Keresés

Részletes keresés

mmonitor Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1524

Gravitáció hiányában meg be se lóg!

 

Hogy nincs tökéletesen sík felület az egy más kérdés.

mmonitor Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1523
Ez most csak kötözködésnek tűnik. Egy megnyújtott kötélnek is van hossza, amit kifeszített állapotban meg tudsz mérni miután kijelölte az egyenes irányát.
Előzmény: Dubois (1518)
mmonitor Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1522

Kedves vrobee!

Amiket írsz az ttöbbnyire érthető és megértem. Nyilvánvalóan nem értem a kritika tárgyát, de hidd el, hogy megpróbálom megérteni, de ha érteném az még nem jelentené azt, hogy nem is vitatom mert jónak találom.

"Aztan kiderult, hogy amit korabban a vilag tulajdonsaganak vettunk, csak kozelitoleg igaz."

 

Nekem nem derült ki, mert az azt feltételezné, hogy az elmélet minden része bizonyított lenne.

Előzmény: vrobee (1516)
vrobee Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1521
jaja... OFF na mosma' megyek aludni, mert mar mindenem lefutott, es lassan hajnalodik... :-)
Előzmény: Dubois (1520)
Dubois Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1520

"ellentmond a vilagrol alkotott klasszikus elkepzelesekkel, de nem mond ellent a kiserleti tenyeknek."

 

Ilyenkor szokták a svéd vezérkar taktikai utasítását idézni: "Ha a térkép és a terep ellentmond egymásnak, akkor a terepet fogadjuk el helyesnek." :)

Előzmény: vrobee (1519)
vrobee Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1519
De ami lenyeg, hogy az uj elmelet nem vezetett ellentmondasokra
Ertsd: ellentmond a vilagrol alkotott klasszikus elkepzelesekkel, de nem mond ellent a kiserleti tenyeknek.
Előzmény: vrobee (1516)
Dubois Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1518

"Pl. egy kifeszített kötél, mint 2 pont között a legrövidebb távolság."

 

Láttál te már olyan kötelet, ami nem lógott be?

Ha egy kicsit feszesebbre vesszük, akkor rövidebb távolságot kapunk.

 

Akkor melyik az igazi egyenes?

 

Előzmény: mmonitor (1515)
vrobee Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1517
Hat az biztos nem egyenes.
- tuti van valami belogasa, mert nem tudod tetszoleges erovel fesziteni, hiszen elszakadna.
- van vastagsaga
- kicsit gocsortos az oldala
Előzmény: mmonitor (1515)
vrobee Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1516
mmonitor!

A teknosos peldat en se nagyon ertem...

A spec.rel.-ben nincsen szo fotonokrol, azt a kvantummechanikaban vezettek be eloszor. A spec.rel. egy kvantumos altalanositasaiban, a terelmeletekben szo van mar fotonrol, de ezeket joval bonyolultabb megerteni.

(1386)-ban leirtam, mi a spec.rel. ervenyessegi kore.
Ennyit tud, es nem tobbet - a newtoni mechanikanal tobbet ir le, de korantsem mindent. Ennek tukreben kell ertekelni.
Viszont ha uj elmeletet alkotsz, annak nem art mindazt tudnia, amit a spec.rel. Tehat a spec.rel. "tovabb el" az uj elmeletekben ugyanugy, ahogy a newtoni mechanika tovabb el a spec.rel. reszekent.

A kritika jogos, csak szerintem erdemes megprobalni megerteni, hogy mi a kritikank targya.
A rel.elm. persze alapbol gyanus, mert megszoktunk bizonyos dolgokat, (sebessegosszeadas, ido). Aztan kiderult, hogy amit korabban a vilag tulajdonsaganak vettunk, csak kozelitoleg igaz. De ami lenyeg, hogy az uj elmelet nem vezetett ellentmondasokra, es hasznalhato eredmenyeket hozott. Emellett meg egyszeru is, tehat a mat. modellt, illetve a kiserleti bizonyitekokat nem nagy ugy megerteni.

