Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11888
Hmmm, ezt jol hangzik :)

Az egyetlen dolog amivel nem vagyok tisztaban, hogy mennyire legalizalt a postai uton alkoholtartalmu ital kulfoldre valo kuldese.
Valmint, mennyire lehet felteni a nedut hogy osszetorik, vagy megfagy, felforr.

z

Előzmény: shiraz (11887)
shiraz Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11887
ez csak rajtad múlik:)))
Előzmény: BZoltan (11874)
Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11886
Ó, azok a poharak, alátétek, a 94-es veltelíni... Az a hangulat... Nosztalgiajárat indul! Mi is akarunk menni valamikor! :-)))
Előzmény: csite (11871)
Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11885
Bő egy hete cere rovattárs mintha mégiscsak a hagyományos gönci hordó-puttony viszonylatot mesélte volna nekünk, szó sem volt cukorról... De várjuk meg őt, hátha előkerül.
Előzmény: BZoltan (11881)
BZoltan Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11884
A SAJTROL!!!

Mar egy jo ideje turom az azt koveto megkovezest ami azt szokta kovetni, hogy leirom, hogy szerintem a sajtok alapvetoen nem alkalmasak arra, hogy borfogyasztas kozben fogyasszuk oket!
De mint minden alltalanos szabaly ez alol is van kivetel. Kivetel pedig a kemeny, alacsony zsirtartalmu nem tul agressziv izu sajtok amik alkalmankent jo tudnak menni kizarolag egynemelyik feherborhoz.

De az,hogy a vorosborokhoz passzolnak a sajtok az egy alavalo, borzalmas, szegyeneletes hazugsag. Egy misztikum. Raadasul uton utfelen a kek sajtokat, brie, sajtokat es mas egyebb zsirban csincsogo agressziv sajtok ajanljak. Hat ezekben csak szenved az a szerencsetlen vorosbor. De komolyan.

Ne hagyjatek el es legyetek egy kicsit szkeptikusak ezzel a (borivaszattalan legnagyobb es legregebbi es legeltrejedtebb) tevhittel. Probaljatok ki es a tapasztalat mellettem fog szolni. Egyetek sajtot vastag vorosborokhoz es gondolkozzatokel, hogy mit ad a sajt a borhoz. majd ugyanazt a bort sajt nelkul esetleg valami szaraz husfeleseggel probaljatok ki. Meggyozodesem, hogy csodalkozni fogtok es leszoktok a sajtrol ami persze egy kivallo eledel es nem eluldozni kell a borivas vilagabol, hanem a helyere tenni.

Az ekes kivetelek a sauvignon blanc-bol keszult borok amiknek a harbatikus, friss leveles savas izehez majdnem minden sajt jol passzol, de talan a friss kecskesajt a legjobb. De peldaul az eros, savas, mineralis es fiatal rizlinghez is jol passzol a gomolyasajt vagy a komenyes sovanysajtok.

z

Öthetes Júzer Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11883
Kár, hogy a hagyomány már eltűnt... Miért nem lehet tényleg 5 vagy 6 puttonyt adni egy göncihordó mellé...?
Előzmény: BZoltan (11881)
csite Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11882
ha már kívánságműsor akkor 99s szepsy küvé :))
BZoltan Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11881
Öthetes Júzer,

a puttonyszam manapsag mar cukortartalmat jelez.

z

Előzmény: Öthetes Júzer (11877)
Öthetes Júzer Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11880
Ezt én is így gondolom... Bár ha lehet választani én inkább egy Chateau Margaux/ Latour/ Lafitte Rotschild/ Mouton Rotschildet kérnék... De nem akarok túlzottan telhetetlennek látszani... Jöhet akármilyen évjáratból...
Előzmény: Há (11878)
Törölt nick Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11879
Nagyon szép képek...
Előzmény: csite (11871)
Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11878
Tokajit még sosem próbáltam sajttal. A fordítás van annyira "híg", hogy mind a sajt mind a botryitis-es ízvilág érvényesüljön. Bár sajt és sajt között is különbség van. Erős sajt, erősebb beltartalmú bor.
Ennek ellenére egy '93-as 6p Disznókő mellé nem ennék semmit, csak magában szopogatnám.:)
Előzmény: Öthetes Júzer (11877)
Öthetes Júzer Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11877
Apropó,

voltunk egy - óvatosságból egyelőre még csak alapfokú - kétnapos esti bortanfolyamon a Magyar Borok Háza szervezésében. Ott esett szó a tokajiról is többek között.

