Keresés

Részletes keresés

Sándor111 Creative Commons License 2014.12.12 0 0 232

Árban ez a kedvencem. Ahhoz képest, hogy gyakorlatilag alig tud valamit, majdnem félmillió forint. A vicc az, hogy eddig már volt 115 milliomos aki meg is vette. (Már ha mindenki egyet vett...) Éljen a hülyeség! Long live stupidity!

 

£1,054.99

 

http://www.ebay.co.uk/itm/112-LED-45W-Grow-Panel-Red-Blue-Hydroponic-Light-Board-/200622910544?pt=UK_Baby_Baby_Feeding_Bottle_Warmers_Coolers_LE&hash=item2eb60eac50

Sándor111 Creative Commons License 2014.12.11 0 0 231

Helyesbítek:

"A kereskedelemben kapható (azaz a neten AKÁRHOL – tehát felejtsük el a méregdrága magyar /és nem kínai, mivel 100%-ban ők a gyártók/ eladókat) LED lámpák 90%-át a növekedési szakaszra gyártották."

 

helyesen:

 

... a virágzási szakaszra gyártották.

Előzmény: Sándor111 (230)
Sándor111 Creative Commons License 2014.12.11 0 0 230

Néhány alapfogalom:

 

nm = itt nanométert értünk alatta a fény hullámhosszának jelölésére.

 

Szóval induljunk el valahonnan:

 

1.

Mekkora területet kell megvilágítani? Erre vonatkozóan szórnak az adatok, de ha napfény nélküli esetet veszünk alapul, akkor ez 0,5 négyzetméter esetén minimum 150W körüli érték.

(A lumen érték az embereknek van, a növényeknél a watt számít! /The lighting industry measures light intensity in lumens. Lumens represent how intense or bright a light source is to the human eye. For plant growth, intensity should be measured in watts (ie: 600W or 1000W lamp) or watts per square foot./) Ha ablakban van a növény, akkor persze kevesebb watt kell, de függ attól is, mennyire fényigényes a növény.

(High intensity lights also come with different shades. All combinations work OK but its best to use sodium bulbs in horizontal shades for flowering. Plan on giving 30 to 60 watts of light for each square foot of growing space.)

 

Ha innen indulunk, és E27-es égőkről beszélünk, akkor a 20W alatti teljesítményűek felejthetőek (hacsak nem sorjáznak egymás mellett a foglalatok).

 

Én inkább a 360 fokban megvilágító kukorica égőket (corn bulbs) preferálom, ui. a fényük nem lokalizálódik csak egy körterületre maguk alatt.

 

Vásárolni főként a gyártótól érdemes (ezt az ár mutatja, de ők maguk is mondják), mivel a magyar forgalmazók közel háromszor olyan drágán (vagy még sokkal drágábban) adják a még megmaradt régebbi típusokat. Mondjuk ehhez kell egy bankkártya vagy legalábbis egy Erste virtuális (bank)kártya. Ez utóbbi Visa kártyaként használható, nekem ilyen van.

 

2.

Milyen szakaszban van a növény? Vegetatív (növekedési) vagy generatív (virágzási) szakaszban? (Az akvarisztikában nem vagyok járatos, ezt eleve kihagyom.) A növekedési szakasz elején szinte 100%-ban kék fény kell, a vörös fény mennyisége ebben a szakaszban (az ábrán: early growing stage) elhanyagolható. Ahogy fejlődik, egyre nő a vörös fény aránya a növekedéshez szükséges fény mennyiségében. Ahogy átmegy a generatív (virágzási) szakaszba (az ábrán: Flowering and Fruit Stage), a szükséges vörös fény aránya meghaladja a kék fényét és tovább nő.

 

 

 

Vegetatív (növekedési) szakaszban vannak a palánták és a facsemeték. Ez utóbbiak növekedési szakasza több év. Szóval nekik több kék fény kell, mint vörös.

