Keresés

Részletes keresés

Falusi1 Creative Commons License 2015.07.10 0 0 18988

Hát nem vagy könnyű helyzetben, hogy melyik tanács alapján járj el. Hogy tovább nehezítsem a dolgod, már én is jártam így. A fürtök jégverés irányában lévő felét elverte a jég, de nem tettem semmit, ugyanis utánna száraz volt az idő. Először a sérűlt bogyókat elkezdtem leszedni, de ehhez napok kellettek volna, így egyszerűen abbahagytam.  A sérült bogyók egyszerűen beszáradtak és semmilyen fertőzés nem ütötte fel a fejét.

Egyébként csak kérdezem: Ha nincs a vesszőn elég levél, de a fürtöket eltávolítjuk, akkor beérik a vessző?

Előzmény: Maci_P (18980)
arpad-lajos Creative Commons License 2015.07.10 0 0 18987

Én is a leginkább az orbáncra tudok gyanakodni. Az orbánc csak a leveleket és a virágzó fürtöt támadja meg. A fás részeket nem!!!

Védekezés ellene: Dithane 0,2% amikor a hajtások 5-7 cm hosszúak 7-10 naponként. Később a peronoszpóra elleni védekezések az orbánc ellen is hatásosak.

A lehullott lombot össze kell gyűjteni és elégetni, mert a kórokozó ezeken az elszáradt leveleken telel át. Tehát a lényeg: a védekezést korábban kell kezdeni 1-2 héttel a peronoszpóra elleni védekezések előtt. Most már nem lehet sokat tenni ellene.

Ciklikusan jeleni meg. Ha szerencséd van, lehet, hogy jövőre eltűnik.

Előzmény: miglinc (18967)
juhosttt Creative Commons License 2015.07.10 0 0 18986

Én is orbáncra mernék gyanakodni... A mankoceb jó ellene, de a metszést megelőző időben (sokan csak késő tavasszal metszenek, én már februárba ha nincs fagy.) mindenképpen vágd vissza amennyire csak lehet a tőkét és nevelj újat. 

A levágott részeket érdemes a szőlőtől messze eltávolítani, a legjobb lenne eltüzelni.

Előzmény: kavicsos64 (18985)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.07.10 0 0 18985

És akkor arra mi a jó szer?

Előzmény: cippur (18984)
cippur Creative Commons License 2015.07.10 0 0 18984

Szia!

Amennyire megítélhető, szerintem első körben orbáncra gyanús, de várj meg más véleményeket is....

üdv

Előzmény: miglinc (18975)
alfi13 Creative Commons License 2015.07.10 0 0 18983

Némelyik csemege szőlő nemsokára érik ha mégis ezekkel a szerekkel szeretnél permetezni akkor mindenképpen a réztartalmú a jó választás. A virágzáskor meg a mankoceb tartalmút használd mert a virágzáskor kerülném a réz használatát. Tehát szerintem mindegyik jó szer csak a megfelelő időben kell használni.

Előzmény: kavicsos64 (18981)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.07.10 0 0 18982

Nálam mindenre van esély mert öntözöm is a tőkéket és eléggé rossz állapotban vannak a tőkék ! Ha végre le tudnám filmezni a szőlőket láthatnátok milyen leromlottak ,csak épp éjszakás vagyok egész hónapban, és csak este tudok filmezni, a nap miatt nem látom mit filmezek és csak a nejem tabletja alkalmas rá ,talán vasárnap este ha minden össze jön. Rettentő fontos volna hogy lássátok a bajokat hátha többen okosabbak lennénk mint én egyedül !

Előzmény: gardonyim (18977)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.07.10 0 0 18981

És akkor melyik a hatékonyabb?

Előzmény: alfi13 (18974)
Maci_P Creative Commons License 2015.07.10 0 0 18980

Köszönöm válaszaitok, ezek alapján próbálok eljárni.

Üdv

        Maci

Előzmény: gardonyim (18978)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.07.10 0 0 18979

Én úgy tenném ! Ahol kevés a levél ott le venném a fürtöt hogy jövőre is legyen termés ahol viszont láthatóan van levélzet ott meghagynám ! Eszt azért csinálnám igy ha nincs levél és rajta hagyod a fürtöket ott a levél hiánya miatt nagyon le terheli a vesszőt a fürt és előfordulhat hogy a vesszők nem érnek be ,és akkor jövőre kihagy a tőke ,ugyanis a nem beérett vessző nem telel át ! A permetezést minél hamarább meg kell csinálni ahogy az idő engedi ,a sebek gyorsan fertőződnek aztán már nehezebb védekezni ,igy is ha nagyon forradásos lesz a vessző lehet válogatnod kell majd közöttük ez majd csak később derül ki ha megindúl a sebforradás a vesszőkön ! Én is jártam már hasonlóan alig tudtam még a fákon is hajtásokat hagyni amikor a jég tarolt ,a forradások boritottak minden éves hajtást ,vesszőt !

