy ahol a többi.
Amikor csak 1-2 centire "lógott ki" a földből mennyire volt heterogén a kelése? Én már régen vetettem, nem emlékszem erre, de most a nővéremék őszi vetése kicsit foltos és nem tudom mennyire fog besűrűsödni.
Csak egészen picit 'lejtett', viszont miután egyenesbe csiszoltam egészen megváltozott a fűnyíróm hangja. Javaslom mindenkinek, hogy azonnal csinálja meg a tesztet! Valószínűleg jelentősen meghosszabbodik a gép élete + nagyobb fordulattal fog dolgozni --> szebben nyír! Köszi a segítséget (szégyellem hogy nem magam jöttem rá)!!
Akkor még egy lehetőség van, valószinűleg a motor tengelyén van egy öntvény amire fel van fogatva a kés, azt kell levenni, és abba beledugni valamit. Más 5letem nincs. Ja venni kell új kést.
Meg van még egy, egy kés élere tedd, úgy hogy a közepén legyen a kés éle. (lemérni a közepét).
Van egy klassz benzines fűnyíróm, amit magam élezgettem eddig. Most viszont az az érzésem, hogy ki kellene egyensúlyozni, mert remeg nyírás közben. Ahova egyszer elvittem (Honda szervíz) ott szerintem semmit nem csináltak azonkívül, hogy borotva élesre meg vékonyra köszörülték. A kérdés az lenne, hogy tudtok-e olyan szervízt ahol tényleg kiegyensúlyozzák élezés után. Persze ezt szemre nem lehet eldönteni ...
Ma megint füvet vágtam. Nő mint a gomba, pedig csak ősszel ültettem. Klassz az önjáró fűnyíró, nem sok idő, nem megterhelő, gyorsan megy vele. Utána meg motoros kaszával a széleket, ahova nem ér be a fűnyíró, az egész nem volt több 35-40 percnél (420-500 m2).
Ha ilyen idő marad, még a végén locsolnom is kell. :-)
Még nem mértem, de a héten megteszem. Ez az időjárás nagyon kedvez a fűnek. És ollóval nem tudok nekilátni, mert ugyan pici a kert, de ennél azért nagyobb :-))))
Ne az időt mérd hanem a hosszát. Szerintem 10 cm alatt nem volna szabad nyírni, utána is csak tűéles késekkel. Ekkora területnek még talán körömollóval is nekivághatsz :))
Ma neztem a Praktikerben az Al-Ko Hurricane 2200-as lombszivo 19900Ft.
Tudom a kerttechnikanal olcsobb, csak felenk nincs uzletuk, hameg megrendelem meg tobbre jonne ki. Bar iden mar nembiztos, hogy belefer a koltsegvetesbe a lombszivo, de jovore tuti megvesszuk, mert kinlodas van csak a sok levellel.
4 hetes a füvünk, de még reggelente locsolni kell, mert nagyon kiszárad a föld. Állítólag most kéne lenyírnunk, de én nagyon félek, hogy kijön a géppel az egész. Aki vetette, azt mondta, hogy tél előtt ajánlatos megnyírnunk, hogy megerősödjön...
Szerintem az AL-KO a feladattal meg fog bírkózni. A gyümölcsfák alatti részt viszont fűgyűjtős fűnyíróval érdemes tisztítani. Ha nagy a fű, akkor a lombszívó nem tudja a fűszálak közül kifújni a leveleket, viszont a fűnyíró - akár nyírás gözben - felszedi a leveleket is.
Az AL-KO-t neztem ki en is a 2200-as tipust. Van egy hatalmas nagy diofank es annak a leveleivel kellene megkuzdeni idonket.Plusz a kocsibejarorol ami murvas lefuvatni a leveleke. Meg a kertben a gyumolcsfak alatti resszel, ami nemreg lett befuvesitve.
Az optimális lombszívónak legalább a következő paramétereket teljesítenie kell: Szívási teljesítmény: min. 550 m3/h Légsebesség: min. 200 km/h Aprítási képesség: min. 90%
A motor teljesítményének túl sok jelentősége nincs. Igényes és jól átgondolt műszaki kialakítás esetén lényegesen kisebb motorteljesítménnyel is tudják azt a teljesítményt produkálni, amit más gyártmányok csak nagyobb teljesítményű (és nagyobb áramfelvételű) motorral. Azonos műszaki kivitelű lombszívók esetében is csak a motor élettartama szempontjából van jelentősége a motor teljesítményének, ha a szívási és fúvási teljesítmény egyébként azonos.
Ha nem akarsz sokat költeni, de megfelelő lombszívót szeretnél, akkor az AL-KO Hurrican 2000/22000/2400 E típusokat ajánlom. Ezekre, mint minden AL-KO kisgépre 3 év garancia jár.
Ha igazán nagy teljesítményű, minőségi lombszívót akarsz, akkor a FLYMO Garden Vac 2200 Turbo típust ajánlom. Ez 2200 Watt teljesítménnyel közel duplája szívóteljesítménnyel rendelkezik (900 m3/h). Nagyon nagy előnye, hogy a ventillátor nem érintkezik a felszívott hulladékkal, így ha kemény térgyat szív fel, akkor sem sérül a ventillátor. Nem fém késsel aprít, mint általában a lombszívók, hanem kb. 3 mm ármérőjű műanyag szállal, ami olcsón cserélhető. Támkerék is van hozzá, azáltal nem kell a gépet tartani, csak a keréken gurítani. (Micsoda különbség!!!)
Ha nagy a terület, akkor a motoros lombszívókat ajánlom, ezek közül a STIHL viszi a pálmát.
Lombszívókról bővebb információt és árakat a következő linken találsz:
Mikor legyen az utolsó nyírás? Gondolom, ez időjárásfüggő is. (Pest megye; ezt azért írtam le, mert volt olyan eset, hogy vkiről csak egy hónap múlva derült ki, hogy nem Mo-ról ír.)
Fogod a lombszívót elfordítassz egy kart rajta, és nem beszívja a levelet, hanem elfúja. Mondjuk ha valaki össze akarja szedni a leveleket, akkor először érdemes a kert egyik sarkába fújatni, majd utána felszipákolni a géppel.
Ja és az olcsóbb kaliberű gépek (pl az enyém) nem igazán szereti a diófa levelét, mert a szárát nem bírja bedarálni. Ezért csak egy kellemes mozdulattal visszafújatom a leveleket a szomszéd kertjébe, szenvedjen vele Ő.
Nekem sincs, de a szomszéd diófája félig az én kertemben van. Nem is nő a fű alatta úgy mint máshol. Viszont nagyon jó diója van. Meg természetesen lombfújok, meg gereblyélek.
