Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2002.11.12 0 0 12185
:) szivbol orulok, hogy no a riojai borok rajongotabora (becsszo nincsen szolobirtokom Rioja-ban.. bar lenne :) )

A reserva az jo jel. Az 1998-as ev az nem volt fenyesnek nevezheto, de ha jo borasztbol valo a palack, akkor azert szamithatsz arra, hogy hoznak egy stabil minoseget. Mint a minap irtam en eppen kostoltam egy 98-as crianzat ami messzemenokig megfelet az igenyeimnek. A 11 evros ar pedig biztato, hogy azert megbecsult bort vettel.

z

Előzmény: kifli (12184)
kifli Creative Commons License 2002.11.12 0 0 12184
vettem egy riohai bort, mivel annyit emelegeted:-)

sajnos nincs nálam az üveg, de egy 1998-as reserva felíratú. milyen év volt ez? a borászatot este megnézem. egyébként 11 euro volt a duty freeben.

Előzmény: BZoltan (12182)
Törölt nick Creative Commons License 2002.11.12 0 0 12183
Küldtem neked valamit, bocs a késésért, de eddig bénáztak a jelszavammal:(
Ja az adatokat átdobhatnád mailban és én is növelném a fogyasztásodat!:) Mennyi az a magnum baby?
Előzmény: Cirfandlia (12175)
BZoltan Creative Commons License 2002.11.12 0 0 12182
Ja a versek is.. de neheny generacioval vissztekintve a veresbor/feherbor arany pont az ellenkezoje volt a mainak. Gondolom ezert nem vesodott be anyira a koztudatba.
Mondjuk az egri borok dicse sem mai keletu.

Amugy erdekelne, hogy konkretan melyik fajtaknak tud jol allni az almasavbontasos erjesztes? A chardonnay-t szinte kotelezo :), mig a Rizlinget gyakorlatilag tilos.
Van hazai tapasztalat a tobbi feherszolofajtaval?

z

Előzmény: shiraz (12180)
shiraz Creative Commons License 2002.11.12 0 0 12181
a mill. baby opi az igazi, egyetértek.
Előzmény: Cirfandlia (12175)
shiraz Creative Commons License 2002.11.12 0 0 12180
ma már sok fehérbort is almasavbontással készítik nem csak a Chardonnay-t.
tudtommal nemcsak a somlói és a tokaji bírta kia hosszú utazást, hanme pl az egri veresek is.
üdv
Előzmény: BZoltan (12168)
shiraz Creative Commons License 2002.11.12 0 0 12179
nem is gyémánt inkább platina :))
Előzmény: Cirfandlia (12177)
BZoltan Creative Commons License 2002.11.12 0 0 12178
Kedves Szolo,

Visszalapoztam, mert emlekeztem arra, hogy volt mar koztunk par vitas kerdes korabban :)

En csak egy buta mernok vagyok, de nagyon szeretek utannajarni utannanezni dolgoknak. Te profi vagy, sokkal megalapoztt szakmai tudasod vana boraszt/szoleszetteruleten.

Viszont ne feledd, hogy nekem a velemenyformalo bazisom teljesen mashonnan taplalkozik :) mondhatni mas borokat fogyasztokrendszersen mint ti otthon es mas forrasokbol tajekozodok.

Kerkel semmikeppen ne vedd rossz neven "kotozkodesemet", a veled valo diskurzusbol rengeteget tanulok es ugy gondolom, hogy bizony van mit megvitatni es van mit tisztazni. Ha szakmai ostobasagot irnek le, azt kerlek ne nezd el nekem :)

