Amerikában jártamban találkoztam egy jópofa szegélynyíró-szerű késes géppel, amivel gyorsan, könnyen, egyszerűen lehet attraktív járdaszéleket alakítani. A damilos/késes szegélynyírókkal ilyet nem is lehet művelni. Magyarul talán még neve sincs, sőt, egész Európában sem láttam hasonlót, így 230V-os változata sincs. (?) Íme egy pl: $79.99 Black & Decker LE750 Heavy Duty Edge Hog 2-in-1 Landscape Edger http://www.blackanddecker.com/ProductGuide/Product-Details.aspx?ProductID=2483
Ha valaki találkozott ilyesmivel idehaza, szóljon!
NNa, hétvégen felülvetettem a füvet az elhalt részeken. Naponta többször kap egy kevés vizet, hogy ne száradjanak ki a magok és adok neki két hetet, hogy kinőjön. Tartok tőle, hogy kb egy hónap múlva lehet először nyírni de addig a még megmaradt fű óriásira fog nőni.
Bocs, mint írtam a saját tapasztalatomat tettem közzé. Nem vagyok szakember, csak olyan aki kipróbálta mindkét vetést, nem egyszer. A gyommal plussz egyetértek, azt le sem írtam.
Nincs automata öntözőrendszerem, és a víz qrva drága nálunk, kutam szintén nincs. Ezért maradok az őszi vetésnél.
én vetettem tavasszal és ősszel is, az egyetlen lutri az időjárás, de ez mindkét időszakot érinti. tavasszal még áprilisban is lehetnek fagyok, nyár végén meg zivatarok. szárazság májusban szeptemberben egyaránt, csakúgy mint csírárást tápláló csendes esős napok, hetek. egyetlen dolog szól a tavaszi vetés ellen, az egynyári gyomok megjelenése.
komplex mütrágyaszórás (okt.közepén 4-5 g/m2) megelözendö a hópenész keletkezését: szeptember elején ill. közepén a gyepfelületek szellöztetésével nov.elején-közepén gombaölö permetezéssel (TILT, TILT Super, BUMPER)
Nem tudna valaki ilyen gombaölőszert kis kiszerelésben,vagy propikonazol hatóanyagut mit lehetne mást beszerezni?
Röpke tapasztalatom, az, hogy csak ősszel szabad vetni manapság füvet, mert a nyári hatalmas szárazságban nincs ideje megerősödni (vagy egy vagyonba kerül öntözni)
Szerintem tavasszal ezért egyszerűen lutri a vetés.
Te meg juniusban vetetted, amikor a legnagyobb melegek kezdődtek.
Amit láttok kb Júliusban vetettem. Szépen növekedett, locsolgattam, bár akkor még nem volt kész az öntözőrendszer és a "prittyegős-ütögetős" szórófej elmosta a garázs felöli oldalra a magokat ami ráadásul még árnyékosabb is, ezért ott szebben fejlődött. Ezt amolyan próba vetésnek szántam, ami nem jött be.
Többek között kultivációs kapával csináltam vetésnél hornyokat azért ilyen csíkos és barázdált.
Aztán jött a 37 fokos kánukula és a zsenge fűnek annyi lett!!!
Gondolom ami most csomókban látható valami szárazság tűrőbb fajta maradványa.
Ezt a részt már felülvetettem az új vetéssel együtt, és már növekednek az új hajtások.
Remélem a mostani vetéssel, ami a másik képen látható nem járok így, mert különben felásom az egészet újra. Egyébként sport keverék.
A hosszúság pontosan 5 centi ahogy írtátok a zsír új benzines fűnyírómat direkt így állítottam, megfogadva a tanácsokat és ez a kép nyírás után készült.
A kiszáradást nem tudom pontosan, ezért is kérdeztelek titeket, mikor kell öntözni, főleg ha van autómata spray szórófejem az egész területre!!! Persze a kérdés az új vetés és a már beállt fű esetében más paraméter ad.
Szerintetek műtrágyázzam még idén? Az első nyírás után vagy mikor?
Sajnos a vetésnél elmaradt, több okból kifolyólag!!!!
A föld 10-15 centi termőföld a tetején 5-10 cm homok rászorva. Ezt felástam, összerotáztam, aztán egy traktorral talajmaróztattam a göröngyök miatt.
Ezek után egész nyáron kapálás, gereblyézés, hengerlés asztán előlről az egészet.
Őszre felbátorodtam és elvetvén a fűvet kapok pár csomót cserébe!!!!
Ennyi munka után azét kicsit többet vártam volna. Nem is beszélve a pénz befektetésről (egy fél vagyonom ráment-földmunkák, önözörendszer és a többiek)
Ne haragudjatok de kicsit kikattantam, ezért is fortultam hozzátok végső elkeseredésemben. De mostmár legalább látom hogy nincs minden veszve, itt találok megoldást.
Az egyik termőföldben, azt nem szoktam trágyázni egyenlőre, mert még friss (a föld tele van erővel még). Azt is csak 6 cm-re nyírom, hetente egyszer általában, esős időben többször, mert jobban nő.
A másik töltött talaj, sitt (2 épület lebontva, bedöngölve), rajta anyagos töltőföld, rajta 10 cm bányahomok, ebbe ültetve a fű. Na ennek szoktam adni műtrágyát két-három hetente egy 4 dl 16 liter vízhez. Ezt is hetente nyírjuk, ez is szigorúan 6 cm-re.
Sima egyszerű fűmag, amiket az obiban lehet akciósan venni. Azt hiszem a fele magyar, a fele lengyel mag volt, mert keveretem.
Egyébként nagyon szép tömör, egy-két hely van, ahol a töltés vékonyra sikeredett, itt ha nagy a meleg, akkor látszik, a száradás jele (ezért is hagyom magasra a füvet).
Én kéthetente kipermeteztem egy háti 16 literesből folyékony fű műtrágyát (a legolcsóbb osanosban kapható 5 lier 2000 ft), ez nyomelemes, van benne vas, stb.
Kizárólag 6 cm-re vágom, ennél sose rövidebbre nyáron.
És nagy melegben reggel locsolok egy kicsit (nem sokat, hogy ne szokjon a fű hozzá).
Nem egy golf gyep, de szép zöld, és egészséges ránézésre.
Most hamarosan gyepszellőztetek, gyeplazítok, majd őszi GrowHow-t kap és elmegy alszani télire.
A talaj vízfelvételét és a talajba jutott víz mélységét egy hosszában résnyire elvágott hegyes végű csövel, úgynevezett talajminta vevő kézi készülékkel lehet ellenőrizni.
A másik módszer, hogy a kertbe, a gyepre mérő edényt helyeztek és azt figyelitek, mikor éri el benne a kellő vízmennyiséget.
Itt egy kis méretezés és számolás kell elötte, de megéri.
Lehet, hogy csak számomra, de ez így egy kicsit félreérthető.
Az alapos locsolás lényege, hogy ázzon át a talaj és ne csak a teteje legyen nedves, viszont kerülendő, hogy tócsák legyenek, mivel akkor jobban tömörödik a föld. A legjobb ha imitálunk egy egész éjszakás csendes esőt 2-3 naponta. Hogyan? Én egy éjjel 5x15 percet nyomom, ez persze függhet a vízhozamtól, a fejektől, a területek nagyságától. Pl. a spray fejekkel csak 2 percet locsolok, mert utána kezd megállni a víz, a rotorosokkal meg 10 percet is lehet tócsa nélkül.
A napi nedvesítő öntözés hátránya, hogy csak a felület lesz nedves, amitől: - nem nőnek le a gyökerek, így nagyobb a fagykár - jobban kelnek a gyomok - gombásodás, rothadás veszélye
Ha rövid idő alatt sokat öntözünk (pl. nagyteljesítményű szivattyúval kézből) a tömörödés mellett a tápanyag is kimosódik a felső rétegekből, amit elég költséges pótolni.
1. Kezd kinőni a fű, de elég foltosnak tűnik. Lehet hogy a hengerezés nem sikerült elég egyenletesre, vagy maga a vetés? Egy hetes a fű. Várjak még türelmesen vagy nincs még okom aggodalomra. Néhányan raktatok fel képeket régebben és olyan egyenletesnek tűnt a tiétek. Bár nem tudom hány hetesen készültek a képek.
Várj türelemmel. Egy egyhetes fű nem sokat mutat még.
2. Öntözőrendszer és ilyen föld esetében mi a megfelelő locsolás?
- Locsolási időtartam. Most tíz perc, reggel 7 és este 22-kor de féleg ezektől a bizonyos gombáktól és egyebektől is.
Ne fél a gombától, mivel ahhoz egyszerre kell meleg és nedvesség. Mostanában éjszaka 8-10 oC fok van így nem lesz gombás a gyeped.
- locsolás inditás. Lehet hogy napközben is kell locsolni? Más öntözőrendszeres füveknél láttam ilyet is. De a napközben locsolástól nem fog kiégni?
Hajnalban pl. 4 órakor érdemes locsolni. Én naponta egyszer locsolok 7-7 percet minden körön. Ez természetesen függ a talajtól, melegtől is.
- A friss füvet gyakrabban kell öntözni és később ritkábban?
A friss vetésnél nem szabad, hogy kiszáradjon a talaj.
3. A most elvetett fűvet mikor kell először nyírni?
10 cm
Mekkorára nyírjam a sport füvet tavasszal-összel illetve mekkorára a kánikulában nyáron?
4-5 cm
4. Műtrágyában kondolkodnom kell még idén, vagy majd tavasszal kell?
érdemes gyep startert használni, majd tavasszal kondicionáló trágya és ősszel pl. októberben ismét
>>>Érdemes rámennem nedves talajon hengerrel? Egyáltalán lehet hegerelni a már elvetett magokat. Ha igen meddig? Egy szakértő ismerős azt javasolta, hogy hetente hengereljem, még akkor is ha kinő.<<<
Tapasztalatom szerint nem, hogy nem érdemes, de szinte vétek a nedves talajra kikelés előtt rámenni hengerrel. Az ok egyszerű: bármennyire is locsolsz nem tudod elkerülni, hogy ne legyen egy felső vizesebb vékonyabb réteg és egy szárazabb alsó réteg. Pláne homokos vagy poros gyenge talajon. Ez azt eredményezi, hogy a vizes, sáros felső szelet rátapad a hengerre és maggal együtt szépen feltekeredik a hengerre és kezdheted előlről. Én nem piszkálnám a magocskákat hengereléssel. Szépen locsolgatni és nézni kell. Kb. 1-2 hét alatt beindul aztán nő mint a bolond gomba. Kezdetben lehet, hogy olyan mint a kutya ami vedlik, de ez nem gond. Be fog sűrűsödni ha egyenletes volt a vetés. Egyébként kézzel szórt gyepem van és olyan mint a perzsa szőnyeg.
Vetettem fűmagot a hétvégén, de erős kétségeim támadtak.
Hengereltem én becsülettel, de sajnos olyan poros a talaj, hogy nem vagyok biztos benne eléggé tapadnak-e a magocskák. Locsolom becsülettel, hogy nedves legyen a föld, de akkor is félek, hogy a locsolás ne mozdítsa meg a magokat.
Érdemes rámennem nedves talajon hengerrel? Egyáltalán lehet hegerelni a már elvetett magokat. Ha igen meddig? Egy szakértő ismerős azt javasolta, hogy hetente hengereljem, még akkor is ha kinő.
Más: Már készülve a tavaszi felülvetésre :)) Azt hogyan kell? Ugyanúgy kiszórom a magokat, begereblyézem és hengerelem? Vagy annak más a technikája?
Én úgy számoltam, hogy a nyári hónapokban átlagosan napi 3mm vízpótlás szükséges.
Alapvetően 2 naponta, hajnalban locsolok 6mm-t. Most már visszavettem a mennyiséget 4 mm-re, de a legnagyobb kánikulában felvittem 8-9-re, illetve beiktattam néha extra locsolásokat is. Ez a mennyiség pont elég volt, hogy zöld maradjon a fű.
Szerintem a naponta többszöri locsolás kifejezetten káros. Kivéve persze a kelést, ahol nem száradhat ki a talaj.
Én speciel 2-3 liter Damisolt locsolok 400 nm fűre, 6-7 hetente. Ez valamivel több mint egy ezres. A fű sűrű és sötét tőle viszont nem nő mint az őrült. Ki fogom próbálni a csak nyomelemes anyagot is, az még olcsóbb.
Az elő képen a majdnem két hónapos füvem látható. Sajnos valószínűleg kiégett mert még nem volt locsolórendszer.(3280-3281-es kép). Kicsit már felülvetettem, de még nem látszik
A másikon az új fű látszik most másfél hetes kb (3282). Ezt azért küldöm szerintetetek besűrűsödik-e és milyen a föld tererendezése illetve nedvessége-már ami a képből kivehető.
Az öntözéssel kapcsolatban megnéztem a táblázatot, de jó lenne ha valaki segítene.
Ott az van hogy 20-25 fokban 3-4 mm 7-9 szer kell locsolni. Ezt én túlzásnak tartom.
Nem elég késő este? Mi van a párolgással? Mi van a ngyítóhatással ha süt a nap és emiatt kiég a gyepem. Automata öntözésnél másként lehet öntözni, de hogy? A tervező azt mondta késő este és kora hajnalban elegendő 10-15 perc. Igaza van?
A műtrágyát nem szórtam mert tavasszal szórtam de akkor végül elkéstem a füvesítéssel. Majd most ősszel akarok, de gondolom legalább egy hónaposnak kell lenni a fűnek ahhoz hogy iszórjam. Jól tudom?
1. Szerintem nem vagy elkésve vele, a nagy könyv szerint is augusztus vége és szeptember az ideális. 2. Nálam kb ez volt: föld behord, gyom kinő, gyom kikapál, szarrá locsol, gyom kinő, gyom kézzel kiszed, glialka, szarrá locsolás, gyom kinő, gyom kiszed, fűvetés. Szerintem friss fű mellé nem illik semmi gyomirtót szórni. 3. Én agro-largo sportfűmagot vettem, a pontos típusára nem emlékszem de meg tudom nézni.
Milyen gyomírtót ajánlotok, ami a talajban nem marad meg illetve a kelő füvet nem bántja?(2 hete jött meg a termőföld, azóta locsolom 1-2 naponta most kezdenek bújni a gazok).
A legtöbb dolognak utána tudsz olvasni a neten, ezért csak pár gondolat:
1. Egy hetes fű egyenletlensége miatt ne aggódj. Adj neki egy évet! Persze a nyilvánvaló hiányokat érdemes felülvetni, de a fűből a szálak bebokrosodása után lesz gyep.
2. A friss fű talajának nem szabad kiszáradnia, ezért, ha süt nap szerintem nappal is nyomj rá. A fű nem ég ki a napközbeni locsolástól, főleg ilyenkor ősszel.
3. A vágással várj, amíg 10 centi körüli lesz, aztán mehet 5-6 centisre. Nyáron lehet +1-2 centi, hidegebb időben - 1-2 centi.
4. Vetés előtt nem műtrágyáztál? Még nem késő őszi cuccot kiszórni, de tavasszal mindenképpen (tavaszit).
Na azért azt tudom, hogy az olcsó szuperfoszfát meg kálisó nem nagyon terjed el, gyorsan megköti a föld, így kb. 5cm-re hat a golyócska helyétől. Évközben a belocsolós középáras szereket kedvelem. Az angolgyep ellen egyébként semmi kifogásom :-)
Új vagyok itt. Már nagyon sokszor nézegettem ezt a topikot, de rengeteg
itt az infó és nem tudtam mind végignézni.
A kérdésem pedig temérdek lenne. Építkezés után hozattam termőföldet és összekevertem a homokos talajjal. Elég jó alap lett belőle szerintem. Tavasszal
megcsináltuk az automata öntözőrendszert. Most ősszel elvetettem a sport fűmag keveréket. Gereblyézés, vetés, hengerelés.
Kérdések:
1. Kezd kinőni a fű, de elég foltosnak tűnik. Lehet hogy a hengerezés nem sikerült elég egyenletesre, vagy maga a vetés? Egy hetes a fű. Várjak még türelmesen vagy nincs még okom aggodalomra. Néhányan raktatok fel képeket régebben és olyan egyenletesnek tűnt a tiétek. Bár nem tudom hány hetesen készültek a képek.
2. Öntözőrendszer és ilyen föld esetében mi a megfelelő locsolás?
- Locsolási időtartam. Most tíz perc, reggel 7 és este 22-kor de féleg ezektől a bizonyos gombáktól és egyebektől is.
- locsolás inditás. Lehet hogy napközben is kell locsolni? Más öntözőrendszeres füveknél láttam ilyet is. De a napközben locsolástól nem fog kiégni?
- A friss füvet gyakrabban kell öntözni és később ritkábban?
3. A most elvetett fűvet mikor kell először nyírni? Mekkorára nyírjam a sport füvet tavasszal-összel illetve mekkorára a kánikulában nyáron?
4. Műtrágyában kondolkodnom kell még idén, vagy majd tavasszal kell?
Előre is köszönöm a segítséget, minden ötletre nyitott vagyok
Én biza' (csakúgy mint tavaly is) kiszórom az 1000 Ft/10kg kálisót meg szuperfoszfátot, ami igen lassan oldódik mivel nagyon sokáig megmarad a földön. A mikroelemekből senki sem tudhatja, hogy pontosan mennyi kell, illetve tudhatná, ha meglaborálná a talajomat, de ezt a Kemira sem tette meg mielőtt legyártotta a Grow-How-t. Így abból is jó lesz a 900 Ft/5 Kg árfekvésű. Kb. 2500 Ft-ból megszórom a 800 nm-es birtokomat. Esetleg még nyomok a hóra egy kis nitrogént (ammónium nitrát) ami majd csak tavasszal kezd hatni a maradek K meg P-vel, de előtte szépen bemosódik a gyökerekhez. Kérdés: hol a hiba az eszmefuttatásban? Biztos, hogy nem a reklámokból származó 'szaktudás' veteti meg veletek a drága cuccokat? Ja, szerintem elég jól néz ki a füvem, pedig szinte futóhomok van alatta. Azért ha valakinek van szakvéleménye, pl miben kölönbözik a kombinált műtrágya a keverttől akkor kérem ossza meg velünk.
1. Ősszel nem javasolt az általános műtrágyák használata, mivel a nitrogén gyors növekedésre készteti őket. Emiatt laza lesz a szövetszerkezetük és sérülékennyé teszi őket a zord időben. Emiatt spéci, őszi (alacsony N tartalmú) műtrágya kell a fűnek.
2. A kevert műtrágyákat még a gyárban sem tudják tökéletesen egyenletesen keverni. A granulált, szemcsés műtrágyákban viszont mnden szemcse egyenletesen tartalmaz minden szükséges elemet. A Kemira a webhely szerint (www.szepzold.hu) még bőrbarát bevonattal is ellátja a szemcséket.
3. Az otthoni keveréssel nemcsak az egyenletesség a gond, hanem a megfelelő arányok is. Amikor kertész kevert nekem (és nem én a laikus) még akkor is biza igen foltos lett a zöld. A házam körül majdnem 1000 nm pázsit van, így nagyon nem mindegy.
Igazad van! Megint visszamentem leellenőrizni és ez a drágább őszi műtrágya díszfák, cserjék és egyéb növények tápanyag utánpótlását biztosítja. (Lehet, hogy veszek is belőle, mert a fáim nem nőnek úgy, ahogy kéne.) Az csapott be, hogy a fűműtrágya is létezik kilós kiszerelésben kb. 800 forintért.
Viszont értékelem, hogy hagytál nekem is egy vödörrel :)
Én sem értek hozzá csak logikusan gondolkozom :) Nem tudom, hogy néhány százalék eltérés mennyit számít ha külön-külön szórja ki az ember de sztem abban is lehet különbség, hogy mennyi idő alatt adja le a trágya a benne lévő anyagot. Sajnos kimaradtam a szórásból amit néhányan megvettek jó áron műtrágyát és valószínűleg én is külön-külön a megfelelő sima trágyákat fogom használni.
Nem vagyok kertész, még mezgaz végzettségem sincs, de szerintem mások az arányok. Speciálisan a fű igényeinek megfelelően vannak kidolgozva a műtrágyák.
Bár ebben is lehetnek szórások, hiszen különféle fű, gyep, pázsit típusok vannak, ezekhez lehet eltérés a tápanyag igényben. (szárazságtűrő, árnyéktűrő fajták, stb)
Miben különbözik az ha szórok kálisót, szuperfoszfátot meg mikroelemet külön külön? Sokkal olcsóbbak mint a kombináltak és lassan oldódnak ezek is. Köszi!
