Keresés

Részletes keresés

Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2002.10.29 0 0 11821
Errare humanum est, in errore persesare stulum est. :-)
Előzmény: BZoltan (11820)
BZoltan Creative Commons License 2002.10.29 0 0 11820
Jep... koszonom neked is.

Hat a fene egye meg, hogy ilyen fontos dologban ekkorat tudok tevedni :(

z

Előzmény: Cirfandlia (11819)
Cirfandlia Creative Commons License 2002.10.29 0 0 11819
itt a bortv.: http://www.jurix.hu/cgi-bin/jrxs?h=1,1997,121&m=1
(ez remélem a hatályos)

Tokaji aszú: az a 3-6 puttonyos, a tokajhegyaljai borvidék zárt területén termett, a Botrytis cinerea hatására nemesen rothadt, tőkén aszúsodott és, szüretkor külön szedett szőlőbogyónak tésztaszerűvé feldolgozott anyagára öntött meghatározott termőhelyről származó musttal vagy azonos évjáratú borral áztatott szeszes erjedése útján nyert tokaji borkülönlegesség, mely a puttonyszámtól függően meghatározott mennyiségű cukormentes extraktot, valamint cukrot tartalmaz, és amelyet a forgalomba hozatal előtt legalább három évig, ebből legalább két évig fahordóban érlelnek.

Előzmény: BZoltan (11817)
fehér ló fia Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11818
Voltatok már Takler új pincéjében? Hatalmas, és most állítólag Vesztergombi mégnagyobbat épített.

[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]

BZoltan Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11817
te shiraz :)

ferfiasan bevallom, hogy tevedtem.

En ugy tudtam, hogy elfogadott dolog, hogy oborban aztatjak az aszuszemekt. Mentsegemul szoljon, hogy egy 1996-ban tett Mad-on tett pincelatogatas soran meg ezt az inormaciot kaptam a borasztol. Amit azkkor sem ertettem, hogy ha egyszer az avinalas tiltott dolog marmajd 100 eve, akkor ez hogyan van.

Mindenestre akkor most mi van? A bortorveny szbalyozza ezt konkretan.

De azt is ugy tudom, hogy a szorpozes egy szintig engedelyezett dolog.

Ami engem illet en inkabb a tavalyi fajtaazonos suritmennyel cukroznam a mustot, ha mar olyan alacsony mustfokkal ver meg a sors, hogy tul keves a termeszetes forrashoz.

De akkor ez is tilos?

Igy estere egeszen osszezavarodtam. Tudsz egy linket dobni, hogy a neten hol talahatok ezek a szabalyozasok?

mindenesetre koszi a fejtagitast :)

z

Előzmény: shiraz (11816)
shiraz Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11816
nem, abszolút nem!
Az aszúra nem lehetne ráírni az évjáratot, ha az aszúszem és az alapmust, alapbor, erjedő alapbor különböző évjáratból származna! az átkosban persze lehetett óborral is felönteni az aszúszemeket mára ez nem engedélyezett. (más persze a törvény és más egyes termelőknél a gyakorlat, én ezt elismerem, de először is még az irmagját is ki kellene irtani ennek a gyakorlatnak, másodszor ha megtudják a világban hát lőttek az évjárat feltüntetésének az aszúk cimkéin.)
a legjobb birtokoknál a kísérletek az elmúlt években arról szóltak hogy alapmust, erjedő vagy kierjedt bor, szó sem lehet más évjáratú alapborról.
ezeket a félreértéseket tisztázni kell, külnöben Tokajnak vége mint a botnak. ja és a szarborkészítőket és hamisítókat én nagyon komolyan bümntetném végre. de ehhez előbba borvidéken belül kéne dűlőre jutniuk egymás között.
sajna még itt tartunk, pedig már rég nem erről kéne szólnia a történetnek.
üdv
Előzmény: BZoltan (11815)
BZoltan Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11815
shiraz,

felreertesz, tisztaban vagyok azzal, hogy a Tokaji Aszu mar 91 ota nem alkoholozahato. En a portoval nem is e miatt hozom parhuzamba, hanem amennyire a Portoi boroknak egyes kategaoriajaban koztudott dolog az evjaratok keverese es szerintem mar ez is boven eleg lenne a kulon kategorabanvalo emlegetesere addig a Tokaji Aszunal mintha elfelejtenenk, hogy bizony masszivan tobb szuret szolojebol keszul az aszubor. Legalabb ket szuret, de a szorpozes ugyancsak elfogadott dolog.

