Urak. Ehhez kapcsolódva én is találtam a hűtőben AGFA APX 25 filmet(lejárt 2003.01.13). Nos botor módon 25 ISO-nek kezdtem el fotózni. (közepén tartok).
Emlékeztetőül egy 1974-ben lejárt Kodak Panatomic-X-ről van szó, amelyre egykoron ISO 32-es érzékenységet adott meg a gyártó.
Azt gondoltam, hogy egy negyven éve lejárt filmnél kevés lehet a +1 blende túlexpó, ezért ISO 10-ként fotóztam el.
D76-ban hívtam elő, b31 tanácsát megfogadva 1+1-es hígításban. A gyári papírján ehhez 9 perces hívási idő tartozott. 5 perces előmosás előzte meg a hívást.
Nem tapasztaltam alapfátyol erősödést (amire pedig fel voltam készülve), ugyanakkor a normálisnál fedettebb lett a nega.
Mivel nincs több tekercsem ebből a filmből, így nem fogom tudni kipróbálni, hogy milyen lett volna rövidebb idővel, vagy kevesebb túlexpóval ;)
79-es PXP-t hasznalok nevleges ASAn gyari idovel xtol 1+1-ben. Probalgattam maskent, de nem lett jobb. Szerencsem volt az anyaggal. Nehez tanacsot adni, ha csak egy roll van.
Azt a papírt, amit a Busznyi mondott, kiviteli nyilatkozatnak hívják, ha jól emlékszem. Ha szükségesnek érzed, ragaszkodjál hozzá, mert általában lusták záradékolni, de arra készülj fel, hogy ha úgy adódik, akkor tételesen ellenőrizhetik a cuccokat kifele is. Egyébként az általad említett gépekkel valószínűleg a kutya sem foglalkozna sem kifele, sem befele, mert bőven belefér a szokásos úti holmi kategóriába, ami mint tudjuk, mindenhol vámmentes. Amúgy meg befele egy udvarias mosollyal meg kell kérdezni a kollégát, hogy miből gondolja, hogy ez harmadik országos áru, és hogy nincs meg otthon a blokkja? És hogy szerinte mennyi lenne az elkövetési érték, ha csempészed, és ezért valóban szeretné-e a procedúrát végigjátszani? Aztán vagy röhögve továbbenged, vagy kirakatja a csomagodat, de asszem a gépedet nem fogja bántani...
Jo kis kihivas. VAdaszgatom az oreg gepeket az ocskasboltokban en is. Egyenlore nem sok sikerrel. Viszont felfedeztem, hogy a "kozelben" van fotos borze evente. Oda elmegyek, ha ossze tudom hozni a meloval.
Most jottem ra ennyi ev utan, hogy en tulajdonkeppen azokat a noket szeretem, akiknek kurva jo a feherjeszintezise, a savbazis-egyensulya, a zsir es kotoszovet aranya, nem beszelve a vekonybel perisztaltikajukrol.
Meg arra is, hogy akinek a fotozas esztetikai kategoria, annak egy negativ gyonyoru tonusu, aki meg technokrata, az gammagorbe alakot lat benne.
Szia! Mi az, hogy gyönyörű a tónusa? Szerintem a tónus a hívás meredekségétől függ leginkább*. Egy adott hívás meredekséget (pl. 0,6gamma) sokféle film/hívó/hívás technológiával el lehet érni, ami különbözni fog, a szemcse (nagyság és „milyenség”), érzékenység, élesség…
Ha van egy „kedvenc” tónusvilág ami tetszik, annak leginkább meghatározója egy hívás meredekség (gamma érték** Teszem fel 0.8 ). Ha ilyen meredekségre hívsz egy Tmax100; Acros100; Foma100; Efke100; stb. stb. És ugyanazt a témát lefényképezed mindegyikre***, annyira hasonló képeket, kapsz, hogy nem, vagy csak nagyon nehezen tudsz különbséget tenni a képek között…
* 85-95% ban, a maradék a film színérzékenysége, és a gamma görbe alakja.
** Pontosabban a denzitás határok
*** A hívás során jelentkező tényleges ISO figyelembevételével.
Kellene, de nem olyan könnyű az, érzék is kellene hozzá, abból meg mindenkinek annyi van, amennyi jutott.
Szóval nálam megmarad a dolog szabadidős tevékenységnek a régi gépek buzerálásával körítve, és mindenből igyekszem a legjobbat kihozni görcsölés nélkül.
A minap rendbetettem egy ócskapiacon működésképtelenül gubárált Olympus Trip 35-öt, mostanság lövöm a próbaképeket vele.
Ez egy nagyon jópofa kis masina, remek lesz ha a végén az én mércémmel mérve használható kép is születik.
Ki van zárva, száznál több géppel a gyűjteményben már nem tennék ilyet! Meg aztán -bármennyire furcsa - nincs rá pénzem, az egész utat egy gyermekkori barátom, a meghívó fizeti!! Ihagee
Köszönöm szépen a hozzászólásokat, akkor kiviteli papír lesz. Nem hinném, hogy az 1959-es Moszkva-5 vagy a '80-as évekbeli Nikon F801S nagy dolog lenne, de nem akarok értük megint fizetni :)
Van (volt) egy úgy nevezett kiviteli papír amit ki kellett tölteni. Ezen fel soroltad az eszközöket név szerint gyári szám szerint darabra. Ezt kifelé egy vámossal (magyar) le pecsételtettem. Elég nehezen ment mert röhögött, hogy egy mac book többet ér mint az egész cuccom és biztosan nem fogják kérni vissza felé. De én erősködtem, hogy pecsét mert nem megyek addig innen sehova.
Nos mi volt az első kérdése hazafelé a vámosnak?? VAN KIVITELI PAPIR mert ha nincs vám + ÁFA.
Ennek viszont az a hátránya, hogy vissza felé is annak a cuccnak kell a táskába lenni ami kifelé ment ;-)
Tapasztalatból mondom: kiutazáskor mutasd meg a vámosoknak és ragaszkodj, hogy adjanak valami igazolást róla, hogy kivitted. Vagy ha van bármilyen számlád, adásvételid azt vidd magaddal, hogy hazautazáskor felmutathasd. Én vagy háromszor vittem-hoztam a cuccaimat gond nélkül, mire negyedszerre visszatartották őket a vámon és soktizezres sáp után kaptam vissza őket.
En legutobb F5, D300 markolattal, negy objektiv, egy vaku es az aprosagok voltak egy valltaskaban. Ez volt a kezipoggyaszom, mert ugye alsonadragot es fogkefet lehet kapni a reptren is ha kesne a csomag. Parizsban egyesevel kuldtek at a masinan a szerkot, de ez volt a legnagyobb nyug. Sehol nem kerdeztek semmit. Profi voltam mint Balog Tibi.