az elobbi tiz percben kaptam legalabb 10 emilt:) ugyhogy mondom 152.66.139.238 p/l boe/boe
Aki este vagy ejjel 20-50 k/sec nel gyorsabban tolt le azt szo nelkul kibanolom. Delelott lehet tolteni esz nelkul.
Ha van valami jo vcd (sex!) es hozza valami emberi konnekt az dobjon egy mailt
Jo szorakozast!
Nekem már megvan (tegnap óta) kb. 3x láttam, egész jó minőség, a hangja kicsit szar az elején (visszhangos), de később megjavul, szóval nézzétek meg, vagy mailezzetek !
May the Force be with Us !!
The Dude: Meg nem tudom, honnan tolti le, de megproszalom kideriteni.
Ma reggel futottam ossze a sraccal a konyhaban, es csak annyit mondott,
hogy most tolti le.
Egyebkent pedig ez egy eleg tre minosegu lesz, mert asszem a
"videokamera a moziban" tipikus esete lesz, szoval semmi koze az ellopott
filmkopiahoz.
Egyebkent a Matrix-ot is igy neztem meg (eddig 3-szor :))))), de amint
hazajutok (maaaajd....), elmegyek moziba, mert azert az teljesen mas
Menomonie, 1999. május 26. (MTI-Panoráma) - Ellopták a Csillagok háborúja című filmsorozat legújabb epizódját, pontosabban annak egyik filmkópiáját egy Wisconsin állambeli moziból. A rendőrség feltételezése szerint a 18 kilogramm súlyú filmtekercs értéke 60 ezer dollár, és a tolvaj, vagy tolvajok videokazettákra fogják másolni, hogy azután feketén árulják azokat.A mozi tulajudonosa 23 éve dolgozik a szakmában, de mint mondta, filmlopással még sohasem találkozott.
<<<<<
Először is van egy könyvárus a Duna Plaza-ban (ez itt a reklám helye), aki azt igérte, hogy a héten meg lesz az eredeti amerikai TPM könyvben, egy bibi van csak kb 5000 pénzért. Megfontolandó.
Másik könyves hír - bár nehezen hiszem el- folynak a tárgyalások a Lucasfilm (vagy a könyvet kiadó kiadó) és egy magyar kiadó között, a regény magyar kiadásáról. A poén azaz egészben, hogy jóval a film elött szeretnék a könyvet megjelentetni. Azt hiszem, ha így lenne meg lenne a nyár bestsellere.
Olvasgatva a topicot, lassan olyan érzésem van, mint annak idején a vers elemzéseken. "Itt az költő azt gondolta hogy..." Bár jelen esetben tényleg többet tudunk GL gondolatairól. Szerintem kár boncolgatni a dramatúrgiát, a szereplőket, egy kérdés van tetszik-e a film, vagy sem.
Az új résszel kapcsolatban minden írigységem azoké akik látták a filmet, de a kiritkákat nem sokra veszem, mert láttam már porig alázott filmet, ami nagyon tetszett, és vica versa. Egy bizti ds9 kollega véléményére sokat adok majd.
A bécsi útra már velem együtt 5 jelentkező van, ami egy autónyi, tehát akkor menjünk!
Az egyik lakotarsam a koleszban epp most tolti le az Episode One -t, x ezer
rar-fileba tomoritve. Asszem 2 db 600 MB-os MPG lesz belole, aztan majd
hajra, full-screenben nyomjuk majd a 17" es monitoron, yeahhh.....
Szerintem az egyedüli baj az elvárásokkal van. Sokan elfelejtik hogy a film GYEREKEKNEK készült. Azok tudják majd élvezni aki képesek újra gyerekké válni. Én meg fogom próbálni...
Én ugyan nem túl rég óta figyelema topicot, de gondosan vévigolvastam a hozzászólásokat és minden elismerésem ds9-nak és eMU-nak a hihetetlen munkáért.
Nem láttam még a filmet (szeptemberig nem is fogom), így nem tudok vitában szállni azokkal, akiknek már megadatott ez a szerencse.
Azt szeretném kideríteni viszont, hogy mi teszi a Csillagok háborúját Csillagok háborújává? Mibol áll az a "Star Wars"-élmény? Mi tette lehetové, hogy milliók égjenek e lázban? Mi szükséges hozzá? Esetleg: Mi az amit megkaptatok 22 évvel ezelott (én akkor még sehol nem voltam) és mi az amit most nem? Ha ezekre a kérdéseket meg tudjuk válaszolni, talán újra teljessé tehetitek az élményt. Segíthetünk abban, hogy mire kell figyelni és mire nem; mi az értékes és mi a felejtheto.
