Keresés

Részletes keresés

Jani301 Creative Commons License 2024.01.04 0 0 50443

Simán tokmányba fogva ,biztosított a metsző törése ,tapasztalataim szerint .

Nem olyan befogási módra van tervezve .

De egy fél üveg kókusz likőr után már semmi sem biztos :)  Csak remélem nem bánom meg holnap hogy írtam   :)

Előzmény: Jani301 (50442)
Jani301 Creative Commons License 2024.01.04 0 0 50442

Rendben ,ami a képen van az egy általános használatra való szerintem .

Lehetnek egyedi megoldások ,a munkához igazítva ,kitalálva .

Metszőt hogyan fogsz tokmányba ? Az még érdekes lehet .

Előzmény: Sunny65 (50441)
Sunny65 Creative Commons License 2024.01.04 0 0 50441

De láttam azt a verziót is, hogy a szegnyeregbe volt egy tokmány es abba fogta a metszőt es menetfúrót. Sőt olyat is, hogy a metsző a főorsó tokmányában volt es egy viszonylag hosszú anyag pedig a szegnyeregbe fogva...Természetesen a szegnyereg minden esetben nem volt leszorítva, szépen csúszott az ágyon.

Előzmény: Jani301 (50439)
Sunny65 Creative Commons License 2024.01.04 0 0 50440

Köszi a fotókat. Persze, hogy regen ki van találva, egy malomban őrlünk. 😀

Előzmény: Jani301 (50439)
Jani301 Creative Commons License 2024.01.04 0 0 50439

 

Nem akarnék beleszólni ,de ez már rég ki van találva ....

Elő kellett vennem egy régi vinyót ,és meglettek régi képek , még csak nem is én csináltam ,készen vettem ,nem mai készítésű lehet .

Előzmény: Sunny65 (50438)
Sunny65 Creative Commons License 2024.01.04 0 0 50438

Vagy esetleg egy olyan tokmányt ami pl  az esetemben az mk4-s szegnyeregbe tehető és ebbe fogni a metszőt, fúrót?

Előzmény: Sunny65 (50436)
mlas45 Creative Commons License 2024.01.04 0 0 50437

Mindjárt rákeresek kösz

Előzmény: szabad paraszt (50435)
Sunny65 Creative Commons License 2024.01.04 0 0 50436

Menetmetsző és menetfúró befogót csinálnék ami szegnyeregbe tehető. Eddig a kézi metszőt, fúrót használtam csúccsal megtámasztva.

Látni a neten többféle kivitelt pl. kisebb szerszámhoz recézett kézzel tarthatót, ha gond van elengeded...És olyat is amit fordulás ellen csavarok biztosítanak. 

Tudom itt a fórumon is csináltak fórumtársak ilyen befogókat, mik a tapasztalatok

Nagyobb meneteknél, mondjuk 1/2", netán 3/4" körüli méreteknél már simán telibe nemigen működhet a dolog. Nekem mk4 es a szegnyereg.

szabad paraszt Creative Commons License 2024.01.04 0 0 50435

Szerintem az a Battleship New Jersey volt. Bocs, hogy linket nem dobok,de mobilrol vagyok…

Előzmény: mlas45 (50398)
Laci-59 Creative Commons License 2024.01.03 -1 1 50434

Felőlem 27 is lehet,de félre a tréfát......

 

Hálás vagyok,mert picivel többet tudhatok,hálás vagyok mert segitettetek, egy szó ........köszönöm.

Előzmény: Pijepapa (50433)
Pijepapa Creative Commons License 2024.01.03 -1 3 50433

"Vagyis 2 + 25 = 2.25."

 

Nem 27?

 

Előzmény: Laci-59 (50431)
Garashan Creative Commons License 2024.01.03 0 1 50432

Igen, erre gondoltunk.

Csak eredetileg fordulatokról volt szó, ahol azt írtad, hogy kettőt és egy negyedet fordul a tengely. Az pedig matematikailag összeadva 2,25.

Azaz 2+¼=8/4+¼=(8+1)/4=9/4=2,25

Előzmény: Laci-59 (50431)
Laci-59 Creative Commons License 2024.01.03 -1 0 50431

15 : 60 = 0.25. Vagyis 2 + 25 = 2.25.

Ha jól számolok,ugye erre gondoltatok.......?

