Keresés

Részletes keresés

ZsuR Creative Commons License 2010.11.02 0 0 1804
Meg meg egy otlet: jol lehuteni a tortat es utana vagni. Tegnap szeleteltem maradek tortat - eles sarkai voltak... orom lett voln a bevonni! :))
Előzmény: ZsuR (1803)
ZsuR Creative Commons License 2010.11.02 0 0 1803
Tudod mit lehetne meg kiprobalni? Egy alap lapot - akarmilyent - es valami kremet nyomni ra zacskobol. Akkor lehetne toltott mignyont, de nem retegeset.
Előzmény: Bandimacs (1802)
Bandimacs Creative Commons License 2010.11.02 0 0 1802
Köszi :)
Sajnos nem egyenes az oldala, miközben öntöttem rá a kulimászt - elmozdult :( Ezt kell még gyakorolni.
azt találtam ki, hogy egy nyeles lábosban forraltam vizet, abba beletettem egy hőálló mérőkancsót 0,5 literest és abban melegítettem vissza a fondant - ebből könnyű ráönteni a sütire. Lapos nagy tepsi aljára tettem egy rácsot és azon vontam be a tésztát. Rengeteg lecsurog közben, de tényleg vissza lehetett kanalazni és melegíteni. Előtte bevontam baracklekvárral és emiatt nem lett morzsás. Nem is lett túl nagy rumli a konyhában.

Be kell vallanom, hogy a fondant nem én csináltam, hanem készen vettem az mGel -nél :)
A festését még nem próbáltam ki, de valószínűleg klasszul lehet festeni is - a kakaóval működött.
Én is arra gondoltam, hogy kevert tészta stb. bevonására nagyon jó lesz, például mini kuglóf vagy savarin formában sütött tésztákhoz. Hamar megszárad, tükörfényes a felülete és még most reggel is éles késsel törésmentesen szépen lehet szeletelni. Ez ha tortára teszem, akkor jó.
Előzmény: ZsuR (1801)
ZsuR Creative Commons License 2010.11.01 0 0 1801
Mennyivel szebbek mint az enyemek!!!

Azt hiszem fogok csinalni - gyakorlasnak - csak egy kevert sutemenyt, semmi tolteleket benne, es azokat fogom bevonni. Van egy gyomberes receptem, finom az semmi nelkul is - es narancssarga fondant-tal fogom bevonni. Jon a Halaadas - stilusos lesz.
Előzmény: Bandimacs (1800)
Bandimacs Creative Commons License 2010.11.01 0 0 1800
nekem is... rám is rámfér a gyakorlás :)
viszont az íze az nagyon finom lett, sokkal jobb mint amit a cukrászdákban lehet kapni.
Ez a folyékony fondant nagyon jó lesz torta bevonására, szép síma és tükörfényes lett a teteje. Tökéletesen lehet szeletelni, nem törik össze szeletelés közben. A felébe kakaóport tettem - így csokis bevonatú is lett.
Az oldala elcsúszott, túl magasra csináltam - 4 réteg kakaós piskótából állt.
Előzmény: ZsuR (1799)
ZsuR Creative Commons License 2010.10.26 0 0 1799
...hat ezt meg gyakorolnom kell :)).

Tul sokat akartam egyszerre. A kockak toltottek voltak kremmel es gyumolccsel - a ferjemnek adtam kostolot - meg neki is sok volt :)).

Ami a fondant illeti - igazan egyszeru lett volna, ha a viz mennyiseget tudom. Amit a Martha Stewardt-tol olvastam (kettot) az azonosnak latszott, de az egyikben volt fel csesze viz - a masikban nem, es ez gyanus volt. 9 csesze cukor, 1/2 csesze kukorica szirup - es semmi viz.
A masik ami hasonlo volt, oda 1/2 csesze viz is volt irva. no meg ez is keves volt. Kellett volna eggyel kezdenem - es meg talan kesobb adni hozza.

Onteni nem tudtam eloszor, annyira suru volt.
Adtam hozza ovatosan vizet - keso este, nincs ido masikat csinalni - szoval majdnem jo lett.
A vegen adtam hozza meg vizet - no az szepen simult, csurgott.

