"Ettől függetlenül javaslom, hogy vizsgáld felül az 'ly' és 'j' betűk használatát az írásaidban, mert az esetek elég kis százalékában sikerül csak eltalálni a helyeset - nem kötözködés, csak bántja a szemem..."
:)) Kérlek, próbály alkalmazkodni és bátran írd ki rendesen, hogy báncsa a szemem... :))
Szivesen teszek fel kepeket - ide is, meg a "Viragoskert"-be is.
3021 - ha lecsukom a kiszorojat, akkor a fu korbe rohangal es a kes apritja rendesen - ha nem csukom le, akkor a hosszabb szal kiszorodik (lovodik?!?!) es a tapasztalatom alapjan kevesebb a csomosodas, jobban szarad, ezert igy csinaljuk.
Most, hogy jonnek a falevelek is, csodalatosan lehet levelfujasra is hasznalni a traktort, percek alatt el van takaritva az osszes level (a bokrok alatt van a helyuk, nem visszuk le az ut szelere, hogy a varos elvigye - es tavasszal hozzuk vissza komposztkent. Megsporoljuk az utat.
De az is lehet, hogy nem a humorérzékkel van gond, hanem a viccel! :-)
Ettől függetlenül javaslom, hogy vizsgáld felül az 'ly' és 'j' betűk használatát az írásaidban, mert az esetek elég kis százalékában sikerül csak eltalálni a helyeset - nem kötözködés, csak bántja a szemem...
Jogos. A válasz meg tökéletes, nagy hozzáértésről tanúskodik, nem is lehet véle vizatakozni. DE. Azért "osztom" az észt mert volt ilyen is olyan is. Fű kidobósba Kubota, fű felszedősbe a felszedőn van a hangsúly (nem gyűjtős) Westwood. és igen hidrosztatykusban elektromos kuplunggal. Most Stiga van az előzőekből utólag egyik sem köllene még ha utánnam dobnák őket akkor sem. Remélem itt a sértődős kollégát is megnyugtattam lévén mosta sajátomat szidom. Szóval! Két világ, a kerék mögötti fűnyírás meg az előtti. Csak hogy kötekedjek, -ami körkéses soha nem lessz a klasszikus mulchozós lévén a szálat egy vagy forgás közben esetleg még egy párszor elvágja, szemben a cilynderessel ami gyakorlatilag megőrli. No ezért nincs ott az általad is említett gyep filc. és ha teljesen őszinte akarok lenni, egy hátránya van csak a Stigának a bármilyen gyűjtőssel szemben, ilyenkor ősszel milyen kényelmes a gyűjtőssel a lehullott leveleket is begyűjteni. Amire ez ugye nem képes, ill. ha kézzel nem tesszük meg ott maradhat az általad is említett fertőzésveszély.
Én értem a viccet!De "köztudott, hogy a diófa levele olyan anyagokat tartalmaz, amelyek károsak lehetnek egyéb növények számára. Azért is ajánlott a lehullott falevelek eltakarítása, hogy az esetleges kórokozók és kártevők ne fertőzhessék újra fáinkat"Ősszel mit csinálsz a sok falevéllel,mert a gyűlytős szépen felszedi.
Gyakori kérdés, hogy a levágott nyesedék rajta maradhat e gyepünkön, mint tápanyag-utánpótlás. Erre csak a helyi viszonyok ismeretében lehet konkrét választ adni. Mindenesetre csak száraz időben végzett gyakori nyírások és biológiailag kellő talajélet mellett képzelhető el a nyesedék tarlón hagyása. Amennyiben a mineralizációs folyamatok nem kellően gyorsak, erőteljes gyepfilc képződés léphet fel a maga káros következményeivel.
Nyesedék eltávolítása mellett szóló érvek:
nincs gyepfilcképződés
kisebb fertőzési veszély betegségek iránt
a szakszerűtlenül rajtahagyott nyesedék által okozott kár
Nyesedék rajta maradhat amennyiben:
gyakori a nyírás, kicsi a nyesedék, száraz az idő
egyenletes a terítés
talaj biológiai aktivitása magas --> lebomlás
"Gyűjtőkosár használatával elkerülhető a gyommagvak szétterítése"
"A fűnyíró traktor és az önjáró felülős fűnyíró közötti alapvető különbség a vágószerkezet elhelyezkedésében van. Míg a fűnyíró traktor vágószerkezete a karosszéria középpontja alatt helyezkedik el, addig a felülős önjáró gépnél a gép elején foglal helyet. Az utóbbi előnye, hogy a kerekek nem tapossák le a levágandó füvet, jobban lehet vele manőverezni, jobban meg lehet vele közelíteni a tereptárgyakat, és a munka is ellenőrizhetőbb. Hátrányuk, hogy nem annyira stabilak, mint a fűnyíró traktorok, és a nyesedék összegyűjtésére nincs lehetőség."
Akertet úgy kell kialakítani hogy a bokor alá ne kerüljön fű,és a fa koronája ne a földön legyen.Abban nem vitatkozom hogy jobban manőverezhető a tied,de az enyém ,gyűjt mulcsoz,kipufog,a tiéd meg csak mulcsoz nem?
Minek szedjük össze? Csak macera, meg akkó nincs ingyen tápanyag bevitel. A vágóasztal mindegyiknél kintebb van, de mekkora sugarú körön fordul meg? Szemben az általam istenítetel, mint a nevükben is benne zero turn mower. Bokrok alatt lehajló ágak alatt hogy nyírtok, vagy ha lenne hogy nyírnátok vele? Persze ki is lehet a fákat vágni vagy a lehajló ágakat levágni. A honda motor jó választás csak át kell rakni egy rendes fűnyíróba.
Ha a fa nincs a kerítés tövébe ültetve,úgy körbeszalad rajta mint a pinty! Hydró,elektro kuplung,fűgyűjtő,mulcsozós, 16le honda motor.Gagyííííííííí? A vágóasztal kintebb van mint a kerekek,tehát szépen melléférni.A front mulcsozós csak abban előnyösebb hogy a sarkokba be lehet engedni a vágóasztalt .Hogy szeded fel a levágott füvet ha azt mondom szedjük össze,és ne mulcsozzunk?
Én szivesen fogadok több képet is. Akár magánban is. Szivesen gyönyörködök szép kertekben. A mienk 400 m2, abba kellene szalonnasütő, egy bódé (bicikliknek, fűnyírónak, ennek-annak), homokozó, fák, veteményes... Szóval, nem sok hely mara. :o(
A fűnyíró rész az első kerék mögött van. Tereptárgyat, pl. egy fa törzs körbevágni szinte lehetetlen. Sebváltót nem látok de ha mégis akkor tényleg semmire sem jó. Ha hydrós akkor azért valamire lehet használni, de nem a Mo. kert méretekben.
Erről mi rosszat tudsz nekem mondani? Én ezzel száguldoztam a kertben.Nyírás előtt a térburkolaton melegítettem a gumikat,hogy kanyarban jobb legyen a tapadása.
A Te kerted gyönyörű - a mienk sose lesz ilyen. :o( Kicsi is, az asszony is mindennel tele akarja zsúfolni, na meg a kies magyar alföldön leledzik. De akkor is a miénk. :o)
Hat meg ha nem kell neki nagy hely a megfordulasra! Mert szinte megfordul a tengelye korul (eszen kell lenni a valasztasnal).
Az sem art, ha ugy alakitja az ember lanya a kertjet, hogy konnyu legyen benne vagni a fuvet. Szepen kiiktatok minden akadalyt, nincsenek eles sarkok, eldugott zugok - es az eredmenytol meg mutatosabb a kert. Lagy ivek, es mindenhova oda lehet vele ferni.
Igazad van - ha lezarjuk a kidobo reszet jobban mulch-ol, de abban nincs igazad, hogy a fuvet sorarakja - legalabbis ez nem. Pont azert szeretem, mert a hosszabb fuszalakat szepen szetszorja, nem art. Lehet nem minden marka egyforma ezen a teren.
Telek nagysag. . .4-5 oraba telt a ferjemnek levagni a fuvet a regivel (22 inch szeles, onjaro volt, nem kellett huzni vonni, csak "setalni" utana). Most egy ora (42 inch szeles). Ha surubben vagja, nem vag le sokat - semmi gond a fuvon hagyott levagott fuvel.
A henger. . .nem hasznaljuk tul sokat, altalaban akkor ha a fold kicsit nedves. Ugy nez ki, hasznalt neki. A tomorebb fold egyenletesebb - viszont kell a levego a funek. Azt hiszem a laza fold tevedes. Az nem jo neki - meg masnak sem, foleg ha ott van a veszely az elmosasra.
Gyepen nem. Nyírásra, nagy egyenes területen mutatós, bár ott is kő váltogatni szemben a hidrosztatikussal tehát ott se. Ha már valait körbe kő nyírni pl. egy fa akkor már útálatos egy jószág, vagy előhozosd a pajtából a régi tologatósat és azzal nyírod ezeket. Ahogy mondtam. Parlagfű. Másra nem jó. de ahhoz meg q drága, ellenben csöpögnek a szomszédok.
Maga a fűnyíró traktor ami a képen is van a lehető legrosszab... Nem úgy kellene fogalmazni, hogy kis telken alkalmatlan? Mert attól, hogy nagy helyen fordul, egy nagy területen király lehet.
Ja a henger. és egyébként csak szépeket tudok mondani, a többi meg csak vicc vagy gyenge zrikáls. So. a henger. Vita van köztem és az agromókusom között e téren, lévén állítja a fűnek a laza talaj kő, én meg feszt mutogatom az angol lásd első kép gépeket, ahol még a saját testsúlyukat is ráraklyák egy tizenegynehány centi átmérőlyű hengerre, ami ugye lehet 100 kg is. Like Me. Hengerelve szebb, de az angolknál több acsapadék, ezzel szemben nálunk MO. hengerelés után beton keménnyé tud válni.
Csak a tisztán látás kedvéért. Az oldalkidobós, az nem mulchozós. A legrosszabb a fűnek. Hosszan tudná kifelyteni, hogy miért de csak röviden. A fűszálat egy helyen (és rendre nagy darbban) váhgja el. A levágott hosszú szálak a megmardt fű tetején maradnak. Ezért köll használnod a gereblyét. Nem a vágás helyén, hanem attól oldalra és csíkba rendeződik a levágott fű. Maga a fűnyíró traktor ami a képen is van a lehető legrosszab, mert sebváltós és a Vácrátóti, vagy a New Jersey helyeknél kissebb több fával akadállyal ellátott területen kész kínszenvedés ezekkel a fűnyírás. Útálatos de mutatós dolog. Speciel a fűnyírásra alkalmatlamn.
Ugye milyen kedveset is tudsz mondani. Nem, nem Vacratot; Central-Jersey :)).
Leszolod az oldal kidobost. Tudod, a hazi hasznalatuaknal jobbnak latom ha oldalt kiszorja - az ami nem, az nagyon csomosodik (volt funyironk amin nem hasznaltuuk az oldal kidobot, es az bizony eleg nagy kupacokat hagyott maga utan) - szepen elteriti, hamarabban szarad, kevesebb all ossze es tesszi tonkre a fuvet alatta.
Az igazag, a kep majuban keszult - itt a nyar (julius-augusztus) nagyon meleg, paras, nem szereti a fu, szornyen nez ki olyankor. Most a huvosebb esosebb idoben ujra gyonyoru.
NoNo! Ez egy ipari! A hyde parkot vágják hasonlóakkal. Csak a férfiaknak mondom: -és közben 40-nnel megy. Hihetetlen hogy teker. Alapjában véve az elsőre gondoltam, ez a fűnyírás alfajáa omegája. és pont az általad küldött oldalkidobós nem jó szerintem semmire. Bocs revidálom magam. vittek tőlünk egy ilyet parlagfű mentestésre. A gereblye is jó valamire, főleg ott ahol inkább ezt választják, mint az erobic term izzadt levegőjét.
Eloszor lelkesen zsakoltunk (khm. a ferjem) - de a funyirok zsakjainak olyan kicsi a nyilasa, mindig szenvedes volt kirazni a fuvet belole, nagyon lelassitotta a funyirast. A levagott fuvet a bokrok ala szortuk - szepen visszafogta a gazt. Egy evig?
Aztan nem zsakoltunk. Igy a ferjem szivesebben vagta a fuvet - surubben is, nem halogatta, es a mulch is aprobb lett. Kb ket evig igy ment.
Aztan vettunk egy traktort. Igy meg konnyebb a funyiras, a levagott fu jobban szetszorodik a fuvon, orom vele vagni. Nem vettunk hozza gyujtot - marad a mulch, a szetszoras.
Vettunk viszont egy kapirgat is - most eloszor vegigfesultuk a fuvet vele, szepen kihuzta a felgyult szaraz fuvet, remelem igy nem lesz nagyon eltomve, a viz, a fumag szepen hozzafer a fu tovehez.
Ami tavasszal-nyaron jo a mulch-ban, segit feltolteni a tapanyagot, rogton ott helyben, es segit megvedeni a kiszaradastol. Ami a veszely, a "thatch" nagyon vastag a fuben, es elzarja a vizet tole. (a thatch az a szena, igaz?)
A masik amit kiprobalunk iden az a hengereles. Nem akarok biliardszatal simasagu fuvet - de eleg sok hepehupa nott az elmult evek alatt - kivancsi vagyok mennyit tudunk kivasalni belole.
Itt a kapirga, henger es a traktor kepe (ferfiak. . .kell a jatekszer):
5 font! akkor inkább a randivonalat hívom. De ha mára a fontnál tartunk, még nem találkoztam olyan okos tóbival aki ismerné, (nem használna!) vagy legalább hallott volna az ÚN. cylinderes fűnyíróról, pedig angliában cca. 200 éve ezzel nyírják a füvet. Megkockáztatom, hogy minőségi fűnyírásnak csak ezt tartják.
Ne hidd. Hatalmas dísznövénykertészet általam is nagyra becsült agromókusának fogalma sincs a pázsitról. Ellenbem eltudja mondani hogy kell csinálni,csak sajna semmi köze a valósághoz. Szerény véleményem szerint ez a magyar egyetemeken nem igen lehetett téma. Max addig ha nő mivel köll levágni.
Mielőtt fűnyírót vettem volna egyszer már itt megpróbáltam vitát kialakítani a fűgyüjtős, vagy a mulchozós nyírás mellett pro contra. Nem jött össze. Most megint megpróbálom. Vitatkozzon már velem valaki a összegyűjtés, és tisztán tartás, ill. a vágott anyag visszajuttatása mellet vagy ellen. Anno azt hittem lavinát indítok el de elmaradt. Kíváncsian várom most mi lessz?
Ezek a topikok az amatőröknek szólnak. Egy kertépítő nem innen fog meríteni - remélhetőleg. (Akit én ismerek, az agráregyetemen végzett, val'szeg 1 év után többet tudott, mint amit én életem végéig megtanulok.) Gondolom, Te sem tanácsot akarsz kapni a traktorral kapcsolatban. :o)
Nálam azért már 2 és fél hetes és a 6-8 centit sem hozta mindenhol. Azon is gondolkodtam, hogy lehet az a baj, hogy a homokon már átnyomult a gyökere, de a keményre járt/lapított feketeföld feladta a leckét neki.
Szerintem mindenki úgy áll itt, hogy örül, ha esetleg egy benzines nyírót vesz a villany helyett. Legalábbis én biztos, de a kérdésekből úgy látom, senkinek sem futotta kertépítőt fogadni a füvesítésre...
Akkor nekem nagyon hiányzott a műtrágya... Vagy a még több locsolás... Vagy a homokban indult lassabban... Szombaton múlt 2 hetes és még 10 centis se igen van a leghosszabb... És persze kösz a választ. :o)
Sziasztok!
Mint új, lelkes fűtulajdonos, végigolvastam a fórumot, és sok jó ötletet találtam. Az egyikhez kapcsolódna a kérdésem. Több hozzászólás volt már a fűnyírás utáni, illetve bizonyos időközönként végzett hengerelés kedvező hatásáról. A henger megvan már, csak nem tudom, mekkora súllyal lehet, célszerű hengerelni. A talajt is szeretném egyengetni. Egyszer már végig mentem a területen, de a henger 30 kilóját kevésnek tartottam, ezért felturbóztam kicsit, és 80 kilóval hengereltem. Célszerű ekkorával, vagy így nagyon letömörítem a talajt? Persze nem minden héten csinálnám, csak alkalmanként.
A fű 5 hetes, osztrák keverék, kapott indító műtrágyát, hetente 2-szer nyírva, szépen megerősödött.
Sziasztok. Nekem is két hetes a füvem és hétvégén le is nyírtam mint a huzat. Nem vagyok szakértő, de szerintem semmi baja nem lesz. Én vetés után locsoltam reggel, éjjel, meg este, Három nap kellet hogy beinduljon. Az ötödik napon nyakonvágtam valamilyen golyós fűműtrágyával és persze nonstop locsolás. A második hét végére (ez volt vasárnap) megnött mint a bolondgomba. Annyi tanácsot kaptam, hogy a fűnyíró vágóéle borotvaéles legyen, erről gondoskodtam, nem is nagyon tépkedett szerintem.
- en szerintem mostmar nem fog nagy utemben noni a fu, de ha nyirni akarsz akkor minel hamarabb nyird le, mivel friss vetes, es elso nyirasod, nem lenne szerencses akkor nyirnod mikor mar tartosan hidegek lesznek.
öööö ha nem nyírod, akkor 3 hetesen elfekszik, mert az első nyírás előtt nagyon gyenge még a fű. Szerintem ha 8-10 cm-re nyírogatod (inkább hetente kétszer, de magasra, mint kéthetente tarlóra) akkor sok baja nem lehet a fagytól.
Még 1-et értetlenkednék: ha idén nem nyírom, akkor nagyon meg fog nőni. Mondjuk 15 centisre. Abból nem tudok csak 3 centit nyírni, mert a fűnyírom - szerintem - legmagasabb állásban is vagy 8 centisre vág... de lehet, hogy csak 6. Nem kötekedés, tanácstalanság. :o)
Bogár: a franc tudja. Mintha nem látnám további nyomát, csak... Egyik délután szétszórtuk a Galition-t, de én még aznap, kicsit korábban hirtelen felindulásból eltapostam valamit. Jó alaposan, bele a felázott földbe. Aztán persze rögtön be is ugrott, hogy Hoppá, ez mi volt?, de nem volt kedvem kidúrni... Úgyhogy, ha tényleg nem mozog, akkor vagy a szer, vagy én... Egyébként mi nagyjából az egész területet beszórtuk - asszony 54 kiló, őt be mertem küldeni a frissen vetett fűre. :o)
Nekem kicsit megrekedt a fűnövés, hüle szomszéd megszivatott. :o( Már vagy egy hete volt egy eső, utána meg még vagy 2 napig reggel nagy pára, nedves maradt a föld. Aztán a pára eltűnt, de reggelente a föld nedves volt. Lebeszélt a locolásról. (Mondjuk meló is volt, úgyhogy annyira nem erősködtem.) Aztán tegnap megint nekiálltam locsolni és kiderült, hogy pont úgy volt az utóbbi napokban, ahogy nem szabadna: a föld legteteje nedves (a párától), de lentebb semmi. K..a sokat kellett locsolnom, hogy a víz legalább egy kicsit megmaradjon. A fél telekkel végeztem, ma jön a másik fele...
Ma már 2 fok minimumot mondtak. Viszont hétvégére talán jön a felhős idő: nappal ugayan nem lesz ilyen meleg, de - elvileg - éjjel se húl le ennyire. A napot se bánom, ha egy kicsit visszafogja magát: tegnap égetett locsolás közben...
egyébként nekem is 12 napos a füvem van ahol 5-6 van ahol 8-10 de van ahol 1-2 cm, szóval nagyon vegyes a kép, sőt ahogy néztem vannak magok amik csak most kezdenek kelni....
Napról napra tömöttebb. Sztem 2-3 hét és lehetne nyírni, kérdés, hogy a hőmérséklet velünk van-e?
Na, ez érdekes lesz. :o) Ahol nem tudtam eleget locsolni, ott jóval kisebb, mint másutt. Úgyhogy nem tudom, mikor és mennyit lehetne vágni... Azt olvastam, az első nyírás után kezd el bokrosodni. Azt nem kellene elindítani még tél előtt?
Még egy kérdés: 2 hetes a füvem. Milyen idős koráig és milyen hőmérsékletnek szurkoljak, hogy meg is maradjon. Nondjuk 4 hetes koráig ne legyen -5 fok, vagy ilyesmi érdekelne. Ha már tudom, megbeszélem a főnökkel, hogy is legyen. :o)
Nálunk még nincs meg a kerítés. A miénk még csak-csak meglesz jövőre, de pl. 2 szomszéd, akiknek az egyik oldalról meg kellene építeni a kerítést, kijelentette, hogy neki még évekig nem lesz rá pénze. Egyik a pogármesterünk. :o) Úgyhogy, ha én befejezem is, egyik oldal még szabad marad.
A kóbor kutyatémába szólnék csak bele.Nálunk is vannak,csak az a helyzet hogy tudjuk hogy kié.Mi jelentettük a jegyzőnek,és nem tudom mi lesz a vége,de kivizsgálják az ügyet.Elviekben minden helységnek van kutyatartásra vonatkozó törvénye.Nálunk egy pár helyen 30 cm mély lyukat ástak a fűbe,kikaparták az eprem,rendszeresen lepisilik a tujámat.Ha minden jól megy megbüntetik őket,és ha még ráadásul be sincsenek oltva,el is viszik.Az lenne a boldogság!:DJa és persze otthon nem gyilkolja a füvet.Bocs az offért!
az a valaki én voltam, de sztem azért, mert nem az egész területet szórtam be, mivel ezek a lótetűlk is okos kis állatok oda mennek ahol nem volt beszorva, aztán pár nap mulva vissza ahol be volt szórva.....
Kíváncsi vagyok a tapasztalatodra, majd írd meg mi lett a lotetűkkel.....