Geroge Lucas mítoszt teremtett. Ez így elcsépelt kifejezés, de az indoklás sokmindenben megragadja a Csillagok háborúja lényegét.
A Star Warsra egyébként, talán sokak számára meglepo módon, de jobban illik a fantasy kategória, mint a sci-fi. Elég meggyozo párhuzamokat lehet állítani Lucas világa és az ismertebb fantasy világok között.
A high-tech nélkül manapság (és ez ugyanígy volt a 70-es években is) nem lehet eladni egy fantasy-világot. Gondoljunk csak arra a néhány elég gyengén szereplo Excalibur és más Artúr-mondakörbeli történetekbol meríto filmre. Ezért Lucas szépen bebugyolálta a magot egy sci-fi világba:
Nézzük csak a sokszínuséget. Az ilyen világoknak az egyik alapveto varázsa a különbözo fajokban és létformákban rejlik. A mítoszokban törpék és koboldok, surranók, félszerzetek és tündék (elfek), óriások és pokolbeli démonok - mind-mind belekerültek a Csillagok háborúja világába is. És ezek gyakran nem egyed-szinten jelennek meg (hiszen az csak egy egyszeru Alien volna), de ezek népek, amelyeknek saját szokásaik, kultúrájuk, életformájuk van, a maguk legendás hozeivel és mítoszaival. Míg a "hagyományos" fantasy-kben ezek a fajok istenek teremtményei vagy elszabadult varázslatok/varázslók balfogásaiból lettek, addig sci-fi-sítve ez a galaxist egybekovácsoló hipertér eredménye. Gondoljunk csak bele, hogy alig bírtuk kapkodni a fejünket a 4. epizód tatuini kocsmajelenetében, és valljuk be hogy kezdetben azért jókat derültünk az ewokokon is (még ha a végére unalmassá váltak is). Minden ilyen fajnak megvan a maga sajátos elbuvölo vonása - lehet, hogy csak a kinézete, esetleg a beszédmódja, de az is lehet hogy csak a környezete reakciója a jelenlétére (pl. valamely enyveskezu népség egy tagja megjelentekor az emberek tárcájukra/erszényukre szorított kézzel elhátrálnak tole, vagy ahogy egy birodalmi rohamosztagos megjelenésére reagál a nép). Ez mind-mind hozzájárul egy világ varázsához.
Mítoszi hosök: általában egydimenziósak. Ennek minden elonyével és hátrányával együtt. Talán nem véletlenül: hiszen a legendák és meség is valahol gyerekeknek szólnak, akik nem feltétlenül tudnának befogadni, illetve megérteni/átérezni egy bonyolult jellemet az o vivódásaival együtt, mint pl. egy Dosztojevszkij-regény fohose. Ugyanígy a Csillagok háborúja fohosei is mind ilyen egyszeru jellemek; szinte kivétel nélkül kizárólagosan hozzájuk lehetne rendelni egyetlen tulajdonságot, amely tökéletesen leírná oket. Valószínuleg így van ez az I. epizódban is (erosítsetek meg vagy cáfoljatok!).
Jó és Gonosz harca. A világuralomra töro Gonosz, amelyet a Jó Hosök maroknyi ámde elszánt csapata szívvel-lélekkel küzdve nemritkán önfeláldozás árán megállít. (Ugye ismeros? Ki hány példát tud mondani? És mennyivele kevesebb _ellen_példát? Na jó, ebben a trilógiában a Gonosz fog gyozni, hisz nem véletlenül A New Hope a folytatás...)
És végül a legfontosabb: az emberfeletti, a mágia. Papok és varázslók, Jedi lovagok és mindenható istenek. E nélkül nem mítosz a mítosz (és ennek folyományaként nem is lehet eladni a mai világban).
A Jedi lovagok: Kiválasztottak egy kicsiny csoportja, akik varázslatos hatalommal bírnak - az Ero, the Force. Magasztosan hat, elvarázsol egy picit bennünket is - mi lenne ha én is... kezdetu álmodozások kiindulópontja.
Varázshatalmát van aki jóra és van aki rosszra használja - a rossz bosszúra majd elobb-utóbb világuralomra tör. A Jedi és a Sith lovagrendje. (Végül is nevezhetjük mindkettot annak.)
