Keresés

Részletes keresés

gabor0036 Creative Commons License 2014.07.05 0 0 100919

Publikus az e-mailem, írj már rám mert a tiéd nem jo. 

Előzmény: Szkajvolker Lajos (100858)
rézműves1 Creative Commons License 2014.07.05 0 0 100918

...ha viszont "pácpasztával" lekezeli, akkor eléggé kultúrálttá teheti a varrat fonákját...

Előzmény: hal65 (100916)
hevezoli64 Creative Commons License 2014.07.05 0 0 100917

:)

 

Előzmény: Babar66 (100912)
hal65 Creative Commons License 2014.07.05 0 0 100916

Ha a kérdés arra vonatkozik nem lyukad-e át, akkor a válasz nem. Ha arra, hogy látható-e a hegesztés a túloldalon, akkor a válasz igen.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (100879)
Feriba51 Creative Commons License 2014.07.05 0 0 100915

"Elmondta , hogy az Ő főzdéjében se nem egylépcsős , se nem kisüsti

eljárással megy a főzés , hanem a kettő közötti általa kifejlesztett technológiával ."

 

Na, valahol itt vagyunk mi is egyik kollégával és "egymenetesnek" neveztük el az eljárást. Egyszer főzzük, de a kinyert párlat töménysége jól elmarad  az egylépcsősöktől. Az utópárlat leválasztásánál pontosan ott vagyunk, mint a kétlépcsős esetében, olyan 45-35 foknál állunk le általában.

 

Az összegyűlt utópárlat tisztázása pedig egy jó példa arra, hogy az utópárlat is azt tartalmazza, amit a cefre csak egy kicsit töményebb az alkohol benne. Íz és illatanyag pedig van benne bőven.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: héjja60 (100896)
sogi01 Creative Commons License 2014.07.05 0 0 100914

                                                vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

Előzmény: sogi01 (100886)
TINTUS Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100913

"hogy mikor is érdemes beoltani a cefrét nem nagyon találtam."

 

nem elég figyelmesen olvasgattad a reggeli linkben megadott tanulmányokat, útmutatókat, kezd el még egyszer.

 

Gyufapróba?

 

Azért a magozás nem 5 perc lesz, légy türelmes.......:))

Előzmény: Ádám0691 (100904)
Babar66 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100912

Azért ezzel a fizika/kémia problémával itt, pálinka főzéskor csínján bánnék...

Előzmény: bezzeg Jani (100901)
rézműves1 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100911

...nagyon szívesen...ezért van ez a fórum!!...mi is sokat kaptunk tőle...olvassátok szorgalmasan és talán kevesebb lesz a kérdés is, mert minden itt van, sokszor leírva...használjátok a keresőt!!!...

Előzmény: joededy (100900)
Ádám0691 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100910

Köszönöm szépen!!! Igen igen, a magot mindig kiszedem, leszűröm főzés előtt! 

Előzmény: Babar66 (100905)
foxrudi Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100909

Szia.

Ügyesen megcsináltad a készüléked,viszont van egy észrevételezésem,ha a képen jól látom.

  A két tányérod kúpja meredek,és nem fedi el teljesen a víz,mivel magasabban van mint a külső perem teteje.Így nem tölti be tökéletesen a szerepét.Általában a kilépő cső a szint.

  Üdv:Foxrudi

Előzmény: bezzeg Jani (100880)
snapszmester Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100908

Nagyon tudományos a hozzászólásod. Talán csak abban egészíteném ki hogy itt nincsenek

gázok. Gőzök vannak. A gázokat elég nehéz házi körülmények között  cseppfolyósítani.

Előzmény: bezzeg Jani (100901)
Szilvórium65 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100907

Remélem nem a finomítás alkalmával fog kipucolódni a hűtőm ettől a kékes cucctól! Lehet, hogy finomítás előtt megpróbálom kimosni valamivel. Mit javasoltok?

Üdv, Sz.65

Előzmény: Tucso69 (100890)
Babar66 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100906

Ja, és azért főzés előtt szűrd ki a magot, mert azzal együtt főzve "marcipán pálinka" lesz. (Bár van aki szereti...)

Előzmény: Ádám0691 (100904)
Babar66 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100905

Most már ne tegyél bele semmit, hisz ennyi idő alatt már kész van!!!  Főzd! (A vad élesztők már tették a dolgukat)

Az az élesztő, meg táp majd jó lesz máshoz. De ahhoz majd rögtön a mosás, pépesítés után add hozzá!

Üdv!

