Keresés

Részletes keresés

ZsuR Creative Commons License 2019.10.23 0 0 20686

Igen, oregecske, a viharok letortek mar par agat.  Nincs rola "egesz alakos" kep - nagyon korbenottek a tobbiek... a kep jobb oldalan latni valamennyit...

Előzmény: zytasu (20681)
sza_attila Creative Commons License 2019.10.23 0 0 20685

Nos a fotók nem éppen puritán kerteket ábrázolnak :P :) Szép az elgondolás, meg kell valósítani. Mondjuk nekem is 2 évbe telt az ötlettől a megvalósításig.

A kövek lávakövek, vagyis andezit. Itt, Szlovákiában termelik ki, szóval könnyen elérhető. A támfalak hasított andezit lapokból épültek, a felületek pedig vegyes andezit murva. A majdani kiülő pedig andezit lapok beton felületre ragasztva. A rések ki lesznek öntve híg betonnal, amibe apró, rostált andezit murvát szórok. Így teljesen egységes lesz a felület, a murva sokfélesége pedig teljesen élethűvé teszi az ember által kreált természetet.

A patakba vízinövények kerültek, a távolabbi részeken teljesen átlagos a növényzet. A legnaposabb, szárazabb részeken pedig fűszerkert alakul. Igazán szép jövő májustól lesz :)

A patak egy föld alatti tartályban végződik, amelynek térfogata 2 köbméter. Ebből szívja ki egy tószivattyú a vizet és nyomja fel a földbe elásott csövön a patak elejéig, ahol egy kis vízeséssel kezdődik. Maga a patak kb. 6-10cm mély, 15-25 cm széles. Nagyobb lapokkal, kövekkel még kanyargóssá tettem, irányítottam, minél izgalmasabb legyen az útja.

Előzmény: zytasu (20680)
zytasu Creative Commons License 2019.10.23 0 0 20684

1-2 szííín, nagyon uralják a kertet - lehet, hogy nem sokáig gyönyörködhetünk bennük...

perzsafa tüze, közelebb bordó-piros-citrom csikokkal mindig megállit , hátul a gránátalma sárgállik

eden ujra virágzik, de fent vagy 3m magasban :D

elfe még havasan, jegesen is virágzott, most is hozza a szép citromos csokrait.

gránátalma még mindig hoz pár virágot

gyertyán talán a nagy szárazság miatt dobta el a csucsnál a leveleit, ilyet még nem tett.. remélem, nem lesz semmi baja... annyira szép fa 

                                         a változó szineivel, sürü levélzetével.  

louis odier ilyen sokáig még nem virágzott, kiváncsi leszek, meddig birja.. szép, erőteljes virágok..

kis csendélet :D.... a sylvestris az idén hatalmasat nőtt, a vezérága kb. 1m-t..  hmmm... mekkora is lesz?

 

mindenkinek jó kertelést, még gyorsan, amit lehet a hidegek előtt.. legyen szépséges napotok!

                  

zytasu Creative Commons License 2019.10.23 0 0 20683

 

köszi Nóra! lehet, hogy ezt tőled kaptam, anno :D  szeretem,  nagyon kedves, csak a hatalmas zöldjével is diszit.. 

majd megprobálok szert tenni akkor később virágzóra is..

 

még van egy pici, tavasszal virágzó,  ő is nagyon aranyos.. de ő nem nagyon szapora... pedig szivesen venném a nagyobb csoportját :D

Előzmény: CBNora (20671)
zytasu Creative Commons License 2019.10.23 0 0 20682

Akkor csak megprobálom ujból a pinkeket is.. hátha... ujból...  egyik legkedvesebb növényem... nem hiába dicsérte annyira ágicza... :D

Előzmény: Astilbe (20672)
zytasu Creative Commons License 2019.10.23 0 0 20681

sima fenyő a neve magyarul :D, még nem is hallottam, olvastam róla, hogy ilyen is van... 

akkor már jó "koros" lehet...

nagyon szép, tudsz róla mutatni egész képet?

Előzmény: ZsuR (20673)
zytasu Creative Commons License 2019.10.23 0 0 20680

 

huha! meg jaj, de meseszép! Attila, nagyon klassz, milyen gyönyörű lesz majd a növényekkel körülvéve! igazi kis béke-sziget, kert!