Tegnap este nézelődtem és a következőket találtam: 1. Lótetű Arvalin - ezt elvileg csak szét kell szórni; igaz, van olyan vélemény is, hogy csak hízik tőle...
2. Galition 5 G +++ Buvatox 5 G Basudin 10 G Diazinon 10 Ezeket írták még, de ebből 2 v. 3 olyan, amit vetés előtt kellett volna használni, 20-30 cm mélyen a földbe dolgozni. Ez már nekünk ugye nem megy. :o)
Tudod, elobb vagy utobb a hengereletlen fold is kiegyenesedik, illetve leulepedik. Ha a rotalas miatt nagyon laza a fold, nagyobb az esely a buckakra. A kertemben ott, ahol feltoltottem es nem rotaltam, simabb. Ahol a rotalas utan hengereltem, vetettem, ott tobb az egyenetlenseg.
A kikelt fure ne menj ra hengerelni - varj amig kicsit megerosodik. Ha vagni kell, es nagyon laza - nincs mit tenni, ramenni, vagni, aztan hengerelni, ujravetni, ramenni, vagni, es igy tovabb.
Azt mondjak az okosok, a harmadik ev az amikor a fu szep lesz. Addig meg sok-sok turelem, rendszeres rutin, es ott lesz a szep, tomor fu.
Nalam ilyesmi a "rutin". Rendszeres vagas - nem tul rovidre! Soha nem tobbet mint a harmadat! Telre sem vagom csutkara (khm. a ferjem nem vagja csutkara).
Rendszeres taplalas, gyomirtas - nem annyiszor, mint legtobb ember, altalaban haromszor egy evben: kora tavasszal, kora nyaron, kora osszel. Van aki otszor - nekem harom eleg. Ha valami randasagos gyom nagyon elszaporodik, az mas. Van ugy, hogy kezzel szedem ki, van ugy, hogy gyomirtozok - no ott a fu sokaig nem no ujra, igy ez csak vegso eset. Ujabban kiados esok utan (nem a sarban!) hengerelunk - az eredmeny jo.
Jut eszembe, most a reggel írt nyomok eltüntetése lenne a feladat. (Mármint a val'szeg lótetűé.) Csak nincs hengerem, meg amúgy sem tudom, a 2 hetes fűre rá mernék-e lépni. Azért még nem tűnnek olyan erősnek.
Szerintem léptél már vizes homokba - abban mindig meglátszik a lábnyomod. Az enyém annyira nem vészer, bár zavar. A szomszédé gázosabb - Ő most gondban is van, hogy a lassan esedékes fűmyíráskor hogyan is lépjen a földre. Repülni nem tud. :o) Ez a kutya nem csak/kimondottan a nyomai miatt zavar: egyszerűen nem értem, hogy a gazdája miért engedi minden éjjel kóborolni. Ha a szomszéd jól látta, kaukázusi. Oké, hogy eddig nem támadt senkire (csak 2 macska bánja a kószálást), de akkor is.
Ha a kutya es a macska nyomot tud hagyni a frissen vetett fuben, akkor az a fu soha nem lesz sima kesobb sem. A talajnak olyan kemenynek kemenynek kell lennie tomorites utan, hogy meg a te nyomod se latszodjon meg - vagy hepehupas lesz! Ha a hengerles nem volt eleg, ismetelni kell, az utan, hogy a fu megerosodott - akkor a kutya-macska nyomok is el fognak tunni.
Erdemes jo parszor hengerelni egy evben (karbantartas), amikor a fold nem csontszaraz.
Üdv, sorstárs! Kár, hogy segíteni nem tudok. :o( Nálunk még 1 vagy 2 nagy kutya is kóborol éjszakánként, jó kis nyomokat hagyva... (Bár én még jól jártam a homokommal, annyira nem süllyed bele, szomszéd alaposan felrotált földjében simán hagyott 4-5 cm mély nyomokat...) Reggelre megint eltűnt a 2. szomszéd kismacskája (kb. 2 hónapja is egy az előző alomból), a terasz tele kutyanyommal, úgyhogy sejthető a macsek életének vége. Nem volt neki 7... Úgy tűnik, nem sokat tehetünk. Ha bejelentjük a jegyzőnek, felfogad a falu egy sintért, hogy éjszakánként álljon lesben, míg meg nem fogja? Nagyon kétlem... A vége off lett, de ha valaki tud valami értelmes ötletet (no mérgezés), akkor szóljon.
Hasonló problémám van a melléklet képeken, én vettem rá lótetű ellen galition (vagy galiton) nevű szert ami granulátum és szét kell szórni nedves földön, de nem segített a problémán, igaz azt is mondták, hogy nem csak a túrások közt, hanem az egész területet be kell szórni. Viszont mivvel nálam is friss a fű 8 napos, így csak a járdáról tudtam kb 1 méteres szélességben megszórni a területet (nem akarom széttaposni), tehát nagyrésze szóratlanül maradt. Egyébként k..ra büdös egy cucc a galition. Nyírás után rámegyek még valami más szerrel is.
Szóvval esetleg aki ért hozzá megtudná mondani, hogy a képen látható nyomok valóban lótetű vagy valami más állat? És hogy miféle anyaggal lehet őket elűzni. Két féle túrás van: nagyobb és kissebb.
Szomszéd röntgenszemével megállapította, hogy lótetű. Meg hogy a kép alján látható lyukon kimászott, nem be. Közben kolléga azt mondta, mg-i boltban lehet kapni féregírtót, szórjak szét a járata körül. Vélemény?
Itt a , nem túl jó minőségű, de így gyorsan lejön - nameg látszik, aminek látszania kell. :o( A dúrás alján van egy kis lyuk, bár nehezen látszik ezen a képen. Egy pók kb. befér, de vakondnak nagyon kicsi.
Találkoztatok már azzal, hogy valami k...a pók dúrja a földet? Nem esküszöm meg, hogy pók, de a szomszédnak már sikerült meglesnie, hogy egy pók mekkora lyukat csinált a földjébe: kb. másfél liter víz ment bele a lyukba, mire tele lett a lik. Természetesen, ezeken a helyeken, ha rálép, szakad be a föld. Mi a túrót lehet tenni ilyen pókok ellen??? (A pókos topikban nem akarom megkérdezni, ott sz'tem a rajongóik laknak. :o))
Amig nem fagy. Vetettem mar novemberben is - sikerult. 8-10 nap kell mire elobujik - legalabb ket het meg utana, es akkor johet a tel. Ha szalmaval letakarod az jo, az megvedi sokmindentol.
A szunyoghalot nem ajanlanam - nem komposztalodik bele a foldbe. Probalj meg szalmat raszorni - az vedi a kiszaradastol is, meg a madaraktol is. Az eso sem mossa el olyan konnyen. Egy baratom lepcsozetesen fuvesitett lejtos helyen: Deszkakat tett keresztbe - ott nem vetett ala. Amikor a fu mar eleg eros volt a deszkatlan reszen, bevetette a tobbit (a deszka alatt). Szep lett neki! Persze o tomoritette elobb, amennyire csak tudta - gondolom te is.
Ötletet keresnék árokpart füvesítésére. Oda ugye hiába szórom a magot, begurul, de legkésőbb az első locsolás leviszi. Gondoltam rá, hogy a magra rárakok valamilyen hálót, de az se jó: ha nagyon kislyukú (mint pl. a szúnyogháló), nem tud átjönni rajta a fű. Ha valami ritkább háló, akkor meg a mag simán kimosódik, mitha ott sem lenne. Hogy kellene csinálni?
A múltkori para - szerencsére - felesleges volt, elég jól kijött a fű. :o) Várom, hogy éjjel végre tényleg essen az eső, legyen már egy locsolásmentes nap. :o)
1. szerintetek lehet még ilyenkor szellőztetést csinálni? Ez ugye az elég megterhelő a gyökérzetre meg általában a fűnek. szóval nem tudom nem késő e? kb 10 fokkal hidegebb lesz már, mint eddig és jön az eső is.
En nem adnek. Ha nem tragaztal a vetes elott, vagy kozvetlenul a vetesnel - tobbet arthatsz vele most. Varjal - nincs semmi veszve. Az osz-tel sokat szamit, megerositi az uj fuvet. Ne szamits dus fure harom het utan! Ha nagyon nem kel ki (lehetnek madarak, rossz vetomag az okai) en inkabb utana szornek magot, mint mutragyat, komposztot. Tavasszal kezdjel mutragyaval es gyomirtoval. Ne vifd tulzasba akkor sem, inkabb kevesebbet mint kiegetni az uj fuvet.
Ismét itt vagyok. Már régebben jártam itt pár kérdéssel. Lassan növöget a fűvem.
Szeptember 3-7-ig vetettem a füvet, kb 3 hete. Mostanra szépen kikelt bár azért egy kicsit foltos. A probléma az, hogy úgy látom mintha megált volna a fejlődésben. Szerintetek van ilyen vagy csak én gondolom így?
Nem volt vetés előtt műtrágyázva. Általában 4-5 cm-es a legtöbb helyen, persze van ahol már több is. Szerintetek adjak neki valamilyen műtrágyát a tél előtt?
Halottam olyat hogy ha most megtrágyázom akkor elfagy, mert nagyon beindul. Persze lehet hogy a három hetes fűnek eleve nem szabad.
Herr X -ja. Mindig elfeledkezem arrol, hogy rosszul tudom - bocsika!
Tudod, nekem sokszor eroltetett az "on topic" - itt irunk a furol - mashol meg a farol. . .marmint ha csak egy par szo, gondolat mint itt. Sokszor mesterkeltnek tunik a "szaladjunk at a masikba megbeszelni, mit teszunk a bokrokkal".
Bar ott van a "Viragoskert" - abba minden belefer :))!
Tegnap estére megjelent némi zöldség. :o) Ma már határozottabb. Az egyetlen gond, hogy a kis szivattyúmmal nehezen megy e nedvesen tartás, de harcolok. :o)
No de ez mar kimeriti az "off" fogalmat, semmi koze a fuapolashoz - elnezest topic! Tudom de nem találtam még megfelelő topicot. Gondoltam itt kérdezem meg mert akinek van füve, van fája/bokra is :)
Hat az attol fugg, milyen bokor. Az aranyesot vetek lenne most metszeni - levagnad a viragokat. Ugyanaz a rhodoknal, azaleanal. Nalam a tiszafat kell nagyon metszeni, no nagyon - de csak kora tavasszal teszem, mielott elindul magatol, hogy ne vesszen el az energiaja (bar nem artana neha, annyira no). Igy tudom alakitani, hogy ne legyen "ritka szep".
A hibiszkuszokat szoktam most osszel visszavagni, keskenyitem oket, es azt hiszem iden a magassagukbol is visszavagok kicsit. Eleg szep tomott - egy sovenyem van belole, szepen takar, eleg suru.
Van meg ketto Holly Tree (Ilex aquifolium)-m, amit nemreg kezdtem alakitani, mert eleg ritkasak voltak - meglepodtem, mennyit szamit az alakitas!
A nyari orgonat is metszem, de meg varok vele, vannak rajta viragok, kar lenne bantani.
No de ez mar kimeriti az "off" fogalmat, semmi koze a fuapolashoz - elnezest topic!
Bokrokat, cserjéket meddig szabad ősszel metszetni? Nem szeretném, hogy tovább nőjenek, majd csak tavasszal sűrűsödjenek. Még a fagyok előtt vagy korábban?
Én egy kis felületet (20nm) vetetem múlt hét hérfőn. Tegnap kelt ki, és ma már ky 3 cm.es (persze még nagyon ritka), úgyhogy türelem....!! Ma vetettem 400nm-t . Ezt kb jövő hét végére várom
Kb két hete felülvetettem a füvet és szépen nő. Tudom, hogy kb 8-10 cm-nél lehet már nyírni, de meddig tartson a napi többszöri kevés locsolás amivel nedvesen tartom a talajfelszínt?
Egyébként pedig ha jobban szemügyre vesszük a külömböző magokat akkor látni, hogy az egyik mag 1 kg-os 30nm-re elég a másik pedig 40-50 nm-re. A fene se érti ezt. Ha viszont elfogadjuk, hogy ez így jó akkor nem könnyü kiszámolni akkor a mag mennyiséget ha pl keverjük a külömböző magokat.
Már a nickedből is látni, hogy nem vagy "kispályás".
Miért pont a fűmagon akarsz sporolni úgy, hogy a dobozon feltüntetett mennyiséget ncm-re kiszámolod?
A szairodalom is azt mondja, hogy 10-15%-ot számoljunk rá.
Én soha nem foglalkoztamm azzal, hogy mi van a dobozra írva, mindig addig szórtam a magokat amig megitélésem szerint lefedte a területet.
2 hete felülvetettem az egyik területen a fűvet. (kb 200 nm-t) Ezt a területet már szórókocsival csináltam mert a műtrágyához vásároltam és gondoltam kiprobálom a fűmaghoz is. Ezzel a módszerrel nekem takarékosabbnak tünt mint kézzel szétszórni, de így se fordult meg a fejemben, hogy ilyen pontosan számoljam ki a magot.
Szorjad ki addig amig érzed, hogy egyenletes és hidd el, hogy a kizöldült fű látvágyakor eszedbe se fog jutni, hogy 10dkg-mal több magot szortál szét.
csak 1 rövid idevetés:én abszolut beállitottam a szórókocsit 3 m2/100 g és mégis elszorta rövidebb távon a kiszámolt magot.Tehát szerintem a gereblyézett göröngyök kiráztak valamennyit terven felül.
"Örümmel" jelentem, a pénteken vetett, szombat óta locsolt füvem meg sem moccan. :o( Olyan szinten, hogy egyetlen szál sem... Tudom, tudom, hogy 1-2 hetet írnak, de ugyanez a mag a szomszédnál 5 naposan már vígan növögetett... Most már csak azt nem tudom, hogy: 1. Kiszáradt - nem hiszem, mert bár elég nehéz volt nedvesen tartani a földet, azért volt olyan rész, ahol végig az volt és ott is semmi. 2. Barna homokban lassabban indul meg, mint a feketeföldben - ezt sem hiszem, mert tavaly a gyeprács közé (kis túlzással) sóderbe szórt mag is zöldellt 1 hét után. 3. A homokbányában beszórták Total-B -vel. Na, ezt végképp nem hiszem. :o)
Úgyhogy locsolgatom még pár napig, de nem sok esélyt látok, hogy ebből fű legyen...
Ha valaki tud valami biztatót, ne tartsa magában! :o)
Vigyel tole egy ket "mintat". Kiasok 10x10 cm-es darabot jo parat - es otthon elteszed a te fuved koze. El fog szaporodni - hiszem ugy nez ki egy nagyon onellato fufajta!
Osszel nem kell a gyomirtas. Vannak kimondottal oszi mutragyak - azt lehet, de nem fonots - en meg nem vettem eszre valtoazast tole. Amit jo ha teszel, az az utanvetes. Kapargasd le a betomorodott elszaradt fuvet (ami foleg akkor van, ha nem zsakolsz fuvagaskor), hogy a fumag es a nedvesseg konnyen a fugyokerehes es a foldhoz jusson.
Aztan ha az ido eleg nedves, nem kell locsolni, a fu arnyekol annyit, hogy nem nagyon szarad ki - remelhetoen. Ha biztos akarsz lenni, akkor locsold.
Tavasszal meg johet a mutragya gyomirtoval keverve - amit nalunk "Weed & Feed"-nek neveznek. Vannak olyan gyomok, amiket csak akkor lehet kiirtani, ha nagyon koran kezded - mint a csillagfu, kesobb csak kezzel lehet szedni :((.
Szüleimnél mindig elmerengek a fűápolás hasznosságáról. A képet egy erősen taposott részről készítettem. Érdekes módon itt a legszebb, és 100%-osan gazmentes a fű.
Ez a fű szerintem vetve sem volt, csak úgy nőtt. Műtrágyát nem kap, locsolva nincs. Szellőztetést, lazítást hírből sem ismer, és nyírva is csak ritkán van, sőt szerintem a természetes kopás adja a magasságát.
Mit nem adnék érte, ha az itthoni csak fele ilyen szép lenne...
Még annyit, hogy felesleges gereblyézni, még egyszer rá kell menni a fűnyíróval, és szépen összeszedi az elszáradt füvet. Mint a "porszívó" mindent eltüntet.
De én 500 m2-t locsolok. :o) Később talán elég lesz kevesebb, de most muszály: barna föld, ami issza a vizet; meleg, ami szárítja a földet; 2 napig erős szél, ami szárítja a földet. Úgyhogy nagyon hamar kiszárad és akkor toszhatom a füvem...
Akkor másképpen teszem fel a kérdést: Mi jobb +oldás ahhoz, hogy jövő nyárra szép füvem legyen, az őszi gyomirtás és pótlás fűmaggal, vagy az őszi pótlás és tavaszi gyomírtás? Szvsz a gyomok egy része is kifagy télen, akkor meg érdemesebb tavasszal gyomirtani, nem?
Én még a héten vetni fogok, de az idjárárst nem lehet kiszámítani. 2 évvel ezelőtt október végén vetettem, a füven nem fagyott ki....(sokáig volt jó idő) Elméletileg én még megpróbálmám... Ha a vetésre nem marad időd az sem baj.
Nekem is vannak gyomok a fű között, többnyire nagy útifű és lóhere. Van olyan hely is, ahol csak gyomok vannak, itt újra kell telepítenem a füvet. A kérdésem az, hogy érdemes-e még a tél előtt gyomirtózni (Gyom-stoppal) és utána újratelepíteni vagy várjam meg a tavaszt és akkor gyomirtózzak meg telepítsek újra?
Most vetettem egy kisebb (20m) területet és is. Meglocsolom délben, meg este. Az esti, a hajnali párával együtt kitart másnap délig. Szerintem elég.
A legnagyobb melegben vetettem nyáron egy kis próbafüvet. Na azt naponta 5x locsoltan (5x 2 perc) . Az is kikelt 1 hét alatt,de a sok locsolásnak az lett a vége, hogy gombás lett a fű. Ezért nem lehet nagy melegben vetni :)
A szomszéd hengerezzen nyugodtan. A fűnek is jó, mert ha használják (pl hengerezik, vagy tapossák) akkor jobban bokrosodik.
Mivel barnahomok, egész strapabíró. Nem mondom, hogy egy csöppet sem látszik meg a cipőnyom, de nem süllyedek meg fél cm-t se. Csak attól félek, hogy a cipőmre tapad a mag és csinálok jó kis foltokat én is. Eső: mára holnapra felhősödést láttam, kedden eső, szerdán zápor, aztán hétvégéig semmi...
Jut eszembe: a péntek este vetett fű szerdán már tud kapaszkodni, vagy egy kiadós zápor után a víz összemossa egy helybe (mélyedésbe) az összes magot? Illetve mégegy: szomszédnak bő két hetes a füve. Jól kijött, csak az a baja, hogy nagyon laza maradt a földje hengerezés után is. 3-4 cm-eket süllyed ha rálép a földre, úgyhogy nem tudja, hogy is kellene majd nyírnia a füvet nemsoká. Megoldás, ha újra hengerez? Mondtam, próbálja meg, a füvet nemigen fogja visszanyomni a földbe, de nem meri. Mit csináljon?
Ha toporogsz az nem jo - foleg nem a nedves foldon, az nagyon tomorit. Ha jol van lehengerelve, akkor nem art.
En most vetettem utana - csak kezbol szorva, ahol nagyobb volt a hiany, tobbet szortam, ahol suru volt ott kevesebbet. Par napig-ket hetig locsolni fogom, ha nem esik, de nagyon bizok benne, hogy fog esni. Elotte folkapartam az egesz teruletet, ahol nagyon sok volt a fu kozott az osszeszaradt levegott fu, azt kiszedte, igy a mag leert a foldre.
A homerseklet is nagyon kedvezo - huvoskes, azt szereti a fu.
Meg iden kiszorok "lime"-ot, mert hajlamos a foldem a savanyodasra.
Szterintem is túlmisztifikált a dolog. Gondoljárok el, hogy a természetnem sem takargatja és hengerelgeti senki és még csak a locsolás is össze vissza jön. A föld tetejére kiszórt fűmag egy idő után gyökerecskét ereszt és ez kvázi behúzza a földbe.. DE a természet ráér, nekünk meg kell a gyep :). Ráadásul a természetben ez a módszer kb 15-20% -os kelési valószínűségű, ha meg segítessz neki akkor ez felmehet akár 70-80%-ra is. A rotálás nem azért kell mert kötekező, hanem azért mert PL nekem is a kb 400m2 még bevetendő terület felszine elég kemény . Menne kapával is de nem vagyok hülye :). Szóval a füvesítés nem olyan mint egy főzés. Ha kihagysz egy lépést attól még lehet szép füved ( csak ne a -fü elvetése- lépést hagyd ki :))) )
Ha homokod van a felszínem és a gerebjézéssel egy kicsit lehet a földel keverni akkor a rotálás el is maradhat. A fű begerebjézése egy kicsit egyenletesebbé teheti a vetést nem beszélve arról, hogy betakarod. A hengerelés 2 dologért jön jól. A fű szempontjából azért, hogy a talaj felszíne zért lesz és nehezebben szárad ki. Neked meg azért mert nem egy "szivacson" fogsz utánna járni.
Szóval csak hajrá a vetésel.
A vetés utáni locsolásról csak egy történet:
Én olyan fűmagot vetettemúgy 300 m2-re ami nem igazán tetszett. A gyönyörő fűszálak a taposásra kihaltak és foltos lett, ami meg bírta a taposást annak egy része olyan volt, amely 4-5 cm-es vágás után erős szártővel rendelkezett, azaz csúnya volt. Úgy döntöttem, hogy idén nyáron kiölöm a füvet és ősszel vetek újat. Egész nyáron nem locsoltam, pedig voltak tikkasztó hetet (hónapok). "Gyönyörű" sárga lett, gondoltam nyertem. Jött az esősebb augusztus vége, és a fű kihajtott. most újra szép... Viszont foltos erőssen. Szóval a természetes szelekcióval a kifejezetten szárasságtűrő fűtípus maradt meg, és úgy látom hogy ez taposástűrő, szép fűtővel rendelkező, tehát valószínű, hogy nyertem.....
