Keresés

Részletes keresés

totkk Creative Commons License 2021.01.18 0 0 97809

Tisztelt Fórum,

 

filozófiai kérdésem lenne épületszerkezetek terhelhetőségéről.

 

Mi súlyt bír egy panelház? Valami nem túl életszerű, de elképzelhető példára gondolok, például ha minden négyzetméterére beáll egy 100 kilós ember, beleértve a lépcsőházat, stb, majd azok bulizni kezdenek, ugrálnak (nem szinkronban), azt kibírja? Közben az orkán lökésszerűen fújja oldalról az egészet...

 

Vagy valaki kihasználja otthon a helyet és befúr mondjuk 20 darab 8as lyukat a plafonjába, mert lógatni akar róla polcot, stb...

 

Mit bír egy ilyen épület?

 

Köszönök bármi elképzelhető érzékeltetést

Domi-V63-138 Creative Commons License 2021.01.14 0 0 97808

Ha fél hogy elmozdul akkor ragasztóhab is létezik.

Már ha jól érzem az írásból, hogy a sok fúrás miatt az aggodalom.

 

(én 8×8 as stafnikra 22mm OSB-t raktam)

Előzmény: C20NE (97807)
C20NE Creative Commons License 2021.01.14 0 0 97807

Ne csavarozd le a vázat a födémhez, csinálj egy létra vázat tedd le és arra csavarozd, a cuccok amik rajta vannak majd lenyomják a födémhez. Gondolom ez csak a szigetelés miatt kell, hogy járható maradjon. Vagy csak néhány staffnit csavarozz le, felfelé nem esik semmi ;-)

Előzmény: stevemegane (97806)
stevemegane Creative Commons License 2021.01.14 0 0 97806

Ettől tartok én is, de nem tudtam sehol kipróbálni, hogy milyen vastag OSB kellene.

A párnafákat nem nagyom tenném közelebb, mert akkor jó sok furatot kell készítenem a C25-ös födémbe a rögzítéshez.

De ha nincs más megoldás, akkor az lesz.

Előzmény: C20NE (97805)
C20NE Creative Commons License 2021.01.14 0 0 97805

60cm 12-es OSB-vel huppogni fog mint a fene!

Előzmény: stevemegane (97804)
stevemegane Creative Commons License 2021.01.14 0 0 97804

Örülök, hogy leírtad a tapasztalatid, mert nekem is lesz egy olyan projekt, hogy a lakásban lévő garázs feletti terültből csinálnék egy padlástéri szobát.

 

Ezt az alábbiak szerint terveztem eddig:

- betonfödémre kiszintezve rögzíteni 5x5-ös stafnikat (beütő dübellel) egymástól 50 cm-re (tengelytáv 60 cm) így közé tehetők a megmaradt 5 cm-es lépésálló polisztirol tábláim

- a kiszintezett stafnikra jönne az OSB

- erre a megfelelő alátét fóliával vagy habbal laminált padló

 

Amit nem tudok, hogy a 60 cm-es tengelytáv esetén milyen vastag OSB-t tegyek, hogy utána a laminált padló ne hajoljon be járkáláskor.

12-es OSB szimplán, Esetleg 12-es OSB két rétegben, vagy vastagabb OSB?

 

Köszönöm.

Előzmény: eekeili (97801)
sr1 Creative Commons License 2021.01.14 0 0 97803

A 18-as OSB is működik, de ha már dolgozik és pénzt költ, miért ne csinálja meg jól saját magának az a járófelületet? 

Össze-vissza fog állni az a OSB, mert a födémgerendák beépítésénél nem foglakoztak azzal, hogy a felső lapjuk vízszintes legyen.  Másodsorban,  idővel elcsavarodik a födémgerenda, ha nincs ledeszázva az alja és a teteje is.   

Előzmény: eekeili (97801)
stevemegane Creative Commons License 2021.01.14 0 0 97802

 

"50cm tengelytávolság nem jó, mert a OSB szélessége 125cm"

 

Köszönöm a segítséget, de az én is úgy gondoltam, hogy a toldásnál is lenne párnafa, csak azt nem írtam.