Voltam tegnap a Savoya park-beli és Dunakeszin lévő Auchanban, egyikben sem volt a már emlegetett vodrös műtrágya. Egyenlőre vettem sima mezei szuperfoszfát műtrágyát.
Akkor válaszolok magamnak. Mivel füvet vetni még szeptemberben illik, gyeplazítani meg hülyeség lenne utána, mert ki is tépné, ezért először lazítok és vetek, és majd októberben trágyázom. Jó ez így, vagy korai még a gyeplazítás?
A fűmagvetés legkedvezőbb ideje az ősz, az augusztus 15-től szeptember 15-ig terjedő időszak, de tavasszal, április végén, május elején is sikeres lehet. Számolni kell azonban azzal, hogy a tavasszal vetett fű lassabban, 10-20 nap alatt kel, mert a talajhőmérséklet ilyenkor alacsonyabb. Veszélyt jelenthet még a késő tavaszi fagy is.
A nyár végi, ősz eleji gyeptelepítés több szempontból is előnyösebb: A nyári hónapokban elég időnk van a tereprendezésre, a gyomok kikelesztésére és kiirtására, a gyommaradványok eltávolítására. Az évelő fűfélék (tarackbúza) ellen nyár végén hatékonyabbak a levélen keresztül felszívódó totális hatású gyomirtó szerek, mert a nappalok rövidülésével a tápanyagáramlás a levelekből a raktározó szervbe, a gyökértarack felé irányul a gyomirtó szerrel együtt. Amennyiben az évelő gyomfüveket nem irtjuk ki a tereprendezés, talajelőkészítés folyamán, később már nem tudunk tőlük megszabadulni! Ősz elején a talaj még elég meleg ahhoz, hogy az elvetett fűmag meggyökeresedjen. A fejlődést segíti a csapadék is, ami kellő mennyiségben hullik ilyenkor. Ősszel a gyomokkal is kevésbé kell konkurálnia a fűnek, mint tavasszal.
Vetőmagszükséglet A kereskedelemben kapható fűmagkeverékekből (lásd korábbi írásunkat) általában 30-40 grammot kell elvetni egy négyzetméterre. A kiadósság minden termék csomagolásán fel van tüntetve. Rosszabb minőségű talajra négyzetméterenként több vetőmagra van szükség. Az 50 g-ot azonban semmiképpen sem célszerű meghaladni, mert gazdaságtalan, és a túlzottan nagy sűrűség miatt a szártő rothadás veszélye is fenyeget. Ez alapján tehát az 1 kilogrammos kiszerelésű fűmag körülbelül 30-40 m2-re elegendő. A szükséges mennyiségnél nem érdemes sokkal többet vásárolni, mert a fűmag csíraképessége már a 2. évben is jelentősen csökken. A kiégett foltok újravetésére körülbelül 10% plusz mennyiséggel számoljunk. Legjobb, ha feljegyezzük, hogy milyen összetételű keverékből vetettük el gyepet, és szükség esetén abból vásároljunk majd frisset.
Talajmunka Az egyenletes gyepfelszín alapja az jól elmunkált, asztallap simaságú vetőágy. A magágy végső elsimítása előtt 25-30 g/m2 adagban juttassunk ki indító műtrágyát (pl. Scotts Díszpark Műtrágyacsalád Starter műtrágyája) a területre. Magas foszfortartalma segíti a gyökérfejlődést, felgyorsítja a hűvös időjárás miatt elhúzódó eredést, 8-10 héten át egyenletes szolgáltatja a tápanyagot a fű számára. A gyepstarter műtrágya használatával a fű 10-14 nappal hamarabb kikel, így erős gyökérzettel telelhet, tavasszal gyorsabban indul fejlődésnek. A kiszáradás kockázatát csökkenthetjük, ha a vetést megelőzően, vagy azzal egy menetben, 10-20 g/m2 adagban talajkondicionáló, vízmegkötő anyagot (pl. alginitet) juttatunk ki.
Vetés Az egyenletesen felgereblyézett területre kézzel vagy fűmagvető kézikocsival juttathatjuk ki a magot. Ha kézzel vetünk, ajánlott az adott területre szánt magmennyiséget négyfelé osztani, és négy különböző irányban, jobbra-balra, előre-hátra haladva kiszórni. Vetőkocsival elegendő két irányban megtenni ezt. Így a vetés egyenletesebb lesz, nem maradnak csupasz foltok. Az elszórt fűmagot gereblyével óvatosan, mindössze 1 cm mélyen dolgozzuk be a talajba. Így nem hordja el a szél, és a talajszemcsékhez tapadva a nedvességhez is könnyebben hozzájut. A madarak is szívesen lakmároznak a fűmagból. Ellenük a legjobb védekezési mód a Rashel-hálós takarás.
Öntözés és nyírás A vetést követően száraz időben fontos a rendszeres, kíméletes öntözés. Erre a célra a legjobban a billenő rendszerű négyszögbe öntöző berendezések felelnek meg. Az öntözőkannás módszerrel végzett vízutánpótlás esetén nagy lesz a taposási kár. Az újonnan vetett gyep első nyírását a fű 6-8 centiméteres magasságánál végezzük el. A tarlómagasság az első alkalommal ne legyen 5 cm-nél alacsonyabb. A tavasszal vetett gyepet úgy nyírjuk, hogy a tarlómagasságot fokozatosan csökkentsük.
Ma még egyszer beugrottem az Auchanba és végignéztem a kerti részleget, mert nem hagyott nyugodni a gondolat. Találtam egy eladót is, és rákérdeztem erre a vödrös cuccra. Azt mondta, hogy a turkáló részen kell keresni, de szerinte már rég elfogyott, mert két napja is csak egyetlen vödörrel volt. Na végigkolbászoltam, és a sok szemét között feltűnt egy vödör. Az volt a szerencsém, hogy teljesen eltakarta a többi cucc, csak a teteje látszott ki. Végül tehát sikerült elhoznom az utolsó darabot 1190 egységért, ami elég jó ár :)
Szeptember közepén 20 g/m2 dózisban Őszi-téli gyepkondicionáló kijuttatatását javasolom. Ezzel e termékkel felkészíted a gyepét a téli fagyokra és hó terhelésre. Következő év tavaszán, márciusban hóolvadás után 70-80 g/m2 dózisban 8-9 hónapos gyepfenntartó kijuttatását javasolom. Ezzel szeptember végéig-október elejéig teljes körű ellátás biztosított. Ősszel ismét az Őszi-téli gyepkondicionáló következik. Amennyiben mikroelem-hiány jelei mutatkoznának év közben a Tavaszi-nyári kondicionáló bármikor bevethető.
kérdezd meg a kertépítőt, ő biztosan tud szállítót :)
ha mégsem, nézegesd a hirdetéseket, a magánfuvarosok jó része úgy hirdeti magát, hogy sitt- és termőföld szállítás - mi így (igaz, hogy vidéken) könnyen találtunk
ja, szerintem még esetleg kisebb/magánkertészetekben is érdeklődhetsz, hátha van nekik is infójuk :)
Olvasgatom a topicot, mi is most csinálnánk a kertet. A talaj elég homokos, tele van királydinnyével :( és gazzal. Azt mondták, talajcsere kell, aztán lehet füvesíteni. Ezzel nincs gond, de elég horror árakat adtak eddig. Arra gondoltunk, megpróbálunk mindent mi beszerezni. Bobcat-es lenne, amit nem tudjuk, honnan lehet venni, az a termőföld. Egy kertépítő azt mondta, a mostani rétegből le kell venni 10 cm-t és marhatrágyával kevert (termő?)földet kell hozatni. Honnan tudunk ilyet szerezni és persze minnél jobb áron? Helyileg Bp-re, XVIII. ker-be kéne hozni. Tud valaki segíteni?
köszönöm mindenkinek ezt a topikot, álmodni sem mertem volna jobb adatforrásról :) Augusztus elején gondoltam ki, hogy valahogy felül kell kerekednem a kertet elözönlő gazon, ezért úgy döntöttem, hogy a gyepünknek mennie kell. Vagyis annak, ami még megmaradt belőle, mert eléggé el lett hanyagolva (azaz a fűápolás nálunk a vágásból állt, a locsolást meg az eső végezte). Kezembe vettem hát az irányítást, és fájó szívvel megkínáltam egy adag gyomirtóval a velem egykorú füvet. 86 áprilisban lett vetve, én pedig februári vagyok :) Egy kis emléket azért meghagytam a kert sarkában, azt a részt, ahol még felismerhető volt egy kis igazi gyep. A gyomirtó hatott, szépen elsárgult minden gaz, nem is nőtt rajta azóta sem, és még nagymamám hőn szeretett szőlőlugasát sem sikerült kivégeznem, erre a tényre külön is nagyon büszke vagyok. Sajnos közbejött a munka, úgyhogy itt félbemaradt a fűfelújítás projekt, egészen tegnapig, amikor is sikeresen szabad lettem. Rátaláltam erre a topikra, végig is olvastam szinte, nagyon sokat tudtam belőle hasznosítani! Még este felástam a kocsibejáró melletti hajdani virágágyás helyét, kb. 15m2 lehetett, ma pedig a nap első sugarainál elvetettem a 2/3 sport és 1/3 pázsit keveréket, ahogy írtátok, szépen tömörítettem, és locsolgatom, nehogy kiszáradjon. Most pedig igyekszem előimádkozni a földből. Ha világra jön, tudatni fogom :)
Nemrég megcsináltam a gyepszellőztetést, volt gomba elleni permetezés, ismét szellőztetés és a maradék elhalt fű kiszedése, volt a már emlegetett német nevű trágya szétszórva és vártam 3-4 hetet. Most nagyrészt magához tért a fű de ahol nagyobb területen már nem lehetett megmenteni, ott most szinte kopasz foltok vannak. Már megvettem a fűmagot és szerintem 1-2 héten belül szétszórom ahol szükséges mert jönnek az esősebb napok és még nincs túl hideg.
Örülök, hogy legalább ahol nem volt durva a gombafertőzés ott láthatóan magához tért.
Köszönöm a segítséget! De nem fogytam ki a kérdésekből! :) frissen vetett fűre mikor lehet rámenni és mikor érdemes először vágni? Lehet, hogy az egyik helyen rendszeresen túllocsoltam sokszor hagyott tócsát a billegető locsoló és ott egy kicsit gyengébben kelt ki a fő és olyan fakó. kb másfél hét telt el lehet, hogy később ez helyreáll, ha most már a megfelelő vízmennyiséget kapja?
A szerkentyü neve szögeshenger.Üzletben még nem láttam ilyet,de azért nincs kicsukva hogy valahol forgalmaznak ilyet.Én magam csináltam ilyen eszközt.A lényege hogy valamilyen hengerre 1,5-2cm hosszu tüskéket eszkábálunk fel sürün egymás mellé.Megprobálok képet feltenni majd erről a szerszámról.
Nemrégiben olvastam a gyep felújításának lehetőségéről. Azt írták, hogy nyírás után gymortózzuk le, majd miután a gyomok elszáradtak, nyírjuk le nagyon rövidre a füvet, ezután essünk neki gyepszellőztetővel. majd a kitépkedett gyomok helyén (ha lyukas a pázsit) vessük fölül a füvet. Mindezt szeptember elején érdemes megcsinálni.
Szóval fontolgatrom, hogy megcsinálom. Nem rossz a füvem, azonban eléggé elszaporodott benne a fehér here, jó lenne kipucolni. Van viszont egy nagyon komoly gondom: rengeteg szép évelőm van a gyep szélén és a fű több helyen fiatal fákat vesz körbe. Szomszédom a nyáron jól beszórta gyomirtóval a füvét, mire kipurcant a gömb-szivarfája.Szerintetek hogy lehetne normálisan rendbehozni a füvet?
A ygom-stop nevű szerről én is jókat hallottam, de ha kipusztítja a sásbokromat vagy a harangvirágokat, akkor inkább gazosan hagyom a füvet.
Egy kertésztől hallottam valami fűmagbeforgató gereblyéről vagy készülékről, amivel az elvetett fűmag sokkal egyenletesebben kel, mint ha egy sima gereblyével forgatnám be. Ezóta vadászok erre a valamire, de sajnos nem tudom pontosan, hogy mi ez és hogy hol lehetne beszerezni. Tud ebben valaki nekem segíteni?Előre is kösz!
Egyszerű, fox egy manikűr ollót vagy borotva pengét és szépen egyenként minden fűszálat hosszában behasogatsz :-)
Félre a tréfával a gyephasogatás nem más mint a fű szellőztetése:
"Ott, ahol rendszeresen rajta hagyjuk a fűnyesedéket a gyepfelületen, és az összefilcesedett maradvány vastagsága meghaladja az 1 cm-t, indokot a gyep szellőztetése, hasogató gereblyével. A gyephasogatás annál hatékonyabb, minél kisebb a fogak közötti távolság. Az elhalt füvet és más maradványokat gereblyével távolítsuk el a területről. Rendszeresen taposott helyeken, például a rendszeres közlekedés nyomvanalában a talaj is nagyon összetömörödik, levegőtlenné válik, és nem képes befogadni a csapadékot, öntözővizet. Ilyen esetben a gyep lyuggatására van szükség, erre a célra kialakított gyepszellőztető géppel. A gépi gyepszellőztetés évente egy alkalommal (tavasszal vagy ősszel) ott is indokolt, ahol rendszeresen magas a talajvíz."
A legegyszerűbb ha fogsz egy lomb seprűt, vagy egy sűrű fogú éles gereblyét és azzal átgereblyézed a foltot egymásra merőleges irányban. Eléf ramatyul fog kinézni, de hatásos. Célszerű lehet egy kicsir kevesebbet öntözni a gyepedet és kiszárítani a felső talaj réteget.
A fűben alga látható, ami az esős időszak elmúltával megszűnik majd. Általában alacsony fekvésű, vízzel tartósan telített talajon fordul elő. Ez a gyepprobléma a mostani időjárásban elég gyakori. Réztartalmú gombaölő szerrel lehet elpusztítani, de ha az időjárás melegebbre és szárazabbra fordul, akkor magától eltűnik majd, és a fűnyírással eltávolítható. Ha a gyep is láthatóan sárgul tőle, akkor gyephasogatás javasolt, majd némi gyepfenntartó műtrágya (5-6 hónapos Scotts Díszpark gyepfenntartó) kiszórása a gyep kondiciójának javítására. A műveleti sorrend: gyephasogatás - alacsony (2-3 cm) fűnyírás - műtrágyaszórás.
Kizárólag személyes véleményem, hogy Boocy hozzászólássa valóban nem olyan durva, hogy ezért fel kellene négyelni, vagy máglyára vetni DE ennek ellenére ez a hang ebben a Topikban eddig nem volt jellemző és remélhetőleg nem is lesz. Azaz ha bárki is téved akkor minden esetben érve az érv ellen alapon "vitázunk" és nem úgy, hogy az "elektronikus licht-hof"-ba bekiabál az ember, hogy "puha vagy Jenő" aztán elszaladunk. Te is én is és sokan mások akik ide írnak, illetve sokan akik csak olvasnak, azért járunk erre nap mint nap, mivel kíváncsiak vagyunk, hogy mások milyen tapasztalatokat gyűjtöttek és szívesen megosztjuk a saját tapasztalatainkat, tanácsainkat. Lehet, sőt biztos, hogy sok tévedés is lehet a leírtakban, de ezt nem szándékosan tesszük. Az érem másik oldala, hogy itt mindenki naponta keményen megdolgozik az apró sikerekért a maga kertjében és örül annak, hogy meg tudja mutatni, illetve osztani másokkal az eredményeit. Egy ilyen helyzetben, ha valaki becsattog a topikba, majd oda dobja a kesztyűt Tavásznak akkor ne csodálkozzon, hogy azt ő felveszi és nem tetszik neki, hogy egy ifjonc Topikoló furcsán szólt. Nekem ez olyan mint amikor egy kávéházban nyugodtan csevegő kávézgatók közé bejön egy idegen, felrúg egy széket, majd azt mondja, hogy a tea sokkal jobban üdít. Ja és előtte elfelejt köszönni. Szerintem ez az ami kiveri a biztosítékot minden jóérzésű embernél. Én úgy gondolom, hogy lehet valaki akár egy Oscar díjas fű ápoló, ha képtelen arra, hogy elfogadja mások igyekezetét vagy esetleg tanácsot adjon akkor nem neki való ez a Topik. Boocy aktívan irogat az öntözés Topikba, illetve ezt az üzenetet is olvassa, így ha majd lesz kedve akkor visszajön és leírja gondolatati, tanácsait. Ha nem jön akkor ez az ő döntése.
Az elmúlt 2-3 hétben sajnos más elfoglaltságom akadt, így csak néha átolvastam a fórumot, illetve most írnám le a tapasztalataimat a fűvel kapcsolatban. Azt látom, hogy a fórum pezseg..:)
Nálam annyi történt, hogy Herby tanácsára (köszi H :) ), nekiestem Fundazollal még jűl végén, és utána pár napra elszórtam azt a szuper műtrágyát (3600 / 10 kg és csak a fele ment el).
Ennek hatására a fű kb 1 hét után olyan lett mint tavasszal (gyönyörű, üde zöld szín), és amire figyeltem még, az az, hogy ne locsoljam agyon..kb 1.5-2 naponta locsolok....illetve még egy dolog: a fűnyíró a legmagasabb magasságon van, a nagy szárazság alatt ez a közepesen volt, és lehet, hogy a nagy meleg miatt ez sem volt jó.....
A füvön most kb 8-10 db 30-40 cm átmérőjű foltom van, ami tökéletesen kiszáradt, ezek egy részét a héten megkapargattam, és homokos földes fűmaggal lefedtem..ami kellemes még, hogy ezek a foltok távolból egyáltalán nem látszanak a magas fű miatt..:)) illetve olyan sem már látok még a füvön, hogy amikor ránézek azt érzem: oké h fizikailag ott van, de olyan ramaty színe-állaga van, hogy talán jobb lenne, ha nem lenne ott..:)
A gazdaboltba bevitt fű-föld minta alapján azt mondták, hogy a kertnek annyi, a fű gyökérszerkezete gyenge, beteg, a ráhordott föld besüllyedt a homokba (ezt megnéztem 1-2 helyen és nem igaz), illetve, hogy tavaszig csak szorgalmasan permetezzem glialkával, és amikor újravetem, majd milyen gyönyörű lesz a kert...
Hát örülök, h nem így lett, mert az évenkénti füvesítgetés elég zsozsós játék lenne + sok energiámba is kerülne...este megpróbálok 1-2 képet berakni, ha esetleg vkit érdekel...
Nem gondoltam én sem nagyon durvának csak eddig ez egy normális hangvéletű, tényleg tapasztalatcserén alapuló topic. Mindenütt meg szoktak jelenni az adott témában érdekelt hozzászólók de lehet kultúráltan is, az illemszabályokat betartva hozzászólni és mindenki csak erre hívta fel a figyelmét Láttam, hogy 4 hozzászólása volt és érdekelt a témában, tehát nem csak lehúzhatta volna, hogy vannak benne tévedések hanem konkrétan válaszolhatott volna, hogy pontosan melyik.
"A - Ha csak pár foltot akarsz permetezni, akkor jó egy akár 2 literes kézi pumpás szerkezet is. Én 350 m2-t permetezek egy 20 literes öreg "Vegyépszer" permetezőgéppel http://efco.hu/index.php?choice=reszlet&id=254. Igazából ez való a nagyobb területekre, mivel ezzel folyamatosan lehet dolgozni és nem kell megállni pumpálni. Legutóbb a fóti Brico Storeban néztem és kb. 20 ezer Ft. Itt találsz sokfélét: http://efco.hu/index.php?choice=term&kapocs=155"
Alapvetően nem pár folt miatt hanem általánosságban kérdeztem a permetezőt. Tetszik ez a típus szerintem az öregeknek is ez van általában és még használják tehát tartós. Lehet ezt esetleg máshol olcsóbban is kapni?
Nekem nem tűnik többszöri elemzés után sem olyan durvának boocy hozzászólása, mint amilyennel válaszoltok neki! Még ha egy kicsit kioktatósra sikeredett is, kimondottan nem fikázta az elért eredményedet . Meg kellett volna várni, hátha új ötlettel, infóval gazdagította volna a fórumot, most meg lehet, hogy írni sem mer majd ide, úgy elijesztitek.(mondjuk egy rövid indoklás, beleférhetett volna a részéről, de hátha pótolja.)