Ezek miert nem elegendoek ahhoz, hogy kulonkategora legyen?

jelzem, szerintem van kulonkategoriaja az aszu boroknak, de ez inkabb a gyakorlatban valosul meg, a terminus technikus es az elmelet szintjen meg mindig az "aszús szőlőből természetes úton készült bor" rovid definocio az ismert ami korantsem fedi a teljes valosagot.

Vagy nem igy van?

z

Előzmény: shiraz (11814)
shiraz Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11814
jaj Zoli ezt ne! a portói és a Tokaji Aszú (természetes úton készítve, bortörvény rszerint) nem egy kategória!!!
91-ig az volt azóta nem! akkor megtiltották alkohol hozzáadását. persze aszútermelője válogatja a betartását. be meg senki sem tartatja.
a portói fortified wine, az aszú botrytised wine (aszús szőlőből természetes úton készült bor)kategória!
persze trükköket az utóbbi kat-ban is alkalmaznak a világon (fordíytott ozmózis, kryokoncentráció, visszamustozás stb.) van ahol még engedélyezik is.
de ez csak mellékvágány.
lényeg hogy ne soroljuk a két dolgot egy kategóriába. magunk között se, de az EU-ban még véletlenül se.
üdv
Előzmény: BZoltan (11812)
shiraz Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11813
privát hiszti ide vagy oda, azér az aszút becsüljük! persze arról lehet vitázni hogy inkább szőlészeti vagy borászati bravúr. az utóbbi túlzásba vitele abszolút nem jó. ha az aszú körül a borászatban bravúrkodunk, az már felsejteti az alkoholos meg glicerines kannák képét. már bennem legalábbis.
szőlészetről annyit: múlt hét pénteken tzérdig sárban végigjártam egy-két helyet ahol még kinn van a szőlő, hát az nem mindennapi kockázat ami ott be van vállalva.
üdv
Előzmény: BZoltan (11806)
BZoltan Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11812
"a tokaji készítésében párlat nem játszik szerepet, tehát definíció szerint bor"

Szerintem szolo gyumolcsot aztatni egy borba az azert egy erdekes dolog. Van annyira termeszetes, mit tobb evjarat osszekeverese. Tehat szerintem annyira bor a Tokaji Aszu mint amennyire a Portoi.

Bar a Tokaji Aszu minden bizonnyal kimeriti a bor hivatalos definiciojat, de en azt udvozolnem, ha a bor kategprian belul a Tokaji Aszu teljesen kulon neven futna. Szoval mar a nomenclaturaban is ki lenne hangsulyozva, hogy itt nem egy szimpla edesborrol van szo.

Egyebkent a gyakorlatban kulon asztalon van emlegeteve es kezelve az ilyen nem natur bor es ez nagyon jo dolog.

"barriktabletta használata pl. elfogadható?"

:) azert a barrik tablettat ne ugy kepzeld el mint a Calcium Sandoz tablettat ami pezseg egyideig aztan alaposan elkeverve nem is latszik. Szoval a barrique-csipszet azt csak beleaztatjak a borba, gyakorlatilag ugyanazt az aromat adva ezzel hozza ming a hordo. Viszont megteveszto lehet a fogyasztonak.

A bortorveny biztos, hogy nem tiltja, az mas kerdes, hogy komoly bornal ilyet alkalmazni nem illo.

z

Előzmény: knight bandit (11810)
shiraz Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11811
ez nem így van csak erősített bornak kell hívni. (fortified wine) más kategória. de bor
Előzmény: knight bandit (11810)
knight bandit Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11810
ízlés dolgában egyetértünk, definíciókban kevésbbé

a portóival ellentétben a tokaji készítésében párlat nem játszik szerepet, tehát definíció szerint bor

a másik témához:
a cukornak a musthoz történő korlátozott mennyiségű hozzáadásától a bor még bor marad, ez alapvetően minőségi ügy
ettől lényegileg különböző ügy párlatnak nem is beszélve az alkoholnak a hozzáadásáról, ami végeredményét tekintve szerintem valami máshoz vezet amit bornak hívni véletlenül sem szabad

mi a helyzet akkor egyébként az ízesítéssel, a barriktabletta használata pl. elfogadható?

kb

Előzmény: BZoltan (11806)
BZoltan Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11809
Na ja,

ha szar a bor akkor minek issza, ha meg jo akkor meg minek ilyen gyorsan?