Előzmény: Garashan (50430)
Garashan Creative Commons License 2024.01.03 0 0 50430

2+1/4=2+0,25=2,25

Előzmény: Laci-59 (50429)
Laci-59 Creative Commons License 2024.01.03 -2 0 50429

Köszönöm a válaszod. Én szemem előtt is az óra számlap adatai jártak,de nem tudtam velük mit kezdeni.......

Ahogy leirtad,igy világos.......

 

Pijepapa számitását nem értem.

Hogy jön ki a 2 és egynegyed adatból 2,25?

A többit értem,hogy a kettőt osztom........

Előzmény: Garashan (50428)
Garashan Creative Commons License 2024.01.03 0 0 50428

Ha abszolut nincs semmi, akkor én keresnék egy jó minőségű fotót egy óra számlapról. Azt ha kinyomtatja és felragasztja, akkor tud vele mérni. Csak egy mutatót kell kreálnia és a kiinduló helyzetben be kell állítani a mutatót a nullához.

Az ő példája alapján:

-nyeles tengely 2 fordulat és 15 perc

-kimenő fordulat 1 fordulat és 45 perc

A kicsit okosabb számológépeken lehet műveleteket végezni szögekkel is. Így a következő osztásra ugyan azt kell kapnia, mint neked 1°45'/2°15'=0,778. Ha esetleg 0°46'40" az eredmény, akkor át kell váltani a kijelzett értéket tizedestört alakba.

A pirossal bekarikázott gombot kell keresni a számológépen.

Ha nincs, akkor pedig el kell végezni manuálisan az "órák és a percek" összeadását "órákra".

Előzmény: Pijepapa (50427)
Pijepapa Creative Commons License 2024.01.02 0 0 50427

Vegyük az utolsó számolásokat:

Nyeles tengely fordul 2 és 1/4 -et. Ez=2,25

Kimenő fordult 1 és 3/4-et. Ez=1,75

Számoló gépbe: 1,75:2,25=0,7 és még sok hetes. Kerekítve 0,8. Ez a módosítás!

De ha már nyeles tengely! Biztosan vannak rajta bordák, és a kimenőn is van valami, bordák esetleg fogaskerék. Ez tovább finomítaná a számítást. De szerintem neked ennyi is elég!

Előzmény: Laci-59 (50426)
Laci-59 Creative Commons License 2024.01.02 0 0 50426

Üdv,és BUÉK.

Gondolom,hogy emlékszel,nem rég cserekerekeim ügyében váltottunk szót. Végül sikerült a beállitás. A nortonom is javitották,és az egyik funkciója ,és kijelzése nem sorrendben történt. A sebesség váltást körbeforgó kulissza végzi. Végül megvolt minden fokozat,de sikerült sorrendbe raknom. Vhitwort emelkedések nem százszázalékos néhány,de a cserekerék rögzitő anyákba ütött fogszámadatokat próbálom pontositani,irtam három ilyen gyártmány tulajoknak,és kértem,hogy fotózzák le az ő gépjüket. Jelenlegi kerék garnitúra áttételi aránya kb fele,és ez elgondolkodtat.

 

Van egy másik kérdésem,vélhetően te tudsz válaszolni.

Kistraktor sebességváltó áttétel : Tudom,ha szét van szedve,a kerekek áttételi arányát,ezek fogszámai osztása teszi lehetővé.

Van e mód,az arányszámot meghatározni,szétszedés nélkül?

A nyelestengely fordul egyet,a kimenő tengely fordul nem negyedet,de felet sem, vagy a nyelestengely fordul 2,és negyed fordulatot,még a kimenő 1 , és háromnegyed fordulatot.

A számológépembe milyen számot irjak ? Ahhoz,hogy a bemenő,és kimenő fordulatokat osztani,vagy szorozni lehessen,gondolom ezeket a fenti nem egész köröket valahogy átkéne számitani. ? Ha igen,ebbe kérnék segitséget,úgy,hogy egy laikus is megértse.

Előre is kösz.

Előzmény: Garashan (50423)
Virbo Creative Commons License 2024.01.01 0 0 50425

Max 20-as átmérő körül kellene kb 1m egyenes és a lehetőségekhez képest merev cső meg hozzá idomok.

Az amcsik szoktak ilyen pvc csöves izékből mindenféle dolgot ekecsülni, nekem is most adná a dolog... 

