Keresés

Részletes keresés

Lacoid Creative Commons License 2021.01.12 0 0 77442

Erre nem is gondoltam... Köszönöm! :)

Előzmény: L_áma (77441)
L_áma Creative Commons License 2021.01.12 0 0 77441

Én keresnék egy bármilyen domaszéki újságot. Abban egy bármilyen céghirdetést, amin van telefon. Pl itt:

 

https://www.domaszek.hu/images/hirmondo/2005/DH20050408.pdf

 

Felhívnám valamelyiket, többet, valaki csak tudja 

Előzmény: Lacoid (77440)
Lacoid Creative Commons License 2021.01.12 0 0 77440

Kerestem én is takarmányrépát, az egyik korábban itteni zöldségestől vásárolt takarmányrépás zöldségesrekeszen rajta maradt a matricájuk,

valami Family Farm Kft. Domaszék Tanya, de nincs rajta elérhetőség...

Előzmény: L_áma (77439)
L_áma Creative Commons License 2021.01.12 0 0 77439

A répa Szegeden terem, de a többi kb igaz. A cicivédő meg..... most megy épp a testreszabás. 

Előzmény: Tekiartur (77438)
Tekiartur Creative Commons License 2021.01.11 0 0 77438

Szerintem a kisebb beavatkozásoknál jó ha az ember egy kicsit bátrabb, már én is segítettem ellésnél mikor négy körmöcske jött és kínkodott szegény a kicsit hosszabban kinyúlót húzva a következő már röpült utána. Felétek(Baja környéke) egy állattartási paradicsom van ennivalókból 15- 20 forintért sárgarépa, 5500-6000ft/q az abrak ami nálunk 8000. Kezdetbe én is varrtam többféle cicivédőt, de csak az elkülönítés segített.

Előzmény: L_áma (77436)
Tekiartur Creative Commons License 2021.01.11 0 0 77437

Nagyon köszönöm a segítséged. Nálam az abrakkeverékbe a zab helyett tritikálé szokott lenni, de idén azt nem arattak felénk így több árpát kap de mindig kinyitja a tyúkólat és kitakarítja a búza maradékot. Ausztria tőlünk messze van meg egykével próbálom gazdaságosan megoldani. A takarmány sárgarépa már nem annyira drága, de imádja és A" vitamin meg a környékről hozok kukoricát is, mert fogytán van és a hidegbe az fűt a legjobban az üzemanyagköltség meg eloszlik. A korpát csak addig etetem míg el nem fogy a 25 kilós zsák. Van egy adag szép zöld lucernám azt kapja most, de nincs nagyon oda érte a fűszénát legalább olyan elánnal eszi. Ő is alpesi jellegű, hát annyira nem szép mint a tieid. A kicsik is szép súllyal születnek, nekem egyszer volt 4 kiló feletti, arra mondta egy másik kecskés,hogy akkora mint náluk a hetes. Egyetértek veled, hogy nagyon fontos  a felkészítés, de a múlt évbe szépen kitőgyelt akkora cicije volt- mondta a férjem is- mint egy tehénnek és a"pokla" kiszedésével összeesett az egész állat ezért félek nehogy megismétlődjön.

Előzmény: hegefeco (77435)
L_áma Creative Commons License 2021.01.10 0 0 77436

Én sem merném. Csak szörnyülködök néha. Persze, ő dolgozott állatokkal. Rendelőben is, meg nagyállatos orvossal nagy telepeken is. Meg Bábolnán oltotta-varrta a lovat, mikor nem volt orvos. És persze most is mindíg konzultál doktorral. Meg most lett helyben kiskérődzőben viszonylag járatos, lelkiismeretesnek tűnő orvos is.

 

A répát termelőtől vesszük. Azt, amit egyébként visszaszántanának, mert rövid, meg hosszú, meg görbe, és ettől embernek már nem is jó........  Az alma szintén. Gyümölcsösből, meg piacostól a kiválogatottat. Teljes értékű. Csak apró, meg nem szép. Így olcsó...... vagy hát nem annyira drága.

 

Persze, ehhez kell sok-sok utánjárás, és egy nagy adag mázli.