Van egy két hónapos gyepünk, ami nagyon klasszul nézett ki egészen pár nappal ezelőttig, amikor is összegereblyéztem róla a faleveleket - valaki azt mondta, ezt még nem lett volna szabad - na és azóta szegényke kicsit elfeküdt, meg nem is néz ki valami jól. Végleg kinyírtam???
Ha mindenáron műtrágyázni akarod, akkor arra figyelj oda, hogy ilyenkor már nem szabad nitrogént adni a fűnek, viszont a foszfor jó hatással van a gyökérzet fejlődésére. Szerintem várj a szórással tavaszig, és akkor kezdj vegyessel, vagy nirogénessel.
Szerintem érdemes még egy kis tápot adni neki. Itthon csak egy cégnek van évszakspecifikus (vagyis évszakonként változó összetételű) gyep tápja: Kemira GrowHow. A termék neve: Pázsit Tápláléka Ősz. Ez felkészít a télre.
Szerintem nem az időtől függ, vagyis, hogy hány hetes. Én akkor szoktam először vágni amikor kb 10 cm-es. Ekkor vágok vissza kb 2 cm-t. tehát a gép a legnagyobbon van ami kb 7-9 cm-es fűmagasságot jelent. De ez az én véleményem, nekem ezidáig bejött. :-)
Tegnap volt két hete, hogy füvesítettünk, és így nézett ki a múlthét végén, vagyis 10 naposan.
Aki elvetette a magokat, azt javasolt, hogy 2,5 hetesen már nyírjuk. Nekem ez furcsa, mert annyira kis gyengék a fűszálak, hoyg félek, kirántja a fűnyíró vagy a motoros kasza....
Idén még kell adni neki valami tápanyagot? (ültetéskor kapott).
Ma van egy hónapja, hogy vetettem a füvemet. Tegnap volt a második alkalom, hogy visszavágtam. 5 cm-esre nyírtam vissza, szerintem tök jól néz ki. Este teszek fel képet, ha lesz időm. Tavasszal kell csinálnom majd egy másodvetést is, hogy a hézagokat kijavítsam, de oldalról már szép zöld.
Igazság szerint szeptemberben lett volna érdemes, de talán még most sem túl késő. Csak nedves földnek állj neki, a szárazból kiszedi az összes füvet. Tavasszal nem szabad a kultivátort használni, mert több kárt okoz, mint hasznot. Olyankor a gyepszellőzetőnek jön el az ideje. Az őszi műtrágya a foszfor, a tavaszi az ammóniumnitrát.
mikor lehet nekiesni a funek a kultivatornak mert ugy hallotam toletek hogy tavaszal es osszel erdemes csinalni de pontosan mikor ...es szabad-e utana meg mutragyazni mert most elegee szaraz a fuvem ..ugy ertem hogy nem szep zold hanem inkabb szalma szinu
Hallottatok már a hydrovetésről? Na, nálunk szeptember végén így vetették el a fűmagot. 1 hétig csak kék volt a föld (keverik a vizet, a műtrágyát, a fűmagot és egy kék papirt/mulcs és vastag slaggal terítik), de hétfő reggel végre megjelentek a halovány kis kezdemények. Este elemlámpával nézzük, hogy fejlődött -e (mivel későn érünk haza, és sötét van...).
Reménykedünk, hogy lesz pár napos délután, és még lesz ideje megerősödni....
Irigykedve látom, hogy milyen szép lett a füvetek!!!!!
Én kb. 45 km-re itthontól, a munkahelyemen bámultam az ablakon a ragyogó eget. No mindegy, kértem egy nap szabit a héten, ha jó idő lesz itthon maradok. :)))) Csak összejön...
Szerintem olvass egy kicsit vissza. Mindenki másra esküszik. Én régóta csak bányahomokba vetem a füvet, ennek több oka is van. Egyrészt 3 szor olcsóbb mint a föld, másrészt lazább, harmadrészt könyebb vele dolgozni.
Én a homokot lehengerelem, elegyenesítem, egy kis horolókapára szerelt 3m-es léccel. De láttam olyat is aki egy gerendát vontatott maga után. (ez megint csak a viz pocsolyák káros hatását előzi meg.)
Utána teszek bele indító műtrágyát, amit beöntözök, majd két napig csak azt öntözöm.
Ha ez megvan felosztom a területet egyenlő részre, kiszámolva a ráeső fűmagot.
Ezután van egy klassz fűgereblyém, amivel "megfésülöm" a területet, vagyis kis barázdákat csinálok. Ebba szórókocsival elvetem a füvel az egyik irányba, majd lehengerelem. Ezután merőlegesen megint megfésülöm, szórókocsi, majd henger.
Igen lehengereztem, amikor kb 3 cm-es volt. Alapvetően semmire, csak amikor fordulsz a hengerrel ne fordítsd ki a füvet.
Én még leakarom hengerelni még egyszer, miután levágtam.
Hidd el semmi baja nem lesz, tömörödik, a gyökerek több tápanyagot találnak, a lábnyomokat, mint potenciális veszélyforrásokat eltünteti. (megáll a viz benne, és kirohadhat)
Szvsz. most inkább vágd hosszabbra, és még novemberig kétszer nyírd le. Nyugiban legyél, fog sűrűsödni. ;-) A fűnek legalább egy évet kell hagyni, hogy nőljön, esetleg jövő ősszel felülvetheted, de ráérsz még egy év múlva is!
Lentebb írtam és tettem fel pár kérdést, amit ismét nem írnék le.Szeretném a segítségeteket kérni, amennyiben kicsit is értetek hozzá segítsetek légyszi.
Én új, és teljesen tapasztalatlan gyeptulajdonos vagyok. A fűmag szeptember 9-én lett elvetve. Szépen nő, persze még sok helyen gyérebb.
Így nézett ki ma reggel:
felülről:
szemmagasságból:
Hétvégén szeretném megnyírni, mert sok helyen már nagyon hosszú. (Remélem az időjárás kegyes lesz hozzám.)
Van egy pár kérdésem ezzel kapcsolatban:
- Mekkorára érdemes nyírni? Hagyjam magasabbra, és inkább hamar nyírjak utána, vagy nyírjam kicsire?
- Közvetlenül a füvesítés előtt földcsere volt, és igaz ugyan hogy akkor le lett hengerezve, de a sok locsolástól eléggé átnedvesedett a talaj, és volt hogy be kellett mennünk, (elhelyezni és igazgatni az öntözőt, a virágágyás abajgatása miatt, a kutya is ráment egyszer - kétszer (bár meg kell hagyni, pár óra alatt megértette, hogy az most tiltott terület :))), és ezen kívül is van ahol egyenletlen a talaj.
Blue Sky 007 írtad, hogy nyírás és utánvetés után újra lehengerezted a terepet. Vagy valamit félreérettem, és ezt nem a friss füveddel csináltad? Ez jót tesz? Kell valamire figyelni ezzel kapcsolatban?
