Keresés

Részletes keresés

Dubois Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1537

"A szilárd testekre hogy hat az ár-apály jelenség nem elhanyagolhatóan? Dagálykor egy zárt szobában megemelkedik a függöny?"

 

Lényegében igen.

Lehet, hogy most hallod először, de a Hold a szilárd Földet is deformálja, nem csak a vizet mozgatja.

Így a forgó Föld miatt naponta kétszer végigrohan alattunk egy púp, ami kb 30 cm-es magasságú. Közvetlenül nem érezzük, mert az egész környezet emelkedik ill. süllyed.

Előzmény: mmonitor (1536)
mmonitor Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1536
A szilárd testekre hogy hat az ár-apály jelenség nem elhanyagolhatóan? Dagálykor egy zárt szobában megemelkedik a függöny?
Dubois Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1535

"Szerintem igen, mert a föld gravitációja a földön nagyobb, mint a többi gravitációs hatás ami az ingára hat."

 

Csak annyit mondok, hogy dagály és ez az érv is csődöt mond.

Előzmény: mmonitor (1534)
mmonitor Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1534
Szerintem igen, mert a föld gravitációja a földön nagyobb, mint a többi gravitációs hatás ami az ingára hat.
Előzmény: Dubois (1533)
Dubois Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1533

Szerinted az inga kötele egyenesen állna az égitestek ilyen-olyan gravitációs terében, amely ráadásul időben változik is?

Előzmény: mmonitor (1531)
Dubois Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1532

"Jó, akkor a kötelet a gravitációra merőlegesen feszítem ki tehát megközelítően függőlegesen akkor talán már nem lób be."

 

 

De ehhez valami olyasmi kellene, hogy az univerzum összes anyaga a kötél vonalában hengerszimmetrikusan legyen és a kötél egy pontja körül forogjon, mert különben összezuhan. Elég speciálisan tömegeloszlás kell még ezen belül is, hogy mindig feszes legyen a kötél.

 

Vagyis legjobb esetben egy egyenes létezne a világon, az is csak úgy, ha forog. :)

 

Szerinted létezik ilyen egyenes?

Előzmény: mmonitor (1528)
mmonitor Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1531
Egy légüres térben függő nyugalomban levő inga kötele vagy bármi amin függ, miért nem egyenes?
Simply Red Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1530
Na jó. Ha pár centis kifeszített acéldrót jó egyenesnek, akkor egy pár köbcentimétres kocka az asztalodon néhány nanoszekundumig jó inerciarendszernek.
Előzmény: mmonitor (1528)
mmonitor Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1529
Ez ugyanaz a kérdés amiről én beszélek. Ha minden feltétel teljesül pl. gravitációmentes tér, akkor létezik egyenes, mint ahogy a rel. elm.- hez is teljesülni kell bizonyos feltételeknek pl. inerciarendszer. Most akkor létezik egyenes vagy nem? Igaz-e a rel. elm. vagy nem?
mmonitor Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1528

Majd ha mutatsz inerciarendszert akkor én is mutatok olyan helyet ahol nincs gravitáció!

 

Jó, akkor a kötelet a gravitációra merőlegesen feszítem ki tehát megközelítően függőlegesen akkor talán már nem lób be. A kötél csak példa, legyen akkor egy acéldrót ami csak pár centi hosszú.

Dubois Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1527

"Gravitáció hiányában meg be se lóg!"

 

Hah! Mit hallok?

Gravitációmentes tér kell ahhoz, hogy létező egyenest tudj mutatni?

Hol van ilyen az univerzumban?

 

"Hogy nincs tökéletesen sík felület az egy más kérdés."

 

De a kérdés amivel meg kell birküznunk az az, hogy létezik-e egyenes?

 

Vegyem úgy, hogy akkor mégsem létezik egyenes?

 

De ha akarod, akkor beérem létező síkkal is.

Előzmény: mmonitor (1524)
Simply Red Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1526
Mutass egy olyan helyet, ahol nincs gravitáció!
Előzmény: mmonitor (1524)
Dubois Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1525

"Ez most csak kötözködésnek tűnik. Egy megnyújtott kötélnek is van hossza, amit kifeszített állapotban meg tudsz mérni miután kijelölte az egyenes irányát."

