Keresés

Részletes keresés

fatumdoki Creative Commons License 2007.06.20 0 0 1880

Most nincs kedvem gépelni mert egy lusta diszó vagyok:

Tagjainak különös kinézete és érdekes viselkedése miatt nem kerülheti el figyelmünket a sáros kaszáspókok családja. A család jelenléte egy régi megfigyelés alapján a fülöpházi területen mindenképpen biztos, csupán a pontos faji meghatározás maradt el. Legvalószínûbbnek látszik a sáros kaszáspók (Anelasmocephalus cambridgei), de számításba jöhet a lapos kaszáspók (Trogulus tricarinatus) is (6. ábra). Rejtett életüket jellemzően nedves környezetben töltik, szívesen tartózkodnak korhadó falevelek közt, mohában, de kertekben is tanyázhatnak. Lomha mozgású állatok, veszély esetén hosszú ideig halottnak tettetik magukat. Részben ezért, részben a testükre tapadt, az egyedeknek furcsa megjelenést adó földpiszok miatt nehéz rájuk akadni. A sáros kaszáspók első pillantásra könnyen összekeverhető a ránézésre méretében és kinézetében igencsak hasonló pókunkra emlékeztető poloskafajjal.

 

Előzmény: elanorsilver (1879)
elanorsilver Creative Commons License 2007.06.18 0 0 1879

 Sziasztok!

 

Nagy-nagy örömömre szolgált, hogy rátaláltam erre a fórumra, mert lakik a kertünkben egy olyan pók, amit nem ismerek. Tavaly találkoztunk vele először, amikor a kutyánk - Mazsola - meg akarta enni. Erre a pók védekezésképpen "ráfújt" valamit - mi erre tippelünk, mert Mazsi sirdogált egy kicsit az eset után.

 Körülbelül egy héttel ezelőtt sikerült lencsevégre kapnom az állatkát, ezeket a felvételeket fogom most felrakni ide.

 A harmadik képet nem én csináltam, hanem az interneten találtam. Ez szerencsére profi felvétel, úgyhogy szerintem elég jól látszik rajta a pók.

 Ha valaki felismeri a pókot kérem írjon, mert már nagyon kiváncsiak vagyunk, mi a neve - mivel még nem említettem, de mi egy könyvben sem találtuk meg.

Előre is köszönöm!

 

 

  

pók01pók02pók03
Törölt nick Creative Commons License 2007.06.17 0 0 1878
A keresztes pókok az abakban jól vannak, már két nagy van, megosztoznak a két ablak között, és legalább 8 kicsike. Az a baj, hogy este jönnek csak, mikor már sötétedik, ezért a potrohuk alapos megfigyelése problémás, valamint mostanában inkább a hasukat mutatják.

Keresztes hasa



A plafoni pók (a második) pedig kotlik tovább a hálócsomóját, amelyben már láthatóak a kispókok.
Kispókok
A kivágatban bennehagytam a lábának a végét, viszonyítás képpen. Az egész pók kb 7mm, plusz a lábai.

A kérdés az, hogy hogyan lehetne az egész pereputtyot kiköltöztetni anélkül, hogy bántódásuk esne. A barátnőm annyira nem szereti őket, mint én. (Mondjuk azért én is csak úgy távolról :))
Előzmény: L.G.M (1877)
L.G.M Creative Commons License 2007.06.16 0 0 1877
Hi! Zúgpók biztos nem lehet,sokkal hosszúkásabb a potroha hosszabbak a szövőszemölcsei mint ennek az állatnak a szín se stimmel,hogy mi lehet viszont a lábak tartása és test arányai alapján valamilyen karolópók talán,ha jól látom a képen a szemek elhelyezkedése is erre val,de ez nem biztos,mert(szokásos)nem látom nagyítva képet mobilon. A keresztespók szerintem Araneus bicentenarius,bucii a képen nem igazán látszik hogy a fejtor alatt a potrohon van-e két dudor? Ha igen vszeg bicentenarius ha nem akkor ennek is rendesebben utána kel néznem jobban.
Előzmény: Beginner (1876)
Beginner Creative Commons License 2007.06.16 0 0 1876
Az első szerintem hídi keresztespók.