Mit tud ez az Ero? - tárgyakat mozgat, a jövobe lát, más embert befolyásol, kapcsolatot teremt emberek között, emberfeletti képességekkel ruház fel (érzékelés és irányítás: fekete sisakorostélyon át is látja Luke a kis gyakorlógömböt és az Ero vezérli kezét mind a fénykarddal, mind a Halálcsillag árkában a tuzvezérlo helyett, majd Anakin is milyen jó pilóta, és még biztos lesz még más példa is a trilógiában), a pusztításban is tud segédkezni, stb... - mind egy szálig megtalálhatóak ezek a tulajdonságok (mint varázslatok) bármely más mágia-rendszerben is.
Honnan ered ez a hatalom? - Máshol két variáció létezik: 1) az istenek hatalmából ered (papi mágia) 2) a mindent átfono Mágia Szövedékébol merítenek erot a varázslók (néhol ez a 2. változat úgy módosul, hogy a mágia szövedékét a környékbeli élet tartja fenn, tehát a varázsló a környezo élolények életerejét szívja el varázslataihoz). Az Ero a lejjebb olvasható magyarázat szerint tulajdonképpen Magából A Természetbol ered, amit ugye akár egy (az?) istenként is felfoghatunk, mint annyian tették korábban (panteisztikus világkép). (Na jó, ott vannak azok a mikroszkopikus valamik a sejtjeikben, amibol ugye Anakinnek szokatlanul sok van, de az Anakin apaságát illeto mesét tekintve nem nehéz ezeket magával az Élettel azonosítani, és könnyen elhinnénk, hogy azért élünk egyáltalán, mert ezek a valamik ott vannak a sejtjeinkben.)
Számtalan "kész" elemet használt fel George Lucas, és most azt hiszem senkinek nem mondok újat: a Jedi és Arthúr lovagrendje (becsület és erkölcs, a jó szolgálata; Qui-Gon, a lovag, aki "járja a galaxist és segít a bajbajutottakon" - szabad idézet a Star Wars website-járól), a Jedi Council és Artúr kerekasztala, aztán a szeplotelen fogantatás, az elrejtett és álnéven nevelt királyfi / -lány, és még sorolhatnánk... Ebbol persze nem csinál titkot Lucas, de azt hiszem nehéz is lenne.
Nagy szerepe van a Kiválasztottak fegyverének is. Nem ritka más történetekben sem, hogy nem szokványos fegyverei vannak a maroknyi hosnek. A különlegességükben mégis egységes fénykardok magasan az átlagember fölé emelik a Jediket. Nem újdonság, hogy a fegyver szimbólumává vált a lovagrendnek. (Méltán okoz nem kis meglepetést a 4. ep. kocsmájában amikor az öreg Ben eloveszi a fénykardját.) Fontos, hogy a lofegyverek elszemélytelenedett világában a kard emberközelisége más szintre emeli a harcot; megteremtve ezzel például a (becsületes) párbaj lehetoségét, ahol sokkal emberibb tulajdonságok csapnak össze, mint pl. egy urcsatában (ahol ugye a hajó lézerágyújának és pajzsának ereje a legfontosabb): test test ellen (ügyesség, gyorsaság, ero), szellem a szellem ellen (lélektani harc: hiába szeli ketté Vader Obi-Want a 4. részben, valójában o nyeri a csatát - halálában sokkal erosebb lesz és sokkal többet tehet Vader bukásáért és Luke segítéséért.)
A "kard emberközelisége" - furcsán hangzik, de igaz! Legjobb példája ennek amikor Indiana Jones valamelyik filmben egyszeruen lelövi a szablyával hadonászó arabot. Szerencsére a Jedik fel vannak vértezve az ilyen "hoppá"-k ellen. De nézzük pl. a Hegylakót - ott sem véletlen (és nem kis részben járult hozzá népszeruségéhez), hogy kardokkal (vagy legfeljebb csatabárddal) küzdenek egymás ellen. (Más kérdés, hogy ott ez annyira a középpontba került, hogy az elso rész után tragikusan elgyengült.)
(De azért a high-tech ide is belopódzott a lézerpengékkel...)
Hmmm... egy kicsit hosszúra sikeredett.
Segítseket minél többen megfejteni a Titkot!
áruld már el nekem légyszíves, hogy tegnap munkanap volt vagy nem, mert itt már Melody is jelezte nekem, hogy a Memorial Day az Május 30-31-én van és közben én is utánanéztem, hogy a M.D.az mindig Május utolsó Hétfőjére esik.