 

Itt van egy kis gond. A kereskedelemben kapható (azaz a neten AKÁRHOL – tehát felejtsük el a méregdrága magyar /és nem kínai, mivel 100%-ban ők a gyártók/ eladókat) LED lámpák 90%-át a növekedési szakaszra gyártották. Ez sima tény, csak meg kell nézni a kínálatot. Ha jól emlékszem, 300W teljesítmény körül kezdődnek azok a változatok, amelyek a tiszta kéket IS hajlandóak sugározni és baromi drágák. A tiszta kéket sugárzó 20W alatti lámpákat jobb felejteni, mivel a babajáték kategóriába tartoznak. Esetleg valamilyen kisebb méretű egy db bonsai esetén el tudom képzelni hogy van értelme használni őket. Talán.

 

3.

Kaphatók még CFL (Compact fluorescent lamp) kompakt fénycsövek is. Ezekből a 6500K-s (azaz Kelvines) változatok lennének alkalmasak a növekedési szakaszra, igen ám, de csak közel 40%-a hasznosul a fényáramuknak. Hát ez meg édeskevés. Nekem a nyáron csírázott faeper csemeték vannak az ablakban egy közel 80x30cm-es területen. Ezen van egy 20W és 32W-os CFL, amiből ugye csak 21W hasznos. Ha a területet negyed m2-nek veszem, akkor némi jóindulattal a fele fénymennyiséget kapják annak, amennyit kellene. Persze ehhez hozzájön egy kis külső fény is de még így is nyurgulnak mivel bár keletre néz az ablak, a szomszéd ház sokáig beárnyékol ahogy megy fel a nap.

 

Emiatt néztem kukorica LED-eket:

  

http://www.aliexpress.com/item/Wholesale-and-Retail-43W-28Red-15Blue-SMD-LED-Grow-Corn-Light-for-Flowers-and-Vegetable-E27/32223128193.html

 

Ezekből vettem egy 43 és egy 28W-osat. Azért kettőt, mivel két hosszúkaros lámpám van és így jobban szét tudom osztani a fényt. Most érkeznek szép lassan. Mivel a vegetatív fázisban a VÖRÖS:KÉK arány a teljes fázisra vetítve közel 1:1,5:

(The VG type offers a balance of 53.5% Blue to 31.7% Red light output (excess green light has been deducted) - a Blue:Red ratio of 5.3:3.2 - Ideal for the vegetative phase of growth.)

 

az alábbiak szerint próbáltam közelíteni a hasznosuló fénymennyiséget:

43W: 28Vörös lámpa 15kék

28W: 20Vörös lámpa 8kék

összesen:

71W: 48Vörös lámpa 23kék

 

A fentiek alapján a VÖRÖS:KÉK arány a teljes vegetatív fázisra vetítve közel 1:1,5 ideális esetben. Ez alapján 23kéknél 15 vörös égő fénye még jól hasznosul:

 

23kék + 15 vörös = 38 égő hasznos a 71-ből = 53%.

53%x71W = 37W hasznos a 71W-ból.

 

Persze ez feltételezi azt, hogy a vörös és a kék égők fényintenzitása azonos és az 1:1,5 VÖRÖS:KÉK arány csak egy átlagérték a teljes növekedési fázisra. Mivel az ablakon bejövő napfényben a kék domináns, ez az arány még több lehet az 53%-nál, úgy max. 70% ra saccolom, tehát kb. 50W hasznosul a 71W-ból. A CFL-eknél ez ugye csak 40% volt.

 

Arról nem is beszélve, hogy a ledek élettartalma 5-6 szorosa a fénycsöveknek, tetszés szerint ki-be kapcsolhatók (a CFL-eket ez rongálja) stb.

 

Árban ez a 71W kb. 20$ azaz kb. (bruttó) 5000Ft volt.

Ez az égő, amit belinkeltél 17 ezer ft bruttó és csak 15W:

http://tapegysegek.hu/spl/301011/LED-NOVENY-IZZO

 

Sokszorosan felejthető.

 

Röviden ennyit.