Persze, hogy nem, ezért kell pótolni a kieső ideákat. Nálunk is van gyönyörű gyep, megfelelő gondozás mellett. Nakünk egy kicsit többet kell tenni angol barátainknál...
Egy jól gondozott gyep 100 évet kibír! Nézz csak szét Angliában, ahol az ódon kastélyok körül gyönyörű a pázsit pedig különösebbet nem tesznek vele, mint hogy biztosítják az ideális feltételeket. Nálatok valami ezek szerint nem klappol. Lehet hogy a föld minősége nem megfelelő, ezen trágyázással lehet segíteni. Lehet, hogy nem elég vastag a termőföld réteg. Lehet hogy nincs kellően szellőztetve a fű, de az is lehet, hogy valami gombásodásról van szó, a foltosodás utalhat erre. Az esőztetés is fontos, bár az idei nyár eső mennyisége, még az elhanyagolt füves területekkel is csodát tett. Milyen igénybevételnek van kitéve? az is lehet, hogy nem a megfelelő fűmagot helyezteétek el a fűben.
áááááá,ez nem igy volt.Saját telepitésű,eredeti kigyomlált talajba.Tuti a pajor a ludas.Egyébként jolápolt,nyirt,joltáplált a terület,tehát nem hiánybeteg.
Szeretném a segítségeteket kérni az alábbiakban: Idén nyáron a házunk körül munkálatok folytak, így nem eléggé gazos is a kert és szeretnénk füvesíteni lassan. Gondolom idén már nem alkalmas az elvetése.Kérdésem a következő lenne:mikor érdemes a fűmagot elvetni?(tavasszal esetleg) A talajt előtte mivel érdemes fertőtleníteni, gyomírtózni? Szeretnénk rá egy kis termőföldet hozatni, de esetleg homokosabb földben érdemesebb e a fűmagot elszórni? Milyen fűmagot ajánlatos elvetni?A fűmag elvetése, elszórása milyen menetben mehet? Mennyire kell előtte ledöngölni a földet és a fűmag elszórása után a fűmagot is bele kell taposni(döngölni) a földbe?Köszi előrre is .
A lent említett "10 cm humusz" problémához: Pár hete költöztünk új házba, egy 2 éve épült kertesházba. Most hétvégén sikerült kicsit közelebbről megvizsgálni a kertet. Az eredmény elszomorító, a ház előtt és mögött lévő kertrészen 10 cm földtakaró alatt sitt van, téglák, beton alap, stb., a 10 centi földben pedig gaz... A ház melletti rész jobb egy fokkal, valószínűleg azért, mert ott az előző ház idején is kert volt, de legalábbis nem épület...
A kérdés ilyen szempontból: Mennyi a minimális földvastagság, ami elég a fűnek hosszabb távon?
4 évvel ezelőtt telepítettem a kertembe gyepszőnyeget ami kerzdeti időkben szép volt nagyon,ápoltam gondoztam de az útóbbi fél évben elvesztette szépségét,foltokban eltünt a zöld szín és átvette helyét a sárga kiégés szerű vmi...van ahol zoldes van ahol nem tehat ne maz igazi mar...:(
Azóta csak romlik az állapota messze nem emlékeztet régi önmagára
A kérdésem az volna mit tegyek véleményetek szerint?Van aki azt mondja ez van,ennyi volt ez a gyepszőnyeg ennyit bír aztán vége,nem tudom iylen szinten nem értek hozzá ,ezért kerek segitseget ebben.
Ha volna rá mód,ültetnék is hogy ne gyepszőnyeg kelljen ujra,csak nem tudom hogyan megoldhato ez?fel kell szedni a gyepszonyeget ,foldet kell hozatnom es abba elvetni vagy hogyan?
Szerintem szedjétek fel egy helyen a füvet és nézzetek meg, hogy miért nem ment le a fű gyökere a "régi" talajba.
Gyanítom, hogy ismét a "gazdaságos" megoldást választotta az építő:
humuszt letolják 10 cm vastagon az építkezés elején, a sittet belejárják a talajba, esetleg gödröt ásnak és az építési törmeléket beletöltik.
Az építkezés befejeztével a letolt humusz szépen visszaterítik a jól lejárt beton kemény földre, ami tele van sittel és elvetik a füvet.
A <10cm humusz meg ezek szerint eddig tarthatott a fűnek.
Szóval felszednék egy 1m x 1m-es darabon füvet, majd leásnék még fél méter mélyen és megnézném a talajt.
Én is a XvII ker. lakom kicsit feljebb. Nos Esztergomi vagyok és ott ez rendszeres probléma. Sajna nincs más azt a területetet, amely sárgul fel kell ásni és el kell gázosítani. A felásás legalább egy ásónyom mély legyen, utána a szokásos telepítés! Vagy be kell szerezni egy vakondot de az meg vakondtúrást csinál:-)))) Sok sikert!
Sajnos nem, mert nincsen hozzá kosaram. Ugyanis az plusz 8 eft. Ezért vettem egy széles (60 cm) fűgereblyét, ez olyan mint a fésű, vagyis vékony fogai vannak, ezzel pár húzással ki lehet szedni a régi füvet a tetejéről.
Probáltam rákeresni,de semmit se találtam,ezért kérdeznék tisztelettel.Tehát a probléma a köv:az ismerösnek csoda méregzöld füve........volt.medencényi területeken sárgul,s ha belekapaszkodik,akkor mint egy szönyeget fel birja szedni.Alatta pedig cserebogárpajorok vigyorognak marokszám.A kertész a vegyifegyvereit ellödözte már,a kétségbeesés totális.Az eset a XVII. kerületi Pesti uti lakoparkot sujtja.Szoljatok hozzá lécci
Ma üzembe helyeztem az ALKO combi gyepszellőztető és gyeplazítót.
Tökéletesen üzemelt.
Először is a fűnyíróval minimumra vágtam a füvet. Ez kb 2 cm. Utána a fűszellőztető fejet tettem be a gépbe, és végigmentem a füvön, kb 25 m2-ből egy talicsányi régi füvet szedtem ki. A fűszellőztetőt minimumra állítottam, vagyis éppen hogy csak elérte a fű tövét.
Utána felszereltem a gyeplazítót, amit a minimum utáni fokozatra tettem, és szinte felszántotta a füvet. Ez után fűgereblyével kiszedtem kb még egy talicska régi füvet.
Utána szórókocsival kiszórtam egy kis műtrágyát, majd egy kis fűmagot, és az egészet behengereltem.
Hy!
Vagy 15-16 db barackfa van már elültetve!
A fűvetést meg szerintem elhalasztom tavaszra.
Csak azt nem tudom h milyen gyomirtot használjak!
Elég lesz 600nm-re 20kg fűmag?