 

Ugyan akkor tudom hogy míg kicsikutyukához, meg drágacicukához minden ujjára akad az embernek állatorvos, addíg tízből hét köszönés nélkül leteszi a telefont, ha meghallja hogy kecske. :(

Előzmény: Tekiartur (77434)
hegefeco Creative Commons License 2021.01.10 0 0 77435

"egyszerre nem adtam 60-70 dekát, de kétszerre igen, mert reggel este kapott" - korrekt
"Most sárgarépát akarok nagyobb menyiséget etetni, arról mi a véleményed?"  - Széna, lucerna széna az alap. Cukorrépát szoktam nekik télen adni, a kukorica-árpa-zab keverék mellé. Jól bírja a fagyot, és jól fűt, amire szükség is van a hidegben. Sárgarépát drágállom. Cukorrépaszelet pelettálva kapható Ausztriában, illetve pár cég hoz át. Kb 10 Eur egy zsák, amit vízzel kell felönteni, majd kb 6 órát várni, hogy felvegye a vizet. Tuti kiegészítés a szokásos menühöz. 6 héttel az ellés előtt érdemes megkezdeni a felkészítést, ami kecske esetében azzal jár, hogy nagyjából megkapja - 3 hét szoktatással- azt a takarmányt, amit ellés után fog kapni. Ami eltérő az az általad is említett magas foszfor tartalmú korpa, és az, hogy az ellés előtti napokban megvonjuk a magas kalcium tartalmú takarmányok bevitelét , pl. lucerna. 

Tapasztalatom szerint a legjobb takarmányhasznosításra akkor számíthatunk, ha napról napra változatos, de azonos összetételű kosztot kap a jószág. a bendőflórának ugyanis 3 hétre van szüksége arra, hogy egy takarmányváltást akadálymentesen vegyen. 

A has formája évről, éve is változhat egy egyednél a vehem nagyságától függően, illetve a kor előrehaladtával a testalakulás változásával is kalkulálj. 

Én ugye alpesit tenyésztek, azon belül is  osztrák-svájci és francia vonalakat. Az elsőre kifejezetten hosszú gidák jellemzőek, így a nagy ellési súly nem jár együtt  nehéz elléssel.
( 4,89 4,10 4,66 4,00 4,80 4,40 4,14 4,01 3,80 5,05 4,04 4,52 4,00 5,20 6,69 5,49 4,40 3,54 4,66 6,30 2,54 3,52 3,31 5,46 4,54 3,95 4,10 1,63 1,89 4,80 4,55 4,68 4,89 4,22 4,10 Kg )
12 hónapos gödölye ikrei voltak 2019-ben a legkisebbek, de a hármasak  szép súllyal születtek meg ugyancsak egy fiatal anyától.  (254 352 331) Két éves anya ikrei  (4,66 a lány 6,30 fiú)

Ellésre való felkészítés egyenes következménye a laktáció kimenetelének, így nagyon fontos a helyes takarmányozás ezen időszakban, majd az ellést követő egy hónapban megtolni fehérjével (gyorsan bomló lucerna / lassan bomló (bypass) szója)  az abrakot, utána meg  magasabb energia (pl. kukorica)  bevitelre lesz szükség. 
Egy nem helyesen felkészített állattal utólag már nem lehet csodát csinálni. 

Az idei eredményeket az ősszel kezdtem megalapozni, amikor is a még tejelő egyedeket a kondíciójuknak megfelelően takarmányoztam. Az apasztás folyamán az alulkondíciónált egyedek kapták azt a mennyiséget, amit előtte, míg a többiek a termelésnek megfelelőt, azaz egyre kevesebbet.  Szárazonállás alatt nem igen javasolt a kondíciójavítás, ugyanis előbb kap fel a kecske faggyút télen, mint egy kis izmot. A plusz sír meg az elléskor jelent komoly gondot (ketózis)


Előzmény: Tekiartur (77432)
Tekiartur Creative Commons License 2021.01.10 0 0 77434

Én nem vagyok olyan ügyes, mint a gyerek- oltani nem merném- pedig ha jól tudom az oxitokszin az méhösszehúzó, az állatorvos is szurkálta össze vissza. Görögszénamagot már vettem egyszer de már több éve és nem emlékszem mire,csak nem tudtam könnyen beszerezni, még Pesten sem.

Előzmény: L_áma (77425)
Tekiartur Creative Commons License 2021.01.10 0 0 77433

 MÉG utánaküldöm. Az ugyan az? Hogy még fokozzam az értetlenségemet!

Előzmény: hegefeco (77431)
Tekiartur Creative Commons License 2021.01.10 0 0 77432

Jaj örülök, hogy a korpa jó " egy szuper okosító szerint" Nekem ilyenkor csak egy kecském van, bár tudom hogy társas lény, de Fancsika antiszociális, vettem már neki társat, meg hagytam a sajátjából is, de mindegyiket üldözte. A korpát és - ha jól tudom- 25 kilós zsákkal tudom beszerezni, mert nálunk nincs, most nyomoztam ki, hova költözött a múlt évi forrásom, ahol még friss is volt, mert az előző nem is tudta, hogy van rá szavatosság.   Én kb. egy hónap alatt etettem meg a zsákkal, de egyszerre nem adtam 60-70 dekát, de kétszerre igen, mert reggel este kapott.. Már nem fejem, március első napjaiba várható az ellése, de lehet hogy február utolsó napja, mert mindíg kicsit előbb szokott - az állatorvos szerint azért mert többet ellik- Most sárgarépát akarok nagyobb menyiséget etetni, arról mi a véleményed?, mert most csak egyet kap, mert a spárba veszem azért 70 kilométerre megyünk el ha olcsón akarom.  De  most se tetszik nem telt ki teljesen a hasa A múlt évi ellés után nagyon beszakadt, de még mindíg van egy kicsi a faránál. Vagy öreg?, a banya kecske 20 évesen még ellett volna- ha vigyáznak rá, ő még csak hatodszor fog elleni, de őt fejem és az állítólag jobban elhasználja az állatot.