 

Üdv: Sándor

Előzmény: indiganos (229)
indiganos Creative Commons License 2014.12.10 0 0 229

Üdv florafilek,

Átolvastam az összes hozzászólást többször, próbáltam kigyűjteni a lényegét.
A fotoszintézis a fénytartomány egy jól meghatározható, és kis részét hasznosítja az általunk észlelt fénynek, így egy csomó lámpa teljes pénzkidobás.
A piros-kék fény arányáról teljesen ellentmondásosak a hozzászólások, még csak az sem derül ki, melyikből kell több.
Abba mindenki egyetértett, hogy a növekedési időszakban fontos a kék , és virágzási időszakban a vörös/piros. Növekedési időszakben kell a legtöbb fény, ekkor állítólag lehet 24 órán át is világítani,  de az is biztos, hogy vannak növények, amelyek kifejezetten igényelnek jó pár óra sötőtséget is.

kék=450-500nm, színhőmérséklet 7000K és 5000K
piros/vörös= 640-680 nm, színhőmérséklet 2000K és 2700K

Ezek az adatokat is a hozzászólások többségi elve alapján átlagoltam, nem valami eszement hiteles link alapján írom, de valószínűleg ez az, ami kell. Mondjuk felvilágosíthatna valaki mi az „nm” és a „K”, én klevinre és négyzetméterre gondoltam, de azt hiszem nem az :)

Ez fontosnak hangzik, de hogy igaz-e passz: „Mo.-n kapható vörös ledek 99%-a  620nm-es. EZ NEM ÉR SEMMIT A NÖVÉNYNEK!!!!”

Nézegetve a fénycsöveket, a vörös inkább tűnik kérdésnek, mint a kék . Ezeknek a fénycsöveknek ha jól látom jelentős része pl a kék fénytartományba esik. (más linkelte itt először) http://bolthely.hu/tungsram/lista/4b0afa90f3b3b_T5_Noveny_es_akvarium
Jól látom, hogy ezzel hejettesíthető a kék tartomány?

Az korábban linkelt lámpák többségéhez már nem él a link.

Én ezt találtam még egy érdekes jelenleg is aktuális ledes izzónak. http://www.greenspace2010.hu/index.php?route=product/product&path=244_479&product_id=1956

esetleg http://tapegysegek.hu/spl/301011/LED-NOVENY-IZZO

Jól látom? Kérlek, javítsatok!

Lacika71 Creative Commons License 2014.12.03 0 0 228

Egy kis olvasni való:

 

https://www.facebook.com/download/385800488263162/T5-CovRguard_HO_SellSheet.pdf

Gyula20 Creative Commons License 2014.12.03 0 0 227

Első közelítésben úgy tervezem , hogy építek  egy kék 30 db, piros 5 db és

2 db UV-led-es megvilágítást .

Az UV külön kapcsolható lesz.

Most van 15db. PAW-PAW banán  mag hideg hatás alatt . Kb. márciusban kerülnek elültetésre.

Ha kikelnek akkor szeretném a napot kicsit meghosszabbítani , mert a PAW  az első

időben igen lassan nő.

Talán még más növényekkel is kísérletezem , van egy kis üvegházunk.

A megvilágítás irányát tudom változtatni.

 

Előzmény: Lacika71 (225)
Gyula20 Creative Commons License 2014.12.03 0 0 226

A LED -ek felszerelését az alumínium lemezre  , úgy készítem , hogy a LED hátuljára

ráforrasztok egy 4-es süllyesztett fejű csavart , majd egyszerűen a kifurt és süllyesztett lyukba helyezem .

Másik oldalára jön a csavar, alátéttel.Pasztát szoktam a lyukba tenni.

Nem használok külön hűtőcsillagot, így sokkal egyszerűbb felszerelni.

Ezzel a megoldással az 1 és a 3W-os ledekket  szerelem.

Egyszer fogtam ki egy olyan sorozat 1 W-os LED-et, hogy nem lehetett forrasztani , azokat kénytelen voltam hűtőcsillaggal szerelni.