Milyen sűrűn kell majd szorni a fűmagot?
Hello!
Segítséget szeretnék kérni tőletek, mégpedig:
Nemrég a kertemben kb. 600nm szeder volt amit kivágtam, tavaly barackfát ültettem a helyére. De az a baj hogy sok a gaz alatta és nem győzöm rotálni. Azt gondoltam hogy bevetem fűvel mert mégis könnyebb lenyírni és látványban sem lenne utolsó.
1.Na már most olvasgattam a fórumot és 600nm-re kb. 20kg sport fűmag kellene ugye?
2.Az lenne a kérdésem hogy előtte a területet valamilyen vegyszerrel (fűméreggel) kezeljem vagy ne?
Több kérdésem is lesz egyszere elég ennyi
Előre is köszi
Mostanáig csak irigykedtem, de idén belekeztünk mi is a füvesítésbe (ca. 550 m2), eddig a tereprendezés volt soron (totális gyomirtás, gyom eltüntetés, felrotálás, ...), most lenne időm, hogy elvessem a fűmagot, szerintetek időben van még, úgy, hogy még idén beleférjen egy fűnyírás is?
Én ma fogom lenyírni mert 2.5 hét után elérte a 10 centis magasságot. Néhány napja egyik délután elcsodálkoztam, mert hirtelen sűrűbbnek tűnt a fű aztán rájöttem, hogy azért mert a cérnavékony szálak elkezdtek szélesedni, hízni. Csinálok majd képet. Látom többen is be vagyunk sózva ezekben a hetekben a fű miatt :)
Ha a lenyírt füvet otthagyod, azt mulcsolásnak hívják, és azt elvileg a spec fűnyírók tudják elvégezni. Ebben az esetben a levágott fű mint komposzt jut vissza.
A mulcsoló fűnyírók kb úgy működnek mint a kávédaráló, nem dobja ki a füvet, hanem "összeörli" és azt teszi vissza a fűre.
Ha nem tudod apróra vágni a füvet nem érdemes, mert bepenészedhet a hosszú szálas.
Az is segíthet, hogy a füvet többször vágod, csak keveset vágsz belőle, és az apró legyen. Ekkor hagyhatod a földön a nyesedéket.
Ezeket az infókat én is a neten találtam a fűvel foglalkozó szakportálokon.
Tudja véletlenül vki, hogy fűnyírás után érdemes/kell/szabad összeszedni a lenyírt füvet? Volt, aki állítja, jobb ha otthagyjuk, mert kell a szerves anyag a földnek.
Várj egy hetet és ha nem nő ott ahol kimosta az eső akkor vesd ott újból. Nekem volt hasonló problémám és sajnos a legtöbb gaz ott jött elő ahol a fű nem volt elég erős
üvegben rakjad ki, de figyelj rá, hogy ne nyisd ki!
ott fog szomjanhalni mellette.... ;-))
Két csiga megy a sivatagban. Már nagyon szomjasak, alig bírnak vászorogni. Egyszer csak találnak egy üveg vizet. Elhatározzák, hogy egyikük elmegy és hoz bontót. Eltelik egy hét, két hét, egy hónap. Az ottmaradt csiga úgy gondolja, már hiába várja társát, mert az elpusztult. Nekiáll, hogy széttörje az üveget, erre egy hang a kő mögül: - Ha csalsz, el sem indulok!
Ha sikerült, szólj nekem is! Tapasztalatom szerint a felásás nem segít, idővel visszajön ez a szemét. Láttam már olyan kerteket ahol golfpálya minőségű fűállomány volt, nulla tarackkal. Azt gondolom, hogy ez a gyakori ápolásnak, sűrű fűnek és sok öntözsének köszönhető, így ugyanis nincs hol kijöjjön a gyom. A levélen keresztüli gyomírtás sem mindig hozza meg a kipusztítást, ha a gyökér benne marad akkor onnan visszafejlődik, vagy pár méterre arrébb. Talán mindkettő segíthet pár évig: totális gyomírtás, majd felásás. Szükség és pénz esetén földcsere.
Sok-sok napfénnyel és kevés vízzel, ezek kombinációját nem szereti a moha. Sajnos lombkorona-árnyékban nálam is rengeteg a moha, a fűszellőztető is csak ideiglenesen szedi ki.
Az esős korszak utolsó nagy esőjét fogtam ki. Nem létezik az a tömörítés, ami megóvta volna, a szomszéd szerint ott is vastagon folyt a telkeken a víz (és a sár), ahol kétméteres a dzsindzsa és elnyeli hetekre az embert. A mag maradék részével a meztelen csigák végeztek, ilyet sem láttam még soha (négyzetméterenként legalább 20-30 db - a semmiből, éjjelente).
Én egy kicsit szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban. A fűmag ugyanis az egyik legolcsóbb része a gyeptelepítésnek, tehát nem baj, ha több kerül a területre. Ennél sokkal fontosabb a megfelelő eldolgozás, ápolás, öntözés, stb. Ráadásul a magot vetés után be is kell dolgozni a talajba (én begereblyéztem) és ilyenkor azért változhat az eloszlás. Én anno kézzel vetettem a magot és nem volt gond az eloszlással. Azzal inkább, hogy vetés után egy héttal sok eső esett és egy kisebb árokban ki is mosta egy helyen a veteményt, itt utána kellett vetni, persze egész más eredménnyel. Ezt megtette volna akkor is ha szórókocsival vetem el. Eccóval ha spórolni akarsz akkor ne a magon tedd.
sajna at utobbi idoben hanyagoltam a topikot mindenesetre tegnap lomtalanitaskor ert egy olyan felfedezes, amit talan erdemes megosztanom. nevezetesen elokerult az elso fuvetesem doboza ami a kaprazatos flora fantazainev alatt futo kevereket tartalmazza. megelpetesemre 3% feherhere is volt a magok kozott, most pedig ugy erzem ket ev utan h a feherhere aranya 50% es mar a vegyszeres gyomirtast fontolgatom. a sport fuvem nem annyira szep a nyirast koveto 1-2 napban, mint a mar emlitett, de a here millio bosszusagot jelent. tanulsag: sasoljuk meg erosen a magosszetetelt vasarlas elott.
Nem szóltam még hozzá, de sokat elolvastam az okosságaitokból.
Sok kérdésemre választ is kaptam.
Én most fogok nekiállni egy kb 430 m2 terület füvesítésének.
A talaj természetesen nincs rendesen előkészítve (egy jól ledöngölt agyagos felület) amire kb 5 cm bányahomokot hozattam. Erre szórtam indító műtrágyát, amit jól belocsoltam.
A kérdésem a következő: vetett már valaki füvet szórókocsival? Van valami jó tanács hozzá? Mennyi magot szórjak ki? ( 12 kg-ot vettem KITE pázsit magból) Azt írják kevesebb kell mint ha kézzel szórom.
