Keresés

Részletes keresés

vasbogre Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105052

A kiforrt cefre lefagyasztható minőségi romlás nélkül pár hétre?

Kevés fügém érik be egyszerre, most 2 kis (5 l) vödör van ami már kiforrt, úgy tűnik még 2x ennyit tudnék mellé szedni, a következő 2 hétvégén, addig fagyasztva gondoltam eltárolni a már kiforrottat.

körte51 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105051

Inkább az opálosságra panaszkodnak a kozmaolajjal kapcsolatban ,nem nagyon olvastam ,hogy az kozmaolaj íz zavar mit tegyek,lehet kevesen tudjuk azonosítani a kozmaolaj ízt  .Tehát a jó pálinkában, komaolajból a lehető legtöbb van  ami a kívánt töménységben nem okoz opálosodást és mellékízt! Ezt  a   határt kell keresni!    Volt, hogy a feleségem konyharuhájával töröltem ki a mérőhengerre tapadt olajat egyből észrevette .

Előzmény: snapszmester (105046)
Tan-csi Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105050

Tetszik, de nem vagyok ott regisztrálva.

Előzmény: nyikj (105048)
edding1100 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105049

Sziasztok!
Pontosan melyik törvény tette lehetővé az emberek számára az otthoni pálinkafőzést?
És mikrótól érvényes?
Köszönöm!
(Interneten nem találtam rá ezekre a válaszokra konkrétan)

nyikj Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105048

 

Ha tetszik , akkor segítsetek azzal, hogy leadtok egy szavazatot.

 

http://goo.gl/6wslvy

körte51 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105047

Mi az a mennyiség ami még nem okoz mellékízt ,itt is a középút lehet a jó  . A teljes kávéfilteren való szűrést nem csinálnám,de látjuk ,hogy sokan teljesen leszűrik . Egyszer csináltam "üres" volt a pálinka. Többször megkóstoltam az ami felúszik, biztos nem hordoz aromát, csak picike ragadna hozzá , érezném . Mindig  opálos az előszeszem sok olaj van benne ami kiválik azt leszedem ,van amelyiken viaszos a réteg nem is olajos. Van hogy a finomítás után fehéres viaszos vékony hártya marad  az üstben is. Igen, én is szeretném jól csinálni ,de egyetértek Veled nem is annyira egyértelmű .:-)

Előzmény: Feeriba51 (105045)
snapszmester Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105046

Vita indítónak.

 

Forrás: Sólyom könyv

 

 

 

A következőkben tekintsük át néhány fontosabb mellékalkotórész tisztulási hányadosát és desztilláció közbeni viselkedését.

Metil-alkohol. Tisztulási hányadosa, Kt=1, ezért az előpárlattal nem választható el.

Kozmaolaj. Hosszabb szénláncú alkoholok keveréke. Fő alkotórésze az izoamil-alkohol és az optikailag aktív amil-alkohol. Forráspontja 132°C, tehát nagyobb az alkohol, sőt a víz forráspontjánál. Ennek ellenére illékonyabb az alkoholnál (Kt > 1), abban az esetben, ha a lepárlandó folyadék alkoholtartalma kisebb 42 tf%-nál. Mivel az alszesz alkoholtartalma ilyen, ezért az amil-alkohol és a többi kozmaolaj-komponens részben az előpárlatba, részben a középpárlatba kerül. Az utópárlat már csak jelentéktelen mennyiségű kozmaolajat tartalmaz. E jelenség magyarázata abban keresendő, hogy az amil-alkohol a vízzel és az alkohollal minimum forráspontú azeotrop elegyet képez. A kozmaolajok a pálinkában illatrögzítő (fixatőr) szerepet töltenek be. Nagyobb mennyiségű kozmaolaj azonban a pálinkának kellemetlen mellékízt kölcsönöz.

Acetaldehid. Kellemetlen, szúrós szagú vegyület. Szerencsére tisztulási hányadosa 1-nél nagyobb, ezért az előpárlattal gyakorlatilag teljesen eltávolítható. A hosszabb szénláncú aldehidek és az acetátok egy része azonban a középpárlatba is átjut. Ezek a vegyületek azonban többnyire kellemes illatúak, ezért jelenlétük nem kifogásolható.

