Idei első kérdésem: meggy esetében mennyire nagy probléma, ha elmarad az aprítás? (Gondolom, a kihozatal lesz kevesebb.) Még szombaton hoztam haza nagyobb mennyiségű gyümölcsöt, és hát a fúró -- mikor, ha nem most -- éppen besz*rt. Úgyhogy, nem volt mit tennem, összekészítettem így, pektinbontóval, élesztővel. Nekem sem igen habzik, ahogyan lejjebb írta egy másik kolléga is, csak kellemesen sistereg.
Igen ,de ha belegondolunk a mai információs világban a hétköznapi emberek is könnyedén hozzájutnak a cefrézés alapjaihoz ,hogy tisztában legyen ,hogy tud finomabbat ,többet főzni ugyanabból a gyümölcsből! Az már más kérdés,hogy mik a lehetőségei? Többször látok cefrés hordót tűző napon, mekkora javulást tudna csak azzal elérni ,ha árnyékba teszi! Egyik barátom kisebbik fia a nagyanyja meggyfájáról leszedett közel két mázsát ,segítettem neki becefrézni! Le a kalappal ,szépen lemosva ügyesen utánaolvasott,úgyhogy van pozitív példa is!
Tavaly még totál fogalmatlanul készült a ringlóm, vadélesztő, ráadásul meg is ecetesedett a cefre, a belőle készült "pálinka" elő- és utópárlatos is lett, meg úgy általában minden csak nem kellemes. Gondoltam csak ki lehet szedni azt az alkoholt belőle valahogy, és jó eséllyel kinyerhető a mélyebb, szilvalekvárosabb aroma is. Olvastam valahol hogy ha cefrébe keverjük az elrontott pálinkát akkor a gyümölcshús hidrolízissel felszívja a csúnyaságokat belőle, aztán a moslékban már senkit nem bánt hogy ecetes. Ringlóban amúgy sem keresem a "magas", előpárlat-közeli aromákat, lehet hogy kissé petyhüdtebb lesz az összhatás de az utóíz majd kárpótol.
Mostani piros- és sárgaringló cefréjét már okosabban kezeltem, igaz hogy csak húsz liter lett összesen (kékből lesz ötven, az külön sztori), egy kotlányi alszesz készült az új cefréből, és egy másik alszesz a rosszpálinkából meg a cefre maradékából. Ezeket fogom majd együtt finomítani, ha sokat ki kell hajítani az elejéből az sem okoz megrázkódtatást, inkább legyen három liter finom "kármentett" ringlóm mint hat liter amit senki nem iszik meg jó szívvel. Ennél azért remélem picit több lesz a kihozatal. :)
A szódabikarbónás trükk nagyon hasznosnak ígérkezik, bár remélem nem lesz rá szükségem.
Hogy hétköznapi emberek közt tévhitek vannak, nem csodálkozom,de profinak gondolt főzdések hülyeségeket beszélnek, közben észt is osztogatnak,az már durva.
Köszönöm, akkor az lesz. Éppen csöpög a tavalyi (elég rosszul elválasztott, cefréje sem volt hibátlan) ringlópálinka tisztázása, feltettem belőle hat litert, normálisan kierjedt idei ringlócefre utolsó litereivel és kis vízzel hígítva húszra, hetvennél indított de ötvenig irtózat ecetszagú, most már harminc körül tart és finom lekváros. Persze mindez össze lesz keverve az új ringló-alszesszel és úgy fogom lepárolni. Van valami ökölszabály hogy mire kell figyelni később a keverésnél? Hogy mi kerüljön bele? Elejéből az ami nem szúrós, végéből az ami nem savanyú-keserű? Nem olvastam erre vonatkozó pro tippeket sehol sem pedig kerestem..
Végül mégiscsak tököltem egy kicsit, hűtöttem az opálos páleszemet mélyhűtőben 2 napig, aztán átengedtem vattaszűrőn (vatta, papírszalvéta, tölcsér). Talán egy kicsit használt az eljárás, de a teljes sikertől messze van. Mivel az íze viszont elég jó, úgy döntöttem így is el fog fogyni, nem szarakodok vele tovább :) Talán a pihentetés végén majd megpróbálom még egyszer, de most azt hiszem, inkább még akkor sem.
Pár éve a fórumról hoztak spéci anyagot. Cefrézőgép, fajélesztő, élesztőtáp, savazás, pektinbontó, stb. Olyan opálos lett a pálinka, magam is meglepődtem. Nálam ilyen nem szokott előfordulni. Soha nem derül ki mi volt a gond.
Jut eszembe,egy környékbeli főzdével időpont egyeztetés,(kb 100-120l)....mondom a hölgynek még fán van az anyag,csak előre szeretném lefixálni.Azt mondja -mire kiforr az 1hónap,mikor mondom neki van hogy 4nap,MIICSOODAAAA!!! el kellett tartanom a telefont,egy másik szintén főzdés hölgy a savazáson csodálkozott.Bujkált bennem a kisördög,a fórumot beajánlom Nekik.