én is valami hasonlóban - persze, sokkal egyszerűbb, puritánabb kivitelben - tervezem..

valami ilyesmit szeretnék, legalábbis hangulatában:

aztán mi és hogy fog sikerülni ????? :))

 

mennyi követ használtál fel és milyen kövek? milyen növények lesznek körülötte? hogy indul és hogy végződik a patakocska?

milyen mély az egész?

kérlek mondj  hozzá valami jó infót, kérlek.. köszönöm :D

Előzmény: sza_attila (20674)
krnemarika Creative Commons License 2019.10.20 0 0 20679

Nagyon jól néz ki! Gratulálok!

Előzmény: sza_attila (20674)
ZsuR Creative Commons License 2019.10.20 0 0 20678

Ugyes, hogy most csinalod.... tavasszal mar "elo" lesz a patak es a to kornyeke!

Előzmény: sza_attila (20677)
sza_attila Creative Commons License 2019.10.20 0 0 20677

Köszönöm a dicsérő szavakat :)

Van még egy drónfelvételem a létra tetejéről... :) Innen látszik az egész koncepciója.

ZsuR Creative Commons License 2019.10.19 0 0 20676

Csodalatos!!!  

Előzmény: sza_attila (20674)
Astilbe Creative Commons License 2019.10.19 0 0 20675

Óriási munka volt, ezt csak a hozzád hasonló szakember tudja megcsinálni. Jövőre már biztosan nagyon szép lesz a telepített növényzettel.

Igazán irigylésre méltó, gratulálok.

Előzmény: sza_attila (20674)
sza_attila Creative Commons License 2019.10.19 0 0 20674

Halihó, sz_attila vagyok, de úgy látszik, volt itt nagy karbantartás, aztán nem tudtam visszajelentkezni, mert se az a mail cím, se a jelszó nincsen már meg rég...

Nos, elkészült (majdnem) a patakos kertrészlet. Tettem már fel fotókat, de hosszú idő telt el a kezdetek óta. Ugye a cipész saját cipője esete forog fenn itt is :) Néhány fényképpel felelevenítem a készületeket, majd ma fotóztam a (majdnem) végső állapotot.

Kezdetek, tereprendezés, augusztus 8-tól:

A betonozott kör a majdani kiülő-kávézó-pihenőhely...

Augusztus 18, elásom a nyomócsövet. Ezen megy fel a víz a földalatti tartályból a csobogóba, ahol kezdődik a patak. Tó nem lesz, nincsen rá hely, ezt helyettesíti a tartály.

Augusztus 26, elkezdődött a támfalak építése. A csobogó a legmagasabb pont, teraszokat és lejtőket kialakítva követi a talajszint a patakot az alsó részbe, ahol végül "elveszik" majd a tartályban a víz.

Augusztus 29. Itt már kezdődnek az érdekes dolgok... Kialakult a terep, kis tavacska a kis vízesés előtt, elkezdődött a fóliázás, sőt volt már egy nyomáspróba is a szivattyúval.

Szeptember 3. Készen van a patak felső részének a fóliázása. Kipróbáltam vízzel a lejtést, kis tavacskát. Lefektettem a villanyvezetéket a lámpához.

Szeptember 29. Hosszú idő telt el. Készült a tartály, sok volt a munka a vállalkozásban. Kiültetésre kerültek a nagyobb növények, és felülről lefelé haladva folyt az andezit murva terítése. Fatörzsek a patakba, sziklák, egyéb "dekor" :) Csak hogy valósághű legyen, lesz is, majd kiderül.

Jah és mindenki segít, csak hogy ne haladjak olyan gyorsan...

Szeptember 30. Nagy nap, lekerült a tartály a földbe és elindult a patak. Ettől a naptól számítjuk a patak folyását.

Október 19. Elkészült a patak és az egész kertrészlet. Persze, egy kert sosincs készen, ez sem, de most egy olyan állapot jött létre, amivel elégedettek vagyunk. Nagy munkát csináltunk meg, kis területen hoztunk létre egy hegyi patakot. A csobogása fantasztikus, nem tudunk vele betelni. 