Furfurol. Főleg gabonacefrékben található. Tisztulási hányadosa (Kt=1), ezért a középpárlatban is megtalálható.

Etil-acetát. Aromakialakítás szempontjából nincs jelentősége, sőt nagyobb mennyiségben jelenléte nemkívánatos a középpárlatban. Az etil-acetát tisztulási hányadosa 1-nél nagyobb, ezért az előpárlattal elválasztható. Hasonlóan viselkednek az ecetsav és a hangyasav más alkoholokkal képzett vegyületei is. A kellemes illatú észterek, amelyek hosszabb szénláncú zsírsavak alkoholokkal képezett vegyületei viszont a középpárlatba is átjutnak.

Savak. Az illó savak közül a hangyasav és az ecetsav az előpárlattal csak részben távolítható el, jut belőlük a középpárlatba is. A nagy molekulatömegű, kellemetlen szagú zsírsavak (laurinsav, kaprilsav, kaprinsav stb.) utópárlati jellegűek, tehát a középpárlattól elválaszthatók.

Elő- és utópárlati szennyeződések. Előzőek szerint a kellemetlen szagú és ízű vegyületek többségének illékonysága eltér az alkoholétól, ezért megfelelő elő-, illetve utópárlat-elvétellel elkülöníthetők a középpárlattól

Előzmény: Feeriba51 (105045)
Feeriba51 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105045

Talán írtam már, hogy minél jobban belemerülök ebbe a játékba, annál bizonytalanabb vagyok.

Látom Te nem ingadozol. Irigyellek.

Azonban gondolj bele, hogy az aroma hordozók nagy része is olaj formájában jelenik meg a párlás során, ami lassan visszaoldódik az alkoholba.

Esetleg olvasgass az illóolajok kinyeréséről és rájössz, hogy mégsem olyan egyszerű az"egyszerű".:-)))

Az már más tészta, hogy kellenek-e nekünk a cefrében levő aromák, vagy nem?

Remélem, hogy a téma meg fog ingatni:-))

Jó nedűt!!!

 

Előzmény: körte51 (105044)
körte51 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105044

Egyszerű eldönteni , mi keresni valója van  egy rendkívül rosszízű ,büdös  olajnak az előszeszben?  Megkóstoltam az elején is és nekem van a végén is ,mind rossz! Ajánlom mindenkinek aki benne hagyja ,kóstolja meg a kozmaolajat egyből rájön miért ajánlják a hozzáértők. Csak ami felúszik a tetejére azt szedem le  ,nem való az bele .

Előzmény: norris53 (105002)
körte51 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105043

"Szerintem kár az időért, energiáért."

Így gondolom én is . Egy szomszédom főzött ,rossz borból ,megkóstoltam ,borzasztó!  A másik jó minőségű pezsgőből, aminek a finomításánál ott voltam ,jól lett elválasztva az is katasztrófa. Mint ha töményen égne a kénszalag ,olyan szaga volt. Játszottam a gondolattal,hogy borpárlatom is legyen ,de nem fogok csinálni ,egy finom szőlő , egész szőlő nem okoz csalódást.

Előzmény: nebamun (105014)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105042

 Igaz nem pálinka! 

Eladó-vevő kommunikáció(?) . 

 

http://borrajongo.blog.hu/2014/06/13/kereskedok_igy_vasaroltok_ti_ii_resz

 

 

Előzmény: Törölt nick (105041)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105041

Köszi!

A prémium kategóriás pálinkákba még nem csalódtam. Igaz,néha alulmúlta 

elvárásaimat.De hibás nem volt köztük,szóval elfogyott.

 

Az én legnagyobb problémám az,hogy híján vagyunk a "pálinkás blogoknak",

nincsenek e témába bloggerek. A "nagy szabadság" előttről több írás van,mint mostanság.

Ha van is ritka,úgy évente 2-3 írás olvasható.

Boros témába hetente olvasható ennyi,pedig az nem is HUNGARICUM.

 

Kár,hogy kihaltak a "pálinkás bloggerek" lehet helyettük vannak a pálinkás lovagok ?