A kérdés leginkább arra vonatkozott, hogy a 12-es OSB 50 cm-enként alátámasztva elég merevségű ahhoz, hogy a padláson lehessen járni.

Ha egy picit mozog nem gond, ha nem olyan mintha vízen járnék.

Előzmény: sr1 (97800)
eekeili Creative Commons License 2021.01.14 0 0 97801

 Túllihegett valami  a reakció.

 Alul garázs felül pakoló tér.

 

 

 18 mm -es  OSB, aztán kész.

 

 Anno nekem     lakószoba  padozatát kellett  megoldani. A beton nem jöhetett számításba  a hatalmas mennyisége és  min. 28 napos szilárdulása miatt ( ok   3 nap múlva köt, de a szilárdulásnál  vizet veszít, tehát rá építeni nem lehet  )   Egyébként is 20 nm -es szobába mennyi beton kellene-  15 cm vastagságban ?

 

Rengeteg..

 

 

 Így lett a beton helyett  hőszigetelés .

 

  Előzetesen volt  már egy beton,  de se víz,  se hőszigetelés nem volt rajta. Volt helyette  homok, párnafa , vakpadló és szegelt parketta. Ami alul volt elkorhadt.  Kerek 80 év alatt.

   Ki a homok----  20 x  0,15    az     kb.

 3 m3... rengeteg talicska.

 

 

  A natur beton  letisztítva,   vízszigetelve, majd élére állított pallók     5x 15 cm-esek, közé hőszigetelés, rá  OSB  18 mm -es . A kereskedő tanácsára  nut - féderes, mert a sima olcsóbb, de síkba állítani lehetetlen

 Az OSB  szegelve  ... ideiglenesen, mert  a szegelésses nyikorog.  Facsavar  végleges rögzítés.. Az OSB felületre  hab alátét  és végül laminált padló... 15 éve kitűnő.

 De ez nem padlás, hanem lakószoba. A Pallók tengelytávja úgy 50 cm.

 

 

 

 1 hét sk. kész,  akkor 120 eft. 

Előzmény: stevemegane (97798)
sr1 Creative Commons License 2021.01.14 0 0 97800

Minnél vékonyabb OSB szerelsz, annál fontosabb az alátétszerkezet síkba állítása. Másképp recseg, ha ez egyáltalán egy szempont.

50cm tengyeltávolság nem jó, mert a OSB szélessége 125cm. Tehát max. 33cm kell legyenek szerelve tengelytávba a stafnik. Így passzol a toldás is.

Ha 5x8-as vagy 5x10 -es stafnit szerelsz, akkor elég a 66cm tengelytáv és a 18-as nutos OSB.   

 

Előzmény: stevemegane (97798)
C20NE Creative Commons License 2021.01.14 0 0 97799

35cm-re tettem 5x5-ös lécet és 12-es nutos OSB-t. Van játéka de pakolható, járható.

Előzmény: stevemegane (97798)
stevemegane Creative Commons License 2021.01.13 0 0 97798

Sziasztok!

 

A fagerendás födémű garázsunk padlását szeretnèm járhatóvá tenni. A gerendák tengelytávolsága 85 cm.

Arra gondoltam, hogy a gerendák irányára merőlegesen csavarozok rájuk 50 cm távolságokra egymástól 5x5 stafnit. Erre pedig OSB lapokat fektetek.

 

Abban tudtok segíteni, hogy ilyen párnafa távolságok esetén milyen vastag OSB lapokat kellene letenni.

Kúlönösebben terhelve nem lesz a padlás, sétálni szeretnék rajta, anélkül, hogy lehajoljon.

 

Köszönöm.

-carcass- Creative Commons License 2021.01.13 0 0 97797
Előzmény: Draganovic (97782)
-carcass- Creative Commons License 2021.01.13 0 0 97796

Ehhez jó lenne tudni, hogy az a bramac cserép pontosan milyen is. Elég macerás lehet a beépítés és ennek a belső felületén kondenzáció is létrejön, szóval legalább a tetőn belül hőszigetelni kellene vagy a kondenzvizet valahogy megfogni.