Általában csak 80 %-ra hajtom meg a ledeket ,pl. a 700 mA-es 3W-ost 550-max.

600 mA.

Mindenhez azonos kapcsoló üzemű tápegységet használok  , állitható

8,5 V-22 V között max. 2 A.

Minden LED kört külön bemérek , sajnos elég nagy a szórás.

Előzmény: Lacika71 (224)
Lacika71 Creative Commons License 2014.12.03 0 0 225

Ja és a Ft/W arány jobb,de a hűtésen elmegy a haszon és sokkal nehezebb egyenletesen elosztani a fényt,hogy a növények ne egy irányba görbüljenek...

Előzmény: Gyula20 (222)
Lacika71 Creative Commons License 2014.12.03 0 0 224

Ez így van,csak egyszerűen fel kell csavarozni egy alu lemezre,össze forrasztani és kész. Azért nem árt hővezető paszta alá és belefutottam olyan 3W-os ledekbe ami szarul volt leforrasztva és elfelejtették a hővezető pasztát is alákenni. Eléggé nagy volt a halálozási arány... Egy biztos: ahhoz,hogy hosszú életű legyen a led max 40-45 C°-os lehet,ha ennél melegebb hamar csökken a fényereje.

Előzmény: Gyula20 (222)
Lacika71 Creative Commons License 2014.12.03 0 0 223

A kép alapján ez egy komplett,félig dobozolt lámpa,táppal és hűtéssel. Azt,hogy milyen nem tudom... Viszont az árát nem találom.

Hmli:

http://www.tungsramwebshop.hu/kevertfenyu_lampa_160w_hmli_e27_813

Így hirtelen ezt találtam róla. A legegyszerűbb megoldások közé tartozik szerintem és most télen meleget is ad,ami fontos! Tudom,persze energiatakarékosság,de ha ugyan úgy villannyal fűtesz,csak nem a lámpával,semmi különbség. Sőt az infra sugarakat egy sima fűtőtest nem sugározza,csak,ha pirosan izzó fajta. Csináltam már egy pár fajta ledes lámpát és megy még mindig a kísérletezés. Azért az eredmények eléggé látványosak,főleg palánta korban! Nemsokára (egy pár nap) bővebben írok még a lámpákról,ma már nincs energiám... Persze beszélhetünk egy ilyen lámpa készítéséről,nemsokára vázolom a lehetőségeket.

Előzmény: Sándor111 (220)
Gyula20 Creative Commons License 2014.12.02 0 0 222

Tegnap éjjel rendeltem / EBAY/  piros 3W  LED 10 db. 660nm 118Ft/db.

                                                   kék   3W  LED  50db. 460 nm  60 Ft/db.

                                                   UV    3W LED    5 db. 400 nm. 140 Ft/db.

 

Elképzelhető , hogy nagyobb teljesítményű LED-nél olcsóbb lenne a W/ Ft arány.

azonban sokat kisérleteztem már világítás témában és a 3W-os az ,aminek a hűtését

még kényelmesen le tudom kezelni.

 

Üdvözlettel:Gyula

Előzmény: Lacika71 (216)
Sándor111 Creative Commons License 2014.12.01 0 0 221

"És persze külön a palántázó, a növekedést serkentő és a virágzást és termést elősegítő lámpákat csinálok a tervek szerint."

Nekem "növekedést serkentő" lámpa kellene, ami közel csak ilyen fényt bocsát ki. Ahogy nézem, ez nem 100% kék, max. 80% a kék aránya, legalább 20% vörös is kell. (Lsd. az előző chartján.)

 

Legjobb kivitelezés egy kompakt, azaz asztali lámpa foglalatába becsavarozható verzió lenne. Ilyet készítesz? Ha igen, lehet tőled vásárolni? Egy 20 és egy 30W-os kellene. Persze előtte megnézném képen.

 

Bocs, de túlságosan előreszaladtam az álmodozásban...