Az 5918 hsz-ban írt 10 liter permet kiszórása egy óra alatt az, egy fűves területen szerintem kissé lassú. A Gardena permetezőnek pl. állítható a fúvóka szórása, nem foglal nagy helyet, viszonylag könnyű és kézreálló vele dolgozni. Kb. 5000 és 7000 Ft között van típustól és bolttól függően.
Azért nem kéne ekkora mellel verned magad a négy hozzászólásoddal, mikor a bemutatkozó szövegedben a gépi fűvesítés fűszervíz minőségi automata öntözőrendszereket sem tudod normálisan leírni. Csak így tovább! Azért segítek hogy az esetleges reklámhirdetéseidben, cégtábládon vagy az autódon nehogy kiröhögtesd magad. Jó ha tudod hogy a fűszervízt rövid i-vel írják!
Gondolom neked sem tetszik ez a kiokítósdi szöveg, ezért megkérlek ha véleményed vagy tanácsod van, akkor ne add elő az okos tojásos fenegyereket, hanem oszd meg véleményedet a hozzászólókkal kíméletesebb hangnemben!
Van valakinek tapasztalata az alábbi maggal? Az utcán az árokpartot szeretném bevetni vele.
Fűmag Hesa Tündérkert (1 kg)
Százszorszép magokat is tartalmazó fűmagkeverék. Telepítését azoknak javasoljuk, akik a gondozott gyep egyöntetű zöldjét apró virágokkal szeretnék színesebbé, vidámabbá tenni. Gyártó: Csenkesz Bt Ár: 1.740,- Ft
>>>Vettem gombaölőt, de azt mondták amit ti írtatok (Fundazol ) már nem gyártják, így TOPSIN-M 70 wp-t adtak, és azt javasolták, hogy oldjam be 200 l-be és kézi locsolóval locsoljam ki.<<<
Ma vettem tán az utolsó adag Fundazol 50 WP-t. A csomagoláson az szerepel, hogy az engedélyező hatóság a Fundazol forgalmazási engedélyét visszavonta. A nagy és kiskereskedők a készleteiket 2006.09.30.ig értékesíthetik és a szer 2006.12.31-ig felhasználható, utána nem. Az ok az EU szabályozások miatt a Benomil hatóanyag.
Előre is elnézést kérek, ha már minden kérdésre válaszoltatok, de egy hétig nyaralni voltam és most olvasom az üzeneteket.
Q - várjak pár napot vagy esős időszakot és akkor vessem felül vagy várjak többet? A - nem érdmes a legnagyobb hőségben próbálkozni a vetéssel. Ha vársz még két hetet akkor szeptember elején már talán egy kicsit hűvösebb és csapadékosabb időben érdemes vetni.
Q- Előbb műtrágyázzam a megmaradt füvet és utána vessek vagy fordítva? A - Tapasztalatom szerint előbb érdemes elvetni a magot, majd kiszórni a műtrágyát ás utána alaposan beöntözni a területet. A vetés után figyelni kell, hogy soha ne száradjon ki a friss vetés.
Q- permetezéshez jobb a felpumpálható kerek permetező melyből 10l 1 óra alatt jön ki vagy a háti pumpálós melyből 15 perc alatt ki lehet nyomni mindent?
A - Ha csak pár foltot akarsz permetezni, akkor jó egy akár 2 literes kézi pumpás szerkezet is. Én 350 m2-t permetezek egy 20 literes öreg "Vegyépszer" permetezőgéppel http://efco.hu/index.php?choice=reszlet&id=254. Igazából ez való a nagyobb területekre, mivel ezzel folyamatosan lehet dolgozni és nem kell megállni pumpálni. Legutóbb a fóti Brico Storeban néztem és kb. 20 ezer Ft. Itt találsz sokfélét: http://efco.hu/index.php?choice=term&kapocs=155
Legyél olyan jó és ha már bedobtad a témát akkor fejtsd ki, hogy Tavász topic-társ hol is téved a fűápolás ügyben? Mi nem szoktuk sem lecikizni sem minősíteni egymás hozzászólásait, hanem megosaztjuk a gyakorlati tapasztalatainkat egynással. Van köztünk sokféle ember, hentes, szabó, mérnök informatikus, kertész, de a névtelenség okán azért tiszteletet adunk egymásnak és ezt várjuk el mástól is, így ha nem haragszol tőled is.
az hogy a túlzott vegyszerezés, mútrágyázás stb. senkinek sem jó, abban egyetértünk, bár messzire vezet hol is az egészséges határ. hogy a kertbarátok természetkedvelők-e ez ismét remek polémia. a kert bármennyi növény is van benne egy mesterséges környezet, akár a szántóföld, vagy a Budapest díszterei a dézsás tujákkal és társai. itt ismét az egésszéges kompromisszumra hívnám fel a figyelmet. ótvar talajon, adott néhanapján brutálszáraz klímában ne próbáljunk angol gyepet varázsolni. persze mindenki az csinál amit akar, csak látok pár példát ami szerintem max. rongyrázásra jó, köze sincs egy természetközeli állapothoz, de még egy olyan mesterséges környezethez sem amiben jól érezheti magát az ott lakó.
A herét (és más vackot) legjobban a Gyom stop nevű szer viszi ki. Fűnyírás után pár nappal, esős idő nélkül az összes here és tartósan kimegy. Próbáld ki, szerintem megéri. De ha tudtál kapni valahol (Bp-n) akkor mond meg hol mert én már kifogytam belőle
Bocs de megszeretném jegyezni hogy világunkban a legnagyobb probléma a környezetszenyezés és pont itt a természetkedvelők biztatják egymást a vegyszerek nyokló nélküli kiszórására. Azért hogy kisé zöldebb legyen a fű nem kellene a környezetet tönkretenni minde vegyszer káros valamire. Ha a fűvet megfelelően gondozzuk (nyírás, locsolás esetenkénti szellőztetés ) köszöni szépen jól elesz. 20-30 éves gazos fűvet igy rendbe lehet hozni. Kiprobáltam és működik.
"Tavaly hasonló volt a helyzet nálam. Szerintem mint kezdő fűves kicsit túlbuzgó voltam a fű karbantartásában." Remélem, hogy jövőre szó szerint ugyanezt fogom mondani :)
"A permetezőből a legjobb ami gyorsan kiszórja a területre a különböző mérgeket, műtrágyákat, így kevésbé vagy csak rövid ideig szívod be a különböző vegyianyagokat még ha csak minimális mennyiségben is." Hol és mekkorát célszerű venni? Számomra alapvetően az a lényeg, hogy tartós legyen. Világos, hogy gyorsan szórja ki és nekem is ez tetszik már csak azért is mert sokkal hamarabb lehet végezni. Evvel szemben az az indok áll, hogy kevésbé lesz apróbb szemcséjű permetlé és hogy a gyorsabb felhasználás miatt több permetlevet kell készíteni, pl 10l helyett 20 litert. Szerintem a mennyiséggel kapcsolatban nem számít, hogy 1 vagy 2 zacskónyi X szert kell venni mert elhanyagolható az áruk, legfeljebb azon lehet vitatkozni, hogy Y db átlagos méretű bokorra mennyit szórok ki.
Az írásodba vannak tévedések, ami a fűkarbantartásod addigi munkáit leronthatod.
Egyetértek az előttem hozzászólókkal, hogy mindenki a saját kárán tanul és itt a fórumon megosztja a tapasztalatait, tanácsot kér. Tavász leírta a saját tapasztalatait megindokolva a dolgokat, logikusan hangzik. Konkrétan mik a bajaid a megállapításaival?
"Az írásodba vannak tévedések, ami a fűkarbantartásod addigi munkáit leronthatod."
Légyszíves ne rébuszokba beszélj. Inkább konkrét tanácsot írj vagy a tapasztalataidat oszd meg velünk. Nem szép dolog általánosságokat mondani, mert abból senki sem fog tanulni.
ellentétben Veled itt senki sem profi kertész, csak a saját hibáit, tapasztalatait ossza meg másokkal. Így próbálunk tanulni egymástól. Szívesen vesszük a konkrét javaslataidat, persze anélkül, hogy rontanánk a bizniszed. :) A fórumok már csak ilyenek. :)
Mint korábban írtam, megvolt a második szellőztetés, lepermeteztem gomba ellen és várom a kicsit esősebb időt a felülvetéshez mert most melegek jönnek. Nem locsoltam már 3-4 napja és talán ez is segít a maradék fűnek a magához térésben.
Akkor talán a most következő melegek miatt érdemes inkább kicsit hagyni megerősödni a megmaradt füvet (esetleg trágyázni) és augusztus végén az esős idők közeledtével ismét megkaparni és akkor ültetni?
Tavaly hasonló volt a helyzet nálam. Szerintem mint kezdő fűves kicsit túlbuzgó voltam a fű karbantartásában.
Amit az idén már nem csinálok tavalyhoz képest, hogy fűnyírás után nem locsolok egy napig és csak akkor nyírom a füvet, ha nem esik az eső legalább egy napig. Nagyon fontos hogy a levágott fűszál hegye tudjon begyógyulni (összeszáradni) nehogy bármilyen betegség (pl gomba) könnyen megtámadja a friss vágáson keresztül, de akár a hideg kútvíz is tönkreteheti.
Tavaly én is szellőztettem a fűvet fölöslegesen a nyár közepén - végén, hol ott inkább a szellőztetést kora tavasszal vagy ősszel kell végezni, mikor a fű a vegetálási ciklusában van, mert a gyökér nem szereti nyáron ha meg van bolygatva.
A száraz fűszálak ha nyáron köztemaradnak az nem baj, mert a legnagyobb melegben a jó nedvességtartást biztosítják. Még a nyírásnál is ügyelek arra, hogy a kánikulában nem vágom nagyon alacsonyra a füvet, mert könnyebben kiszárad. Szerintem holnap vagy holnap után fogom nyírni újból, ha már nem lesz eső.
Ha már úgy is felkapartad a fűvet akkor vesd el nyugodtan a magot, csak arra ügyelj hogy az elkövetkezendő pár napban állítólag kánikula várható, így sose hagyd kiszáradni a magot, mert az már nem fog kikelni. Amíg a friss fűved nem éri el a 8- 10 centit, addig ne is szórd meg semilyen műtrágyával. A permetezőből a legjobb ami gyorsan kiszórja a területre a különböző mérgeket, műtrágyákat, így kevésbé vagy csak rövid ideig szívod be a különböző vegyianyagokat még ha csak minimális mennyiségben is.
Ma vihar volt nálunk, gyönyörű szivárvány szelte át az eget. A fűre olyan erősen sütött a nap, hogy nem bírtam ki, hogy ne csináljak róla egy képet. A nagy melegek után jól összekapta magát, habár akkor is megkapta a terület a kívánt vízmennyiséget, de az esővízet nem lehet kútvízzel egy lapra tenni.
Nekem is ugyanaz a gondom mint vt75 és loop kollégának és nálam is a fű kb fele kiment (hol nagy területen szinte teljesen, hol pedig erősen megritkult). Két hónapja még nagyon szép volt de sajnos nem tudtam, hogy a sok locsolás, nyírás mellé szükséges a tápanyag utánpótlás is. Pár napja végigmentem késés gyepszellőztetővel kijött irgalmatlan mennyiségű fű, majd lepermeteztem folyékony műtrágyával mely hatott a maradék fűre rendesen. Ma ismét végigmentem gyepszellőztetővel, jött elég sok száraz fű majd lepermeteztem Fundazollal és tettem bele kevés Dithanet is (valóban mondták, hogy a Fundazol már nincs, helyette Topsin van). Én úgy gondoltam, hogy előbb az elhalt fű kiszed, majd gombaölés. Szerintem rávetés esetén a talajlazító ajánlott mert kijön az elhalt fű és nem kemény talajra teszed akkor a fűmagot sem (mint a rendes fűvetésnél). Kérdéseim a következők: - várjak pár napot vagy esős időszakot és akkor vessem felül vagy várjak többet? - Előbb műtrágyázzam a megmaradt füvet és utána vessek vagy fordítva? - permetezéshez jobb a felpumpálható kerek permetező melyből 10l 1 óra alatt jön ki vagy a háti pumpálós melyből 15 perc alatt ki lehet nyomni mindent?
Segítséget szeretnék kérni avval kapcsolatban,hogy mivel lehet a fű közül kiírtani a "csillagpázsit" nevű gyomnövényt. Lassan kiszorítja a füvet a kertből.
Tisztelt szakértők! Valószínűleg ugyanaz a problémám mint vt75 kollégának, csak nálam elharapózott a dolog. Elszáradt a fűnek legalább a fele, mert szarrálocsoltam :( 2 hete ki lett rá szórva 30 kg kevert műtrágya (15-15-15-ös). Most ott tartok, hogy levágtam rövidre. Egy fűszellőztetővel aminek rugós karmai vannak, kiszedtem az elszáradt barna füvet, temérdek volt. Így néz most ki: Vettem gombaölőt, de azt mondták amit ti írtatok (Fundazol ) már nem gyártják, így TOPSIN-M 70 wp-t adtak, és azt javasolták, hogy oldjam be 200 l-be és kézi locsolóval locsoljam ki. A kérdés az lenne, hogy ezzel a fűvel mit tudnék még kezdeni? Rá lehet-e vetni és ha igen, azelőtt még talajlazítózzam-e meg? Gombaölőzzem-e? A fertőzés 500nm-t érint. Eléggé le vagyok lombozva! Előre is köszönöm a válaszokat!
lóhere ellen a szelektív gyomirtó egyedül hatásos. én Desormonnal nyomom, de két kör után még mindig maradt belőlük. általában az ilyen szert legalább egyéves fű esetére javasolják, nálam is volt tavaszi vetés ami nem sérült, mikor próbaként ott is permeteztem.
Tavasszal sportfüvet telepítettem, eleinte szép is volt, de most elkezdett gazosodni. A füvet rendszeresen locsolom, legalább 2 naponta, kánikulában naponta és általában hetente nyírom. Hasonló a helyzet a "régi" füvemmel a hátsó kertben, az is gazosodik, mindenféle gyom jelenik meg benne, néhol már kialakultak lóherés foltok is és nem tudok vele mit kezdeni. Sőt, tovább romlott a helyzet, most már valami vattaszerű képződmény is van a füvön. Mit javasoltok?
Hozzászólások és utánaolvasás után vszínűleg Phytium azaz moszat gombafertőzés van a gyepemen. Elég nagy területet érint a fertőzés de azért maradt még fű. Ha jól értettem akkor ki kell szedni kézzel az elhalt részeket (vagy gyepszellőztetővel végigmegyek és jön ki magától ahol már nagyon gyenge a fű) és felül kell vetni. Nyugodtan most csináljam minél hamarabb vagy várjak az esősebb idővel mint egy őszi gyeptelepítésnél?
Mi a véleményetek a fű rendszeres hengereléséről? Gondolok itt a nyírások vagy az esetleges utánvetéseket követő hengerelésre. Elősegítheti-e a hengerelés a fű sűrűsödését, tömörödését, segítheti-e a gyökérzet sűrűsödését, fejlődését?
Sziasztok! Új fűnyírót keresek, ami vágás után eltünteti a füvet! :-)
De komolyan, Ti mi a bánatot csináltok a levágott fűvel? A terület relative nagy, kb. 1200nm2, heti 1x 3 órás meló a fűvágás. Próbáltam komposztálni, de a kert végén már egy hegy van, egyéb belekeverhető nyersanyag híján pedig bomlás helyett büdösödés folyik. Az elszállítás szinte megfizethetetlen, egy nyírással összejön 5-8 zsák. Plusz időnövekedés a zsákok tömködése miatt. És egy hétig (szállításig) útban van. Utánaolvastam a mulcsozó fűnyíróknak, de nem vagyok meggyőzve. Kéne valami huszáros megoldás a problémára, mert nem szívesen betonoznám le a kertet.
Más: Létezik olyan fűápoló alapgép, ami különféle tartozékokkal vág, mulcsoz, szellőztet, lazít? Ha mindet külön veszek, nem férek el a garázsban.
Én is elektromos párti vagyok. Egy MTD gépet vettünk idén, az M40E zöld változatát. A Baumaxban volt akciós. Nagyon bevált. Jól degszre pakolja a 70 literes fűgyűjtőjét, így ritkán kell üríteni, ami nagyon fontos szempont. A 350-400nm helyenként zegzugos terület lenyírása így 1 óra alatt megvan, a korábbi 32 centis Alko gép 2 órája helyett.
Lehet hozzá kapni mulcsozó készletet, és praktikus a központi magasságállítás is. Egyetlen hibája, hogy hátramenetben hajlamos pár szál nyesedéket elhagyni, pedig egyébként nagyon jól gyűjt.
Válassz nyugodtan egy nagy telj. (>1500W) elektromosat. Üzembiztos, olcsó, erős, egyszerű, rézsűt is nyírhatsz vele, nincs olajzási probléma, téliesítés, stb... )
Én 450nm-et nyírok vele fűgyűjtővel együtt, 7-9x ürítek.
Sziasztok!
Tavasszal sportfüvet telepítettem, eleinte szép is volt, de most elkezdett gazosodni. A füvet rendszeresen locsolom, legalább 2 naponta, kánikulában naponta és általában hetente nyírom. Hasonló a helyzet a "régi" füvemmel a hátsó kertben, az is gazosodik, mindenféle gyom jelenik meg benne, néhol már kialakultak lóherés foltok is és nem tudok vele mit kezdeni. Mit javasoltok?
Obi
Kösz a válaszokat,akkor maradok a benzinesnél.Nem irtam el ,500 nm csak én azt hittem hogy ezzel is lehet ekkorát vágni ,azt tudtam hogy ez a legjobb a fűnek. Mégegyszer kösz.
Saját véleményem az, hogy ezek a hengerkéses fűnyírók adják a legszebb vágási képet és nem roncsolják a fűszálakat. Viszont ha meg nő nagyon a fű amit úgye kiszámolni nem lehet, (gondolok egy hosszan tartó esős időszakra)akkor bizony nem könnyű feladat a fű lenyírása. 500nm nem kicsi terület egy ilyen szerkezettel, bár ha sportolási feladatokat is elakarsz végezni fűnyírás közben akkor ez a te tipusod. Én mégis azt javasolnám, hogy inkább gondolkozz el egy benzines gépen ekkora területre. Én személy szerint nem támogatom az elektromos gépeket a kényelmetlen használatuk miatt. (hosszabbító elhelyezés, kicsit magasabb, nedvesebb fű nyírása, stb) A döntés a tiéd, de jól át kell gondolni. Várd meg még a többiek is fognak reágálni és jól rágd át a döntést.
Helló!! Mi a véleményetek a kézi fűnyírókról?? pl:http://www.al-ko.hu/Garten_Hobby/produkte/rasentechnik/adat_classic38-5.html Hogy vágja a füvet? lehet-e vele nagyobb füvet vágni? Én 500 m2re szereném használni. Kösz!
Akkor ha jól értem nem kell hozzá nyomáscsökkentő. Így már elég szimpi a dolog. Attól féltem, hogy az a kicsi fuvóka letörik ha ráengedem a szívattyú nyomását.
az a baj vele, hoyg a tarackbuzat meg az ujjas/talpas muhart nem viszi mert az is egysziku mint a fu. van aki evek ota kuzd vele es a talpasmuhar all nyeresre. en azt modnom legjobb ha tusta lappal indulsz, ebbol idem mar ugysemlesz fu, inkabb a maradek nyarat szand arra, hogy kikelted a foldbe levo nyugvo nyommagvakat aztan gyomirtozol. imho szeptemberben erdemes a fuvet elvetned es akkor jovore nagy valoszinuseggel gyommmentes pazsitod lesz.
a kapalas meg nem segit mert a tarack, muhar kihajt akar egy fel centis beszakadt gyokerdarabbol is. persze ha szeretsz kapalni....
vagy ha gyorsan kell fu akkor gyepszonyeg valami 900ft/nm-er mar kaphato.
