Keresés

Részletes keresés

sogi01 Creative Commons License 2014.07.05 0 0 100914

                                                vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

Előzmény: sogi01 (100886)
TINTUS Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100913

"hogy mikor is érdemes beoltani a cefrét nem nagyon találtam."

 

nem elég figyelmesen olvasgattad a reggeli linkben megadott tanulmányokat, útmutatókat, kezd el még egyszer.

 

Gyufapróba?

 

Azért a magozás nem 5 perc lesz, légy türelmes.......:))

Előzmény: Ádám0691 (100904)
Babar66 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100912

Azért ezzel a fizika/kémia problémával itt, pálinka főzéskor csínján bánnék...

Előzmény: bezzeg Jani (100901)
rézműves1 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100911

...nagyon szívesen...ezért van ez a fórum!!...mi is sokat kaptunk tőle...olvassátok szorgalmasan és talán kevesebb lesz a kérdés is, mert minden itt van, sokszor leírva...használjátok a keresőt!!!...

Előzmény: joededy (100900)
Ádám0691 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100910

Köszönöm szépen!!! Igen igen, a magot mindig kiszedem, leszűröm főzés előtt! 

Előzmény: Babar66 (100905)
foxrudi Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100909

Szia.

Ügyesen megcsináltad a készüléked,viszont van egy észrevételezésem,ha a képen jól látom.

  A két tányérod kúpja meredek,és nem fedi el teljesen a víz,mivel magasabban van mint a külső perem teteje.Így nem tölti be tökéletesen a szerepét.Általában a kilépő cső a szint.

  Üdv:Foxrudi

Előzmény: bezzeg Jani (100880)
snapszmester Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100908

Nagyon tudományos a hozzászólásod. Talán csak abban egészíteném ki hogy itt nincsenek

gázok. Gőzök vannak. A gázokat elég nehéz házi körülmények között  cseppfolyósítani.

Előzmény: bezzeg Jani (100901)
Szilvórium65 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100907

Remélem nem a finomítás alkalmával fog kipucolódni a hűtőm ettől a kékes cucctól! Lehet, hogy finomítás előtt megpróbálom kimosni valamivel. Mit javasoltok?

Üdv, Sz.65

Előzmény: Tucso69 (100890)
Babar66 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100906

Ja, és azért főzés előtt szűrd ki a magot, mert azzal együtt főzve "marcipán pálinka" lesz. (Bár van aki szereti...)

Előzmény: Ádám0691 (100904)
Babar66 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100905

Most már ne tegyél bele semmit, hisz ennyi idő alatt már kész van!!!  Főzd! (A vad élesztők már tették a dolgukat)

Az az élesztő, meg táp majd jó lesz máshoz. De ahhoz majd rögtön a mosás, pépesítés után add hozzá!

Üdv!

Előzmény: Ádám0691 (100904)
Ádám0691 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100904

Tisztelt fórumtársak!

Még új vagyok az oldalon, de sokat olvastam ezt a topicot, ezért is döntöttem úgy, hogy regisztrálok végre. Nekem a következő problémám lenne. Adott 210 l kiváló cseresznye cefre amit 06.23 kor történt a leszedés majd a pépesítés. Magozva nem lett. Nos én rendeltem még jóval előtte cseresznye cefréző csomagot ami a következőkből állt. 

  • Uvazym Colour 5gr
  • Uvavital tápanyag 2db
  • Uvaferm CM élesztő 2db

Sajnos a csomag csak a mai nap érkezett meg, egyéb rajtam kívül álló okok miatt.  A cefre előző hét kedd-szerda óra forr, kezdetben igen magas "bundát" produkálva, mára már egy vékony réteg található meg felül. A ph szint tökéletes 3-as pH-t produkált.  Kérdésem az lenne, hogy érdemes még ilyenkor a fajélesztőt bele rakni, és a többi hozzá valót, vagy rontani a helyzeten? Régóta főzők pálinkát (szilva-körte), de őszintén szólva nem ástam még bele ilyen mélyen magam, hogy élesztőkkel és egyéb tápanyag pótlókkal dolgozzak. A pálinkák amit jó magma főztem, jól sikerültek mások elmondása alapján.

Sokan olvastam a témában, de arra való leírást, hogy mikor is érdemes beoltani a cefrét nem nagyon találtam. De gondolom a forrás megindulása előtt célszerű. 

Nagyon szépen köszönöm a segítséget előre is! További szép napot kívánok mindenkinek! 