Tavaly 250l-t becefréztem,a hordó 3/4-ig volt és emelte a fedőt rendesen,nagyon tud forrni.Pontosan már nem emlékszem hány nap,de gyorsan egy héten belül kiforrt.
Nincs tapasztalatom ezzel a kis sárga szilvával, ezért kérdezném: vasárnap este dolgoztam fel 40 kg-ot. Megmosva, zúzva, élesztőzve, stb. Intenzív forrás már 2-3 óra elteltével. Azonban ma reggelre szinte teljesen megnyugodott. Ez 4 nap. Alig 6-8 percenként buggyan a kotyogó? Lehetséges, hogy ilyen gyorsan elkészült a cefre? Mondom, nemhogy ilyen sárga szilvát, de még hagyományosat sem cefréztem soha.
..."Láttam a teszkóban "vörösréz" bográcsot de nagyon vékony volt az anyaga."...
...miért kell, hogy vastag legyen??...kétkezes pallos csapást kell, hogy kivédjen???...ez nem az a sisak.DDD ...szerinted milyen mechanikai hatásnak van kitéve egy főző sisak???...a felszálló gőzöket, párákat terelgeti a páracsőbe...még a keverő sem koptatja, max a nedves szivacs, amivel letörölgeted, hogy szép legyen...:):):)
...addig élj, amíg az a főzéstől elkopik, hosszú életű leszel...
Nem vagyok benne teljesen biztos hogy a krómozott kénsav megfelelő lenne műanyag szeszfokmérő tisztítására, üveghez tökéletes és köszi a tippet. Műanyaghoz esetleg valami hasonlóképpen kiváló?
A magot főzés előtt szeded ki! Visszalapozol egy párat rézműves1 lefotózta ,hogy szedi ki a magot egy virágos rekesszel ,én is úgy csinálom! Raktál pektinbontót ,nagyon könnyű lesz ! Én a cukormentesek táborába tartozom ,ha a gyümölcs átlagos cukortartamú !
A mai nap szépen beindult a spontán erjedés, de biztos ami biztos, beletettem az élesztőt. Éjszaka azért majd kimegyek és rá fogok nézni, hogy mit művel vele. :)
A következő hordókat akkor már a keverőszáras megoldással fogom csinálni. Holnap veszek még egy hordót, így jobban szét fogom tudni osztani. A mostaniban tényleg kicsit sok került.
Akkor a következőkbe azonnal megy a pektinbontó és az élesztő is majd. A mag kiszedése/ benne hagyása nyitott dolog még. Amikor befejeződött az erjedés, akkor a sűrű rész préselése szőlőprésen jó megoldás lenne? Csinálta így már valamelyikőtök? A sűrű, rész kell a főzéshez, vagy csak a lé?
Miután a meggy már nagyon édes, ezért nem tervezek plussz cukrot beletenni. Bízom benne, hogy ez a minőséget fogja javítani.
A fokolóra akkor nem költök, a gyufás módszert ki fogom próbálni.
Ahogy Barkócza és Zsuzska is írta, eddig jól csináltad! A legfontosabb, hogy pépesítés után rögtön tedd bele az élesztőt, különben a vadélesztők beelőznek.
A pektinbontót is célszerű mindjárt cefrézéskor beletenni, de később is hatásos (folyósít).
A lényeg, hogy az élesztő rögtön kerüljön a cefrébe, a pektinbontó ráér kicsit később is, savazni (pH-t beállítani) meg akkor fontos, ha nem tudod rögtön kiforrás után főzni. (De ezeket én mind egyszerre megcsinálom, biztos, ami biztos...)
1-2 kg cukor/ 100 liter cefre még nem fogja gyengíteni a minőséget, csak vízben feloldva add hozzá.
A meggynek elég alacsony a pH-ja, nemigen kell savazni. De a papír pH mérőt felejtsd el, mert a meggy erősen fest és csak erős saccolás lesz a vége, úgyhogy fölösleges.
A cefre fokoló is csak kidobott pénz, sokra nem jutsz vele. Biztosabb a "gyufa próba". Ha már nem alszik el a cefre fölött az égő gyufa, akkor már nem termelődik széndioxid, tehát már nem erjed.
Az olaj nem tudom, mennyire jó, de pl. van aki vékony fóliát terít a cefre tetejére és arra vizet önt, így zárja légmentesen a cefréjét.
Igyekezz mielőbb főzni, mert 5-7 nap alatt készen van! (Pláne, ilyen melegben!)
Tegnap írtam, hogy alig habzik a meggy cefrém. Na mára beindult, mint a gőzmozdony. 2 óránként vissza kell nyomjam bundát, hogy el ne lőjje a kotyogókat!