 

Előzmény: Lacika71 (216)
Sándor111 Creative Commons License 2014.12.01 0 0 220

Ehhez mit szólsz? Mi a bánat ez? Hogyan lesz ebből lámpa? Mert hát a chartok azok rendkívül imponálóak... Az oldalon levő pdf(link)-ből be is rakom ide őket:

http://www.success.com.my/main.php?section=product&page=product_detail&category_id=15&subcategory_id=217&product_id=207

 

 

 

P1 SPECTRUM: általános célra

P2 SPECTRUM: virágzáshoz

 

P3 SPECTRUM: a vegetatív fázishoz

P4 SPECTRUM: kis palántákhoz, "csírákhoz"

 

A fehér és a zöld fényt szépen "kikapcsolták", azaz szinte csak hasznosat sugároz.

MÁS:

A "hmli lámpa" egyébként micsoda?

Előzmény: Lacika71 (216)
Lacika71 Creative Commons License 2014.12.01 0 0 219

https://www.facebook.com/groups/388906717924181/

Érdemes ebbe a csoportba belépni.

Előzmény: Lacika71 (218)
Lacika71 Creative Commons License 2014.12.01 0 0 218

https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/10407857_10152828840663830_1404117830702368807_n.jpg?oh=f61ba2a887a886a9f6e99dbd94fbba32&oe=551680C3

Előzmény: Lacika71 (217)
Lacika71 Creative Commons License 2014.12.01 0 0 217

És még egy fontos:

Szint mindenki megfeledkezik a klorofil b ábra közepéről és széleiről! Pedig nagyon fontos! Sajnos nincs fényspektrométerem de sejtem,hogy ezek hiányoztak eddig. És érdekes módon a sokat szidott és lekicslően beállított hps-lámpák még mindig elverik a ledeseket,persze nem fogyasztásban. Viszont ez egy drága hobbi és,ha azt nézem,hogy ma is ettem nyár közepi epret,paradicsomot és friss chilit akkor megéri. Mert ilyet nem nagyon lehet kapni a boltban...

Előzmény: Lacika71 (216)
Lacika71 Creative Commons License 2014.12.01 0 0 216

Az nem teljesen igaz,hogy nem érnek semmit a 620nm-es piros ledek,igen is szükség van rá. Az más kérdés,hogy nehéz beszerezni és még cserébe drága is a 660nm-es mélyvörös led. Viszont a gyári lámpák gyengeségét és egyben átverését (a gyártói ígéretek...) ki lehet kerülni a házilag összerakott lámpákkal. Most folytatok kísérleteket,hogy olcsóbban és hatékonyabban lehessen gyártani. És persze külön a palántázó,a növekedést serkentő és a virágzás és termést elősegítő lámpákat csinálok a tervek szerint. Vannak a facebbok-on Amcsi kifejezetten ilyesmivel foglalkozó csoportok,rengeteget lehet tanulni...

Előzmény: Sándor111 (213)
Lacika71 Creative Commons License 2014.12.01 0 0 215

Pedig ez így van sajnos a szakirodalom legnagyobb része onnan való. De mivel a legnagyobb felhasználók,ezért ez természetes.

Kipróbáltam a hmli lámpát a növénykéimen:

Megőrültek tőle,úgy nőnek mint a gomba,egymást érik az új hajtások. Viszont a ledek nélkül,tehát csak magában nincs ez a meghökkentő növekedés. Biztos,hogy a kettő együtt hoz ilyen eredményt. Sajnos most nincs lux mérőm,tehát nincs adat a fényerőre. Minden esetre érdekes,hogy egy kicsit több mint 1 négyzetméteren durván 100-120W piros 50% 660nm-es és 2x100W 445 és 455 kékkel,plusz 2x10W 20000K fehérrel világítva még ilyen extra növekedést el lehet érni. Kicsit azért csalóka az eredmény,mert így van csak 26-29 C°. Gondolom ez is számít,minden esetre érdekes. Nemsokára lesznek fotók is.