Legkozelebb csak sima kevert sutemenyt csinalok, es kockat, aprobbakat, amiket szebben fogok tudni bevonni.

Rovidesen.
Előzmény: ZsuR (1776)
ZsuR Creative Commons License 2010.10.24 0 0 1798
Talaltam egy egyszerunek tuno csokolade torta receptet. Nekem csak a teszta kell...

2 csesze forro viz (no igy sem sutottem meg csoki tortat)
1 csesze kakaopor
2 3/4 csesze liszt
2 kkanal szodabikarbona
1/2 kkanal sutopor
1/2 kkanal so
1 csesze vaj, szobahomersekletu
2 1/4 csesze cukor
4 tojas
1 1/2 kkanal vanila kivonat


Melegitsd elo a sutot 175 C fokra
Egy kozepes talban onts forro vizet a kakaoporra, keverd amig sima nem lesz es hagyd kihulni.
Szitalj ossze lisztet, sutoport, szodabikarbonat, sot - tedd felre.
Egy nagy talban keverd habosra a vajat es a cukrot, add hozza a tojasokat egyenkent, majd keverd hozza a vaniliat.
Add hozza felvaltva a kakao kevereket es a liszt kevereket.

Ennyi...kiprobalom.


ILyen kepeket tettek be rola...
Bandimacs Creative Commons License 2010.10.24 0 0 1797
Ez nagyon jó ötlet, köszi . Nekem eszembe sem jutott, pedig kaptam még régebben egy ilyen szalagvágót.
nagyon szép lett az esküvői tortád is!
Előzmény: Törölt nick (1796)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.24 0 0 1796
Nincs, de csináltam :) igazából a nagyon menőknek van ilyen többágú tésztavágójuk, ami állítható, és akkor azzal egyszerű, de nekem nincs ilyen, úgyhogy csináltam sablont. Az esküvőire is azzal mentek a gyöngyök, csak azt nem "vágtam" be, hanem csak a csúcspontokra raktam a gyöngyöt.
Előzmény: Bandimacs (1795)
Bandimacs Creative Commons License 2010.10.24 0 0 1795
A rózsaszin torta oldalára hogyan csináltad ezt a teljesen szabályos négyzetes hálót ? Van ehhez valami sablon ?
Előzmény: Törölt nick (1791)
ZsuR Creative Commons License 2010.10.21 0 0 1794
Oh... megkonnyebbultem!

Van homerom. Mosogatom is meg jovo szerdam is:)).

Egy eletem, egy halalom, megprobalom...!:))
Előzmény: Törölt nick (1793)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.21 0 0 1793
Neeem, dehogyis :) írtam, hogy marcipán, csak úgy lazításképp :)

Ha nagyon cidrizel, vegyél egy cukorhőmérőt, nagyon jól, pontosan lehet vele dolgozni. És ragdni fog minden, még a jövő hét szerda is, úgyhogy vagy mosogató közelében csináld, vagy legyen a közeledben egy vizes tál meg rongy :) Megcsinálhatod előbb is, és akkor még mindig van időd újrázni, ha nem sikerül, jól lezárva eláll (de ha kiszárad sem történik semmi, leitercukorral vagy tojásfehérjével lazítható újra. Csak vésős meló, amíg a melegítőtálba kerül :) )
Előzmény: ZsuR (1792)
ZsuR Creative Commons License 2010.10.21 0 0 1792
Ez mind ontott fondant???? Most a hetvegen csinalom - cidrizek tole, mar majdnem lebeszeltem rola magam...:))
Előzmény: Törölt nick (1791)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.21 0 0 1791
Zsur, csináltam fondánt, mert közben úgy alakult, hogy nekem is kell, igazából tegnap akartam, csak addig mutogattam a gyereknek a cukorpróbákat, hogy enyhe karamell lett az egészből :) szóval ma szépen cukorhőmérővel, ahogy kell, 40 fokos hűlésig várva, kézimixerrel (mert nekem csak az van, ilyen hipiszupi food processor nincs sajna a háztartásban még :) ), és nagyon pöpec lett, legalábbis így a zacsiban olyan, amilyennek lennie kell, majd holnap kiderül, hogy vonva is olyan-e. Na de ezzel csak azt akartam mondani, hogy teljesen jól működik a keverős táblázás, ne aggódj :)

(azért vettem egy vödör tartalékot, mert ki tudja, az ördög nem alszik, mostanában állandóan túlbiztosítom magam :) )

Azért mutatok egy-két képet is mostanából, nem öntős fondán, hanem ugye marcipán, de legyen képes on is :)

Törölt nick Creative Commons License 2010.10.20 0 0 1790
Igen, csak langyosig kell, épp, hogy folyós legyen, különben lőttek a helyes kis kristályoknak :) ezért kell figyelni nagyon közben.