A Gyom Stop-ot énis használom. A herét két nap alatt, a láncfüvet kicsit hosszabb idő alatt, de az utifüvet és más kétsziküt is kiviszi a fű közül, tényleg hatásos
Biztos hogy a vegyszer a nyerő? Javaslatom a következő: Szerez szervestrágyát és szánts be vagy ha nem lehet akkor elő az ásót. Rotátor csak végső esetben. Hagyd leülepedni ha kikell a gaz kapátneki. Megfelelő időben vesd el a vetőmagott. Nagyonfontos ne dőlj be a külföldi magoknak mert azok nem idevalok. Pl. Németországban egész más a klima mint nálunk. Javaslom a Kite vetőmagjait. A mi környezetünkre van kikisérletezve. Vetés után vigyázz amig rendesen ki nem kell a talaj felsőrétege mindig nedves legyen de ne áljon rajta a víz mert akkor a mag befullad. Ha eléri a nyirási magasságot akkor éles késű fűnyiróval vágd le. Majd minnél sürübben nyird és locsold. A nyirással a gazt gyöngited igy a fű egyre erősebb lesz és elnyomja. Tulajdonképpen ezután már csak a nyírás és locsolás van hátra. Évente 1-2 műkakit is szorhatsz ki. Nem kell flancos drága műtrágyát venni mert ugyanaz van benne mint az olcsóban. Elmész a legközelebbi gazdaboltba és veszel egy zsák N P K műtrágyát és télen kiszorod a hóra. Esetleg nyár elején megismételed de utána jól locsold meg. A nyomelemekkel nem kell sokáig törödnöd mert a szervetrágyával bevitted a talajba. Gyomirtot és més egyébb vegyszert csak akkor használd ha nincs más lehetőség. Ha sok pénzed idődvan akkor kényeztesd a fűvet és akkor valamivel szebb lesz dusab és homogénebb lesz. De én örülök ha időben le tudom nyirni mind az 1000 nm. De jót játszik rajta a lányom és kutyáim. Ezzel a technologiával a régi házamnál 25 éves a fű és köszöni nagyon jó van foltmentes gaz sincs benne.
valami totalis gyomirtoval kezeld le az egeszet aztan ha jol latom falusi kornyezet, kerits par napszamost es gerebjeztesd fel az elhalt fuvet. aztan rotaciozd meg, locsold, ha megint kikel a gaz akkor gyomirtozd le megint. ezt ismeteld meg ahanyszor kell. ha mar nem kell gaz akkor az alvo magvak is elpusztultak akkor vetheted a fuvet. ha maskeppen csinalod ugy jarsz mitn a tobbiek es a kert elvezete helyet a gyomok huzgalasaval fogod az idodet torteni. igy meg kapsz 1.2 ev ahaldekot.
Tényleg érdekel, hogy melyik vegyszer írtja ki a tarackot. Eddig az működött, hogy a fű elnyomta és csak 1-2 tő jött elő, azt pedig tényleg óvatosan ki lehetszedni a földből. De ha már 10-15 tő egymás közelében azt már nehézkes manuálisan írtani.
majd tekerd bele a hosszabbítópálcát. Tekerd bele a fúvókát a hosszabbítócső másik végére és nyithatod is a csapot. :) Meg vagyok velük elégedve, tudják azt ami rá van írva a csomagolásra. Én állítottam a házi vízmű teljesítményén, 3,5 báron locsolok mindent hogy ne kapcsoljon ki be a szivattyú. Azon a nyomáson gyönyörűen porlasztanak a fúvókák.
Tényleg ezek a pici gardena szórófejek locsolják a fűvedet? Nekem tetszik és már vettem is egy garnitúra (5 darab) 180 fokos készletet próbából csak sajnos nem tudom kipróbálni, mert sehogy sem tudok rá csatlakozni. Pár kérdéssel zaklatnálak. Tényleg locsolják a ráírt méter számot? Hogyan oldottad meg a csatlakozást? Kell hozzá az alapelem (nyomáscsökkentő) vagy elég ha közvetlenűl hajtod a szivattyúról? Most csak ennyi, de nagyon érdekel, mert a kerítésen kívűl szeretnék elhelyezni ilyen szorókat.
A szép gyep egyik titka a megfelelő tápanyag-utánpótlás. A tavaszi trágyázás után az öntözött kertekben most ismét lehetőségünk nyílik arra, hogy tápanyaggal lássuk el a pázsitunkat. A gyep számára az egyik legfontosabb elem a nitrogén, amely főleg homokos talajon gyorsan kimosódhat, ezért gondoskodnunk kell a rendszeres adagolásáról. A Pétisó gyors és tartós hatást biztosító szilárd műtrágya, amely alap- és fejtrágyaként minden talajtípusra és növényi kultúrára alkalmazható. 27 százalékban tartalmaz nitrogént, amelyben azonos arányban van jelen a lassabban ható ammónium-nitrogén és a gyors hatást biztosító nitrát-nitrogén. Dolomit tartalmánál fogva 7 % CaO és 4,5 % MgO tartalommal rendelkezik. A kalcium-tartalom mérsékli a talajsavanyodást, ezért különösen ajánlott savanyú talajok kezelésére. A magnézium-tartalom fokozza a klorofill képződését, amitől a gyepünk sötétzöld színűvé változik. Hosszabb a hatást lehet elérni különböző tartós hatású műtrágyák használatával (Osmocote). Itt a tápanyagszemcsék burkoló anyaggal vannak ellátva, amelyek megakadályozzák az azonnali vízben történő feloldódást. A bevonat vastagságától és a mindenkori átlagos talajhőmérséklettől függ a feltáródás időtartama. Melegebb talajokon gyorsabb, hidegebb talajokon lassabb a tápanyag leadás. Lehetőségünk van olyan műtrágyák vásárlására is, amelyek kétszikű gyomirtóval vannak keverve. Ezt olyan területre célszerű vásárolnunk, amelyre már régebben telepítettük a pázsitot és már nagyon begyomosodott. A szert ne használjuk gyümölcsfák közvetlen közelében és friss telepítésű gyepeken.
eső után kézzel vagy kiszedővillával. nem tudom a rövidrevágás mennyire segít, de most ezzel is próbálkozom. van vegyszer is amit majd a többiek megírnak.
Figyelembe véve, hogy nyári közepe felé közelítünk, erre az évre a következő programot javasolom.
25-30 g/m2 dózisban kijuttatni Tavaszi-Nyári kondicionáló műtrágyát. Ez a termék mikroelemeket is tartalmaz, ezért az öntözés során kimosódó valamennyi tápelem pótlását biztosítja. A termék 8-10 hetes hatástartamú, azaz június végi kijuttatás esetén augusztus végéig-szeptember elejéig szolgáltat optimális tápanyagot. Szeptember közepén 20 g/m2 dózisban Őszi-téli gyepkondicionáló kijuttatatását javasolom. Ezzel e termékkel felkészíted gyepét a téli fagyokra és hó terhelésre.
Következő év tavaszán, márciusban hóolvadás után 70-80 g/m2 dózisban 8-9 hónapos gyepfenntartó kijuttatását javasolom. Ezzel szeptember végéig-október elejéig teljes körű ellátást biztosított. Ősszel ismét az Őszi-téli gyepkondicionáló következik. Amennyiben mikroelem-hiány jelei mutatkoznának év közben a Tavaszi-nyári kondicionáló bármikor bevethető.
Egy javasolt műtrágya a sok közül: http://www.scotts.hu/index.php?content=39
A sárga száraznak tűnő foltokat vélhetően gomba fertőzés okozza. Javaslom olvasd el a 2006.07.29 21:25:27 (5818) hozzászólást.
Korábban úgy gondoltam, hogy a füvet elég locsolni és szép lesz. A tápanyag utánpótlás is fontos dolog (plána homokos talajon) de milyet érdemes kijuttatni? A szilárd trágyát szórókocsival vagy a folyékonyat permetezővel?
Mi lehet az, hogy kisebb-nagyobb foltokban szárad a fű?
A hatékony permetezés minden gazdálkodó célja, bár sokak szerint leginkább falra hányt borsó a permetezés, mert lepereg a vegyszertartalmú csepp a levélről. Így háromszoros a veszteség. Először is nem pusztítottuk el a kártevőket, kórokozókat. Másodszor fölösleges költségbe vertük magunkat. Harmadszor értelmetlenül szennyeztük környezetünket. Pedig van megoldás!
A permetezés önmagában nemcsak annyit jelent, hogy bekeverem a növényvédő szert egy adott vízbe és utána berakom a permetezőgépbe és kipermetezem. Nagyon fontos a permetlékészítéshez felhasznált víz megválasztása. Úgy tanították, hogy a permetezéshez lehetőség szerint lágyvizet, esővizet használjunk. Ez a megállapítás mind a mai napig igaz, mert nagyon sok problémát okozhat nekünk önmagában az, hogyha kemény vizet használunk, amelynek magas a kalcium tartalma és kicsapódást idézhet elő.
A permetléhez felhasznált víz savassága vagy lúgossága befolyásolja a felhasznált növényvédő szer hatékonyságát és nem mindegy, hogy vizes felületre, harmatos növényfelületre permetezem ki a növényvédő szert, vagy esetleg tikkasztó nyári melegben, amikor nagy a szárazság.
Ez az a két véglet, amikor nem ideális a permetezés. Olyan adalékanyagot kell adnunk a permetező szerhez, pl. Nonit amely a növényvédő szerünket ráragasztja a növény felületére, továbbá segíti a növényvédő szer szétterülését és megakadályozza a lemosódását, hogyha a permetezés után mondjuk egy eső jön.
A réti perje az egyik legértékesebb, a természetes gyepben is szinte mindenütt előforduló, legelőn és kaszálón egyaránt értékes évelő (8-10 éves), tarackos aljfű. A réti perje a legeltetést, a rágást, a tiprást kiválóan bírja, de előnyösen alkalmazható az erózió elleni védekezésben is. A réti perje kiváló minőségű legelőfüvet és szénaalapanyagot terem, de nagyon nehezen telepíthető. Ha a magját 1 cm-nél mélyebbre vetjük, nehezen fog kikelni; illetve ha agresszív fajok nagyobb mennyiségben lesznek a társnövényei a lassú kezdeti fejlődésű réti perje a társításból ki fog pusztulni. 2-3 év után átveszi a vezérnövény szerepét.
Az angol perjével, a réti csenkesszel, a fehérherével és a szarvaskereppel üde fekvésben, elsősorban a lejtők alsó harmadában termeszthető eredményesen. Tápanyagigényes, ezért rossz tápanyag-gazdálkodású területeken visszaszorulnak, esetleg ki is pusztulnak. Ugyanakkor a sovány talajú, apró csenkeszes gyeptársulásokban is megjelenik, és nagymértékben elszaporítható akkor, ha a nitrogén utánpótlását biztosítjuk. A réti perjét főleg legelőhasznosítású gyepekben telepítjük, mert állandó tőlevélsarjadzásával a folyamatos legeltetéshez kiváló zöldtömeget ad. Az öntözést jól meghálálja, nagy és folyamatos termést így adhat.
Az alábbi képek mutatják, hogy milyen a KITE pázsit, ha kevés a tápanyag:
Tegnap permeteztem a kertben Fundazollal sajnálva, hogy mire hazaértem pont elkezdett esni, és a hiper-szuper műtrágyát nem tudtam elvetni..majd miután láttam, hogy nem esett, hanem inkább szakadt, és az udvaron cc 10-15 cm-s víz hömpölyög, úgy gondoltam, h annyira mégse kár..:))
ami viszont kérdés maradt: szerintetek a Fundazol 1 nap alatt megtette a hatását, v ismételjem meg a permezetést, amint egy kicsit jobb idő lesz?
gaby2 Ha érdekel, akkor szívesen elküldöm az összes Bobcates számát, akivel beszéltem. Bár nem tom merre van a kertecskéd így lehet, hogy a Bp-i bobosok nem jók neked.
a beszállítás díját genyóságnak tartom, főelg akkor ha esetleg a kertészet adja a bobot...a sittet miért talicskáztátok? nem lett volna eccerűbb azt is kibobozni? nálunk egy kb 6-8 m3-s sitt halmot cirka 20-25 perc alatt kivitt..:)))
Hozzánk 3.500,- Ft/m3 áron jött a trágyázott föld. A Bobcat egy nap alatt hordta szét a 60 m3 földet. A Bobcatre összesen kb.30.000,- Ft-ot fizettünk. kb. 4-5 Bobcates emberrel beszéltem. Jellemzően 3-3.500,- Ft/óra a díja plusz ki-be szállítás, ami további 7-8.000,- Ft. Így utólag azt mondom, hogy talicskával kézi erővel ennyi földet széthordani ugyan nem lehetetlen, de nem kis munka. Csak a sittes föld kiszállítására 3 db 5 m3-es konténer kellett és hordtuk rendesen két talicskával napokig. Az 1.000,- Ft/m2 szerintem irreális, nem csillagász a fickó? :-)
Kertepitessel ott jarunk h termofold hozas kovetkezne. Aki a kertet epitene adott egy talajfertotlenites es gyomirtasra 150.000 ftos ajanlatot. Ezt kisse tulzasnak tartom bar a kert 1000 nm feletti. En is le tudom permetezni /mar csinaltam/
Milyen szert ajanlotok, most semmilyen kihajtott noveny nincs, mert komoly foldmunka lett a kertben, meg a termofold hozas elott...
A földet kertészetből hozattuk, kifejezetten erre a célra. Marhatrágyával volt dúsítva. Gyom mag lehet, hogy volt benne de szeptember óta még nem dukta ki a fejét semmi csak a gyep :-)
nálunk 200 rugó volt, hogy kikaptak gyökerestül kb. 300m2 orgonát, némi tereprendezés 500m2-en, kétszer átrotokapálás, fűtelepítés, hengerezés plusz sziklakertbe sziklák és facölöpökből lépcső.
ha nem vagy maximalista próbálkozz a gyomirtás, ásóval átforgatás, elegyengetés, várakozás gyomok újrakihajtásáig, ismét gyomirtás, fűvetés folyamattal. nálam igazi ásás nem is volt, mivel épp távol voltam otthontól és a szikes talajt csak felkapálni tudták az otthon maradottak, gyomirtás sem volt mégis szembetűnő a különbség. nem értek hozzá, de ha a tuják is ilyen szépek sok gond nem lehet a talajjal. képek itt
Ugye szeretsz Te is mezitláb járni a füvön? A jó füvön ez fantasztikus érzés.
Nálam a homokos altalaj miatt többet kell locsolnom, a hajnali órákban három óra alatt 6m3 is elfogy naponta és még utána este is félórákra be szoktam kapcsolni mindet. A tónak is nagy a párolgása 1 cm párolgás 600 liternek felel meg, most ilyen melegben négy nap alatt szokott elpárologni öt centi.
Szóval nálam a fúrt kút ki van használva úgy rendesen, mostanság napi akár 10 m3-es fogyások is vannak.
Ne szerénykedj ez a kert a képek alapján egy "Földi-paradicsom". Szívesen elüldögélnék azon a kis padon a tó partján és nézném a tavi rózsákat meg a leandereket. (csak legyen WiFi Internet a kertben :-) No de félre téve a tréfát ez a legjobb a kertépítésben, hogy a semmiből egy csodát alkot az ember. Egyébként nekem meggyőződésem, hogy a fűnek lelke van. Ha egy hetet kihagy az ember az ápolásból már megérzi. Sőt azt sem szeretei, ha más nyírja. Az öntözés tekintetében nálunk érdekes a helyzet. Négy kör van az esőztető öntözésre a gyephez és egy kör a sövény növényekhez és a bokrokhoz. A talaj eredetilg homokos és az építkezés levonulása után kb. 15 m3 építési hulladákot vittek el. Majd jött a Glialka hadművelet és kb.6 hónapig minden nap a homokot néztem. Időnként kimentem gereblyézni meg fol locsolni, mivel a lakásban lehetett homokozni. A felső réteg marhatrágyával kevert termőföld, amit egy Bobcat hordott szét egy-két nap alatt. Érdekes módon az gyep nem szereti nálunk a sok vizet. Kötönként 7-15 perc megy minden reggel négy órakor és sokszor még ez is sok neki. Úgy nő mintha húzná valaki. A sövények 20-30 perc csöpögtetést kapnak. Hetente 1-2 alkalommal nyírom a kb.300 m2-t.
Nem is vagyok mester, de tapasztalatom van már elég. :)
Négy körre van bontva a locsolás, a fű két körön van 50 m2-es locsolással. Hajnalban most 1 órát megy a szivattyú körönként. Van még három nagy sziklakertünk, egy 12X4 méters L alakú, és az utcafronton egy kb 13 méteres és egy kétméteres. Ezek permetelését végzi a hamadik kör a negyedik körrel együtt, ami 96 csepegtető fúvókát lát el ezekkel egy időben egy órán keresztül a fűlocsolás után.
Csinálj ásóval egy talajmintavételt. Nézd meg milyen a talaj rétegződése. Ha lejjebb már jobb földed van, akkor egy markológéppel emeltesd ki a tujákat, tedd fére. Húzasd le a felső rossz réteget, és csinálj a kerted egyik sakába, egy nagy sziklakertet amihez csak szikla és évelő zöld növény kell. Szóval utána már csak a föld kell a lehúzott réteg helyébe, azt meg úgy tudod pótolni, hogy markoltatsz egy nagy tómedret az udvarba, és megvan a föld a gyöpnek. :))
A tujákat a tó köré markoltatod és lesz egy szép kerted. -GYÖPPEL- :)))))
Két év alatt összeáll az egész, és így fog kinézni mint nálam 8877-től 8885 hozzászólásig.
Hány kör van nálad? Egy kör kb. hány m2? Körönként hány percet öntözöl? A bokrokon van csepegtető? Erre hény percet szánsz? Le a kalappal szép a gyöp :-)
Nem hülye kérdés :-) Mindenképpen szélcsendes, csapadék nélküli kora esti órát javasolok a Fundazol permetezéshez. 2 x 10 g Fundazol 20 liter vízhez plusz tapadás fokozó pl. Nonit a vízbe. Ezzel az oldattal kb. 200-300 m2-t le lehet permetezni. Előtte javaslom, hogy menj le kutyába és szép alaposan szedegesd ki az elhalt füvet. Meg fox lepődni, de nagyon könnyen jön. Ha ez meg van akkor jöhet a permetezés. Másnap reggel elő a gereblyével kiskapával és a fűmaggal, friss földdel. Lazítsd fel a területet, majd szórj rá vékonyan friss földet, majd fűmagot és megint földet. Vagy egy gyep hengerrel vagy nagyobb deszkalapokkal vagy egy kiöregedett sítalppal egyengesd el, majd öntöz meg a területet. Ha van otthon vagy a szomszédban, vagy a gazdaboltban juta zsák akkor elő vele. Vágd fel, majd fektesd rá a frissen füvezett területre és ezen keresztül locsold meg minden nap alaposan. kb. 7-10 nap alatt kibújik a friss gyep és átüt a zsákon. Ha már kikelt akkor vedd le a zsákot. Ez lehet, hogy nem a legtudományosabb módszer, de az elmúlt 20 évben jó pár alkalommal használt. Pl. rézsű füvezése esetén jó szolgálatot tesz, mivel az öntözés nem mossa le a magvakat.
Csatlakozom Tavász mesterhez. Egy ilyen mutatós kertbe mutatós gyep dukál. A talajcsere kivitelezésére én egy Bobcat-et hívnék pl. http://www.everling.hu/akciok.html és egy-két nap alatt elvégezné a talaj munkát. Utána friss trágyával kevert föld kell, de előtte az öntöző telepítése.
majd a fű. Lehet kézi vetés vagy akár gyeptégla vagy pl. hidrovetés is. http://www.hidrovetes.hu Elsőre lehet, hogy meredek és mélyen a zsebedbe kell nyúéni, de megéri. A jó hír, hogy mindent magad is meg tudsz csinálni a bobcat kivételével.
Ha nem jó a talaj minősége, akkor egy tolólapos gép letúrja egyhamar és egy másik elviszi. Ha csak feltöltöd és betrágyázva össze robizod úgy is segít, de számíthatsz rá, hogy amit behoznak földet az udvarba, abból is jön majd a gaz. Az alapokra szánj rá több energiát, (és pénzt is) mert hat hét évig fogod munkád gyümölcsét nézni ha minden jól megy. Ha netán valamiért nem olyan lesz mint amilyennek elgondoltad, utólag bánni fogod.
Nálam is van ilyen probléma, mégpedig a fű megválasztásakor nem egy Magyar éghajlatra való füvet választottam, hanem egy alpesi fajtát. Most hogy utólag automatát szereltem fel (5809 hsz), most érzi a fű a legjobban magát. A hajnali locsolás és a tápanyagozásnak köszönhetően a kánikulában is hozza a színét és a perzsaszőnyeg minőségét. Előtte az esti locsolással nem tudtam úgy locsolni, hogy ne száradt volna másnap 11-kor nagyobb foltokban, így már a déli tűző napsütésben is ki kellett nyitni a csapot. -Hiába mindig tanul az ember-
Ha az enyém lenne ez a szép kert, Glialkás Vuxállal legyomirtóznám az egészet, még akár kétszer is. Ha minden elpusztult, kiforgatnám belőle a száraz füvet és a gazat, majd ha szükséges talajcserét végeznék, vagy csak friss földel beforgatnám, esetleg istálótrágyával megtrágyáznám. Kifeszíteném símára a placcot, majd letelepíteném az öntözőrendszert. Szeptember közepéig még az utólag kifejlődő gazakat kihúzgálnám a földből, majd jöhet a fűvesítés.