Kipróbáljam először valami papíron (amiről utána össze tudom söpörni), hogy mennyi magot szór?
Úgy gondoltam, hogy felosztom karókkal a területet valami kezelhetőbb méretű ágyásokra, és azokra egyenként számolom ki a fűmag mennyiségét.
Telepítettem már füvet ilyen talajra (még ennél is roszabbra) ugyanígy homokágyba, és két év alatt gyönyörű pázsitom lett ( de azt szórtam kézzel)
Ez is ilyen vacak alapra telepített pázsit. Itt ahol a gyephézagos van ott volt a pázsit, és ahol a tuja van ott meg egy murvázott út volt, amire tettem agyagot, majd homokot és ez lett belőle.
Igen, de nekem idén ősszel másfél éves lesz csak az állomány, két éves kora előtt nem akarnék gyökeret vagdosni talajlazításként. Tudom, hogy jó a dolog, de már megbeszéltük, hogy 2-3 éves korig ez inkább káros. A szellőztetést már csinálom, meg is hálálja a gyep rendesen.
Ha egyszer kipróbálod ősszel a talajlazítót, akkor lepődsz majd meg igazán. A régi fű gyökérzetét szétvágja, ezzel készteti szaporodásra. Mellé még a friss fűmag! Hmmmm. Az a finom! ;-) Mostanában érdemes próbálkozni a felülvetéssel.
Én pont fordítva tapasztaltam. Talajlazítót több helyen láttam, szellőztetőt nem. A fóti Cora melletti Brico Store is kölcsönöz, és a vidéki gépkölcsönzőkben is lehet találni szerintem.
én azt csináltam, hogy egy erősebb gereblyével kb. 2-4 cm mély vonalakat húztam az erősebben megritkult területre hosszában majd keresztbe. E vonalakba beleszórtam a magot majd megint a gereblyével visszahúztam rá a földet, majd megtapostam. Amikor gereblyéztem kitéptem több fűcsomót is amit akkor sajnáltam, de az új vetés bőven kárpótolt a kárért. Érdemes mindezt akkor csinálni amikor alacsonyabbra vissza van vágva a fű, hogy a friss hajtások is kapjanak vizet és napfényt. A következő nyírásnál pedig figyelni kell, nehogy az ember letapossa a csírákat. Nekem 2 hétig nem látszott semmi hatás, utána viszont szépen összenőtt az állomány. Nem mondanám, hogy teljesen homogén, a színárnyalatuk is eltér de a nagyobb foltok helyén most szépen áll a gyep.
Több mint valószínű, hogy a magkeverék egyik alkotórésze kiöregedett. Kölcsönözz egy talajlazítót, vágd fel a füvet keresztbe-hosszába, vesd el a magot, gereblyézd be vagy szórj rá földet, és legalább egy hétig tartsd nedvesen. Gyönyörű friss gyepre számíthatsz! ;-)
Többször volt már itt felemlegetve a felülvetés. Ez hogy megy? Fűmagot hintek szét a kopasz helyekre és várok (öntözgetek)?
Vagy kell valami talabolygatás, magtakarás is?
A tavaszi vetésem harmadára ritkult vissza mára, ezért kellene egy kicsit pótolni. Érdekes, hogy nem foltokban pusztult ki, hanem egyenletesen kopaszodik...
A vakonddal meg kell tanulnod együttélni! Max. csapdával tudod megfogni, és jó messzire szabadon engedni, de sok esetben ez sem segít, ha pl. nagy a rokonság! :-)
Cibe, az igazi fű a szeptemberi! Ha most elveted még bőven kikel, sőt még nyírnod is kell, tavasszal pedig már taposhatod. A májusi fű meg jó ha átvészeli a nyarat. Persze az időjárás az úr, de nekem eddig ez jött be. A gazt nyáron már vegyszeresen irthatod, mert addigra megerősödik a fű.
Megpróbálom harmadszor is: Ha ilyesmit látsz hajnalban a kiszáradt helyeken és azok környékén, akkor vegyél többféle általános gobaölőszert, és permetezz szorgalmasan. Igaz, ahogy hűl a levegő, a probléma is megszűnik.
hát... mostanában merre nem :-) ? Ez egyébként Szigetszentmiklóson van, de nemtom a páratartalom aktuális szintjét. Érzésem szerint mostanában magas. De mit is lehetne csinálni -a fűvel-.
tavasszal ültetett gyepem -1 m. homokos töltésen átlag 10-15 cm. fekete föld- igencsak mohásodik, a fű kipusztul. Amíg szárazabb idő volt, helyenként -eléggé sűrűn- 10-20 cm. átmérőben kiszáradt, bárhogy locsoltam. Amióta folyton esik, azóta összefüggő felületeken ritkul, kiszárad, kirohad a fű. Fűszellőztettem egy intenzívet, ez a a fű felét kissé rohadt, penésszagú állaggal kitépdeste. A maradék még mindig kissé rohadt, penésszagú. Locsolórendszer van, szerintem nem locsolom túl. Mit lehet ilyenkor tenni, milyen csodaszert lehet használni.
Sziasztok,
most költöztünk kertes házba - remek az idei disznóparéj és libatop termés :-) A libatop topon van nálunk. Szerintetek eljuthatunk még idén a fűvetésig, vagy inkább ne siessek, töttyöngessem a terepet, és majd tavasszal próbálkozzam?
Köszi! (Ha valakinek kell libatop, szóljon, most akciós disznóparéj is jár hozzá :-))
Cibe
Nem vagyok profi, de ahogy olvasgattam, egy kicsit hengerelni kellene előttem majd szórni, majd gereblyézni, mert ha 10 cm friss földet hagysz és abba belelépsz (pl. szóráskor), akkor gyönyörű krátereket csinálsz, amiben megáll a víz -> kirohad a fű.
Szép lassan jönnek be az új arcok - augusztus lévén, épitkezés után holnap kezdem a füvesitést. Tavaly töltöttük a telket, azóta egész nyáron kapáltam, 1 hete kapott egy könnyű gyomirtózást is (nehézfegyverzetet nem használhattam, a telekhatáron a szomszédnak diszhalai vannak) és holnap érkezik még egy olyan 10 cm-nyi -remélhetőleg jó minőségű - termőtalaj, amit betalicskázok és ültetném bele a füvet.
Lehet hogy hülye kérdés (vagy lényegtelen): amikor behordom a füvet, érdemes/szabad/kell letaposni vagy lehengerelni a friss talajt magszórás előtt vagy jobb ha minél lazább a talaj?