Előzmény: Bandimacs (1789)
Bandimacs Creative Commons License 2010.10.18 0 0 1789
Amikor megmikróztam - becstelenül nézett ki , teljesen átlátszó lett és nagyon hamar megdermedt, akkor olyan áttetsző opálos bevonat lett belőle és nem is lett síma - viszont legalább nehezen lehetett kenni :)
Aztán egy amcsi oldalon olvastam, hogy csak 40 fokig szabad melegíteni.
Jövő szombaton kezdem újra ...
Előzmény: Törölt nick (1780)
ZsuR Creative Commons License 2010.10.18 0 0 1788
Melyhuteni nem is akarom, hetvegen csinalom majd, de keddre kell.
A masik fondant-ot, a nyujtottat nem lehet huteni - ezert sem tetszik.
Előzmény: Törölt nick (1787)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.18 0 0 1787
Teljesen jól. A fondánbevonás amúgy is "élettartam" hosszabbító dolog. Mélyhűtővel nincs tapasztalatom, de a sima hűtővel nincsen problémájuk :)
Előzmény: ZsuR (1786)
ZsuR Creative Commons License 2010.10.18 0 0 1786
Beleolvastam a tankonyvbe - hat sokat kell tanulnom :)).

Koszi a segitsegedet - majd beszamolok rola, hogy sikerult!

Mennyire birja a hutot a fondant-tal bevont mignon?
Előzmény: Törölt nick (1785)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.18 0 0 1785
Ez ugye megszilárdul, tehát végül egy szilárd valamit kapsz, ebből melegítesz vissza annyit, amennyit kell, ekkor tudod színezni is, és itt kell nagyon vigyázni a hőfokokkal, ekkor folyékony lesz. Vagy mártják, vagy áthúzzák vele, tehát mintha csokival csinálnád. Jól kifagyasztani, forró lekvárral átkenni, rácsra őket szépen, aztán hadd szóljon.
Előzmény: ZsuR (1784)
ZsuR Creative Commons License 2010.10.18 0 0 1784
Es hogyan kanalazzak ra a mignonokra? Megyek olvasni - nagyon uj ez nekem :((
Előzmény: Törölt nick (1783)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.18 0 0 1783
Nem, táblázásnak hívják azt, amikor mozgatás során lehűtik :) ez a szakszava nekije :) a keverés is mozgatás, ezért írtam, hogy bár hagyományosan márványlapon, széles késsel, de mivel a cél csupán annyi, hogy ne legyenek a hűlés során nagy cukorkristályok, szvsz bármilyen egyenletes, folyamatos mozgatás megteszi. Mint pl. az egyenletes kavarás kézzel vagy géppel.

http://www.ruszwurm.hu/html/054.html itt van a tankönyvi leírása a dolgoknak (többek közt)
Előzmény: ZsuR (1781)
ZsuR Creative Commons License 2010.10.18 0 0 1782
Ezen a hetvegen kell megcsinalni - jovo kedd estere kell... ugy izgulok :)).
Előzmény: Bandimacs (1778)
ZsuR Creative Commons License 2010.10.18 0 0 1781
Mi az a tablazas?