 

Ki beszél itt megnyújtásról?

Én csak azt mondtam, hogy ha egy belógó kötelet jobban megfeszítünk, akkor kevésbé lóg be. A feszítés során a végén nyerünk valamennyi kötelet. Ennek egy része csak az, ami nyújtásból származik, a másik része a kötél görbéjének rövidüléséből származik.

 

Szerinted meddig kell feszíteni egy kötelet, hogy egyenes legyen?

Mekkora erő kell ehhez?

 

Szóval hol a létező egyenes?

Előzmény: mmonitor (1523)
mmonitor Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1524

Gravitáció hiányában meg be se lóg!

 

Hogy nincs tökéletesen sík felület az egy más kérdés.

mmonitor Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1523
Ez most csak kötözködésnek tűnik. Egy megnyújtott kötélnek is van hossza, amit kifeszített állapotban meg tudsz mérni miután kijelölte az egyenes irányát.
Előzmény: Dubois (1518)
mmonitor Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1522

Kedves vrobee!

Amiket írsz az ttöbbnyire érthető és megértem. Nyilvánvalóan nem értem a kritika tárgyát, de hidd el, hogy megpróbálom megérteni, de ha érteném az még nem jelentené azt, hogy nem is vitatom mert jónak találom.

"Aztan kiderult, hogy amit korabban a vilag tulajdonsaganak vettunk, csak kozelitoleg igaz."

 

Nekem nem derült ki, mert az azt feltételezné, hogy az elmélet minden része bizonyított lenne.

Előzmény: vrobee (1516)
vrobee Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1521
jaja... OFF na mosma' megyek aludni, mert mar mindenem lefutott, es lassan hajnalodik... :-)
Előzmény: Dubois (1520)
Dubois Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1520

"ellentmond a vilagrol alkotott klasszikus elkepzelesekkel, de nem mond ellent a kiserleti tenyeknek."

 

Ilyenkor szokták a svéd vezérkar taktikai utasítását idézni: "Ha a térkép és a terep ellentmond egymásnak, akkor a terepet fogadjuk el helyesnek." :)

Előzmény: vrobee (1519)
vrobee Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1519
De ami lenyeg, hogy az uj elmelet nem vezetett ellentmondasokra
Ertsd: ellentmond a vilagrol alkotott klasszikus elkepzelesekkel, de nem mond ellent a kiserleti tenyeknek.
Előzmény: vrobee (1516)
Dubois Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1518

"Pl. egy kifeszített kötél, mint 2 pont között a legrövidebb távolság."

 

Láttál te már olyan kötelet, ami nem lógott be?

Ha egy kicsit feszesebbre vesszük, akkor rövidebb távolságot kapunk.

 

Akkor melyik az igazi egyenes?

 

Előzmény: mmonitor (1515)
vrobee Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1517
Hat az biztos nem egyenes.
- tuti van valami belogasa, mert nem tudod tetszoleges erovel fesziteni, hiszen elszakadna.
- van vastagsaga
- kicsit gocsortos az oldala
Előzmény: mmonitor (1515)
vrobee Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1516
mmonitor!

A teknosos peldat en se nagyon ertem...

A spec.rel.-ben nincsen szo fotonokrol, azt a kvantummechanikaban vezettek be eloszor. A spec.rel. egy kvantumos altalanositasaiban, a terelmeletekben szo van mar fotonrol, de ezeket joval bonyolultabb megerteni.

(1386)-ban leirtam, mi a spec.rel. ervenyessegi kore.
Ennyit tud, es nem tobbet - a newtoni mechanikanal tobbet ir le, de korantsem mindent. Ennek tukreben kell ertekelni.
Viszont ha uj elmeletet alkotsz, annak nem art mindazt tudnia, amit a spec.rel. Tehat a spec.rel. "tovabb el" az uj elmeletekben ugyanugy, ahogy a newtoni mechanika tovabb el a spec.rel. reszekent.