Előzmény: hegefeco (77424)
hegefeco Creative Commons License 2021.01.10 0 0 77431

"Lehet, hogy nem burok, hanem lepény. "

 

Hát ez komoly szösszenet. 

De még az is lehet, hogy a pokla, hogy még fokozzam is  :) :) :) 

Előzmény: Tekiartur (77429)
Lacoid Creative Commons License 2021.01.10 0 0 77430

Értem...

Meddig vártál?

Ilyen volt nálunk is, próbáltam picit meghúzni, de nem jött, nem erőltettem, aztán kb. másnapra mindig magától levált...

Előzmény: Tekiartur (77429)
Tekiartur Creative Commons License 2021.01.10 0 0 77429

Lehet, hogy nem burok, hanem lepény. A kicsik megszületnek, és lóg a  fenekéből ki véres"VALAMI", amiről én azt olvastam, hogy nem szabad meghúzni, mert az árthat! Az állatorvos is egy hónaljig érő kesztyűvel nyúl be, hogy leválasztja. A múlt évbe meg is ijesztett, mert  azt mondta mikor ment el, hogy "remélem megmarad", és egész soká kedvetlen volt.

Előzmény: Lacoid (77423)
L_áma Creative Commons License 2021.01.09 0 1 77428

Ja nem. Ezt a linket elrontottam. Ezt akartam:

 

https://www.youtube.com/watch?v=KqPUHcAX5HM&t=3s

 

Előzmény: L_áma (77426)
triplaharom Creative Commons License 2021.01.09 0 0 77427

Láthatóan bekívánkozik. (:-)))

Előzmény: Lacoid (77416)
L_áma Creative Commons License 2021.01.09 0 0 77426

Ja, meg ez:

 

https://divany.hu/eletem/2021/01/08/kislanyok-lovak-lo/?utm_source=index_kulfold&utm_medium=ajanlodoboz

 

Innét kívánom minden jószágfelelősnek, hogy ennél több gondja soha ne legyen az állataival!

 

 

 

Persze, azért némi gond az van most is. A "tejpiócák" sebesre zaklatták a csöcsösöket. Már legelnek, szénáznak, úgy eszik az abrakot, hallani a ropogtatást, de a tej az bizony tej. Az anyák meg hason csúszva közlekednek, hogy elkerüljék a szopást.

A két nő most készül melltartót/csöcsvédőt varrni...... 

L_áma Creative Commons License 2021.01.09 0 0 77425

Gondolom, a lepényről lehet szó. /gondolom én panelszökevény/. Régebben nekünk is volt ilyen baj. Oxitocint szúrt a gyerek, de most meg azt mondja, van rá gyógynövény is. Valami pásztortáska, meg görögszéna mag, ami segíti a dolgot. De a korpaetetést már továbbítottam is a kekketulajnak. Ismét okosabbak leszünk kicsit.

 

 

hegefeco Creative Commons License 2021.01.09 0 0 77424

"Ellés előtt viszont korpát kap, hogy könnyebben elljen. Megköszönném, ha valaki felokosítana."

Burok visszatartás ellen pedig a korpa igen csak jól használható. Napi 60-70 dekát is adok nekik az ellést megelőző hétben.  
Tieid mennyit kapnak? 

Előzmény: Tekiartur (77422)
Lacoid Creative Commons License 2021.01.09 0 0 77423

Hogy értjük, hogy nem ment el a magzatburok?

Előzmény: Tekiartur (77422)
Tekiartur Creative Commons License 2021.01.09 0 0 77422

Fancsika kecskémhez az utolsó két évbe ellés után orvost kellett hívni, mert nem ment el a magzatburok. Mi okozhatja ezt?  Elég vegyesen táplálom,  több helyen rákerestem, hogy hátha megelőzhet, de csak a teheneknél ír erről, ott is elég furán! MINTHA AZ LENNE A LÉNYEG HOGY AKIKNÉL ILYEN VAN KEVÉS SZÉNÁT KAPNAK.  Mindíg hármas ellései voltak, de nem hiszem hogy annak van köze hozzá. Ellés előtt viszont korpát kap, hogy könnyebben elljen. Megköszönném, ha valaki felokosítana.