Amugy a Kali medence borai nagyon erdekelnek, ha Magyarorszgaon jarok szivesen ellatogatnek arra, hiszen a Somlo mindnekeppen tervbe van veve :)

z

Cirfandlia Creative Commons License 2002.11.12 0 0 12177
semmi gond, igy jut el az ember a gyémánt fokozatú ügyfelek státuszába. ;-)
Előzmény: Hatvani Szabolcs (12176)
Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2002.11.12 0 0 12176
Jaj-jaj, irgalom szegény bűnös fejemnek! Hagytam magam rádumálni, és elfelejtettelek utólag tájékoztatni... Bocsánat...
Előzmény: Cirfandlia (12175)
Cirfandlia Creative Commons License 2002.11.12 0 0 12175
Mártonnapi újborkóstoló Monarchiában; az irsait kihagytam; Wunderlich: rozéja nem annyira harapós, nem friss érzetű; de illat jeles. Traminije: vmi penetráns illat tolakodott elő, ez szerintem nem alkalmas újbornak, mintha erjedés még nem vagy nem tökéletesen zajlott volna le; vagy a kóstolt palack nem sikerált. Volt azért tramini jelleg is de ez elnyomta.
Oportó: na ez nagyon jó volt; a jól iható, gyümölcsös, friss bor; vittem egy magnumot belőle.

Ja, urak! Ki vásárol stikában az én nevembem? :)

Szőlő-Bzoli: pár napja tartó eszmecserétek értékes adalékokkal szolgált nekem!!

csite Creative Commons License 2002.11.12 0 0 12174
99% kerházas nedű
Előzmény: Zoley (12171)
BZoltan Creative Commons License 2002.11.12 0 0 12173
tomlaker kollega :)

rossz helyen kerdezed, en ugyanis Helsinkibe iszom meg a magamet. Itt eleg jo a felhozatal a kozepes jo minosegbol.

z

Előzmény: tomlaker (12169)
BZoltan Creative Commons License 2002.11.12 0 0 12172
Tybald,

"Persze ehhez kell egy bizonyos potenciál."

epedve varom valami szakember velemenyet. Ugyanis nekem van egy olyan gyanum, hogy ez az almasavbontas nem az egyertelmuen "jobb" megoldas, hanem ugyanugy sok kompromisszummal jaro felelosegtelejes boraszati megoldas.

z

Előzmény: Törölt nick (12170)
Zoley Creative Commons License 2002.11.11 0 0 12171
Borostyan szine van, de nem tul sotet, van benne egy keves uledek is, tovabba kb 1,5 mm a "feltapadas"...
Előzmény: csite (12140)
Törölt nick Creative Commons License 2002.11.11 0 0 12170
Nekem ha jól rémlik Szőke Matyi báék is almasavbontanak és nem csak a Chardonnayt, de lehet tévedek, lassan 1 éve jártunk ott.
Másrészt az almasavbontásnak megvan az a másik előnye, hogy a - most nem jut eszembe milyen anyag - általa lebomlik és erre az anyagra allergiás az emberek viszonylag magas %-a, de nem mindenki tudja, hogy az allergia miatt van baja a bortól mivel az kisebb-nagyobb mértékű. De ha tévedek majd VALAKI kijavít:)
Ezáltal tehát ihatóbb, "kerekebb" borokat is létrehozhatunk. Persze ehhez kell egy bizonyos potenciál.
Szőlőcske tedd helyre a dolgokat, mer az én memóriám csapnivaló!:)
OFF
Holnaptól jöhetsz a cd-ért
ON
Előzmény: BZoltan (12168)
tomlaker Creative Commons License 2002.11.11 0 0 12169
hali!
BZoltán!
milyen kondiciókkal lehet odahaza külföldi borokat vanni?
francia, kalifornia, dél-amerika?
Tom
Előzmény: BZoltan (12168)
BZoltan Creative Commons License 2002.11.11 0 0 12168
Oke, ez igy elfogadhatonak is hangzik.

Visznt azt aruld el neke, hogy mi a feszkes fenert van az, hogy mostansag a 22-23MM° feletti szuret az mar kimagasloan jonak szmit peldaul a Somlon.

Nem lehet, hogy egyszeruen elfelejtunk 19 evet es megjegyzunk 1-et egy 20 eves periodusbol?

Amugy erdekelnenek meg az almasavbontassal kapcsolatos gondolataidat.