Előzmény: Maci_P (18973)
gardonyim Creative Commons License 2015.07.10 0 0 18978

Azt írtad korábban, hogy Cabrio Toppal és rézzel permeteztél. A Cabrioban van széles spektrumú felszívódó hatóanyag. Fertőtlenítés szempontjából amúgy is a rezet szokták ajánlani. Nem hiszem, hogy most még egyet kellene permetezned.

 

Az erősen sérült fürtöket viszont lehet, hogy érdemes ledobni. Ahol nagyon sok, nagy seb van, azt semmilyen növényvédő szer nem védi meg a rothadástól, és utána tovább fertőzheti a többit.

 

Ha a nyár folyamán marad a napos meleg idő, akkor kicsit kevesebb levél is elég lehet, és a hónalj hajtások is segíthetnek. Valamennyi tápanyagot a többi hajtás is ad át, tehát nem kell, hogy minden hajtáson teljesüljön a 8-10 levél/fürt. Mindenesetre, azokon a tőkéken ahol teljesen felborult az lombozat-termés egyensúly, érdemes a fürtöket ritkítani.

 

Üdv,

Előzmény: Maci_P (18973)
gardonyim Creative Commons License 2015.07.10 0 0 18977

Lisztharmat ellen jó a Vivando vagy a Ciflamid, ha kapsz ilyet. Sajnos nehéz őket beszerezni. Esetleg lehet Quadris-t használni, bár az lisztharmat ellen véleményes.

 

Ha nincs erős lisztharmat nyomás nálad, akkor a kén is elég, annak az ÉVI-je 0 nap. A Topas-t és más azol tipusú szereket (Systhane, Bumper) én már hanyagolnám, azok a gyors növekedés időszakában hasznosak a következő fordulóig kifejlődő új levelek védelmére, de fürtvédelemben nagyon rossz hatásfokúak.

 

Ha erős fertőzésed van, akkor Karathane-t használj.

Előzmény: kavicsos64 (18964)
gardonyim Creative Commons License 2015.07.10 0 0 18976

Szerintem ilyenkor már nem sok értelme van szisztemikus felszívódóval permetezni, különösen nem peronoszpóra ellen. A fürtök jelenlegi fejlettségi állapotukban már nem tudnak fertőződni. Az persze elvileg elképzelhető, hogy egy korábbi fertőzés tünetei most vagy a közeljövőben jelennek meg a bogyókon, de ezen már semmilyen felszívódó növényvédőszer nem segít (a fertőzés után 3-4 napig tudnak gyógyítani). A helyedben rézzel permeteznék, ha egyáltalán kell ebben a szárazságban permetezni peronosz ellen. Én idén még egyetlen olajfoltot sem láttam és a múlt heti kánikula még tovább csökkentette a (nem létező) fertőzési nyomást.

Előzmény: kavicsos64 (18964)
miglinc Creative Commons License 2015.07.10 0 0 18975

Megpróbálom meg egyszer:

alfi13 Creative Commons License 2015.07.09 0 0 18974

Azért tegyük tisztába azt a Ridomil gold-ot.

Ridomil Gold MZ 86 WG  ebben mankoceb (Dithane) és mefenoxam van. ÉVI szőlőben 56 nap

Ridomil Gold Plus 42,5 WP rézoxidklorid és metalaxil van. ÉVI szőlőben 21 nap

Előzmény: juhosttt (18966)
Maci_P Creative Commons License 2015.07.09 0 0 18973

Mennyire csináltam rosszul? Ha pár napon belül valamilyen felszívódót kap, az már késő?

 

És ha jól értem, azon a  vesszőn, ahol alig maradt levél, dobjam le a fürtöket, mert nincs értelme megtartani. Az ezután esetleg előbújó hónaljhajtások még segíthetnek az érlelésben?

 

Köszi

            Maci

Előzmény: kavicsos64 (18965)
Kukuma Creative Commons License 2015.07.09 0 0 18972

A képet a beillesztés nagyba kattints nagyobb lesz a képed 

Előzmény: miglinc (18968)
juhosttt Creative Commons License 2015.07.09 0 0 18971

Ridomil gold mz-re gondolhatott!

