Magamba gyűjtöttem némi információt innen és ez alapján (illetve emlékeimből idézve, nagyapámtól tanultak alapján) készítettem el a cseresznye cefrét.
Csemperagasztó keverőjével alaposan összeturmixoltam a gyümölcsöt, ennek folyamodványaképpen már aznap estére vastag bugyogó bunda keletkezett rajta.
Napjában kétszer megkeverve, ledolgozva a bundát a lébe, az ötödik nap megállt a bugyogás, bundaképződés és leülepedett a sűrűje és tiszta lé lett felül.
Jellegzetes cefreillata van a dolognak szép tiszta a lé és a sűrűje leülepedett, legalul a maggal.
Létezik, hogy ennyi idő alatt kész a cefre és főzhető?
Lesz ebből valami, vagy valahol félresikerült a folyamat?
Nem kapott pektinbontót, élesztőt, csak némi cukrot (60 liter cefréhez 3 kilóval).
Nekem valahogy a régi időkre emlékezve túl gyorsnak tűnik a dolog.
Az első pálinkafőzésem egy barackcefréből indult . A finomításkor szépen éreztem az átmenetet az acetonos rész határozottan elkülönült. Azt gondoltam hogy ez gyerekjáték, tévedtem az a cefrém kevésbé jó volt ,óvatosan fogalmazva . Több dolgot tudok a cefrézésről, egyre jobb, egyre nehezebb az elválasztási határokat megállapítani. Nagyon egyet értek , valóban ez a legnehezebb és inkább az előpárlatnál! A végén kevésbé vagyok bajban . A rézelejét ,én még soha nem láttam kékesnek , nem is láthattam,hisz minden finomítás előtt citromsavval átmosom,mégis fél%-ot kóstolás nélkül kidobok, nem merem berakni pedig szerintem jó! Kezdek már én is bátorodni , most a két% -ból már egy alatt vagyok!:-)
Szerencsémre itt a környéken rengeteg gyümölcsünk van. Van egy pár idősebb szomszéd boldogan ideadná ingyen is csak ne menjen tönkre! talán ez is közrejátszik ,hogy most még nem főzöm ki az epupt!
Igen, igazad van, az akkusav egyáltalán nem veszélyes, én pölö mérőhengerbe kimérek egy adagot, majd csap alá, víz rá, (az az eleve 37%-os oldat nem fog fröcskölészni), bele a hordóba, oszt ph mérő.
..."Érthető ,hogy aki 50 körül átáll utópárlatra az még hasznosítja !"...
...hidd el, nem csak az... ....aki rendszeresen olvassa a fórumot (kicsit régebbről is), az már többször találkozott evvel a témával...többek szerint cefre, mások szerint főző cucc függő ez a sokat emlegetett utópárlat...még az is felmerült már, hogy esetleg ízlés dolga is lehet...abban azonban mindenki egyetért, hogy finomításkor, érdemes már 50%-körül odafigyelni, különszedni és gyakrabban figyelni a "főtt-fazék" szagra...
... az enyém full réz cuccos és volt már, hogy 30%-ig is "lemehettem" finomításkor, mire azt mondtam, hogy na ezt már nem rakom bele...fontos a "szimatolás" mellett, vele párhuzamosan a kóstolgatás is...Miklós1 fogalmazta meg nagyon jól, hogy ehhez kell az igazi gyakorlat... kezdetben általában, mindenki kicsit többet vesz el, az elejéből is, meg a végéből is, hogy elkerülje a legjellemzőbb főzési hibákat, elő-utópárlatosság...de a gyakori főzések alkalmával, kis odafigyeléssel, már az utópárlat elválasztása is jobban megy... mert lehet hogy már halványan elkezd a főtt fazék-szag érződni, de kóstoláskor
meglepően finom aromák jönnek (még a vége felé is), ami bizony még nagyon kell a jó páleszünkbe, hogy finomabb legyen...az a halvány rossz-szag persze egyre erősebb lesz,
de ehhez kell a gyakorlat, hogy ezt még beleteszem, mert még nem annyira durva, hogy elrontsa az egész párlatomat, de ha nem teszem bele, akkor meg aroma szegényebb lesz...a rossz szag meg, ahogy Te is említed, egy kismértékben ki is szellőzik...de ezt már mindenkinek saját magának kell begyakorolnia...