ZsuR Creative Commons License 2019.10.19 0 0 20673

https://conifersociety.org/conifers/pinus-strobus/?gclid=Cj0KCQjw6KrtBRDLARIsAKzvQIFepfkUeHsgjg2YBe6eoM7HA4HyM55Kbd1gdXbGGSkpRD6JEFDPyEYaAk1iEALw_wcB

 

Azt hiszem ez az - nem en ultettem, mar volt mikor megvettuk a hazat.  Nem igazan nagy - es mar vagy 30 eve nem lattam jelentosen novekedni.

Előzmény: zytasu (20670)
Astilbe Creative Commons License 2019.10.19 0 0 20672

Nekem is ilyen van, és a sötét rózsaszínűvel együtt megállíthatatlanul terjed. A fehér viszont szép kompakt bokor.

 

Előzmény: zytasu (20668)
CBNora Creative Commons License 2019.10.19 0 0 20671

Ilyen az enyém is. Kb. 2 m magasra megnő, és júliusban kezd virágozni. Nagy területet benőtt, van, ahol egész nap kap napot, ott is rég elvirágzott.

Előzmény: zytasu (20668)
zytasu Creative Commons License 2019.10.19 0 0 20670

 

3. képen himalájai selyem látható, Zsur? hatalmas lehet :D

 

nálam meg locsolni kell, számottevő csapadék már régen volt.. - de inkább locsolok :D, annyira finom ez az indián nyár.

Előzmény: ZsuR (20666)
zytasu Creative Commons License 2019.10.19 0 0 20669

 

:)) szivesen

értem, nagyon ügyes... sztem itt nálad gyönyörű keretet ad az ágyásnak.

nálam ez nem játszhat, csak esetleg a ház körül, mert a zsinór csak 20 m-re engedi a szegélyvágót és pont itt van téglaszegély , azért lesz hely, ahol kiprobálhatom.

Jelölnöm kell, hogy meddig mehet a kaszás :D . Képtelen vagyok magam csinálni, már pár fűnyirót kivégeztem, aztán feladtam, igy marad a havi 1x-i fűkasza.

 

Tényleg különleges és nagyon szép, ezt a fajtát még nem is láttam. A csikos volt hasonló, ott a szirmok közepén volt 1-2 kis vékony pinkes-pirosas csík és csak kb. 50 cm magasra nőtt (nálam :D ).

Előzmény: Astilbe (20665)
zytasu Creative Commons License 2019.10.19 0 0 20668

köszi

 

köszi

az enyém is ilyen v. ilyesmi.. gyönyörű, hatalmas kőr, de már vagy 2 hónapja elvirágzott.

ill. még több, ez a kép jul.16.-án készült, ez volt az első virága az idén.

 

  Leginkább csak a d.u. nap éri... no, majd probálok máshova is ültetni belőle, kiváncsi leszek, ott hogy müködik :D

Előzmény: lychnis (20664)
zytasu Creative Commons License 2019.10.19 0 0 20667
ZsuR Creative Commons License 2019.10.18 0 0 20666

Ma nagyon szep reggel volt - jol esett a par esos es szelviharos nap utan... a fak elindultak... 

Astilbe Creative Commons License 2019.10.18 0 0 20665

:) Köszönöm.

Az ágyások szélét tavasszal körbevágom, aztán csak a szegélyvágóval és néha kapával tartom tisztán. Nekem jobban tetszik, ha nem látszik az ágyás széle, de a gyepben élő gazfélék nagyon gyorsan utat találnak, ha nem ezt teszem.

Lehet, hogy a Gaurám csak nekem különleges, de hatalmas és érdekes színű. Egy nagy fehérem van még, a színes levelű bordók nálam is eltűntek egy év után.

 

Előzmény: zytasu (20662)
lychnis Creative Commons License 2019.10.17 0 0 20664
Előzmény: zytasu (20663)
zytasu Creative Commons License 2019.10.17 0 0 20663

 lychnis,

elfelejtettem megkérdezni:

még mindig nyilik a szellőrózsád? hogy csinálod?  milyen fekvésben van?

nálam már rég levirágzott.. talán túl védett helyen van az enyém?

Előzmény: lychnis (20659)
zytasu Creative Commons License 2019.10.17 0 0 20662

hallanod kellett volna a lapozgatásnál az OH, AH - jaimat! :D :D

köszönöm szépen, meseszép az egész..  az évelő virágaid nagyon pompázatosak. Büszke lehetsz a kertedre.. gondolom örömmel sétálod körbe. :D főleg most a gyors szine-váltásoknál.