Persze az ikerparadoxont emberekkel nem vegeztek el. De sok mas modon ellenoriztek kozvetlenul is, meg mas modszerrel ugyanazokat a kepleteket - es szemmel lathatolag mukodik.

Persze az ervenyessegi teruletet sikerult jobban behatarolni - pl. Einstein nem nagyon orult neki, ahogy egyre bizonyosabba valt, hogy a mikrovilagra nem igaz, de muszaj volt elfogadnia...
Előzmény: mmonitor (1511)
mmonitor Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1515
Pl. egy kifeszített kötél, mint 2 pont között a legrövidebb távolság.
vrobee Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1514
lecci mondj egy peldat ra!
Előzmény: mmonitor (1513)
mmonitor Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1513

Szerintem igen.

 

Előzmény: Dubois (1512)
Dubois Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1512

"szerinted nem létezik egyenes?"

 

Szerinted létezik egyens?

Előzmény: mmonitor (1511)
mmonitor Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1511

A teknősbékát a gyakorlatban utolérjük és meg is előzzük, most vagy rossz ez a példa, vagy a fényt is utolérhetjük a gyakorlatban, csak elméletben nem.

Miért nem azt mondják ha fényről van szó, hogy a fotonok sebessége állandó?

mmmormota: nekm éppen az a bajom, hogy a rel. elm.-nek elég szűk az érvényességi köre - itt nem a részecskegyorsítóra gondolok (bár nem emlékszem, hogy lett volna ilyen rész Einstein népszerűsítő könyvében, de lehet hogy csak tényleg nem emlékszem mert 15 évvel ezelőtt volt) hanem pl. az ikerparadoxonra vagy a fénysebességre mint határértékre. Hidd el, hogy nem vágyom holisztikus megközelítésre csak kritikus vagyok, ugyanannyira baromságnak tartom pl. Egely próbálkozásait mint, gondolom Te. És éppen ezért vagyok kritikus a relativítás elmélettel szemben is.

vrobee: szerinted nem létezik egyenes?

Mindenkinek köszönöm  a válaszát.

vrobee Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1510
Hoppa, tenyeg, ezt ki se szurtam!
Pedig a vizugy tanai mar reg megdoltek.
Az a baj, hogy mindig csak a vizallast mericskeltek (pedig olyan nincs is), ahelyett, hogy bizonyos fogalmak (mi az, hogy folyo) valosagos jelentesen elgondolkodtak volna...
Előzmény: Dubois (1508)
Szindbad76 Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1509

"Ez már sokkal érdekesebb kijelentés, amelyet senki sem ért igazán. Honnan tudja a fény, hogy én mekkora sebességgel szaladok utánna?"

 

Nem kell, hogy tudja a feny,

gondolj Zenon teknosbeka paradoxonara, a paradoxon szerint ugye Achilleusz sosem eri utol a tekonosbekat, akar milyen gyors is. Na igy mukodik a feny is. :>

Előzmény: magnum56 (1506)
Dubois Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1508

"Ha azt mondom, hogy a Duna vízállása ezen a héten állandó volt, akkor ez alatt azt érti mindenki, hogy hétfőn is annyi volt, mint kedden és szerdán."

 

Egészen addig, amíg nem jön egy leleplező, aki azt mondja, "Hohó! Hol van olyan folyó amelyiknek állandó a vízállása akár egy ezredmásodpercig is? Hohó! Hol mérték azt a vízállást? Hohó! Hol van olyan sima folyó az univerzumban, amelyiknek egyáltalán a vízállásáról beszélhetnénk? Lám, még az egyik vízügyes szakember is elismerte egy interjújában, hogy nincs ideális folyó, márpedig a vízállást csak ezen lehetne értelmezni."

 

Így aztán minek mérni a vízállást, hiszen nem létezik.

Előzmény: magnum56 (1506)
vrobee Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1507
Ha valaki megpróbálja így megfogalmazni, akkor derül ki, hogy vannak benne homályos pontok, és nyilvánvaló tévedések is.