Előzmény: Ádám0691 (100904)
Ádám0691 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100904

Tisztelt fórumtársak!

Még új vagyok az oldalon, de sokat olvastam ezt a topicot, ezért is döntöttem úgy, hogy regisztrálok végre. Nekem a következő problémám lenne. Adott 210 l kiváló cseresznye cefre amit 06.23 kor történt a leszedés majd a pépesítés. Magozva nem lett. Nos én rendeltem még jóval előtte cseresznye cefréző csomagot ami a következőkből állt. 

  • Uvazym Colour 5gr
  • Uvavital tápanyag 2db
  • Uvaferm CM élesztő 2db

Sajnos a csomag csak a mai nap érkezett meg, egyéb rajtam kívül álló okok miatt.  A cefre előző hét kedd-szerda óra forr, kezdetben igen magas "bundát" produkálva, mára már egy vékony réteg található meg felül. A ph szint tökéletes 3-as pH-t produkált.  Kérdésem az lenne, hogy érdemes még ilyenkor a fajélesztőt bele rakni, és a többi hozzá valót, vagy rontani a helyzeten? Régóta főzők pálinkát (szilva-körte), de őszintén szólva nem ástam még bele ilyen mélyen magam, hogy élesztőkkel és egyéb tápanyag pótlókkal dolgozzak. A pálinkák amit jó magma főztem, jól sikerültek mások elmondása alapján.

Sokan olvastam a témában, de arra való leírást, hogy mikor is érdemes beoltani a cefrét nem nagyon találtam. De gondolom a forrás megindulása előtt célszerű. 

Nagyon szépen köszönöm a segítséget előre is! További szép napot kívánok mindenkinek! 

Üdv: Ádám

gti16v Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100903

kedves fórum társak,akkor jó ez így? köszönöm szépen

Előzmény: gti16v (100871)
golyós Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100902

Talán annyit pontosítanék, hogy ahol a cefrével érintkezik ot tényleg eltűnik az ón. A pára közegben oké.

üdv.g.

Előzmény: joededy (100900)
bezzeg Jani Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100901

Az erősítésem célja inkább kémia mint fizikai jelentőségű.

Tudod a kémiai reakció minden olyan folyamat, amely során új anyag keletkezik.

A reakció lényege az, hogy az egymással reakcióba lépő anyagok kötései felbomlanak, és új kötések jönnek létre.

Ez azért lényeges, mivel mi vegyületmolekulákkal dolgozunk, és az új anyagok keletkezése függ a hőmérséklettől és eltöltött időtől.

A gázok molekulái saját méretükhöz képest nagy távolságra vannak egymástól közöttük nincs számottevő kölcsönhatás. (Hőmozgás során rugalmasan ütköznek.)

Hűtéskor lassul a molekulák mozgása. Elérhetünk olyan hőmérsékleti értéket, melynél a molekulák nem képesek egymástól eltávolodni, a gáz cseppfolyósodik.

 

A tesztalanyok elmondásai szerint, a pálinkám sokkal kövérebb.  

  Mikor a meggy cefrét 10 nél vágtam, az üstből ki engedve olyan volt az illata mint a frissen sült meggyes pitének.

Viszont mikor 5 nél vágtam elég ,,hányás" szaga volt, a kieresztett mosléknak. Erre a hányása nincs szükségem, hogy jelen legyen  az alszeszben.

Előzmény: körte51 (100894)
joededy Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100900

Szia

Köszönöm a válaszod,erre vártam,hogy valaki kimondja a tutit.Több helyen is kérdeztem,sőt utána próbáltam olvasni is de egyértelmű választ csak te mondtál a témában.Több ember azt mondta,hogy az ón egy idő után eltünik,hogy miért azt nem tudta.Akkor forrasztás ezerrel.

Mégegyszer köszönöm.

Előzmény: rézműves1 (100898)
héjja60 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100899

Még egy téma :

A múlt évben jobban figyeltem az utópárlat elvételre , aminek az eredménye az lett , hogy összegyűlt annyi mennyiség melyet már egy adagban érdemesnek tartottam

lefőzni. Volt közte körte ,barack, alma , birs , borpárlat , melyeket külön üvegekben 

tároltam a lefőzésük óta . Egy hónapja finomítottam le ezeket. Már az elején meglepődtem , mert kellemes íz és illat jött le és a végén is jó lett .

Diólikőrnek szántam e főzetet , de radikálisan csökkentettem mennyiségét.