Előzmény: Vetesi75 (50422)
Virbo Creative Commons License 2024.01.01 0 1 50424

Köszi, akkor nem jó sajna.

Előzmény: Garashan (50421)
Garashan Creative Commons License 2024.01.01 0 0 50423

Én még gondolkodtam rajta, hogy a sűrített levegős rendszert is PP-R csőből fogom megcsinálni. De kifejezetten írja a gyártó, hogy nem alkalmas olajos közeg szállítására, mert az megeszi a csöveket. Bár talán van olyan fajta kivitele, ami bírná. De még messze van időben, hogy ezzel foglalkozzak, így nem jártam utána a dolgoknak jobban.

Előzmény: Garashan (50421)
Vetesi75 Creative Commons License 2024.01.01 0 0 50422

Öntöző berendezéshez a ragasztható PVC nyomócső lesz a barátod. (Szinte mindenféle idom létezik hozzá, könnyű bármivel is összepárosítani, ha nincs hálózati nyomás alatt, akkor ragasztani sem feltétlen kell.) Aquakertészethez meg a tokos szennyvízcsöveket merem ajánlani, mint olcsó alternatívát - ugyan az UV-állósága egyiknek sem  az igazi, de pár szezont kibír.

Előzmény: Virbo (50420)
Garashan Creative Commons License 2023.12.31 0 0 50421

Túlfedésben vannak egymással. A sütő szerszámra is erővel kell felnyomni őket, az tágítja fel a megfelelő méretre. Melegen könnyen összecsúsznak, de ott is van átfedés még.

Előzmény: Virbo (50420)
Virbo Creative Commons License 2023.12.31 0 0 50420

Ezek a sütős csövek és az idomjaik hidegen egymásba csúsznak, vagy túlfedéssel vannak egymáshoz képest? (Más alkalmazásra pont jó lenne ha összemenne.. )

Előzmény: Garashan (50416)
Sunny65 Creative Commons License 2023.12.31 0 0 50419

Legyen egy kis forgácsolás is, abrazív megmunkálás, porelszívás.

Sokszor előfordult már, hogy a műhelyben, zárt helyen a köszörű, csiszológép stb. elég nagy port csinált. Van bödönös porszívóm, szegény sokat kapott már mindenből, fém és faport is rendesen. Régóta nézegettem a lehetőségeket, hogy kiváltsam szegény porszívót ill. kicsit jobb megoldást találjak.

 

A napokban hoztam egy régi de működő és elég jól egyben lévő táskás porelszívót, porszűrőt. Helyem az kevés, de majd beszorítom valahová. Nincs tapasztalatom ilyesmivel, adattábla nincs, de nagyon hasonlít a Fűtőber által gyártott szűrőre.

1,1kW-s motor fémlapátos radiális ventivel, kb. 10m2 a táskák szűrőfelülete. Alul egy kivehető porgyűjtő dobozzal és egy mechanikus tekerentyűvel amivel időnként lerázhatod a táskákról a port, így ritkábban kell az egész táskarendszert takarítani.

Nagyon bízok benne, hogy jól használható lesz. Ha valakinek van ilyesmivel tapasztalata, azt szívesen meghallgatnám.

 

 

 

 

 

Sunny65 Creative Commons License 2023.12.31 0 0 50418

Ugyan nem forgácsolás, de ha már fűtés, akkor pár mondatban én is leírom az enyémet.

Néhány éve költöztem ide a mostani házamba, kb. 100 m2 a lakótér, feleségemmel kettőnknek bőven sok.:-)

Kicseréltem az összes nyílászárót, 40cm téglafalat leszigeteltem, igaz, hogy csak 10 cm a szigetelés. A padlásról lehordtam egy hegynyi cuccot és mivel van elég mellékhelyiség, műhely, tároló stb, az egész padláson kiterítettem keresztben és hosszában 20cm gyapotot, nem takargattam, nem járunk rajta, max. évente 1-2 alkalommal. A tető is felújításra került, onnan sem por sem semmi nem tud bejutni a gyapotra. 

A betongerendák között tálcák vannak a régen szokásos salakkal, már nem sugároz radont, nem félek.:-) És a salak felett le lett betonozva perlitbetonnal, efölött van a kiterített gyapot.

