Úgy éreztem, szükség van még itt egy új fórumra amely egyik legkedveltebb gyümölcsünkkel a nemes és még nagyobb hírnévre hivatott igazi Magyar csemegeszőlővel foglalkozik.
Ha akác végoszlopot teszel, akkor egy kb méteres colos cső végére fursz egy nyolcas lyukat, belefűzol 40centi drótot, visszahajtod és akkorát tudsz húzni, hogy ha túlzásba viszed, az akác oszlopok is meg tudod csavarni.
Évám (remélem az) idén teremni fog, csupa nói név lesz most: Éva, Angéla, Vénusz, meg a többiek. De az első termés az semmi, majd még 3 év, amikorra lehet nyilatkozni, hogy tetszik, vagy nem.
Az Italia nekem nem jön be ha a problémásságát nézem az eredményhez képest. De még figyelgetem.
Augusztus elejére egy Esztert szerezz be mindenképpen.
A két tő helyett szerintem egy is elég mindenből, így ennyi tőkével lefedheted júliustól októberig a szőlőt, mindig lesz nasi.
Nem is biztos, hogy egy lépcsőben ültetném, ráérsz dönteni. Türelem!!!
Az sokat segítene, ha valaki, aki már többször is megfigyelt ilyen hiányos kötődést, el tudná dönteni, hogy a képen ez csak egy fajtajelleg, amit az időjárás idézett elő, vagy valóban botritys.
Mivel ott vannak ezek a barna és később leeső csonkok én hajlok a botritysre. De akkor ez összefügg az időjárással is, mert az idei károk más fajtákon jelentkeznek, mint tavaly. Lehet, hogy vannak erre érzékeny fajtáim, de csak adott viszonyok között okoz kárt.
Ez esetben jövőre egy kis Topsin vagy Teldor megelőzésnek jó lesz virágzás előtti permetezéshez keverve.
Köszönöm! Lenne itthon rothadás elleni szerem, de még 10% virágzik, addig nem permetezek semmivel. Előtte megkapta peronosz és lisztharmat ellen a kontaktot és felszívódót, az akkori szárazság és az eddig tanultak alapján botritysre nem is készültem.
Erre nehéz jó választ adni és mivel az nfj-n kívüli fajták még csak most kezdik a produkciót, inkább ne is engem kérdezz, olvasgasd vissza a Fórumot. Az itthon oltványként beszerezhető fajták között is nagyon nehéz differenciálni, mert van számtalan jellemző, amitől jónak nevezhetünk egy fajtát.
Íz és állag szerint nagyon finomak a Hamburgi, a Belgrádi, az Eszter. Ez utóbbi nagyon korai és ellenálló is. A Favorit is nagy kedvenc a koraisága és a kiváló íze miatt, de azzal azért lehet gondod. A Csabagyöngyére is igaz ez, akármilyen régi fajta is.
Tulajdonképpen nem is lehet erre a kérdésre jó választ adni, mert a jellemzőket, ha egy mátrixban ábrázoljuk, akkor tökéletes szőlő még mindig nem létezik, pláne nem minden érési időszakban.
A Ruby King az állagával és megjelenésével, a Szuvenir a megjelenésével és ízével betöltenek egy-egy rést ezen a palettán.
Mi tulajdonképpen a nyálkás húsú fajtákon kívül mindegyiket szeretjük. Pölöskei nagyon finom, késői, ellenálló, de fagyérzékeny.
Attila is kiváló ízű, ugyan az igaz rá, mint a Favoritra, csak szeptemberi. Szóval ne engem kérdezz, mert mi mennyiségi fogyasztók vagyunk és egyáltalán nincs nagy gyűjteményem, csak egy amatőr vagyok.
Nekem sem volt előszö ilyen fogóm. Ezért kiokoskodtam, hogy harapófogóval ügyeskedve megtudtam húzi. Igaz nem lett gitárhúr feszes, de jó lett. Amióta tudtam venni első generációs fém gripple fogót azóta feszes. (bolha piac 10€). De ehhez igazán jól kell megfeszíteni a vég oszlopot.
Igen, éppen olyanok a tünetek nálam is, amilyennek írtad. A Néróimat támadta tavaly is ugyanígy virágzás után elég nagy százalékban. Előző években elenyésző mértékben- még örültem is neki, mert szellősebben lettek azok a fürtök. Az idén már jelentkezett több fajtámon is, azokon csekély mértékben. A Van Persil által írt Botrytis is lehet simán, bár még nálunk ekkor nem voltak esők, talán csak egyszer. Viszont tavaly csapadékosabb volt az az időszak. A Kulicz által közölt videón elmondottak ( még nem tetejeztem, és nem szedtem le a hónaljhajtásokat ekkor) is lehetnek az okai, mert amikor még nem volt ilyen "kártétel" a szőlőmben, akkor hamarabb végeztem el e műveleteket....Már csak egyértelművé kellene tenni, hogy melyik lehet pontosan, s így a jövőben elkerülhetnénk a hasonló eseteket.
Szeretnék egy új sort ültetni. 30 méter lenne, 14 db oltvánnyal.
Fehér és kék(piros) vegyesen lenne benne, de a fehérből lenne több.
Gondoltam, hogy mindegyik fajtából 2-2 tőkét ültetek, így 7 fajtát kellene összeválogatnom.
Az érési idő végén érő fajták közül a Moldova és az Italia lenne a jelöltem. Ezekből ültetnék 2-2 oltványt. Milyen korai(augusztusi) és milyen szeptemberi fajtát javasolnál?
Többiek véleménye is érdekelne, ha megtennék, hogy leírják. Köszi!