En ugy tudom, hogy az almasavbontas az leginkabb a vorosborok eseteben illetve a Chardonnay es a Burgundi feherek esteben hasznalt. Masreszt szerintem a masodlagos fermentacio soran bar a az almasav a valobanki selyesebb tejsavva alakul at, de ugyanakkor a bor elveszitheti a gyumolcsosseget, aromajat es a friss zamatat.

Kivancsi lennek, hogy peldaul melyik somloi fajtat tudnad elkepzelni almasavbontassal. A Harslevelu, Tramini kizarva, a Rzilinget es a Juhfarkot nem bantanam, azoknak tulsagosan bejaratott es elfogadott az ize. Talan a furminthoz tudnam elkepzleni azt a fajta vajassagot es simulekonysagot ami a Chardonnay-t nepszeruve tette. De ebben nem vagyok biztos. szerinted?

Arrol nincs informaciom, hogy osapaink idejeben a Somlon ezzel az eljarassal keszitettek volna a borokat. En ugy hallottam, hogy a savtartalom es a szarazanyagtartalom tettek azza a Somlait ami lett (volt) Masreszt en zarojelben szerenyem megjegyeznem, hogy az osapaink koraban egy bor nemzetkozi, vagyakar orszagos hirneve azon allat vagy bukott, hogy szallithato volt-e a bor. Marpedig a karpat medencenek ket helye van ahol olyan bort tudtak termelni ami kibirt akar sok hetes szekeren valo razast es melegitest...A Somlo es Tokaj volt ez a ket hely. Persze a minoseg nyilvan fontos volt, de azok ateruletek ahol nem voltak kepesek olyan szarazanyagtartalmu es savgernicu bort termelni azoknak eselyuk sem voltarra, hogy tobb szaz kilometerre levo piacokra eljussanak. Vagy tevednek?

z

Előzmény: szőlő (12167)
szőlő Creative Commons License 2002.11.11 0 0 12167
Igazából 1 dologról beszélünk, csak még nem szoktuk meg egymás kifejezéseit. Ami a cserzőanyagot illeti, igaz a vörösbornál, de abszolút nem a fehérnél. A fehéret megőrző biológiai rsz.-ek egészen más tényezőkre épülnek (vörösbor s a fehérbor savtartalma közötti különbség és bár nagyon takarékos módon de a némiképpen magasabb kénessavtartalom, ami nem sokkal magasabb összes SO2 mellett a vörös 25-30 mg/l-jével szemben kb 40 mg/l a fehérben). Arról aztán nem is beszélve, hogy mennyivel hosszabb ideig kell kitenni a mikrooxidációnak a vöröset, hogy a tannin és egyéb összetevői kerekké érjenek… de még hosszan lehetne folytatni az eltérőséget… talán egy jó Káli bor mellett.

A Somlai borászhoz: ez így egyszerűen nem igaz. Mo-n nagyon sok olyan szőlőhegy van, amit nem árasztottak el műtrágyákkal, és bizonyos gyomirtó szerekkel. Sok nyugati ország szőlőtermesztői irigyelnek bennünket, hogy hozzájuk képest mennyivel több területet ért sokkal kevesebb környezetszennyező hatás. Ráadásul ma már megszülettek azok a növényvédő szerek (Pl. Quadris, Discus…stb) amelyekkel sokkal kíméletesebb a növényvédelem, mint nagyapáink korában. Nem vonom kétségbe a Somlai borász családi hagyományait, de nagyapáink korában bizony rossz évjáratnak számított, ahol nem 22-23 MM° felett szüretelték a szőlőt (átlagosan 23-24 MM°-on) de nem „pezsgett” a savtól, mert a seprőn áztatás ebből, fakadóan az almasavbontás (malolaktikus erjedés) selymessé tette a savakat és a magas cukorfokból fakadó 14-15 v/v% szesztartalmú borok a hideg pincében s az 1-2 évig tartó tölgyfahordóban történő ászkolás hatására közel 1,5 v/v% szeszt veszítettek. Éppen az volt Somló és Kál különlegessége, hogy ennek ellenére még gyümölcsösek is maradtak (szépen ír erről Eötvös Károly és Mikszáth Kálmán, stb.). Persze, mint mindenhol, sok ordenárium (”kocsis bor”) is termett, arra igaz az idézett mondás, de nem ezek az odenáriumok teremtették meg, tartották fenn Somló és Kál hírnevét. Tehát szó sincs arról, amikor és a sok tényezőről beszélek, hogy mesterkélt eljárásokra gondoljak, hanem mindig egy nagyon bonyolult biológiai, biokémiai, fizikai-kémiai, stb elemekből álló természetes rsz-re. Technológiánk ellenőrizetten IPM és a borászatban a bentoniton (tisztított anyagásvány a fehérje kicsapatására) és a mérsékelt kénezésen kívül semmit sem használunk.