Üdv: Ádám

gti16v Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100903

kedves fórum társak,akkor jó ez így? köszönöm szépen

Előzmény: gti16v (100871)
golyós Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100902

Talán annyit pontosítanék, hogy ahol a cefrével érintkezik ot tényleg eltűnik az ón. A pára közegben oké.

üdv.g.

Előzmény: joededy (100900)
bezzeg Jani Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100901

Az erősítésem célja inkább kémia mint fizikai jelentőségű.

Tudod a kémiai reakció minden olyan folyamat, amely során új anyag keletkezik.

A reakció lényege az, hogy az egymással reakcióba lépő anyagok kötései felbomlanak, és új kötések jönnek létre.

Ez azért lényeges, mivel mi vegyületmolekulákkal dolgozunk, és az új anyagok keletkezése függ a hőmérséklettől és eltöltött időtől.

A gázok molekulái saját méretükhöz képest nagy távolságra vannak egymástól közöttük nincs számottevő kölcsönhatás. (Hőmozgás során rugalmasan ütköznek.)

Hűtéskor lassul a molekulák mozgása. Elérhetünk olyan hőmérsékleti értéket, melynél a molekulák nem képesek egymástól eltávolodni, a gáz cseppfolyósodik.

 

A tesztalanyok elmondásai szerint, a pálinkám sokkal kövérebb.  

  Mikor a meggy cefrét 10 nél vágtam, az üstből ki engedve olyan volt az illata mint a frissen sült meggyes pitének.

Viszont mikor 5 nél vágtam elég ,,hányás" szaga volt, a kieresztett mosléknak. Erre a hányása nincs szükségem, hogy jelen legyen  az alszeszben.

Előzmény: körte51 (100894)
joededy Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100900

Szia

Köszönöm a válaszod,erre vártam,hogy valaki kimondja a tutit.Több helyen is kérdeztem,sőt utána próbáltam olvasni is de egyértelmű választ csak te mondtál a témában.Több ember azt mondta,hogy az ón egy idő után eltünik,hogy miért azt nem tudta.Akkor forrasztás ezerrel.

Mégegyszer köszönöm.

Előzmény: rézműves1 (100898)
héjja60 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100899

Még egy téma :

A múlt évben jobban figyeltem az utópárlat elvételre , aminek az eredménye az lett , hogy összegyűlt annyi mennyiség melyet már egy adagban érdemesnek tartottam

lefőzni. Volt közte körte ,barack, alma , birs , borpárlat , melyeket külön üvegekben 

tároltam a lefőzésük óta . Egy hónapja finomítottam le ezeket. Már az elején meglepődtem , mert kellemes íz és illat jött le és a végén is jó lett .

Diólikőrnek szántam e főzetet , de radikálisan csökkentettem mennyiségét.

Lehetséges az ,hogy az utópárlatok némelyikének közel egy éves érlelődése eredményezte a jó iz és illat összetételt ?

rézműves1 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100898

..."karmantyút  lehet-e lágyforrasztással rögziteni vagy csak a heggesztés a jó?"...

 

...mi az, hogy jó? tökéletes!...gyerekek, felejtsétek már el a páracsőnél, meg a rézspirálnál, hogy "heggesztés"...persze tudom, hogy keményforrasztásra gondoltál, de a most kapható "ólommentes" CIN-vagy forrasztóón, amit a vizesek és a fűtésszerelők is használnak, a mi céljainkra tökéletesen megfelel...arról nem is szólva, hogy mennyivel

könnyebb vele dolgozni...ráadásul a mostani folyasztószereket (zsírok, paszták) a sima víz is leoldja a forrasztott felületről, még a keményforrasznál is...

Előzmény: joededy (100891)
héjja60 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100897

Folyt .

Természetesen volt kóstoló is ! Kóstoltam az ezüst minősítésű tüskéskörte páleszt ,

jó volt , jobb mint az enyém , de legjobban a cigánymeggyből készített ízlett .

Hasonlóan jó volt még a nashi almából csinált pálinka ,- selymes lágyságú ,érdekes ízvilágú italt kortyintottam.

Csalódás volt a cserszegi fűszeresből ,bogyózottan készült párlat ,--több aromát és

illatanyagot vártam.

A pálinkafőzde a közelemben van , igyekszem látogatást tenni ,abban a reményben,

hogy a személyes jelenléttel talán közelebb jutok a titokhoz.

 

 

 

héjja60 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100896

Két hete falunap keretében egy rövid előadást tartott a kisgörbői pálinkafőzde mestere , végzettsége: vegyészmérnök,-a cefrézésről , főzésről ,stb.

