Keresés

Részletes keresés

Cirfandlia Creative Commons License 2003.01.09 0 0 13768
2-t rendelnék...
Előzmény: BZoltan (13767)
BZoltan Creative Commons License 2003.01.09 0 0 13767
:)

en szmeley szerint a public domain knowledge hive vagyok ezert megosztom veled az eddigi borhuto elkepzeleseimet.
Bocs azoktol akiknek ez off, de legalabb mint kockafeju programozo meg tudom vilagitani miert olyan dragak a preciz es halk, borhutok.

Szoval az elso fazis az a homerseklet meres. A preciz elekronikus homerseklet mero egysegeg pontossaga ritkan jobb mint +/- 1 vagy 0.5 fok. Ennyit puszta kezzel is tudk merni, szoval ez nem megfelelo. Legalabb tizedfokos meresre van szerintem szukseg ha komolyan vesszuk, hogy a bort jo homersekelten jo inni :) Erre egy termorezisztoros plutoniummmagos homerofej a legalkalmasabb ami mar 0.1 vagy 0.01 fokos pontossaggal is tud merni :) Ez mar jo (30-70 euro).

A mert homerseklet alapjan pedig huteni/futeni kell. Erre a termoelektronikus hopumpa a legmegfelelobb ami 5V feszultseggel akar 50W teljesitmennyel tud huteni (darabja kb 20 euro) na ebbo kell szerintem egy 4 darab a hatekony huteshez.

Ezek utan kell egy mikrokontroller amit fel kell programnozni, hogy mukodjonis rendszer (~20 euro) es kell egy konzol ami egy kijelzo meg valami gombok.. alapanyagara ennek is ugy 20 euro korul lehet.
A szekreny megepitese asztalos munka :) de nagyon fontos, hogy izom jo szigetelese legyen. Az egesz muszer kivitelezeseben a legdurvabb az a mernokora, mert azert egy ilyen elekronikai izevel van melo bosegesen... talan jovo ilyenkorra mar keszen leszek :)

z

Előzmény: alexandrosz (13763)
VKati Creative Commons License 2003.01.09 0 0 13766
Off Az Ürömi utca Szépvölgyi út sarkán. Mostanában lesz kész az új épület, igazi leülős cukrászda lesz. Veszélyesen közel van.
Előzmény: Cirfandlia (13765)
Cirfandlia Creative Commons License 2003.01.09 0 0 13765
Jó lenne Scheller árak; köszi! A Daubner nem a Szépvölgyin van?
Előzmény: VKati (13764)
VKati Creative Commons License 2003.01.09 0 0 13764
Persze, hogy 98-as.
II. ker Ürömi u., a legjobb tájékozódási pont a Daubner cukrászda, az egy kicsit feljebb van az utcában.
A Zsigmond tértől megy fel a hegyre az Ürömi u, az alsó részén van baloldalon az üzlet, amúgy ásványvizet árul és szállít házhoz, de elég jó borok is vannak: Chateau-Teleki, Polgár, Bock, Öregbaglas, Szent-György hegyi, Scheller, mind jobb áron, mint a Kaisers, Cora. Schellertől van Zenit, Főbor, Olaszrizling, Zöldveltelini. Megnézem majd a pontos címet és nyitvatartást. Ha valakit érdekelnek az évjáratok és árak szívesen megnézem, az irodától 3 percre van az üzlet.
Előzmény: Cirfandlia (13762)
alexandrosz Creative Commons License 2003.01.09 0 0 13763
Bzoli!

Igen, az ötlet egy borhűtő... Azért sem szívesen beszélek (még) róla, mert 90%-os állapotban van az 5let. De hamarosan...remélem.

A hőmérsékletről:
Egyetértek az eszmefuttatással. Kiegészíteném még azzal, hogy veresbor esetén a szerkezetnek a szobahőmérséklet alatt kell dolgoznia néhány fokkal, mert mire kinyitom, fogdosom, tökölök vele, stb. addig melegszik egy picit. A fehérbor esete már más...de biztosan van olyan hűtő, melynek rekeszei más-más hőmérsékletűek. Ilyet is láttam már áruházakban...ezt kisiparilag megvalósítani viszont nem könnyű. Vagy igen?

Előzmény: BZoltan (13761)
Cirfandlia Creative Commons License 2003.01.09 0 0 13762
Bejaaa: "vannak extrém hidegpontok az országban?" Hogyne lennének! Te mint Nógrádi? tudhtatnál az ottani északi völgyek, fagyzugok létezéséről; pl. Zabar (lehet, h az mégsem nográd?) egy ilyen hely ahol már minden nyári!! hónapban is volt fagy; a téliek meg igen kemények szoktak lenni; de Paks is híres fagyzúg, sőt kis területen,megyén belül is nagy eltérések lehetnek.
Attól h. itt a metropoliszban nem érzel annyira hideget a "vadonban" még lehet jóval alacsonyabb hőm. mert nagyvárosokban bejátszik a "hősziget effektus" ami megakadályozza a nagy lehűlést. De ez nagyon off... lényeg, ne legyen borvidékeinken -15-18 C alatt.