Lacoid Creative Commons License 2021.01.07 0 0 77421

Köszi a tippet! ;)

Előzmény: L_áma (77420)
L_áma Creative Commons License 2021.01.07 0 0 77420

Ez névnek is jó!

Előzmény: Lacoid (77418)
hegefeco Creative Commons License 2021.01.07 0 1 77419

Örömmel tudatom, hogy megkaptam azon francia kecskebakok listáját amelyek rendelkeznek a K222-es alléllel, ami ugye a kecskeállományok genetikai surlókór rezisztenciáját megalapozó intézkedések miatt felértékelődött mostanság. Felettébb örülök annak, hogy az alpesi fajta mellett jó pár szánen egyed is megtalálható a katalógusban, így ezen két fajtát tenyésztők számára elérhető lesz a francia genetika a jövőben is.

Sperma katalógusok innen tölthetőek le 

A vonatkozó szabályozás itt olvasható

A BIZOTTSÁG (EU) 2020/772 RENDELETE (2020. június 11.) a 999/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet I., VII. és VIII. mellékletének a kecskék és a veszélyeztetett fajták fertőző szivacsos agyvelőbántalmainak felszámolására irányuló intézkedések tekintetében történő módosításárólIdézetek a rendeletből: Az EFSA véleménye kiemeli, hogy míg a rezisztencia növelése érdekében végzett tenyésztés hatékony eszköz lehet a kecskék klasszikus súrlókórjának megfékezésében, addig a nagy szelekciós nyomás – az említett alléloknak a legtöbb fajtában tapasztalt alacsony gyakorisága miatt – valószínűleg káros hatással lenne a genetikai sokféleségre. A vélemény ezért azt ajánlja, hogy a kecskeállományok genetikai rezisztenciáját megalapozó intézkedések tagállami szinten kerüljenek bevezetésre, az adott fajtától függően(3). A tagállamok számára ezért lehetővé kell tenni, hogy saját tenyésztési stratégiát dolgozzanak ki azon allélok gyakorisága alapján, amelyek biztosítják kecskeállományuk genetikai rezisztenciáját a klasszikus súrlókórral szembenA gazdaság juh- és/vagy kecskeállománya genetikai rezisztenciájának mielőbbi kialakítása érdekében minden lehetséges intézkedést végre kell hajtani, beleértve a célzott tenyésztést és az anyajuhok leölését az ARR allél gyakoriságának növelése és a VRQ allél kiküszöbölése érdekében, valamint a K222, a D146 vagy az S146 allélt hordozó bakok tenyésztését. A gazdaságért felelős tagállam gondoskodik arról, hogy a halasztást követően leölendő állatok száma ne legyen nagyobb, mint amekkora az közvetlenül a jelző eset megerősítését követően lett volna.a következő állatok bármilyen célból elszállíthatók a gazdaságból, ideértve a tenyésztést:a következő allélok legalább egyikét hordozó kecskefélék: K222, D146 és S146
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX:32020R0772


Lacoid Creative Commons License 2021.01.07 0 0 77418

Hófehér! :)

Előzmény: L_áma (77417)
L_áma Creative Commons License 2021.01.07 0 0 77417

Jééééé, egy kekke. :))

 

 

Előzmény: Lacoid (77416)
Lacoid Creative Commons License 2021.01.07 0 0 77416

Új családtag érkezett :)

Egy ideig még a kerítés túloldalán...

L_áma Creative Commons License 2021.01.02 0 0 77415

Nincs ezen mit csodálkozni. Betonlakók. 

Előzmény: Lacoid (77413)
L_áma Creative Commons License 2021.01.02 0 1 77414

Már kezeli. Teletöltötte valamivel csurig, majd befogta, és nyomkodta neki pár percig.  Aztán tisztára, szárazra törölte. Vicces, mikor egy fél méter gézt töm bele, majd húz ki a füléből.

 

Ma már én is "egy légtérben" a kutyákkal dolgoztam.

 

 

Nekem biztosan nem javasolt agyig kotorni a fülükben, de a buksivakarásért már odajönnek, ha szólítom őket.

Előzmény: milk11 (77410)
Lacoid Creative Commons License 2021.01.02 0 0 77413

A párommal azt furcsálltuk, hogy hát 2020 év.. no comment... mi a Himnusz után csendben elvoltunk, és a településünk is...

De, a több km-re lévő város felől hallottuk, hogy ment a parádé...

Érdekes, és azok az emberek vajon tudják egyáltalán azt, hogy mit "ünnepelnek"? Hát...

No comment, no comment...

Előzmény: triplaharom (77412)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!