"Ő milyen pók? A korábbi hozzászólások alapján zúgpókra tippelek, de valamiért el is bizonytalanodtam."

Nem hiszem, hogy zugpók lenne, annak jellegzetes tölcsérszerű hálója van és hosszabb a fejtora, bár a fene tudja...

"amelyiken ül nem 1000 kispók növekszik? Mert azért annak nem örülnék, ha ellepnék az egész lakást."

Hát, nem 1000, de jópár. Biztosabb, ha kint kelnek ki (de ha mégis bent kelnének ki, nem kell rovarirtót venni... :)
Előzmény: Törölt nick (1871)
L.G.M Creative Commons License 2007.06.15 0 0 1875
Hi! Elméletileg tényleg az,gyakorlatilag is lehet próbálkozni de csak tartási célzattal,ilyen állatokat nem lenne szabad eladni(főleg úgy mintha fajtiszta lenne,lásd smithi hibridek),lehetnek olyan egyedek amelyek pont a szülők legjobb tulajdonságait öröklik,ez tényleg érdekes lehet.
Előzmény: fatumdoki (1874)
fatumdoki Creative Commons License 2007.06.12 0 0 1874
Ezzel tisztában vagyok és teljesen igazad van. De elméleti szinten mindenképp érdekes téma (szerintem).
Előzmény: L.G.M (1870)
Blaze of Glory2 Creative Commons License 2007.06.12 0 0 1873
te, én nem tudom, milyen pókok ezek, de az első kép az tetszik.
Előzmény: Törölt nick (1871)
Thorium Creative Commons License 2007.06.12 0 0 1872
hmm,,érdekes ez a hibrid dolog.Én nem feltétlenül látom rossznak.De ez a 3 pók nehéz eset...a harmadik kicsit emlékeztet egy fajra,aminek réskeresztes,vagy valami hasonló neve van...nagyon lapos a potroha,hogy el tudjon bújni.de nemtom.Többiek?
Törölt nick Creative Commons License 2007.06.12 0 0 1871
Sziasztok!

Ő az ablakunkban lakik, már vagy 3 hete:

Keresztespók



Azóta kölykei is születtek (vagy hogy is :) ), mert míg ő hatalmasra nőtt (kb 2,5 cm + lábak) addig van már egy közepes és legalább 4 nagyon-nagyon pici is. Ugye nem akarnak majd bejönni a lakásba?

Rajtuk kívül nálunk lakik még ő:

Másmilyenpók


Ő milyen pók? A korábbi hozzászólások alapján zúgpókra tippelek, de valamiért el is bizonytalanodtam. És ugye abban a hálócsomóban, amelyiken ül nem 1000 kispók növekszik? Mert azért annak nem örülnék, ha ellepnék az egész lakást.

És ő a harmadik:

Harmadikpók


Ő a redőnynek a sínjében lakik, és róla viszont még nem tippeltem semmit, hogy mi lehet. Ti tudjátok? Ő is valami szép hálócsomóra vigyáz, és szintén remélem, hogy nem a lakás lerohanására nevel benne kispókokat.

Buci
L.G.M Creative Commons License 2007.06.12 0 0 1870
Hi! Az avicularia fajok közt is találtak már hibrideket a természetben,de ezeket a madárpók tartok többsége(a komolyabbak) nem szeretik az olyan tenyésztő aki hibrideket hoz létre felelőtlen és általában elveszti a komoly vevőkörét is. Ezek az egyedek sokszor szaporodás képtelenek(szerencsére),de ha belekerülnek a tenyésztekbe akkor felhigithatnak egy egész fajt(jó példa erre a dingo,belőlük már szinte nincs is fajta tiszta egyed) ez azonkívül hogy genetikailag is káros még azért is komoly probléma mert sok faj a gyüjtések és egyébb tényezők miatt a természetben annyira megfogyatkozot hogy szinte a kihálás szélén áll és a fáj fenmaradásának egyetlen esélye a terrariumi tartás(pl a fent említett b.smithi).
Előzmény: fatumdoki (1869)
fatumdoki Creative Commons License 2007.06.12 0 0 1869

