Keresés

Részletes keresés

zsebi41 Creative Commons License 2010.01.25 0 0 9044

Nagyon kedves vagy, hogy ezt írod, de nincsenek sehova feltéve, nem gondolnám, hogy sok embert érdekelne ez a kicsi kert.

 

A nagy kertben nekünk volt csepegtető öntözés, akkor még úgy volt, 90-ben, hogy eljött a KITE-től egy kertészmérnök, hozta a hozzávalókat, és csak azt kellett fizetni, a munkájáért nem kért semmit, pedig 400 ölt csövezett be, vele volt a felesége, az elfogadott füszernövény töveket, meg magokat mert nekik ilyesmi nem volt.

Ásott kutunk volt, de igen rossz hozamú 14 gyűrü mélyen az eső vizet gyüjtöttük két 5000l-es műanyag tartályba, onnan locsoltunk a hidrosztatikai nyomással a konyha kerti részt mert az lefelé lejtet, az első részt szivattyúval.

 

Mindenévben átrendeztük a csöveket mert a vetésforgó miatt másképp voltak a növények. 2004-ig csináltuk.

De most ebben a kis kertben is csepegtetünk, pedig itt furt kút van soha ki nem apadó vizzel, de most is van két 100l-es tartályunk jól eldugva elég magasan ahoz, hogy ne kelljen szivattyú. Nem szeretm a slagot, mert nem sok növény viseli el a levelein a spriccelést, én csak a bab féléket szoktam meg spriccelni de az alatt is csepegő van, a paradicsom, uborka alatt is. Így aztán soha nem locsolunk hideg vizzel, egy tartálynál több nem kell soha, mindig van állot víz.

 

A paprika  a bab és az uborka két szembe sorba van ültetve, a sorközben fekete fólia van itt nem nő a gaz, és oda eresztek slaggal vizet, ami meg áll rajta a bemélyedésekben, és biztosítja a nagy melegben a párát azoknak a növényeknek amik ezt igénylik.

 

a kertet körbe vevő leylandi ciprusok alatt is csepegő van de csak ha soká nem esik akkor kapnak a csepegőről.Mivel ott nem kell ásni azok télen is lent vannak. A csepegtető csövek még a régiek, egy két csapot lezárót kellett pótolni azt Dabason vettük az is a KITE-nek a telephelye  egy nagy raktár.

Előzmény: il1321 (8986)
CBNora Creative Commons License 2010.01.25 0 0 9043
Akkor építsd ki apránként. Marha keserves kifejlett növények tövéhez utólag beigazgatni a csövet, hacsak nincs nagyon nagy sortávolságod. A krumplihoz a feltöltés után szoktuk berakni, ketten a férjemmel. Én mezítláb egyensúlyozok a sűrű szárak között, hogy érezzem, mire lépek, de néha törik.
Előzmény: Vezso (9042)
Vezso Creative Commons License 2010.01.25 0 0 9042
Az lenne az igazi, de a családdi kassza erősen terhelt. Csinálgatom a tetőteret, meg sok minden még csak félkész, de majd lobbizok. :)
Előzmény: CBNora (9040)
Vezso Creative Commons License 2010.01.25 0 0 9041
Így vettem én egy telket 80e Ft-ért pincével, szerszámossal, gyűrűs kúttal. Amikor feltörték a pince tetjét és a szőlőből elvitték az acél oszlopokat, töbet ki se mentek.
Előzmény: Deryan (9039)
CBNora Creative Commons License 2010.01.25 0 0 9040
Szerintem érdemes mindenhova betenni a csöpögtető csöveket és csapokkal nyitni-zárni az ágakat szükség szerint. Hiába mozgatható a cső, ha már megnőttek a növények, letörnek a csövek rakosgatása közben.
Előzmény: Vezso (9037)
Deryan Creative Commons License 2010.01.25 0 0 9039
Azt hiszem ezek elfekvő telkecskék javarészt. Néhányszáz m2-es hajdani hobbykertek, szőlő-, gyümölcsös kertek, melyeknek gazdái már kihaltak, lerokkantak. Az örökösök pedig elfektetik, legjobb esetben nyaralót húznak rá ill. már erről is múltidőben lehet beszélni a megélhetési bűnözés miatt.
Előzmény: Vezso (9038)
Vezso Creative Commons License 2010.01.25 0 0 9038
Ma már a tolvajok sem a régiek. :) Nálunk is ott megy tönkre a fa alatt a dió és a mandula is az elhagyott telkeken. Pedig ezeknek jó ára van, csak sok vele a meló.
Előzmény: Deryan (9036)
Vezso Creative Commons License 2010.01.25 0 0 9037
A gyöngyözőző elég könnyen mozgatható, de valóban az a cél, hogy egy igazi csöpögtetős rendszerrt csináljak. (nekem kutam sincs, az esővizet gyűjtögetem)
Előzmény: rebondo (9034)
Deryan Creative Commons License 2010.01.25 0 0 9036
Ásáshoz sem távolitod el?