Előzmény: Sándor111 (214)
Sándor111 Creative Commons License 2014.11.29 0 0 214

Szépen kijön az a 40% a 6500K-s fénycsőnél:

 

spectral graph of a typical cool white or 6500K CFL:

Forrás:

http://howtogrowmarijuana.com/full-spectrum-led-grow-lights/

Szépen el is magyarázzák:

Note that while somewhat full spectrum, it has four spikes, a bit too much yellow and green, and not enough red to keep our cannabis plants happy all the way through flower.

 

Azaz:

Megjegyzendő, hogy míg közel a teljes spektrumban sugározza a fényt, négy csúcsa van a görbének, kissé sok a sárga és a zöld, a vörösből viszont nincs elég hogy a kannabis növénykék a virágzás során jól érezzék magukat.

 

(Szomorú, hogy a legjobb irodalom pont ilyen forrásokban koncentrálódik.)

Sándor111 Creative Commons License 2014.11.28 0 0 213

Bekopizom ide oli64t hozzászólását egy másik fórumról, mivel a lényeget elég jól és röviden összefoglalja. Megpróbáltam vele felvenni a kapcsolatot, hogy megkérdezzem honnan vannak az információi, de nem válaszolt. Csak remélem, hogy valósak az infók. Mindenesetre a saját kutakodásaim is az ő értesüléseit támasztják alá, mint például ezek a chartok:

http://spectralworkbench.org/sets/show/7

 

 

Innen jön oli64t hozzászólása:

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=113093538&t=9007881

 

Sziasztok,

 

Néhány adat, hogy könnyebb legyen dönteni, hogy ki,  milyen világítást (színhőmérséklet) szeretne alkalmazni.

Mint ismeretes a fotoszintézis alapvetően a látható fény két hullámhossz tartományában történik:

400-500nm (kékes fény) ez alapvető növekedési szakaszban játszik szerepet

640-680nm (sötét vörös) ez a virágzás , termés, gyümölcs kialakításánál játszik szerepet

 

Néhány adat az alkalmazható fénycsövekről:

Daylight (6500K színhőmérséklet)

A kibocsátott fényspektrumból:

kb. 35% esik a 400-500nm hullámhossz tartományba

kb. 5% esik a 640-680nm hullámhossz tartományba

Tehát a fényáram mintegy 40% esik a növények által hasznos tartományba.

 

Coolwhite (4000K színhőmérséklet)

A kibocsátott fényspektrumból:

kb. 25% esik a 400-500nm hullámhossz tartományba

kb. 3% esik a 640-680nm hullámhossz tartományba

Tehát a fényáram mintegy 28% esik a növények által hasznos tartományba.

 

Warmwhite(2700K színhőmérséklet)

A kibocsátott fényspektrumból:

kb. 10% esik a 400-500nm hullámhossz tartományba

kb. 3% esik a 640-680nm hullámhossz tartományba

Tehát a fényáram mintegy 13% esik a növények által hasznos tartományba.

 

Ezeken kívül vannak 8000K--10000K színhőmérsékletű csövek ezeknél a hasznos tartomány már  elérheti a 45-50%-ot. (igaz ezek horror árban vannak időnként)

 

Csak érdekességképp felteszem a Warmwhite-nak (mivel erről mondtam a legrosszabbat) a spektrális eloszlását:

 

Még egy fontos infó:

Ha valaki saját maga szeretne összerakni LED-ből világítást akkor a legfontosabb, az  arra nagyon vigyázzon, hogy a Mo.-n kapható vörös ledek 99%-a  620nm-es.

EZ NEM ÉR SEMMIT A NÖVÉNYNEK!!!! (CSAK a 660 nm-es jó)

 

Összegezve:

Én jelenleg  4db  6500K kompaktot használok összesen 4400 lumen fényáram képességgel (4*23W). Ebből kb. 2000lm a hasznos a növényeknek. (a többi kukába megy). Kb. ezt a 2000lm fényáram képességet hozza az 50W Ledes UFO. Tehát ~50%-kkal hatékonyabban működik a LED-es megoldás.

