Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2002.10.31 0 0 11898
A dominancia meg az elnyomas nem ugyanaz szerintem.

Valoban a kecskesajtok elegge aktiv illattal birnak, de az a megfigyelesem, hogy egy friss kecskesajt korantsem burkolja be az izlelobimbokat es korantsem annyira nyomja el a gyomorot mint a zsiros camemberek.
tehat egy ilyen aktiv illatu kecskesajto jol mehet egy fuszresebb izu friss, behutott Tramnini, Irasi, Cserszegi melle.

Amugy ha a kecskesajt aktiv illatu, akkor vajon mit mondasz a kek peneszel oltott kremes erlelt francia sajtrol :) ? Ami utann csak full szajtranszplantacio ment meg teged attol, hogy ne hivjanak ki rad rendort a tarsasagbeliek...

z

Előzmény: csite (11897)
csite Creative Commons License 2002.10.31 0 0 11897
érdekes azért, hogy a gomolyát, kecskesajtot említed, hiszen ha ezeket nézzük és tényleg CSAK kecsketejből van a sajt, akkor annak azért erőteljes domináns illata marad vissza sokáig az orrban, és ugye ez nem az igazi
Előzmény: BZoltan (11896)
BZoltan Creative Commons License 2002.10.31 0 0 11896
edrose

a te velemenyed mar egy szamomra is emesztheto dolog.

A kek sajt peneszgombajanak a csersavakkal valo talalkozasanak kemiajat ugyan nem ismerem, de elhiszem amit irsz.

Engem mindenesetre a zsiros sajtokban pont az bosszant, hogy lefedi az izlelobimbokat es az iz toredeket tudom csak erzekelni. A zsir amugy is egy nagyon telito es nehez dolog.
Borivas kozben a legfontosabb, hogy a szajureget, frissnek, tisztanak megtartsuk es minden korty elott egy kicsit szomjasa tegyuk.

A feher boroknal sem vagyok meggyozodve, hogy minden minndennel passzol.. borzalmas elmenyeim voltak pont egy vastag Chardonnay es egy camembert bparositasaval. Viszont a spanyol kokemeny sajtok szinte mindigbejottek ugyanahoz a Chardonnay-hez. A frissebb zoldebb feherekhez meg az ilyen kemeny sajtok nem nagyo adtak hozza semmit, visoznt veluk jol ment a trappista, ementali, edami tipusu egyszerubb sajtok.

De az uberrulez az a kecskesajt meg a gomolya :)

z

Előzmény: edrose (11894)
Jozs Creative Commons License 2002.10.31 0 0 11895
Sziasztok, tegnap voltam a Magyar Borok Háza által szervezett Bortanfolyam második napján, és ott tartottunk sajt-bor összekóstolást.

Hmm, mit mondjak, azért az esetek nagytöbbségében nem voltam elájulva. 6 féle bor 6 féle sajttal, keresztbe kasul, de azért egy fő irányon megmaradva végig. Ami emlékezetes maradt:

Kékoportó (Szemes József 2001) - félkemény ementáli : 4/5
Kékoportó (Szemes József 2001) - camembert : 5/5
Kékoportó (Szemes József 2001) - rúzsos sajt (ilyen rózsaszínű burok, mosott sajtnak is mondta az ember, igazából a powerebb brie-hez hasonlít) : 4/5
Furmint (Györgykovács Imre 2000) - kemény sajt Old Amsterdam, típust nem tom : 4/5
Fordítás (Degenfeld 1998) - camembert 4/5
Aszú 4 puttonyos - rúzsos sajt : 5/5
Aszú 4 puttonyos - kékpenészes sajt : 5/5

Mondjuk a kékpenészes sajt ízét még most is a számban érzem, normális körülmények között magamat nem venném rá, hogy egyek ilyet... :-D

Előzmény: edrose (11894)
edrose Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11894
Bizony, alig van sajt, ami a vörösborokhoz szépen menne, a köztudatban legmélyebben meggyökeresedett camembert, brie és tsai párosítás pedig a lehető legrosszabb eredményt adja, de nem a zsírban csincsogás, hanem a fehér penész miatt, ami a tanninnal iszonyat keserű dolgokat produkál, szegény népek meg csak eszik és isszák, és azt hiszik, hogy ez jó… Viszont a fehér borok jó részéhez igenis klasszul párosítható sokféle sajt és vice versa. A kéksajtok tényleg nagyon jók aszúval (na meg portóival is)! Szerintem sajt-bor ügyben jobb a vöröset elfelejteni, viszont fehérrel nagy bakot nem lőhetünk, és így bátran lehet kísérletezgetni!
Előzmény: BZoltan (11884)
Törölt nick Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11893
Hajjajj....
Előzmény: Hatvani Szabolcs (11886)
csite Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11892
osanba -még mindig a vitattot FB bor(vagy nem az övé)- 99s FB hárs(mon. címkés) 1200HUF
érdekes a vonalkódolvasó mindkét bornak a Bélabáét írja ki :))