Szia Herby,
Köszi a választ, még egy utolsó (hülye) kérdés: Fundazollal permetezhetek-e, illetve ha permetezek, akkor azt reggel v este csináljam, illetve meg kell-e ismételni pár nap múlva? :))
Ez a képen is látható szörnyeteg van a gyepem alatt. Legalább most már tudom, hogy "Ő" okozza a több éve meglévő barnulást. Én hülye meg még itattam is öket rendesen, hogy fejlődni tudjanak. Majd még utána nézek és megprobálom kiűzni őket a fűvem alól.
Másik bánatom, hogy 2 napja megjelent a fűvemen egy eddig éveken át nem jelentkező jelenség. A fűszálak teteje (10 cm fű) kb 5 cm magasságig besárgult. Most már 2 területet is felfedeztem ami ilyen kb 2x0,5 nm-en. Szerintetek ez mi lehet, gomba? Most, hogy van öntözőm és műtrágyát is szórtam 1 hete a területre, meg gyomstoppal is kezeltem. Most fog kipusztúlni a gyepem? Szörnyű még a gondolat is. Vagy túl sokat kezdem figyelni mostanában?
Szerintem cserebogár pajor jár a kertedben. A gyökereket rágja és alulról támad. Kisebb elbarnult könnyen kihúzható fűcsomók jelzik. Az alábbi üzenet váltás talán választ ad a kérdésedre:
Cserebogár pajor károsítás a gyepben Kérdés:
Cserebogár pajor károsítással kapcsolatban találtam egy hozzászólást, de az meg múlt évben volt, ezért kérdezném meg újra, hátha újabb információkat is tudnak hozzátenni. Beállt gyepen több helyen foltokban szárad illetve gyéren nő a fű, a gyep szőnyeg szerűen felemelhető és alatta cserebogár lárvákat találtam. Sajnos már huzamosabb ideje próbálok megoldást találni a károsításra de ez idáig hathatós szert nem találtam illetve nem kaptam tanácsot. Eddig csak Galition 5 G illetve Buvatox 5 G talajfertőtlenítőt használtam, nem sok eredménnyel. Sajnos Basudin-t nem tudok használni mivel nem tudom bedolgozni a gyep károsítása nélkül. Az előző hozzászólásban Actara 25 WG illetve Pyrinex 48 EC szereket ajánlott. Ha jól láttam a Pyrinex csak szakemberek által hozzáférhető. Magánemberként milyen szereket tudna még ajánlani amivel meg tudnám akadályozni a gyep további károsítását vagy teljes pusztulását? Illetve ezeket hol lehetne beszerezni?
Válasz:
A szabadforgalmú, elvileg hatásos készítmények tárháza gyakorlatilag kimerült. Az eddigi sikertelenségnek több oka lehet: 1, A pajorok már több évesek, fejlettek, és ekkor már igen ellenállóak bármilyen növényvédő szerrel szemben. Ez, sajnos, gyakran előfordul. 2, A készítményt túl korán tavasszal vagy éppen túl késő ősszel juttatta ki, így a lárvák még / már mélyen voltak a talajban, így a szer gázosodva nem pusztította el őket. Ehhez járulhatott még az is, hogy maga a granulátum nem került be a talajba akár eső, akár öntözés hiánya miatt. 3, A kártevő további elszaporodása érdekében a lombot fogyasztó kifejlett cserebogarak elleni védekezést is célszerű lenne megfontolni. (Természetesen ez nem akadályozza meg az esetlegesen távolabbról a kertbe érkező imágók tojásrakását éppen ebbe a talajba.) Kérem, ezeket gondolja át, és a fentiek függvényében próbálja majd megismételni a védekezést. Mindezek mellett leginkább a Basudin 5 G kiszórását, bemosatását javasolnám (fiatal lárvák ellen és, amikor a talaj már melegebb) még akkor is, ha nem tudják mechanikailag mélyebbre bedolgozni.
A képeket elnézve jelentős területet ért el a fertőzés, de nem az egész gyepet. Így a tovább terjedés elkerülése érdekében szerintem javasolt a gombaölő szeres kezelés. Mivel akár a fűnyíróval vagy a cipőd talpával is tovább tudod vinni a fertőzést, így az egész területet le kell lekezelni. Az elhalt fű nem fog újra kibújni, így itt a felülvetés a megoldás. Az összes elhalt részt ki kell húzni, előkészíteni a talajt, majd újra vetni és vékony homokréteggel letakarni majd finoman öntözni.
Tegnap és tegnap előtt telepítettem az öntözőrendszerem egy részét. A következőkre lettem figyelmes. A gyepem már vagy 10 éves. Nem különösebben foglalkoztam vele, kivéve a rendszeres öntözés, nyírás és nitrogén műtrágya kijuttatás. A topikot olvasva és látva a TI gyönyörű fűveiteket, úgy döntöttem, hogy megérdemel egy kicsit több törődést. (nem csúnya, de a rendszeresen tápoldatozott gyephez sem állt közel) Ha valamiért nem tudtam locsolni és kiégett, akkor majd helyre jön alapon gondoztam tovább. Most, hogy olvaslak titeket én is fű rajongó lettem. Mindjárt beruháztam egy műtrágyaszoró kocsiba és egy másik topikot olvasva és kiokosodva kiépítettem egy öntözőrendszert. (igaz még csak 1 kör van kiépítve és nem automata, de már így is fülig ér a szám, mert nem kell ezen a részen rakosgatni az öntözőket és csőveket húzgálni, összeszedni és mégis mindenhol locsolva van még ott is ahol eddig csak az eső érte, gondolok itt a fák alatt) Szóval: voltak olyan részek ahol a fű mindig egy kicsit barnább volt mint máshol és akkor is látszott a színbéli eltérés mikor a medence vízét kb 500-600 liter csak arra a pontra engedtem ki. Ez évek alatt sem változott. A csőrendszer fektetésekor ezek a pontok is beleestek a nyomvonalba. Mikor kiástam azt tapasztaltam, hogy ezen barna foltok alatt hatalmas pajor fészkek vannak. Talán semmi összefüggés nincs, de én úgy gondolom, hogy talán mégis. Ha valakinek ilyen jelenség van akkor lehet, hogy a talaj alatt van a megoldás és nem a fű az oka. Nem tudtok esetleg valami talajfertőtlenítőt ami hatásos? Kb 10-15 cm-re voltak a pajorok. Tudom a vakond a legjobb megoldás, de hála eddig elkerültek. Egyébbként vissza gondolva az előző évek vakond túrásaira mindig ezen a részen volt a legtöbb. Egyébbként ez a kis aranyos "állat"(hernyó szerü, elől lábakkal és elég ficánkoló fajta), hogyan telepszik meg?
Ez szerintem Phytium azaz moszat gombafertőzés. Jellemzően nyáron fertőz, párás meleg időben. A gyep elhal, a levele elszárad, a talajból könnyen kihúzható, gyökere sötétre színeződik. Hasonló a szárazsági tünetekhez. Jellemzően tápanyag hiányos gyepben alakul ki erős öntözés hatására. Azaz a meleg nyári napokon az ember akkor is sok vizet ad a növénynek ha az szép zöld. Erre erős növekedéssel válaszol a gyep, ami viszont tápanyagot igényel. Ha nincs a talajban elég tápanyag, akkor kezd legyengülni a fű. Az ember első reakciója, hogy még több vizet ad. Ebben az esetben a gyep felülete eliszaposodik a föld nem tud szellőzni, mivel sok a víz, majd megjelenik a moszat gomba. Egy idő után a felső réteg összetömörödik, és nem szellőzik. Mivel a fertőzés nagyon hasonlít ahhoz, amikor a fű kiszárad, így még több vizet ad az ember és ez a 22-es csapdája. A fű gyakorlatilag megfullad és elhal, így nagyon könnyen kijön a talajból. Első lépés, hogy szabadítsd meg a talajt az összetömörödéstől. Kevesebbet kell öntözni. Ha lehet, akkor inkább reggel öntözz, hogy utána gyorsan felszáradjon a levél, és kerüld a túlöntözést. A talaj felszínt ki kell szárítani. Nagyadag Káliumot kell adni. Az elhalt fű felülvetéssel pótolható. Ha nagy felületre terjed ki a fertőzés akkor a gyepet újra kell telepíteni.
Az Őszi-téli kondicionáló műtrágya megoldást hozhat.
Tulajdonsága: http://www.scotts.hu/index.php?content=39
Őszi-téli kondicionáló A gyepfelület kedvezőtlen körülményekre (tél, aszály, árnyék stb) való felkészítéséhez, kondicionálásához a magas kálium-tartalmú Őszi-téli kondicionáló műtrágya-granulátum javasolható. Nagyobb hangsúlyt kap a kálium ellátás, mert a gyorsan felvehető kálium javítja az ellenálló képességet. Kettős burkolatának köszönhetően az alkalmazás időszakára jellemző nagy hőmérséklet- és csapadékingadozás nem okoz jelentős változásokat a tápanyag-kibocsátás ütemében. A termék hatástartama 2 hónap. Összetétele 15:0:29. Átlagos dózisa: 25-40 g/m2.
öntözés: v este 8-9 után v kora hajnalban 1-1.5 h ilyen bólogató gardenás locsolóval...egy tengelyen van fúrva x (10?) lyuk, és két végállás között jobbra balra bólogat, a tengely hossztengelyére merőlegesen..a két végállást lehet állítani....és a vizet fúrt kútból nyerem...
Képek feltöltése: Az üzenet alatt találsz egy Új kép: feliratot, és mellete egy Tallózás... gombot. Kattints a Tallózás... gombra és jelöld ki a képet. Ha meg van akkor a Kép felirata mezőbe írd be a kép nevét, majd kattints a Feltölt gombra. Erre elindul a kép feltöltése. Ha a képet feltöltötted, akkor a "Thumbnail" kép az üzenet alatt megjelenik. A kép mellett balra látsz egy beszúrás feliratot. Erre kattints rá, mire a Thumbnail felmegy az üzenet mezőbe. Nincs más teendőd, mint a Mehet gombra kattintani. A kép nevében ne legyen ékezet, illetve JPG legyen. A kép a beírt üzenet mellet balra jelenik meg. Több képet is felt tudsz tölteni és mindegyiket be kell szúrni.
tud valaki segíteni képfelrakásban? látom, h Herby is megkérdezte, csak nem látom a választ rá...illetve lenne még 1 kérdés: mekkora méretű képet lehet felrakni?
Ha van rá lehetőség akkor egy pár fénykép sokat segítene a kór gyógyításában. Mivel nálunk is homokos talajra került kb. 30 cm vastag marhatrágyával kevert föld és senki senkit nem evett meg így érdemes lenne látni, hogy milyen is a füvecskéd. Van egy alapvető különbség, a Te füvedhez képest, miszerint mi szeptemberben vetettük a füvet és nem tavasszal. A tápanyag kimosás könnyen lehet, mivel egy intenzív növekedés-nyírás időszakában akár heti 4-10 cm-t is nő a fű és ez bizony igényli a tápanyag utánpótlást és nem csak a vizet. Az öntözés időpontjának és mennyiségének megválasztása kritikus lehet. Az idei nyáron rengeteg helyen látok gombás fertőzést. Én időben ezerrel kaptam el. Azonnal kapott a fű tápanayag utánpótlást, gombaölőt, illetve kiszedtem azokat a foltokat, melyek teljesen elhaltak. Küldd a képet és kitalálunk itt a "fű gurukkal" valamit.
Mielőtt elutaztunk volna a nyaralni, előtte egy héttel vásároltam az alábbi csőrendszerbe építhető öntöző automata kapcsolókat. Négy darabot vettem, mivel egy kapcsolja a sziklakertjeinket, egy a csepegtetéseket, kettő pedig megosztva a fűves területet. A leghosszabb automatikus időtartam a napi egyszeri egy órás locsolás, amely reggel négykor kezdődik a fűlocsolással, majd ha lejár a program, már kapcsol is a másik kapcsoló és folytatja a többi. Reggel hétre minden egyenletesen észrevétlenül be van locsolva. Esténként még manuálisan be szoktam kapcsolni kézi kapcsolásos fél órás locsolóprogramját, melyet a jobb oldali gomb megnyomásával kezd el.
Nagyon jó és kényelmes, mert mindehol tökéletesen le van locsolva. Az ára Baján volt a leg korrektebb 8100 Ft-ba került. Szegeden a Baumax ugyan ezt a típust 12000 Ft-ért, a Metró pedig majd 10000 Ft-ért árulja.
Eltűnt a lóhere a fűből. 100 m2-re lehet felhasználni ha jól emlékszem fél liternyi folyadékot, melyet higítva permetezővel egyenletesen kell kipermetelni a fűre. 2080 Ft.-ba került és két hét alatt teljesen kiölte a herét úgy, hogy nem is maradt belőle egy ép levél a füvön. Ha valakit érdekelne a neve, legfeljebb elmegyek a gazdaboltba megkérdezni, mert már kidobtam a flakont.
Köszi a választ...ma nem tudtam kirángatni a gazdaboltosokat, viszont vittem be füvet több helyről.
Ez alapján azt mondták, hogy nem a fűvel van a gond hanem a földdel. Tavasszal hozattam kb 33 m3 tőzeges trágyás virágföldet, átlagosan 10-12 cm jutott mindenhova, ha jól saccolom. Utána bevetettük a területet 12 kg fűmaggal, és egészen június végéig olyan harsogó volt a fű, hogy harapni lehetett. És utána kezdődött ez a egész cécó a gombával (?) ami máig is tart.
A talajra azt mondták, hogy azt lehet látni, h a régi homokosabb föld megette az új réteget, az új lesüllyedt, stb...
Tegnap azt is mondták, hogy a sok eső kimosta a magnéziumot + a nemtommit a talajból és amiatt is száradhat a növény. + megemlítették azt a fajta gombát, amire az általam alkalmazott gombaölő nem biztos, h jó.
(Valamilyen szinten kezdem állatorvosi lónak érezni magam)
Most pedig megnézve a füvet, az a konklúzió, hogy a növény gyökerei sem fejlődnek rendesen, hiába a locsolás és a többi, ezért tud valamilyen műtrágyát ajánlani, amit csak tavasszal és ősszel lehet alkalmazni, addig pedig hagyjam a csudába az egészet mert úgyis újra kell vetni a füvet. Majdnem elbőgtem magam...(na jó csak majdnem).
Szerintetek is az a megoldás, h ősszel tápolni és újravetni? a k sok pénz + energia is bánt ami benne van (komplett kutat csináltattam, új föld, normális fűmag, stb, stb) de az, hogy most hagyjam a picsába leszáradni az egészet, és és idén kvázi csak a gyomok szaporodását nézzem kurvára bosszant....
(mindjárt kimegyek a kertbe és leglialkázom az egészet..na jó ez csak vicc volt, de ha újra kell füvesíteni, akkor biztosan kell majd)
Szerintetek mi a brékót csináljak? Ha esetleg megpróbálok képet berakni valahogy, akkor az segíthet?
Annyira nehezen hiszem el, hogy mindenki aki földet hozat egy lazább földre, így jár...azért gondolom ezt, mert ha a hozott föld 1-2 hónap alatt befuccsolna, akkor szerintem senki sem hozatna, mert nincs értelme...v lehet, hogy más típusú fűvel kellene próbálkozni?
Köszi, T
(Ui: valszeg utoljára még megpróbálnám a "Herby módszer"t hátha az segít, de utána nincs tippem, de írjatok, és akkor kísérletezünk..:))
ja és olyan szempontból rendesek voltak a boltban, hogy megmondták: nem akarnak rámtukmálni tápanyagot ezt-azt több 1000 Ft-ért, mert szerintük nincs értelme)
Jó hír, hogy olyan zöld a fű mint még soha. Eltüntek a foltok is. Én a Fundazol 50WP mellett tettem le a garast és azzal permeteztem. Összesen 20 liter anyagot kevertem, amibe 2 x 10 g (160,- Ft/ 10 g = 1 zacskó) por került illetve két gyűszűnyi Nonit a tapadás elősegítésére. Az elhalt füvet teljesen eltávolítottam, fellazítottam, a "sebet" jó minőségű földdel takartam be, majd rászórtam egyenletesen a magot és ismét föld következett és öntözés. Ezt múlt csütörtökön követtem el és a fű már kinőtt. Kapott a füvem nyári kondicionáló műtrágyát és Substralt is és nő és harsogóan zöld.
Ma voltam az itteni gazdaboltban, ahol a tulaj azt mondta, hogy ha a fűnek valami f-s betegsége van (szár felől szárad a vége felé), akkor a korábban vásárolt szer hajítófát sem ér...:((( Azt látom, hogy egyre több folt van, locsolni locsolok, 1x műtrágyáztam is + teljesen kétsegbe vagyok esve, mert a fű még csak 2-3 hónapos, de máris úgy néz ki, mintha egy 10 éves nemtörődöm kerthez tartozna..:(( anyuval folyamatosan irtjuk a tarackot, azt is észrevettem, hogy a tarack alatt gyakorlatilag megszárad (bepállik?) a fű, ami azután szintén mehet a levesbe...mivel a startvonalra nem akarok kerülni, örülnék, ha volna valami tipped, hogy mi lehet a gáz...+ ha most újrafüvesítenék, nem tudom, hogy mekkora esélyem lenne ebben a melegben ....
(megpróbálom holnap kirángatni a gazdaboltosokat, hátha utána okosabb leszek)
Lásd előző hozzászólásomat is. Ez az angolul "damping off" betegség család egyik vállfaja mely a meleg-párás nyári időszakra jellemző és ott ahol sűrű tömött a gyepfelület. Ahogy a tudós cikkek írják: nitrogén csökkentés, levegőztetés, kiszárítás megoldást jelent. Permetezni pedig egy általános gombaölő szerrel: Manzate (Mancoceb hatóanyag) lehet. Nekem is előfordul minden szezonban de a levegőztetés, permetezés módszerrel kordában tartható. Nem szabad azonban félvállról venni a dolgot mivel gyorsan terjed.
Elnézést, ha a kérdésem esetleg többször kitárgyalt témát érint, de részletesen átnézni csak később tudom a fórumot, így felteszem a kérdést: tudja-e valaki a megoldást a reggelente fehér harmat képében jelentkező, többnyire kör formában pusztító jelenség (gomba?) ellen? Korábban már olvastam róla a fórumon, de megoldási javaslatra nem emlékszem. Ha valaki tud hasznos tanácsot adni, ne kíméljen!
Én pont erre gondoltam :-) Ha már van egy pár lóhere akkor érdemes egyenként kihúzkodni hátha van egy igazi négylevelű közte. Ha már nagyon tele van a puttonyod akkor itt is szedegetheted őket: http://www.tablajatekos.hu/z2005/lohere.html
Én pont a héten, hétfőn bafújtam a fűvet gyomstoppal. Már ma látható az eredmény. A lóhere már szárad és a nagy útifű is kezd sárgulni bár annak lényegesebben nagyobbak a levelei, tehát gondolom erősebb. Azért, hogy ne csak a gyomírtóval szaladgáljak, ezért tettem a gyomstop mellé wuxal lombtrágyát is. A fű színén látható a külömbség. Nekem eddig bevált, de még leírom a teljes hatást.
A Dikamba, Diklórprop, Fenoprop, Mekoprop jöhet számításba herék esetében. Ezek viszont nem olyan biztonságosak a finomabb fűfélékre nézve, így óvakodni kell a túladagolástól.
Konkrét gyomírtó szerek: Calcurea G (Diklórprop + Dikamba) Keroland L vagy WG (Propionsav) Bio Lawn Weedkiller (2,4 D + Dikamba) Supertox (2,4 D + Mekoprop) Bio Weed Pencil (MCPA + Dikamba + Mekoprop)
Tudomásom szerint Magyarországon házi használatra kizárólag a Calcurea G és a Keroland engedélyezett.
Calcurea G 0,5 kg Gyep -kétszikű gyomok 15-25 g/m2
Gyártó: Budapesti Vegyiművek Kategória: III. Ár: 1.030,- Ft
A gyepszőnyeg él. Rögtön a lerakás és az 1. hengerezés után alaposan öntözzünk. Soha ne hagyjuk kiszáradni. Alapszabály, hogy a lerakás után azonnal 15 l/m2 körüli vízmennyiséggel locsoljunk. Minél hamarabb, annál jobb. A következő 3 hétben is napi többszöri öntözés szükséges.