Pedig én tökre úgy emlékeztem, hogy a filmet a M.D. weekenden mutatják be ( pedig most már biztos, hogy nem így van ).
Ez a filmlopás-ügy különösen érdekes "Jack Slater" 1999-05-06 23:18:25 hozzászólásának tükrében...
P.s.: Tegnap a 22:00-es előadásra gond nélkül kaptam jegyet, és a mozi is csak sacc/kb. 40-50%-os kihasználtságú volt...
Kicsit furcsának találom, hogy bár jó néhányan a hozzászólók közül megnézték a filmet, igazán senki sem vélekedett úgy, hogy "elmentem, klassz volt a technika, láttad azt a lézerkardot?, és azt klassz űrhajót?" stb… Gondoljatok bele: nyíltam bevallott dolog, hogy a SW a 12-13 éveseket hivatott elsőrendűen bevinni a moziba (GL). Én úgy gondolom, hogy őket fikarcnyit sem fogja érdekelni a történet (esetleges) több szálon futása. Talán még az érzelmi oldalára sem nagyon kíváncsiak (mit ne mondjak, ésszel nem biztos, hogy felérik).
Viszont úgy gondolom, hogy a látványos, "nekik való" (nem Terminátori) harcot, a mindannyiunk számára meglehetősen ismeretlen földön kívüli világot, a bolygókat, az űrhajókat számukra is érthető nyelven, az ő értelmükkel is felfogható módon, látványosan tárja eléjük. Kepes egyik mondata jutott közben az eszembe, mikor rászólt a gyerekére: "... nem érted? Tisztára úgy viselkedsz, mint egy gyerek..." Tessék nekem megmondani, egy gyerek hogy viselkedjen másképp, mint egy gyerek?
Persze, ha a gazdasági oldalára gondolunk, nem mai hollywoodi mondás, hogy a sikeres film egyik titka a gyerek. Ez ebben az esetben is igaz, csak itt a vászon másik felén található e titok. Aztán majd a fiam szépen kihúzza a zsebemből a mozijegy árát, meg az én jegyem árát is. A többiről ne is beszéljek. Bár nálunk a jegyet én fogom venni (fizikailag) és továbbra is várom 09.16-ot, amikor majd megpróbálok a fiam módján mesét nézni. Remélem sikerülni fog.
Nyüansz a hét végéről, már ami a gyerekeket illeti: két és fél éves kislányom örömmel roham be az udvarról: Apa, apa, gyere nézd meg egyedül pisiltam! Nos, hát neki most ez az élmény.
Tulajdonképpen csak idő kérdése volt.A Phantom Manace egy teljes kópiáját lopták el Péntekről Szombatra virradóra a Menomonie-i ( WI )State Theater-ből.
A filmet közvetlenül a vetítőből lopták el és hozzáértőkre utalhat az a tény, hogy a film ami eredetileg 5 tekercs a helyszínen össze lett vágva egy darabbá.
A mozi tulajdonosar Nick LeGros elmondta " Nem tudtuk megtartani a szombati matinét és az esti előadást, de szerencsére Chicagoból kaptunk egy új kópiát ezért már Vasárnap tudtunk játszani. 23 éve dolgozom az iparban, de filmet még egyetlenegyszer sem loptak el tőlünk."
Menomonie Police Department főnöke Doug Briggs elmondta, hogy " Ha valaki képes volt a filmet átrakni VHS-re és eladni a fekete piacon akkor ez most nagyon értékes lehet. Ma már az Internet miatt ez nagyon könnyű dolog lehet."
Egyébként összesen ez az egy kópia tűnt el ( eddig ).
én evvel a "bugyuta mese" megfogalmazással csak azt akartam kifejezni, hogy tulajdonképpen ez az.
Imádjuk ennek ellenére, mert nagyon profin van megcsinálva és a gyerekkorunk része is valahol.
De, ne akarjuk a dolgot túldimenzionálni.
Vannak a SW-nál sokkal jobb filmek is, de azok nem mindig érdekelnek minket annyira, mint ez.
Nem azért szeretjük ( remélem azért írásamból kiderül, hogy nagyon ), mert mély értelem van benne, meg szinészi játék ésatöbbi.
Hanem azért mert úgy van megcsinálva ahogy.
Az egész körítés, amit például itt összeszedtem ( Sith lovagok etc.) a filmben nem is fog nagyon megjelenni, vagy csak részben ( nincs rá idő, el kell majd olvasni a könyvet ).