kb: kösz a felső sorokban "felejtett" palackokat

BZoli: nekem a hétvégén a zenit+kecskesajt jött be :)

de azért volt már úgy is, hogy érdekesebbé tette a kéksajt a verest

cere Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11891
Valóban, ma már a kész bor cukortartalma határozza meg a puttonyszámot(ha egyébként aszúként készül a bor -> külön szedett aszúszemek áztatása, majd érlelés...), legalábbis a maximumot (ugyanis ha a gazda úgy gondolja, az 5 puttonyos aszúját adhatja 3 puttonyosnak). Ez a gyakorlat azonban nem az elmúlt évtizedek szüleménye, már az 1800-as években is zavaró volt, hogy az egyes évjáratok, azonos puttonyszámmal készült aszúi igen eltérőek voltak (nem mindegy, hogy 80%-os, vagy 45 refraktós aszúból adunk pl. 3 puttonnyit egy gönci hordónyi musthoz (az utóbbi esetben akár száraz bor is lehetne a végeredmény). A hagyomány semmit sem sérül, viszont a fogyasztó felé sokkal korrektebb a rendszer.

Szabolcs: amit láttatok az segített megérteni az aszúk taxonomiáját.

Shiraz: természetesen decemberig elhúzódhat az aszúszedés, én most az idei (legalábbis ahogy eddig kinéz) évre gondoltam.

Előzmény: Öthetes Júzer (11875)
fehér ló fia Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11890
Strucc fotó stúdió 1136 Csanády u. 5.(1 hét)
Max fotolabor kft. 1062 Aradi u 11 (3 munkanap)

Árak hasonlóak pl. 10x15 230 Ft.

on.

Előzmény: knight bandit (11835)
kifli Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11889
kérdésed jogilag kopmplex
Előzmény: BZoltan (11888)
BZoltan Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11888
Hmmm, ezt jol hangzik :)

Az egyetlen dolog amivel nem vagyok tisztaban, hogy mennyire legalizalt a postai uton alkoholtartalmu ital kulfoldre valo kuldese.
Valmint, mennyire lehet felteni a nedut hogy osszetorik, vagy megfagy, felforr.

z

Előzmény: shiraz (11887)
shiraz Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11887
ez csak rajtad múlik:)))
Előzmény: BZoltan (11874)
Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11886
Ó, azok a poharak, alátétek, a 94-es veltelíni... Az a hangulat... Nosztalgiajárat indul! Mi is akarunk menni valamikor! :-)))
Előzmény: csite (11871)
Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11885
Bő egy hete cere rovattárs mintha mégiscsak a hagyományos gönci hordó-puttony viszonylatot mesélte volna nekünk, szó sem volt cukorról... De várjuk meg őt, hátha előkerül.
Előzmény: BZoltan (11881)
BZoltan Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11884
A SAJTROL!!!

Mar egy jo ideje turom az azt koveto megkovezest ami azt szokta kovetni, hogy leirom, hogy szerintem a sajtok alapvetoen nem alkalmasak arra, hogy borfogyasztas kozben fogyasszuk oket!
De mint minden alltalanos szabaly ez alol is van kivetel. Kivetel pedig a kemeny, alacsony zsirtartalmu nem tul agressziv izu sajtok amik alkalmankent jo tudnak menni kizarolag egynemelyik feherborhoz.

De az,hogy a vorosborokhoz passzolnak a sajtok az egy alavalo, borzalmas, szegyeneletes hazugsag. Egy misztikum. Raadasul uton utfelen a kek sajtokat, brie, sajtokat es mas egyebb zsirban csincsogo agressziv sajtok ajanljak. Hat ezekben csak szenved az a szerencsetlen vorosbor. De komolyan.

Ne hagyjatek el es legyetek egy kicsit szkeptikusak ezzel a (borivaszattalan legnagyobb es legregebbi es legeltrejedtebb) tevhittel. Probaljatok ki es a tapasztalat mellettem fog szolni. Egyetek sajtot vastag vorosborokhoz es gondolkozzatokel, hogy mit ad a sajt a borhoz. majd ugyanazt a bort sajt nelkul esetleg valami szaraz husfeleseggel probaljatok ki. Meggyozodesem, hogy csodalkozni fogtok es leszoktok a sajtrol ami persze egy kivallo eledel es nem eluldozni kell a borivas vilagabol, hanem a helyere tenni.