Egy dolog nyilvanvalo, hogy meg se kiserelted megerteni, hogy mirol szol. Nem a rizsat korulotte, meg a filozofalgatast, hanem a puszta elmeletet. Hogy ezt tesszuk fel, ebbol ez kovetkezik, es igy egyezik a kiserleti tapasztalatokkal.

"A specrel alapgondolata, hogy a c fénysebesség minden gyorsulásmentes rendszerben (inerciarendszerben) állandó."
Ez így igaz. Csakhogy senki sem tudja, hogy mit jelent az, hogy állandó.


Mint magad megallapitod, itt az allando az ugyanannyi helyett all. (Mellesleg idoben is allando, de ez kevesbe lenyeges.)
Tehat, ha igy jobban tetszik:
A spec.rel. alapfeltevese, hogy a feny vakuumbeli sebessege minden inerciarendszerben ugyanaz a konstans szam.

Másütt a specrel-ben úgy fogalmaz, hogy az 'állandó' azt jelenti, hogy a világ minden pontján ugyanannyi (c=300 000 km/s), vagyis itt az 'állandó' kifejezés alatt térbeli állandóságot ért. Ezt a kijelentését viszont az altrel-ben meg is cáfolja:

Jol irod, az alt.rel.ben. Majd ha rohadtul erted a spec.rel.-t, akkor johet ez. Ugyanis - ha meg nem tunt volna fel - ez ket kulon elmelet, es mint a nevekbol is latszik, az egyik (bonyolultabb) magaban foglalja a masikat (egyszerubbet).

Ez egyszerően azt jelenti, hogy a fénysebesség nem állandó, hanem helyfüggő. Vagyis az 'állandó' szó alatt a helyfüggetlenséget sem érthetjük, ezt maga Einstein mondja.
Ne is zavarjon, hogy az egyik elmelet allitasat kered szamon a masik elmeleten.

"Szaladhatsz fény után akár a fénysebesség 99%-val, fény még mindig a fénysebesség 100%-ával halad előtted."
Ez már sokkal érdekesebb kijelentés, amelyet senki sem ért igazán. Honnan tudja a fény, hogy én mekkora sebességgel szaladok utánna?


Tok mindegy, hogy honnan tudja, ezt hagyd meg a filozofusoknak. A fizika annyi, hogy ha 0.99c-vel haladsz, es kibocsajtasz egy fenysugarat, az 1c-vel fog teged elhagyni.

De, azt mondja Einsten, fogadjuk el, mert a tapasztalat ezt igazolja. Mert ugye "Földön, vonaton, űrhajón" ugyanazt a c sebességet mérik. Ez persze így szintén nem igaz. Soha senki nem mérte sem vonaton, sem űrhajón.

Tenyleg? Muholdak; repulok radarjai... azok mit csinalnak? (ja, hogy egyik sem urhajo meg vonat?)

Földhöz képest mozgó rendszerben soha nem mérték.

Akkor biztos csak almodtam az elmult evszazadot.

2.
Inerciarendszer. Mondj egy rendszert, ami inerciarendszer! (Korábban leírtam, hogy sem Einstein, sem a munkatársa Infeld nem tudott ilyet mutatni.)


Tokeletes inerciarendszer nincs, ahogy tokeletesen egyenes vonalzo sem. Ezt kb. tizszer irtuk le neked eddig.
Ellenben vannak olyan rendszerek, amik a legtobb kozelitesben eleg jol inerciarendszernek tekinthetok ahhoz, hogy a spec.rel. hasznalhato eredmenyt adjon. A spec.rel. joslatanak eltereset a valostol szinten meg lehet becsulni. A legtobb esetben ez eleg kicsi ahhoz, hogy a spec.rel.-t hasznalni tudjuk. Mint ahogy egy haz megtervezesehez is eleg, ha csak vonalzoval huzott, es nem tokeletes egyenesunk van.
Ilyen kvazi-inerciarendszernek tekintheto pl. a Fold a legtobb kiserletben.