De, a kopár helyekre természetesen tudsz vetni majd. Lehet, hogy csak tavasszal (mire észreveszed, hogy hol hiányos, már elég hidegek lehetnek), de az okosak majd megmondják.
A kopár foltokat azért írtam, mert valahol azt írták, hogy ha rossz a mag, akkor kel ki foltosan. Szerintem különbséget kell tenni, hogy úgy foltos, hogy nagyon ritka lesz (mert sok mag düblik be), vagy - mint a szomszédnál - szép sűrűn nő ki, csak egy-egy nagyobb terület marad kopasz. Utóbbi esetben nem tudok a mag hibájára gondolni, mert ha van is rossz mag a zacskóban, az nem létezik, hogy pont' egy markodba kerüljön az összes és ezért legyen egy nagyobb kopasz terület.
De mondjuk ahol folt van (hianyos) ot tnem tudom ugy kijavitani hogy szorok utolag csak oda magot ?
A rotalas amugy az mit jelent ? Csak tippelek hogy osszetorod a fold goronyoket :) ?
En ilyen rotalast nem csinaltam. Ahol ilyen nagyobb gorongyoket lattam asoval gereblyevel szettortem es kesz. Olyan 1 max 2 cm nagysagu gorongyoknel nagyobbak nincsennek (mar ahol van is)
Homokban, ahogy itt olvasom, könyebben kijön a fű. De, még1x: nekem azért homok, mert nem volt más. :o) Szomszéd feketeföldet rotált össze kevés (max. 1-2 cm) homokkal és abba vetett. Nagyon jól kijött. (Már ahol, mert maradtak foljtai, ott fene tudja, miért nem.) Ő a Baumaxx-ban vett, ezelőtt 1-2 héttel 599 ft/kg-ra akciózott német fűmagot vetett és tényleg k...a jó, ahol kijött. És nagyon jól kijött a foltokat kivéve. (A foltok egyébként azt jelentik, hogy egy-egy nagyobb (fél m2) területen nem jött ki, mellette meg 5 m2-en tökéletes a fű 2 hét után, úgyhogy val'szeg nem a mag a ludas.) Nekem a Budapest Kert majáról az rémlik, hogy mintha lenne benne egy kevés virágmag is (nem jut eszembe, milyen) és így a fű közt nő némi kis sárga virág. De, lehet, hogy keverem. Szerintem (!) hengerezni egyrészt a madarak, másrészt viszont a szél miatt kell. Ha nem, valaki majdcsak kijavít. :o)
A Baumaxban volt akciós, csak nem akartam reklámozni. Most már nyugodtan megtehetem, mert tegnap voltam pótlásért és 740 Ft volt egy kiló. Nekem nagyon szépen egyenletesen kijött és a szine is nagyon tetszik.
Most pedig olyat írok, hogy megköveztek érte :)
Kicsit ilyesztően misztifikálva van ez a füvesítés. Ha az ember elkezdi olvasgatni az információkat, akkor bizony elég erős kétségei vannak, hogy jól csinál-e mindent. Kb 1500 nm területet füvesítettem 3 részletben. Mindenhol szépen kijött a fű. Az elején még voltak foltok, de pár nap alatt utolérte magát.
Én így csináltam
-tereprendezés: gyomírtó+kézi gyomlálás
-gereblyézés, rotálás szükség szerint. (én van ahol a rotálást kihagytam, pont ugyanolyan szép lett a vetés)
-hengerelés, gereblyézés
-vetés (szórókocsival, de szerintem kézzel is lehet ilyen egyenletesen szórni, mert a legnagyobb lyukmérettel sem szórt eleget, így oda-vissza tolizni kellett, szerintem nem lett volna kézzel sem kevésbé egyenletes)
-begereblyézés.... szerintem ez egy lényegtelen lépés. Sőt a magok egyenletes szórását kvázi negligálja.
hegerelés
locsolás
Ennyi. A begereblyézés helyett a hangsúlyt én oda fektetném, hogy a kellően tömör talajt a vetés előtt kell egy kicsit a tetején meglazítani, majd szórni majd erősen belepréselni a magokat. És most nagyon csendben: volt olyan rész ahová úgyis mindegy alapon csak kézzel kiszórtam az előkészítetlen talajra a magot. Pont ugyanolyan szépen kijött...
Szoval akkor a homok ezert is jo ? Mert nemregiben kerdeztem hogy miert rak valaki homokot es nem termofoldet.
Akkor meg a fumag tipusa felol erdeklodnek, mert holnap meg is vennem es el is vetnem. Valaki nemreg erdeklodott a Budapest Kert (???) fumagrol es valaki mas mondta is hog yneki jo tapasztalatai vannak arrol. En csak annyit tudok hogy sport fu maagot kell vegyek es ez a Budapest akarmi is az.
Vehetem ezt ? Az illeto csak annyit mondott hog ymost akciozik valamelyik barkacs aruhazban 599Ft/kg (mondjuk orultem volnaha odairja hogy melyikben:)
Na es meg egy kerdes a vetesrol: elszorom , gereblyezem egyik iranyban, majd szorok megint es gereblyezem a ra meroleges iranyban ? Ez igy jo ? Itt olvastam nemreg :) Utolag 1-2 het mulva ha latom hogy valahol foltos, oda meg szorhatok ?
Ja es gereblyeles utan menjek ra a hengerrel igaz ? Ez a madarak miatt kell ? Mert olyat is hallottam hog ylehet ilyen kifeszitett zsinorra ilyen felvagott nylon csikokat rakni es az is elijeszti a madarakat. Ezt erdemes ?
Nem oktatás volt, csak leírtam amit eddig másoktól tanultam ;)
A tocsogásról annyit, hogyha mindenhol tocsgk akkor egy-két helyen (pl lábnyom :) ) már akár rizst is ültethetsz. Kis helyen ha megáll a víz akkor az gyorsan elszivárog máshová, de ha sok helyen áll ( és főleg nagy egybefüggő helyen) akkor az lassan párolog el !
Érdekes ez a ne tocsogjon dolog. Én is így emlékeztem, viszont a szomszédnál 2 helyen jött ki a legjobban a fű: ahol a locsolófeje csöpögése miatt tócsában állt a víz, illetve a benyomódott lábnyomaiban (ott is állt ugye a víz). Az oktatást viszont én is köszönöm, megpróbálom követni. :o)
Nincs ilyen elv, hogy naponta 2x ! A kelési időben csak az a kitétel, hogy a talaj nedves legyen (ne tocsogjon a vízben, hanem csak simán nedves). A fű 2 cm-el van a talajszint alatt, tehát, ha a talaj teteje nem száraz akkor már jó vagy. Ha a teteje kiszárad akkor öntözd meg! Ez lehet, hogy csak napi 1x kell, de lehet, hogy napi 4x is! Lényeg a kevés de folyamatos nedvesség. Még egyszer mondom, hogy az alsó 5-6 cm-et kell nedvesen tartani, mert a magállapot és a sarjadó fű állapot ilyen talajban zajlik. Ha kinőtt akkor már más a helyzet. Akkor már az a lényeg, hogy a talaj lentebbi részét tartsd nedvesen. A nedvességet a gyökér veszi fel, így addig megy le a gyökér, amíg vizet talál. Namármost, ha keveset locsolsz soxor, akkor a felső réteget benedvesíted agy kicsit, de az hamar kiszárad, így tényleg sűrűn locsolhatsz. A gyökér viszont csak fent talál nedvességet így szétterül (a gyökér és nem a fű). Jön a nyár és hamarabb szárad a föld. A fű nem kap elég nedvességet és kiszárad. Ellenben, a sokat locsolsz (sok ideig egyszerre) akkor lejjebb szivárog, oda ahol nehezebben szárad ki a föld, így kevesebbszer kell öntöznöd. A gyökér is lejjebb megy és ezért szárasságtűrőbb lesz a fű. Ezért van az, hogy ha a fekete/barna földre homokot szórsz és így vetsz akkor a homokra kiszórt vízet leejti a homok (átszivárog rajta) és a föld issza be. A homok takar és véd a kiszáradástól. A gyökér meg eleve lentebb megy....
Én úgy tartom, hogy a füvet elég 2-3 naponta megöntözni, akkor viszont rendesen.. Valaki a napi egyszeri öntözést preferálja. Szerintem elég a két napi is.
Hogy mennyit kell locsolni 2 év múlva, azt majd megmondja, aki ért hozzá. :o) Én nem tudom. (Valamelyik nap valahol találtam egy táblázatot, amiben benne volt, milyen hőmérsékletnél hány naponta kell locsolni. Nem emlékszem, hogy napi többszöri locsolásról szó lett volna, máshonnan viszont rémlik a hajnali-esti locsolás. Tényleg várd meg, míg megjön egy hozzáértő.
Szivattyún azt értettem, hogy nem vezetékes vízzel locsolsz. Mostanában szivattyú körül forog az agyam, rögtön arra gondoltam. :o)
Vezetékes víz 4 bar-jával semmi gondod nem lesz. Azzal 7 m-re simán el tudsz locsolni permetezve. Úgyhogy elég egy oldalon végigmenned és be tudod locsolni az egész területet. Az öntöző rendszerrel - szerintem - nem érsz el jobb eredményt (szebb füvet), csak kényelmesebb lenne. Beállítod, hogy hajnalban locsoljon és míg Te alszol (meg a nap nem éget) elvégzi a feladatot. Meg a nyári szabadság alatt is. Cserébe nem olcsó. :o(
Szerintem nem muszály az öntözőrendszer, csak kényelmesebb. Egy 8x10 m-es területet a 2 hosszabbik oldalon végighaladva vígan be tudsz locsolni még 1 kis teljesítményű szivattyúval is anélkül, hogy nagy erővel menne a víz a földre. (Így ugye csak 4 m-t kell belocsolnod mindkét oldalról.) Ha még keskenyebb a terület, pláne nincs ilyen gond. Egy jobb szivattyúval meg akár 8 m-re is tudsz locsolni permetezve.
Most fuvesitenek es az lenne a kerdesem hogy muszaj ontozo rendszert telepiteni vagy kezi locsolassal is el lehet ugyanazt erni mint ontozorendszerrel ?
Egy 70-80nm=rol lenne szo ami ne mnagy dolog locsolni, gondolom.
Naponta majd 2-szer kell ? Es ha mar megorosodott a fu, mondjuk jovo nyarra akkor is folyamatosan kell locsolni a fuvet naponta ?
Azer tkerdezem mert ha afuvet folyamatosan lkell locsolni ha mar megis erosodott akkor lehet kenyelmesebb az ontozorendszer nem ?
Nekem is vannak gyomok a fű között, többnyire nagy útifű és lóhere. Van olyan hely is, ahol csak gyomok vannak, itt újra kell telepítenem a füvet. A kérdésem az, hogy érdemes-e még a tél előtt gyomirtózni (Gyom-stoppal) és utána újratelepíteni vagy várjam meg a tavaszt és akkor gyomirtózzak meg telepítsek újra?
Hát, ha minden összejön, vetek. Csak pénz legyen. (Valakivel/valamivel szét kell hordatnom a 30 m3 homokot, mert egyedül nem győzöm.) Biztos ami biztos, vettem egy esőztetőfejet. Délután megnézem, jó-e nekem. Ha igen, akkor jöhet a füvesítés.
Én vetnék, amint az idő engedi. Ha nagyon gyomos lesz (az lesz!) jövő nyáron már nyomhatod a szelektív gyomirtót. Volt, hogy próba szerencse alapon elszórtam egy októberi eső előtt a magot a frissen betalicskázott elegyengetett földre, betakarni sem volt időm, mert jött a zuhé, és májusban már fociztunk rajta. Sajnos elköltöztünk, de az már nem ide tartozik ...
Nekem olyan kevés jött még elő, hogy nem érdemes még szórni. Viszont val'szeg egy csomó már elindult, csak még nem dugta ki a rusnya fejét. A Glialka meg csak levélen át hat. Ha meg elhalasztom a vetést, lehet, elcsúszok az idővel. Most azon gondolkodok, hogy megpróbálok venni egy szórófejet. (Debrecenben szinte soha semmit nem találok meg, ha kellene, hiába az ország második legnagyobb városa...) Ha kapok és úgy látom, hatékonyan segít a locsolásban, belevágok a vetésbe. Ha nem, akkor marad tavasz... :o(
Szerintem a most növögető gyomoknak nincsen hosszútávú jelentősége, mivel magot már nem szórnak, télen meg kifagynak. No persze, ha tarack, vagy egyéb évelő, akkor már érdemes elgondolkodni a Glialkán...
Én ma GLIALKÁZTAM le és hétvégén vetni akarok.... (ez a terv) (Gialka felszívódási idő 6 óra)
Vetés előtt kapálok (csak a felszínt) és ezzel próbálom a most még elég pici gyomokat likvidálni. (400 m2) A teóriám a következő: Ha a kapa kinyírja a gyomot akkor nyertem. Ha a gyom tovább él akkor már úgyis benne van a GLIALKA , tehát előbb utóbb annyi lesz neki.
Ennek a Glialkának nem igazán van halasztó hatálya, mert a gyom levelén keresztül szívódik fel, földön át nem. Éppen ezért nem sokat ér most gyomirtanom, mert még csak néhány bújt elő. Na, ha más nem ír, akkor elgondolokodok, mi legyen. :o)
Meg lehet próbálni az ültetés halasztását a gyomírtózás miatt, de a kikelés, a megerősödése a fűnek napról napra csökken.
Ezt Neked kell eldönteni, max meghallgathatod a tanácsokat, de a Te munkád a Te pénztárcád.
Egy biztos, a homok nem "öli" meg a gyomot. Ha még trágyázod is a földet, akkor jobban nő a gyom. Ha gyomirtózol, annak van várakozási ideje (nem tudom melyiknek mennyi, rájuk van írva). Beköszönthet a hideg, és amit elvetettél annak lőttek. Lutri.
Akkor inkább tavasz, de számolj a gyomokkal akkor is.
Még egy kérdés: Kezdi felütni a fejét a gyom a földben. Mi legyen: - Várok még 1 hetet, hogy minél több kijöjjön, leszórom Glialkával, várok egy hetet és utána homokszórás, füvesítés - nem futok ki az időből? - Megszórom a homokkal, füvesítek - hátha a homok betemeti a gazt és nem kap levegőt. - Tavaszra halasztom az egészet. (Na, ez lenne a legrosszabb...)
Nekem a betonhengerel nem volt jó tapasztalatom. Nekem is van egy kicsi, amivel az a bajom, hogy míg a vashenger nem, a beton állandóan felszedte magára a homokot. Előtte próbáld ki.
A magok terén nem tudok mit mondani, én a "tesco" gazdaságost használom, amit az obiban, osanban, stb lehet kapni. Szépen kikelt (még a 2 évessel sem volt bajom).
Homok nélkül is jó, de itt arról volt szó, hogy betonkemény föld van. Az aszfalton meg nem lesz gyeped, illetve sok idő kell hozzá.
Ha nem takarod be, akkor könnyen kiszárad. Természetesen kicsírázik akkor is, ha csak a földre van szórva, de ahogy írod megeszik a madarak, ráadásul a nap kiszárítja. Egy félig kicsírázott mag ha kiszárad, annak lőttek.
Nekem annyi lenne meg a kerdesem hogy mire kell a homok , miert kell az legyen felul ??? A fu is mint minden noveny nem a foldbol taplalkozik ? Nekem csak ilyen tragyas termofoldem van de az eleg jol bevan tragyazva ilyen gombafoldrol leszedett fold amiben gomba is van. Na azt hagyjak rothadni eg yevig es utana osszekeverik termofolddel, igy magyaraztak. De teny hogy most hog yki van teritve az uvaromon meg mindig erzodik az a tragya szag foleg eso utan. Szoval ha csak azt hagyom es nem teszek ra homokot az nem lesz jo ? Kieegeti a fu gyokeret a tul eros fold ? (csak talalgatok nem ertek hozza:)
En ug ytudom a gereblyezes vetes utan azert kell hogy a madarak ne egyek ki a magvakat , mert amugy a fumag az a napon kell (csirazik) ki a fold felszinen (mar amennyire en hallottam)
Nekem alul fekete föld, felül bányahomok (barna és sárga közt félúton). Ezek szerint ez jó. Az 5-6 cm homok vastagság nem gáz? Nem sok(k) az a fűnek? Most fogom :o), hogy Te is 5-10 cm-t raktál. Ez biztató. :o) Csak egy kérdés: mikor jön egy jó kis eső, nem lesz sár az egészből, amire napokig rá sem lehet menni?
Te tudod, én nekem a telkemen (az egyiken) agyagos töltöföldet tettek le, ezt lánctalpassal ledöngölték (mert alatta két épület maradványa van), majd erre tettem 5-10 centi bányahomokot (ez nem mozog annyira, és olcsóbb), és ebbe ültettem a füvet.
Szép, használható, lehet rajta játszani, napozni, stb. Ja és nyírni. :-)
A föld jó kis zsíros fekete föld. Markoló rakta-egyengette, azért lett kemény. Meg lehetne várni a tavaszt a vetéssel, de már egy éve hiába van udvarunk, csupa föld és sár, jó lenne, ha jövőre minél hamarabb birtokba vehetnék a gyerekek. :o)
Kösz. Közben újabb probléma merült fel: már a 3. rotás adja fel, annyire kemény a föld. Ha megszórom a kb. 5-6 cm homokkal a területet és úgy rotáltatom (mondjuk 10 cm mélyen, azaz 5 cm homok+5 cm föld, ezt talán viszi a rota), abban kikel a fű? Bele tudja nyomni a gyökerét a kemény rögbe?
ha nem egyenletes "földmarás" ezt egy kapára szerelt 3 méteres léccel szépen meg lehet csinálni
henger
ha még kell földmarás
gereblyézés egyik irányban
szórás
gereblyézés rá keresztben
szórás
henger
Én így csináltam, macerás, de ha egyszer már egy csomó pénzt beleáldozol, gondolom nem akarod tavasszal újra kezdeni?
A gereblyézéssel a magokat kb 2 cm mélyre kell lejuttatni. Lehet még beiktatni szuperfoszfátot, az gyökérképződést segíti elő ültetéskor (ősszel is az kell neki)
Hasonló a problémám, mint az előttem szólónak: füvesíteni szeretnék. Jó magyar zsíros fekete földem van, erre van kb. 5-6 cm-nyi barna homokom (azt még teríteni kell).
A mester terve: Felrotálni a földet. Elgereblyézni nagyjából egyenesre. Meghordani homokkal. Mégegszer rotálni. Magot elszórni. Hengerezni.
Jó ez így? Ők sima felületű hengert használnak, azaz a hengerezés után a fűmag a föld tetején fekszik. Én mindenhol azt olvastam, hogy a magot fél - 2 cm (hol ezt, hol azt) mélyen be kell dolgozni a föld alá. Javasolják erre a gereblyézést, de attól azért félek, mert garantált, hogy úgy egyik helyen sok magot húzok össze, a másikon meg alig marad. Írtok műtrágyáról is. Kell? Ha igen, milyen, mennyi?
fuvesiteni szeretnem a kertem, uj epitesu haz, hozattam az udvarra tragyazott kevert termofoldet, olyan 10-12cm-re saccolom a vastagsagot amit leraktam.
Az lenne a kerdesem hogy muszaj ramenni azzal a hengerrel hogy tomoritsem bevetes elott ?
Kb. mar vagy 2 hete ott a fold azota meg azott , gereblyeltem, egyenlitgettem de ha jarkalok rajta meglatszik a cipom nyoma.
A beállítása egyszerű, végighúzod egy nagyméretű papíron, fólián (pl.:hullámpapír) és megnézed hogy szór. Addíg állítod, amíg a kívánt mennyiség/m2-t nem kapod meg. Utána csak meg kell jegyezni hova állítsd a szórógépet és hajrá
Nem hiszem. Ha jól be van állítva a gép, azt elég kétirányból szórni (húzni, tolni). A kézit, meg mindenképpen 4 irányból érdemes, és meg akkor is lehet hogy foltos lesz.
Amerikában jártamban találkoztam egy jópofa szegélynyíró-szerű késes géppel, amivel gyorsan, könnyen, egyszerűen lehet attraktív járdaszéleket alakítani. A damilos/késes szegélynyírókkal ilyet nem is lehet művelni. Magyarul talán még neve sincs, sőt, egész Európában sem láttam hasonlót, így 230V-os változata sincs. (?) Íme egy pl: $79.99 Black & Decker LE750 Heavy Duty Edge Hog 2-in-1 Landscape Edger http://www.blackanddecker.com/ProductGuide/Product-Details.aspx?ProductID=2483
Ha valaki találkozott ilyesmivel idehaza, szóljon!
NNa, hétvégen felülvetettem a füvet az elhalt részeken. Naponta többször kap egy kevés vizet, hogy ne száradjanak ki a magok és adok neki két hetet, hogy kinőjön. Tartok tőle, hogy kb egy hónap múlva lehet először nyírni de addig a még megmaradt fű óriásira fog nőni.
Bocs, mint írtam a saját tapasztalatomat tettem közzé. Nem vagyok szakember, csak olyan aki kipróbálta mindkét vetést, nem egyszer. A gyommal plussz egyetértek, azt le sem írtam.
Nincs automata öntözőrendszerem, és a víz qrva drága nálunk, kutam szintén nincs. Ezért maradok az őszi vetésnél.
én vetettem tavasszal és ősszel is, az egyetlen lutri az időjárás, de ez mindkét időszakot érinti. tavasszal még áprilisban is lehetnek fagyok, nyár végén meg zivatarok. szárazság májusban szeptemberben egyaránt, csakúgy mint csírárást tápláló csendes esős napok, hetek. egyetlen dolog szól a tavaszi vetés ellen, az egynyári gyomok megjelenése.