 

A házban ott volt a régi etázsfűtés, maga a rendszer kiváló állapotban volt, kazán, csövek, radiátorok minden. Hozzá egy Leier kerámia betétes szigetelt kémény. Ja és volt egy Öv 28kW-os talponálló gázkazán, illeszkedett a 2"-os csövekhez és egy másik szintén szigetelt jó állapotban lévő kémény.

Gondolkodtam, hogy mi legyen? Osztottam szoroztam és arra jutottam, hogy nem verem szét a rendszert. 

A radiátorok mérete erősen túlméretezett, annak ellenére, hogy a vegyestüzelésű fűtésmódra "méretezték".:-)

Tavasszal és ősszel a vegyestüzelésűvel fűtök és van 2 légkondi is, ezekkel variálok, decembertől márciusig megy a gázkazán.

A 28 kW-os öntvénykazán gázfogyasztását a kombinált Honeywell szelepen visszavettem kb. a felére, szép lángkép stb.

A vízhőfokot max- 45-50 °C-ra állítottam és mivel a túlméretezett radiátorok felülete a vastag csövekkel együtt elég nagy, ígye ezzel a vízhőfokkal és a szobatermosztát 21,5 °C-re állított értékével jól működik.

Sokan mondták, hogy az alacsony vízhőfok miatt a kazánnál, kéménynél nagy lesz a kondenz és problémák lesznek. Meg lehet nézni, egy csepp kondenz sincs a füstcső, kémény, kazánnál.

A melegvizet is egy régi nyíltégésterű Hajdú boyler csinálja, van megfelelő szellőzés a helyiségben, de van 2db CO érzékelő is elhelyezve, jobb a béke.

Ami a lényeg, hogy ezzel a fűtési móddal a tavalyi gázfogyasztásom kb 1000 m3! Ebben a melegvíz is benne van. Hozzá jön még egy kis villany a légkondik miatt, de a 4 feletti SCOP érték miatt ( hőszivattyús működés), nem jelentős.

 

Bontottam 3 db. alighasznált 20kW-os ÖV gázkazánt, nyaralókban, hétvégi házakban korszerűsítés miatt "kidobták". Ha valami gond lenne a jelenlegi gázkazánnal, semmi perc alatt a helyére teszem a tartalékot, csatlakozások, méretek egyformasága miatt.

Szóval nem olyan rossz az etázsfűtés, nem szép, nem modern. Ha mindent kivágtam volna és újraépítek mindent, olyan horror összeg csak a bekerülési ktg. hogy soha nem térült volna meg, szerintem.:-)

 

Ja és hogy semmit ne bízzak a véletlenre, tettem egy kandallót ( kályhát) a lakótérbe, jelenleg csak látványelem, de ki tudja...

 

 

Laci-59 Creative Commons License 2023.12.31 0 0 50417

Igazad van,nem részleteztem a tüzifám pontos mennyiségét. Ez most sem pontos,igy röviden ennyi......; kb 6erdei m3 / fűtèsi szezon.Nem kevés ft,meg nem kevés a hasitás,darabolás,behordás munkaigénye,és kb fél évig ezt eltüzelni sem........semmi........

A végtermék pedig az,hogy melegvan. A gázról,hogy rövid legyek (nem szeretik a fórumtársak a litániát).....a gáztűzhej elektromos szikráztatója.........nos ez nem becsapós,vagyis nyáridőben gyújt,télidőben ez akadozik....... Vagyis a gázhiányos vezetékes energia e szerint becsapós,és HIDEGMELEGE van....... Ez az energia hidegvérűeknek való.......hümmmmm......!

Az utólsó tőmondatodra. Begyújtás után a kazán huzatajtaját ( totya) félórára 5mm- re zárom. Ennyi...... Ja,van huzatszabályzóm is,de csak kipróbálás idejéig működött..........

Előzmény: tirgonca (50412)
Garashan Creative Commons License 2023.12.31 0 0 50416

A 0 páros szám. Mert kettő egész számú többszöröse. 0*2=0

Ellenben se nem pozitív, se nem negatív.

A 0 eleme a természetes számok halmazának, mert azt úgy definiáljuk, hogy a nem negatív egész számok. Egyes régebbi szakkönyvek viszont csak a pozitív egész számokat tartották természetes számnak.