...tehát én ha 35-nél "vágom" el, akkor is elteszem az utópárlatot, az előpárlattal rézelejével együtt...
Nagyon gondolkodom egy kis kajszi becefrézésében (100-200 kg). A problémám annyi, hogy a hónap végén mennénk nyaralni és szerintem nem lesz időm kifőzni a nyaralás előtt a sok meló miatt. Olvastam, hogy a kiforrás után be lehetne savazni 2.8-3 PH ra. Ha ezt megcsinálom, szerintetek kibír 2-3 hetet, ha légmentesen lezárom és lent marad a pincében? Jó pálinkát szeretnék. Tavaly ősszel az itt összeszedett tudással csináltam meg a körte és alma pálinkámat és mind kettő igen-igen jó lett.
Légyszi, ne ijesztgesd a kedves fórumtársakat a kénsav hígítás veszélyeivel!
A vízbe savat szabály csak a tömény, azaz 100%-os kénsav esetében előírás, ilyet meg nem lehet akárhol venni,de ha valaki ezzel találkozik, ajánlatos betartani. Ez a tömény kénsav erős higroszkópikus(vízmegkötő) és hőfejlesztő képessége miatt van.
Az akkusav, ami hígított, már teljesen mindegy hogyan lesz hígítva, nem fröcsköl, nem veszélyes, akármire/akárkire is hivatkozol.
Bármilyen alkoholos ital fogyasztásakor az emberi szervezet köztes terméket készít az etilalkoholból: acetaldehidet!
Ez a vegyület felelős a másnaposságért, a szapora szívdobogásért, a szarul vagyok érzésért, a ketózis nevű orvosi fogalomért, az acetonszagú leheletért, a zsírmájért, a vér magas triglicerid szintjéért....., hadd ne soroljam tovább.
Az biztos,hogy ez az a pálinkahiba ,amitől fáj a fejünk! Szépen le tudjuk választani az előpárlattal! Jó cefrézéssel nincs sok benne! Ez számomra azt jelenti savazzunk nyugodtan nem lesz ecet, nem lesz etil-acetát!
A jellegzetes teknokol szagú etil-acetát egy szerves észter vegyület, ecetsav és etanol reakciójával, általában savas katalizátor, például kénsav jelenlétében keletkezik.
1.Először valóban "belinkeltem",a kategorikus kijelentésed miatt! 2.Valószínűleg elkerülte a figyelmedet a 101184-es hozzászólásom.Egyébként részemről befejezettnek tekintem az UP dolgot.
...na pályinkás jó napot...egy ideje már figyelem, hogy kifőzzem, ne főzzem, előpárlat-utópárlat...akkó elmondom, hogy én hogy csináltam és ebből mindenki azt veszi ki magának, amit akar...
...én már az elejétől sajnáltam kiönteni az egyébként kristálytiszta, de sokszor 80% körüli rézelejét is...gondoltam grillgyújtónak nagyszerű lesz...de az év során, egyre több elő és utópárlat gyűlt össze, amit egybeöntöttem, mert közben a fórumon is egyre többen írták, hogy az év végén ezt is lefinomították és volt aki likőrt csinált belőle, volt aki vegyesnek ágyazta és egész jó lett...nos én is kifőztem, úgy hogyan másodikra finomítunk... 25%-ra hígítva, mert 30-körül volt az egész...ebből már elöntöttem a rézelejét (pedig ez is gyönyörű tiszta volt) és az elején az 5-poharas módszerrel, majd a végén (50%-tól) kóstolva-illatolva, gondosan ügyelve az utópárlatra is, ahogyan Snapszitól tanultuk...
...nos megmondom a frankót, hogy amikor már a középpárlati rész csordogált sejtettem, hogy azért ez talán mégsem lesz rossz, SŐT...igaz volt benne eper, cserkó, meggy, kajszi, szőlő, őszi és körte is, amik külön-külön is nagyon kellemesek voltak...
...így aztán én azt mondom, hogy megéri vele kísérletezni, mert még akár kellemesen
jó dolog is kijöhet belőle...egy biztos, hogy sokkal jobb volt, mint némelyik, bérfőzdében kifőzetett (nem fórumosan cefrézett), 52%-os nyomjelzős "háziszőttes" rettenet...