Vkati: nem 98as volt az? :) Hol van a bolt egyébként? még nem is hallottam az utcáról.

Előzmény: bejaaa (13752)
BZoltan Creative Commons License 2003.01.09 0 0 13761
Azert a szupertitkos otletedre kivacsi lennek nagyon :) csak nem te is borhutot tervezel epiteni.

Egyebkent a borhomerseklettem mar evek ota kuzdok.
Ugyebar tudjuk, hogy a veresbort szobahomersekleten jo inni. Igen am, de a szobahomerseklet nem egy egzakt dolog. Valahol 22 fok, valahol 19 es van ahol frankon 24... ezek kozul nyilvan nem mindegyik lehet jo. Ugyanez ervenyes a feherborra ami visoznt fajtatol fuggoen behutve jo, visoznt mennyire behutve? Erkelyen behutve, frigoban, csapviz alatt?

Szoval igazandibol az a banatom, hogy igen ritka az az alkalom amikor igazan idealis homersekleten iszm a bort (sosem felejtem el amikor szgeden egy vendeglato ipari egysegben amikor visszakuldtem egy nyitva felsozlgalt bort mert meleg volt, visszahoztak jeggkockaval megboritva).

Amugy az ilyen kis meretu borhutok szerintem mind termoelektronikus hutomodullal vannak szerelve es azert dragak.

z

Előzmény: alexandrosz (13759)
VKati Creative Commons License 2003.01.09 0 0 13760
Tegnap vettem egy Tóth Sándor 88-as Chardonnayt az Ürömi utcában. Miután kellemesen lehűlt az autóban, hazaérkezve valahogy rögtön kinyílt. Igazán nagy meglepetést jelentett, a második legjobban izlő magyar Chardonnay amit kóstoltam. (az első helyezett barrikolt és 3-szor annyiba kerül, úgyhogy nem is egészen illik őket versenyezteni). Leellenőriztem Rohályéknál, nekik is tetszett: 85 pont. Nem is tudom, hogy kapott-e náluk más Chardonnay ilyen magas pontszámot.
Szőlőcske gratulálok. És jó volt a beszerzési tipp, az árak tisztességesek.
Apropó: érdemes kísérletezni egy 97-es Báthory féle Etyeki Chardonnayvel? Ugyanitt láttam egy palackkal.
alexandrosz Creative Commons License 2003.01.09 0 0 13759
Én a múltkor egy szakboltban (nemtom má' melyikben) láttam 60 liter körüli kis borhűtőt is...de drága volt.
Előzmény: safi (13758)
safi Creative Commons License 2003.01.09 0 0 13758
:)
Ez biztos szépen mutat egy étteremben :)
Előzmény: alexandrosz (13755)
alexandrosz Creative Commons License 2003.01.09 0 0 13757
BZoli!

Nekem is van egy szupertitkos ötletem, igaz szabadalom még nem született belőle, sőt - sajnos - még mintadarab sincs. De ami késik...az tán sosem jön el. De én optimista vagyok.

Előzmény: BZoltan (13756)
BZoltan Creative Commons License 2003.01.09 0 0 13756
En a borhutokkel nem vagyok kibekulve... sokallom az arukat es nagyon csufnak tartom oket.. nem is beszelve, hogy nem tartom oket elegge pontosnak ami a homersekletet illeti.

A minap el is hataroztam, hogy epitek egyszer egy sajat borhutot... termoelektronikus hopumpan alapulva es tizedfok pontossaggal :) a kiserleti terep egyelore egy akvariumi digitalis homersekletszbalyzo lesz.. ha az mukodik akkor indula project :)

z

alexandrosz Creative Commons License 2003.01.09 0 0 13755
Egy ilyen megfelelne? :o) Biztosan van a cégnél kisebb is...

www.vinto.hu

Előzmény: safi (13753)
csite Creative Commons License 2003.01.09 0 0 13754
üdv, itten!

borhűtők vannak szép számmal, és jó áron amikben a bor hosszan tárolható

Demeter Csabát nem kóstoltam még, és nem is láttam sehol(vagy talán egerben a nemrégen nyílt nagyobb borbolt kirakatában), de majd keresni fogom

infót is csak ennyit tudok róla

Előzmény: safi (13753)
safi Creative Commons License 2003.01.09 0 0 13753
Szervusztok!
Most találtam rá erre a topicra, és örülök hogy ennyi borhoz értő/a bort kedvelő ember van a törzsasztalon.
Sajnos idő hiányában nem tudtam végigolvasni az összes hozzászólást, ezér elnézéseteket kérem.

Két kérdésem lenne:
Tudtok olyan borhütőröl amiben huzamosabb ideig(akár 1-2 évig) is eltárolható a bor, egy átlag belvárosi lakásban is? Sajnos a ház pincéjébe nem merem lerakni őket.