Ennyi kúttal akkor jó a kert vizellátása. A mi zártkerti lehetőségeink eléggé korlátozottak sok tekintetetben. Bármit létesitünk nem kivánatos látogatókkal is kell számolni.
Szerencsénk, hogy számukra a nagy üzletekből beszerezni a mindennapit még mindig kényelmesebb mint nálunk kikapálni, leszedni.
Előzmény: Hesperos (9035)
Hesperos Creative Commons License 2010.01.24 0 0 9035
Ez igaz, ha egyszer kész a rendszer nehéz hordozni. Nem lehetetlen de nagyon sok macera van vele.
Előzmény: rebondo (9034)
rebondo Creative Commons License 2010.01.24 0 0 9034
Nem tudod hordozni a csöveket... Oda tedd, ahol fontos, abban az évben végleges.
Előzmény: Vezso (9011)
Hesperos Creative Commons License 2010.01.24 0 0 9033
Szia!

Igen, mintabolt nincs, bárkinek adnak aki beesik árut. http://danoskft.hu/index.php?content=13 ez a honlapjuk, oldalt a termékeik között nem szerepel az öntözéstechnika, de ha írsz nekik e-mailt, és kérsz egy árlistát öntözéstechnikához akkor küldenek. Nekem csak a tavalyi van meg egyenlőre belőle. Viszont én itt vettem az uborkahálót is, mert az is olcsó volt.
Előzmény: Vezso (9030)
Hesperos Creative Commons License 2010.01.24 0 0 9032
Szia!

Persze, kút több van, én az egyiket használom csak. Van egy ásott, nem tudom hogy hány gyűrűs, de azt nem használtam még soha, és van egy fúrt, olyan 40 méter mély kb. arról locsolok évek óta.
Előzmény: Deryan (9028)
CBNora Creative Commons License 2010.01.24 0 0 9031
Emlékeztet, mint minden káposztaféle, de nem egészen karalábé ízű. Enyhébb és könnyebben puhára fő. Nem is fásodik, csak a répa közepén szokott lenni néhány fás rost, azt hosszában négybe vágva ki lehet szedni, kb. mint néha a céklánál.
Előzmény: Deryan (9026)
Vezso Creative Commons License 2010.01.24 0 0 9030
És van a gyárnak mintaboltja, vagy hogy tudtál hozzájutni? Bárkinek adnak, ha beesik? Tudsz elérhetőséget adni hozzájuk? Esetleg honlapot?
Előzmény: Hesperos (9024)
Vezso Creative Commons License 2010.01.24 0 0 9029
Szia!
Köszönöm, nincs szükségem semmire, a varádics szépen megnőtt. Azóta találtam egy elhagyott telephelyet, ahol rengeteg nő. :)

Szedtél magot a paradicsomból? Vagy küldjek idén is?