Ja és lehet, hogy erre a cuccra épp nem igaz, de előtte célszerű megnézni, hogy mekkora cső fér bele. Lehetnek meglepetések...

Előzmény: sr1 (97781)
-carcass- Creative Commons License 2021.01.13 0 0 97795

Egyről beszélünk. :-)

Az 5 centi a lófütty, ott semmi légmozgás nincs.

Legalább 8-10 centi kellene, hogy átszellőzzön.

 

Előzmény: Draganovic (97780)
Catman Creative Commons License 2021.01.13 0 0 97794

Ha simán függőlegesen vezeted a csövet, hideg időben kondenzálódhat a pára, és visszacsoroghat. Érdemes lenne valami kondenzvíz gyűjtő megoldást beleépíteni.

Előzmény: Draganovic (97782)
Yanez. Creative Commons License 2021.01.13 0 0 97793

A cement a betonból nem hal ki. Mert a sóderon kívűl semilyen idegen anyaggal nem találkozik a cement. De a malterból azért hal ki a cement. Mert a cement és a mész ellenségek. Régen 100-évvel ezelőtt nem is raktak cementet a malterba, ez csak utólag lett egy kicsit okosítva. Ha a régi házaknál gyenge a vakolat? Akkor mindig egy kis cement tejet kever a szaki, és korong ecsettel lekeni a felületet. Azért mert a cement halt meg, azt kell potolni nem a meszet, vagy a homokot.

Előzmény: Émile (97791)
C20NE Creative Commons License 2021.01.13 0 0 97792

A koszorút nem a habarcs tartja fent! Ha a tégla méretpontos lenne habarcs nélkül is helyén maradna a rajta lévő súly miatt, gondolj a PUR habos falazásra. Inkább kiegyenlítő/teherelosztó szerepe van annak a habarcsnak.

 

Nyilván az ideális ha a habarcs rendben van és meg lehet majd villanyszerelésnél vésni anélkül, hogy kitolod a téglát a helyéről!

 

-szerintem!-

Előzmény: Töck Jenő (97788)
Émile Creative Commons License 2021.01.13 0 0 97791

  Ebben viszont te tévedsz.

 

 

 " bármilyen jó malterból a cement kihal egy idő után "

 

 Inkább a mész kötés   az , ami idővel nem funkciónál.

 

 Régebben amikor még a cement nagyon drága volt.... nem  40  vagy  55 éve , hanem  100 - 120, akkor általában meszes vakolatot alkalmaztak. Kitűnő volt  mind  fal építésre  , belső vakolásra. De a külső vakolás már bibis volt .

 

 A levegő    széndioxidja,   korábban a szenek égésénél a kéndioxid miatt a vakolat egy re rosszabb lett mállót  és levált.

 tehát  a külső vakolatnál  feltétlenül kell a cement.

 kell azért más is pl.  a homok megfelelő minősége  ... folyami és nem  bánya homok.

 De ágyazásra bármely homok jó.

 

 Ismétlem : 

 " bármilyen jó malterból a cement kihal egy idő után "

 

 A rómaiak cementje még most is ott van ahová rakták... jó régen volt.

Előzmény: Yanez. (97787)
Émile Creative Commons License 2021.01.13 0 0 97790

  1   : 0 javadra.

 

 Azok a téglák amíg   a garázs garázs lesz ott maradnak..

 

 A habarcs nem csak kötésre való hanem ágyazásra is.

Előzmény: Yanez. (97787)
Yanez. Creative Commons License 2021.01.13 0 0 97789

Gondolom annyit már kötött.

Előzmény: Töck Jenő (97788)
Töck Jenő Creative Commons License 2021.01.13 0 0 97788

"Akkor majd a vasalt betonkoszorú összefogja. "

 

A vasalt betonkoszorút mi tartja FÖNT, hogy lejjebb ne jöjjön?