• komplex mütrágyaszórás (okt.közepén 4-5 g/m2) • megelözendö a hópenész keletkezését: szeptember elején ill. közepén a gyepfelületek szellöztetésével nov.elején-közepén gombaölö permetezéssel (TILT, TILT Super, BUMPER)
Nem tudna valaki ilyen gombaölőszert kis kiszerelésben,vagy propikonazol hatóanyagut mit lehetne mást beszerezni?
Röpke tapasztalatom, az, hogy csak ősszel szabad vetni manapság füvet, mert a nyári hatalmas szárazságban nincs ideje megerősödni (vagy egy vagyonba kerül öntözni)
Szerintem tavasszal ezért egyszerűen lutri a vetés.
Te meg juniusban vetetted, amikor a legnagyobb melegek kezdődtek.
Amit láttok kb Júliusban vetettem. Szépen növekedett, locsolgattam, bár akkor még nem volt kész az öntözőrendszer és a "prittyegős-ütögetős" szórófej elmosta a garázs felöli oldalra a magokat ami ráadásul még árnyékosabb is, ezért ott szebben fejlődött. Ezt amolyan próba vetésnek szántam, ami nem jött be.
Többek között kultivációs kapával csináltam vetésnél hornyokat azért ilyen csíkos és barázdált.
Aztán jött a 37 fokos kánukula és a zsenge fűnek annyi lett!!!
Gondolom ami most csomókban látható valami szárazság tűrőbb fajta maradványa.
Ezt a részt már felülvetettem az új vetéssel együtt, és már növekednek az új hajtások.
Remélem a mostani vetéssel, ami a másik képen látható nem járok így, mert különben felásom az egészet újra. Egyébként sport keverék.
A hosszúság pontosan 5 centi ahogy írtátok a zsír új benzines fűnyírómat direkt így állítottam, megfogadva a tanácsokat és ez a kép nyírás után készült.
A kiszáradást nem tudom pontosan, ezért is kérdeztelek titeket, mikor kell öntözni, főleg ha van autómata spray szórófejem az egész területre!!! Persze a kérdés az új vetés és a már beállt fű esetében más paraméter ad.
Szerintetek műtrágyázzam még idén? Az első nyírás után vagy mikor?
Sajnos a vetésnél elmaradt, több okból kifolyólag!!!!
A föld 10-15 centi termőföld a tetején 5-10 cm homok rászorva. Ezt felástam, összerotáztam, aztán egy traktorral talajmaróztattam a göröngyök miatt.
Ezek után egész nyáron kapálás, gereblyézés, hengerlés asztán előlről az egészet.
Őszre felbátorodtam és elvetvén a fűvet kapok pár csomót cserébe!!!!
Ennyi munka után azét kicsit többet vártam volna. Nem is beszélve a pénz befektetésről (egy fél vagyonom ráment-földmunkák, önözörendszer és a többiek)
Ne haragudjatok de kicsit kikattantam, ezért is fortultam hozzátok végső elkeseredésemben. De mostmár legalább látom hogy nincs minden veszve, itt találok megoldást.
Az egyik termőföldben, azt nem szoktam trágyázni egyenlőre, mert még friss (a föld tele van erővel még). Azt is csak 6 cm-re nyírom, hetente egyszer általában, esős időben többször, mert jobban nő.
A másik töltött talaj, sitt (2 épület lebontva, bedöngölve), rajta anyagos töltőföld, rajta 10 cm bányahomok, ebbe ültetve a fű. Na ennek szoktam adni műtrágyát két-három hetente egy 4 dl 16 liter vízhez. Ezt is hetente nyírjuk, ez is szigorúan 6 cm-re.
Sima egyszerű fűmag, amiket az obiban lehet akciósan venni. Azt hiszem a fele magyar, a fele lengyel mag volt, mert keveretem.
Egyébként nagyon szép tömör, egy-két hely van, ahol a töltés vékonyra sikeredett, itt ha nagy a meleg, akkor látszik, a száradás jele (ezért is hagyom magasra a füvet).
Én kéthetente kipermeteztem egy háti 16 literesből folyékony fű műtrágyát (a legolcsóbb osanosban kapható 5 lier 2000 ft), ez nyomelemes, van benne vas, stb.
Kizárólag 6 cm-re vágom, ennél sose rövidebbre nyáron.
És nagy melegben reggel locsolok egy kicsit (nem sokat, hogy ne szokjon a fű hozzá).
Nem egy golf gyep, de szép zöld, és egészséges ránézésre.
Most hamarosan gyepszellőztetek, gyeplazítok, majd őszi GrowHow-t kap és elmegy alszani télire.
A talaj vízfelvételét és a talajba jutott víz mélységét egy hosszában résnyire elvágott hegyes végű csövel, úgynevezett talajminta vevő kézi készülékkel lehet ellenőrizni.
A másik módszer, hogy a kertbe, a gyepre mérő edényt helyeztek és azt figyelitek, mikor éri el benne a kellő vízmennyiséget.
Itt egy kis méretezés és számolás kell elötte, de megéri.
Lehet, hogy csak számomra, de ez így egy kicsit félreérthető.
Az alapos locsolás lényege, hogy ázzon át a talaj és ne csak a teteje legyen nedves, viszont kerülendő, hogy tócsák legyenek, mivel akkor jobban tömörödik a föld. A legjobb ha imitálunk egy egész éjszakás csendes esőt 2-3 naponta. Hogyan? Én egy éjjel 5x15 percet nyomom, ez persze függhet a vízhozamtól, a fejektől, a területek nagyságától. Pl. a spray fejekkel csak 2 percet locsolok, mert utána kezd megállni a víz, a rotorosokkal meg 10 percet is lehet tócsa nélkül.
A napi nedvesítő öntözés hátránya, hogy csak a felület lesz nedves, amitől: - nem nőnek le a gyökerek, így nagyobb a fagykár - jobban kelnek a gyomok - gombásodás, rothadás veszélye
Ha rövid idő alatt sokat öntözünk (pl. nagyteljesítményű szivattyúval kézből) a tömörödés mellett a tápanyag is kimosódik a felső rétegekből, amit elég költséges pótolni.
1. Kezd kinőni a fű, de elég foltosnak tűnik. Lehet hogy a hengerezés nem sikerült elég egyenletesre, vagy maga a vetés? Egy hetes a fű. Várjak még türelmesen vagy nincs még okom aggodalomra. Néhányan raktatok fel képeket régebben és olyan egyenletesnek tűnt a tiétek. Bár nem tudom hány hetesen készültek a képek.
Várj türelemmel. Egy egyhetes fű nem sokat mutat még.
2. Öntözőrendszer és ilyen föld esetében mi a megfelelő locsolás?
- Locsolási időtartam. Most tíz perc, reggel 7 és este 22-kor de féleg ezektől a bizonyos gombáktól és egyebektől is.
Ne fél a gombától, mivel ahhoz egyszerre kell meleg és nedvesség. Mostanában éjszaka 8-10 oC fok van így nem lesz gombás a gyeped.
- locsolás inditás. Lehet hogy napközben is kell locsolni? Más öntözőrendszeres füveknél láttam ilyet is. De a napközben locsolástól nem fog kiégni?
Hajnalban pl. 4 órakor érdemes locsolni. Én naponta egyszer locsolok 7-7 percet minden körön. Ez természetesen függ a talajtól, melegtől is.
- A friss füvet gyakrabban kell öntözni és később ritkábban?
A friss vetésnél nem szabad, hogy kiszáradjon a talaj.
3. A most elvetett fűvet mikor kell először nyírni?
10 cm
Mekkorára nyírjam a sport füvet tavasszal-összel illetve mekkorára a kánikulában nyáron?
4-5 cm
4. Műtrágyában kondolkodnom kell még idén, vagy majd tavasszal kell?
érdemes gyep startert használni, majd tavasszal kondicionáló trágya és ősszel pl. októberben ismét
>>>Érdemes rámennem nedves talajon hengerrel? Egyáltalán lehet hegerelni a már elvetett magokat. Ha igen meddig? Egy szakértő ismerős azt javasolta, hogy hetente hengereljem, még akkor is ha kinő.<<<
Tapasztalatom szerint nem, hogy nem érdemes, de szinte vétek a nedves talajra kikelés előtt rámenni hengerrel. Az ok egyszerű: bármennyire is locsolsz nem tudod elkerülni, hogy ne legyen egy felső vizesebb vékonyabb réteg és egy szárazabb alsó réteg. Pláne homokos vagy poros gyenge talajon. Ez azt eredményezi, hogy a vizes, sáros felső szelet rátapad a hengerre és maggal együtt szépen feltekeredik a hengerre és kezdheted előlről. Én nem piszkálnám a magocskákat hengereléssel. Szépen locsolgatni és nézni kell. Kb. 1-2 hét alatt beindul aztán nő mint a bolond gomba. Kezdetben lehet, hogy olyan mint a kutya ami vedlik, de ez nem gond. Be fog sűrűsödni ha egyenletes volt a vetés. Egyébként kézzel szórt gyepem van és olyan mint a perzsa szőnyeg.
Vetettem fűmagot a hétvégén, de erős kétségeim támadtak.
Hengereltem én becsülettel, de sajnos olyan poros a talaj, hogy nem vagyok biztos benne eléggé tapadnak-e a magocskák. Locsolom becsülettel, hogy nedves legyen a föld, de akkor is félek, hogy a locsolás ne mozdítsa meg a magokat.
Érdemes rámennem nedves talajon hengerrel? Egyáltalán lehet hegerelni a már elvetett magokat. Ha igen meddig? Egy szakértő ismerős azt javasolta, hogy hetente hengereljem, még akkor is ha kinő.
Más: Már készülve a tavaszi felülvetésre :)) Azt hogyan kell? Ugyanúgy kiszórom a magokat, begereblyézem és hengerelem? Vagy annak más a technikája?
Én úgy számoltam, hogy a nyári hónapokban átlagosan napi 3mm vízpótlás szükséges.
Alapvetően 2 naponta, hajnalban locsolok 6mm-t. Most már visszavettem a mennyiséget 4 mm-re, de a legnagyobb kánikulában felvittem 8-9-re, illetve beiktattam néha extra locsolásokat is. Ez a mennyiség pont elég volt, hogy zöld maradjon a fű.
Szerintem a naponta többszöri locsolás kifejezetten káros. Kivéve persze a kelést, ahol nem száradhat ki a talaj.
Én speciel 2-3 liter Damisolt locsolok 400 nm fűre, 6-7 hetente. Ez valamivel több mint egy ezres. A fű sűrű és sötét tőle viszont nem nő mint az őrült. Ki fogom próbálni a csak nyomelemes anyagot is, az még olcsóbb.
Az elő képen a majdnem két hónapos füvem látható. Sajnos valószínűleg kiégett mert még nem volt locsolórendszer.(3280-3281-es kép). Kicsit már felülvetettem, de még nem látszik
A másikon az új fű látszik most másfél hetes kb (3282). Ezt azért küldöm szerintetetek besűrűsödik-e és milyen a föld tererendezése illetve nedvessége-már ami a képből kivehető.
Az öntözéssel kapcsolatban megnéztem a táblázatot, de jó lenne ha valaki segítene.
Ott az van hogy 20-25 fokban 3-4 mm 7-9 szer kell locsolni. Ezt én túlzásnak tartom.
Nem elég késő este? Mi van a párolgással? Mi van a ngyítóhatással ha süt a nap és emiatt kiég a gyepem. Automata öntözésnél másként lehet öntözni, de hogy? A tervező azt mondta késő este és kora hajnalban elegendő 10-15 perc. Igaza van?
A műtrágyát nem szórtam mert tavasszal szórtam de akkor végül elkéstem a füvesítéssel. Majd most ősszel akarok, de gondolom legalább egy hónaposnak kell lenni a fűnek ahhoz hogy iszórjam. Jól tudom?
1. Szerintem nem vagy elkésve vele, a nagy könyv szerint is augusztus vége és szeptember az ideális. 2. Nálam kb ez volt: föld behord, gyom kinő, gyom kikapál, szarrá locsol, gyom kinő, gyom kézzel kiszed, glialka, szarrá locsolás, gyom kinő, gyom kiszed, fűvetés. Szerintem friss fű mellé nem illik semmi gyomirtót szórni. 3. Én agro-largo sportfűmagot vettem, a pontos típusára nem emlékszem de meg tudom nézni.
Milyen gyomírtót ajánlotok, ami a talajban nem marad meg illetve a kelő füvet nem bántja?(2 hete jött meg a termőföld, azóta locsolom 1-2 naponta most kezdenek bújni a gazok).
A legtöbb dolognak utána tudsz olvasni a neten, ezért csak pár gondolat:
1. Egy hetes fű egyenletlensége miatt ne aggódj. Adj neki egy évet! Persze a nyilvánvaló hiányokat érdemes felülvetni, de a fűből a szálak bebokrosodása után lesz gyep.
2. A friss fű talajának nem szabad kiszáradnia, ezért, ha süt nap szerintem nappal is nyomj rá. A fű nem ég ki a napközbeni locsolástól, főleg ilyenkor ősszel.
3. A vágással várj, amíg 10 centi körüli lesz, aztán mehet 5-6 centisre. Nyáron lehet +1-2 centi, hidegebb időben - 1-2 centi.
4. Vetés előtt nem műtrágyáztál? Még nem késő őszi cuccot kiszórni, de tavasszal mindenképpen (tavaszit).
Na azért azt tudom, hogy az olcsó szuperfoszfát meg kálisó nem nagyon terjed el, gyorsan megköti a föld, így kb. 5cm-re hat a golyócska helyétől. Évközben a belocsolós középáras szereket kedvelem. Az angolgyep ellen egyébként semmi kifogásom :-)
Új vagyok itt. Már nagyon sokszor nézegettem ezt a topikot, de rengeteg
itt az infó és nem tudtam mind végignézni.
A kérdésem pedig temérdek lenne. Építkezés után hozattam termőföldet és összekevertem a homokos talajjal. Elég jó alap lett belőle szerintem. Tavasszal
megcsináltuk az automata öntözőrendszert. Most ősszel elvetettem a sport fűmag keveréket. Gereblyézés, vetés, hengerelés.
Kérdések:
1. Kezd kinőni a fű, de elég foltosnak tűnik. Lehet hogy a hengerezés nem sikerült elég egyenletesre, vagy maga a vetés? Egy hetes a fű. Várjak még türelmesen vagy nincs még okom aggodalomra. Néhányan raktatok fel képeket régebben és olyan egyenletesnek tűnt a tiétek. Bár nem tudom hány hetesen készültek a képek.
2. Öntözőrendszer és ilyen föld esetében mi a megfelelő locsolás?
- Locsolási időtartam. Most tíz perc, reggel 7 és este 22-kor de féleg ezektől a bizonyos gombáktól és egyebektől is.
- locsolás inditás. Lehet hogy napközben is kell locsolni? Más öntözőrendszeres füveknél láttam ilyet is. De a napközben locsolástól nem fog kiégni?
- A friss füvet gyakrabban kell öntözni és később ritkábban?
3. A most elvetett fűvet mikor kell először nyírni? Mekkorára nyírjam a sport füvet tavasszal-összel illetve mekkorára a kánikulában nyáron?
4. Műtrágyában kondolkodnom kell még idén, vagy majd tavasszal kell?
Előre is köszönöm a segítséget, minden ötletre nyitott vagyok
Én biza' (csakúgy mint tavaly is) kiszórom az 1000 Ft/10kg kálisót meg szuperfoszfátot, ami igen lassan oldódik mivel nagyon sokáig megmarad a földön. A mikroelemekből senki sem tudhatja, hogy pontosan mennyi kell, illetve tudhatná, ha meglaborálná a talajomat, de ezt a Kemira sem tette meg mielőtt legyártotta a Grow-How-t. Így abból is jó lesz a 900 Ft/5 Kg árfekvésű. Kb. 2500 Ft-ból megszórom a 800 nm-es birtokomat. Esetleg még nyomok a hóra egy kis nitrogént (ammónium nitrát) ami majd csak tavasszal kezd hatni a maradek K meg P-vel, de előtte szépen bemosódik a gyökerekhez. Kérdés: hol a hiba az eszmefuttatásban? Biztos, hogy nem a reklámokból származó 'szaktudás' veteti meg veletek a drága cuccokat? Ja, szerintem elég jól néz ki a füvem, pedig szinte futóhomok van alatta. Azért ha valakinek van szakvéleménye, pl miben kölönbözik a kombinált műtrágya a keverttől akkor kérem ossza meg velünk.
1. Ősszel nem javasolt az általános műtrágyák használata, mivel a nitrogén gyors növekedésre készteti őket. Emiatt laza lesz a szövetszerkezetük és sérülékennyé teszi őket a zord időben. Emiatt spéci, őszi (alacsony N tartalmú) műtrágya kell a fűnek.
2. A kevert műtrágyákat még a gyárban sem tudják tökéletesen egyenletesen keverni. A granulált, szemcsés műtrágyákban viszont mnden szemcse egyenletesen tartalmaz minden szükséges elemet. A Kemira a webhely szerint (www.szepzold.hu) még bőrbarát bevonattal is ellátja a szemcséket.
3. Az otthoni keveréssel nemcsak az egyenletesség a gond, hanem a megfelelő arányok is. Amikor kertész kevert nekem (és nem én a laikus) még akkor is biza igen foltos lett a zöld. A házam körül majdnem 1000 nm pázsit van, így nagyon nem mindegy.
Igazad van! Megint visszamentem leellenőrizni és ez a drágább őszi műtrágya díszfák, cserjék és egyéb növények tápanyag utánpótlását biztosítja. (Lehet, hogy veszek is belőle, mert a fáim nem nőnek úgy, ahogy kéne.) Az csapott be, hogy a fűműtrágya is létezik kilós kiszerelésben kb. 800 forintért.
Viszont értékelem, hogy hagytál nekem is egy vödörrel :)
Én sem értek hozzá csak logikusan gondolkozom :) Nem tudom, hogy néhány százalék eltérés mennyit számít ha külön-külön szórja ki az ember de sztem abban is lehet különbség, hogy mennyi idő alatt adja le a trágya a benne lévő anyagot. Sajnos kimaradtam a szórásból amit néhányan megvettek jó áron műtrágyát és valószínűleg én is külön-külön a megfelelő sima trágyákat fogom használni.
Nem vagyok kertész, még mezgaz végzettségem sincs, de szerintem mások az arányok. Speciálisan a fű igényeinek megfelelően vannak kidolgozva a műtrágyák.
Bár ebben is lehetnek szórások, hiszen különféle fű, gyep, pázsit típusok vannak, ezekhez lehet eltérés a tápanyag igényben. (szárazságtűrő, árnyéktűrő fajták, stb)
Miben különbözik az ha szórok kálisót, szuperfoszfátot meg mikroelemet külön külön? Sokkal olcsóbbak mint a kombináltak és lassan oldódnak ezek is. Köszi!
Voltam tegnap a Savoya park-beli és Dunakeszin lévő Auchanban, egyikben sem volt a már emlegetett vodrös műtrágya. Egyenlőre vettem sima mezei szuperfoszfát műtrágyát.
Akkor válaszolok magamnak. Mivel füvet vetni még szeptemberben illik, gyeplazítani meg hülyeség lenne utána, mert ki is tépné, ezért először lazítok és vetek, és majd októberben trágyázom. Jó ez így, vagy korai még a gyeplazítás?
A fűmagvetés legkedvezőbb ideje az ősz, az augusztus 15-től szeptember 15-ig terjedő időszak, de tavasszal, április végén, május elején is sikeres lehet. Számolni kell azonban azzal, hogy a tavasszal vetett fű lassabban, 10-20 nap alatt kel, mert a talajhőmérséklet ilyenkor alacsonyabb. Veszélyt jelenthet még a késő tavaszi fagy is.
A nyár végi, ősz eleji gyeptelepítés több szempontból is előnyösebb: A nyári hónapokban elég időnk van a tereprendezésre, a gyomok kikelesztésére és kiirtására, a gyommaradványok eltávolítására. Az évelő fűfélék (tarackbúza) ellen nyár végén hatékonyabbak a levélen keresztül felszívódó totális hatású gyomirtó szerek, mert a nappalok rövidülésével a tápanyagáramlás a levelekből a raktározó szervbe, a gyökértarack felé irányul – a gyomirtó szerrel együtt. Amennyiben az évelő gyomfüveket nem irtjuk ki a tereprendezés, talajelőkészítés folyamán, később már nem tudunk tőlük megszabadulni! Ősz elején a talaj még elég meleg ahhoz, hogy az elvetett fűmag meggyökeresedjen. A fejlődést segíti a csapadék is, ami kellő mennyiségben hullik ilyenkor. Ősszel a gyomokkal is kevésbé kell konkurálnia a fűnek, mint tavasszal.
Vetőmagszükséglet A kereskedelemben kapható fűmagkeverékekből (lásd korábbi írásunkat) általában 30-40 grammot kell elvetni egy négyzetméterre. A kiadósság minden termék csomagolásán fel van tüntetve. Rosszabb minőségű talajra négyzetméterenként több vetőmagra van szükség. Az 50 g-ot azonban semmiképpen sem célszerű meghaladni, mert gazdaságtalan, és a túlzottan nagy sűrűség miatt a szártő rothadás veszélye is fenyeget. Ez alapján tehát az 1 kilogrammos kiszerelésű fűmag körülbelül 30-40 m2-re elegendő. A szükséges mennyiségnél nem érdemes sokkal többet vásárolni, mert a fűmag csíraképessége már a 2. évben is jelentősen csökken. A kiégett foltok újravetésére körülbelül 10% plusz mennyiséggel számoljunk. Legjobb, ha feljegyezzük, hogy milyen összetételű keverékből vetettük el gyepet, és szükség esetén abból vásároljunk majd frisset.