A kritika jogos, csak szerintem erdemes megprobalni megerteni, hogy mi a kritikank targya.
A rel.elm. persze alapbol gyanus, mert megszoktunk bizonyos dolgokat, (sebessegosszeadas, ido). Aztan kiderult, hogy amit korabban a vilag tulajdonsaganak vettunk, csak kozelitoleg igaz. De ami lenyeg, hogy az uj elmelet nem vezetett ellentmondasokra, es hasznalhato eredmenyeket hozott. Emellett meg egyszeru is, tehat a mat. modellt, illetve a kiserleti bizonyitekokat nem nagy ugy megerteni.

Persze az ikerparadoxont emberekkel nem vegeztek el. De sok mas modon ellenoriztek kozvetlenul is, meg mas modszerrel ugyanazokat a kepleteket - es szemmel lathatolag mukodik.

Persze az ervenyessegi teruletet sikerult jobban behatarolni - pl. Einstein nem nagyon orult neki, ahogy egyre bizonyosabba valt, hogy a mikrovilagra nem igaz, de muszaj volt elfogadnia...
Előzmény: mmonitor (1511)
mmonitor Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1515
Pl. egy kifeszített kötél, mint 2 pont között a legrövidebb távolság.
vrobee Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1514
lecci mondj egy peldat ra!
Előzmény: mmonitor (1513)
mmonitor Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1513

Szerintem igen.

 

Előzmény: Dubois (1512)
Dubois Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1512

"szerinted nem létezik egyenes?"

 

Szerinted létezik egyens?

Előzmény: mmonitor (1511)
mmonitor Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1511

A teknősbékát a gyakorlatban utolérjük és meg is előzzük, most vagy rossz ez a példa, vagy a fényt is utolérhetjük a gyakorlatban, csak elméletben nem.

Miért nem azt mondják ha fényről van szó, hogy a fotonok sebessége állandó?

mmmormota: nekm éppen az a bajom, hogy a rel. elm.-nek elég szűk az érvényességi köre - itt nem a részecskegyorsítóra gondolok (bár nem emlékszem, hogy lett volna ilyen rész Einstein népszerűsítő könyvében, de lehet hogy csak tényleg nem emlékszem mert 15 évvel ezelőtt volt) hanem pl. az ikerparadoxonra vagy a fénysebességre mint határértékre. Hidd el, hogy nem vágyom holisztikus megközelítésre csak kritikus vagyok, ugyanannyira baromságnak tartom pl. Egely próbálkozásait mint, gondolom Te. És éppen ezért vagyok kritikus a relativítás elmélettel szemben is.

vrobee: szerinted nem létezik egyenes?

Mindenkinek köszönöm  a válaszát.

vrobee Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1510
Hoppa, tenyeg, ezt ki se szurtam!
Pedig a vizugy tanai mar reg megdoltek.
Az a baj, hogy mindig csak a vizallast mericskeltek (pedig olyan nincs is), ahelyett, hogy bizonyos fogalmak (mi az, hogy folyo) valosagos jelentesen elgondolkodtak volna...
Előzmény: Dubois (1508)
Szindbad76 Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1509

"Ez már sokkal érdekesebb kijelentés, amelyet senki sem ért igazán. Honnan tudja a fény, hogy én mekkora sebességgel szaladok utánna?"

 

Nem kell, hogy tudja a feny,

gondolj Zenon teknosbeka paradoxonara, a paradoxon szerint ugye Achilleusz sosem eri utol a tekonosbekat, akar milyen gyors is. Na igy mukodik a feny is. :>

Előzmény: magnum56 (1506)
Dubois Creative Commons License 2004.08.09 0 0 1508

"Ha azt mondom, hogy a Duna vízállása ezen a héten állandó volt, akkor ez alatt azt érti mindenki, hogy hétfőn is annyi volt, mint kedden és szerdán."

 

Egészen addig, amíg nem jön egy leleplező, aki azt mondja, "Hohó! Hol van olyan folyó amelyiknek állandó a vízállása akár egy ezredmásodpercig is? Hohó! Hol mérték azt a vízállást? Hohó! Hol van olyan sima folyó az univerzumban, amelyiknek egyáltalán a vízállásáról beszélhetnénk? Lám, még az egyik vízügyes szakember is elismerte egy interjújában, hogy nincs ideális folyó, márpedig a vízállást csak ezen lehetne értelmezni."

 

Így aztán minek mérni a vízállást, hiszen nem létezik.

Előzmény: magnum56 (1506)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!