 

 😃😃😃

Előzmény: Mindenváró Ádám (105019)
bezzeg Jani Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105040

Azt kellene tenned, hogy sűrgősen lefőznéd, legalább a cefrét.

Tapasztalatom szerint, nálam a birs 4 nap alatt kifort.

Leált a kotyogó, hetediknap főztem.

Főzéskor menetrendszerint korábban (45-50 C fok )jött az aceton utána a teknokol szag, lényegesen több mint pl.a szilva, körte stb.

Az ep. dupla mennyiség lett, mert sokáig volt érezhető a sósborszeszes teknokol szag.

Szimatolgatás alapján váltottam kp.-ra.

 

A kihozatal a papírforma szerint, gyenge cefre és higítás nélkül könnyen lekozmál.

Előzmény: Vizslásgabi (105031)
zsuzska60 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105039

ha precíz akarsz lenni hypóval, Domestossal mosod ki a hordót majd hagyod megszáradni és utána teszed bele a cefrét.

Előzmény: Vizslásgabi (105034)
zsuzska60 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105038

a lehetséges kiváltó okokról a kollégák már írtak, azonban a kevergetés jelen esetben visz lefelé az ecetbacikat és romlik az egész hordó! Ildomos lenne mielőbb főzni.

Előzmény: Vizslásgabi (105031)
bezzeg Jani Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105037

Igazán szép eredmény, sokat dolgoztál érte, gratulálok!

 

A párlatnak kérték a származási igazolványát?

 

 

31/A. számú melléklet a 8/2004. (III. 10.) PM rendelethez819

Bejelentés magánfőzésről

1. Magánfőző adatai

1.1. Magánfőző neve:

1.2. Adóazonosító jele:

1.3. Lakóhelyének címe:

1.4. Születési ideje (év, hónap, nap)*:

1.5. Anyja neve*:

1.6. A magánfőző lepárlókészülékének űrtartalma (literben):

2. Párlat előállításra vonatkozó adatok

2.1. Magánfőzés megkezdésének és befejezésének időpontja (év, hó, nap, óra):

2.2. Magánfőzés helye (címe):

2.3. Lepárlásra kerülő alapanyag megnevezése és mennyisége (alapanyagfajtánként, kilogrammban):

2.4. Előállításra kerülő párlat számított mennyisége fajtánként és összesen:

2.4.1. liter tiszta szeszben [a 2.3. alatti mennyiség(ek)ből a Jöt. 3. számú melléklete szerinti kihozatali mutatókkal számítva]:

2.4.2. hektoliter tiszta szeszben (2.4.1. alatti mennyiség/100):

2.4.2.1. ebből saját fogyasztásra szánt mennyiség:

2.4.2.2. ebből értékesítésre szánt mennyiség:

2.5. Saját fogyasztásra szánt mennyiség összesen, 86 térfogatszázalékos gyümölcsszesz literben (2.4.2.1. alatti mennyiség/0,0086):

2.6. Tárgyévben, a bejelentést megelőzően a magánfőző és a háztartása által összesen előállított párlat mennyisége

2.6.1. 86 térfogatszázalékos gyümölcsszesz literben:

2.6.1.1. ebből: adómentesen főzött mennyiség 86 térfogatszázalékos gyümölcsszesz literben:

2.6.2. hektoliter tiszta szeszben

2.6.2.1. ebből: adómentes mennyiség

2.7. Saját fogyasztásra szánt párlatból adóköteles mennyiség

2.7.1. 86 térfogatszázalékos gyümölcsszesz literben (a 2.5. + 2.6.1.1. alatti mennyiség - 50 liter):

2.7.2. hektoliter tiszta szeszben (2.7.1. alatti mennyiség x 0,0086-tal):

3. Nyilatkozatok

3.1. A magánfőzés helye a magánfőző gyümölcsösének helye (ha a magánfőzés helye más, mint a lakóhelyének címe): igen - nem

3.2. A magánfőző és háztartása bérfőzés keretében nem állíttat elő pálinkát: igen - nem

3.3. A magánfőző a külön jogszabály szerinti kistermelőnek minősül: igen - nem

3.4. A kierjedt gyümölcscefre nem tartalmaz hozzáadott mesterséges vagy természetes eredetű cukorból, izocukorból vagy mézből származó alkoholt: igen - nem

