Keresés

Részletes keresés

y3k Creative Commons License 2010.08.29 0 0 2484

Igen ha a videkartyahoz mellekelt util csuszkaihoz hozzanyultak, vagy bekavar valami szineket allitgato program. Ezek hianyaban nem lehet elteres elvileg.

Előzmény: Ca-non (2483)
Ca-non Creative Commons License 2010.08.29 0 0 2483
Sziasztok!
Lehet különbség a monitor képében ha különböző videokártyáról DVI-kimeneten használom?
zorko Creative Commons License 2010.08.29 0 0 2482
Na, úgy látom használt Eizo lesz ez végül.... :-)

Találtam Flexscan L 767-et 30e-ért.
Szinte pont azokat tudja, amiket felsoroltam... :)
zorko Creative Commons License 2010.08.29 0 0 2481
"WB: ha a szinek laposak es halottak, szerintem az azert van, mert gyakran azok is."
Ezt nem egészen értem, hogy hogy érted... Úgy hogy azok voltak a valóságban is, vagy hogy laposak és halottak a fotón? És ha laposak és halottak a valóságban, akkor azért-e, mert valami lapos halott színű dolgot fotóztunk, vagy azért, mert ugyan normális színű dolgot fotóztunk, de lapos, halott színű (= színt adó) fényben?

Én ez utóbbira gondolok, hogy a világítás vágja agyon a színvilágot. Egyre inkább az az érzésem, hogy ilyen esetben a felvételi szűrőzés lehetne egy megoldás.... Persze nem tudom, annyiféle kompakt fénycső van, mindenféle sávos színképpel, hogy ezt szűrőparkkal talán még a gyártók sem bírják....
Előzmény: y3k (2479)
zorko Creative Commons License 2010.08.29 0 0 2480
Nanáhogy perszehogy, sőt még sőtebb..... (Jól elbeszélgetünk a semmiről... :-))

Nodevissza a topictémához. Gondolkoztam egyfajta (fontossági) sorrenden, ami a fotófeldolgozáshoz való alkalmassághoz kellhet.

- a betekintés szögétől ne függjön a kép világossága (laptopok képernyője (láttam ilyet asztali LCD-ben is) felülről nézve világosabb, alulról nézve sötétebb, így középről nézve a képernyő alja világosabb a teteje sötétebb.
- jelenítse meg a teljes árnyalatterjedelmet, legyen látható a fehérben és a feketében is a részlet, ha van bennük. (Az előbbi képernyőknél hajolgatni kell, lefelé ha a fehéreket akarom látni, és felfelé ha a feketéket.)
- legyen (nagyjából :) helyes a színvisszaadása, ne kelljen a menyasszonyt szándékosan lilásra csinálni, hogy a papírkép (vagy más jó monitoron nézve) helyes legyen.... :)
- számomra a nagy kontraszt és a "gyönyörű" feketék nem olyan fontosak, ez inkább az esztétikai élményt javítja, de konkrétan a feldolgozásban - ha a monitort egyfajta mérőműszerként használom - nélkülözhető. (A feketék látszhatnak nálam sötétszürkének is, ha rámegyek az egérrel és látom, hogy 3%, akkor tudom, hogy fekete... A másik véglet rosszabb, amikor a monitoron fekete, és az ember "túlhúzza" mert nem látszottak eléggé a részletek, és aztán a papírkép feketéi jönnek fel emiatt a sötétszürkébe.)

Ha ilyen butított igényekkel keres az ember, vajon talál valamit Eizo és 50-60-80-100e alatt? (Használtan...?)
Előzmény: y3k (2479)
y3k Creative Commons License 2010.08.25 0 0 2479

Perszehogy kuzdottek vele, mintahogy a nyomdatechnikaban is, s mivel korlatosak a lehetosegek, igyekeztek minel szerencsesebb, az altalad fontosabb szineknek titulalat halmazon jobb eredmenyt elerni.

WB: ha a szinek laposak es halottak, szerintem az azert van, mert gyakran azok is.

Utomunkaval nyilvan lehet eletet lehelni belejuk, de az nagyon nem az en hobbim.