3.
"Ha nem vagy szakirányú matematikus, akkor ennek önálló felépítésére kevésbé bíztatnálak... :-)"

Ha valamit nem tudtok egyszerűen, értelmesen elmagyarázni, akkor mindig arra hivatkoztok, hogy ez magas szintű matematikai felkészültséget igényel. Valami nagyon bonyolult dolog, amelyet csak a beavatottak érthetnek meg (szakirányú matematikusok)


B*szod, akkor miert nem ragod magad at a spec.rel.-en, aztan ha az megvan, akkor johet az alt.rel. A spec.rel. nem jelenthet neked gondot ennyi matektudassal! Arra senki nem mondja, hogy nehez! Mint emlitettem, a legnehezebb dolog benne a gyokvonas.

Ez az érvelés szintén hibás. Én tanultam mátrixalgebrát, komplex föggvénytant, és Riemann geometriát. Egyáltalán nem bonyolult dolog, bár az igaz, hogy a hétköznapi élettől kissé távol áll.

Mondjuk a matrixalgebra keves, jobb lenne, ha a tenzoranalizissel tisztaban lennel, de ebbol majd el lehet indulni... Ha valami nem tiszta a levezetesben, lesz, aki segit. :-)

Akkor válik érthetetlenné az elmélet, amikor valaki csak a képleteket irkálja, de az alpfogalmak fizikai jelentésén még soha nem gondolkodott el. (lásd a fénysebesség 'állandóságát')

Mert mi mast kene meg jelentenie ennek a mondatnak azon tul, hogy a fenysebesseg allando?
Kiserleti kerdes. Vagy az, vagy nem!
Előzmény: magnum56 (1506)
magnum56 Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1506

Kedves mmormota !

 

Köszönöm a rövid megfogalmazást. Ha valaki megpróbálja így megfogalmazni, akkor derül ki, hogy vannak benne homályos pontok, és nyilvánvaló tévedések is. Menjünk sorba:

 

1.

"A specrel alapgondolata, hogy a c fénysebesség minden gyorsulásmentes rendszerben (inerciarendszerben) állandó."

 

Ez így igaz. Csakhogy senki sem tudja, hogy mit jelent az, hogy állandó. A hétköznapi szóhasználatban az 'állandó' azt jelenti, hogy időben állandó. Ha azt mondom, hogy a Duna vízállása ezen a héten állandó volt, akkor ez alatt azt érti mindenki, hogy hétfőn is annyi volt, mint kedden és szerdán.

 

Csakhogy az 'állandó' kifejezés a specrel-ben nem ezt jelenti. Egyes helyeken Einstein úgy fogalmaz, hogy a fénysebesség állandó, mert nem függ a fényt kibocsátó fényforrás sebességétől. Ez a kijelentése igaz, de ezt már Einstein előtt 100 évvel is tudták. Ebben semmi új nincs.

 

Másütt a specrel-ben úgy fogalmaz, hogy az 'állandó' azt jelenti, hogy a világ minden pontján ugyanannyi (c=300 000 km/s), vagyis itt az 'állandó' kifejezés alatt térbeli állandóságot ért. Ezt a kijelentését viszont az altrel-ben meg is cáfolja:

Idézem:

 

"... az általános relativitáselmélet szerint a vákuumban terjedő fény sebességének állandóságáról szóló már annyiszor említett törvény, amely egyike a speciális relativitáselmélet két alapvető feltevésének, nem tarthat igényt korlátlan érvényességre. A fénysugarak ugyanis csak akkor görbülhetnek el, ha a fényterjedés sebessége más és más a különböző helyeken." (Einstein: Speciális és általános relativitáselmélet, 77. oldal)

 

Ez egyszerően azt jelenti, hogy a fénysebesség nem állandó, hanem helyfüggő. Vagyis az 'állandó' szó alatt a helyfüggetlenséget sem érthetjük, ezt maga Einstein mondja. (Nem jó védekezés erre, hogy az egyik a specrel-ben van, a másik meg az altrel-ben, mert valóság csak egy van. A valóságban melyik igaz szerinted?)