A második pedig az, hogy a multkorjában sikerült megkóstolni egyik barátomnál az Eged hegyi Demeter Csaba Chardonnay és Cuvée borait. A Chardonnay kellemessen sárgabarackra emlékeztető illatu nagyon szép 1999-es bor, a Cuvée pedig meggyes, ribizlis illatot mutató, éppen elegendő savasságú, jó lecsengésű, szintén 1999 évjáűratú bor volt.
Mivel céges ajándékként kapta nemigazán tudtuk lenyomozni a beszerzési forrást, és azóta sehol sem látom ezeket a borokat. Nemtudtok véletlenül olyan helyet, (jó ok, menjek el a pincéjébe és vegyk közvetlenül tőle :))ahhol kahatnék az ő boraibol?

bejaaa Creative Commons License 2003.01.08 0 0 13752
ez jó :))
Azért Szibériától még messze vagyunk, igazából eddig még nem volt hideg igazán, úgyhogy teljesen indokolatlanul ittuk a forralt bort. Mea culpa.
Szerintem - legalábbis Pesten - holnap sem lesz vészes az idő( totál felhőpaplan van egyelőre az égen ) minden időjárási vészmadárkodás ellenére.
Az egész ország nem túl nagy - ha itt nincs vész, attól még lehet, hogy mondjuk a Somlón igen? És ha igen, akkor mondjuk 10 fok különbség még normális? Vagy vannak extrém hidegpontok az országban, mint mondjuk Csikban?
B.
Előzmény: BZoltan (13740)
VKati Creative Commons License 2003.01.08 0 0 13751
Volt szerencsém egy külképviseleti pincét megszemlélni 2002 májusában. Annak a tartalma nem tanúskodott a verseny magas színvonaláról.
Előzmény: shiraz (13746)
csite Creative Commons License 2003.01.08 0 0 13750
nekem teccik, ha addig nem esek széjjel
(kápira most nincs erőm :(
Előzmény: zuzmo (13736)
BZoltan Creative Commons License 2003.01.08 0 0 13749
szimptaikus modszer... korrekt volt a versenyeztetes?

z

Előzmény: shiraz (13746)
BZoltan Creative Commons License 2003.01.08 0 0 13748
Enis csak ebben bizok... utoljara a komplex fuggvenytan vizsga elott imadkoztam ennyit :)

z

Előzmény: Cirfandlia (13747)
Cirfandlia Creative Commons License 2003.01.08 0 0 13747
azok a hó alatt nem fognak elfagyni.
Előzmény: BZoltan (13742)
shiraz Creative Commons License 2003.01.08 0 0 13746
az elmúlt két évben a KM külön borversenyt tartott a külképviseleteknek ajánlott borok kiválasztására.
azt nem tudom hogy 2003-ban megismétlik-e.
Előzmény: BZoltan (13726)
kifli Creative Commons License 2003.01.08 0 0 13745
ez az igazi termeléskorlátozás:-)
Előzmény: BZoltan (13742)
shiraz Creative Commons License 2003.01.08 0 0 13744
:))))))))))))))))))))))))))))
Előzmény: VKati (13715)
shiraz Creative Commons License 2003.01.08 0 0 13743
Kosárka úr már rég nem magykövet.
ja amúgy ,meg :)))))))))))))))))))
Előzmény: VKati (13709)
BZoltan Creative Commons License 2003.01.08 0 0 13742
Hat en is lemarnam az arcomat ha a Somlon vegigtakaritana az oszi ultetesu csemeteket a fagy.
Egy ismerosomnek tavlay 4 hektar kereklevelujet pucolta ki az a tavalyu cug... kibirta rohoges nelkul.

z

Előzmény: Cirfandlia (13741)
Cirfandlia Creative Commons License 2003.01.08 0 0 13741
nemhiába mondják az öregek: "a szél a tél"
De azért mi nem vagyunk a sarkkör közelében!!
A tavalyi fagykár is elég volt; nálunk (déldunátúl)igen ritka a -15 alatti hideg.
Előzmény: BZoltan (13740)
BZoltan Creative Commons License 2003.01.08 0 0 13740
nalunk mar majd ket hete van folyamatos -20 alatt homerseklet.. a legdurvabb -27 volt. Ha kell bizalommal forduljatok hozzam szaktanacsert :)

Az elso foszabaly... semmi nem hdeg ameddig a szel nem fuj.
Masodik foszabaly... -25 ben foloslegesen nem beszelunk.
Harmadik foszbaly... vigyorogni nem szabad mert kihullanak a metszofogaid.

Negyedik foszabaly...maradj otthon es igyal forralt bort :)

z

Előzmény: Cirfandlia (13739)
Cirfandlia Creative Commons License 2003.01.08 0 0 13739
off
kap(t)unk mi is szibériát; 30-50 cm hó és -25 fok (ez még csak jósolják; kiváncsi vagyok lesz-e mert akkor idén sem fulladunk bele a borba)
Előzmény: BZoltan (13737)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!