 

Kicsit megtévesztő ez a név hasonlóság, meg hogy csak az utolsó név az eltéről. Plus vs mz

Előzmény: arpad-lajos (18970)
arpad-lajos Creative Commons License 2015.07.09 0 0 18970

Ridomil Gold plus (peronoszpóra ellen)ebben nem mankoceb, hanem réz van. évi:21 nap +Topas (lisztharmat ellen) évi: 14 nap

Előzmény: kavicsos64 (18964)
arpad-lajos Creative Commons License 2015.07.09 0 0 18969

Ezekről a mini képekről semmit sem lehet megállapítani. Ne lebutított képet tegyél fel.

Előzmény: miglinc (18968)
miglinc Creative Commons License 2015.07.09 0 0 18968

miglinc Creative Commons License 2015.07.09 0 0 18967

Sziasztok!Segítségre lenne szükségem,mi baja lehet a szőlőmnek.Rendszeresen permetezem,levéltrágyát is kapott már kétszer,és így néz ki.Az utóbbi két,három évben jelent ez meg a szőlőben de nem íjjen mértékben.Most ez valami brutális.Érdekes,hogy a fekete szőlő szép zöld,a fehér pedig így néz ki.Mi lehet a baj?Tanácstalan vagyok,kérlek titeket segítsetek.

juhosttt Creative Commons License 2015.07.09 0 0 18966

A ridomil goldban mankoceb van.

Előzmény: kavicsos64 (18964)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.07.09 0 0 18965

Jégverés után mindig felszivódóval kéne fertötleníteni a sebeket ! Fürtönként 8-10 levél kéne ahhoz hogy jól beérjenek a fürtök!

Előzmény: Maci_P (18963)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.07.09 0 0 18964

A ridomil gold évi. ideje 56 nap ez normális ? A dithane is 56 nap ? Ma vettem vegyszereket ,ilyeneket máskor is használtam már de ez most meglepett ,kérdés van -e a csemege szőlőimnek még 56 nap hátra. Valami jártasabb szőlész mondhatna valami rövidebb évis felszívódó+ kontakt vegyszert peronoszpórára ,és lisztharmatra !

Maci_P Creative Commons License 2015.07.09 0 0 18963

Hello!

Tegnap volt egy durva jégeső, a levelek jó részét leverte, komplett fürtöket is, és nagyon sok bogyót is, kilátszik a mag is néha. Cabrio Top volt itthon, és még adtam hozzá rezet is (Astra). Ez elég lehet, hogy a maradékot megmentsem? És a kevés levél elég lesz egyáltalán, hogy beérjenek a fürtök, vagy dobáljak le még belőlük majd valamennyit?

Köszi

            Maci

Marcuszka Creative Commons License 2015.07.09 0 0 18962

Köszönöm a választ, akkor legalább emiatt nem kell újra permeteznem. Reggel nyolcig mindig befejeztem, de úgy látszik jobban jártam volna, ha kihagyom. Remélem azért marad meg valamennyi így is.

Előzmény: gardonyim (18960)
gardonyim Creative Commons License 2015.07.09 0 0 18961

Valamennyit segíthet, ha leszeded, de szinte biztos, hogy ott van már a levelek fonákján is, csak nem vetted észre. Az összes fertőző telepet nehéz lesz kézzel megsemmisíteni... Én permeteznék egyet a helyedben. Ha bio akarsz lenni, akkor narancsolaj+kén mehet, ezeknek az ÉVI-je ráadásul 0 nap.

 

Üdv,

Előzmény: Battaglia (18959)
gardonyim Creative Commons License 2015.07.09 0 0 18960

Ez nekem perzselésnek tűnik. 25 fok felett, vagy erős napsütésben ne permetezz, különösen ne kénnel! Melegben csökkentheted a kén dózisát, közelebb az előírt minimumhoz. Lehetőleg valami jó minőségű (szemcseméret eloszlás) ként használj, pl. Thiovit-et vagy Kumulus-t!

 

Üdv,

Előzmény: Marcuszka (18958)
Battaglia Creative Commons License 2015.07.09 0 0 18959

Az egyik szőlőn vagy két fürtön is látszik a lisztharmat. Eddig nem permeteztem. Segít ha leszedem a két fürtöt?

Szellősen tartom a tőkét, ez is ott fertőződött ahol a szomszéd telke el van hanyagolva és a sok gaz felfutott a kerítésre. Eger1 fajtáról van szó.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!