Egyébként a film bugyutságával arra is szerettem volna utalni, hogy sokan ( főleg a kritikusok ) ont ezt hozzák fel a film ellen, hogy az.
Én meg ( ismervén ezen tényt )ezt hozom fel pozítivumként.
Ezek a filmek mindig is szórakoztatni akartak, sokkal többet nem nagyon ( Lucas szerint sem ), nem voltak öncéluak, nem akartak művésziek és komolyak lenni.
Az eredeti trilógia is főleg a technikára van ráépítve ( az akkori technikára ), a színészek meg ( hát, erről már tettem említést ).
Egyébként én most ( majd csütörtökön próbálok beszámolni ) úgy érzem, hogy nem tudtak olyan rosszat csinálni, hogy ne fogjon meg, de majd meglátjuk.
ui. A bugyuta mese egyébként nem egy negatív jelző, hanem pozitív ( legalábbis a részemről ).
Tisztelettel elolvastam az egesz forumot, mindenkinek kulon gratulaciom, aki resztvesz ebben a diskurzusban, lassan mar sajat Star Wars lapot is lehetne ezekbol inditani. Azert nehany megjegyzes:
A Star Wars mint olyan nem egy film, nem egy konyv és nem is egy összerakós játék. Annal sokkal több. Aki emlékszik még arra, hogy a jó öreg 80-as évek elején milyen ujjongva "lézerkardozott" és "jedilovagozott" a suliban az érti, hogy miről is beszélek. Én sem futkosok Star Wars jelmezben, nincsenek relikviáim, csak a trilógia van meg VHS-en, no meg a mostanság letöltött trailer-ek. Azt hiszem, hogy a mostani 20-35 éves korosztály az, akik igazán képesek ezt a feelinget /The Force?/ felfogni, amit Lucas mester kitalált /ő találta ki egyedül vagy Spielberggel a tengerparton?/. Ahányszor az ember csak megnézi a trilógia bármely részét hatalmába keríti ez az érzés, pedig már kivűlről fújja az összes jelenetet és mégis megnézi hatszáznyolcvankettedszerre is. Vajon miért? Azért, mert MEGISMÉTELHETETLEN. Ugyanúgy ahogy - durva hasonlatok lesznek - Bulgakov sem tudott még egy Mester és Margaritát írni, Madách Imre sem tudott még egy Ember és Tragédiáját írni, Asimov sem tudott még egy alapítványt összeütni és Paul McCartney sem tudott még egy Yesterdayt emgírni, ami mai napig a legtöbbet játszott zeneszám a világ rádióiban. Megérintette őket valami, ami a mi véges eszünkkel felfoghatatlan. Ez a Lucas gyerek is kiagyalt valamit több, mint 20 éve és a filmjéből kinőtt technikai csodákon nyugszik, mint valami Atlasz vállán, az egész Hollywoody trükkipar.
1. Senki ne feledje: ha ma lenne 10 éves akkor ugyanúgy rajongana ezért a filmért, mint 20 évvel ezelőtt.
2. A túl sok effekt, meg lény kérdéséhez: aki annak idején megnézte a Csillagok Háborúját, nem érezte úgy, hogy: "a francba az egséz film tele van lényekkel, meg effektekkel", holott tele volt, hisz előtte egyáltalán nem láttunk ilyesmit, tehát minden szín és jelmez új volt, annyira, hogy valószínűleg még Goyko Mitic is hallatott egy apache üvöltést az erdélyi havasokban, mint Winnetou.
3. A feeling kérdéséhez: persze az egész filmmel kapcsolatos érzések akkor bírnák megközelíteni a 20 évvel ezelőttit, ha a szereplők legalább egy része ugyanaz lenne és a dramaturg némiképpen egyezne, de hát ez sajnos nem lehetséges, igazat kell adnom ds9-nek, az ilyen tipusú filmekre azért ül be az ember itt, a harmadik évezred elején, hogy "a vizuális világtól szarjál be, a hangeffektusok vigyék le a fejedet és csók." Az már csak hab a tortán, hogy ez az Episode I.
4. Le lehet hordani még jobban a filmet, ki lehet kiáltani az évszázad legrosszabb filmjének, akkor is milliók fogják megnézni, köztük én is, és nemcsak azért, mert ez a Star Wars. Hanem azért is mert ki kell elégíteni az örök emberi kiváncsíságot, ami az emberben nyugszik. A Star Wars eredeti feelingje ugyanúgy nem fog visszajönni, mint ahogy nem jött vissza a Keresztapa I. és III. része között sem, vagy biztos vagyok benne, hogy a jövőre bemutatásra kerülő Terminátor III. sem fogja azt a feelinget idevarázsolni, amit 10 évvel ezelőtt éreztünk. Más mércével kell mérnünk ezt a filmet is. A mozit pedig azért találták ki, hogy az ember olyan csodában merülhessen el két órácskára, amely az igazi életében nem tapasztalhat meg soha.