Normál esetben, a természetben elvileg nem fordul elő, mivel a fajok megismerik a más fajhoz tartozó egyedeket. Ennek viszont ellent mond, hogy terráriumi körülmények között létrehozhatóak hibridek egy fajon belül, méghozzá természetes, tehát nem művi, úton. (magyarul a két pók elfogadja egymást és minden gond nélkül döngetnek) Valószínűleg azonban a tremészetben is előfordulhat ilyen, mivel már állítólag bebizonyosodott több terráriumi hibridről is, hogy azzal azonos pókok természteben is megtalálhatóak. Ezeket korábban külön fajnak írták le. Asszem ilyen a B. schmithy x boehmei = B. annitha, de erre most így konkrétan azért nem mernék megesküdni. Később még bővebben utánanézek a témának, majd beszámolok, ha találtam valamit.

Előzmény: Thorium (1868)
Thorium Creative Commons License 2007.06.11 0 0 1868
x passz. attól függ mennyit adsz neki.A pók nem "eszi túl magát", ami nem kell neki,azt meghagyja,vagy becsomagolja...talán 2 naponta...2-3. Fatumdoki:madárpókoknál természetes úton is van hibridizáció?
Palika84 Creative Commons License 2007.06.11 0 0 1867
Miért engedném el? Nagyon szép és én gyönyörködni szeretnék benne! :) Hány naponta etessem? Ezt fontos lenne tudnom!
fatumdoki Creative Commons License 2007.06.10 0 0 1866
Na arra kiváncsi leszek. Egyébként nem is rossz ötlet ez a hibrid dolog. Vajon a madárpókokhoz hasonlóan, lehetséges nem madárpókokból is hibrideket tenyészteni? Ha igen, akkor valószínűleg csak fajon belül. Meg kéne próbálni Na jólvan. ideje visszatérni a föld nevű bolygóra!
Előzmény: Thorium (1865)
Thorium Creative Commons License 2007.06.10 0 0 1865
Hát,majdnem mindegy mit adsz neki,csak ne egye meg a pókot,kisebb legyen nála, és mozogjon(a döglött állatot nem eszi meg).Amúgy 1-2 évig él egy ilyen.inkább engedd el szegényt:)fatumdoki: ha felfedezünk valami új hibridet,rólad nevezzük el:)
Palika84 Creative Commons License 2007.06.10 0 0 1864
Szevasztok! Begyűjtöttem ma egy réti farkaspókot a telkünkön. Berendeztem a helyét, a kérdésem pedig az, hogy tudja e valaki mivel a legoptimálisabb etetni, illetve fogságban meddig bírják ezek az állatok? Köszi
fatumdoki Creative Commons License 2007.06.10 0 0 1863
De. Mintha. Biztos elmentek nyaralni. Mármint a pókok. De ez nem baj. A póklányok biztos felszednek pár exotikus pókfiút aztán hazahoznak nekünk egy csomó keverék félvér kispókot. Mi meg majd egy sör mellett megin jól megpróbáljuk kitalálni ki kicsoda. Mármint hogy melyik pók milyen. Ha ez igaz, akkor izgalams ősznek nézünk elébe.
Előzmény: Thorium (1862)
Thorium Creative Commons License 2007.06.09 0 0 1862
Mintha meghakt volna ez a fórum,nem?
L.G.M Creative Commons License 2007.05.31 0 0 1861
Én fatumdokinak gondoltam vszeg ő lesz a legközelebb a kövipókal,de szerintem vagy egy alfaj vagy egy színváltozat lesz. Viszont a tutti tényleg a hálója lesz. Legfeljebb körbe sörözünk ;))!
Előzmény: Thorium (1860)
Thorium Creative Commons License 2007.05.31 0 0 1860
Mármint kié a sör?:)Amúgy a kövipók is jó ötlet....bár színezet alapján akkor már inkább az ékes fémpók(közelrokon a barnával...)de szerintem ezt kép alapján nem fogjuk tudni eldönteni.Ha Pragai megtalálja a lakóhelyét, fény derül mindenre...
L.G.M Creative Commons License 2007.05.31 0 0 1859
Hi! Lehet hogy tied a sör a testalkat teljesen jó,csak a szín és szőrtelenség nem stimmel szerintem. http://216.239.59.104/search?q=cache:AsBNB6qdBfQJ:ftundi.extra.hu/jegyzetek/allatrendszertan_kollokvium/arthropoda_chelicerata.pdf+K%C3%B6vip%C3%B3k&hl=hu&ct=clnk&cd=8
Előzmény: fatumdoki (1858)
fatumdoki Creative Commons License 2007.05.30 0 0 1858