Előzmény: BZoltan (12144)
Creative Commons License 2002.11.11 0 0 12166
ja, nagy, nagy hála Cere-nek!
Előzmény: Há (12156)
Törölt nick Creative Commons License 2002.11.11 0 0 12165
Lusta dög vagy, tudod?
Azé az egyik üveg a tiéd - bár én se igértem:)
Előzmény: csite (12163)
kaviat Creative Commons License 2002.11.11 0 0 12164
én úgy gondolom inkább hobbiból mint biznesszből..

csite Mester: jaja, nekem is ezt mondták, hogy a sok ilyen olyan weboldalon lévő mailcímekre hiába irogatnak, eddig nem nagyon válaszolt senki [include monarchia] :(( [igaz most 7végén írtak, lehet nem minden nap nézegetik a mailjaikat a nagy híres borászok]

.kav]4t neofittnesspop

Előzmény: BZoltan (12160)
csite Creative Commons License 2002.11.11 0 0 12163
nem ígértem! így nem is vettem(mert nem jártam ott)
Előzmény: Törölt nick (12161)
csite Creative Commons License 2002.11.11 0 0 12162
borászok mail címeit?

1 hónapja írtam gere a-nak, igaz nem szépet
azóta sem volt ideje írni :(

amúgy alkonyi könyvben, és borkalauzban található 1-2, meg a neten is érdemes vadászni rá

Előzmény: kaviat (12159)
Törölt nick Creative Commons License 2002.11.11 0 0 12161
Vettél nekem Chilei bort amit megigértél a múltkor?:)
Előzmény: csite (12158)
BZoltan Creative Commons License 2002.11.11 0 0 12160
" borportált akarnak csinálni"

uzletbol vagy poenbol? Ha uzletbol akkor surgosen mond meg nekik, hogy ne tegyek :) nagyon gyatrak az internetezesi mutatok manapsag. Ha hobbybol, akkor a terv udvozolve van :)

z

Előzmény: kaviat (12159)
kaviat Creative Commons License 2002.11.11 0 0 12159
egy ismerősömék borportált akarnak csinálni, tesztekkel, mindenféle okosságokkal, keresik a borászok mailcímeit hogy infókat tudjanak tőlük kérni. tudnátok nekem segíteni? [az itteni mailcmem él]

.kav]4t neofittnesspop

csite Creative Commons License 2002.11.11 0 0 12158
1-t átpasszolsz ugye? :)

ki vette meg a többit!!!!!

Előzmény: Törölt nick (12157)
Törölt nick Creative Commons License 2002.11.11 0 0 12157
Elhoztam az utolsó 3 Vesztergombit!
Nekem gyanús ez a Marcellus, lehet, hogy ő küldte le beépített emberét?:))))
Persze aki amúgy is arra megy megkérdezheti nincs-e még a raktárban, hátha azt is "cimkéz"-ték.
Előzmény: korcsi (12150)
Creative Commons License 2002.11.11 0 0 12156
Jozs-al voltunk Tokajban. Majd leírom. Most dolog van:(

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!