Gyep vízigénye A természetes csapadék mennyisége, térbeli és időbeli eloszlása csak ritkán felel meg a növény igényének. Amennyiben a szükséges víz természetes csapadék illetve a talaj vízkészlete alapján nem áll rendelkezésre, a hiányt öntözéssel pótoljuk. A gyep vízigénye a mikroklíma, a fajtaösszetétel, a talaj és a környezeti tényezőkön túlmenően, döntően a hőmérséklettől függ.
A gyepfelület vízigénye ezek figyelembevételével 1-7 liter /m2/nap = 10-70m3/hektár /nap.
1.sz. táblázat. Gyep vízigénye hőmérséklet függvényében:
Gyep vízigénye a hőmérséklet függvényében
Napi maximum Celsius
Vízigény/ mm/nap
Öntözés gyakorisága napokban
35 C felett
> 8
2 - 3
30 - 35
6 - 8
3 - 5
25 - 30
4 - 6
5 - 8
20 - 25
3 - 4
7 - 9
15 - 20
2 - 3
7 - 9
Napi vízfogyasztás /l/m2/
25 l/m2 víz kiöntőzése esetén,
öntözési ciklus napokban
> 30
> 7
3 - 05
25 - 30
4 - 6
5 - 08
20 - 25
3 - 4
7 - 9
< 20
10
-->Általánosságban a ritkább időszakonkénti, de nagyobb adagú öntözés javasolható. Gyakori kis vízadagokban történő öntözés a gyökeresedés elsekélyesedéséhez vezet, mivel a gyökerek a mindig nedves feltalajban maradnak. Ez erősen csökkenti gyepünk taposás és szárazságtűrését. A növényállományban a nemkívánatos Poa annua és Poa trivialis fajok könnyen felszaporodnak és kiterjednek. Fontos a csapadék mérése csapadékmérővel, illetve a kijuttatott öntözővíz mérése és öntözési napló vezetése. A helyes vetőmag megválasztásával bizonyos mértékig csökkenteni tudjuk az öntözéshez szükséges víz mennyiségét. Mivel az öntözővíz korlátozott mértékben előforduló természeti erőforrás, melynek komoly költségei vannak, igyekezzünk az öntözést célszerűen minimalizálni. Csak semmi pazarlás. Ebben segíthet a magas színvonalú öntözési technika: öntözés helyes időpontjának megválasztása-napnyugta után, szórófejek helyes beállítása, megfelelő átfedések, szélcsendben történő öntözés.
locsolással kapcsolatos kérdésem lenne - a körülmények:
3 hete lett nálunk gyepszőnyeg fektetve (+öntözőrendszer), először 3x20 perc öntözés 4-kor, 14-kor és 20-kor, a második hét végétől 3x15-re csökkentettük, aztán 3x10-re, mert még most is úgy tűnik, túl sok vizet kap, olyan "befülledtnek" látszik. Kérdésem az lenne, szerintetek hogyan állítsam be az öntözést: elég lehet vajon a hajnali meg az esti 10-10 perces, kihagyva a napközbenit?
Amúgy a fű szerintem gyönyörű, szépen begyökeresedett, nagyon sűrű és teljesen gazmentes (egyelőre legalábbis).
Azt mondod ha ecettel lepermetezem a gyomokat akkor az kiviszi?Hat olcsobb mint a glialka az tuti. Bar ha az ecetet 1:1-ben kell permetezni akkor nem biztos. Mennyi egy liter ecet? Asszony meg nincs itthon hogy megkerdezzem:)
Nem mintha itt útban lennél, de öntözőrendszerekkel kapcsolatban javaslom az Automata öntőrendszerek c. topikot. Ott minden kérdésedre szakszerű választ kapsz. Sőt nagy valószínűséggel már le is vannak írva. Legalábbis a kezdeti illetve általános dolgok. Vannak ott páran akik maguk tervezték és építették a rendszerüket. A kúttal kapcsolatban is segítenek, bár erre meg van külön kutas topik is.
hali! nálunk ilyen van,ez nem egy komoly darab,de funkcionális,aktívszenet is lehet bele tenni,ha nagy a vastartalom a vízben (6E Ft kb) ha induláskor homokot szív a szivattyú.próbálj meg egy slagot a szívócsonk mellé ledugni teljes hosszban,és hálózati vízzel belefújni,lehet,hogy segít
Igen sajna homokol a kut. A szomszedom 2 eve furatott eg yujat ami elvileg 60meter es az ove is homokol. Ugyhogy nem hiszem hogy erdemes lenne nekem is masikat csinaltatni, meg akkor marnem is erne meg. Erdekes hogy foleg a szivattyu beinditasa utan hoz sok homokot kesobb mar joval kevesebbet.
a toro.hu, garedena.hu itt tudsz mazsolazni, egy turbinas ontozo 2..10khuf, csepegeteto szalag 10..20ft/m. 32-es kpe csovel erdemes vezetni a vizet, mert ahoz van csatlakozo dom. a cso es az arok asas koltsegenek nez utana. vezerlesre van olyan magnesszlep, amiben benne van az idozito de kell hoza egy progarmozo cucc. vagy van a mezei felallas egy kulon vezerlovel, ilyenkor olcsobbak a magnesszelepek 5..10k, de a vezerlo cserebe jo draga.
ha kut homokol akkor kell egy komolyabb homoszuro bele, mert az esoztetok eleg konny eldugulnak vagy megzakkannak mert full muanyag az egesz.
Sziasztok!Ontozessel kapcsolatban kernek infot toletek. Van aki csinalt mar sajat maga otthon automata/felautomata ontozo rendszert? Van egy kertem ami 45*15 meter fuves gyumolcsfas. Ennel kene vhogyan megoldani az ontozest ugy, hogy ne kelljen allandoan a locsolofejet rakosgatni. A kert elso harmadaban van egy kut es egy grundfos szivattyu amivel jelenleg ontozok. Sajnos a kut elegge homokol, de viz van benne dogivel. Ma reggeltol estig megallas nelkul ontotta a vizet magabol, bar igaz, reg nem volt hasznalva mar.Szoval mindenfele tanacsot szivesen fogadok ezzel kapcsolatban, hogy hogyan kellene elkezdeni es kivitelezni ezt az egesz dolgot. Nezegettem ezzel foglalkozo cegek ajanlatait, de 6-700000 forintert inkabb rakosgatom az ontozo fejet mindig odebb:(Koszi elore is!Udv:Balazs
Ma megajándékoztam a fűvet gyomstoppal. Kiváncsi leszek az eredményre. Sajnos az nincs feltüntetve a dobozán, hogy mennyi idő múlva látható a hatása és mennyi ideig tart. :( Ha esetleg van valakinek tapasztalata akkor kérem ossza meg.
Tudtommal a glialka, fozat, medalon nem módosított kétszikű gyomírtók, hanem totális gyomírtásra valók. Ha ezekkel normál - nem nagyon kis sugárban, lokálisan - permeteznék, simán írtanám a füvet is.
A kérdésem inkább a módszerre vonatkozott. De ha van rá szer ami tutira jó és nem írtja ki a füvet is akkor jöhet!
A rendkívül mélyre hatoló gyökerei gyakran több méteres mélységben felveszik a vizet és a föld feletti részek elpárologtatása következtében vízhiányt idéznek elő a kultúrnövények számára. A gyorsan képződő, hatalmas gyökértömeg gyorsan kiszárítja a felsőbb talajrétegeket is, és miközben elvonja a vizet, felhasználja a talaj tápanyagkészletét is. Az utóbbi esztendők szárazabbra forduló időjárása következtében kártételével fokozottabban kell számolnunk azokon a területeken is, ahol eddig még nem fordult elő.
Csillagpázsit elleni védekezés:
A csillagpázsit elleni védekezést a megelőzésre kell alapozni. Abban az esetben, amikor elterjedt, már nagyon nehéz a továbbterjedést megakadályozni.
A tarackbúza ellen javasolt szerek
Hétvégi nyaralók körül, zártkertekben, konyhakertekben a védekezés legjobb módja az egybefüggő pázsittelep kiásása, azt követően a gyökerek közül a talajmaradványok eltávolítása. Szántóföldeken a mechanikai védekezés a gyakori talajművelő eszköz (pl.: eke) használatával történhet. Vigyázni kell azonban, hogy a feldarabolt gyökérrészek újrahajtásának, ill. továbbterjedésének megakadályozása időben megtörténjen.
A vegyszeres védekezésre számos készítményt alkalmazhatunk. Amennyiben a gyomirtandó területen egyéb széles levelű, kétszikű gyomnövény is előfordul, célszerű a jól transzlokálódó herbicideket (pl.: glifozát hatóanyagú szerek) alkalmazni. Azokban az esetekben, amikor a megcélzott gyom a csillagpázsit, eredményesen kipermetezhetjük a speciális egyszikűirtó készítményeket is. A permetezés optimális időpontja a csillagpázsit virágzásának kezdete, ill. a vegetáció vége előtt, amikor a növény tápanyagfelhalmozása a gyökér felé irányul. Bármelyik időpontban történik is a permetezés, tökéletes eredmény nem várható, ezért a megismétlendő kezelésekre fel kell készülni.
rferi megelőzött, de igen mivel egyszikű a szelektív gyomírtók nem hatásosak. Legalábbis a gyomstop semmit sem ért ellene. Viszont rendkívül alattomos, jól terjedő gaz fajta. Az előkertből - ami kb 25m2 - egy 60l-es szemetes zsákkal szedtem ki. 3 órámba tellet, de már megint lehetne. Most a "nagy" kert van soron, ahová már nem is szívesen megyek mert nem bírok ránézni erre a sz--étre.
A következőt gondoltam: glialka, medallon vagy valami hasonló gyomírtó nagyon kis adagban kézi permetezőbe (0,5-1l-esbe) bekeverve és azzal koncsentráltan lefújogatni őket. Esetleg valami kis fecskendővel.
Mivel ezek felszívódó, gyökérig ható szerek tuti nem maradna bent gyökér maradvány a földben amiről újra kihajtana.
Nálam sem viszi, olyan alacsonyan terül szét. Alattomos,....
Átalában azt javasolják, hogy ne permetezzünk 1 évesnél fiatalabb vetést, de aki nálam csinálta azt mondta nyugodtan lefújhatom. Most 3 hónapos a fű. Szal én a telek egyik felét megkínáltam gyomstoppal, hogy lássam a különbséget. Látványos! Ahol nem permeteztem rengeteg gaz van, viszont a fű semmivel sem különb, mint ahol lefújtam. Így valószínűleg ma este lefújom a másik felét is, mert már kezd nagyon nyomulni a gaz.
Szia Rferi, Cserella: Köszönöm a tippet! Ma villás reggelit kapnak a gyomok !!! Azt hitték, már elmentem dolgozni, de SZABIN vagyok - így jártak. Kíváló ötlet. Még nedves a föld.
Szia Mr.Herby: Egyértelműen csillagpázsit a fotó alapján, ahogy azt Rferi is jól gondolta. Elmentettem a linket, igen hasznos oldal!
ECET: Most megyek hidrofortartályt venni, mert természetesen mikor, ha nem most nyomja szét a víz a csatlakozógyűrűnél. Kompletten kiszakadt a perem. A lufinak annyi. A bolt pont ott van a csőszerelőboltnál, veszek 20%-os ecetet és 3 példányon kipróbálom, kíváncsi vagyok a fű hogy tolerálja majd.
Ez egyszikű (párhuzamosan futó erek a levélben, nem elágazósak) és nem látom kristálytisztán, de mintha vagy csillagpázsit, vagy kakaslábfű vagy muhar lenne.
A virágot nem látni jól, attól függ, melyik.
TEhát szelektív gyomirtás csak a huzogatós módszer marad! :))
És igen! Cserella végre mellém állt!
Évek óta mondom, hogy a villával lehet legjobban kiszedni ezeket! :)))))
Néhány külföldi biokertész már régóta használ ecetet gyomirtáshoz, de tudományos kísérletetekkel csak most támasztották alá az ecet gyomirtó hatását. Az USA Mezőgazdasági Minisztériumának Mezőgazdasági Kutató Szolgálata (USDA Agricultural Research Service, ARS) jelentésében potenciális gyomirtóként említi a biológiai erjesztéssel előállított ecet 5-10 százalékos oldatát, és alternatív megoldásként ajánlja a biogazdálkodók számára.
Az ARS szakemberei szabadföldi és üvegházi kísérleteik eredményei alapján a számba jöhető gyomok közt említi a közönséges libatopot (Chenopodium alba), a muhart (Setaria faberi), a sárga mályvát (Abutilon theophrasti), disznóparéjt (Amaranthus hybridus), mezei aszatot (Cirsium arvense). Az ecet hatékonysága ellenére, a gyomok néhány százalékos újrakelése minden gyomfajnál megfigyelhető volt.
Kézi permetezéssel végzett kísérleteik során az ecet 5-10 százalékos oldatát alkalmazták (az étkezési ecet 10-20%-os töménységű). A gyomok az alkalmazást követő két héten belül elpusztultak. A 10 százalékos ecetoldat a gyomok minimum 85 százalékát elpusztította. A fiatal növények ellen az alacsonyabb koncentráció is hatásosnak bizonyult, míg az idősebb egyedeket csak magas töménységű ecetoldattal lehetett kiirtani.
Érdekes fejleménye volt a kísérletnek, hogy az egyébként nagyon ellenálló mezei aszat bizonyult a leginkább ecetérzékeny növénynek, holott ez az egyik legellenállóbb gyomfaj. Már az 5 százalékos ecetoldat is az aszat 100 százalékos pusztulását okozta, míg 20 százalékos oldattal permetezve két óra alatt pusztultak el a növények.
A kísérletben az is bebizonyosodott, hogy húsz százalékos ecetoldattal gyommentesíteni lehet a kukoricatáblát anélkül, hogy a kukorica károsodna.
Cím: Pázsit és gyepszőnyeg
Szerző: Dr. D. G. Hessayon
Fordító: Preininger Éva
ISBN kód: 963 530 537 0
Bolti ár: 2900 Ft
Internetes ár: Ez a könyv weboldalunkról már sajnos nem rendelhető, kérjük érdeklődjön vevőszolgálatunkon.
Ismertető: A szép zöld pázsit a kert egyik meghatározó eleme. A könyv célja megmutatni, hogy mely igényekhez milyen gyeptípus való és mi a teendő annak érdekében, hogy a fű szép maradjon. A kötet bemutatja, hogyan gondozzuk a pázsitot, hogyan védekezzünk a különböző kártevők és betegségek ellen, hogyan kell helyesen nyírni a füvet, és a gyepápolás kalendáriumában hónapokra lebontva szerepelnek a pázsittal kapcsolatos teendők.
A könyv 104 oldal, végig színes illusztrációk, keménytáblás.
Nincs mese, újra kell kezdenem. Sajnos, a gyom hamarabb kelt ki, jobban is nőtt, mint a fű... A szakemberek azt mondták, hogy az 1 évesnél fiatalabb fűre semmilyen szelektív gyomirtó nem jó... Így hát leglialkáztam, majd felrotálom, gereblyézem, tömörítem... Visszakerültem a starthelyre...
30-60 (100) cm magasra megnövő növény, gyökérzete erős, bojtos. Levelei szürkészöldek, fonákukon érdesek, színükön símák.Gyomirtó: Basis ,Titus, Titus Plus, Evolus
Júniustól novemberig virágzik, bugája 3-7 cm hosszú. hengeres és tömött, a buga oldalán csak egy füzérke van. A füzérke alatt szarvszerű ágnyúlványok vannak a füzérkénél lényegesen hosszabb sertékkel, amelyek a buŹgából kiállanak és elvirágzás után rókavörösek vagy vörösessárgák, lefelé simítva érdesek. Az érett magvak nyugalmi állapota 4-6 hónap, a fő csírázási időszak május-június. Ma már az egész Föld forró és mérsékelt égövein elterjedt, (Európában a 60. szélességi körig). A savanyú kémhatású jó vízellátású területeken tömeges elsősorban.
Greenworld Premium Langzeit-Rasendünger: ezt hol vetted?
Everling Kft., 1165 Budapest, Veres Péter u. 181. Telefonszám: 06-30-9252-031 Fax: 06-1-407-1589 Internetes oldal: www.everling.hu E-mail cím: megrendeles@everling.hu
>>>és hogyan juttattad ki? 5 kg-t szórtam ki, kb 100 nm-re, de majdnem olyan érzésem volt, mintha semmi sem ment volna ki....<<<
A Fenntartó gyepműtrágya-granulátum alkalmazható már beállt gyepfelületek tápanyag-utánpótlására összetétele 27:5:5 NPK- + 2MgO. Kettős burkolórétegének köszönhetően tápanyagai lassan táródnak fel, így a tenyészidőszak alatt egy alkalmazás elegendő a megfelelő tápanyagellátáshoz.
Én kézzel szórtam. 5 kg 100 m2 szerintem sok, mivel nem az a lényeg, hogy látványos legyen, hanem az, hogy egyenletesen jusson mindenhova. Vigyázni kell mivel kiéghet a fű. Érdemes alkonyatkor elvégezni és utána belocsolni a területet alaposan. 100 m2 x 40 g/m2 = 4.000 g azaz 40 dkg Ha a felső határon vagy akkor is maximum 70 dkg megy 100 m2-re. A 10 kg-ot én kb.250 m2-re szórtam ki, így kb. 40 g/m2-ert szórtam ki.
nem tom mi a bűvszó, de az 50 WP az enyémen is szerepel bár 25 %-kal drágább..200 Ft / 20 g..:))
Mi az a Noni? amikor a gazt irtottam medalonnal, akkor aszonta a kertész, hogy nagyon pici szappant keverjek a vízbe, hogy könnyebben megtapadjon a növényeken a permet, gondolom ez is valami hasonló cucc lehet, nem?
Greenworld Premium Langzeit-Rasendünger: ezt hol vetted? Gazdabolt? és hogyan juttattad ki? 5 kg-t szórtam ki, kb 100 nm-re, de majdnem olyan érzésem volt, mintha semmi sem ment volna ki....
nem viszi ? miért mi történik? megáll a kasza? (v esetleg el is töri? :)) )
nekem olyan rohadt valamim van, ami kinézetre nagyon hasonló - bár nincs kalásza mint a tiednek, de még a közepes magasság se kaszálja teljesen, mert lehúzódik a föld közelébe (a fűnyíró hangjára gondolom...)
Hát szerintem nálam is van hasonló...a bio irtást javaslom: belocsolsz elég alaposan, azután meg az asszonyt kizavarod másnap hajnalban (mer akkó még nincs meleg) kihúzogatni..:))
komolyra fordítva a szót nem tudom, de a vegyszeres irtás attól is függ, hogy mennyi idős a fű/gyep..pl ahol én vásárolok ott a fószer azt mondta, hogy gyom stopot nem szabad 1 éves kornál előbb használni...de én is csak kontár vagyok a többiekhez képest, remélem valakinek van valami ötlete (mi egyébként ma délelőtt tényleg kézimunkáztunk..:) )
Én a Fundazol 50WP mellett tettem le a garast és azzal permeteztem. Összesen 20 liter anyagot kevertem, amibe 2 x 10 g (160,- Ft/ 10 g = 1 zacskó) por került illetve két gyűszűnyi Nonit a tapadás elősegítésére. Az elhalt füvet teljesen eltávolítottam, fellazítottam, a "sebet" jó minőségű földdel takartam be, majd rászórtam egyenletesen a magot és ismét föld következett és öntözés. Ezt csütörtökön követtem el és a fű már vékony szálakban itt-ott kibújt.
Kertésztől én az alábbi ajánlást kaptam:
"Figyelembe véve, hogy nyári közepe felé közelítünk, erre az évre a következő programot javasolom. 25-30 g/m2 dózisban kijuttatni Tavaszi-Nyári kondicionáló műtrágyát. Ez a termék mikroelemeket is tartalmaz, ezért az öntözés során kimosódó valamennyi tápelem pótlását biztosítja. A termék 8-10 hetes hatástartamú, azaz június végi kijuttatás esetén augusztus végéig-szeptember elejéig szolgáltat optimális tápanyagot. Szeptember közepén 20 g/m2 dózisban Őszi-téli gyepkondicionáló kijuttatatását javasolom. Ezzel e termékkel felkészíti gyepét a téli fagyokra és hó terhelésre. Következő év tavaszán, márciusban hóolvadás után 70-80 g/m2 dózisban 8-9 hónapos gyepfenntartó kijuttatását javasolom. Ezzel szeptember végéig-október elejéig teljes körű ellátást biztosított. Ősszel ismét az Őszi-téli gyepkondicionáló következik. Amennyiben mikroelem-hiány jelei mutatkoznának év közben a Tavaszi-nyári kondicionáló bármikor bevethető.