3.5. A magánfőző rendelkezik saját gyümölccsel: igen - nem

3.6.820 A magánfőző az általa előállított adómentes párlattal részt kíván venni párlatok számára meghirdetett versenyen: igen - nem

4. Fizetendő jövedéki adó:

4.1. Adóalap, hektoliter tiszta szeszben:

4.1.1. Értékesítésre szánt párlat mennyisége (2.4.2.2 alatti mennyiség):

4.1.2. Az adómentes mennyiséget meghaladó, saját fogyasztásra szánt párlat mennyisége (2.7.2. alatti mennyiség)

4.2. Adó összege:

4.2.1. Értékesítésre szánt párlat utáni adó [4.1.1. x Jöt. 64. § (3) b) szerinti adómérték]:

4.2.2. Az adómentes mennyiséget meghaladó, saját fogyasztásra szánt párlat utáni adó [4.1.2 alatti mennyiség x Jöt. 64. § (3) bekezdés b) szerinti adómérték]:

4.2.3. Fizetendő adó összesen (4.2.1. + 4.2.2.):

5. Zárjegy megrendelés

5.1. A magánfőző kistermelői regisztrációs száma:

5.2. Értékesíteni kívánt párlat liter mennyisége (2.4.2.2 alatti mennyiségből 50 térfogatszázalék alkoholtartalommal számítva, párlatfajta és palack űrtartalom szerint és összesen):

5.3. Palackok száma párlat- és palack űrtartalom szerint:

5.4. Az igényelt zárjegy mennyisége (darabban):

5.5. Átvétel kért időpontja:

Dátum:

..........................................

a magánfőző aláírása

 

* A bejelentés első alkalommal történő benyújtásakor kell megadni a vámazonosító szám (a továbbiakban: VPID szám) kiadásához, feltéve, hogy azzal a magánfőző még nem rendelkezik.

 

 

31/B. számú melléklet a 8/2004. (III. 10.) PM rendelethez821

Magánfőzés keretében előállított párlat származási igazolvány

1. Magánfőző adatai:

1.1. A magánfőző neve:

1.2. A magánfőző címe:

1.3. A magánfőző VPID száma:

2. Származási igazolvány száma:

3. Adómentes párlatra vonatkozó adatok (csak a 31/A. számú melléklet 3.6. alpontja szerinti igen nyilatkozat esetén kell szereptelteni)

3.1. Alapanyag fajtája, fajtánkénti mennyisége (kilogrammban, szőlőbornál literben):

3.2. Adómentes párlat számított mennyisége párlatfajtánként (a Jöt. 3. számú melléklete alapján)

3.2.1. liter tiszta szeszben:

3.2.2. hektoliter tiszta szeszben (3.2.1. alatt jelzett mennyiség/100):

4. Adóköteles párlatra vonatkozó adatok

4.1. Alapanyag fajtája, fajtánkénti mennyisége (kilogrammban, szőlőbornál literben):

4.2. Adóköteles párlat számított mennyisége párlatfajtánként (a Jöt. 3. számú melléklete alapján)

4.2.1. liter tiszta szeszben:

4.2.1.1. ebből saját fogyasztásra szánt:

4.2.1.2. ebből értékesítésre szánt:

4.2.2. hektoliter tiszta szeszben (4.2.1. alatt jelzett mennyiség/100):

4.2.2.1. ebből saját fogyasztásra szánt:

4.2.2.2. ebből értékesítésre szánt:

5. Megfizetett adó összege [4.2.2. x a Jöt. 64. § (6) bekezdése szerinti adómérték]

6. Zárjegyre vonatkozó adatok (a 4.2.1.2. szerinti mennyiségből 50 térfogatszázalék alkoholtartalommal visszaszámolva)

6.1. Értékesíteni kívánt párlat palackjának űrtartalma literben (párlat- és palackfajtánként):

6.2. Palackok száma párlat- és palackfajtánként:

6.3. Az igényelt zárjegy mennyisége (darabban):

Kelt:

.......................................................

vámhatóság aláírása bélyegzője

 

Előzmény: foxrudi (104928)
In Lak'ech Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105036

Ha előtte technokol volt benne, akkor mindenképpen. De én nem gondolom, hogy a hordó anyag okozná a problémát.