Sehogyan sem ertheto... nem lehetne ugy csinalni, hogy versenyen belul megmerik ki bir tobb vizet meginni egy huzasra. aztan versenyen kivul mindenki elmegy a mellekhelysegre es szerncsesebbek alul a szerencsetlenebbek felul uritenek.
Utanna, barati vacsora es borozas

amugy a verseny gyozteset fel kell berelni es vele elpusztittatni a magyar tablettas allomanyt :)

z

Előzmény: Cirfandlia (11808)
Cirfandlia Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11808
gondoltam, hogy a cikkben említett férfiú teljesítménye számotokra nem mérvadó! :)
Azért 11 dl-t húzóra inni nem megvetendő, bár én mindíg is elítéltem a mértéktelen borivást.
Előzmény: kifli (11807)
kifli Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11807
képzelem akkor hányszor mászott volna át zuzmó a kerítésen, gyszerre hajtotta volna le a 2-3 liter bort:-))

így se volt semmi az éjféli stoppos tökön:-D

Előzmény: shiraz (11797)
BZoltan Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11806
"Hat ez a baj, hogy ugy emlegetik csak hogy portoi."

Hmmm, nezd, egy atlag mezei parasztnak (mint mondjuk en) az is egy eletet kivan, hogy a hagyomanyos borokat megismerje es a hagyomanyos boraszatban muveltnek mondathassek..

es akkor elvarnak a miszter atlagpolgartol, hogy Vintage Port, L.B.V., Colheita, Blended Port, Ruby, Tawny szvakkal beszeljen es meg ertse is, hogy mit jelnetnek :)

En a portoit nem is tartom bornak, de a tokaji aszukat sem, ez az en privat hisztim :)

Ha valaki azt mondja, hogy "16 eves Tokaji aszu", akkor en megvonom a vallam es azt mondom, hogy na es, biztos jo draga vooot meg biztos jo edes, meg finom. Nagymamam szeretne.
Szoval az nem kunszt, de egy 8 eves Mosel Kabinet az igen, az elott megemelem a kalapom. Vagy egy 10 eves meg mindog friss Tokaji Harslevelu az plane.

Ahogy a Portoiban nem plane a 40 eves, ugyanugy isteniteni valo boraszti bravur egy bordeauxi mestertol, hogy 20 evig eltarthato 20 evig 90+ pontos vorosbort heggeszt.

z

Előzmény: erica77 (11804)
fehér ló fia Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11805
Az érdekes, mert ez egy barik bor, édesben meg az ugye eléggé ritka...
Előzmény: zuzmo (11803)
erica77 Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11804
Egyebirant 23 eves bort inni mindenkeppen izgalmas dolog. De gondolj bele, hogy a Portoiakat sem ugy emlegetik, hogy 100+ eves bor, hanem Portoi, mivel az masik mufaj.
***********
Hat ez a baj, hogy ugy emlegetik csak hogy portoi. Pedig portoi es portoi kozott is mekkora kulonbsegek vannak!!!!!

Előzmény: BZoltan (11802)
zuzmo Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11803
igen
Előzmény: fehér ló fia (11801)
BZoltan Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11802
A cukor sajnos az cukor. Meg ha borparlatot adtak hozza az is borparlat.
Ha alkoholztak is az megegy kulon eset.

Mind a harom modszer elfogadott dolog volt.
Minden bizonnyal kellemes izo boritalt fogyasztottal, semmi ketseg nem fer hozza, hogy egy erdekes elmenyben volt reszed, de valoszinuleg nem erdemes es nem is szabad osszevetni a mai sztenderdek alapjan hosszu elettartamura tervezett borokkal. Manapsag sokkal szigorubb felteteleknek kell megfelelni mint 79-ben es manapsag sokkal tobb vegyi mocsokkal van tele a fold amik csokkentik az eltarthatosagot mint 79-ben.