Az ekes kivetelek a sauvignon blanc-bol keszult borok amiknek a harbatikus, friss leveles savas izehez majdnem minden sajt jol passzol, de talan a friss kecskesajt a legjobb. De peldaul az eros, savas, mineralis es fiatal rizlinghez is jol passzol a gomolyasajt vagy a komenyes sovanysajtok.

z

Öthetes Júzer Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11883
Kár, hogy a hagyomány már eltűnt... Miért nem lehet tényleg 5 vagy 6 puttonyt adni egy göncihordó mellé...?
Előzmény: BZoltan (11881)
csite Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11882
ha már kívánságműsor akkor 99s szepsy küvé :))
BZoltan Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11881
Öthetes Júzer,

a puttonyszam manapsag mar cukortartalmat jelez.

z

Előzmény: Öthetes Júzer (11877)
Öthetes Júzer Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11880
Ezt én is így gondolom... Bár ha lehet választani én inkább egy Chateau Margaux/ Latour/ Lafitte Rotschild/ Mouton Rotschildet kérnék... De nem akarok túlzottan telhetetlennek látszani... Jöhet akármilyen évjáratból...
Előzmény: Há (11878)
Törölt nick Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11879
Nagyon szép képek...
Előzmény: csite (11871)
Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11878
Tokajit még sosem próbáltam sajttal. A fordítás van annyira "híg", hogy mind a sajt mind a botryitis-es ízvilág érvényesüljön. Bár sajt és sajt között is különbség van. Erős sajt, erősebb beltartalmú bor.
Ennek ellenére egy '93-as 6p Disznókő mellé nem ennék semmit, csak magában szopogatnám.:)
Előzmény: Öthetes Júzer (11877)
Öthetes Júzer Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11877
Apropó,

voltunk egy - óvatosságból egyelőre még csak alapfokú - kétnapos esti bortanfolyamon a Magyar Borok Háza szervezésében. Ott esett szó a tokajiról is többek között.

Nektek hogy ízlik egyébként a tokaji - kékpenészes sajt kombináció? A lehengerlő stílusú Csizmadia András mester ezt is ajánlotta (fordítással); de nekem ez még szokatlan...

Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11876
Én úgy tudom, hogy a tartós fagyokig. Az aszúsodás akkor már úgyis megáll, jégbort meg mindek csináljanak. Bár arra is volt próbálkozás ahogy hallottam.
Előzmény: shiraz (11872)
Öthetes Júzer Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11875
Üdv a borbarátoknak,

hölgyek, urak, nem tudják: igaz-e, hogy az alapbor-aszútészta keverési arány ma már nem felel meg pontosan a hagymányos "göncihordó-puttony" arányoknak...?

BZoltan Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11874
Na ez nem biztos, hogy hulyeseg lenne :) Bar meg mindig azon agyalok, hogy hogyan lehetne egy fust alatt nehany palack bort is hozzacsatolni :)

z

Előzmény: shiraz (11873)
shiraz Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11873
jó olvasást, esetleg el tudjuk küldeni neked a könyvet, ha érdekel.
Előzmény: BZoltan (11870)
shiraz Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11872
így van, bár az aszúszemek szedése szerintem decemberig is kitolódhat.
üdv
Előzmény: cere (11869)
csite Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11871
íme pár kép a Schelleréknél járt utolsó látogatásról:

-> képekért katt ide <-

érdekesség a Mouton Rothschild-nál tett látogatáskor kapott dedikált kép(a 80s éveken készült!), a borász azóta elhunyt, de a képen 90 évesen látható és ekkor már 53 éve ő a főborász

BZoltan Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11870
cere, shiraz,

kosz a felvilagositast, asszem valakivel megvetetem az Alkonyi konyvet es elolvasom.

Sajnos mivel nem vagyok egy nagy rajongoja az edes boroknak, igy a Tokaji aszuk sincsenek annyira kepben nalam... na ezen segitunk.

hajra,

z

cere Creative Commons License 2002.10.30 0 0 11869

Mivel a szüret Hegyalján két hónapig is eltarthat, és egy száraz bor 6-10 nap alatt kierjed, nincs semmi akadálya az évjáratazonos borban való áztatásnak. Azt, hogy ki mit használ, egyrészt a szüret dönti el, másrészt a borász. A különböző közegek (must, murci, bor) más-más eredményt fognak adni.

Az aszúsodás többnyire hullámokban zajlik, így lehet aszúszemet szedni akár október elején, amit ha kint hagynának, november elejére jó eséllyel beszáradna, ami alihga használható borkészítésre.

Idén pl. eddig a legjobb aszúszemek nálunk október első hetében jöttek, mostanra a sok eső miatt teljesen felhígultak, a korábbi 60-65% helyett jó, ha az 50-et elérik.

A tokaji borkészítés egyébként liberalizálta magát, lásd Late Harvest kategória.
A jelenlegi szabályozás (legalábbis a végrehajtás) inkább hamisítóknak, ügyeskedőknek kedvez, a nagy aszúkat készítőknek (akár 1 akár 1000 hordót is készít) pedig nem.

Cirfandlia: műhelytitkok nincsenek, ill. ha vannak az már rossz jel.

Előzmény: BZoltan (11865)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!