Talajmunka Az egyenletes gyepfelszín alapja az jól elmunkált, asztallap simaságú vetőágy. A magágy végső elsimítása előtt 25-30 g/m2 adagban juttassunk ki indító műtrágyát (pl. Scotts Díszpark Műtrágyacsalád Starter műtrágyája) a területre. Magas foszfortartalma segíti a gyökérfejlődést, felgyorsítja a hűvös időjárás miatt elhúzódó eredést, 8-10 héten át egyenletes szolgáltatja a tápanyagot a fű számára. A gyepstarter műtrágya használatával a fű 10-14 nappal hamarabb kikel, így erős gyökérzettel telelhet, tavasszal gyorsabban indul fejlődésnek. A kiszáradás kockázatát csökkenthetjük, ha a vetést megelőzően, vagy azzal egy menetben, 10-20 g/m2 adagban talajkondicionáló, vízmegkötő anyagot (pl. alginitet) juttatunk ki.
Vetés Az egyenletesen felgereblyézett területre kézzel vagy fűmagvető kézikocsival juttathatjuk ki a magot. Ha kézzel vetünk, ajánlott az adott területre szánt magmennyiséget négyfelé osztani, és négy különböző irányban, jobbra-balra, előre-hátra haladva kiszórni. Vetőkocsival elegendő két irányban megtenni ezt. Így a vetés egyenletesebb lesz, nem maradnak csupasz foltok. Az elszórt fűmagot gereblyével óvatosan, mindössze 1 cm mélyen dolgozzuk be a talajba. Így nem hordja el a szél, és a talajszemcsékhez tapadva a nedvességhez is könnyebben hozzájut. A madarak is szívesen lakmároznak a fűmagból. Ellenük a legjobb védekezési mód a Rashel-hálós takarás.
Öntözés és nyírás A vetést követően száraz időben fontos a rendszeres, kíméletes öntözés. Erre a célra a legjobban a billenő rendszerű négyszögbe öntöző berendezések felelnek meg. Az öntözőkannás módszerrel végzett vízutánpótlás esetén nagy lesz a taposási kár. Az újonnan vetett gyep első nyírását a fű 6-8 centiméteres magasságánál végezzük el. A tarlómagasság az első alkalommal ne legyen 5 cm-nél alacsonyabb. A tavasszal vetett gyepet úgy nyírjuk, hogy a tarlómagasságot fokozatosan csökkentsük.
Ma még egyszer beugrottem az Auchanba és végignéztem a kerti részleget, mert nem hagyott nyugodni a gondolat. Találtam egy eladót is, és rákérdeztem erre a vödrös cuccra. Azt mondta, hogy a turkáló részen kell keresni, de szerinte már rég elfogyott, mert két napja is csak egyetlen vödörrel volt. Na végigkolbászoltam, és a sok szemét között feltűnt egy vödör. Az volt a szerencsém, hogy teljesen eltakarta a többi cucc, csak a teteje látszott ki. Végül tehát sikerült elhoznom az utolsó darabot 1190 egységért, ami elég jó ár :)
Szeptember közepén 20 g/m2 dózisban Őszi-téli gyepkondicionáló kijuttatatását javasolom. Ezzel e termékkel felkészíted a gyepét a téli fagyokra és hó terhelésre. Következő év tavaszán, márciusban hóolvadás után 70-80 g/m2 dózisban 8-9 hónapos gyepfenntartó kijuttatását javasolom. Ezzel szeptember végéig-október elejéig teljes körű ellátás biztosított. Ősszel ismét az Őszi-téli gyepkondicionáló következik. Amennyiben mikroelem-hiány jelei mutatkoznának év közben a Tavaszi-nyári kondicionáló bármikor bevethető.
kérdezd meg a kertépítőt, ő biztosan tud szállítót :)
ha mégsem, nézegesd a hirdetéseket, a magánfuvarosok jó része úgy hirdeti magát, hogy sitt- és termőföld szállítás - mi így (igaz, hogy vidéken) könnyen találtunk
ja, szerintem még esetleg kisebb/magánkertészetekben is érdeklődhetsz, hátha van nekik is infójuk :)
Olvasgatom a topicot, mi is most csinálnánk a kertet. A talaj elég homokos, tele van királydinnyével :( és gazzal. Azt mondták, talajcsere kell, aztán lehet füvesíteni. Ezzel nincs gond, de elég horror árakat adtak eddig. Arra gondoltunk, megpróbálunk mindent mi beszerezni. Bobcat-es lenne, amit nem tudjuk, honnan lehet venni, az a termőföld. Egy kertépítő azt mondta, a mostani rétegből le kell venni 10 cm-t és marhatrágyával kevert (termő?)földet kell hozatni. Honnan tudunk ilyet szerezni és persze minnél jobb áron? Helyileg Bp-re, XVIII. ker-be kéne hozni. Tud valaki segíteni?
köszönöm mindenkinek ezt a topikot, álmodni sem mertem volna jobb adatforrásról :) Augusztus elején gondoltam ki, hogy valahogy felül kell kerekednem a kertet elözönlő gazon, ezért úgy döntöttem, hogy a gyepünknek mennie kell. Vagyis annak, ami még megmaradt belőle, mert eléggé el lett hanyagolva (azaz a fűápolás nálunk a vágásból állt, a locsolást meg az eső végezte). Kezembe vettem hát az irányítást, és fájó szívvel megkínáltam egy adag gyomirtóval a velem egykorú füvet. 86 áprilisban lett vetve, én pedig februári vagyok :) Egy kis emléket azért meghagytam a kert sarkában, azt a részt, ahol még felismerhető volt egy kis igazi gyep. A gyomirtó hatott, szépen elsárgult minden gaz, nem is nőtt rajta azóta sem, és még nagymamám hőn szeretett szőlőlugasát sem sikerült kivégeznem, erre a tényre külön is nagyon büszke vagyok. Sajnos közbejött a munka, úgyhogy itt félbemaradt a fűfelújítás projekt, egészen tegnapig, amikor is sikeresen szabad lettem. Rátaláltam erre a topikra, végig is olvastam szinte, nagyon sokat tudtam belőle hasznosítani! Még este felástam a kocsibejáró melletti hajdani virágágyás helyét, kb. 15m2 lehetett, ma pedig a nap első sugarainál elvetettem a 2/3 sport és 1/3 pázsit keveréket, ahogy írtátok, szépen tömörítettem, és locsolgatom, nehogy kiszáradjon. Most pedig igyekszem előimádkozni a földből. Ha világra jön, tudatni fogom :)
Nemrég megcsináltam a gyepszellőztetést, volt gomba elleni permetezés, ismét szellőztetés és a maradék elhalt fű kiszedése, volt a már emlegetett német nevű trágya szétszórva és vártam 3-4 hetet. Most nagyrészt magához tért a fű de ahol nagyobb területen már nem lehetett megmenteni, ott most szinte kopasz foltok vannak. Már megvettem a fűmagot és szerintem 1-2 héten belül szétszórom ahol szükséges mert jönnek az esősebb napok és még nincs túl hideg.
Örülök, hogy legalább ahol nem volt durva a gombafertőzés ott láthatóan magához tért.
Köszönöm a segítséget! De nem fogytam ki a kérdésekből! :) frissen vetett fűre mikor lehet rámenni és mikor érdemes először vágni? Lehet, hogy az egyik helyen rendszeresen túllocsoltam sokszor hagyott tócsát a billegető locsoló és ott egy kicsit gyengébben kelt ki a fő és olyan fakó. kb másfél hét telt el lehet, hogy később ez helyreáll, ha most már a megfelelő vízmennyiséget kapja?
A szerkentyü neve szögeshenger.Üzletben még nem láttam ilyet,de azért nincs kicsukva hogy valahol forgalmaznak ilyet.Én magam csináltam ilyen eszközt.A lényege hogy valamilyen hengerre 1,5-2cm hosszu tüskéket eszkábálunk fel sürün egymás mellé.Megprobálok képet feltenni majd erről a szerszámról.
Nemrégiben olvastam a gyep felújításának lehetőségéről. Azt írták, hogy nyírás után gymortózzuk le, majd miután a gyomok elszáradtak, nyírjuk le nagyon rövidre a füvet, ezután essünk neki gyepszellőztetővel. majd a kitépkedett gyomok helyén (ha lyukas a pázsit) vessük fölül a füvet. Mindezt szeptember elején érdemes megcsinálni.
Szóval fontolgatrom, hogy megcsinálom. Nem rossz a füvem, azonban eléggé elszaporodott benne a fehér here, jó lenne kipucolni. Van viszont egy nagyon komoly gondom: rengeteg szép évelőm van a gyep szélén és a fű több helyen fiatal fákat vesz körbe. Szomszédom a nyáron jól beszórta gyomirtóval a füvét, mire kipurcant a gömb-szivarfája.Szerintetek hogy lehetne normálisan rendbehozni a füvet?
A ygom-stop nevű szerről én is jókat hallottam, de ha kipusztítja a sásbokromat vagy a harangvirágokat, akkor inkább gazosan hagyom a füvet.
Egy kertésztől hallottam valami fűmagbeforgató gereblyéről vagy készülékről, amivel az elvetett fűmag sokkal egyenletesebben kel, mint ha egy sima gereblyével forgatnám be. Ezóta vadászok erre a valamire, de sajnos nem tudom pontosan, hogy mi ez és hogy hol lehetne beszerezni. Tud ebben valaki nekem segíteni?Előre is kösz!
Egyszerű, fox egy manikűr ollót vagy borotva pengét és szépen egyenként minden fűszálat hosszában behasogatsz :-)
Félre a tréfával a gyephasogatás nem más mint a fű szellőztetése:
"Ott, ahol rendszeresen rajta hagyjuk a fűnyesedéket a gyepfelületen, és az összefilcesedett maradvány vastagsága meghaladja az 1 cm-t, indokot a gyep szellőztetése, hasogató gereblyével. A gyephasogatás annál hatékonyabb, minél kisebb a fogak közötti távolság. Az elhalt füvet és más maradványokat gereblyével távolítsuk el a területről. Rendszeresen taposott helyeken, például a rendszeres közlekedés nyomvanalában a talaj is nagyon összetömörödik, levegőtlenné válik, és nem képes befogadni a csapadékot, öntözővizet. Ilyen esetben a gyep lyuggatására van szükség, erre a célra kialakított gyepszellőztető géppel. A gépi gyepszellőztetés évente egy alkalommal (tavasszal vagy ősszel) ott is indokolt, ahol rendszeresen magas a talajvíz."
A legegyszerűbb ha fogsz egy lomb seprűt, vagy egy sűrű fogú éles gereblyét és azzal átgereblyézed a foltot egymásra merőleges irányban. Eléf ramatyul fog kinézni, de hatásos. Célszerű lehet egy kicsir kevesebbet öntözni a gyepedet és kiszárítani a felső talaj réteget.
A fűben alga látható, ami az esős időszak elmúltával megszűnik majd. Általában alacsony fekvésű, vízzel tartósan telített talajon fordul elő. Ez a gyepprobléma a mostani időjárásban elég gyakori. Réztartalmú gombaölő szerrel lehet elpusztítani, de ha az időjárás melegebbre és szárazabbra fordul, akkor magától eltűnik majd, és a fűnyírással eltávolítható. Ha a gyep is láthatóan sárgul tőle, akkor gyephasogatás javasolt, majd némi gyepfenntartó műtrágya (5-6 hónapos Scotts Díszpark gyepfenntartó) kiszórása a gyep kondiciójának javítására. A műveleti sorrend: gyephasogatás - alacsony (2-3 cm) fűnyírás - műtrágyaszórás.
Kizárólag személyes véleményem, hogy Boocy hozzászólássa valóban nem olyan durva, hogy ezért fel kellene négyelni, vagy máglyára vetni DE ennek ellenére ez a hang ebben a Topikban eddig nem volt jellemző és remélhetőleg nem is lesz. Azaz ha bárki is téved akkor minden esetben érve az érv ellen alapon "vitázunk" és nem úgy, hogy az "elektronikus licht-hof"-ba bekiabál az ember, hogy "puha vagy Jenő" aztán elszaladunk. Te is én is és sokan mások akik ide írnak, illetve sokan akik csak olvasnak, azért járunk erre nap mint nap, mivel kíváncsiak vagyunk, hogy mások milyen tapasztalatokat gyűjtöttek és szívesen megosztjuk a saját tapasztalatainkat, tanácsainkat. Lehet, sőt biztos, hogy sok tévedés is lehet a leírtakban, de ezt nem szándékosan tesszük. Az érem másik oldala, hogy itt mindenki naponta keményen megdolgozik az apró sikerekért a maga kertjében és örül annak, hogy meg tudja mutatni, illetve osztani másokkal az eredményeit. Egy ilyen helyzetben, ha valaki becsattog a topikba, majd oda dobja a kesztyűt Tavásznak akkor ne csodálkozzon, hogy azt ő felveszi és nem tetszik neki, hogy egy ifjonc Topikoló furcsán szólt. Nekem ez olyan mint amikor egy kávéházban nyugodtan csevegő kávézgatók közé bejön egy idegen, felrúg egy széket, majd azt mondja, hogy a tea sokkal jobban üdít. Ja és előtte elfelejt köszönni. Szerintem ez az ami kiveri a biztosítékot minden jóérzésű embernél. Én úgy gondolom, hogy lehet valaki akár egy Oscar díjas fű ápoló, ha képtelen arra, hogy elfogadja mások igyekezetét vagy esetleg tanácsot adjon akkor nem neki való ez a Topik. Boocy aktívan irogat az öntözés Topikba, illetve ezt az üzenetet is olvassa, így ha majd lesz kedve akkor visszajön és leírja gondolatati, tanácsait. Ha nem jön akkor ez az ő döntése.
Az elmúlt 2-3 hétben sajnos más elfoglaltságom akadt, így csak néha átolvastam a fórumot, illetve most írnám le a tapasztalataimat a fűvel kapcsolatban. Azt látom, hogy a fórum pezseg..:)
Nálam annyi történt, hogy Herby tanácsára (köszi H :) ), nekiestem Fundazollal még jűl végén, és utána pár napra elszórtam azt a szuper műtrágyát (3600 / 10 kg és csak a fele ment el).
Ennek hatására a fű kb 1 hét után olyan lett mint tavasszal (gyönyörű, üde zöld szín), és amire figyeltem még, az az, hogy ne locsoljam agyon..kb 1.5-2 naponta locsolok....illetve még egy dolog: a fűnyíró a legmagasabb magasságon van, a nagy szárazság alatt ez a közepesen volt, és lehet, hogy a nagy meleg miatt ez sem volt jó.....
A füvön most kb 8-10 db 30-40 cm átmérőjű foltom van, ami tökéletesen kiszáradt, ezek egy részét a héten megkapargattam, és homokos földes fűmaggal lefedtem..ami kellemes még, hogy ezek a foltok távolból egyáltalán nem látszanak a magas fű miatt..:)) illetve olyan sem már látok még a füvön, hogy amikor ránézek azt érzem: oké h fizikailag ott van, de olyan ramaty színe-állaga van, hogy talán jobb lenne, ha nem lenne ott..:)
A gazdaboltba bevitt fű-föld minta alapján azt mondták, hogy a kertnek annyi, a fű gyökérszerkezete gyenge, beteg, a ráhordott föld besüllyedt a homokba (ezt megnéztem 1-2 helyen és nem igaz), illetve, hogy tavaszig csak szorgalmasan permetezzem glialkával, és amikor újravetem, majd milyen gyönyörű lesz a kert...
Hát örülök, h nem így lett, mert az évenkénti füvesítgetés elég zsozsós játék lenne + sok energiámba is kerülne...este megpróbálok 1-2 képet berakni, ha esetleg vkit érdekel...
Nem gondoltam én sem nagyon durvának csak eddig ez egy normális hangvéletű, tényleg tapasztalatcserén alapuló topic. Mindenütt meg szoktak jelenni az adott témában érdekelt hozzászólók de lehet kultúráltan is, az illemszabályokat betartva hozzászólni és mindenki csak erre hívta fel a figyelmét Láttam, hogy 4 hozzászólása volt és érdekelt a témában, tehát nem csak lehúzhatta volna, hogy vannak benne tévedések hanem konkrétan válaszolhatott volna, hogy pontosan melyik.
"A - Ha csak pár foltot akarsz permetezni, akkor jó egy akár 2 literes kézi pumpás szerkezet is. Én 350 m2-t permetezek egy 20 literes öreg "Vegyépszer" permetezőgéppel http://efco.hu/index.php?choice=reszlet&id=254. Igazából ez való a nagyobb területekre, mivel ezzel folyamatosan lehet dolgozni és nem kell megállni pumpálni. Legutóbb a fóti Brico Storeban néztem és kb. 20 ezer Ft. Itt találsz sokfélét: http://efco.hu/index.php?choice=term&kapocs=155"
Alapvetően nem pár folt miatt hanem általánosságban kérdeztem a permetezőt. Tetszik ez a típus szerintem az öregeknek is ez van általában és még használják tehát tartós. Lehet ezt esetleg máshol olcsóbban is kapni?
Nekem nem tűnik többszöri elemzés után sem olyan durvának boocy hozzászólása, mint amilyennel válaszoltok neki! Még ha egy kicsit kioktatósra sikeredett is, kimondottan nem fikázta az elért eredményedet . Meg kellett volna várni, hátha új ötlettel, infóval gazdagította volna a fórumot, most meg lehet, hogy írni sem mer majd ide, úgy elijesztitek.(mondjuk egy rövid indoklás, beleférhetett volna a részéről, de hátha pótolja.)
Az 5918 hsz-ban írt 10 liter permet kiszórása egy óra alatt az, egy fűves területen szerintem kissé lassú. A Gardena permetezőnek pl. állítható a fúvóka szórása, nem foglal nagy helyet, viszonylag könnyű és kézreálló vele dolgozni. Kb. 5000 és 7000 Ft között van típustól és bolttól függően.
Azért nem kéne ekkora mellel verned magad a négy hozzászólásoddal, mikor a bemutatkozó szövegedben a gépi fűvesítés fűszervíz minőségi automata öntözőrendszereket sem tudod normálisan leírni. Csak így tovább! Azért segítek hogy az esetleges reklámhirdetéseidben, cégtábládon vagy az autódon nehogy kiröhögtesd magad. Jó ha tudod hogy a fűszervízt rövid i-vel írják!
Gondolom neked sem tetszik ez a kiokítósdi szöveg, ezért megkérlek ha véleményed vagy tanácsod van, akkor ne add elő az okos tojásos fenegyereket, hanem oszd meg véleményedet a hozzászólókkal kíméletesebb hangnemben!
Van valakinek tapasztalata az alábbi maggal? Az utcán az árokpartot szeretném bevetni vele.
Fűmag Hesa Tündérkert (1 kg)
Százszorszép magokat is tartalmazó fűmagkeverék. Telepítését azoknak javasoljuk, akik a gondozott gyep egyöntetű zöldjét apró virágokkal szeretnék színesebbé, vidámabbá tenni. Gyártó: Csenkesz Bt Ár: 1.740,- Ft
>>>Vettem gombaölőt, de azt mondták amit ti írtatok (Fundazol ) már nem gyártják, így TOPSIN-M 70 wp-t adtak, és azt javasolták, hogy oldjam be 200 l-be és kézi locsolóval locsoljam ki.<<<
Ma vettem tán az utolsó adag Fundazol 50 WP-t. A csomagoláson az szerepel, hogy az engedélyező hatóság a Fundazol forgalmazási engedélyét visszavonta. A nagy és kiskereskedők a készleteiket 2006.09.30.ig értékesíthetik és a szer 2006.12.31-ig felhasználható, utána nem. Az ok az EU szabályozások miatt a Benomil hatóanyag.
Előre is elnézést kérek, ha már minden kérdésre válaszoltatok, de egy hétig nyaralni voltam és most olvasom az üzeneteket.
Q - várjak pár napot vagy esős időszakot és akkor vessem felül vagy várjak többet? A - nem érdmes a legnagyobb hőségben próbálkozni a vetéssel. Ha vársz még két hetet akkor szeptember elején már talán egy kicsit hűvösebb és csapadékosabb időben érdemes vetni.
Q- Előbb műtrágyázzam a megmaradt füvet és utána vessek vagy fordítva? A - Tapasztalatom szerint előbb érdemes elvetni a magot, majd kiszórni a műtrágyát ás utána alaposan beöntözni a területet. A vetés után figyelni kell, hogy soha ne száradjon ki a friss vetés.
Q- permetezéshez jobb a felpumpálható kerek permetező melyből 10l 1 óra alatt jön ki vagy a háti pumpálós melyből 15 perc alatt ki lehet nyomni mindent?
A - Ha csak pár foltot akarsz permetezni, akkor jó egy akár 2 literes kézi pumpás szerkezet is. Én 350 m2-t permetezek egy 20 literes öreg "Vegyépszer" permetezőgéppel http://efco.hu/index.php?choice=reszlet&id=254. Igazából ez való a nagyobb területekre, mivel ezzel folyamatosan lehet dolgozni és nem kell megállni pumpálni. Legutóbb a fóti Brico Storeban néztem és kb. 20 ezer Ft. Itt találsz sokfélét: http://efco.hu/index.php?choice=term&kapocs=155
Legyél olyan jó és ha már bedobtad a témát akkor fejtsd ki, hogy Tavász topic-társ hol is téved a fűápolás ügyben? Mi nem szoktuk sem lecikizni sem minősíteni egymás hozzászólásait, hanem megosaztjuk a gyakorlati tapasztalatainkat egynással. Van köztünk sokféle ember, hentes, szabó, mérnök informatikus, kertész, de a névtelenség okán azért tiszteletet adunk egymásnak és ezt várjuk el mástól is, így ha nem haragszol tőled is.
az hogy a túlzott vegyszerezés, mútrágyázás stb. senkinek sem jó, abban egyetértünk, bár messzire vezet hol is az egészséges határ. hogy a kertbarátok természetkedvelők-e ez ismét remek polémia. a kert bármennyi növény is van benne egy mesterséges környezet, akár a szántóföld, vagy a Budapest díszterei a dézsás tujákkal és társai. itt ismét az egésszéges kompromisszumra hívnám fel a figyelmet. ótvar talajon, adott néhanapján brutálszáraz klímában ne próbáljunk angol gyepet varázsolni. persze mindenki az csinál amit akar, csak látok pár példát ami szerintem max. rongyrázásra jó, köze sincs egy természetközeli állapothoz, de még egy olyan mesterséges környezethez sem amiben jól érezheti magát az ott lakó.