Lehetséges az ,hogy az utópárlatok némelyikének közel egy éves érlelődése eredményezte a jó iz és illat összetételt ?

rézműves1 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100898

..."karmantyút  lehet-e lágyforrasztással rögziteni vagy csak a heggesztés a jó?"...

 

...mi az, hogy jó? tökéletes!...gyerekek, felejtsétek már el a páracsőnél, meg a rézspirálnál, hogy "heggesztés"...persze tudom, hogy keményforrasztásra gondoltál, de a most kapható "ólommentes" CIN-vagy forrasztóón, amit a vizesek és a fűtésszerelők is használnak, a mi céljainkra tökéletesen megfelel...arról nem is szólva, hogy mennyivel

könnyebb vele dolgozni...ráadásul a mostani folyasztószereket (zsírok, paszták) a sima víz is leoldja a forrasztott felületről, még a keményforrasznál is...

Előzmény: joededy (100891)
héjja60 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100897

Folyt .

Természetesen volt kóstoló is ! Kóstoltam az ezüst minősítésű tüskéskörte páleszt ,

jó volt , jobb mint az enyém , de legjobban a cigánymeggyből készített ízlett .

Hasonlóan jó volt még a nashi almából csinált pálinka ,- selymes lágyságú ,érdekes ízvilágú italt kortyintottam.

Csalódás volt a cserszegi fűszeresből ,bogyózottan készült párlat ,--több aromát és

illatanyagot vártam.

A pálinkafőzde a közelemben van , igyekszem látogatást tenni ,abban a reményben,

hogy a személyes jelenléttel talán közelebb jutok a titokhoz.

 

 

 

héjja60 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100896

Két hete falunap keretében egy rövid előadást tartott a kisgörbői pálinkafőzde mestere , végzettsége: vegyészmérnök,-a cefrézésről , főzésről ,stb.

Kiemelte a cefrézés fontosságát, szólt a berendezés összetételéről , a főzési technológiákról . Elmondta , hogy az Ő főzdéjében se nem egylépcsős , se nem kisüsti

eljárással megy a főzés , hanem a kettő közötti általa kifejlesztett technológiával .

Erről az eltérésről már korábban a Gasztroangyal műsorban is szólt .de ott sem árult

el semmit , mint ahogy a falunapon sem.

Tud-e valaki valami közelebbit e témában ?

bujukcekmece Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100895

A kicsit romlott bort kezeld! Szénsavas mész, szódabikarbóna, aktívszén!

Előzmény: joededy (100881)
körte51 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100894

Enyém is kifőtt! Hagyományos az itt tanultak alapján! Fajélesztős ,135 liter cefre,szintén cukormentes, 12,5 liter 50 fokos! 10 naposan került sor a főzésre!

Jó erős a rendszered visszahűtése! Az én előszeszemnél 30 fok alatt van ,arra törekedek ,hogy minél jobban kihígítsam magával,hogy minél jobban ízletes legyen!

Az a kérdés merül fel bennem, ha ennyire nagy a deflegmációd ,nem megy az ízek aromák rovására? Az ok ,hogy több alkohol!  Biztos finom a tiéd is, azért csinálod így!

Van ennek a módszernek valahol szakirodalma,vagy hol tanultad?

Előzmény: bezzeg Jani (100884)
héjja60 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100893

Üdv. a Tisztelt Társaságnak !!!!

 

"Száműzetésemet" megszakítva visszaolvastam a topikba.

Örömmel látom , hogy a tanítok továbbra is önzetlenül végzik áldásos tevékenységüket , míg a kezdők , napjainkban sem olvasnak , tájékozódnak ,csak

kérdeznek és egy durvább válasz esetén gyakran megsértődnek.

Ilyen tanítók között ezt nem szabadna tenniük .

Tucso69 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100892

Ja, az úgy rendben van! :-)

Előzmény: Pecabubus (100888)
joededy Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100891

Szevasztok

Köszönöm a tanácsot, megfogadom, hosszabbra veszem.A páracső toldásánál a karmantyút  lehet-e lágyforrasztással rögziteni vagy csak a heggesztés a jó?

Előzmény: rézműves1 (100889)
Tucso69 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100890

Akkor te is a Bezzeg Jani féle cefrefőzésnél-utópárlatra váltást alkalmaztad.

Pont, hogy engedned kellett volna, ha már így elkezdte kipucolni a hűtődet.

Akármilyen színű az alszesz, nyugodtan le lehet engedni, szűrés nélkül beleöntöd az üstbe, nem fog átdesztillálni!

Előzmény: Szilvórium65 (100887)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!