Rendszeresen olvasom a topicot, és nagyon elszomorított az a néhány kritika ami megjelent itt a filmről. (persze azért volt jó is!)
Mivel más site-okat is böngészek a filmel kapcsolatos információkért találtam egy kritikát a filmről az origón. Mindenkinek ajánlom aki szeretne egy igazán pozitívot olvasni...
Majdnem vegigolvastam a topicot es csodalom erdeklodesed es szakmai tudasod a Star Wars-szal kapcsolatban. Ezert nem ertem az alabbi hozzaszolasod. Jomagam nem vagyok RAJONGO, de nagyon szeretem a Star Wars-t . Tehat mit ertsek azon, hogy a Star Wars egy bugyuta mese. Szerintem a S.W. egy ma mar klasszikusnak szamito nagybetus MESE ( amibol manapsag egyre kevesebbet latni) es Han Solo-rol, Chewbacca-rol, Lukrol a ket droidrol, Darth Vader-rol es a tobbiekrol szol es nem arrol, hogy a vizualis effektektol magam ala tegyem amit nem kellene. A trillogiaban a hangsuly a szereplokon es a mesen van, szemben az Episode One-nal, ami inkabb egy szamitogepes Ki-Mit-Tud-ra emlekeztet es erosen a mai chips-nemzedeknek keszult.
Nem tudom most merre vagy, de varom a kritikad a filmmel kapcsolatban. Jo szorakozast es jo utat Orlandoba!
Jaja. A 61.8 millio a pentek-vasarnap idoszakra ervenyes. Ez ugyan egy picit elmarad a varakozasoktol, de a 100 milliot a TPM erte el leghamarabb. A Titanic pedig marad a topon, de ez csak a statisztikusokat erdekli.
Bár még nincs vége a Memorial Day Weekend-nek, de ennek ellenére már napvilágot láttak az első eredmények a The Phantom Menace eredményeivel kacsolatban.
Ezek szerint a film a bemutatás első 5 napján megdöntötte az eddigi bevételi rekordot a maga $102.7 millió dollárjával, kiütve evvel a nyeregből Steven Spielberg,The Lost World Jurassic Park címü munkáját, amely $98.8 millió dollárt hozott pont két éve ( egyébiránt sokkal több mozivásznon bemutatva ).
Analitikusok most azt jósolják, hogy a film nemzetközi bevételei körülbelül az $1 miliárd kategóriába esnek majd, amely azért távol van a Titanic $1.8 miliárdos bevételétől.
Ez azért nem annyira meglepő, hiszen a Titanic egy relative gyenge téli időszakban lett bemutatva és pozitív visszhangja volt, míg a Phantom Menace-nek szembe kell néznie a következő hetekben olyan filmekkel mint a nagyon várt Austin Powers folytatás ( mely a fiatal és a felnőtt nézőket egyaránt érdekli ), a Disney Tarzan-ja (ami a gyerekeket veszi célba ) és a Will Smith film ( Wild, wild west ) amelyek mind nézőket vihetnek el a SW-tól.
A dolog érdekessége, hogy ezen a hétvégén nem csak a SW miatt mentek el az emberek moziba. A The Mummy hozott 13.1 millió dollárt és kb. ugyanazt a közönségréteget célozza meg mint a SW.
Még egy érdekes dolog, de ezt én sem értem, A Memorial Weekend hétfőig tart, tehát az még szünnap, ellenben azt olvastam, hogy a film bevételei a 3 napos ünnepre vetítve lemaradtak a Lost World-től ( ami mint említettem, sokkal több mozivásznon mutattak be ).
Star Wars: Episode One $61.8 million,
Lost World: $72 million.
Ez azért érdekes mert ugye ma még csak hétfő van és még tart az ünnep ( most amikor írom New Yorkban reggel 6:20, L.A.-ben 3:20 van ), tehát akkor, hogy is van ez.
Amerikában élő kollégák világosítsanak már fel.
Lehet egyébként, hogy hétfő ide-oda a hétvégi bevételeket csak vasárnapig számolják.