Örülök, hogy ízlett.
Előzmény: vica46 (9020)
Deryan Creative Commons License 2010.01.24 0 0 9028
Kutatok is van? Feltételezem, igen. Milyen?
Előzmény: Hesperos (9024)
Deryan Creative Commons License 2010.01.24 0 0 9027
Köszönöm, az útmutatót, a képet. Most én is a rendszer kialakitásának lehetőségén gondolkodom. Olvasgatok, nézelődöm. Jártam az albumodban is :-). Nagyon ügyes vagy!
Előzmény: Hesperos (9025)
Deryan Creative Commons License 2010.01.24 0 0 9026
Ó, igy már sokkal könnyebb a helyzetem :-)
Nézelődtem az interneten, és németül találtam egy nagyon jó leirást:

Bodenkohlrabi

Ezek szerint a karalábéhoz hasonló ize van?
Előzmény: CBNora (9023)
Hesperos Creative Commons License 2010.01.23 0 0 9025
Valahogy így néz ki a földön : http://xfree.hu/kep_show.tvn?SID=c092807f458e3f1df50b1973978d5e19c092807f458e3f1df50b1973978d5e19&kid=194383&aid=146970
Hesperos Creative Commons License 2010.01.23 0 0 9024
Sziasztok!

Én sem láttam még azelőtt csepegtető rendszert, nagyjából én jöttem rá mindenre amit használok. Jó helyen lakom, van a közelemben egy olyan cég ami műanyag termékek előállításával foglalkozik, és a csepegtető rendszerekhez is gyártanak minden félét és olcsón is adják. Így nekem minden sorra és tőre van csepegtető, a fele hordós rendszerű, a burgonya pedig közvetlen nyomásos. Meg van szabva hogy mekkora nyomást bír el milyen cső, nekem kimondottan emiatt van hidrofol, hogy a nyomás kérdés megoldható legyen. Az egész rendszeren van még 1 szűrő, nehogy elduguljon. Sok munkával de végül is kevés költségből ki tudtam így hozni a locsolást. (A csöveket még nekem ki kellett lyukasztanom a megfelelő távokon és beletenni a csepegtetőket meg ilyenek)
CBNora Creative Commons License 2010.01.23 0 0 9023
Karórépa, Brassica napus var. napobrassica. Finom nyersen is és főve is, jól bírja a hideget. Tavaly még tavasszal is szedtem belőle. A zsengébb leveleit is meg szoktam enni.
Ahonnan a magot kaptam, ott tavasszal vetik. Próbáltam akkor is, de nagyon ellepték a káposztapoloskák, nálunk jobb a nyár végi vetés. Így télre megnő, ha nem is olyan nagyra, mint a tavaszi, és pont az ínséges időben lehet frissen enni. Így néz ki:
Előzmény: Deryan (9022)
Deryan Creative Commons License 2010.01.23 0 0 9022
Köszönöm. Sokat segitettél.

A boltok is téli szünetet tartanak, mert nincs szombati nyitvatartás mindenhol. Igy aztán semmit sem sikerült intézni.

A fóliával kapcsolatosan itt tájékozódtam az interneten.Fátyolfólia

A káposztarépa vajon mi lehet?
Előzmény: CBNora (9021)
CBNora Creative Commons License 2010.01.23 0 0 9021
Colos műanyag csőből vannak az ívek, 40 cm hosszú betonacél darabokat félig beszúrok a földbe, arra húzom a csövek végeit. Így nagyon gyorsan föl lehet állítani a vázat, és bármikor bárhova pár perc alatt át lehet tenni.
A fátyolfóliát a helyi mezőgazdasági boltban szoktuk megrendelni, különböző szélességben méterben lehet kapni. Leméred az ágyás hosszát, az ívek hosszát, ráhagysz a rögzítésekre és ennek megfelelően rendelsz a lehetséges változatok közül. Most fejből nem tudom, milyen szélesek vannak.
Ma is szedtem az alagutakból galambbegy salátát és káposztarépát. Elég nehéz a fólia a hótól, de sikerült kibűvölni alóla a zöldséget.
Előzmény: Deryan (9018)
vica46 Creative Commons License 2010.01.23 0 0 9020

SZia vözso

Köszönöm jó izü volt ,tudok neked valamit küldeni ,van valami amit szeretnél?