Bakker most jól beégetem magam meg a nagy póktudásomat. Azelőtt nálunk tele volt a téglarakás ilyen pókokkal. Jó pár éve viszont teljesen eltüntek. Marhára nem tudtam beazonosítani, csak tippjeim voltak, akkor még nem voltak olyan fajin könyvek mint manapság (fényképekkel). Szóval most kiderült a nagy titok. Eretnekpókok voltak. Ez viszont azt jelenti, hogy most már azt mondom, hogy barna kövipók a páciens (sosem tévedek, kivéve amikor igen!).

 

http://images.google.com/imgres?imgurl=http://users.skynet.be/fa213618/Drassodes-lapidosus-3.jpg&imgrefurl=http://users.skynet.be/fa213618/Drassodes%2520lapidosus.htm&h=506&w=647&sz=66&hl=en&start=4&um=1&tbnid=Vlx_Gt3DDSn6rM:&tbnh=107&tbnw=137&prev=/images%3Fq%3Ddrassodes%2Blapidosus%26ndsp%3D20%26svnum%3D10%26um%3D1%26hl%3Den%26sa%3DN

Előzmény: L.G.M (1856)
Thorium Creative Commons License 2007.05.30 0 0 1857
Igaz,de a zugpókoknak álatalában hoszabb,és cingárabb a lába. Meg aztán a házakban általában Tegenaria fajok fordulnak elő,amiknek nagyon jól látható srég vonalkás mintázata van,ennek viszont,ahogy te is mondtad-nincs. Az eretnekpóknak-főleg a nagynak- márpedig elég ritkán látszik bármi is a potrohán,habár a határozók mutatnak mintát.Na meg a zugpókoknak általában mind szőr a lába,ennek inkább kopasz. Ha pragai megtalálja,hol lakik okosabbak leszünk. És eldől a sör sorsa is.:)
L.G.M Creative Commons License 2007.05.30 0 0 1856
Hi! Itt egy kép az eretnekpókról(sajna mobilról csak így megy) http://static.flickr.com/97/242642090_259ca22a2f.jpg szerintem sokkal kerekdedebb a potroha és kisebb a szövőszemölcse mint a lenti képpen lévő állaté plusz a minta is hiányzik róla(már amennyire én látom a képet,ismét mobil:( ).
L.G.M Creative Commons License 2007.05.30 0 0 1855
Hi! Lehet hogy igazad van,de nézd csak meg a 2képet,ott szépen látszik a fejtorból mennyire ki domborodik a fej rész,ami(a nagy szövőszemölcsön kívül) elég jellegzetes a zúgpókoknál,a szín sötétebb mint az én nőstényemé,de ő pl egy koromfekete hímel lett pároztatva(épp kokon van nála) a másik hogy a pókok vedlés előtt be sötétednek az is lehet a színkülönbség oka. Ettől függetlenül lehet hogy igazad van(a lába vastagsága zavar egy kicsit),de akkor én állom a sört!
Előzmény: Thorium (1845)
fatumdoki Creative Commons License 2007.05.30 0 0 1854

Vagy eretnekpók vagy barna kövipók(Drassodes sp.)

 

Előzmény: Thorium (1845)
Thorium Creative Commons License 2007.05.30 0 0 1853
Na jó,lelövöm a poént,oszt iszok egy sört. Kutyatej karolópók.S.ornatum.Nagyon hasonlít arra,amit te írtál,a hasi oldalról lehet elkülöníteni,az meg ugye itt nem látszik. A kiskunsági NP-ban fényképeztem.Szal a sör azért jár.
Thorium Creative Commons License 2007.05.30 0 0 1852
Nem jársz messze,de ez még csak fél sör....:)
Előzmény: Beginner (1850)
Beginner Creative Commons License 2007.05.30 0 0 1851
Jó ez a kép!

Egy saját kép a szongáriai fejtoráról (nagyítólencsével készült, ez okozza a színtorzítást):

Cselőpók
Előzmény: Thorium (1846)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!