A botritisz legkönnyebben közvetlen virágzás után, amikor a virágzat ledobódik és még megvan a helyén a seb, de még nem zajlott le a kötödés, tud belopózni a fürt sejtjeibe. Ebböl a szempontból a strobilurinok jók voltak, mert virágzás elött-utáni kezelésekkel ezt a gondot nagyon jól ki lehetett küszöbölni. Sajnos egyéb szempontból jelenleg fabatkát sem ér. Be kellene tiltani 7 évre, utána újból elö lehetne venni, mert addigra más irányba szelektálódna a peronoszpóra és föként a lisztharmat. A kötödéskori keserüsó a magnézium-utánpótlás mellett hat a kocsánybotritisz ellen is, de ha tutira akarsz menni, akkor valam speciális botritisz elleni szert kell keressél.
A botrytis is hasonló feltételek esetén támad, mint a peronoszpóra: nedvesség... az meg mostanában van. A virágzatot nem érdemes ledobni (legalábbis az első kettőt, felsőbbek úgyis aprók), pont azért, mert nem lehet tudni, mi köt. És utána se érdemes sietni, majd ha borsó méretű lesz, már látszik, melyik a jó (meg addigra már pár vihar elvonul, ami sajnos néha segít a fürtledobásban). Egy jó felszívódó szer sokat segít egyébként, megfelelő időben kijuttatva.
Szerintem simán. Nem emiatt linkeltem be, hanem a végén kitér a hibás kötődésre és a képekről ráismertem az én tüneteimre. Bár írja a botrityst, de az ellen ilyenkor nem szoktam még védekezni és nem is tervezem, ezt a kötődést így kell elfogadni ahogy van. Bórt adtam neki időben.
Szerencsére idén előrelátóbb voltam, nem dobáltam le minden fürtöt még, hagytam feleslegeset. Majd ha kötődésnek vége, beállítom.
Érdekes amit kérdezel, pont tegnap, amikor kicsit közelebbről megfogdostam az ilyen lepusztult részeket, egyik részen olyan volt, mintha valami lazán összetartaná, ma újra megnéztem, vannak egyes elhalt kezdemények, amik nem esnek le, hanem mintha szálon függnének (de csak elvétve).
Tegnap rákerestem a szőlőmolyra, de olyan szövedéket, amiket a leírások említenek én nem látok.
Nekem inkább úgy tűnik / bízom benne, hogy fajtákhoz kötődik. Van olyan, amin egyáltalán semmi nyoma, gyönyörűen kötődött. Van olyan, ahol néhány fürtöt érintett, de a mellette levő vesszőn semmi nyoma.
De ugye azt tudjuk, hogy a tőkén belül például a vesszőn az utolsó hajtás mindig előbb fakad és előbb is virágzik (szebbek a fürtök is), mint a vessző közepén. Emiatt időbeli eltolódás van egy tőkén belül.
Az, hogy tavaly más fajtákon jelentkezett, az amiatt lehet, hogy az esős időt máskor kapta be. Tavaly a Dunavon, Belgrádin és Attilán pusztított nagyon, Favorit is szép szellős lett, az egyik Eszter és a Csabagyöngye is megsínylette. Erre emlékszem. Idén eddig Angéla, Fehér Kecskecsöcsű eddig az áldozat, de mintha ugyan az az Eszter és Csabagyöngye is ritkább lenne mint kellene. Ugyanakkor Palatinát, Zalagyöngyét, Irsait, Vénuszt, Favoritot, GMC-t meg sem érintette.
Nálad is van olyan, hogy azok a kis bogyócsoport tartó kocsányok, amin mondjuk 3-5 bogyónak kellene lennie (nem a fürtkocsány) eldobják magukat? Megbarnulnak és leesnek. Ez mondjuk nem biztos, hogy ok, inkább csak tünet, mert ezeken a kis kocsányokon általában már nem maradt kötődött bogyó, így lehet, hogy funkció nélkül maradtak és emiatt elhalnak.
Nekem van egy betonoszlopos sorom, azt nem akarom cserélni. Lesz 2 db új 30 méteres sorom fém támrendszerrel. 10 belső és 4 külső oszlop alkotja a két sort. Árban ez csigával együtt 30000 Ft körüli összeg. Huzalt helyben veszek. Ennyiért felesleges a fogó és a gripple.
Egyik leendő fém támrendszeres sorban megvannak már az oltványaim, még kettő darabnak van hely a sorban.
Másik 30 méteres fém támrendszerű sort ősszel szeretném telepíteni (most már talán késő konténerest is ültetni)
Érdekelne, hogy kinek melyik fajta csemegeszőlő a kedvence, mit érdemes ültetni.
A gripple nagyon jól passzol a fém támrendszerhez, gyorsan lehet vele dolgozni, a fogó 12-15e között lehet most, gondolom. Ez egy több százezres támrendszerhez semmi, egyébként az akácoszloposon is gripplet használok, nem bántam meg, gyors, hatékony, tartós. Persze van más megoldás is, lásd a másik hsz-em, de mivel mindent kipróbáltam már, tudom, miről beszélek.
Betonoszlopos támrendszerű sorban van ilyenem. Végszükségben ezt fogom alkalmazni, de talán lesz speciális megoldás a végoszlophoz. A linkelt videó 37. másodpercében láétható.
Nerm akarok gripple-t. Nem vennék speciális fogót. Sokféle rendszer van, ehhez nem kell gripple.
Azt nem tudom, hogy a végoszlopra hogyan fogom erősíteni a huzalt és hogyan fogom feszíteni. Majd kitalálom. Érdekes, hogy több helyen árulják, futárral már csak egy cég küldi. Sajnos ahogy látom, nem értenek annyira hozzá. Részletes leírás sincs.