Kiemelte a cefrézés fontosságát, szólt a berendezés összetételéről , a főzési technológiákról . Elmondta , hogy az Ő főzdéjében se nem egylépcsős , se nem kisüsti

eljárással megy a főzés , hanem a kettő közötti általa kifejlesztett technológiával .

Erről az eltérésről már korábban a Gasztroangyal műsorban is szólt .de ott sem árult

el semmit , mint ahogy a falunapon sem.

Tud-e valaki valami közelebbit e témában ?

bujukcekmece Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100895

A kicsit romlott bort kezeld! Szénsavas mész, szódabikarbóna, aktívszén!

Előzmény: joededy (100881)
körte51 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100894

Enyém is kifőtt! Hagyományos az itt tanultak alapján! Fajélesztős ,135 liter cefre,szintén cukormentes, 12,5 liter 50 fokos! 10 naposan került sor a főzésre!

Jó erős a rendszered visszahűtése! Az én előszeszemnél 30 fok alatt van ,arra törekedek ,hogy minél jobban kihígítsam magával,hogy minél jobban ízletes legyen!

Az a kérdés merül fel bennem, ha ennyire nagy a deflegmációd ,nem megy az ízek aromák rovására? Az ok ,hogy több alkohol!  Biztos finom a tiéd is, azért csinálod így!

Van ennek a módszernek valahol szakirodalma,vagy hol tanultad?

Előzmény: bezzeg Jani (100884)
héjja60 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100893

Üdv. a Tisztelt Társaságnak !!!!

 

"Száműzetésemet" megszakítva visszaolvastam a topikba.

Örömmel látom , hogy a tanítok továbbra is önzetlenül végzik áldásos tevékenységüket , míg a kezdők , napjainkban sem olvasnak , tájékozódnak ,csak

kérdeznek és egy durvább válasz esetén gyakran megsértődnek.

Ilyen tanítók között ezt nem szabadna tenniük .

Tucso69 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100892

Ja, az úgy rendben van! :-)

Előzmény: Pecabubus (100888)
joededy Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100891

Szevasztok

Köszönöm a tanácsot, megfogadom, hosszabbra veszem.A páracső toldásánál a karmantyút  lehet-e lágyforrasztással rögziteni vagy csak a heggesztés a jó?

Előzmény: rézműves1 (100889)
Tucso69 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100890

Akkor te is a Bezzeg Jani féle cefrefőzésnél-utópárlatra váltást alkalmaztad.

Pont, hogy engedned kellett volna, ha már így elkezdte kipucolni a hűtődet.

Akármilyen színű az alszesz, nyugodtan le lehet engedni, szűrés nélkül beleöntöd az üstbe, nem fog átdesztillálni!

Előzmény: Szilvórium65 (100887)
rézműves1 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100889

...pályinkás jó reggelt...

 

...a 60-as főződhöz, (ha van helyed is) legalább 130-150 hosszú páracsövet csinálj...a 22-es ehhez jó méret és a 15-ös spirál is rendben van...a lefelé menő ág hosszának, szerintem nincs különösebb jelentősége...ott szűkítheted fokozatosan és a hordó hűtő kifolyócsöve, legyen a földtől legalább 35-40-centire, hogy alá férjen egy két tartozék is, pl. (epruvetta, kozmaszűrő, 5-literes befőttes üveg)...szűkítés...22-18, majd 18-15-re...

Előzmény: joededy (100862)
Pecabubus Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100888

Nem csúnyán és ész nélkül hanem ésszel elválasztva finomításnál, ezt értem alatta.  :)

Előzmény: Tucso69 (100883)
Szilvórium65 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100887

Sűrű csöppekben jött az anyag, vékony sugár nem volt. Nem akartam növelni a fűtést, mert így emelkedett szép lassan, egyenletesen a hőmérséklet. Kétszerre főztem, mindkétszer az első cseppek megjelenésétől számítva egy óra alatt jött le az alszesz. 15 fok alatt már nem volt olyan jó illata és az edény szélén kékes csík jelent meg, úgyhogy azt már kiöntöttem. De akkor, ahogy Te is és Bezzeg Jani is írtátok, ez a mennyiség reális.

Üdv, Sz.65

Előzmény: Pecabubus (100878)
sogi01 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100886

                                                       vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

Előzmény: sogi01 (100865)
bezzeg Jani Creative Commons License 2014.07.04 0 0 100885

No akkor ,,   LEDOBOM A TÜZET   "

Előzmény: Babar66 (100882)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!