Előzmény: zorko (2478)
zorko Creative Commons License 2010.08.25 0 0 2478
"Egy megjelenito szintere nem ugy all ossze..."
Hát, ha jól emlékszem (már most a topic szerint csak monitorra szűkítve :) valahol a színes TV technológia kezdetén rendes kutatás folyt a fluoreszkáló fényporok területén, hogy minél jobb színvisszaadást sikerüljön mgvalósítani. Ha csak implicit módon is, de hát azért ebben benne volt az, hogy "egy palettáról összeválogatták, hogy mit szeretnének megjeleníteni", és dolgoztak rajta, hogy az ehhez szükséges alapszíneket megvalósítsák a fényporokkal.

"WB: kijelolsz egy referencia szurket, aztan megy utana a tobbi"
De hiszen épp erre gondoltam, amikor mondtam, hogy a bőrhöz meg a ruhához állítom a színeket, a virág meg lesz, amilyen lesz. (Még a szürkelapot is említettem...)
Szóval itt visszatérhetünk a paradox érzésemhez, hiszen a megfelelő WB kattintás akár egy fekete-fehér monitoron is elvégezhető lenne.... :-))

"vegyes szinhomersekletu vilagitasnal nyilvan csak az egyikhez allithatsz hozza"
Nem arra gondolok, amikor különböző irányokból jönnek a különböző fények, hanem arra, amikor az eredő spektrummal van "baj". Végeredményben valahogy a színek jó része elvész. Fakó, lapos, vacak lesz a színvilág. (Szürkelappal, helyes WB-vel is.)
Ezt meg még nemigen tudom, hogyan lehet "feljavítani".
Előzmény: y3k (2477)
y3k Creative Commons License 2010.08.25 0 0 2477

Egy megjelenito szintere nem ugy all ossze, hogy egy palettarol kivalogatjak, hogy mit szeretnenek megjeleniteni, s mi az ami nem kell, hanem egy adott eszkoz ill. technologia kepes valamire es passz, lehet reszelgetni, kiserletezni, de vannak korlatok kemenyen.

WB: kijelolsz egy referencia szurket, aztan megy utana a tobbi, vegyes szinhomersekletu vilagitasnal nyilvan csak az egyikhez allithatsz hozza, de mivel az agyunk meglehtosen rugalmasan all a dolog, legtobbszor nem is a "papiron" helyes latszik termeszetesnek.

Előzmény: zorko (2476)
zorko Creative Commons License 2010.08.24 0 0 2476
Na, ezzel aztán kint vagyok a vízből... :-)

Meg lehetne azt fogalmazni valahogy konkrétan, hogy amit leírtam az miért sántít?
(Ésszerű, logikus gondolatmenet helyett miért csak kedves (nyilván naiv, hozzánemértő) elgondolás?)

(A "színek beállítása" nálam leginkább fehéregyensúly állítást jelent. Ha rendes fényben készültek a képek akkor semmi gond. Ha mindenféle izzólámpás, (kompakt) fénycsöves, sárga katedrálüveges, stb. katyvaszban, akkor jön a szenvedés, hogy valami elfogadható beállítást találjak. De ilyenkor inkább az a gond, hogy nincsenek rendes színek, a színhőmérséklet és zöld-lila csúszka nem elég ahhoz, hogy minden jól nézzen ki (Lightroom). Gondolom ilyenkor lehetne a szaturációval, az RGB összetevőkre külön-külön görbékkel, meg még mittudoménmivel kavarni, de az (nekem egyelőre) túl sok paraméter... Őszintén szólva, az ilyen katyvasz esetben sose volt még az az érzésem, hogy bár jobb monitorom lenne... :-)
Előzmény: y3k (2473)
mandula7 Creative Commons License 2010.08.24 0 0 2475
Köszi a válaszokat!:) Kimenet az van a laptopon, és a videókártyával se lesz gond.
Sanya_67 Creative Commons License 2010.08.24 0 0 2474
Használt nem garis Eizo 2431-nek mi a reális használt ára, ha egyébként tökéletes és 10000 alatt van még...???
y3k Creative Commons License 2010.08.23 0 0 2473

Nem, ez inkabb kedves elgondolas:)

De sok terulet letezik, meg maskeppen is latunk, en mar attol boldog lennek, ha az srgb-t valamivel meghalado szinter hasznalata altalanossa valnek.