 

Hogy a fűtéshez is hozzászoljak. Tavaly vásároltunk egy tanyát. Nincs benne központi fűtés. Volt benne egy szét égett hordozható cserépkályha, egy szintén rossz cserépkályha és egy cserépkályha cserepekből rakott kemence. A két cserépkályhát már elbontottam, az egyik helyett beraktam egy már általam javított kis kandallót. Most csinálom a központi fűtést, mivel 4 padlószint volt és ki akartam egyenlíteni, így adta magát, hogy padlófűtés legyen. Vegyes kazánnal, 1500 literes puffer tartállyal. A melegvízet HMV tartállyal szeretném megoldani bojler helyett. Két hőcserélős HMV tartályt keresek. Akkor rá tudok fűteni a kazánról is télen, valamint rá tudok kötni napkollektort is. Azon is gondolkodtam, hogy ha kicsit túl lenne méretezve a napkollektor, akkor télen rá tudna segíteni a fűtésre is.

De aranytartaléknak meg fogom hagyni a kemencét is. Esztétikai okokból újra kellene rakni, mert 4 cserép kicsit ki van borulva. Még az előző tulaj kicsit illuminált állapotban kinyomta azokat. A saralást kijavították benne, de kívülről csúnya és le is van ugorva a máz egy jó tenyérnyi helyről. Viszont ha valami miatt nem lenne áram, akkor se fagynánk meg. Amúgy szeretem a kemencét, sok "szemetet" el lehet benne fűteni. Beszéltem az újra rakatásról egy mesterrel is. Azt mondta, hogy nem is teljesen jó a jelenlegi kialakítás, mert nagyon hamar kifordul a füst/meleg a kéményen. Így viszont elgondolkodtató, hogy valami szebb csempéből kellene rakatni.

 

Csövezés: ivóvíz csöveket is cserélem. Az ötrétegűt nem igazán szeretem ivóvíznek. Főleg az idomok keresztmetszetével van bajom. Iszonyat leszűkíti a keresztmetszetet. Kulcsos idomot nem tennék falba/betonba, prés gépem pedig nincs is.

A horganyzott cső szerintem a múlté az ivóvizet nézve. Macerás vele dolgozni, és az élettartama se túl sok.

A réz cső jó lenne, de marha drága.

Így maradt a sütős technológia. Vettem egy egyszerű sütőt, így akkor csinálom a szerelést ,amikor időm van. A vége felé már két emberes a dolog, mert nem egyszerű több méteres csődarabokkal küzdeni. Eddig túl vagyok kb. 60 sütésen. Egy idomot kukáztam, mert ott nem tetszett a sütés. A többinél nem eresztett nyomáspróba után sem. Pedig eddig sohasem csináltam ilyet. Egy-egy idom 60-80 forint, kivéve a fémbetétes. Az drágább. De talán ez az egyik legolcsóbb technológia.

Előzmény: Pijepapa (50409)
Archer957 Creative Commons License 2023.12.31 0 0 50415

Nálunk is gravis fűtés van, régi kőház 60-as falakkal. Szépnek nem szép a rendszer de begyújtás után 20 perccel melegek a radiátorok, 60 fokos vízzel a házban 22-23 fok van, ha feljebb engedem 70-80 fokra, simán felmegy 25 fokig bent. Nem romlik el a szivattyú, áramszünet esetén nem forr fel a kazán, a tüzelővel van munka de munkámból kifolyólag -elég sok fát vágok ki/vissza, no nem svarcban az erdőben- kb. 0 Ft egy hónap.

Kíváncsi lennék én is, hogy a fűtésszerelők hány százaléka vállalna el egy gravitációs rendszert, úgy hogy az jó is legyen -el lehet azt is rontani rendesen-, falaknál tükörrel hegesztés és hasonlók. Nem volt az egy rossz találmány anno de a mai anyag és munkadíjaknál nem nagyon van létjogosultsága. Mondjuk egy szinergikus MIG géppel felhegeszteni a patentívet nem egy akkora történet, egy Rems press gép árából kijön. Meg a gázkazán csak kényelmesebb, tekerek a termosztáton, aztán jön a meleg -főleg olyannak aki fejszét csak a tv-ben látott- csak győzze az ember kifizetni. 

Előzmény: mlas45 (50406)
tirgonca Creative Commons License 2023.12.30 0 0 50414

Így  igaz!

Előzmény: rezgaras (50410)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!