Még egy nagy előnye van a LED-esnek, hogy a 8:1 arányt (vörös:kék) tudja hozni. Ez nálam 1:8 arány!!!!! :-(

Igaz a napfénynél, kb. 3:7 arány. De tényleg csodákra képes (virágzásra késztet ) a 8:1 arány.

 

Nagy előnye a jelenlegi kompaktjaimnak, hogy mindösszesen 3 eFt-be került!!!!

 

Üdv,

Oli

Sándor111 Creative Commons License 2014.11.24 0 0 212

Még annyit, hogy a vegetatív szakasz fáknál 6-16 év is lehet. Mert hát mint írtam éppen ezzel szórakozom...

Előzmény: Sándor111 (211)
Sándor111 Creative Commons License 2014.11.24 0 0 211

Nagyon jó rövid cikk azokról a lámpatípusokról, melyek egyesítik a vegetatív (növekedési) és a generatív (virágzási) szakaszban a növények fénykövetelményeit. Kicsit átírtam, azaz pár nem túl fontos részt kihagytam. Az előző linkben pedig éppen ezeket a lámpákat sorolják fel árakkal együtt magyar beszerzési forrásból. Egyik sem olcsó, mind nagy fogyasztású/teljesítményű.

 

HID lights (High Intensity Discharge = nagy fénykibocsájtású lámpák) most closely mimic sunlight, and they make excellent lights for using when growing plants hydroponically. HID stands for High Intensity Discharge, and it puts out a very bright full spectrum light. The light spectrum is important depending on what growth stage your plants are in. Young plants need blue light, whereas when you need your plants to flower and fruit they perform best under red and orange light. Providing both of these types of lights in one light bulb will provide your plants with everything they need in terms of light appropriate for any stage of plant growth.

These grow lights come in two different types. Metal halide HID lamps (MH = metal halide - fémhalogén lámpák) come in some varieties featuring blue light and some that offer more in the red/orange light spectrum. Metal halides are sometimes less expensive than other HID lights. High Pressure Sodium bulbs (HPS = high pressure sodium - nagynyomású nátriumgőz körték) put out a great light in the red, orange and yellow spectrum. They last twice as long as metal halide light bulbs, and emit a brighter light.

CFL bulbs (compact flourescent lamp = kompakt fénycső) contain warm and cool spectrums of light, and they are also a great option for lighting your plants that you are growing hydroponically (azaz talaj nélkül, tápfolyadékkal). They are typically less expensive than HID lights, but they also do not put out as much light as an HID lamp.

Plants do well when they are under light for the appropriate amount of time, usually 14 to 15 hours per day. You can put them on a timer so they come on and go off without you having to think about it. The light available to your plants is crucial to their ability to thrive and flourish, so don't skimp on light.

Sándor111 Creative Commons License 2014.11.24 0 0 210

 

 

http://babylon-grow.eu/hps-izzok-viragzashoz-agrolite-100w-hps-groflo-p-3123.html

 

Nagynyomású nátriumgőz izzó. Teljes színspektrumot tartalmaz, így növekedési és virágzási szakaszban is alkalmazható.

teljesítmény: 100W alkalmazás: növekedés és virágzás egyaránt élettartam: 15000 óra lm: 12.000

Az oldalon ez a legkisebb teljesítményű izzó.

 

Vannak még kompakt fénycsövek és MH (metal halide - fémhalogén) izzók is náluk. Ezek utóbbiak színképére a kék szín hangsúlya jellemző, ezért a növekedési szakaszhoz ajánlottak. Mind egyébként brutális teljesítményű és az árak is magasak.

Sándor111 Creative Commons License 2014.11.22 0 0 209

"Ha viszont abból indulsz ki, hogy a megadott K érték (szinte mindig) a tartomány maximuma, akkor lehet, hogy tényleg 2000K az alja és valóban szuper. De mint mondtam, még mindig csak a csereszabatos Osramról beszélünk és az egész nem több mint feltételezés."