A herét (és más vackot) legjobban a Gyom stop nevű szer viszi ki. Fűnyírás után pár nappal, esős idő nélkül az összes here és tartósan kimegy. Próbáld ki, szerintem megéri. De ha tudtál kapni valahol (Bp-n) akkor mond meg hol mert én már kifogytam belőle
Bocs de megszeretném jegyezni hogy világunkban a legnagyobb probléma a környezetszenyezés és pont itt a természetkedvelők biztatják egymást a vegyszerek nyokló nélküli kiszórására. Azért hogy kisé zöldebb legyen a fű nem kellene a környezetet tönkretenni minde vegyszer káros valamire. Ha a fűvet megfelelően gondozzuk (nyírás, locsolás esetenkénti szellőztetés ) köszöni szépen jól elesz. 20-30 éves gazos fűvet igy rendbe lehet hozni. Kiprobáltam és működik.
"Tavaly hasonló volt a helyzet nálam. Szerintem mint kezdő fűves kicsit túlbuzgó voltam a fű karbantartásában." Remélem, hogy jövőre szó szerint ugyanezt fogom mondani :)
"A permetezőből a legjobb ami gyorsan kiszórja a területre a különböző mérgeket, műtrágyákat, így kevésbé vagy csak rövid ideig szívod be a különböző vegyianyagokat még ha csak minimális mennyiségben is." Hol és mekkorát célszerű venni? Számomra alapvetően az a lényeg, hogy tartós legyen. Világos, hogy gyorsan szórja ki és nekem is ez tetszik már csak azért is mert sokkal hamarabb lehet végezni. Evvel szemben az az indok áll, hogy kevésbé lesz apróbb szemcséjű permetlé és hogy a gyorsabb felhasználás miatt több permetlevet kell készíteni, pl 10l helyett 20 litert. Szerintem a mennyiséggel kapcsolatban nem számít, hogy 1 vagy 2 zacskónyi X szert kell venni mert elhanyagolható az áruk, legfeljebb azon lehet vitatkozni, hogy Y db átlagos méretű bokorra mennyit szórok ki.
Az írásodba vannak tévedések, ami a fűkarbantartásod addigi munkáit leronthatod.
Egyetértek az előttem hozzászólókkal, hogy mindenki a saját kárán tanul és itt a fórumon megosztja a tapasztalatait, tanácsot kér. Tavász leírta a saját tapasztalatait megindokolva a dolgokat, logikusan hangzik. Konkrétan mik a bajaid a megállapításaival?
"Az írásodba vannak tévedések, ami a fűkarbantartásod addigi munkáit leronthatod."
Légyszíves ne rébuszokba beszélj. Inkább konkrét tanácsot írj vagy a tapasztalataidat oszd meg velünk. Nem szép dolog általánosságokat mondani, mert abból senki sem fog tanulni.
ellentétben Veled itt senki sem profi kertész, csak a saját hibáit, tapasztalatait ossza meg másokkal. Így próbálunk tanulni egymástól. Szívesen vesszük a konkrét javaslataidat, persze anélkül, hogy rontanánk a bizniszed. :) A fórumok már csak ilyenek. :)
Mint korábban írtam, megvolt a második szellőztetés, lepermeteztem gomba ellen és várom a kicsit esősebb időt a felülvetéshez mert most melegek jönnek. Nem locsoltam már 3-4 napja és talán ez is segít a maradék fűnek a magához térésben.
Akkor talán a most következő melegek miatt érdemes inkább kicsit hagyni megerősödni a megmaradt füvet (esetleg trágyázni) és augusztus végén az esős idők közeledtével ismét megkaparni és akkor ültetni?
Tavaly hasonló volt a helyzet nálam. Szerintem mint kezdő fűves kicsit túlbuzgó voltam a fű karbantartásában.
Amit az idén már nem csinálok tavalyhoz képest, hogy fűnyírás után nem locsolok egy napig és csak akkor nyírom a füvet, ha nem esik az eső legalább egy napig. Nagyon fontos hogy a levágott fűszál hegye tudjon begyógyulni (összeszáradni) nehogy bármilyen betegség (pl gomba) könnyen megtámadja a friss vágáson keresztül, de akár a hideg kútvíz is tönkreteheti.
Tavaly én is szellőztettem a fűvet fölöslegesen a nyár közepén - végén, hol ott inkább a szellőztetést kora tavasszal vagy ősszel kell végezni, mikor a fű a vegetálási ciklusában van, mert a gyökér nem szereti nyáron ha meg van bolygatva.
A száraz fűszálak ha nyáron köztemaradnak az nem baj, mert a legnagyobb melegben a jó nedvességtartást biztosítják. Még a nyírásnál is ügyelek arra, hogy a kánikulában nem vágom nagyon alacsonyra a füvet, mert könnyebben kiszárad. Szerintem holnap vagy holnap után fogom nyírni újból, ha már nem lesz eső.
Ha már úgy is felkapartad a fűvet akkor vesd el nyugodtan a magot, csak arra ügyelj hogy az elkövetkezendő pár napban állítólag kánikula várható, így sose hagyd kiszáradni a magot, mert az már nem fog kikelni. Amíg a friss fűved nem éri el a 8- 10 centit, addig ne is szórd meg semilyen műtrágyával. A permetezőből a legjobb ami gyorsan kiszórja a területre a különböző mérgeket, műtrágyákat, így kevésbé vagy csak rövid ideig szívod be a különböző vegyianyagokat még ha csak minimális mennyiségben is.
Ma vihar volt nálunk, gyönyörű szivárvány szelte át az eget. A fűre olyan erősen sütött a nap, hogy nem bírtam ki, hogy ne csináljak róla egy képet. A nagy melegek után jól összekapta magát, habár akkor is megkapta a terület a kívánt vízmennyiséget, de az esővízet nem lehet kútvízzel egy lapra tenni.
Nekem is ugyanaz a gondom mint vt75 és loop kollégának és nálam is a fű kb fele kiment (hol nagy területen szinte teljesen, hol pedig erősen megritkult). Két hónapja még nagyon szép volt de sajnos nem tudtam, hogy a sok locsolás, nyírás mellé szükséges a tápanyag utánpótlás is. Pár napja végigmentem késés gyepszellőztetővel kijött irgalmatlan mennyiségű fű, majd lepermeteztem folyékony műtrágyával mely hatott a maradék fűre rendesen. Ma ismét végigmentem gyepszellőztetővel, jött elég sok száraz fű majd lepermeteztem Fundazollal és tettem bele kevés Dithanet is (valóban mondták, hogy a Fundazol már nincs, helyette Topsin van). Én úgy gondoltam, hogy előbb az elhalt fű kiszed, majd gombaölés. Szerintem rávetés esetén a talajlazító ajánlott mert kijön az elhalt fű és nem kemény talajra teszed akkor a fűmagot sem (mint a rendes fűvetésnél). Kérdéseim a következők: - várjak pár napot vagy esős időszakot és akkor vessem felül vagy várjak többet? - Előbb műtrágyázzam a megmaradt füvet és utána vessek vagy fordítva? - permetezéshez jobb a felpumpálható kerek permetező melyből 10l 1 óra alatt jön ki vagy a háti pumpálós melyből 15 perc alatt ki lehet nyomni mindent?
Segítséget szeretnék kérni avval kapcsolatban,hogy mivel lehet a fű közül kiírtani a "csillagpázsit" nevű gyomnövényt. Lassan kiszorítja a füvet a kertből.
Tisztelt szakértők! Valószínűleg ugyanaz a problémám mint vt75 kollégának, csak nálam elharapózott a dolog. Elszáradt a fűnek legalább a fele, mert szarrálocsoltam :( 2 hete ki lett rá szórva 30 kg kevert műtrágya (15-15-15-ös). Most ott tartok, hogy levágtam rövidre. Egy fűszellőztetővel aminek rugós karmai vannak, kiszedtem az elszáradt barna füvet, temérdek volt. Így néz most ki: Vettem gombaölőt, de azt mondták amit ti írtatok (Fundazol ) már nem gyártják, így TOPSIN-M 70 wp-t adtak, és azt javasolták, hogy oldjam be 200 l-be és kézi locsolóval locsoljam ki. A kérdés az lenne, hogy ezzel a „fűvel” mit tudnék még kezdeni? Rá lehet-e vetni és ha igen, azelőtt még talajlazítózzam-e meg? Gombaölőzzem-e? A fertőzés 500nm-t érint. Eléggé le vagyok lombozva! Előre is köszönöm a válaszokat!
lóhere ellen a szelektív gyomirtó egyedül hatásos. én Desormonnal nyomom, de két kör után még mindig maradt belőlük. általában az ilyen szert legalább egyéves fű esetére javasolják, nálam is volt tavaszi vetés ami nem sérült, mikor próbaként ott is permeteztem.
Tavasszal sportfüvet telepítettem, eleinte szép is volt, de most elkezdett gazosodni. A füvet rendszeresen locsolom, legalább 2 naponta, kánikulában naponta és általában hetente nyírom. Hasonló a helyzet a "régi" füvemmel a hátsó kertben, az is gazosodik, mindenféle gyom jelenik meg benne, néhol már kialakultak lóherés foltok is és nem tudok vele mit kezdeni. Sőt, tovább romlott a helyzet, most már valami vattaszerű képződmény is van a füvön. Mit javasoltok?
Hozzászólások és utánaolvasás után vszínűleg Phytium azaz moszat gombafertőzés van a gyepemen. Elég nagy területet érint a fertőzés de azért maradt még fű. Ha jól értettem akkor ki kell szedni kézzel az elhalt részeket (vagy gyepszellőztetővel végigmegyek és jön ki magától ahol már nagyon gyenge a fű) és felül kell vetni. Nyugodtan most csináljam minél hamarabb vagy várjak az esősebb idővel mint egy őszi gyeptelepítésnél?
Mi a véleményetek a fű rendszeres hengereléséről? Gondolok itt a nyírások vagy az esetleges utánvetéseket követő hengerelésre. Elősegítheti-e a hengerelés a fű sűrűsödését, tömörödését, segítheti-e a gyökérzet sűrűsödését, fejlődését?
Sziasztok! Új fűnyírót keresek, ami vágás után eltünteti a füvet! :-)
De komolyan, Ti mi a bánatot csináltok a levágott fűvel? A terület relative nagy, kb. 1200nm2, heti 1x 3 órás meló a fűvágás. Próbáltam komposztálni, de a kert végén már egy hegy van, egyéb belekeverhető nyersanyag híján pedig bomlás helyett büdösödés folyik. Az elszállítás szinte megfizethetetlen, egy nyírással összejön 5-8 zsák. Plusz időnövekedés a zsákok tömködése miatt. És egy hétig (szállításig) útban van. Utánaolvastam a mulcsozó fűnyíróknak, de nem vagyok meggyőzve. Kéne valami huszáros megoldás a problémára, mert nem szívesen betonoznám le a kertet.
Más: Létezik olyan fűápoló alapgép, ami különféle tartozékokkal vág, mulcsoz, szellőztet, lazít? Ha mindet külön veszek, nem férek el a garázsban.
Én is elektromos párti vagyok. Egy MTD gépet vettünk idén, az M40E zöld változatát. A Baumaxban volt akciós. Nagyon bevált. Jól degszre pakolja a 70 literes fűgyűjtőjét, így ritkán kell üríteni, ami nagyon fontos szempont. A 350-400nm helyenként zegzugos terület lenyírása így 1 óra alatt megvan, a korábbi 32 centis Alko gép 2 órája helyett.
Lehet hozzá kapni mulcsozó készletet, és praktikus a központi magasságállítás is. Egyetlen hibája, hogy hátramenetben hajlamos pár szál nyesedéket elhagyni, pedig egyébként nagyon jól gyűjt.
Válassz nyugodtan egy nagy telj. (>1500W) elektromosat. Üzembiztos, olcsó, erős, egyszerű, rézsűt is nyírhatsz vele, nincs olajzási probléma, téliesítés, stb... )
Én 450nm-et nyírok vele fűgyűjtővel együtt, 7-9x ürítek.
Sziasztok!
Tavasszal sportfüvet telepítettem, eleinte szép is volt, de most elkezdett gazosodni. A füvet rendszeresen locsolom, legalább 2 naponta, kánikulában naponta és általában hetente nyírom. Hasonló a helyzet a "régi" füvemmel a hátsó kertben, az is gazosodik, mindenféle gyom jelenik meg benne, néhol már kialakultak lóherés foltok is és nem tudok vele mit kezdeni. Mit javasoltok?
Obi
Kösz a válaszokat,akkor maradok a benzinesnél.Nem irtam el ,500 nm csak én azt hittem hogy ezzel is lehet ekkorát vágni ,azt tudtam hogy ez a legjobb a fűnek. Mégegyszer kösz.
Saját véleményem az, hogy ezek a hengerkéses fűnyírók adják a legszebb vágási képet és nem roncsolják a fűszálakat. Viszont ha meg nő nagyon a fű amit úgye kiszámolni nem lehet, (gondolok egy hosszan tartó esős időszakra)akkor bizony nem könnyű feladat a fű lenyírása. 500nm nem kicsi terület egy ilyen szerkezettel, bár ha sportolási feladatokat is elakarsz végezni fűnyírás közben akkor ez a te tipusod. Én mégis azt javasolnám, hogy inkább gondolkozz el egy benzines gépen ekkora területre. Én személy szerint nem támogatom az elektromos gépeket a kényelmetlen használatuk miatt. (hosszabbító elhelyezés, kicsit magasabb, nedvesebb fű nyírása, stb) A döntés a tiéd, de jól át kell gondolni. Várd meg még a többiek is fognak reágálni és jól rágd át a döntést.
Helló!! Mi a véleményetek a kézi fűnyírókról?? pl:http://www.al-ko.hu/Garten_Hobby/produkte/rasentechnik/adat_classic38-5.html Hogy vágja a füvet? lehet-e vele nagyobb füvet vágni? Én 500 m2re szereném használni. Kösz!
Akkor ha jól értem nem kell hozzá nyomáscsökkentő. Így már elég szimpi a dolog. Attól féltem, hogy az a kicsi fuvóka letörik ha ráengedem a szívattyú nyomását.
az a baj vele, hoyg a tarackbuzat meg az ujjas/talpas muhart nem viszi mert az is egysziku mint a fu. van aki evek ota kuzd vele es a talpasmuhar all nyeresre. en azt modnom legjobb ha tusta lappal indulsz, ebbol idem mar ugysemlesz fu, inkabb a maradek nyarat szand arra, hogy kikelted a foldbe levo nyugvo nyommagvakat aztan gyomirtozol. imho szeptemberben erdemes a fuvet elvetned es akkor jovore nagy valoszinuseggel gyommmentes pazsitod lesz.
a kapalas meg nem segit mert a tarack, muhar kihajt akar egy fel centis beszakadt gyokerdarabbol is. persze ha szeretsz kapalni....
vagy ha gyorsan kell fu akkor gyepszonyeg valami 900ft/nm-er mar kaphato.
A Gyom Stop-ot énis használom. A herét két nap alatt, a láncfüvet kicsit hosszabb idő alatt, de az utifüvet és más kétsziküt is kiviszi a fű közül, tényleg hatásos
Biztos hogy a vegyszer a nyerő? Javaslatom a következő: Szerez szervestrágyát és szánts be vagy ha nem lehet akkor elő az ásót. Rotátor csak végső esetben. Hagyd leülepedni ha kikell a gaz kapátneki. Megfelelő időben vesd el a vetőmagott. Nagyonfontos ne dőlj be a külföldi magoknak mert azok nem idevalok. Pl. Németországban egész más a klima mint nálunk. Javaslom a Kite vetőmagjait. A mi környezetünkre van kikisérletezve. Vetés után vigyázz amig rendesen ki nem kell a talaj felsőrétege mindig nedves legyen de ne áljon rajta a víz mert akkor a mag befullad. Ha eléri a nyirási magasságot akkor éles késű fűnyiróval vágd le. Majd minnél sürübben nyird és locsold. A nyirással a gazt gyöngited igy a fű egyre erősebb lesz és elnyomja. Tulajdonképpen ezután már csak a nyírás és locsolás van hátra. Évente 1-2 műkakit is szorhatsz ki. Nem kell flancos drága műtrágyát venni mert ugyanaz van benne mint az olcsóban. Elmész a legközelebbi gazdaboltba és veszel egy zsák N P K műtrágyát és télen kiszorod a hóra. Esetleg nyár elején megismételed de utána jól locsold meg. A nyomelemekkel nem kell sokáig törödnöd mert a szervetrágyával bevitted a talajba. Gyomirtot és més egyébb vegyszert csak akkor használd ha nincs más lehetőség. Ha sok pénzed idődvan akkor kényeztesd a fűvet és akkor valamivel szebb lesz dusab és homogénebb lesz. De én örülök ha időben le tudom nyirni mind az 1000 nm. De jót játszik rajta a lányom és kutyáim. Ezzel a technologiával a régi házamnál 25 éves a fű és köszöni nagyon jó van foltmentes gaz sincs benne.
valami totalis gyomirtoval kezeld le az egeszet aztan ha jol latom falusi kornyezet, kerits par napszamost es gerebjeztesd fel az elhalt fuvet. aztan rotaciozd meg, locsold, ha megint kikel a gaz akkor gyomirtozd le megint. ezt ismeteld meg ahanyszor kell. ha mar nem kell gaz akkor az alvo magvak is elpusztultak akkor vetheted a fuvet. ha maskeppen csinalod ugy jarsz mitn a tobbiek es a kert elvezete helyet a gyomok huzgalasaval fogod az idodet torteni. igy meg kapsz 1.2 ev ahaldekot.
Tényleg érdekel, hogy melyik vegyszer írtja ki a tarackot. Eddig az működött, hogy a fű elnyomta és csak 1-2 tő jött elő, azt pedig tényleg óvatosan ki lehetszedni a földből. De ha már 10-15 tő egymás közelében azt már nehézkes manuálisan írtani.
majd tekerd bele a hosszabbítópálcát. Tekerd bele a fúvókát a hosszabbítócső másik végére és nyithatod is a csapot. :) Meg vagyok velük elégedve, tudják azt ami rá van írva a csomagolásra. Én állítottam a házi vízmű teljesítményén, 3,5 báron locsolok mindent hogy ne kapcsoljon ki be a szivattyú. Azon a nyomáson gyönyörűen porlasztanak a fúvókák.
Tényleg ezek a pici gardena szórófejek locsolják a fűvedet? Nekem tetszik és már vettem is egy garnitúra (5 darab) 180 fokos készletet próbából csak sajnos nem tudom kipróbálni, mert sehogy sem tudok rá csatlakozni. Pár kérdéssel zaklatnálak. Tényleg locsolják a ráírt méter számot? Hogyan oldottad meg a csatlakozást? Kell hozzá az alapelem (nyomáscsökkentő) vagy elég ha közvetlenűl hajtod a szivattyúról? Most csak ennyi, de nagyon érdekel, mert a kerítésen kívűl szeretnék elhelyezni ilyen szorókat.
A szép gyep egyik titka a megfelelő tápanyag-utánpótlás. A tavaszi trágyázás után az öntözött kertekben most ismét lehetőségünk nyílik arra, hogy tápanyaggal lássuk el a pázsitunkat. A gyep számára az egyik legfontosabb elem a nitrogén, amely főleg homokos talajon gyorsan kimosódhat, ezért gondoskodnunk kell a rendszeres adagolásáról. A Pétisó gyors és tartós hatást biztosító szilárd műtrágya, amely alap- és fejtrágyaként minden talajtípusra és növényi kultúrára alkalmazható. 27 százalékban tartalmaz nitrogént, amelyben azonos arányban van jelen a lassabban ható ammónium-nitrogén és a gyors hatást biztosító nitrát-nitrogén. Dolomit tartalmánál fogva 7 % CaO és 4,5 % MgO tartalommal rendelkezik. A kalcium-tartalom mérsékli a talajsavanyodást, ezért különösen ajánlott savanyú talajok kezelésére. A magnézium-tartalom fokozza a klorofill képződését, amitől a gyepünk sötétzöld színűvé változik. Hosszabb a hatást lehet elérni különböző tartós hatású műtrágyák használatával (Osmocote). Itt a tápanyagszemcsék burkoló anyaggal vannak ellátva, amelyek megakadályozzák az azonnali vízben történő feloldódást. A bevonat vastagságától és a mindenkori átlagos talajhőmérséklettől függ a feltáródás időtartama. Melegebb talajokon gyorsabb, hidegebb talajokon lassabb a tápanyag leadás. Lehetőségünk van olyan műtrágyák vásárlására is, amelyek kétszikű gyomirtóval vannak keverve. Ezt olyan területre célszerű vásárolnunk, amelyre már régebben telepítettük a pázsitot és már nagyon begyomosodott. A szert ne használjuk gyümölcsfák közvetlen közelében és friss telepítésű gyepeken.
eső után kézzel vagy kiszedővillával. nem tudom a rövidrevágás mennyire segít, de most ezzel is próbálkozom. van vegyszer is amit majd a többiek megírnak.
Figyelembe véve, hogy nyári közepe felé közelítünk, erre az évre a következő programot javasolom.
25-30 g/m2 dózisban kijuttatni Tavaszi-Nyári kondicionáló műtrágyát. Ez a termék mikroelemeket is tartalmaz, ezért az öntözés során kimosódó valamennyi tápelem pótlását biztosítja. A termék 8-10 hetes hatástartamú, azaz június végi kijuttatás esetén augusztus végéig-szeptember elejéig szolgáltat optimális tápanyagot. Szeptember közepén 20 g/m2 dózisban Őszi-téli gyepkondicionáló kijuttatatását javasolom. Ezzel e termékkel felkészíted gyepét a téli fagyokra és hó terhelésre.