Nem biztos, hogy a Scotts az egyedüli megoldás, de erről van pontos leírásom: http://www.scotts.hu/index.php?content=39
Én Greenworld Premium Langzeit-Rasendünger műtrágyát használtam, mely 3.600,- Ft / 10 kg volt és kb. 350-400 m2-re elég. Egy hét alatt hihetetlen változás következett be. A sárgulás eltűnt, harsogó zöld ismét a gyep és sokkal erőteljesebben nő, mint előtte.
Hátha valaki jobban ért a kémiai anyagokhoz, mint én :)
A mzg-i boltban azt mondták, hogy a füvet erősítsem Genezis műtrágyával (27 % N, 7 % CaO, 5 % MgO) illetve a gombát próbáljam írtani Champion (50 WP) szerrel. Ez utóbbi hatóanyaga 77 % réz hidroxid...
A kérdésem, hogy ezek az anyagok mennyire jók, illetve az érdekelne, hogyha vannak nála nagyságrendileg jobbak (de nem horror áron), akkor azok melyek?
Azt is nézem, hogy a kertben a fa árnyéka alatt viszonylag normális a fű, de az egyéb részen elég gyatra...mivel tudom felerősíteni? elég a műtrágya, v kell valami más is? (pl szellőztetés)...
Az uccsó kérdésem meg az lenne, hogy ha kapott egy pár adag gombairtót a kert (mindegy melyiket), akkor a kiszáradt foltokat hogyan tudom eltüntetni? először áztassam be jól a területet, majd szórja rá fűmagos virágföldet? v áztatás után kapirgáljam is meg egy és csak utána szórjam rá az új füvet?
Pár perce fejeztem be a permetezést Fundazol 50 WP gombaölő szerrel. Az elhalt részeken a füvet kiszedtem, felkapartam, friss termőfölddel kijavítottam és új fűmaggal felül vetettem és most csak öntözöm és nézem. Időközben a "Langzeit-Rasendünger" műtrágya megtette a hatását és újra harsogó zöld a fű. :-)
U.I.: Hogy lehet ide képeket feltölteni, kérem segítsetek!
Én most vettem Fundazolt + a gazdaboltos csaj javasolta, hogy keverjek bele egy kis Dithane-t. Az egyik benomil a másik mankoceb hatóanyagú. Nem tudom, a kertész szerint aki a füvesítést csinálta nálunk, csak a Fundazol hatásos dupla koncentrcióban mint ahogy rá van írva. Majd elválik.
A gazdaboltos csaj szerint ez a mostani gombafertőzés Magyarországos nem is honos gombától van. Valami import cucctól van. Ez mondjuk elég hihetetlen, mert nekem nem bolti fűmag keverék lett vetve.
Ja igen! Ezeket én is elolvastam. Szép okos cikkek relatív kevés információval és sok körítéssel. Sőt, az ottani kérdezz-felelekeket is, hát van néhány konkrét dolog de inkább nagy általánosságokat mondanak csak. Szerintem olvass és kérdezgess itt a fórumon - akár másik topicokban is. Többre mész vele.
Nem gyep de végülis ott van... Ha a felfújható medencében pár napig benne hagyom a vizet, akkor síkos lesz a medence. Mit érdemes vele csinálni, hogy ne kelljen két naponta hanem mondjuk csak 4 naponta cserélni a vizet?
A calcureanak, componak stb. dicamba a hatóanyaga és 4-500 nm-re 10-12 ezer Ft-ba kerül. A gyártó különböző, a szag elviselhető. Amit a mezőgazdászok használnak pl. a búza szelektív gyomirtására abból 3-4 hektárra való kerül 5-6 ezer Ft-ba. Hatóanyag dicamba, szag büdös, gyártó lehet pl. a Novartis, de akár a konkurense is, a termék neve is különböző, tökmindegy. Szóval csak azt szerettem volna tudni, hogy tudja-e valaki, hogy mitől van a szag diferencia, de nem fontos, zárjuk le.
Ha mindkettőnek ugyanaz a hatóanyaga, akkor a kiszereléstől függ, hogy kinek szánják, és nem a hatóanyagtól, ami ugye ugyanaz.
Az valszeg véletlen, hogy a büdösből lehet itthon nagy-, és a nem büdösből kis kiszerelést kapni. De mivel a hatóanyag ugyanaz, mindkettő alkalmas házikerti és "profi" felhasználásra is, nem???
Ez akkor lenne hihető, ha a házi felhasználású lenne védve a büdössel és nem a profiknak gyártott. Viszont pont fordítva van. Akkor viszont lehet hogy a kiskerti felhasználásra gyártottnak elnyomják a szagát, a másiknak meg nem :-)
A gyep kialakításával, gondozásával, fenntartásával kapcsolatos időszakos teendők.
Gombák a gyepben
A csapadékos és meleg nyárelő előhozza a gyepben a kalapos gombákat. Ezek a gombafajok ott élnek meg, ahol a gyep talajában félig bomlott szerves anyag, vagy korhadó fadarab van. A kalapos gombáknak inkább csak a látványa zavaró, de vannak köztük mérgező fajok is, amik nagyon veszélyesek lehetnek ott, ahol kisgyermekek is tartózkodnak. teljes cikk
Gyomfüvek a gyepben
A gyepfenntartás talán az egyik legnehezebb művelete a gyomfüvek növekedésének és terjedésének megfékezése. Különösen az újonnan telepített gyepfelületeket csúfítják a gyomfüvek csomói. Mivel a gyephez hasonlóan egyszikű fajokról van szó, csakis a totális gyomirtó szerek használata, vagy a kézi gyomlálás jöhet számításba. A legfontosabb azonban az, hogy a gyep megfelelő kondícióban tartásával megelőzzük a gyomfüvek elszaporodását. teljes cikk
Hogyan válasszunk fűnyírót?
Minden olyan kerttulajdonosnak szüksége lehet motorral hajtott fűnyíróra, aki legalább 250-300 m2 nagyságú gyepfelülettel rendelkezik. Egy 1000 m2-es gyepen a fűnyíró munkaszélességétől függően egy-egy fűnyírás alkalmával 2-3 kilométert is gyalogolunk, ezért ekkora területnagyságnál már célszerű elgondolkodnunk az önjáró fűnyíró, vagy fűnyíró traktor vásárlásán. teljes cikk
Nyári gyepápolás
Sokan úgy gondolják, hogy nyáron semmi egyéb teendő nincs a gyeppel, csak a fűnyírás. Annak érdekében, hogy éveken át jó minőségű, mutatós gyepfelületünk legyen, a nyírás mellett a gyomirtást, az öntözést és a tápanyag-utánpótlást is be kell iktatnunk a gyepápolási programba. teljes cikk
Gyepszőnyeg telepítése és gondozása
Gyors és kényelmes, bár nem éppen pénztárcakímélő megoldás a gyepszőnyeggel vagy gyeptéglával kialakított zöldfelület. Előnye, hogy telepítés után azonnal használatba vehető, és meredek részüket is füvesíthetünk vele, amelyeket a vízerózió miatt magvetéssel nem tudunk. teljes cikk
A fűmagvetés alapjai
A fűmagvetés legkedvezőbb ideje az ősz, az augusztus 20-tól szeptember 15-ig terjedő időszak, de tavasszal, március végén, április elején is sikeres lehet. teljes cikk
Milyen fűmagot válasszunk?
Minden kerttulajdonos álma a szép, smaragdzöld pázsit. Megvalósításához nem kell más, mint jól megválasztott fűfajok vetőmagjának keveréke, rendszeres öntözés, legalább heti kétszeri nyírás és kíméletes bánásmód. A gyep minőségét elsősorban a fűmagkeverék határozza meg. teljes cikk
Téli gyepkárok és jóvátételük
A kert gyepszőnyegén az hófoltok elolvadása után előtűnnek a tél, valamint az emberi mulasztás okozta károk. Időben ismerjük fel ezeket, és orvosoljuk, amíg nem késő! teljes cikk
üdv mindenkinek! az lenne a kérdés hogy a füvem helyenkét csombékos mit lehet ezzel csinálni? 4 naponta vna nyirva... volldünger műtráygával szórom és sokat locsolom! valami öteltet kéne% tud valaki? előre is thx!!!
- 4 ev ota ujbol megjelentek a dragasagok a kertben ;( en az alabbit szoktam csinalni: jaratonkent egy fel kenlap elegetese, majd egy jo petroleumos rongy betuszkolasa amilyen melyre csak lehet a jaratban, majd mindez visszafoldelese.
A Fundazol 50 WP vagy Manzate 75 DF 20g gombaölő szerek közül melyiket javasoljátok inkább? Milyen keverékkel célszerű permetezni? Milyen várakozási idő van az egyes szereknél?
Én is hasonló cipőben járok. Ma beszéltem egy damisolos férfival és nagyon korrektül elmagyarázta a dolgokat, én ott fogok venni a fűhöz tápanyagutánpótlást és hamarosan kiderül, hogy milyen. Az öntözéssel kapcsolatban pedig inkább ritkábban de alaposan kell öntözni. Szerintem vagy leteszel az öntözött területre egy edényt és látod mennyit öntöztél vagy valakinél olvastam, hogy öntözés után beleszúr a földbe egy csavarhúzót és akkor érezni, hogy mennyire locsolta meg a talajt.
Ma délután itt járt egy kertész aki a következőket mondta: a gyepen látható foltokat gomba okozza, a kialakulásának kedvez a meleg, fülledt idő. Jellemzően tápanyagban szegény fű hajlamos a megbetegedésre. A kezelésre a javaslat a műtrágya kiszórása. Ezt megelőzően az elszáradt fű eltávolítása, majd felülvetés. Ma reggel beszéltem egy másik kertésszel aki szintén a gombára szavazott és a teljes terület azonnali permetezését javasolta. Kérdésemre, hogy milyen szerrel kell permetezni a válasz kitérő volt, mondván menjek be egy növény védőszer boltba és kérjek gomba ölő szert. El is mentem egy vegyszer boltba mire nagyot néztek rám. A végén javasoltak rézoxikloridot. Megmutattam a kertésznek aki annyit mondott, hogy na ezzel ne permetezzem le, mivel ez nem más mint kékkő (?) Szerinte nem kell a permetezés, hanem távolítsam el az elhalt foltokat, biztosítsam újra a tápanyagot és rendszeresen öntözzem a füvet.
Egyébként a kertünkben a füvet 2005 szeptemberében telepítették kertészek. KITE vetőmagot használtak. Automata öntöző végzi az öntözést, hajnali négy órakor. Eredetileg homokos alap talajra került 30 cm vastagságban marhatrágyával kevert termőföld. A területen azóta semmilyen tápanyag utánpótlás nem volt. Végül is vásároltam Greenworld Premium Langzeit-Rasendünger műtrágyát, amit egyenletesen kiszórtam, majd alaposan beöntöztem a területet.
A gomba megjelenése előtt így nézett ki: http://www.sendpix.com/albums/06071911/37u414hy1i/
Kérem javaslatotokat, hogy mivel permetezzem le a területet. Érdekelne továbbá, hogy az öntözést miként kell pontosan beállítani. Honnét lehet tudni, hogy elég-e a víz vagy sem?
és mekkora az árrés, amit a gyártó/forgalmazó biztosít (melyik gyártó...? mert pl. keletről behozott eleve fillérekbe kerül a hazai, az orosz, no meg a basf hez képest...) nos?
Ez valami gomba lesz! Valami gombaölővel kellene megpermetezned. Biztosan ajánlanak majd valamit. Nem gondolom, hogy vigasztal, de a miénk is így néz ki. Nem hiszem, hogy fogjuk permetezni, bár még így sosem nézett ki. Remélem kinövi, túléli, mert a mi füvünk már öreg, talán 13 éves.
legolcsobb imho a kaliumnitrat/ammoniumnitrat. 25kg-os zskban valami 5khuf. az osmocote sem rossz de draga. bar nekem az is relative olcso mert forgalmazom :D
[url=http://www.kepfeltoltes.hu/view/060719/sGyep_005_www.kepfeltoltes.hu_.jpg][img]http://www.kepfeltoltes.hu/thumb/060719/sGyep_005_www.kepfeltoltes.hu_.jpg[/img][/url] A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. [url=http://www.kepfeltoltes.hu]http://www.kepfeltoltes.hu[/url]
Nekem ami most bejött az a damisol. Locsolós, gyorsan jön, gondolom a homokos talajomon gyorsan is megy. Sötét, dús és erős füvet produkált 2 hét alatt, igaz előtte sem volt lepusztulva, de túl világos volt. 2250 Ft 5 liter ami kb. 1000 nm-re elég.
Kérdés. Volt szerencsém használni bolti és nem bolti szelektív gyomirtókat is. A 20-30-szoros árkülönbség mellett egy óriási különbség a szag. Ez azért érdekes, mert a hatóanyag mintha ua. lenne, névszerint dicamba. Ez mitől lehet? Mindenesetre jön a nyaralás, utolsó este még fújok egyet a büdösből...
öreg füvesként egy hozzászólás: végigpróbáltam már minden, szabad kereskedelmi forgalomban kapható szert. saját tapasztalatom alapján a szerek közül a keroland wg hozza a remélt hatáshoz képest a legtöbbet. ellenben másképp kell használni, legalábbis én másképp készítettem, mint a leírásában szerepel (a miértjét hosszú lenne leírni): a granulátumból és a területből kiszámolod a m2-igényt, ehhez képest készítesz belőle permetlevet, s azt permetezed ki. azonban nem locsolsz utána 3 napig. ennyit erről. halkan megjegyezném, hogy sokkal tökéletesebb hatású, jelentősen olcsóbb szerek is vannak, de azok i. kategóriások, ezért javallott praktizáló növényvédelmi szakember ismerettsége részben a hozzájutáshoz, részben a család és a szomszédok , valamint a haszonnövények kiirtásának elkerülését megelőzendő. sok sikert!
A Keroland szerintem jóval drágább, mert az már eleve higított. A fél literes Gyomstop viszont kiad 10-20 liter permetlét.
A legjobb ár-érték arányú a pázsitdoktor szolgáltatása. Két éve 12 500Ft volt a gyomirtás 500 m2-ig. Az akkor már elkeserítő állapotúkerttből pucolta ki a gaz 99%-át. Egyszerűen felszívódtak a növények helyenként üres földfoltokat hagyva maguk után.
A Gyomstop hasonló jellegű szer, de azért ilyen hatást nem tudtam vele elérni. Arra kiváló, hogy a viszonylag gazmentes állapot fenntartsam. Úgy tapasztalom, hogy nem szabad túlhigítani, tapadást növelő szert kell hozzá adagolni (folyékony szappan: 10nyomás/1 liter), és jó alaposan kell a gazt befújni vele, hogy minden levele nedves legyen.
A Keroland szintén hasonló, de jóval drágább.
A Calcurea nálam sem vált be. A hatása=0, az egységárért lekezelhető felület ennél a legkevesebb.
Én is most vettem egy dobozzal, hát majd leesett az állam mikor kimondták az árát. Valaki említette, hogy Keroland nevű szert szokott feloldani vízbe és azzal permetezi le. A boltban úgy tájékoztattak, hogy az így nem jó. Légysii írjon valaki akinék valamilyen gyepgyomírtás bejött. Egyszer próbáltam a calcureát, hát nekem nem jött be. Öszintén mondva semmit nem tapasztaltam, pedig az sem volt olcsó játék.
Nem az egészet gondoltam lefújni,azt én se tenném ! De amikor a fű szélén megjelenik a túrás,akkor vissza lehet irányírani a vakit egy félköríves belocsolással az előző irányba.
kicsit későn reagálva. a zolone egy aggresszív vegyszer, én akkor vetettem be, mikor a loncot már nem láttam a tetvektől, két lépésben mind kipusztult. lehet hogy én vagyok parás de pl. olyan gyepre ahol gyerekek is mozognak, nem szórnék ilyesmit.
lenne egy kérdésem. van egy jó pár éves 900 w-os fűnyíróm, amiben nemrég éleztettem meg a kést. Viszont azóta nem akarja az összes levágott füvet a gyűjtőbe tenni és kb 3szor több időbe telik, mire lenyírom a füvet. A kést megnéztem nem lett fordítva visszatéve. Mi lehet a baja.
ez etikus küzdelem a fenevaddal, én pillepalackkal csináltam ugyanezt még egy kis pajort is újítottam bele csalinak, de vakinak nem akaródzott belemenni. magamból viszont n+1edszer sikerült hülyét csinálni :)
Lehet amúgy sem lenne vakondod. Nekem is van egy elemes, de semmit nem ért. Mellette 5 centivel simán dolgozott. Eddig 2 dolog segített, járat kibontása, arvalin a járatba, és betemetve, Így nem jött pár hétig. De az igazi megoldás a baumaxos csapda volt. Egyébként, én is úgy kezdtem adok neki esélyt elmenni, de amikor már több 10 ezer volt a harc költsége akkor meguntam. A csapda meg alig 800 ft. :)
teljesen jol mukodik, van egy elemes meg egy napelemes is a kertemben. a napelemes hangosabb, es gyakrabban zummog erdemes olyat venni, mert olcsobb mint az elemes+elemek.
Látom nem hiszel nekem. A tudós oldalak gyakorlatilag mindegyik gombás betegségre még írják a permetezésen kívül: nedvesség csökkentés, levegőztetés, nitrogéntartalom csökkentés
Szerintetek is vegyek Manzate nevezetü permet szert mert az a baja a fűvemnek amit a kedves Kz11 topikos társunk ír? vagy valakinek van más ötlete, véleménye?
JA amúgy az Én kis vakondom napi egy turás csinál, de még mindig csak a gyep szélére a bokrok aljára merészkedik, de érdekes azért látszik a képen, hogy hezitált .
Azért már van olyan csapdám is mint W900 nak csak még kegyelmet gyakorlok a vakondra és egyébb alternativ módon probáom elüzni pl: terpentines papirt, ricinus levél, és persze a vadászat vödör + ásó.
a sok giliszta és pajor pedig felsóhajtott, mert meghalgattatott imájuk és az ISTEN akit ők csak W9000-ne hívnak maguk között, apokaliptikus küzdelemben legyőzte a Fekete Rémet :)
Felrakok képet a problémárol mert most kezdek elbizonytalanodni az okkokban,
és azért megprobálom a pétisót gondolom azzal nem ártok.
Egyébként 150nm ről lenne szó és gondoltam kiégésre vagy kutyapisire bár szerintem egyiksem, de hátha nektek több tapasztalatok van ilyesfajta fűbetegségekről.
Amúgy addig beszéltünk a vakondról amig nálam is megjelent a gyepen is igaz csak a szélén, de biztos fog terjeszkedni tovább a kis "átok fajzat":).
az nem annyira jo. de lehet kapni kalciumnitratot annak ha jol emlekszem 60%-a ca. esetleg van kalcium kelat is az tiszta ca forras.
egyebkent menjetek ki szigetszentmiklosra, a nagybani virag piacra ott van egy gazdabolt nevu ceg es toluk minden ilyen "ipari" tapanyag olcson beszrezheto.
most nézem igazán a kísérletet. nem nagyon látok kardinális különbséget a magösszetételben. más gyártónál ha jól emlékszem az angol perje/csenkesz arány jóval tágabb határok közt változik.
a "kis gonoszt" visszautasítom házi vakondom nevében, mielőtt még ombudsman elé kerül azt ügy, hogy a feketéket nem szertetik a topikon :) este/hajnalban dolgozik vaki, de ez csak feltételezés. lehet hogy ufók szállnak le a kertemben és vakondról voltaképpen szó sincs.
Nem tom van arra valamilyen műszaki leirás valahol hogy a vak-ond-ok milyen minőségű és tömirítettségű talajba képesek még áskálódni?
Mert mint mondotam nálam 5t bobcat odavisza gurigázott 100x és lehet, hogy úgy betömörödött a talaj hogy beletört a foga:) vagy az agyagba nem él meg a giliszta és nincs is miért oda mennie? ez a valószinűbb mert a komposzt körűl 3-4 turás van.
1. A kedves topicos társunk ajánlatára Ba-xba vettem azt rozsaszin műtrágyát és csak ugy kézzel szétszortam szerintettek milyen mennyiség kelhet 1m2 re?