 

Ehhez még annyit, hogy ha viszont palántázáshoz használod, ahol a kék tartomány kell, akkor meg pont nem neked megfelelő.

Előzmény: Sándor111 (205)
Sándor111 Creative Commons License 2014.11.22 0 0 208

Alapvetően csak "palántázok" azaz nemrég kicsírázott eperfákat világítok meg pluszban  ablakban kompakt fénycsővel. De mint mondtam azért mentem bele abba a kérdésbe, mekkora a színhőmérséklet tartomány és ennek függvényében mennyire megfelelő az alkalmazott mesterséges fényforrás, mivel érdekelt, hogy is van ez és untam, hogy ha az eladót erről kérdezem, akkor olyan szinten fogalma sincs róla, hogy az már bosszantó. Nem mintha az ő hibája lenne.

Előzmény: Lacika71 (206)
Sándor111 Creative Commons License 2014.11.22 0 0 207

Még egy kevertfényű lámpa 4200K-val és (számomra) brutális fényerővel. Ismét csak feltételezés, hogy ez a tartomány maximuma, és a minimum jó messze esik tőle - ezért nagyon jó.

http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&pid=489369

Előzmény: Sándor111 (205)
Lacika71 Creative Commons License 2014.11.22 0 0 206

Értem,de mit akarsz vele palántázni vagy a már meglévő növényeket átteleltetni?

Mert,ha csak kiegészítő kell,akkor megteszi egy egyszerű fehér led is,az Angol ablakkertészeknél is jól bevált gyakorlat. Egy növény 50W fehér led.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=50w+led%2Bdriver&_sacat=0

Innen tudsz is választani,8-10 nap alatt általában ideér,ha tudsz kérjél tracking numbert-t és a posta honlapján élőben követheted az útvonalát. És ehhez még kell egy pc processzor hűtő ami ventillátoros és egy adapter. Ha gondod van keress nyugodtan,ha kell segítek összeszerelni.

Előzmény: Sándor111 (204)
Sándor111 Creative Commons License 2014.11.22 0 0 205

A másik szempont a "kényelem". Egy kompakt fénycsövet ugye csak be kell csavarni és kész is a dolog. Nekem emellett hosszúkaros lámpáim vannak, így a már becsavart kompaktot tetszőleges helyre és magasságba tudom pozicionálni -  no persze korlátok között.

 

További szempont a fogyasztás. Ehhez a kisebb fogyasztású kompaktok (50W alatt) ideális megoldásnak tűnnek, ha már majdnem egész nap égetem őket.

 

A kevertfényű lámpához annyit, hogy nem egészen értem az optimizmusod okát. Most tekintsünk el attól, hogy a fogyasztása miatt eleve kívül esik azon a spektrumon, ami engem érdekel. Nyilván vannak emberek akiknek ez nem szempont, vagy más szempontok alapján hoznak döntést.

 

Nem adnak meg K értéket! Akkor színhőmérséklet milyen tartományra vonatkozhat? Ha a csereszabatosként feltüntetett Osrammal vetem össze és az annál megadott 3600K-ből indulok ki, akkor még mindig nem tudom, hogy mi a Kelvin tartomány.

http://www.rieste.at/lichtshop/Osram-Mischlichtlampe-HWL-160W-225V-E27

 

Ha viszont abból indulsz ki, hogy a megadott K érték (szinte mindig) a tartomány maximuma, akkor lehet, hogy tényleg 2000K az alja és valóban szuper. De mint mondtam, még mindig csak a csereszabatos Osramról beszélünk és az egész nem több mint feltételezés.

 

 

Előzmény: Lacika71 (201)
Sándor111 Creative Commons License 2014.11.22 0 0 204

Köszönöm a választ!

 

Az ebay-en valóban jobbnak tűnik a kínálat, de a komolyabb készülékek árai igen magasak. Nekem, mint írtam, csak kiegészítésképpen kell a természetes fényhez a mesterséges.

Előzmény: Lacika71 (199)
Lacika71 Creative Commons License 2014.11.22 0 0 203

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!