Szombat delutan neztem meg a filmet.
Nem kis meglepetesemre alig kellett sorba allni a jegyert, igy a legjobb helyek egyikere ulhettem. Hetkozben olvastam a fanyalgo kritikakat, igy leszallitottam a varakozasaimat, titkon remelve, hogy akkor majd jol csalodok egyet pozitiv ertelemben. Hat nem nagyon sikerult. Amit lattam, az egy, a latvanyat tekintve atlagosnal jobb science fiction film.
Sajnos tenyleg mas hangulatu es stilusu a darab, mint amilyen a trilogia volt. Sokkal inkabb egy Disney-rajzfilmre emlekeztett az egesz, mintsem az evszazad egyik legjelentosebb sci-fi sorozatanak folytatasara. A tortenet meglehetosen gyonge, a szineszi munkat pedig nehany videki magyar szinhazban jobban oldottak volna meg. A dialogusok vontatottak es a sztori lassan folydogal. A karakterek nem elegge kidolgozottak, a dramaturgia elnagyolt. A teljesen feleslegesen krealt Jar-Jar pedig egyenesen idegesito.
De hogy jot is mondjak, a latvanytervezes bravuros, (megha nehol tulzottan is "muanyag" es a Disney-sorozatokra hajaz.) A trukkok es effektek elso osztalyuak. Nehany epizod kivaloan sikerult, peldaul a siklo-verseny es a nagy csatajelenet. Elismeresre melto, profi szinvonalon oldottak meg ezeket. A zene nekem jobban tetszett az elozo reszekben, de ez lehet izles kerdese. A film alatt egyre jobban erosodott bennem az az erzes, hogy a keptechnika fejlodese ebben az esetben a sztori minosegenek es osszefogottsaganak a rovasara ment.
Osszegezve: aki a trilogia rajongoja (mint ahogy en is az voltam tinedzserkent) biztosan sokat var ettol a filmtol es biztosan csalodni fog. A kerdes az, hogy mennyire. En kozepesen.
Remelem a kovetkezo resz jobb lesz.
Az ero legyen (jobban) George Lucasszal.
Csak nem a sci-fi boltos srác a "The Simpsons"-ból? :)
Én egyébként szerdán megyek ki, hogy megnézzem a műalkotást, úgyhogy valószínüleg Csütörtökön már el is jutok oda, hogy abszolváljam a film megtekintését.
Őszintén szólva én még mindig azt várom tőle, amit itt többen negatívumként írtatok fel, és amit ( ha olvastátok ) a cikkben is írtam Csütörtökön az Index.hu-n.
Szerintem a Star Wars ( és hát nézzünk magunkba ) egy jópofa dolog, tulajdonképpen egy bugyuta mese, a jó és a roszz harcáról, az első trilógiában néhol rémesen roszz szinészi játékkal ( mond valakinek valamit az, hogy Mark Hamill )ott sem túl erős forgatókönyvekkel ( a könyvek jobban meg voltak írva, például a Timothy Zahn féle kifejezetten jó volt ).
Szerintem ( és már ezt írtam ugyancsak ) a SW ( nekem legalábbis ) nem erről szól, hanem arról, hogy most 1999-ben beülsz a moziba és igenis, a vizuális világtól szarjál be, a hangeffektusok vigyék le a fejedet és csók.
Ugyanúgy, ahogy 1977-ben, 1980-ban, 1983-ban ( nalunk a dátumok ugye mások voltak sajnos ), a néző az akkori lehetséges technika legjavát kapta a filmből.
Kérdezzetek meg valakit mondjuk, hogy mire emlékszik az Empire strikes back-ből, 10 ből 9 tuti azt mondja, hogy a Birodalmi lépegetőkre.
Mert azért ezekben a filmekben ez volt a legfontosabb: a látvány, a hang, a zene ( !! ):
- John Williams zseniális filmzenéje
- a hihetetlenül jó hangeffektusok
- valamint a Halálcsillag, a TIE vadászok, a csillagrombolók, a lépegetők, a félig kész Halálcsillag stb., stb.
Az első részekben is voltak kifejezetten idegesítő részek:
- hála istennek kiderült, hogy velem együtt az ewokokat többen nem kedvelik és azok a részek tök gagyik ( kőbaltával a high-tech ellen, na ne )
- emlékeztetném az urakat, hogy az első három résznek is volt saját JarJar-ja , csak ott C3PO névre hallgatott.