 

Einstein más helyen úgy foglal állást, hogy a fénysebesség állandó, mert nem függ a megfigyelő sebességétől. Ez magyarul azt jelenti, hogy a fény utólérhetetlen. Einstein szavai szerint:

 

"Szaladhatsz fény után akár a fénysebesség 99%-val, fény még mindig a fénysebesség 100%-ával halad előtted." (Lánczos Kornél: Einstein évtizede, lásd a könyv végén az interjút)

 

Ez már sokkal érdekesebb kijelentés, amelyet senki sem ért igazán. Honnan tudja a fény, hogy én mekkora sebességgel szaladok utánna? Hogyan tudja a sebességét mindig úgy igazítani, hogy a különbség mindig 300 000 km/s legyen? Erre a kérdésre még nem született értelmes válasz.

 

De, azt mondja Einsten, fogadjuk el, mert a tapasztalat ezt igazolja.  Mert ugye "Földön, vonaton, űrhajón" ugyanazt a c sebességet mérik. Ez persze így szintén nem igaz. Soha senki nem mérte sem vonaton, sem űrhajón. Mindig a Földön mérték. Vagyis a Földhöz képest mozgó rendszerben soha nem mérték. Ebből vonták le azt a következtetést, hogy bármilyen mozgó rendszerben ugyanannyi a fény sebessége. Ez egy egyszerű, de hatalmas logikai hiba.

 

2.

Inerciarendszer. Mondj egy rendszert, ami inerciarendszer! (Korábban leírtam, hogy sem Einstein, sem a munkatársa Infeld nem tudott ilyet mutatni.)

 

 

3.

"Ha nem vagy szakirányú matematikus, akkor ennek önálló felépítésére kevésbé bíztatnálak... :-)"

 

Ha valamit nem tudtok egyszerűen, értelmesen elmagyarázni, akkor mindig arra hivatkoztok, hogy ez magas szintű matematikai felkészültséget igényel. Valami nagyon bonyolult dolog, amelyet csak a beavatottak érthetnek meg (szakirányú matematikusok)

 

Ez az érvelés szintén hibás. Én tanultam mátrixalgebrát, komplex föggvénytant, és Riemann geometriát. Egyáltalán nem bonyolult dolog, bár az igaz, hogy a hétköznapi élettől kissé távol áll.

 

Akkor válik érthetetlenné az elmélet, amikor valaki csak a képleteket irkálja, de az alpfogalmak fizikai jelentésén még soha nem gondolkodott el. (lásd a fénysebesség 'állandóságát')

 

 

Előzmény: mmormota (1501)
fish12 Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1505
Az is igaz.
Előzmény: vrobee (1504)
vrobee Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1504
Reszben igazad van, de kell hozza didaktikai kepesseg is.
Előzmény: fish12 (1503)
fish12 Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1503

Az is igaz, hogy minnel jobban otthon van vki egy teruleten,

annal egyszerubben tudja azt elmagyarazni:)

Előzmény: vrobee (1496)
mmormota Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1502

A tudomány modellekre épül. A modellek matematikai (logikai) konstrukciók, akor jók, ha használni lehet őket egy érvényességi körben. Egy fogót se nevezhetsz használhatatlan vacak szerszámnak azért, mert nem a legjobb ha fúrni akarsz...

 

Ha holisztikus közelítésre vágysz, bizalommal fordulhatsz a vallásokhoz. Ha azzal akarod áltatni magad hogy tudomány az amit nézel, de nem akarsz belefáradni a gondolkodásba, vár az áltudomány, ott vannak a new age eszelősök, egelysták, természetgyógyászok, varázslók stb.

 

Ha még rövidebben akarod elintézni a dolgot, még egyszer felhívom figyelmedet a végső válaszra, ami szerintem a holisztika következetes csúcsa: 42 

Előzmény: mmonitor (1484)
mmormota Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1501

Azt kértem tőle, hogy érthetően fogalmazza meg nekem a relativitáselmélet lényegét. Olyan nagy kérés ez?