Előzmény: zorko (2471)
zorko Creative Commons License 2010.08.23 0 0 2472
Én még nem láttam olyan laptopot, amin ne lett volna monitor kimenet.
(Persze ettől még lehet, hogy van... :-)

A laptop akármekkora monitort "elbír", legfeljebb nem tudod a monitor teljes felbontását kihasználni, ha a laptop videokártyája nem tudja a kellően nagy felbontást.
Előzmény: mandula7 (2469)
zorko Creative Commons License 2010.08.23 0 0 2471
Tudom, hogy nem a látásunknál bővebb színterekről beszéltek. (Én sem...)
Egy régi fotós könyben láttam ábrát (az Agfacolor színes film színvisszaadását bemutatandó), amelyen a természetben található színeket is fetüntették, Meglepően kicsi területet foglaltak el a teljes patkóból...
Így már érthetőbb, hogy mire gondolok?

-------------------------
Az a paradox érzésem, hogy tulajdonképpen jól használható lenne már egy olyan monitor is, ami azokat a színeket képes helyesen visszaadni, amik fontosak, amikre érzékeny a szemünk. A többi meg megy oda, ahova.... :-) Tehát ha mondjuk jó a menyasszony bőrszíne, meg a ruhája is rendben van, akkor jó lesz a virág is a kezében, akármilyen színű. Legfeljebb a monitoron nem olyan színű lesz, mint lennie kéne, de hát erre mondhatnám, hogy na és, kit érdekel.... :-) Végül is nem a virághoz, hanem a bőrhöz meg a ruhához (netán szürkelaphoz) állítom be a színeket.

Vagy ez teljesen hülyeség?
Előzmény: y3k (2468)
y3k Creative Commons License 2010.08.23 0 0 2470
Kothetel, remelhetoleg van rajta valami digitalis kimenet.
Előzmény: mandula7 (2469)
mandula7 Creative Commons License 2010.08.23 0 0 2469
Sziasztok!
Lehet, hogy hülye a kérdés, de egy laptopra köthetek mondjuk egy 22"-os Eizo-t vagy sokkot kapna a gép tőle? Mitől függ, hogy milyen monitort bír el a gép?
y3k Creative Commons License 2010.08.23 0 0 2468
Kicsit akkor olvasgassad meg a belinkelteket, nem a latasunknal bovebb szinterekrol beszelunk...
Előzmény: zorko (2467)
zorko Creative Commons License 2010.08.23 0 0 2467
Lenne egy felvetésem/kérdésem...

Megy itt az eszmecsere az ilyen-olyan, minél nagyobb gamutról, miközben a természetben előforduló színek ezt gyakorlatilag nemigen töltik ki. A természetes színek között nemigen fordulnak elő tiszta színek, többnyire feketével vagy fehérrel "szennyezettek".
Egy bőrszín vagy a fű zöldje, ég kékje tulajdonképpen egy szűkebb gamutba is belefér, és akkor emiatt nem kellene drágább monitor...

Vagy akkor hogy van ez? :)
fotowerk Creative Commons License 2010.08.18 0 0 2466
Ugyanott van egy termékválasztó - product finder.
Benyomod: photography, kiadja melyeket ajánlja.
A 2333-at nem.

http://www.eizo.com/global/iblick/productfinder/#s=s;4=3;h=1

A 2233 a legolcsóbb lehetőség.
Előzmény: Jeg129 (2464)
zorko Creative Commons License 2010.08.18 0 0 2465
Az én színérzékelésem sajna nem a legjobb...
Színben nem is nagyon látok eltérést, hanem viszont inkább kontrasztban, részletgazdagságban. A második képen kicsit "simítottnak" tűnnek a részletek, az arc esetében olyan mintha retusálva lenne, a mandzsettáján folyamatosabb a tónusátmenet...
Most akkor hogy van ez? Mit kéne tulképp látni? Illetve a színkezelés ilyen lokális kontraszt-szerű változást is okozhat...??
Előzmény: PanaDoll (2461)
Jeg129 Creative Commons License 2010.08.18 0 0 2464
nagyon nem értek hozzá, ne kövezzetek meg. vele mi van? panel type: VA,az mi?
jó lenne-e nékem ez fotós dolgokhoz?árban nekem ez már eléggé plafon volna.

http://www.eizo.com/global/iblick/spec/?id=EV2333W
EOS-Bandi Creative Commons License 2010.08.13 0 0 2463
arnyekxxx Creative Commons License 2010.08.13 0 0 2462
Szvsz 2 külön laborban kinyomtatva ugyanazt a képet sokkal nagyobb lesz a különbség a végeredményben mint ami ezek között van. Ha sokezer forintos kalibrálással ennyit lehet kihozni akkor szerintem sima önbecsapás a különbséget érdeminek tartani a pénzkidobás megideológizálására. Persze egy professzionális 100% színhűséget igényló munkánál vagy egy orvosi diagnosztikai monitornál ahol számit milyen tónusa van a furcsa foltnak a gyomorfalon ott van értelme, de egy hétköznapi emberek inkább e-penisznövelés.