2. A mészhiány potlására van e valakinek gazdaságos ötlete mert nálunk a tűzépen 25kg os zsákot lehet kapni .
Gondolkoztam tojáshéj kávédaráló v gyógyszertári mész azthiszem márkusféle mészpornak hivtak ha van még ilyen manapság.
szerintem a vakik is olvassák a topikot. most hogy megismerték jovális álláspontom rendeztek egy derbyt nálam is :) szokásos módszer: túrások nagyjának ellapátolása, a maradék szétkapirgálása a környéken.
MINDENKI VISSZA a fűápoláshoz, fűnyíráshoz, permetezéshez, talajfertőtlenítéshez, pajorokhoz, szép kertekhez, telepítésekhez, locsoláshoz, etc. , etc., :-)))))
MINDENKI VISSZA a fűápoláshoz, fűnyíráshoz, permetezéshez, talajfertőtlenítéshez, pajorokhoz, szép kertekhez, telepítésekhez, locsoláshoz, etc. , etc., :-)))))
MINDENKI VISSZA a fűápoláshoz, fűnyíráshoz, permetezéshez, talajfertőtlenítéshez, pajorokhoz, szép kertekhez, telepítésekhez, locsoláshoz, etc. , etc., :-)))))
Nem akarok tovább xarozni a témán, de ezek szerint nem egy parkolócédula befizetése maradt el, hanem minimum 10 ezer forint kárértékűé. Ez alsó hangon is mindegy 30 parkolócédula.
Noha így is aggályosnak tartom, és továbbra is egy picit hihetetlennek... De ha a helyi lap is megírta, akkor természetesen biztosan így történt, ismerve a magyar újságírók görcsös ragaszkodását a száraz tényekhez :-)
A rendőrség végrehajtó szerv, ha valaki feljelentést tesz, nem tehetnek mást, csinálniuk kell.
A győri parkolócég feljelentette a kollégát, a rendőrők meg elő akarták állítani.
Nem egyedi eset, a minap olvastam a helyi lapban egy hasonlót.A rendőrök elkisérték a figurát a csekkjével a postára, megvárták míg befizeti, majd angolosan, mosolyogva távoztak. Helyi lapban, nyomtatásban, nem hiszem, hogy hazugság lenne. (a kollégámé sem az, ha hiszed, ha nem.)
Bocs, de ebben egy picikét kételkedem... Nem azt mondom, hogy te lódítasz, hanem hogy valaki... A parkolócédula be nem fizetése maximum olyan alapfokú szabálysértés, ami nem vonhat maga után éjszakai rendőrségi számonkérést, pláne nem magánlakásba történő behatolást.
Vagy ha valóban ez történt, a rendőröket fel kell jelenteni, minimum hivatali hatalommal való visszaélés miatt. Az ügyészségi nyomozó hivatalt többek között ilyen esetekre tartjuk fenn az adóforintjainkból.
Én minden tavasszal talajfertőtlenítéssel (1kg-os kiszerelésben gazdaboltban lehet kapni egy jó büdös, kénhidrogén szagú, rózsaszínű granulátumot) kezdem és 2 havonta megismétlem. Eddig még szerencsére nem jelentek meg a vakondokok nálam (ezt le kell kopognom gyorsan).
Hát igen elég homokos a talajom, úgy hogy mindenféle műtrágyát kipróbáltam eddig a hiper-szuper (árban is hiper) több hónapos hatásúaktól kezdve a mezei NPK-ig de egyik sem bírta egy hónapnál tovább.
Nekem valszleg kölyökvakond tett tönkre 40nm gyepet azzal, hogy hajszállal a felszín alatt közlekedett keresztül-kasul. Olyan volt a terület, mint a betörött pókhálós üveg, csak mindez földből. Sorry, nálam elfogyott a cérna és léptem. Ez van. Egyik vaki sem lenne örökéletű, így hát....
a vaki nem öncélúan túrja szét a földet, hanem gilisztára, pajorra, lótetűre hajt. a tízcentis termőtalajjal ott lehet gond, ha a járatait ennek megfelelően nem 20 centire, hanem csak 5 centire helyezi a föld alá, és ekkor nagyobb pusztítást tud végezni a gyepen, mint pár elszórt lyukacska.
Azért veszek egy csapdát arra az esetre ha gyep alá merészkedik, de amig a komposztálót meg a vizóra akna környékét választja élőhelyéül addig semmi gondom vele max hajnalba ha rajtakapom a kis partizánt: ásó lapát és 5km biciglézés után deportálom a patak tulpartjára.
De érdekes, hogy a télvégén hozattam 200 kbm. agyagos földet (mert nagy volt a szintkülömség) a bob-kati széturta letaposta jól és erre került rá az a 10cm töményen termőréteg amibe fűvesítettem. Ebbe az agyagba annyira nem érezheti jól magát a kis gonosz, hogy a fű közelébese ment eddig na kopogju le...
látom kinyesték a moderátorok a hullahegyeket amit nem is bánok. egy dolog a fű védelmében sittrevágni a vakondot, egy másik lefényképezni és büszkén mutogatni. kinek van meg a Monty Python jelenet : arisztokrata idióták sportversenye, ahol egy földre lábainál fogva négyirányba kifeszített nyulacskát kell 30 centiről eltalálni a versenyzőknek.
Erről csak annyit: a kollégám albérlőjét (ő lakott a lakásában, ahova a kolléga be volt jelentve) hajnali kettőkor keltette fel a rendőrség egy be nem fizetett parkolási cédula miatt.
Ezzel jártam teljes sikerrel, olyannyira, hogy már kölcsön is kellett adnom.
Megtisztult a szomszédság is a kantárosoktól.
A kis nyírfát nem ástam ki, tőből elvágtam, de 100%, hogy a vakond túrta ki a gyökere alól a földet. Az okozott kár 3.000 Ft és 1 év mínusz + a míííreg.
2. Csak adalékot akartam adni Neked a februári "állati-hullagyüjtés" témádhoz.
3. Valóban védett, de nem az én pázsitom alatt. ;-))) Eszmei értéke amúgy egy menü ára sörrel. ( 2.000 Ft)
4. Gondolom az otthoni HP1012-esed mellett ketyegő PC-den minden, hangsúlyozom minden szoftver teljesen legális. Az éjszakai rendőrrazziák erre gyorsabban és szívesebben mozdulnak. Nálam legalább linux fut.
5. Sajnos félrekattintottam, az üres csapda képe helyett került fel...
Én is szeretem az állatokat, de már megbocsáss: azon a naiv elképzeléseden csak röhögni tudok, hogy egy döglött vakond miatt lekéri a rendőrség az IP-címét, nyomozást rendel el, kimegy és bizonyítási eljárás keretein belül megpróbálja bebizonyítani, hogy:
1.) Valóban döglött állatot ábrázol a fotó 2.) Valóban ő készítette (mármint a fotót) 3.) Valóban ő helyezte ki a csapdát
és felkutatja a vakond tetemét, lefoglalja, majd tartósítja, mert ugye majd milyen jól jön a bíróság előtt, mint tárgyi bizonyíték,
stb.
Szóval őrizzük meg a komolyságunkat. Hős rendőreink családi balhéhoz is csak akkor mennek ki, ha már vér folyik, majd éppen egy feltételezett döglött vakond lesz nekik az évszázad bűnügye...
Ugye hogy a Vak-ondod volt a tetes a nyirva kinyirásába!
Melyik csapdát hasznéltad?
És hogy deportáltad a kis "görényt"
Azért érdeklődőm ilyen élénken mert nálam a fű alatt kemény agyag van csak 10 cm termő réteg van (szölömagos tözeges gombatrágya), itt nincs is vakond, de a komposztálo és a veteményes környéke úgy néz ki mint a hold felszine. Ha viszont eléri a veteményest kell tennem valamit ellene, de bántani semiképpen nem szeretném.
A sok eső, és a sok locsolás kimossa a talaj felső rétegeiből a nitrogént, azért lassult le a növekedése.
A többi tápanyagot kevésbé mossa el, de nyilván azok koncentrációja is csökken, ezért sárgulhat is.
Nagyon fontos megjegyezni, hogy a nitrogén nem tárolódik le a talajban, a víz elmossa, ezért érdemesebb sűrűbben de kevesebbet adagolni, az egyenletesség érdekében!
Nekem is egyszerre jelent meg több jelenség: mintha megállt volna a fű növekedése+sárgulás(a múlt heti esők ellenére), néhány helyen a gombás fertőzésre utaló jelek is látszottak. Én több szakcikk elolvasása után a Manzate (hatóanyag: mankoceb-ditiokarbamát) nevű szerrel permetezem a gyepemet átlag havonta egyszer (a szomszédok mindíg kérdezik mit csinálok). 1 kg-s kiszerelésben is lehet kapni mely szer a többi dísznövényre is használható. Ennek ellenére meg szokott jelenni foltokban a fertőzés amire azonnal reagálni kell. Csináltam egy fűnyírás-fűszellőztetést (előzőleg áprilisban volt szellőztetve úgyhogy igen tömör volt már a fű- 1m3 száraz fűmaradvány a 450 m2-ről) utána permetezés majd egy műtrágyázás plusz naponta reggeli öntözés. Remélem egy héten belül magához tér a gyep és lehet látni, hogy jót tett neki a kezelés. Most már 3 éves a gyepem de ezeket a műveleteket a tavasz utáni időszakban legalább egyszer meg kell csinálni és tapasztalatom szerint meghálálja a gyep. Gyepszellőztetés összesen 3-szor: tavasszal-nyáron-ősszel.
A havi szelloztetessel nem ertek egyet - illetve maskepp tudom, mas a tapasztalatom. A mulch-csal is, de hat ez igy van rendjen, nem?
Amit meg a gombarol irsz - erdekes, arrol csak az a tapasztalatom, hogy van :)). Ha nedves az ido. Ha nem nagyon nedves az ido, nincs. Aztan meg ha sok van felszedjuk - ha nincs sok . . .hat nem torodunk vele. Eddig meg rendbetette magat.
Nalam a talaj inkabb agyagos, szoval a nedvesseg megorzese nagyon fontos - ennek ellenere iden meg nem locsoltam fuvet, igaz a mulchot ott hagyom rajta.
Latom a profi fuveseket, maganszemelynel is, vallalatoknal, parkoknal, golfpalyaknal - mind igy csinaljak, es azert kovetem ezt a modszert. Az eredmenyuk meg magaert beszel. Az en fuvem sem ronda - igaz nem is golfpalya, no de ott a hely a fejlodeshez, nem? :))
Azt hiszem a megfelelo vagas-szelloztetes-mulch mellett meg nagyon fontos a taplalas es az utanvetes. Keszen vett fu mutragyat hasznalok - havonta, hat hetente - eddig nem sok gond volt a fuvel.
Igen, nekem is vannak a kisfámon sárga foltok a leveleken.
A felülvetés klasszikusan őszi művelet, de pl a szomszédom akkor szór el magot ha épp eszébe jut. Igaz szerintem nem is hatákony mert vagy 3 hónapig szórta mire egyenletes lett.
új fejlemény: már nem csak foltok vannak a fűben, hanem a gyümölcsfák mellett a fenyőmulcson valami tenyérnyi sárgás gombaszerűség /majd csinálok képet/. úgyhogy tuti a gombától ilyen a fű. hétvégén lepermetezzük. utána lehet a foltokat felülvetni, vagy várjunk nyár végéig?
Ősszel és tavasszal lazítani kell, szellőztetni havonta ajánlott 1 éves kor után, de csak száraz földnél különben gyökerestöl jön a fű. A gomba ellen a legjobb a megelőzés, kedveli a nitrogént és a nedvességet, ezért kevesebb nitrogén adagolása és több kálium kijuttatása ajánlott év közben is. Ezenkívül ajánlott a szellőztetés, a nyesedéket pedig össze kell gyűjteni. A mulcsozás amúgy is csak tápanyagszegény vízhiányos (pl.: homok) területen ajánlott. A kalapos gombákat el kell távolítani és vas tartalmú szerrel ajánlott permetezni.
Ha kijott a fu gyokerestol, az annak a jele, hogy nem volt eleg eros. Nem kellene egy eves fuvet szelloztetni meg - ha rendesen elo volt keszitve a telepites nem is szukseges, sot, a ket eves sem.
Az uj fu igazibol harmadik evben lesz eleg eros - de meg akkor sem kell a szelloztetes - ha meg zsakolod a levagott fuvet, meg utana sem. Az en "uj" fuvem hat eves, meg nem kellett szelloztetni eddig - talan iden osszel, es utana szorok majd fumagot.
Az oszi-tavaszi karbantartashoz tartozik a szelloztetes, nem kell tulzasba vinni.
Füvet 2 centisre levágni (több részletben), majd utána a gyepszellőztetőt fokozatosan beállítani a megfelelő magasságra, hogy csak a száraz rothadó füvet, mohát szedje ki.
Sziasztok! Lenne egy nagy problémám, vetem egy Alko fűszellőztető és lazító gépet kemény 32 Eft-ért és próba után (fűszellőztető) mintha rotációs kapával mentem volna végig még az a szerencse, hogy csak egy részén próbáltam ki. A nagy részén kiirtotta a füvet és a leg kisebb fokozaton csináltam, ha nagyobbra állítottam márt a földet, szedte. Ettől most nagyon kivagyok, most kidobtam 32 ezret az ablakon? Vagy mi lehet a baj? Ötleteket várnék! Előre is köszönöm!
Ez jó kérdés! Mivel nem én csináltam csak valószínűsítem, hogy Fundazol 50 WP-vel.
Valami hasonló nevet mondtak és kis netes keresés után ezt a szert találtam ami gombaölő, széles spektrumú, szabadforgalmú, házi kerti felhasználásra is ajánlott.
Mondjuk az érdekes, hogy az EU 2005.dec.31-el betiltotta a benomil hatóanyagú szerek forgalmazását, de nem találtam semmi konkrét indokot, hogy miért.
én is azt javaslom hogy komposztáld. egy m3-es láda kb. 500m2 füves területre elég + konyhai zöldhulladék. egyet összeszögeltem méteres deszkákból, a másikat meg raklapokból ütöttem össze százasszöggel. mellé ültetsz egy árnyat adó bokrot és nem is zavaró. célszerű úgy elhelyezni, hogy ha teszel egy kört a fűnyíróval, visszatérvén ürítheted is a fűgyűjtőt. a másik nekem a házhoz közelebb van a konyhai dolgok miatt. időnként át kell forgatni vasvillával meg locsolgatni, de sokkal kisabb macera, mint zsákba gyúrni a füvet aztán kivinni a falu szélére.
király kis állatok! a gyerekek biztos megvesznének értük. sajnos csak csigákat tudok cserébe ajánlani :) hétvégén ültettem két új fát és két új bokrot is, hogy ne legyen túlságosan teniszpálya hangulata a gyepnek (bár eddig se volt az).
hát ide is elért a gomba fertőzés! :) Sajnos nálam is ez van. Az én füvem is kb 2 hónapos.
Hogy megvigasztaljak mindenkit nem mi tehetünk róla. :) Országos szintű 'fertőzésről' szólnak a hírek. Az egyik ismerős szerint aki ezzel foglalkozik. (mármint füvesítéssel..stb)
A rossz hír, hogy NEM múlik el magától, permetezni kell! Max a szárazságot nem szereti , ez vissza szoríthatja a gombás fertőzést, de a tokosodott károkozók akár több évig is életképesek maradhatnak a födben! Csak a permetezés, az elhalt részek eltávolítása, majd ősszel felülvetése ad megnyugtató eredményt. Sőt igazából a fertőzött földdel együtt kellene eltávolítani.
Ez egy nagyon szörnyű beteség a fű számára, ami teljesen elpusztítja a megfertőzött részeket. Ezeken a részeken teljesen elhal a fű. Ami a rossz hír fokozása, hogy nagyon nehéz pontosan beazonosítani a fertőzés okát, mivel több olyan fűbetegség is van ami nagyon hasonló jeleket, foltokat eredményez (3-4 fajta). Ez a mostani valószínűleg az un. dollár folt.
Nálam ma permetezték a fertőzött részeket.
Ja, ha nem permeteztek vagy védekeztek képes akár az egész kertben is elterjedni. :(
Engem az aggasztott, hogy ha gyomirtozok, akkor azt is kiirtja :))
Ha nem gyomirtok, akkor tele van ibolyaval a fu - ami meg nem lenne baj, mert nem a golf palya szeru fuvet szeretem, hanem a termeszeteset, kicsi viraggal, kicsi gazzal benne :)).
A százszorszép magról engem lebeszéltek, azt mondták ki sem fogom tudni szinte írtani és tönkreteszi a füvet. Nem tudom mi igaz belőle, de az biztos, hogy kb 2 hete láttam egy viszonylag nagyobb -volt- füves területet, szinte tényleg csak 100x szép volt benne.
Nekem nincs Dosia - ezert hasznalom a Simple Green-t, hasonlo okokbol. Teljesen lebomlik es a legtobb gombasodasra, tetvekre hasznal. Meglepetesemre a japanese beetle-re is. Nem kell osszefogdosnom - ha latom oket spricc - es annyi.
A rovarirtást szerintem senki sem tudja elkerülni, de olyan kell ami az emberre ártalmatlan: Dosia! (igen a zöld színű Dosia mosogatószer). Lesöpri a tetveket, és a zöld növényt pusztító rovarokat is, ugyanakkor a mesztelen csiga ellen is jó.
Ártalmatlan (nekünk), olcsó, és nem halmozódik a talajban. (foszfátmentes...)
Van amelyik mergezo. . .hovirag? Utana kell neznem. Nem tudtam, a gyongyvirag az!
A krokuszt ultetem a fu koze - mar evek ota (csak hogy on legyek). Iden oda is ultetek meg tobbet - szepen szaporodik, es mire vagni kell a fuvet, addigra elviragzik. Egyedul arra kell figyelnem, hogy a fu "ki legyen takaritva" a teli maszat utan meg a krokusz nyilas elott, mert utana lehetetlen a gereblyet hasznalni ugy, hogy ne kaszaboljam le a bimbokat. Nagyon szep amikor tele a fu (ami nalam meg nincs tele) krokusszal!!! Gondolkodtam szazszorszepen is, mert az is no alacsonyan, es lehet az elnyilt viragokat szedi csak le a funyiro. Veszek szazszorszep magot, aztan meglatjuk.
Evek ota nem ultettem ujat :)) - volt egy par az elso kertben. Azt hiszem, iden oda ultetek ujra. De nkabb narciszokat ultetek tobbet, azokat nem szeretik.
hát,lehet,hogy ideje lenne kipróbálnod valami jó kis mérget , ezek a bio-non toxic izék nem mindig használnak ,néha kell erősebb , a phosalon ha esetleg tudsz szerezni valami hasonlót és kipróbálod vigyázz,halakra mérsékelten,de veszélyes
A japan bogar ellen eddig semmivel nem voltam szerencses. Egyszer a fel fuvemet feltekertem miattuk - teljesen megettek a gyokeret - akkor meg nem ismertem, mennyi kart tud tenni ez a kicsi bogar.
Olvasom az egyik oldalon, hogy a szappanos lemosas hasznal - igaz csak akkor ha a bogar ott van. Nem hagy maga utan maradando vedelmet. Most "Simple Green"-t hasznaltam lemosashoz.
zolone-t használok, hatóanyag: phosalon/5-6-chloro-2,3dyhidro-2-oxobenzoxazol -na ez van a dobozra ráírva ,szerintem a phosalon a lényeg,nálam bejön levéltetű szabóméh csiga még vakond ellen is
Most meg megint tele vannak bogarral - a malyva is a dalia is meg a hibiszkusz is :(( No arra mondj egy jo szert. Eddig akarmivel permeteztem, nem hasznalt, tuleltek.
kinyírja , ugyanúgy mint a fáknál .A tavaszi lemosópermetezést is szokták rezes szerrel csinálni, de nagy melegben,napsütésben nem szabad rezet használni,mert égethet
Sajnos ez csak a sok-sok locsolással lehet újra szép, az meg a gombányk is kedvez, úgyhogy avatkozz be máshogy is. Lentebb találsz okos ötleteket.. Én is jártam így de mekem a sok locsolás - és egy két helyen felülvetés segített
Lehet fuvet is irt majd a meleg :((. Soha ne vagj tobbet mint 1/3-at a hosszanak. Nyaron meg - nedves vagy szaraz ido - a hosszabb fu a nyero! A gombakra a fu hossza semmilyen hatassal sincs. Amig a gombatelep el, addig lesz gombad fuvon vagy fu helyen.
A gomba nem art, csak szepseghiba. Elmulik magatol.