- és ugye a szinészek akik tisztelet a kivételnek ( pl. Alec Guiness ) nem voltak azért Oscar díjra érdemesek ( de, nem is ezért szeretjük őket ).
Mégegyszer azt tudnám mindenkinek mondani, hogy ha jó filmet akar nézni, akkor nézze meg a ( szerintem ) Fargo-t, a Pulp Fiction-t, a Közönséges Bűnözőket, a Schindler listáját ( többek között ).
De, ha csak azt szeretné, hogy ele legyen egy kicsit varázsolva a látványtól ( and co. ) akkor nézze meg ezt, és nem fog csalódni.
Szinészi játékot, mélyértelmet, komoly, többszálon futó történetet ne itt keressen ( akkor tessék olvasgatni Asimov-ot, aki a legnagyobb ).
Csók mindenkinek,
ha találok még új adatokat a filmről ( remélem a hétvégi bevételeket még kedden elérem ) akkor azt még kedden lenyomom, egyébként majd beszámolok saját véleményemről a filmmel kapcsolatban valamikor, Csütörtök-Pénteken ( attól függ, hogy Orlandoban hol találok net hozzáférést).
A mozi. Tok konnyen bejutottunk ahhoz kepest, hogy csupan 2 nappal a
megnyito utan kornyekeztunk meg egy Long Islandi mozit. Gond nelkul kaptunk
este 11-re jegyet es be is ultunk egy oraval a kezdes elott, bar mivel itt
nincsenek hejjegyek,
ugyhogy mindenki od ul ahova akar, csak igy lehetett jo helyer ulni.
A kozonseg. Nem nagyon volt huszonot evesnel idosebb ember, nagyreszt
hemuveges es pelyhesbajszu fiuk koztuk nehol el-elszorva egy egy hasonlo
kaliberu leany. Lattam egy nagy kover, bajszos pacakot is, aki egy igen
izlestelen poloban hangoskodott, amin ennek az uj Star Wars filmnek az egyik
szereploje volt. Meg nem tudta ez a figura valoszinuleg, hogy akit a polojan
hord az egyreszt 10 percet szerepel a filmben, masreszt (mivel meghal a
vegen) soha nem latja tobbe masik filmben.
A FILM. na en be kell hogy valljam, hogy sokkal szarabbra szamitottam, de
azert nem is voltam egyalltalan ellszallva tole.
Pozitivumok:
1: A figurak gyakran vannak olyan jok, mint a regi trilogiaban, de persze
mivel kb 90 szazalekuk kompjuteres, ezert kevesbe eletszeruek.
2: Jo helyszinvalasztas, viz alatti varos, meg ugyanaz a bolygo amin a Jabba
vara is van.
3: Osszessegeben a latvany nem rossz, de a negativumok kozott errol meg
beszamolok.
4: A zene legalabb olyan jo, mint a regebbi reszeke.
5: Natalie Portman. Egyreszt a legjobb szinesz a filmben, masreszt pedig
nagyon szep. De tenyleg.
Negativumok:
1: Szamitogepes szornyek. Gyakran mar ugy neznek ki, mintha mondjuk a Toy
Story-bol, vagy valami mas animacios filmbol leptek volna elo. Eleg cikis.
2: Jabba nagyjabol ugy nez ki, mint a Jediben, de kozel nem olyan jo, mint a
nyaladzo gusztustalan enje, mivel o is kompjuteres ebben az epizodban.
(Mondjuk sokkal jobb azert itt, mint a Star Wars Special Edition-ban).
3: A gyerek tenyleg nagyon hulye, es szar szinesz is. De sebaj.
4: A legnagyobb baj, ez a Jar-Jar. Ezt ugy ki lehetett volna hagyni a
filmbol, mint a sicc. Kinek volt szuksege egy ilyen "vicces" (mert nem az)
szereplore?
5. Osszessegeben a hangulat meg sem kozeliti a "korabbiakat", es ami az
igazi ciki, hogy vannak jelenetek amikben kb. tobb ezer szereplo tunki fel
egyszerre, es mind kompjuter-generalt. Egyszeruen egy kompjuteres rajzfilm.
Egy most 10 eves gyerek valoszinuleg nagyon jol el lesz rajta, de aki kb 10
evesen vagy korabban latta az elso reszeket annak ez a film semmi nem lesz
szinte. Na jo ez tulzas, de persze nem nagy tulzas. Orultem, hogy megneztem,
nem csalodtam, ezt vartam. A baj kifejezetten abban van, hogy "EZT" vartam.
Es ez nem az en hibam.