 

Nagyon szépen komponáltad  őket, nagyon ügyes vagy..  az utak mellett, az ágyások szélét megkapálod v. hogy marad ilyen "rendezett"???? nálam a széleken nő a legtöbb gaz, akár tégla, akár szegély, akár semmi van ott... és elég sokat szenvedek velük. Ott nő a legtöbb harangláb, borzaskata is :D

 

Én is most tervezem - ismét - az őszirózsák beszerzését - valahogy kikoptak sorban - pedig volt jó pár és szerettem is..

Gaura is volt több féle, de kifagytak.. volt 2 féle pink, egyik majdnem piros-bibor,  1 csikos is, tavasszal semmi nem volt belőlük.

Azért még lehet, hogy ujból megprobálom, már nagyobbak a fák, bokrok, talán védettebb helyen lennének.  Ez a fehér, kicsi pinkkel nagyon hűséges, ugy látszik, szeret itt.  Milyen a különlegesed? :D hadd irigykedjek! :D

 

Sajnos a verbéna, csak kis vékony kórók, a végén 1-1 pici gömb, kb. 2 évig kihajtottak, változás semmi, majd eltünt teljesen, - pedig nagyon reménykedtem, hogy szeret majd nálam. A kúpvirág detto.

Megjártam a muhlbergiaval is, a pink fűvel, semmire nem ment, majd elpárolgott. A többi meg tobzódik.

 

A rózsák - hála Istennek - sorban hozzák a kis bimbókat - majdnem ugy örülök ilyenkor nekik, mint tavasszal. :D  Sarkantyúka, nem fagyott le, és az októberke is mesés most.

Málnát 1-2 naponta még szüretelem, 2-3 maroknyi csemege... még fügét is találtam, jó lenne, ha még beérne a többi is. :D

 

További sok szép szint, sokáig ilyen időt - és persze sok örömet bennük mindannyiunknak.

 

Előzmény: Astilbe (20661)
Astilbe Creative Commons License 2019.10.16 0 0 20661

A Gaura nekem is nagy kedvencem, sikerült egy egészen különlegeset beszereznem. A másik virág, ami szépen lazítja az ágyásokat, a Verbena bonariensis, Nórától kaptam a magokat és örömömre elszaporodott.

Mindkettőtök (Lychnis a másik:) őszi kertje nagyon szép. Az idén nem panaszkodhatunk a látványra. Nálam most  voltak a legszebbek az Asterek.

Örömmel mutatok képeket:

Előzmény: zytasu (20660)
zytasu Creative Commons License 2019.10.16 0 0 20660

 

köszönöm a dicséretet, igazán jól esik a több éves bukdácsolás után.

 

nagyon örülök, hogy feltetted az orgiádat  :D .. neked is nagyon szépek a növényeid, külön "irigylem" a büdöske sorodat. Nálam alig, alig maradt meg, bár az idén a 6 tő egész szépen birta-birja, de nem nagyon nőtt nagyra. Volt olyan év, hogy teljesen eltüntek, pedig rengeteget vetettem.. (kobak-vakarás)

A többi növénykéd is nagyon szép, csodás szinekkel, no és fantasztikusan rendezett.  :D

 

Ugy látszik, mindenhol vannak cirmi-celebkék, akiknek feltétlenül ott kell lenni a képeken :D :D

 

nálam is agyagos a föld, a rézsű még löszös-agyagos, ami omlik is, ha nem vigyázok..   ugy látom, hogy itt is segit a takarásos módszer, bár jól be kell locsolni, hogy ott is maradjon.

A gaurát az idén szétszedtem és nagyon szépen megmaradt, jövőre még több lesz :D  Annyira klasszul lazitja a látványt, gyönyörű a rózsákkal és rengeteg rovart vonz.

Az egyik tő - hogy miért? -  2m magasságot is meghaladja..  de nem annyira terebélyes, mint a többi.. kiváncsi vagyok, hogy ilyen marad-e.

itt látszik a különbség:  bal oldalon kissé hátrébb..

 

Ilyenkor a díszfüvek is tobzódnak, pár képecske:

 

mindenkinek további jó kertelést és gyönyörködést a szinek, formák játékában..

Előzmény: lychnis (20659)
lychnis Creative Commons License 2019.10.15 0 0 20659

Astilbe képeit én is mindig csodálom,nagyon szép a kertje. Neked is szép dúd virágaid vannak,a gaura tényleg extra:-)

A rézsű macerás lehet,nekem sík a kert,de még így is nehéz néha a művelés,mert agyagos.