Előzmény: Yanez. (97787)
Yanez. Creative Commons License 2021.01.13 0 0 97787

Nem hiszem hogy valami baj lenne abból hogy az utolsó 2-sor tégla hidegben lett ráfalazva a meglévőre. De ha így is van? Akkor majd a vasalt betonkoszorú összefogja.  A régi 100-éves házak se azért állnak még mert jó a malter, hanem azért mert beálltak a téglák a helyükre. A maltert közben szét lehet morzsolni kézzel:) bármilyen jó malterból a cement kihal egy idő után.

Előzmény: Émile (97785)
Töck Jenő Creative Commons License 2021.01.13 0 1 97786

"Milyen baj lehet ebből   ? Nyilván megfagy, de azért csak kienged valamikor."

 

Amíg fagyott, nem lesz baj. Majd ha kienged elválik. Ha a téglák is egymástól akkor ajánlatos lesz visszabontani. Azért kérdéses, hogy mielőtt megkötött volt-e már fagy. Ha csak kötés után akkor megúsztad. 

Előzmény: Émile (97785)
Émile Creative Commons License 2021.01.13 0 0 97785

  Sziasztok !

 

      3 napig nem voltam otthon.

 Egy félbemaradt kőműves munkával akadt gubanc.

 

 Egy  már álló garázs , de inkább kocsi beálló hátsó falát raktuk késő ősszel, majd a hideg miatt leálltunk- Jött a 'mindentudó' mester  és ebben a fagyos időben a két utolsó sort felrakta.

 Megkapta a pénzét és lelépett.

 

 Milyen baj lehet ebből   ? Nyilván megfagy, de azért csak kienged valamikor.

 

 

  Ja azért két selejtes pokróccal letakarta.

lapar Creative Commons License 2021.01.12 0 0 97784

Üdv az uraknak!

Zárcserével kapcsolatban tettem fel kérdést ezen a fórumon, de mivel eléggé döglöttnek látszik, itt is belinkelem, hátha valaki tud segíteni.

Draganovic Creative Commons License 2021.01.12 0 0 97783

Közben hogy 2 napja szellőzőn van a badlás kibúvó, kezd megszünni a víz cseppek a tetőfóliáról. 

Érezni hogy mozog fent a levegő. 

Így nyertem egy kis időt míg beépítem a ventilátort :) 

Határozottan kevesebb a víz a fólián 

 

 

Draganovic Creative Commons License 2021.01.12 0 0 97782

Ezer kösz ez nagyon jó, ezt megcsinálom, álmennyezet van úgy is gipszkarton köszi 

Előzmény: sr1 (97781)
sr1 Creative Commons License 2021.01.12 -1 0 97781

Beszerelsz egy cserepet, aminek van egy 110-cső kimenete. 

Az álmennyezeten átvezetsz egy 110-es PVC csövet, abba egy erőss ventillátor és amikor a ruha szárad, folyamatosan működtetted. 

Ki kell nyitni az ajtót, vagy az ajtóra kell vágni egy szellőzőrácsot, hogy ne csináljon vákumot a ventillátor.  Így néz ki.

Ha van egy térdfa vagy tűzfal, akkor azon is át lehet vezetni, oda egy 160-as csövet is be lehet építeni, van erre a méretre is ventillátor. 

A páraátereztő fólia nagy páranyomást nem tud átengedni, 

létezik egy módszer, amit kétszeresen átszellőztett tetőnek neveznek, le kell deszkázni a szarufákat- , és kell hagyni egy légrést a deszkák és a hőszigetelés között, azt is ki kell szellőztetni.

 

Előzmény: Draganovic (97780)
Draganovic Creative Commons License 2021.01.12 0 0 97780

Bramac léc de a vastagabb kB 2x olyan magas mint a sima tetőléc. Akkor kiszárítom a padlást, utána, viszek fel a fürdőbe párátlanítót, teregetést meg megoldják máshol. Padlás feljárón felszökik a pára meleg levegő, azzal nem tudok mit kezdeni hiába szigetelt feljáró. 

Előzmény: -carcass- (97779)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!