Nincsenek nagy igényeim, csak a méteres gaz növekedését szeretném gátolni a fűvel :)
Dehogy:) Kell a földnek a víz. Domboldalon lakom, minden kert művelt, teraszos kialakítású, az utca aszfaltos, rejtett csapadékvíz-csatornás. Jöhet az eső:)
Ugyanúgy nyírd, mint máskor, ha nagy meleg van, kicsit hagyhatod hosszabbra. A locsolás helyfüggő, az ország különböző tájain más-más mennyiségű eső esik.
Tanacsot kernek. Sajnos a lanyaim altal hasznalt muanyag medence megtette hatasat. Ma delutan miutan leengedtem a vizet es felszedtem eleg szornyu kep fogadott. Kb. egy 2mx 2m alapon teljesen kirohadt a fu. Van e remeny, hogy visszano vagy teljesen remenytelen? Esetleg milyen modszerrel lehetne helyretenni? (gondolom az uj gyeptegla a legjobb megoldas:-))
A gyepszellőztetőnek kis rugós drótfogai vannak, olyasmi, mint egy motoros gereblye. A talajlazító (kultivátor) viszont lemezkésekkel szétvágja a talajt. Előbbit szinte minden fűnyíráskor lehet, utóbbit ősszel kell használni.
A gyep talajfelszínén a nyírásból visszamaradt, elhalt növényi részekből idővel gyepfilc képződhet. Jelenléte kis mértékben hasznos, azonban túlzott vastagságban kimondottan káros. Kisebb mennyiségben mulcsként védi a talajt a kiszáradástól, és kedvező mikrobiológiai klíma létrjöttét segíti elő. Ha azonban az anyag-felhalmozódás nagyobb mint a természetes lebomlási folyamatok, rövid idő alatt egy vastag filcszerű réteg keletkezik. Ez a réteg alacsony pH-jú, s mintegy szigetelőrétegként viselkedve kimondottan akadályozza a víz, a tápanyag és az oxigén kellő áramlását. A gyeplazító gépek elvégzik ennek a filcrétegnek az eltávolítását, sőt még annál többet is. A talajba vágva porhanyítják, lazítják a talajt, ezáltal annak csapadékfelvevő képessége, és levegőztetése még erőteljesebb lesz. A gyökereket megvagdosva azok még sűrűbben nőnek, ezáltal sűrűbb, egészségesebb és ellenállób gyepet nyerünk.
Gyepszellőztetés
A gyepszellőztető gépek nem vágnak a talajba, mint a gyeplazítók, hanem - mintegy a gereblyét helyettesítve - összeszedik a fű szálai között lévő növényi maradványokat, eltávolítják a mohát. Általában ezt úgy oldják meg technikailag, hogy egy forgó hengerre rugós acélpálcákat rögzítenek, ami a talajt karcolva gyűjti össze a maradványokat.
A tömött agyagos talajnak segítene a gyepszellőztető? Egyébként mi is pontosan a gyepszellőztető???? Az olyan kultivátor szerűség??? Még ehy kérdés a gyeplazító az ugyanaz mint a gyepszellőztető? Ha nem mi a különbség?
Ha elég rövid a füved, akkor előtt, ha hosszú akkor után. De a legjobb és legidőigényesebb megoldás a nyírás-szellőztetés-nyírás. Mivel a szellőztetők gyűjtőfunkciója eléggé kétes, a fűnyíróké viszont jó.
Szívesen. ;-) Én még olyan pázsitot (gyepet) nem láttam, amiben előbb-utóbb ne jelent volna meg a gyom. Sajnos a környékünkön olyan a klíma, hogy a néhány évvel ezelőtti első osztályú gyep (nem a miénk, az sosem volt ilyen) is kezd pusztulni.
Egyébként állítólag a gyepszőnyeg olyan sűrű, hogy nem tud gyomosodni (persze minden tud). Másrészt nekünk az volt a lényeg, hogy a gyerek tudjon hol rohangászni, így a szépen nyírt gyom sem olyan rossz :)
Szóval sziasztok! Pár hete passzív résztvevője vagyok a topicnak (azaz csak olvasom), de minden hozzászólást elolvastam.
Én a könnyebbik felét fogtam meg a dolognak - azt hittem -, mert gyepszőnyeget telepítettem a 60 nm-es hatalmas :) kertünkbe.
Hogy miért is nem volt könnyű:
- ki kellett gyomírtózni
- felrotálni
- 2 hét múlva gyomírtózni
- kitermelni kb 5 köbméter földet (mélyíteni kellet a kertet)
- beszórni marhatrágyával
- felrotálni
- hengerelni
- gereblyézni
- leteríteni (1 nap alatt)
Menet közben megtalálni a legbarátibb árat. Most van gyep. Sajna néhol eltünt, elszáradt, pedig állatok nincsenek a kertben (na jó, rovarok stb biztosan vannak, de gerincesen nincsenek). Arra gondolok, hogy túllocsoltam. Most próbálok visszafogni.
Meg van egy "tenyérnyi" rész, ahol vetett gyep van, az szépen nő.
Meglehetősen rossz időpontot választottál a vetéshez. Csak úgy fog kikelni a mag, ha folyamatosan nedvesen tudod tartani a talajt. Ez ilyen kánikulában napi sokszori rövid öntözést jelent...
A négyütemű motorral szerelt fűnyírókat hátra felé, vagy a szelepekkel ellentétes oldalra szabad csak dönteni. A legtöbb motornál ez annyit jelent, hogy a karburátor felőli oldalra kissé dönthető, de legjobb mindig hátra felé.
A kés élezéssel kapcsolatosan a "Kerti gépek" topicban írtam.
hamar az elezesnel tartunk azt szeretnem megkerdezni hogy benzines funyirot mennyire szabad megdonteni hogy a kest le tudjam szerelni mert a kezikonyv talan azt irta hogy egyaltalan nem lehet megdonteni
S ha nem folyamatos üzemre állítom, hanem csak bekapcsolgatom? Akkor - relative - lassan pörög.
Mondjuk adtak egy új kést a szervizben, amiről látom, hogy valahogy felülről kéne élezni, s nem alulról, mint ahogy én azt gondoltam - tehát magyarán le kell szerelni a kést az élezéshez.
Szerinted mikor számít már élesnek? Azaz meddig kellene reszelni? Miből látom, hogy már éles? (Konyhai kést megélezek kaszakővel könnyedén, de ez mégicsak egy gép!)
Valaki árulja el, mi a titka a fűnyíró kés élezésének: egyáltalán, hogy kell, mivel? Köszörűm az nincs, de gondoltam, flexel valahogy csak meg lehetne csiszálni.
Rekultivációs: nádképű csenkesz 35%, vörös csenkesz 25%, angol perje 15%, olaszperje 15%, csomós ebír 10%. Nem díszgyep, inkább "ipari" minőség. Nézz utána az összetevőknek a neten. 20kg-os zsákban kapható, kb. 13ezer Ft/zsák. Én a 300nm-es telket akarnám felülvetni a 10kilónyi maggal.