Nektek hogy ízlik egyébként a tokaji - kékpenészes sajt kombináció? A lehengerlő stílusú Csizmadia András mester ezt is ajánlotta (fordítással); de nekem ez még szokatlan...

Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11876
Én úgy tudom, hogy a tartós fagyokig. Az aszúsodás akkor már úgyis megáll, jégbort meg mindek csináljanak. Bár arra is volt próbálkozás ahogy hallottam.
Előzmény: shiraz (11872)
Öthetes Júzer Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11875
Üdv a borbarátoknak,

hölgyek, urak, nem tudják: igaz-e, hogy az alapbor-aszútészta keverési arány ma már nem felel meg pontosan a hagymányos "göncihordó-puttony" arányoknak...?

BZoltan Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11874
Na ez nem biztos, hogy hulyeseg lenne :) Bar meg mindig azon agyalok, hogy hogyan lehetne egy fust alatt nehany palack bort is hozzacsatolni :)

z

Előzmény: shiraz (11873)
shiraz Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11873
jó olvasást, esetleg el tudjuk küldeni neked a könyvet, ha érdekel.
Előzmény: BZoltan (11870)
shiraz Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11872
így van, bár az aszúszemek szedése szerintem decemberig is kitolódhat.
üdv
Előzmény: cere (11869)
csite Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11871
íme pár kép a Schelleréknél járt utolsó látogatásról:

-> képekért katt ide <-

érdekesség a Mouton Rothschild-nál tett látogatáskor kapott dedikált kép(a 80s éveken készült!), a borász azóta elhunyt, de a képen 90 évesen látható és ekkor már 53 éve ő a főborász

BZoltan Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11870
cere, shiraz,

kosz a felvilagositast, asszem valakivel megvetetem az Alkonyi konyvet es elolvasom.

Sajnos mivel nem vagyok egy nagy rajongoja az edes boroknak, igy a Tokaji aszuk sincsenek annyira kepben nalam... na ezen segitunk.

hajra,

z

cere Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11869

Mivel a szüret Hegyalján két hónapig is eltarthat, és egy száraz bor 6-10 nap alatt kierjed, nincs semmi akadálya az évjáratazonos borban való áztatásnak. Azt, hogy ki mit használ, egyrészt a szüret dönti el, másrészt a borász. A különböző közegek (must, murci, bor) más-más eredményt fognak adni.

Az aszúsodás többnyire hullámokban zajlik, így lehet aszúszemet szedni akár október elején, amit ha kint hagynának, november elejére jó eséllyel beszáradna, ami alihga használható borkészítésre.

Idén pl. eddig a legjobb aszúszemek nálunk október első hetében jöttek, mostanra a sok eső miatt teljesen felhígultak, a korábbi 60-65% helyett jó, ha az 50-et elérik.

A tokaji borkészítés egyébként liberalizálta magát, lásd Late Harvest kategória.
A jelenlegi szabályozás (legalábbis a végrehajtás) inkább hamisítóknak, ügyeskedőknek kedvez, a nagy aszúkat készítőknek (akár 1 akár 1000 hordót is készít) pedig nem.

Cirfandlia: műhelytitkok nincsenek, ill. ha vannak az már rossz jel.