Következő év tavaszán, márciusban hóolvadás után 70-80 g/m2 dózisban 8-9 hónapos gyepfenntartó kijuttatását javasolom. Ezzel szeptember végéig-október elejéig teljes körű ellátást biztosított. Ősszel ismét az Őszi-téli gyepkondicionáló következik. Amennyiben mikroelem-hiány jelei mutatkoznának év közben a Tavaszi-nyári kondicionáló bármikor bevethető.
Egy javasolt műtrágya a sok közül: http://www.scotts.hu/index.php?content=39
A sárga száraznak tűnő foltokat vélhetően gomba fertőzés okozza. Javaslom olvasd el a 2006.07.29 21:25:27 (5818) hozzászólást.
Korábban úgy gondoltam, hogy a füvet elég locsolni és szép lesz. A tápanyag utánpótlás is fontos dolog (plána homokos talajon) de milyet érdemes kijuttatni? A szilárd trágyát szórókocsival vagy a folyékonyat permetezővel?
Mi lehet az, hogy kisebb-nagyobb foltokban szárad a fű?
A hatékony permetezés minden gazdálkodó célja, bár sokak szerint leginkább falra hányt borsó a permetezés, mert lepereg a vegyszertartalmú csepp a levélről. Így háromszoros a veszteség. Először is nem pusztítottuk el a kártevőket, kórokozókat. Másodszor fölösleges költségbe vertük magunkat. Harmadszor értelmetlenül szennyeztük környezetünket. Pedig van megoldás!
A permetezés önmagában nemcsak annyit jelent, hogy bekeverem a növényvédő szert egy adott vízbe és utána berakom a permetezőgépbe és kipermetezem. Nagyon fontos a permetlékészítéshez felhasznált víz megválasztása. Úgy tanították, hogy a permetezéshez lehetőség szerint lágyvizet, esővizet használjunk. Ez a megállapítás mind a mai napig igaz, mert nagyon sok problémát okozhat nekünk önmagában az, hogyha kemény vizet használunk, amelynek magas a kalcium tartalma és kicsapódást idézhet elő.
A permetléhez felhasznált víz savassága vagy lúgossága befolyásolja a felhasznált növényvédő szer hatékonyságát és nem mindegy, hogy vizes felületre, harmatos növényfelületre permetezem ki a növényvédő szert, vagy esetleg tikkasztó nyári melegben, amikor nagy a szárazság.
Ez az a két véglet, amikor nem ideális a permetezés. Olyan adalékanyagot kell adnunk a permetező szerhez, pl. Nonit amely a növényvédő szerünket ráragasztja a növény felületére, továbbá segíti a növényvédő szer szétterülését és megakadályozza a lemosódását, hogyha a permetezés után mondjuk egy eső jön.
A réti perje az egyik legértékesebb, a természetes gyepben is szinte mindenütt előforduló, legelőn és kaszálón egyaránt értékes évelő (8-10 éves), tarackos aljfű. A réti perje a legeltetést, a rágást, a tiprást kiválóan bírja, de előnyösen alkalmazható az erózió elleni védekezésben is. A réti perje kiváló minőségű legelőfüvet és szénaalapanyagot terem, de nagyon nehezen telepíthető. Ha a magját 1 cm-nél mélyebbre vetjük, nehezen fog kikelni; illetve ha agresszív fajok nagyobb mennyiségben lesznek a társnövényei a lassú kezdeti fejlődésű réti perje a társításból ki fog pusztulni. 2-3 év után átveszi a vezérnövény szerepét.
Az angol perjével, a réti csenkesszel, a fehérherével és a szarvaskereppel üde fekvésben, elsősorban a lejtők alsó harmadában termeszthető eredményesen. Tápanyagigényes, ezért rossz tápanyag-gazdálkodású területeken visszaszorulnak, esetleg ki is pusztulnak. Ugyanakkor a sovány talajú, apró csenkeszes gyeptársulásokban is megjelenik, és nagymértékben elszaporítható akkor, ha a nitrogén utánpótlását biztosítjuk. A réti perjét főleg legelőhasznosítású gyepekben telepítjük, mert állandó tőlevélsarjadzásával a folyamatos legeltetéshez kiváló zöldtömeget ad. Az öntözést jól meghálálja, nagy és folyamatos termést így adhat.
Az alábbi képek mutatják, hogy milyen a KITE pázsit, ha kevés a tápanyag:
Tegnap permeteztem a kertben Fundazollal sajnálva, hogy mire hazaértem pont elkezdett esni, és a hiper-szuper műtrágyát nem tudtam elvetni..majd miután láttam, hogy nem esett, hanem inkább szakadt, és az udvaron cc 10-15 cm-s víz hömpölyög, úgy gondoltam, h annyira mégse kár..:))
ami viszont kérdés maradt: szerintetek a Fundazol 1 nap alatt megtette a hatását, v ismételjem meg a permezetést, amint egy kicsit jobb idő lesz?
gaby2 Ha érdekel, akkor szívesen elküldöm az összes Bobcates számát, akivel beszéltem. Bár nem tom merre van a kertecskéd így lehet, hogy a Bp-i bobosok nem jók neked.
a beszállítás díját genyóságnak tartom, főelg akkor ha esetleg a kertészet adja a bobot...a sittet miért talicskáztátok? nem lett volna eccerűbb azt is kibobozni? nálunk egy kb 6-8 m3-s sitt halmot cirka 20-25 perc alatt kivitt..:)))
Hozzánk 3.500,- Ft/m3 áron jött a trágyázott föld. A Bobcat egy nap alatt hordta szét a 60 m3 földet. A Bobcatre összesen kb.30.000,- Ft-ot fizettünk. kb. 4-5 Bobcates emberrel beszéltem. Jellemzően 3-3.500,- Ft/óra a díja plusz ki-be szállítás, ami további 7-8.000,- Ft. Így utólag azt mondom, hogy talicskával kézi erővel ennyi földet széthordani ugyan nem lehetetlen, de nem kis munka. Csak a sittes föld kiszállítására 3 db 5 m3-es konténer kellett és hordtuk rendesen két talicskával napokig. Az 1.000,- Ft/m2 szerintem irreális, nem csillagász a fickó? :-)
Kertepitessel ott jarunk h termofold hozas kovetkezne. Aki a kertet epitene adott egy talajfertotlenites es gyomirtasra 150.000 ftos ajanlatot. Ezt kisse tulzasnak tartom bar a kert 1000 nm feletti. En is le tudom permetezni /mar csinaltam/
Milyen szert ajanlotok, most semmilyen kihajtott noveny nincs, mert komoly foldmunka lett a kertben, meg a termofold hozas elott...
A földet kertészetből hozattuk, kifejezetten erre a célra. Marhatrágyával volt dúsítva. Gyom mag lehet, hogy volt benne de szeptember óta még nem dukta ki a fejét semmi csak a gyep :-)
nálunk 200 rugó volt, hogy kikaptak gyökerestül kb. 300m2 orgonát, némi tereprendezés 500m2-en, kétszer átrotokapálás, fűtelepítés, hengerezés plusz sziklakertbe sziklák és facölöpökből lépcső.
ha nem vagy maximalista próbálkozz a gyomirtás, ásóval átforgatás, elegyengetés, várakozás gyomok újrakihajtásáig, ismét gyomirtás, fűvetés folyamattal. nálam igazi ásás nem is volt, mivel épp távol voltam otthontól és a szikes talajt csak felkapálni tudták az otthon maradottak, gyomirtás sem volt mégis szembetűnő a különbség. nem értek hozzá, de ha a tuják is ilyen szépek sok gond nem lehet a talajjal. képek itt
Ugye szeretsz Te is mezitláb járni a füvön? A jó füvön ez fantasztikus érzés.
Nálam a homokos altalaj miatt többet kell locsolnom, a hajnali órákban három óra alatt 6m3 is elfogy naponta és még utána este is félórákra be szoktam kapcsolni mindet. A tónak is nagy a párolgása 1 cm párolgás 600 liternek felel meg, most ilyen melegben négy nap alatt szokott elpárologni öt centi.
Szóval nálam a fúrt kút ki van használva úgy rendesen, mostanság napi akár 10 m3-es fogyások is vannak.
Ne szerénykedj ez a kert a képek alapján egy "Földi-paradicsom". Szívesen elüldögélnék azon a kis padon a tó partján és nézném a tavi rózsákat meg a leandereket. (csak legyen WiFi Internet a kertben :-) No de félre téve a tréfát ez a legjobb a kertépítésben, hogy a semmiből egy csodát alkot az ember. Egyébként nekem meggyőződésem, hogy a fűnek lelke van. Ha egy hetet kihagy az ember az ápolásból már megérzi. Sőt azt sem szeretei, ha más nyírja. Az öntözés tekintetében nálunk érdekes a helyzet. Négy kör van az esőztető öntözésre a gyephez és egy kör a sövény növényekhez és a bokrokhoz. A talaj eredetilg homokos és az építkezés levonulása után kb. 15 m3 építési hulladákot vittek el. Majd jött a Glialka hadművelet és kb.6 hónapig minden nap a homokot néztem. Időnként kimentem gereblyézni meg fol locsolni, mivel a lakásban lehetett homokozni. A felső réteg marhatrágyával kevert termőföld, amit egy Bobcat hordott szét egy-két nap alatt. Érdekes módon az gyep nem szereti nálunk a sok vizet. Kötönként 7-15 perc megy minden reggel négy órakor és sokszor még ez is sok neki. Úgy nő mintha húzná valaki. A sövények 20-30 perc csöpögtetést kapnak. Hetente 1-2 alkalommal nyírom a kb.300 m2-t.
Nem is vagyok mester, de tapasztalatom van már elég. :)
Négy körre van bontva a locsolás, a fű két körön van 50 m2-es locsolással. Hajnalban most 1 órát megy a szivattyú körönként. Van még három nagy sziklakertünk, egy 12X4 méters L alakú, és az utcafronton egy kb 13 méteres és egy kétméteres. Ezek permetelését végzi a hamadik kör a negyedik körrel együtt, ami 96 csepegtető fúvókát lát el ezekkel egy időben egy órán keresztül a fűlocsolás után.
Csinálj ásóval egy talajmintavételt. Nézd meg milyen a talaj rétegződése. Ha lejjebb már jobb földed van, akkor egy markológéppel emeltesd ki a tujákat, tedd fére. Húzasd le a felső rossz réteget, és csinálj a kerted egyik sakába, egy nagy sziklakertet amihez csak szikla és évelő zöld növény kell. Szóval utána már csak a föld kell a lehúzott réteg helyébe, azt meg úgy tudod pótolni, hogy markoltatsz egy nagy tómedret az udvarba, és megvan a föld a gyöpnek. :))
A tujákat a tó köré markoltatod és lesz egy szép kerted. -GYÖPPEL- :)))))
Két év alatt összeáll az egész, és így fog kinézni mint nálam 8877-től 8885 hozzászólásig.
Hány kör van nálad? Egy kör kb. hány m2? Körönként hány percet öntözöl? A bokrokon van csepegtető? Erre hény percet szánsz? Le a kalappal szép a gyöp :-)
Nem hülye kérdés :-) Mindenképpen szélcsendes, csapadék nélküli kora esti órát javasolok a Fundazol permetezéshez. 2 x 10 g Fundazol 20 liter vízhez plusz tapadás fokozó pl. Nonit a vízbe. Ezzel az oldattal kb. 200-300 m2-t le lehet permetezni. Előtte javaslom, hogy menj le kutyába és szép alaposan szedegesd ki az elhalt füvet. Meg fox lepődni, de nagyon könnyen jön. Ha ez meg van akkor jöhet a permetezés. Másnap reggel elő a gereblyével kiskapával és a fűmaggal, friss földdel. Lazítsd fel a területet, majd szórj rá vékonyan friss földet, majd fűmagot és megint földet. Vagy egy gyep hengerrel vagy nagyobb deszkalapokkal vagy egy kiöregedett sítalppal egyengesd el, majd öntöz meg a területet. Ha van otthon vagy a szomszédban, vagy a gazdaboltban juta zsák akkor elő vele. Vágd fel, majd fektesd rá a frissen füvezett területre és ezen keresztül locsold meg minden nap alaposan. kb. 7-10 nap alatt kibújik a friss gyep és átüt a zsákon. Ha már kikelt akkor vedd le a zsákot. Ez lehet, hogy nem a legtudományosabb módszer, de az elmúlt 20 évben jó pár alkalommal használt. Pl. rézsű füvezése esetén jó szolgálatot tesz, mivel az öntözés nem mossa le a magvakat.
Csatlakozom Tavász mesterhez. Egy ilyen mutatós kertbe mutatós gyep dukál. A talajcsere kivitelezésére én egy Bobcat-et hívnék pl. http://www.everling.hu/akciok.html és egy-két nap alatt elvégezné a talaj munkát. Utána friss trágyával kevert föld kell, de előtte az öntöző telepítése.
majd a fű. Lehet kézi vetés vagy akár gyeptégla vagy pl. hidrovetés is. http://www.hidrovetes.hu Elsőre lehet, hogy meredek és mélyen a zsebedbe kell nyúéni, de megéri. A jó hír, hogy mindent magad is meg tudsz csinálni a bobcat kivételével.
Ha nem jó a talaj minősége, akkor egy tolólapos gép letúrja egyhamar és egy másik elviszi. Ha csak feltöltöd és betrágyázva össze robizod úgy is segít, de számíthatsz rá, hogy amit behoznak földet az udvarba, abból is jön majd a gaz. Az alapokra szánj rá több energiát, (és pénzt is) mert hat hét évig fogod munkád gyümölcsét nézni ha minden jól megy. Ha netán valamiért nem olyan lesz mint amilyennek elgondoltad, utólag bánni fogod.
Nálam is van ilyen probléma, mégpedig a fű megválasztásakor nem egy Magyar éghajlatra való füvet választottam, hanem egy alpesi fajtát. Most hogy utólag automatát szereltem fel (5809 hsz), most érzi a fű a legjobban magát. A hajnali locsolás és a tápanyagozásnak köszönhetően a kánikulában is hozza a színét és a perzsaszőnyeg minőségét. Előtte az esti locsolással nem tudtam úgy locsolni, hogy ne száradt volna másnap 11-kor nagyobb foltokban, így már a déli tűző napsütésben is ki kellett nyitni a csapot. -Hiába mindig tanul az ember-
Ha az enyém lenne ez a szép kert, Glialkás Vuxállal legyomirtóznám az egészet, még akár kétszer is. Ha minden elpusztult, kiforgatnám belőle a száraz füvet és a gazat, majd ha szükséges talajcserét végeznék, vagy csak friss földel beforgatnám, esetleg istálótrágyával megtrágyáznám. Kifeszíteném símára a placcot, majd letelepíteném az öntözőrendszert. Szeptember közepéig még az utólag kifejlődő gazakat kihúzgálnám a földből, majd jöhet a fűvesítés.
Szia Herby,
Köszi a választ, még egy utolsó (hülye) kérdés: Fundazollal permetezhetek-e, illetve ha permetezek, akkor azt reggel v este csináljam, illetve meg kell-e ismételni pár nap múlva? :))
Ez a képen is látható szörnyeteg van a gyepem alatt. Legalább most már tudom, hogy "Ő" okozza a több éve meglévő barnulást. Én hülye meg még itattam is öket rendesen, hogy fejlődni tudjanak. Majd még utána nézek és megprobálom kiűzni őket a fűvem alól.
Másik bánatom, hogy 2 napja megjelent a fűvemen egy eddig éveken át nem jelentkező jelenség. A fűszálak teteje (10 cm fű) kb 5 cm magasságig besárgult. Most már 2 területet is felfedeztem ami ilyen kb 2x0,5 nm-en. Szerintetek ez mi lehet, gomba? Most, hogy van öntözőm és műtrágyát is szórtam 1 hete a területre, meg gyomstoppal is kezeltem. Most fog kipusztúlni a gyepem? Szörnyű még a gondolat is. Vagy túl sokat kezdem figyelni mostanában?
Szerintem cserebogár pajor jár a kertedben. A gyökereket rágja és alulról támad. Kisebb elbarnult könnyen kihúzható fűcsomók jelzik. Az alábbi üzenet váltás talán választ ad a kérdésedre:
Cserebogár pajor károsítás a gyepben Kérdés:
Cserebogár pajor károsítással kapcsolatban találtam egy hozzászólást, de az meg múlt évben volt, ezért kérdezném meg újra, hátha újabb információkat is tudnak hozzátenni. Beállt gyepen több helyen foltokban szárad illetve gyéren nő a fű, a gyep szőnyeg szerűen felemelhető és alatta cserebogár lárvákat találtam. Sajnos már huzamosabb ideje próbálok megoldást találni a károsításra de ez idáig hathatós szert nem találtam illetve nem kaptam tanácsot. Eddig csak Galition 5 G illetve Buvatox 5 G talajfertőtlenítőt használtam, nem sok eredménnyel. Sajnos Basudin-t nem tudok használni mivel nem tudom bedolgozni a gyep károsítása nélkül. Az előző hozzászólásban Actara 25 WG illetve Pyrinex 48 EC szereket ajánlott. Ha jól láttam a Pyrinex csak szakemberek által hozzáférhető. Magánemberként milyen szereket tudna még ajánlani amivel meg tudnám akadályozni a gyep további károsítását vagy teljes pusztulását? Illetve ezeket hol lehetne beszerezni?
Válasz:
A szabadforgalmú, elvileg hatásos készítmények tárháza gyakorlatilag kimerült. Az eddigi sikertelenségnek több oka lehet: 1, A pajorok már több évesek, fejlettek, és ekkor már igen ellenállóak bármilyen növényvédő szerrel szemben. Ez, sajnos, gyakran előfordul. 2, A készítményt túl korán tavasszal vagy éppen túl késő ősszel juttatta ki, így a lárvák még / már mélyen voltak a talajban, így a szer gázosodva nem pusztította el őket. Ehhez járulhatott még az is, hogy maga a granulátum nem került be a talajba akár eső, akár öntözés hiánya miatt. 3, A kártevő további elszaporodása érdekében a lombot fogyasztó kifejlett cserebogarak elleni védekezést is célszerű lenne megfontolni. (Természetesen ez nem akadályozza meg az esetlegesen távolabbról a kertbe érkező imágók tojásrakását éppen ebbe a talajba.) Kérem, ezeket gondolja át, és a fentiek függvényében próbálja majd megismételni a védekezést. Mindezek mellett leginkább a Basudin 5 G kiszórását, bemosatását javasolnám (fiatal lárvák ellen és, amikor a talaj már melegebb) még akkor is, ha nem tudják mechanikailag mélyebbre bedolgozni.
A képeket elnézve jelentős területet ért el a fertőzés, de nem az egész gyepet. Így a tovább terjedés elkerülése érdekében szerintem javasolt a gombaölő szeres kezelés. Mivel akár a fűnyíróval vagy a cipőd talpával is tovább tudod vinni a fertőzést, így az egész területet le kell lekezelni. Az elhalt fű nem fog újra kibújni, így itt a felülvetés a megoldás. Az összes elhalt részt ki kell húzni, előkészíteni a talajt, majd újra vetni és vékony homokréteggel letakarni majd finoman öntözni.
Tegnap és tegnap előtt telepítettem az öntözőrendszerem egy részét. A következőkre lettem figyelmes. A gyepem már vagy 10 éves. Nem különösebben foglalkoztam vele, kivéve a rendszeres öntözés, nyírás és nitrogén műtrágya kijuttatás. A topikot olvasva és látva a TI gyönyörű fűveiteket, úgy döntöttem, hogy megérdemel egy kicsit több törődést. (nem csúnya, de a rendszeresen tápoldatozott gyephez sem állt közel) Ha valamiért nem tudtam locsolni és kiégett, akkor majd helyre jön alapon gondoztam tovább. Most, hogy olvaslak titeket én is fű rajongó lettem. Mindjárt beruháztam egy műtrágyaszoró kocsiba és egy másik topikot olvasva és kiokosodva kiépítettem egy öntözőrendszert. (igaz még csak 1 kör van kiépítve és nem automata, de már így is fülig ér a szám, mert nem kell ezen a részen rakosgatni az öntözőket és csőveket húzgálni, összeszedni és mégis mindenhol locsolva van még ott is ahol eddig csak az eső érte, gondolok itt a fák alatt) Szóval: voltak olyan részek ahol a fű mindig egy kicsit barnább volt mint máshol és akkor is látszott a színbéli eltérés mikor a medence vízét kb 500-600 liter csak arra a pontra engedtem ki. Ez évek alatt sem változott. A csőrendszer fektetésekor ezek a pontok is beleestek a nyomvonalba. Mikor kiástam azt tapasztaltam, hogy ezen barna foltok alatt hatalmas pajor fészkek vannak. Talán semmi összefüggés nincs, de én úgy gondolom, hogy talán mégis. Ha valakinek ilyen jelenség van akkor lehet, hogy a talaj alatt van a megoldás és nem a fű az oka. Nem tudtok esetleg valami talajfertőtlenítőt ami hatásos? Kb 10-15 cm-re voltak a pajorok. Tudom a vakond a legjobb megoldás, de hála eddig elkerültek. Egyébbként vissza gondolva az előző évek vakond túrásaira mindig ezen a részen volt a legtöbb. Egyébbként ez a kis aranyos "állat"(hernyó szerü, elől lábakkal és elég ficánkoló fajta), hogyan telepszik meg?
Ez szerintem Phytium azaz moszat gombafertőzés. Jellemzően nyáron fertőz, párás meleg időben. A gyep elhal, a levele elszárad, a talajból könnyen kihúzható, gyökere sötétre színeződik. Hasonló a szárazsági tünetekhez. Jellemzően tápanyag hiányos gyepben alakul ki erős öntözés hatására. Azaz a meleg nyári napokon az ember akkor is sok vizet ad a növénynek ha az szép zöld. Erre erős növekedéssel válaszol a gyep, ami viszont tápanyagot igényel. Ha nincs a talajban elég tápanyag, akkor kezd legyengülni a fű. Az ember első reakciója, hogy még több vizet ad. Ebben az esetben a gyep felülete eliszaposodik a föld nem tud szellőzni, mivel sok a víz, majd megjelenik a moszat gomba. Egy idő után a felső réteg összetömörödik, és nem szellőzik. Mivel a fertőzés nagyon hasonlít ahhoz, amikor a fű kiszárad, így még több vizet ad az ember és ez a 22-es csapdája. A fű gyakorlatilag megfullad és elhal, így nagyon könnyen kijön a talajból. Első lépés, hogy szabadítsd meg a talajt az összetömörödéstől. Kevesebbet kell öntözni. Ha lehet, akkor inkább reggel öntözz, hogy utána gyorsan felszáradjon a levél, és kerüld a túlöntözést. A talaj felszínt ki kell szárítani. Nagyadag Káliumot kell adni. Az elhalt fű felülvetéssel pótolható. Ha nagy felületre terjed ki a fertőzés akkor a gyepet újra kell telepíteni.