Nem is mondta senki, hogy érdekelné a díszgyep, elsődleges szempont a használhatóság, "szerintem". Én ősszel rekultiválni fogok, tojok a szépségre, csak legyen fű!!! ;-) Senkinek nem kell 10kg fűmag?
Nálunk a tarack győzött. Ezért nemsokára legyomírtózom a fél kertet és az ősz beköszönte előtt újratelepítem a gyepet. Tudom, hogy nem végleges megoldás ez sem, de a mostani több mint szomorú
A nádas vagy nádképű csenkesz nagy, inkább széles, mint magas ;,bokrot" növesztő, évelő, laza bokrú szálfű. Áradásnak kitett, hideg, nedves talajon fordul elő. Nyirkos réteken, vízpartokon gyakori. Víz közelében, párás levegőjű helyen árnyékot is jól tűrő növény. Nyirkos, kötött talajon, még a lápon is eredményesen termeszthető. Tiszta állományt rendszerint csak a víz közelében alkot. A szárazságot is elviseli, de jó termést csak elegendő nedvesség esetén ad. Mind a szénája, mind a sarjúja hamar elvénül, elfásodik, ezért lehető legkorán, a virágzás elején vágjuk. Az öntözést, az elárasztást meghálálja. Nagy zöldtömeget ad, és öntözés nélkül is biztonságosan termeszthető. Tiszta vetésű gyepnek is alkalmas. Megfelelő műtrágyázás hatására veszít durva minöségéből, és öntözés nélkül is nagy termést ad. Az első növedéket célszeru szilázsnak eltenni, a többit pedig főleg legeltetéssel hasznosítani. A nádképu csenkeszre elsősorban a húsmarhák legelőjét és téli tömegtakarmányát lehet megbízhatóan alapozni. Kora tavasszal fejlődésnek indul, a többi növénynél lényegesen korábban legeltethető, és késő ősszel, még -4 °C-os hőmérséklet esetén is ad zöldtakarmányt. Erőteljes gyökérzetével a talajt jól átszövi, és a kora tavaszi vagy késő őszi időjárás beálltával is legeltethető, mert az állatok nem tudják a területet egykönnyen felvágni. Erőteljes fejlődésével a többi növényt elnyomja. Ha sor kerül a társításra, akkor agresszív növényfajokkal kell telepíteni. A nádképű csenkesz a húsmarhatartás egyik fontos tömegtakarmány-bázisa.
Tök jó, hogy a szárazságtűrő fajok számbavétele után a Kentaur keverék fő alkotóeleme a nádképű csenkesz, ami nem is szerepel a listában.
Ha jól sejtem ennek a fajnak meglehetősen durva, széles a levele (>5mm) Már-már gyomfű. Legalábbis ezt a fajt tartalmazó keverékkel történt felülvetés után kisebb-nagyobb foltokban megjelenve kissé annak hat. Viszont tényleg szárazság és strapabíró.
áprilisban vetettünk füvet, amely a talaj minőségéhez képest helyesen kikelt. Sajnos nagyon agyagos a talaj minősége és nem volt módomban az egész talatakarót lecserélni így a kikelés után a tápanyag mennyiséget műtrágyával próbáltam javítani. A fű azonban nagyon gyengén növekszik vannak olyan részek ahol április óta nem kellett vágni pedig rendszeresen ötözzük. Most pedig úgy veszem észre hogy a ritkább foltokban kezd mohásodni illetve mintha valamilyen gombás betegség támadta volna meg. A kérdéseim a következőek:
1.) megoldható valamilyen módon a talaj javítása anélkül, hogy az egészet fel kellene számolnom és újra vetnem?
2.) hogyan lehetne ezt a kötött talajt itkítani ?
3.) mivel tudnám a mohásodást megállítani illetve a gombával mit csináljak?
Hátha ti tudtok nekem segíteni: Idén tavasszal telepítettem biliárd-sport fűkeveréket. Telepítéskor mindent megkapott, lehengereztem. Kikelt és gyönyörű volt július elejéig. Utána elkezdett ritkulni és foltokban elszáradni. Megtápoldatoztam és nem javul. Öntözöm rendszeresen és vágom is 4-6 cm magasra, nyesedéket összegyűjtöm. Olyan mintha kiritkulna.
A gomba győzött, én feladtam. Két hét után már látszott a napi permetezések erdménye, visszaszorult a gomba. Viszont a fű semmi másra nem volt jó, csak nézegetésre. Mivel van néhány rágcsálónk, őket sem tudtuk kirakni futkározni. Ezért úgy döntöttünk, hogy inkább az állatok érdekeit nézzük, a permetezést abbahagytam, és újra beindult az a nyavalyás gomba, teljesen kipusztítva a megtámadott részeket. Ősszel itt akarom bevetni a talajlazítót-Rekultivációs fűmagkeveréket, amit sajnos 20kg-os zsákban árusítanak csak. Ha valakinek kellene 10kg, akkor felezhetnénk! (Bp.-Gödöllő-Szada-Erdőkertes-Göd) Ezen a környéken lakók jelentkezését várom! ;-)
Közben ezt találtam a kentaur-ról, és a gyártóról, forgalmazókról.
Árlistát nem találtam, de holnap megpróbálom kideríteni, hogy valóban hol lehet kapni, és mennyiért.
Ha valaki esetleg tudja, szivesen venném.