Előzmény: BZoltan (11865)
shiraz Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11868
csak az ALkonyi könyvet tudom ajánlani, abból szerintme minden kérdésre választ kapsz.
üdv
Előzmény: BZoltan (11865)
csite Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11867
nem is rá gondoltam! :)

milyen jól hangzana:

"Borostopik Avatóbál"

Előzmény: Hatvani Szabolcs (11866)
Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11866
Egyetértek, de Kati már nem először jelentkezik...
Előzmény: csite (11861)
BZoltan Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11865
Latsz realis eselyt arra, hogy a szabalyokat betartsak valahogy a boraszok?

Biztos ismered azt a mondast, hogy "szukseg van az olcso aszura is".

Erre mi lehet a valasz?

Mi van az erem masik oldalan? A mesterseges cukrozason es az avinalason meg az evjaratkeveresen tul miert nem lehet liberalizalni a tokaji borkeszitest?
En nem ertek hozza, de valahogy ugy erzem (nagyon keves info alapjan), hogy a jelen szbalyozas az inkabba tokeeros es draga es persze nagy minosegu aszukat gyarto nagyboraszatoknak kedvez.

Biztos, hogy a jelenlegi korlatozas mindegyike olyan szabaly aminek a megszegse azonnali es biztos minosegromalast eredmenyez.

Amugy bocs, hogy hulye kerdesekkel untatlak :) ha tudsz valami jo es tartalmas linket akkor az is megteszi.

Koszi,

z

Előzmény: shiraz (11862)
kaviat Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11864
bocsának, de én most magamban elképzeltem nagymamaruhában a betörőbácsit.. uhhh, igazából neki az lenne a legnagyobb bünti, ha a dutyiba ebben a ruhában kellene bemenni [a benti urak biztos kitörő lelkesedéssel fogadnák.. értitek, kitörő lelkesedéssel :))]

.kav]4t neofittnesspop

Előzmény: Crash Test Dummy (11860)
BZoltan Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11863
"Szőlős szakon végeztem anno"

te szakember vagy? Sokszorosan legy udvozolve koreinkben. Akkor legalabb tankonyveid vannak :)

z

Előzmény: Crash Test Dummy (11860)
shiraz Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11862
aszúborhozt nem lehet cukrot használni.
a szüretnél pontosna így van, az alapmust(bor)nak valót előbb szedik, de az aszúszemeket egyébként is több lépcsőben válogatják le a tőkéről. jobb helyeken az alapmust(bor) akár édes szamorodni szintű bor (cukortartalomra) is lehet.
persze amiket leírok az elvben és a tisztességes birtokokon van így.
sokan alkoholt és glicerint is használnak de ez persze nem publikus. így lehet olcsó aszút gyártani.
üdv
Előzmény: BZoltan (11857)
csite Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11861
mostmár télleg kéne 1 avató borozást tartani! :)
Előzmény: Crash Test Dummy (11860)
Crash Test Dummy Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11860
hát igen..:o)))
Néhai nagyanyám ruháiban találta meg a rndőrség az "úriembert", remélem vmi jóképeségű 2 m-es Álat magáévá tette párszor odabent...:o)
Magyar mentalitás rlz..:o)

shiraz!

Köszönöm, örülök hogy Rátok találtam szeretnék itt lenni gyakran és sokat tanulni Tőletek, esetleg (csekély saját) tapasztalatot megosztani.
(Bár 1 ideig el fog tartani míg átolvasom a tpkot)

Magamról annyit hogy lelkes amatőr vagyok aki érdeklődik a minőségi borok iránt, bár nem ért még sokat hozzájuk.
Szőlős szakon végeztem anno de nem a szakterületen dolgozom.

üdv.: CTD

Előzmény: BZoltan (11856)
Cirfandlia Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11859
Ezen én is értetlenkedtem 11773 sz. hozzászólásnál. Lehet esetleg más dűlőből, de az meg a dűlőszelektáltnál nem megy. Áll. legjobb az éppen forrásban lévő must az áztatásra, azt a pár nap difit (mire elkezd forrni a nem aszúszemek mustja) pedig technológiával biztos megoldják. Cere biztos tud, csak kérdés h. akar-e elárulni műhelytitkokat? ;-)
Előzmény: BZoltan (11857)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!