Egyebirant 23 eves bort inni mindenkeppen izgalmas dolog. De gondolj bele, hogy a Portoiakat sem ugy emlegetik, hogy 100+ eves bor, hanem Portoi, mivel az masik mufaj.

z

Előzmény: knight bandit (11799)
fehér ló fia Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11801
???

Az egy csont száraz bor, és kimagasló minőség!!
Biztos egyről beszélünk?

Előzmény: zuzmo (11793)
zuzmo Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11800
:) nem lett volna más az eredmény! :)
Előzmény: shiraz (11797)
knight bandit Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11799
Annyiban nem, hogy tudomásom szerint jellemzően minden évjárathoz valamennyi cukrot kellett hozzáadniuk. Úgyhogy kétségkívül magasabb cukor/alkohol tartalmú borokról van szó.
De az évjárathoz és beltartalomhoz kétség sem fér.
Mégegyszer hangsúlyozom hogy hobbi borászok által készített borról és nem pincészetről van szó akik a cukor hozzáadáson kívül semmi különleges eljárást nem alkalmaztak.
Előzmény: BZoltan (11782)
Törölt nick Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11798
Na oda biztos nem bumlizom ki, eseteleg vennél nekem is 2-3 üveggel ha ebben a 600 körüli árban van?

csite, ok csörgök.

Előzmény: erica77 (11789)
shiraz Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11797
de nem egyszerre hajtottad le...
Előzmény: zuzmo (11794)
csite Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11796
:)

akkor megyünk? megmutatjuk nekik?

Előzmény: zuzmo (11794)
csite Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11795
kérdés, milyen bort kellett innia?
de nem tartom elérhetetlen csúcsnak :))
Előzmény: Cirfandlia (11792)
zuzmo Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11794
hmmm, ez azért nem olyan lehetetlen ... :)
szombaton 2-3 l meg volt... :)
Előzmény: Cirfandlia (11792)
zuzmo Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11793
nekem spec nem volt túl nagy véleményem róla...
jó sok cukor, semmi más
Előzmény: fehér ló fia (11791)
Cirfandlia Creative Commons License 2002.10.28 0 0 11792
Nem írtam le az egész szöveget; szép hosszú litánia van a hátcimkén, egy pici nyomdai hibával: "pincézet" (mondtam, h. kukacos voltam; de rögtön szemet szúrt)

más: megnéztem Pesten (Présház) és Pécsett is többféle szűretlen Malatinszky bort nincs rajta a sur lie, viszont egy pecsét "Unfiltered". Persze nem vonom kétségbe a látottakat, de ezeken nem volt.

mégmás: URAIM, ki jelentkezik?

Bordoktor kerestetik

A borivás horvátországi bajnoka, Drazen Beli serényen készül címe megvédésére a Szent Mártonkor esedékes újborszentelőn. A rekordivással a Bor Doktora cím is jár, melyet Belinek eddig nyolcszor sikerült megszereznie. Az elmúlt tíz év alatt Beli csak várta, hogy rekordját valaki megdöntse, mivel azonban ez senkinek sem sikerült, megunta a várakozást, és Szent Mártonkor ismét ringbe száll a varazsdini Turist szállóban.

A borivás bajnokai közé Beli 1984-ben iratkozott be, amikor az azóta is rekordnak számító teljesítményével négy liter bort ivott meg, s az ivászatot csak a borral kapcsolatos kérdésekre adandó válaszok idejére szakította meg. A pontatlan válaszokat egy pohár kiürítésével „büntették”. Végül, hogy a Bor Doktora címet elérje, 11 deciliter bort hajtott le egyszerre. A címet így elnyerte, de nem maradt lábon, barátai szállították haza a verseny színhelyéről. Azóta 47 országból 121 borivó szerezte meg az egyedülálló címet enyhébb feltételek mellett, és egy sem szárnyalta túl Beli teljesítményét.

A versenyt és a rituálét 1693-ban Baltazár Patacic gróf alapította Varazsd melleti kastélyában; a gróf maga is nagy borkedvelő volt. A szertartás latin nyelven folyt, és a versenyzők egy pint (kb. 2,75 liter!) egyszerre való kiivásával szerezték meg a Bor Doktora titulust, melyet mindmáig egy díszes könyvbe vezetnek be.


Előzmény: fehér ló fia (11786)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!