sky
A szárazságtűrő fűfajok felsorolása, beszerzési lehetőségeik
A kereskedelmi forgalomban általában "fűmag keveréket" árusítanak. Érdemes ellenőrizni, hogy az alább felsorolt szárazságtűrő fajták milyen százalékos arányban vannak a keverékben. Szárazságtűrő: A réti perje keskeny levelű alfaja (Poa pratensis ssp. angustifolia), a vörös csenkesz (Festuca rubra), a felemás levelű csenkesz (Festuca heterophylla), amelynek hazai értékes fajtája a "Liget", a magyar csenkesz (Festuca vaginata), amelynek tűrőképességére jellemző, hogy minden gyom kipusztul mellőle (!), a veresnadrág csenkesz (Festuca pseudovina), a barázdált csenkesz (Festuca sulcata), amely hazánk száraz területein az ősgyepalkotó füvek egyike és a gyengén szikes talajon is megél, és végül a magyar rozsnok (Bronus inermis), amelynek a Kertészeti Kutató intézetben kifejlesztett értékes fajtája a Hungária, a szárazságot és a forróságot legjobban elviselő fűfélénk a sudár rozsnokkal (Bronus erectus) együtt. A pontos tájékoztatás érdekében megjegyezzük, hogy a felsoroltak mind alacsony termetű, viszonylag lassan növő fajták. Ezért van az, hogy a fűmagkeverékek mindegyikében egy nagytermetű, vízigényes, de gyorsan zöldet adó faj viszi mindig a "prímet": ez az angol perje (Lolium perenne). Szerepe az, hogy amíg a pázsit "beáll", gyorsan állományt képez, de egy-két év után azonban eltűnik, kipusztul és átadja helyét a szívós, tartós, de lassúbb fajoknak. A szárazságtűrés követelményeinek a fűmagkeverékek közül az Agro Largo Kft. Kentaur elnevezésű készítménye felel meg legjobban. Táblázatunk mutatja, hol kaphatók az országban. Ezen kívül Budapest körzetében a nagy barkácsáruházak kertészeti részlegei is kínálatukban tartják. Fentieken kívül a szarvasi Öntözési Kutatóintézet foglalkozik szárazságtűrő fűfajok magjának termesztésével és - korlátozott mennyiségben - tiszta állományban, egyenkénti forgalmazásával. Favorit elnevezésű fonalas csenkeszfajtájuk és veresnadrág csenkesz fűmagjuk értékesítési ügyei Sztancsik Annához tartoznak, ő a 06-66/311-192-es telefonon érhető el. Tudni érdemes, hogy a tiszta állományú mag drágább, mint a keverékek. A különbözet azonban egy kilogramm mag árát véve alapul nem több mint 2-4 köbméter vezetékes öntözővíz ára. Márpedig egy kiló fűmaggal 20-25 négyzetmétert lehet bevetni, ugyanekkora területre pedig átlagos vagy annál szárazabb évjáratban 4-10 köbméter vizet kell juttatni, ha vízigényes füvünk van. Egyetlen idényben. Nemcsak lehet - érdemes is számolni.
Száraz helyre inkább a Kentaur keveréket javasolnám. Arra viszont gondolnod kell, hogy amíg a fűmag ki nem hajt, addig a földnek állandóan nedvesnek kell lennie! Műtrágyát ráérsz akkor használni (ha egyáltalán kell), amikor már erős a füved (jövőre). Az augusztus végi-szeptember elejei vetést szokás javasolni.
Ne legeljetek, akkor nem hiszem, hogy gond lenne! ;-) Mi öt hétig ki sem raktuk a tengerimalacokat a fűre, mikor permeteztem, de már feladtam. Győzött a gomba, kipusztult a fű. Ha folytattam volna a permetezést, akkor én nyertem volna. A Ridomilt gazdaboltokban keresd, a 68-as jobb. Sajnos nagyon drága, és sokáig kell használni a jó eredmény érdekében.
Ez a Ridomil mennyire bármibarát? Gyerek, kutya, macska, stb. szempontból? És hol beszerezhető (nem online)?
Amúgy sárgulgat a fű itt-ott, de nem tudom a kutyám "eredményétől" megkülönböztetni. Nem látok összefüggést egyelőre a gombák megfigyelése (szinte mindenhol), és a sárgulás helye (néhol) között. Ezek egy része egyértelműen kutya (kis, tenyérnyi helyen és teljesen kisárgul), mások inkább utalhatnak gombásodásra; bár azok sem nagy foltok. (ha szárazabb a talaj, akkor a kutyavizelet nagyobb területen folyik szét, és nagyobb foltban tesz kisebb kárt -- ezt nehéz egy gomba okozta sárgulástól megkülönböztetni).
A Ridomil eldöntené a kérdést, de csak akkor merném használni, ha biztosan nem árt a családomnak (bár ha a kutya belepusztul, akkor közvetve segít a füvön ;-)
A gomba megjelenése után minél hamarabb, a használati útmutató szerint! Jobb a felszívódó hatású, érdemesebb többfélét kipróbálni, akár egymás után is! Ha jó a keverési arány, akkor a fűnek nem lesz tőle semmi baja.
Nem szabad ősszel és télen nitrogéntartalmú műtrágyát használni, tél előtt rövidre kell nyírni a füvet, rendszeresen szellőztetni kell /nem a szobát :-)/, nem szabad a hóborította füvőn taposni, általános gombaölő szerrel kell kezelni a gyepet!
Eléggé nehéz fényképről beazonosítani, de leginkább nagy-tartós melegben jelenik meg, tehát a kora tavaszi előfordulása eléggé kétséges. Ez lehet, hogy pókháló.
Sajnos ha rendszeresen nedves a fű reggelenként, akkor nem fog eltűnni ez a gomba. Teljesen megöli a füvet, még a gyökérzetét is. Sajnos nálunk az a helyzet, hogy még a lakásban is 80%-os a páratartalom jelenleg, ha nem locsolom a füvet, akkor kiszárad a gyökérzete is, viszont a talaj felszínén lévő szálakon minden reggel kicsapódik a pára, és ezt imádja a "kedvencem". Kutakodásaim jelenlegi állása szerint a Ridomil Gold MZ 68 WP a megfelelő permetezőszer. Így indul a képződmény, és ez a végeredmény.
A régebben valaki által már feltett képen is látható fehér szöszmöszszálas gombásodás nálunk is megjelent a sok eső utáni reggeli talajmenti nedvességben (a talaj annyira nedves még mindig, hogy még ma reggel is tiszta víz volt a fű). Milyen kutya, család, stb.-barát gombaölő megoldás van, hol kapható? Amúgy árt-e a fűnek és ha igen, hogyan -- még nem láttam kárt tenni -- mert ha nem, amúgy nagyon nem zavarna, hiszen felszáradáskor eltűnik...
Ja, én a kocsibejáróba, meg a járdánál a zúzott kő alá tettem geotextiliát (ez a hivatalos neve a "filcnek")
Hát mit mondjak. A járdához a 200g/m2-est, a kocsibejáróba a 300g/m2-est tettem.
A járda már rendesen zöldült, taracknak nem akadály, de még a gyengébb gazoknak sem. A 300-ast már a gyengébbek nem bírják, de a tarack továbbra is átjön.
Maradt az "ecsetes Roundop". Előbb utóbb csak kidöglik az összes gyom a geotextil alatt.
Másik fórumban olvastam gyomirtásról. Világos, hogy érdemes füvet ültetni mert elnyomja a gyomot. De mit érdemes tenni bokrok és cserjék között, hogy ne nőjön ki a gaz? Még 1-2-3 évig nem nőnek össze és addig is meg szeretném oldani a gazkérdést.
Nekem olyan benzines fűnyíróm van, amely oldalt fűkidobós. Amikor megvettem nem gondoltam, hogy ez hátrány lehet, mert nyírás után sok apró lenyírt szál marad a földön, és ez nem engedi szellőzni a talajt. Régóta keresek olyan szerkezetet amellyel fel lehetne szedni ezeket. Esetleg fűporszívó vagy ilyesmi. De csak fűszellztetőt találtam, ami viszont elég drága, és nem tudom, hogy megoldaná-e a problémámat?