A színorgia itt is elkezdődött

Előzmény: zytasu (20658)
zytasu Creative Commons License 2019.10.15 0 0 20658

 

 

 

Bizony, mindig sokáig csodáltam 1-1 képedet, hogy én mit tudnék hasonlóan megvalósitani, vagy milyen "isteni szikra" gyúl ki a fejemben a te elrendezésed láttán. Látod, micsoda titkos rajongód volt/van  :D

A vizes projekt egyenlőre csak álom... a 3 gumit szeretném még az idén leásni, ne diszelegjenek ott..  ha sikerül, akkor tavasszal már biztosan lesz belőlük tavacska..

A patakhoz a fólia a garázsban várja sorsát,  azt még le is tudom teriteni.. nagy kövek is ott vannak a helyszinen.....  növényeket is ugy ültettem, hogy szépen takarják majd a partot, de a többi már nagy falat nekem... oda felhordani vödrönként az apróbb, kisebb-nagyobb köveket, nehéz ügy.. talicskát még üresen sem tudom feltolni...

aztán meg a viz felvitele is pénz- és erő függvénye..

A sorrend már megvan a fejemben és várom a kedvező szeleket.. Ha sikerül, azt hiszem, örömmel hátradőlhetek a nyugágyban :D

 

Tudod, mikor  megállni  sem tudsz  egyenesen a rézsűn és ugy csinálni bármit is :D :D, ott mentek tönkre a gumicsizmáim és papucsaim... szóval nem nagy élvezet ott kertelni..

de azért évente 2-3x csak nekidurálom magam.

Sajnos, még a szépitési fázisba nem nagyon jutottam el.. a felhasznált edényeket, diszeket szeretném egységesen tufával vagy ytonggal alakitani, de mindig volt fontosabb meló. Pedig igazán az ilyesmit szeretem csinálni.  Igy csak odarakom "ideiglenesen" a felujitandó vödröket, edényeket, csöveket a "helyükre", hogy ne omoljon a föld a lépcsőre, vagy egyéb okok miatt.., vagy ne felejtsem el, hova is pakoltam :D :D   igy még kissé nagyon szedett-vedett, de az  alapgondolat jól működik - inkább a növényekben gyönyörködöm :D :D.  No és persze, 70 évesen már nem megy ugy semmi, mint 20-30 évvel ezelőtt :D :D

 

Igen, igen, a kisasszonynak és 2 testvérének (vöröske és fekete-zsemle foltos) mindig ott kell lenni a közelemben, a lábam alatt, a fotózásnál sem maradhatnak ki. :D 

 

Most nem raksz fel képeket - és a többi idejáró is nagyon eltünt  - az őszi szinorgiáidból? pedig olyan jó nézegetni .......

 

én azért felrakok pár napi kedvencet, hátha tetszik:

  a les quatres megbolondult, rengeteg ilyen csokrot hoz most, és a legtöbb a rézsűn fekszik..

 

 szépen szinesedik a szárnyas kecskerágó az idén  kedvenc gaura kitartóan gyönyörű

 

himalájai selyemfenyő vetkőzik   isaac perreire meglepetés virága, szép, nagy és finom illatos

kinai mammutfenyőke sárgul már  itt a bordó berberis kezd pirosodni

ezt a részt nagyon szeretem ilyenkor.. lilaakác és a juniperus sárgája, kecskerágó és cserszömörce borvöröse, labdarózsa mindenféléje,

                                         minden napi változásaikat nem tudom megunni

 

 

Előzmény: Astilbe (20657)
Astilbe Creative Commons License 2019.10.14 0 0 20657

Örülök, ha úgy látod, hogy lehet ötletet kapni a kertemből, jól esik.

 

Nem lehet könnyű kertészkedni ilyen terepviszonyok mellett, bár bevallom, hogy mindig domboldalakra vágytam (meg vízre). Kíváncsian várom a vizes terveid eredményét.

Látszik, hogy használsz sokféle anyagot, nagyon szépek, hatalmasak a növények.

Hasonlóságot is felfedeztem a képeken: a cica, Pötyikém pontosan ugyanott hordja foltjait.

 

Előzmény: zytasu (20656)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!