A tejröl csak azért irtam ,hogy felhivjam a figyelmet ,remélem senkit nem sértettem meg.

Előzmény: Vezso (9012)
Deryan Creative Commons License 2010.01.23 0 0 9019
A cirilbetűvel úgy látszik a belinkelés nem tud mit kezdeni.

A térképkeresőbe ezt kell bemásolni:
Luka, Ukrajna

Több ilyen helység van. A "K......." -val folytatódóra kell kattintani. Ha a helység megvan, akkor a Google földön érdemes megnézni a térképet, mert ott az adottságokat is nagyon jól fel lehet mérni.

A folyó keleti partján hatalmas kiterjedésű erdő van....
Előzmény: Deryan (9017)
Deryan Creative Commons License 2010.01.23 0 0 9018
NÓRA, a fátyolfóliával kapcsolatban van-e valami jó ötleted, tapasztalatod, ami szerin a anyagvásárlást és a kihelyezést érdemes inditani?

Most indulok s körülnézek, hogy a többi kertészeti boltokban mi a helyzet.
A javaslatod bármikor aktuális mert egyenlőre csak nézelődöm.
Előzmény: CBNora (9004)
Deryan Creative Commons License 2010.01.23 0 0 9017
Ezt az állványra tett hordós öntöző rendszert már láttam valahol az interneten. Ha jól emlékszem, akkor ilyen barázdás elárasztáshoz használták...

Magam is ilyenen gondolkodom, hogy az öntözést takarékosabbá és hatékonyabbá tehessem, különösen aszályosabb időszakokban.

A fátyolfóliázás és a talajtakarás is foglalkoztat. A férjem ezekben a módszerekben nincs otthon. Ők hagyományosan s egyszerűen mindent pompásan meg tudtak termelni. De akkoriban hatalmas vizek vették körül a házukat. Azóta már csak a patakmeder alján folydogál a viz s az árterek teljesen megszüntek. A múltévben olyan szárazság volt, hogy a burgonyának csak az 1/4-e termett az előző évekhez képest.
Luka, Канівський, Черкаська обл&
Előzmény: Hesperos (9007)
Deryan Creative Commons License 2010.01.23 0 0 9016
Hm. amikor háztól hordtuk, s tudtam hogy a teheneket hogyan kezelik, akkor én is megittam forralatlanul, de a tejboltból vagy olyan gazdáktól, akiknek az istálóját nem ismerem sőt a gazdát sem, azt a tejet képtelen vagyok forralatlanul meginni.

Forralatlanul valóban jobb ize is van/volt.

Lehet, azért sem szeretem igazán forralatlanul, mert sokáig csak zacskós tejet ittam. A tej ipari termék lett mint sok minden más...
Ami a betegségeket illeti, azoktól nagyon tartok, mert a betegség sok egyébb szerencsétlenséget is magával hozhat.
Előzmény: il1321 (9015)
il1321 Creative Commons License 2010.01.23 0 0 9015

Most erre mit mondjak? Mi, az egész család 85 óta forralatlanul isszuk a tejet. Meg sem tudnám inni forralva. teljesen más az íze, ráadásul a forralással teljesen megváltozik a tartalma,szinte káros a szervezetnek. Főleg az érzékenyebbeknek. Más a hőkezelés, ami max 70 fokig melegíti.

Na, de ez is egyéni dolog.

Előzmény: Deryan (9013)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!