 

A specrel alapgondolata, hogy a c fénysebesség minden gyorsulásmentes rendszerben (inerciarendszerben) állandó. Vagyis ha fénysebességet mérnek a Földön, vonaton, űrhajón, ugyanazt a c sebességet mérik. Ha egymáshoz képest mozgó rendszerben mérik ugyanazt a fényt, mindenki saját magához képest c-t fog mérni. Ez persze ellentétes Newton mechanikájával. Viszont fél oldalon felépíthető egy konzekvens rendszer, melyben ez a feltétel teljesül. Ez a specrel modell.

c állandóságát rengeteg kísérlet alapozza meg, a matematikai modell triviális, ha érteni akarod, próbáld meg önállóan felépíteni. Fel kell adni az egységes időfogalmat, az idő sebesség és helyfüggő lesz, így mint téridőt lehet kezelni.

 

Ha nem megy, olvasd el Horváth Pista honlapjának cikkeit vagy Einstein népszerűsítő könyvét. vagy bármelyik fizikakönyv megfelelő fejezetét, pl. a Feynmant.

 

Tassi legfeljebb mint elrettentő példát ajánlom.

 

Altrel: az alapgondolat az, hogy  nem véletlenül azonos a tehetetlen és súlyos tömeg, továbbá a fizika törvényeinek minden rendszerben azonos alakűnak kell lennie, a specrel pedig tömeg és gyorsulás mentes határset. Nagyjából ennyi, ebből fel lehet építeni. Ha nem vagy szakirányú matematikus, akkor ennek nálló felépítésére kevésbé bíztatnálak... :-)

 

ha éretni akarod, mint fent. Komoly megértéshez stabil matematikai alap kell, ez nem megy anélkül. Tenzorok, geometriák stb.

Előzmény: kekecky (1487)
A Tudomány maga Creative Commons License 2004.08.08 0 0 1500
Tök jó. Egyébként igen eredeti csóka az a Petit.
Előzmény: vrobee (1498)
Dubois Creative Commons License 2004.08.08 0 0 1499

Mutass rá mindig, ha hülyeséget beszélek, nem szoktam utóvédharcokat folytatni, ha látom, hogy elszúrtam valamit.

És semmiképp se tedd fel a karrieredet arra amit én mondok. :))

Előzmény: vrobee (1496)
vrobee Creative Commons License 2004.08.08 0 0 1498
na az sem lehet semmi :-)
Előzmény: A Tudomány maga (1494)
vrobee Creative Commons License 2004.08.08 0 0 1497
bocs, a masik topikban volt az eset, nem mintha nem tokugyanaz menne ott is.
Előzmény: vrobee (1496)
vrobee Creative Commons License 2004.08.08 0 0 1496
Ja, es egyebkent nem hinnem, hogy Dubois nudli a temahoz. Engem is tobbszor raktak mar helyre, mert baromsagot irtam le (talan D. is). Lingarazda multkor kijavitott, amikor olyat irtam, ami valszg senkinek se tunt volna fel, aki nem konkretan azzal a szakterulettel foglalkozik. De igaza is volt, targyi tevedest irtam le.
Masreszrol a mondanivalot celszeru egyszerusiteni, ha olyanoknak magyarazol, aki nincsen otthon a temaban, es Dubois is ezt tette. A baj csak az volt, hogy az egyszerusites itt egy jol ismet felreerteshez vezethetett volna, ami felhasznalhato mas temaban, mint "bizonyitek" a rel. ellen, es ezt nem szerettem volna.
---
Ja, meg valami : tisztessegesen igyekszem valaszolni, de ez nem jelenti, hogy nem tunik fel, mennyire vesznek hulyere.
Előzmény: vrobee (1493)
Dubois Creative Commons License 2004.08.08 0 0 1495
Ha a fórumon vitázom és hirtelen megjelenik egy új nick, aki belém köt, akkor rögtön sejtem, hogy a vitapartnereim közül valamelyik. :))
Előzmény: A Tudomány maga (1492)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!