Amiket en olvastam ott keverni kellett, es raonteni a tesztara. Te nem a nyujthatorol irsz?
Előzmény: Törölt nick (1780)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.18 0 0 1780
A fondánnál a lényeg az, hogy ne főzd se túl, se kevéssé, és táblázásnál folyamatosan mozgasd, hogy ne tudjanak nagy kristályok képződni. Hagyományosan márványlapon, széles lapos késsel kívülről befelé kell táblázni, amíg szép fehér nem lesz, cukrászdában meg áteresztik fondángépen a cuccot. Gondolom ezek fényében akármivel is mozgatod, az jó lesz, csak folyamatosan, egyenletesen történjen, egészen kihűlésig. (a neten egyébként fent van a Ruszwurm meg a Szamos könyv is, azokban is benne van a leírás)


Bandimacs, ne mikrózd a fondánt, nagyon kell figyelni, miközben visszamelegíted :)
Előzmény: ZsuR (1774)
ZsuR Creative Commons License 2010.10.17 0 0 1779
Koszonom! Ki fogogm probalni!
Előzmény: Bandimacs (1777)
Bandimacs Creative Commons License 2010.10.17 0 0 1778
Pont ezeken a csinos apróságokon járt az eszem nekem is :)

itthon lehet kapni Eszterházi fondant, 1 literes vödörben, ezt meg kell picit melegíteni és lehet vele bevonni. Egy pici mennyiséggel kipróbáltam, de túlmelegítettem a mikróban, újra kellett keverni - és nem lett szép.
Valószínűleg csak langyosítani kellene cca. 40 fokig - akkor működne.
Előzmény: ZsuR (1776)
Bandimacs Creative Commons License 2010.10.17 0 0 1777
Ezt a receptet találtam - de én még nem próbáltam ki:

50 dkg cukrot 2 dl vízzel felfőzünk lassú tűzön. A cukor teljes olvadásáig állandóan kavargatva, hogy kristály mentes legyen. Forrástól számítva a főzési idő néhány perc. A kristályosodás megakadályozása, illetve lassítása céljából mokkás kanálnyi ecetet teszünk bele. Golyó próbáig főzzük.

Egy pohárba hideg vizet teszünk és vizes kanállal veszünk ki a főzetből és a hideg vízbe engedjük. Ha golyót formál akkor már kész. Az ujjunkkal megnézzük a golyócskát ha nem túlságosan lágy de, könnyen formálható, a főzetet egy hideg vízzel kiöblített, tiszta lábasba öntjük át. A tetejét befröcsköljük kevés vízzel és félre tesszük hűlni. Ha kihűlt, más célra nem használt fakanállal keverni kezdjük. Eleinte a keverés nehezen megy, de később egyre könnyebb lesz. A főzet egyre fehérebb lesz, majd végre teljesen kifehéredik, és porhanyóssá válik.

Torták sütemények bevonására úgy használjuk fel, hogy a szükséges mennyiséget nyeles edénybe tesszük, (én már eleve a nyeles edénybe öntöm át, és ebbe kavarom ki), és fakanállal állandóan kevergetve lassú tűzön langyosra melegítem. Ha nagyon sűrű pár csepp vizet tehetünk hozzá.
Ha színesre akarjuk, ételfestékkel, kakaóporral, kávéval tetszés szerinti színre festhetjük.
Ha a melegítés alkalmával kevés tojás fehérjével hígítjuk, a máz fényesebb lesz.
A bevonandó süteményt előbb hígított gyümölcsízzel (barackízzel) vonjuk be, hogy a tészta a fondant mázat be ne szívja, mert akkor a fondant fénytelen és törékeny lesz.

A kész fondant hetekig eláll vizes ruhával letakarva. A bevonandó tortának a közepére öntjük a fondant-ot, azután hosszú, széles késsel a szélek felé húzzuk a mázat, majd az oldalakat vonjuk be. Igyekezzünk gyorsan dolgozni hogy a máz bevonás közben meg ne fagyjon.

A mignon bevonása felkockázás után. Villára szúrjuk, egyenként bele mártogatjuk, és papírra kirakjuk, míg megszilárdul. A papírra lecsurgott mázat újra lehet melegíteni, így egy csepp sem vész kárba. (ez az adag bőven elég egy torta bevonásához, vagy egy tepsi mignon bemártogatásához).
Előzmény: ZsuR (1776)
ZsuR Creative Commons License 2010.10.12 0 0 1776
Otletek...innen is, mashonnan is.

ZsuR Creative Commons License 2010.10.12 0 0 1775
Azert ez is szep, nem?

Gateau Victoire au chocolat mousseline

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!