Az Őszi-téli kondicionáló műtrágya megoldást hozhat.
Tulajdonsága: http://www.scotts.hu/index.php?content=39
Őszi-téli kondicionáló A gyepfelület kedvezőtlen körülményekre (tél, aszály, árnyék stb) való felkészítéséhez, kondicionálásához a magas kálium-tartalmú Őszi-téli kondicionáló műtrágya-granulátum javasolható. Nagyobb hangsúlyt kap a kálium ellátás, mert a gyorsan felvehető kálium javítja az ellenálló képességet. Kettős burkolatának köszönhetően az alkalmazás időszakára jellemző nagy hőmérséklet- és csapadékingadozás nem okoz jelentős változásokat a tápanyag-kibocsátás ütemében. A termék hatástartama 2 hónap. Összetétele 15:0:29. Átlagos dózisa: 25-40 g/m2.
öntözés: v este 8-9 után v kora hajnalban 1-1.5 h ilyen bólogató gardenás locsolóval...egy tengelyen van fúrva x (10?) lyuk, és két végállás között jobbra balra bólogat, a tengely hossztengelyére merőlegesen..a két végállást lehet állítani....és a vizet fúrt kútból nyerem...
Képek feltöltése: Az üzenet alatt találsz egy Új kép: feliratot, és mellete egy Tallózás... gombot. Kattints a Tallózás... gombra és jelöld ki a képet. Ha meg van akkor a Kép felirata mezőbe írd be a kép nevét, majd kattints a Feltölt gombra. Erre elindul a kép feltöltése. Ha a képet feltöltötted, akkor a "Thumbnail" kép az üzenet alatt megjelenik. A kép mellett balra látsz egy beszúrás feliratot. Erre kattints rá, mire a Thumbnail felmegy az üzenet mezőbe. Nincs más teendőd, mint a Mehet gombra kattintani. A kép nevében ne legyen ékezet, illetve JPG legyen. A kép a beírt üzenet mellet balra jelenik meg. Több képet is felt tudsz tölteni és mindegyiket be kell szúrni.
tud valaki segíteni képfelrakásban? látom, h Herby is megkérdezte, csak nem látom a választ rá...illetve lenne még 1 kérdés: mekkora méretű képet lehet felrakni?
Ha van rá lehetőség akkor egy pár fénykép sokat segítene a kór gyógyításában. Mivel nálunk is homokos talajra került kb. 30 cm vastag marhatrágyával kevert föld és senki senkit nem evett meg így érdemes lenne látni, hogy milyen is a füvecskéd. Van egy alapvető különbség, a Te füvedhez képest, miszerint mi szeptemberben vetettük a füvet és nem tavasszal. A tápanyag kimosás könnyen lehet, mivel egy intenzív növekedés-nyírás időszakában akár heti 4-10 cm-t is nő a fű és ez bizony igényli a tápanyag utánpótlást és nem csak a vizet. Az öntözés időpontjának és mennyiségének megválasztása kritikus lehet. Az idei nyáron rengeteg helyen látok gombás fertőzést. Én időben ezerrel kaptam el. Azonnal kapott a fű tápanayag utánpótlást, gombaölőt, illetve kiszedtem azokat a foltokat, melyek teljesen elhaltak. Küldd a képet és kitalálunk itt a "fű gurukkal" valamit.
Mielőtt elutaztunk volna a nyaralni, előtte egy héttel vásároltam az alábbi csőrendszerbe építhető öntöző automata kapcsolókat. Négy darabot vettem, mivel egy kapcsolja a sziklakertjeinket, egy a csepegtetéseket, kettő pedig megosztva a fűves területet. A leghosszabb automatikus időtartam a napi egyszeri egy órás locsolás, amely reggel négykor kezdődik a fűlocsolással, majd ha lejár a program, már kapcsol is a másik kapcsoló és folytatja a többi. Reggel hétre minden egyenletesen észrevétlenül be van locsolva. Esténként még manuálisan be szoktam kapcsolni kézi kapcsolásos fél órás locsolóprogramját, melyet a jobb oldali gomb megnyomásával kezd el.
Nagyon jó és kényelmes, mert mindehol tökéletesen le van locsolva. Az ára Baján volt a leg korrektebb 8100 Ft-ba került. Szegeden a Baumax ugyan ezt a típust 12000 Ft-ért, a Metró pedig majd 10000 Ft-ért árulja.
Eltűnt a lóhere a fűből. 100 m2-re lehet felhasználni ha jól emlékszem fél liternyi folyadékot, melyet higítva permetezővel egyenletesen kell kipermetelni a fűre. 2080 Ft.-ba került és két hét alatt teljesen kiölte a herét úgy, hogy nem is maradt belőle egy ép levél a füvön. Ha valakit érdekelne a neve, legfeljebb elmegyek a gazdaboltba megkérdezni, mert már kidobtam a flakont.
Köszi a választ...ma nem tudtam kirángatni a gazdaboltosokat, viszont vittem be füvet több helyről.
Ez alapján azt mondták, hogy nem a fűvel van a gond hanem a földdel. Tavasszal hozattam kb 33 m3 tőzeges trágyás virágföldet, átlagosan 10-12 cm jutott mindenhova, ha jól saccolom. Utána bevetettük a területet 12 kg fűmaggal, és egészen június végéig olyan harsogó volt a fű, hogy harapni lehetett. És utána kezdődött ez a egész cécó a gombával (?) ami máig is tart.
A talajra azt mondták, hogy azt lehet látni, h a régi homokosabb föld megette az új réteget, az új lesüllyedt, stb...
Tegnap azt is mondták, hogy a sok eső kimosta a magnéziumot + a nemtommit a talajból és amiatt is száradhat a növény. + megemlítették azt a fajta gombát, amire az általam alkalmazott gombaölő nem biztos, h jó.
(Valamilyen szinten kezdem állatorvosi lónak érezni magam)
Most pedig megnézve a füvet, az a konklúzió, hogy a növény gyökerei sem fejlődnek rendesen, hiába a locsolás és a többi, ezért tud valamilyen műtrágyát ajánlani, amit csak tavasszal és ősszel lehet alkalmazni, addig pedig hagyjam a csudába az egészet mert úgyis újra kell vetni a füvet. Majdnem elbőgtem magam...(na jó csak majdnem).
Szerintetek is az a megoldás, h ősszel tápolni és újravetni? a k sok pénz + energia is bánt ami benne van (komplett kutat csináltattam, új föld, normális fűmag, stb, stb) de az, hogy most hagyjam a picsába leszáradni az egészet, és és idén kvázi csak a gyomok szaporodását nézzem kurvára bosszant....
(mindjárt kimegyek a kertbe és leglialkázom az egészet..na jó ez csak vicc volt, de ha újra kell füvesíteni, akkor biztosan kell majd)
Szerintetek mi a brékót csináljak? Ha esetleg megpróbálok képet berakni valahogy, akkor az segíthet?
Annyira nehezen hiszem el, hogy mindenki aki földet hozat egy lazább földre, így jár...azért gondolom ezt, mert ha a hozott föld 1-2 hónap alatt befuccsolna, akkor szerintem senki sem hozatna, mert nincs értelme...v lehet, hogy más típusú fűvel kellene próbálkozni?
Köszi, T
(Ui: valszeg utoljára még megpróbálnám a "Herby módszer"t hátha az segít, de utána nincs tippem, de írjatok, és akkor kísérletezünk..:))
ja és olyan szempontból rendesek voltak a boltban, hogy megmondták: nem akarnak rámtukmálni tápanyagot ezt-azt több 1000 Ft-ért, mert szerintük nincs értelme)
Jó hír, hogy olyan zöld a fű mint még soha. Eltüntek a foltok is. Én a Fundazol 50WP mellett tettem le a garast és azzal permeteztem. Összesen 20 liter anyagot kevertem, amibe 2 x 10 g (160,- Ft/ 10 g = 1 zacskó) por került illetve két gyűszűnyi Nonit a tapadás elősegítésére. Az elhalt füvet teljesen eltávolítottam, fellazítottam, a "sebet" jó minőségű földdel takartam be, majd rászórtam egyenletesen a magot és ismét föld következett és öntözés. Ezt múlt csütörtökön követtem el és a fű már kinőtt. Kapott a füvem nyári kondicionáló műtrágyát és Substralt is és nő és harsogóan zöld.
Ma voltam az itteni gazdaboltban, ahol a tulaj azt mondta, hogy ha a fűnek valami f-s betegsége van (szár felől szárad a vége felé), akkor a korábban vásárolt szer hajítófát sem ér...:((( Azt látom, hogy egyre több folt van, locsolni locsolok, 1x műtrágyáztam is + teljesen kétsegbe vagyok esve, mert a fű még csak 2-3 hónapos, de máris úgy néz ki, mintha egy 10 éves nemtörődöm kerthez tartozna..:(( anyuval folyamatosan irtjuk a tarackot, azt is észrevettem, hogy a tarack alatt gyakorlatilag megszárad (bepállik?) a fű, ami azután szintén mehet a levesbe...mivel a startvonalra nem akarok kerülni, örülnék, ha volna valami tipped, hogy mi lehet a gáz...+ ha most újrafüvesítenék, nem tudom, hogy mekkora esélyem lenne ebben a melegben ....
(megpróbálom holnap kirángatni a gazdaboltosokat, hátha utána okosabb leszek)
Lásd előző hozzászólásomat is. Ez az angolul "damping off" betegség család egyik vállfaja mely a meleg-párás nyári időszakra jellemző és ott ahol sűrű tömött a gyepfelület. Ahogy a tudós cikkek írják: nitrogén csökkentés, levegőztetés, kiszárítás megoldást jelent. Permetezni pedig egy általános gombaölő szerrel: Manzate (Mancoceb hatóanyag) lehet. Nekem is előfordul minden szezonban de a levegőztetés, permetezés módszerrel kordában tartható. Nem szabad azonban félvállról venni a dolgot mivel gyorsan terjed.
Elnézést, ha a kérdésem esetleg többször kitárgyalt témát érint, de részletesen átnézni csak később tudom a fórumot, így felteszem a kérdést: tudja-e valaki a megoldást a reggelente fehér harmat képében jelentkező, többnyire kör formában pusztító jelenség (gomba?) ellen? Korábban már olvastam róla a fórumon, de megoldási javaslatra nem emlékszem. Ha valaki tud hasznos tanácsot adni, ne kíméljen!
Én pont erre gondoltam :-) Ha már van egy pár lóhere akkor érdemes egyenként kihúzkodni hátha van egy igazi négylevelű közte. Ha már nagyon tele van a puttonyod akkor itt is szedegetheted őket: http://www.tablajatekos.hu/z2005/lohere.html
Én pont a héten, hétfőn bafújtam a fűvet gyomstoppal. Már ma látható az eredmény. A lóhere már szárad és a nagy útifű is kezd sárgulni bár annak lényegesebben nagyobbak a levelei, tehát gondolom erősebb. Azért, hogy ne csak a gyomírtóval szaladgáljak, ezért tettem a gyomstop mellé wuxal lombtrágyát is. A fű színén látható a külömbség. Nekem eddig bevált, de még leírom a teljes hatást.
A Dikamba, Diklórprop, Fenoprop, Mekoprop jöhet számításba herék esetében. Ezek viszont nem olyan biztonságosak a finomabb fűfélékre nézve, így óvakodni kell a túladagolástól.
Konkrét gyomírtó szerek: Calcurea G (Diklórprop + Dikamba) Keroland L vagy WG (Propionsav) Bio Lawn Weedkiller (2,4 D + Dikamba) Supertox (2,4 D + Mekoprop) Bio Weed Pencil (MCPA + Dikamba + Mekoprop)
Tudomásom szerint Magyarországon házi használatra kizárólag a Calcurea G és a Keroland engedélyezett.
Calcurea G 0,5 kg Gyep -kétszikű gyomok 15-25 g/m2
Gyártó: Budapesti Vegyiművek Kategória: III. Ár: 1.030,- Ft
A gyepszőnyeg él. Rögtön a lerakás és az 1. hengerezés után alaposan öntözzünk. Soha ne hagyjuk kiszáradni. Alapszabály, hogy a lerakás után azonnal 15 l/m2 körüli vízmennyiséggel locsoljunk. Minél hamarabb, annál jobb. A következő 3 hétben is napi többszöri öntözés szükséges.
Gyep vízigénye A természetes csapadék mennyisége, térbeli és időbeli eloszlása csak ritkán felel meg a növény igényének. Amennyiben a szükséges víz természetes csapadék illetve a talaj vízkészlete alapján nem áll rendelkezésre, a hiányt öntözéssel pótoljuk. A gyep vízigénye a mikroklíma, a fajtaösszetétel, a talaj és a környezeti tényezőkön túlmenően, döntően a hőmérséklettől függ.
A gyepfelület vízigénye ezek figyelembevételével 1-7 liter /m2/nap = 10-70m3/hektár /nap.
1.sz. táblázat. Gyep vízigénye hőmérséklet függvényében:
Gyep vízigénye a hőmérséklet függvényében
Napi maximum Celsius
Vízigény/ mm/nap
Öntözés gyakorisága napokban
35 C felett
> 8
2 - 3
30 - 35
6 - 8
3 - 5
25 - 30
4 - 6
5 - 8
20 - 25
3 - 4
7 - 9
15 - 20
2 - 3
7 - 9
Napi vízfogyasztás /l/m2/
25 l/m2 víz kiöntőzése esetén,
öntözési ciklus napokban
> 30
> 7
3 - 05
25 - 30
4 - 6
5 - 08
20 - 25
3 - 4
7 - 9
< 20
10
-->Általánosságban a ritkább időszakonkénti, de nagyobb adagú öntözés javasolható. Gyakori kis vízadagokban történő öntözés a gyökeresedés elsekélyesedéséhez vezet, mivel a gyökerek a mindig nedves feltalajban maradnak. Ez erősen csökkenti gyepünk taposás és szárazságtűrését. A növényállományban a nemkívánatos Poa annua és Poa trivialis fajok könnyen felszaporodnak és kiterjednek. Fontos a csapadék mérése csapadékmérővel, illetve a kijuttatott öntözővíz mérése és öntözési napló vezetése. A helyes vetőmag megválasztásával bizonyos mértékig csökkenteni tudjuk az öntözéshez szükséges víz mennyiségét. Mivel az öntözővíz korlátozott mértékben előforduló természeti erőforrás, melynek komoly költségei vannak, igyekezzünk az öntözést célszerűen minimalizálni. Csak semmi pazarlás. Ebben segíthet a magas színvonalú öntözési technika: öntözés helyes időpontjának megválasztása-napnyugta után, szórófejek helyes beállítása, megfelelő átfedések, szélcsendben történő öntözés.
locsolással kapcsolatos kérdésem lenne - a körülmények:
3 hete lett nálunk gyepszőnyeg fektetve (+öntözőrendszer), először 3x20 perc öntözés 4-kor, 14-kor és 20-kor, a második hét végétől 3x15-re csökkentettük, aztán 3x10-re, mert még most is úgy tűnik, túl sok vizet kap, olyan "befülledtnek" látszik. Kérdésem az lenne, szerintetek hogyan állítsam be az öntözést: elég lehet vajon a hajnali meg az esti 10-10 perces, kihagyva a napközbenit?
Amúgy a fű szerintem gyönyörű, szépen begyökeresedett, nagyon sűrű és teljesen gazmentes (egyelőre legalábbis).
Azt mondod ha ecettel lepermetezem a gyomokat akkor az kiviszi?Hat olcsobb mint a glialka az tuti. Bar ha az ecetet 1:1-ben kell permetezni akkor nem biztos. Mennyi egy liter ecet? Asszony meg nincs itthon hogy megkerdezzem:)
Nem mintha itt útban lennél, de öntözőrendszerekkel kapcsolatban javaslom az Automata öntőrendszerek c. topikot. Ott minden kérdésedre szakszerű választ kapsz. Sőt nagy valószínűséggel már le is vannak írva. Legalábbis a kezdeti illetve általános dolgok. Vannak ott páran akik maguk tervezték és építették a rendszerüket. A kúttal kapcsolatban is segítenek, bár erre meg van külön kutas topik is.
hali! nálunk ilyen van,ez nem egy komoly darab,de funkcionális,aktívszenet is lehet bele tenni,ha nagy a vastartalom a vízben (6E Ft kb) ha induláskor homokot szív a szivattyú.próbálj meg egy slagot a szívócsonk mellé ledugni teljes hosszban,és hálózati vízzel belefújni,lehet,hogy segít
Igen sajna homokol a kut. A szomszedom 2 eve furatott eg yujat ami elvileg 60meter es az ove is homokol. Ugyhogy nem hiszem hogy erdemes lenne nekem is masikat csinaltatni, meg akkor marnem is erne meg. Erdekes hogy foleg a szivattyu beinditasa utan hoz sok homokot kesobb mar joval kevesebbet.
a toro.hu, garedena.hu itt tudsz mazsolazni, egy turbinas ontozo 2..10khuf, csepegeteto szalag 10..20ft/m. 32-es kpe csovel erdemes vezetni a vizet, mert ahoz van csatlakozo dom. a cso es az arok asas koltsegenek nez utana. vezerlesre van olyan magnesszlep, amiben benne van az idozito de kell hoza egy progarmozo cucc. vagy van a mezei felallas egy kulon vezerlovel, ilyenkor olcsobbak a magnesszelepek 5..10k, de a vezerlo cserebe jo draga.
ha kut homokol akkor kell egy komolyabb homoszuro bele, mert az esoztetok eleg konny eldugulnak vagy megzakkannak mert full muanyag az egesz.
Sziasztok!Ontozessel kapcsolatban kernek infot toletek. Van aki csinalt mar sajat maga otthon automata/felautomata ontozo rendszert? Van egy kertem ami 45*15 meter fuves gyumolcsfas. Ennel kene vhogyan megoldani az ontozest ugy, hogy ne kelljen allandoan a locsolofejet rakosgatni. A kert elso harmadaban van egy kut es egy grundfos szivattyu amivel jelenleg ontozok. Sajnos a kut elegge homokol, de viz van benne dogivel. Ma reggeltol estig megallas nelkul ontotta a vizet magabol, bar igaz, reg nem volt hasznalva mar.Szoval mindenfele tanacsot szivesen fogadok ezzel kapcsolatban, hogy hogyan kellene elkezdeni es kivitelezni ezt az egesz dolgot. Nezegettem ezzel foglalkozo cegek ajanlatait, de 6-700000 forintert inkabb rakosgatom az ontozo fejet mindig odebb:(Koszi elore is!Udv:Balazs
Ma megajándékoztam a fűvet gyomstoppal. Kiváncsi leszek az eredményre. Sajnos az nincs feltüntetve a dobozán, hogy mennyi idő múlva látható a hatása és mennyi ideig tart. :( Ha esetleg van valakinek tapasztalata akkor kérem ossza meg.
Tudtommal a glialka, fozat, medalon nem módosított kétszikű gyomírtók, hanem totális gyomírtásra valók. Ha ezekkel normál - nem nagyon kis sugárban, lokálisan - permeteznék, simán írtanám a füvet is.
A kérdésem inkább a módszerre vonatkozott. De ha van rá szer ami tutira jó és nem írtja ki a füvet is akkor jöhet!
A rendkívül mélyre hatoló gyökerei gyakran több méteres mélységben felveszik a vizet és a föld feletti részek elpárologtatása következtében vízhiányt idéznek elő a kultúrnövények számára. A gyorsan képződő, hatalmas gyökértömeg gyorsan kiszárítja a felsőbb talajrétegeket is, és miközben elvonja a vizet, felhasználja a talaj tápanyagkészletét is. Az utóbbi esztendők szárazabbra forduló időjárása következtében kártételével fokozottabban kell számolnunk azokon a területeken is, ahol eddig még nem fordult elő.
Csillagpázsit elleni védekezés:
A csillagpázsit elleni védekezést a megelőzésre kell alapozni. Abban az esetben, amikor elterjedt, már nagyon nehéz a továbbterjedést megakadályozni.
A tarackbúza ellen javasolt szerek
Hétvégi nyaralók körül, zártkertekben, konyhakertekben a védekezés legjobb módja az egybefüggő pázsittelep kiásása, azt követően a gyökerek közül a talajmaradványok eltávolítása. Szántóföldeken a mechanikai védekezés a gyakori talajművelő eszköz (pl.: eke) használatával történhet. Vigyázni kell azonban, hogy a feldarabolt gyökérrészek újrahajtásának, ill. továbbterjedésének megakadályozása időben megtörténjen.
A vegyszeres védekezésre számos készítményt alkalmazhatunk. Amennyiben a gyomirtandó területen egyéb széles levelű, kétszikű gyomnövény is előfordul, célszerű a jól transzlokálódó herbicideket (pl.: glifozát hatóanyagú szerek) alkalmazni. Azokban az esetekben, amikor a megcélzott gyom a csillagpázsit, eredményesen kipermetezhetjük a speciális egyszikűirtó készítményeket is. A permetezés optimális időpontja a csillagpázsit virágzásának kezdete, ill. a vegetáció vége előtt, amikor a növény tápanyagfelhalmozása a gyökér felé irányul. Bármelyik időpontban történik is a permetezés, tökéletes eredmény nem várható, ezért a megismétlendő kezelésekre fel kell készülni.