Előzmény: PanaDoll (2452)
PanaDoll Creative Commons License 2010.08.13 0 0 2461
Nem mindenkinek egyformán fejlett a színérzékelése... de kb. ilyen különbség adódhat a monitor és egy közepes/gyenge labor között.
Előzmény: Törölt nick (2457)
anonym2k Creative Commons License 2010.08.13 0 0 2458

Az baj.

Határozott különbség van, szerintem.

Pedig én csak egy ócska 21"-es CRT-n nézem.

Vagy monitort vagy szemet kell cserélned.

Előzmény: Törölt nick (2457)
Sanya_67 Creative Commons License 2010.08.13 0 0 2455
Szerintetek 27" monitor nem túl nagy fotók buzerálásához??  Egy használt Dell 2709 lehet velem szembe fog jönni kérdés elkapjam-e.  Ami tetszik, hogy a felbontás 1920x1200.
fotowerk Creative Commons License 2010.08.12 0 0 2454
Ez a szemre dolog egy veszedelmes irány, a szem rendkívül alkalmazkodó, ezért kell egy támpont. (kalibrálás).

Abszolut jószándékból írom, hidd el nem megy normálisan másképp. Ez költséges és nem mindig látványos. Az apró különbségekért is drágán meg kell fizetni sajna.

Egyébként meg mostmár mindened adott, a monitor meg mellette szép fehér dobozban az EyeOne, a pénz meg nem boldogít. Nagyon. Na jó nem mindig.
Előzmény: Törölt nick (2451)
antaland Creative Commons License 2010.08.12 0 0 2453
Olcsó monitor kalibrálót vennék. :) A viccet félretéve korábban már kérdeztem, hogy volna-e valaki, aki Pesten kölcsönadna ilyesmit. (Ahogy akkor írtam mondjuk 2 sör nagyságrendre gondoltam, persze kauciót adok, és el ismegyek érte.) Ha valakinek volna, akkor legyen szíves a publikus email címemen jelezze! Előre is köszi! Korábban már kalibráltattam a monitort, de nem tűnik igazán jónak az eredmény.
PanaDoll Creative Commons License 2010.08.12 0 0 2452
De én azt szerettem volna el érni , hogy amit el viszek a nyomdába , és nagy falra akasztós képet készíttetek belőle , az úgy nézzen ki , amilyennek én ki dolgoztam !

Ha neked helyesen beállított rendszered van, akkor a vagy a nyomda a hibás, vagy kommunikációs zavar van köztetek és ezért nem azt csinálják, amit szeretnél.

Softproofhoz kérj profilt. Ha azt sem tudják mi az, akkor hagyd őket a fenébe és keress mást. Utána próbáld ki PS-ben...

Itt egy minta, hogy kb. mit kellene látnod: link
Bal oldalt softproof off, jobb oldalt on. (Direkt egy nem túl jó labor profilját használtam, így nagyobb a különbség.)

Evvel ellentétben , én azt tapasztaltam , hogy a régi TN-paneles monitorom képe , jobban hasonlít a nyomtatott képhez , mint ez , amelyiknek szebb képe van :(

Nem a nyomathoz kell állítani a monitort... ez egy nagyon rossz irány.
Előzmény: Törölt nick (2450)
Mercutio_ Creative Commons License 2010.08.12 0 0 2449

OFF

Már bocs, de lentebb olyanok akik értenek is hozzá leírták, hogy vélhetően a laborban nem megfelelő módon nyomtatták az általad lementett képeket, illetve nem ártana megnézned, hogy a megfelelő színtér és egyéb PS beállításokkal mentetted-e el a képeket amiket a nyomdába vittél.

 

Fogadd el, hogy a kalibrált monitor sRGB képével közel azonosat kell(ene) látnod a nyomtatott képen is, ha nem azt látod, akkor vagy a nyomda, vagy te rontottál el valamit.

 

Az pedig, hogy szemre közel azonosnak látod a monitor képét a kalibrálatlan állapothoz még nem jelent semmit. Van adatod a kalibrálás előtti és utáni állapot mért értékeiről is?

ON

Előzmény: Törölt nick (2447)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!