Előzmény: Vizslásgabi (105031)
barkócza Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105035

Régen kierjedt a cefréd, sürgősen főzd! A kék hordók valószínűleg nem zárnak elég jól, ettől ecetesedik, persze, mindig fölülről. Az enyhén ecetes cefréről ha lemered a tetejét, alatta sokszor még jó a cefre. Addig, persze, amíg az ecetet nem keverted bele.

Előzmény: Vizslásgabi (105031)
Vizslásgabi Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105034

A kék hordók használtak (cefre is volt bennük korábban), vegyszeres (ultra) mosást kaptak gyökérkefével és bőséges öblítéssel.

 

Üdv: Gábor

Előzmény: Törölt nick (105032)
sogi01 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105033

                                                  vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

 

Előzmény: sogi01 (105012)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105032

A kék hordók "egyszer használ" vétel volt?Vagy "zsír új"?

Első cefrézés volt?Kimostad?

Több kérdés nem jut eszembe! :-)

Előzmény: Vizslásgabi (105031)
Vizslásgabi Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105031

Kedves fórumtársak!

 

Véleményeket és segítséget szeretnék kérni.

 

Alma és birs vegyes cefrém szept 23-án kezdett el forrni, és szépen alakul a cca. 20 c fokos helységben. Mosás és aprítás után némi napfényt, citromsavat, pektinbontót és borélesztőt kapott.  6 hordóból 3 elfolyósodott (ivójoghurt állagú) 1 kicsit 2 jobban darabos. Ennek oka valószínűleg hogy több birs ill szárazabb alma került ezekbe a hordókba.

 

Problémám a következő. 3 típusú hordóban van a cefrém. Van kettő ami élelmiszer ipari hordó, kettő fehéres színű, és kettő kék. A fehér és a kék kereskedelmi forgalomban kapható. A kék színű hordókról (amiben elfolyósodott, előrehaladottabb az anyag) ha leveszem a fedőt, és beleszagolok, akkor enyhe technokol szagot érzek. Ha megkavarom akkor ez a szag eltűnik és magán a cefrén nem érezhető. A többi hordónál ilyet nem tapasztalok. PH -t papírral néztem, 3-4 között lehet.

 

A technokol szag a fórumban való visszaolvasás alapján ecetesedésre utal. Kérdésem az hogy mit kellene tennem, ill a hordó anyaga okozhat-e technokolos szagot?

 

Válaszokat előre is köszönöm!

 

Üdv: Gábor

Törölt nick Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105030

Na!Ne légy már ilyen konzerv-atív. :-)

 

Tudod vannak itt élmény beszámolók kereskedelmi pálinkáról.

 

Azért,hogy témámnál maradjak,ma vettem :

1. Békési - som pálinka 

  -mivel nem ittam még,nincs mihez hasonlítani 

  ( hozza a Békési minőséget,közép kategória )

2. Szicsek-málna

  -ettől,ennyiért többet vártam

   ( ezt a szintet a Hunnium is hozza, "fél pénzé" )

Irsait akartam venni,de rábeszélt az eladó a málnára.

 

A lényeg: -a  viszonyítási alap 

 -ahhoz,hogy megfelelő önkritikával legyek a saját (bérfőzőtt) pálinkámról ,

 na,ehhez kellenek ezek a tapasztalatok.

 

Étterembe se azért megy az ember,mert nem tud főzni!

Előzmény: hevezoli64 (105015)
nebamun Creative Commons License 2014.10.08 0 0 105029

Nem lehet, hogy nem elég hideg a víz és páraként kipöfög? 22-25 C° alá sajnos nyáron nem tudom vinni, bár nincs az extrém illat közben. 

Előzmény: snapszmester (105026)
stapika Creative Commons License 2014.10.08 0 0 105028

Úri ember,magára vállalja.:-)

Előzmény: barkócza (105027)
barkócza Creative Commons License 2014.10.08 0 0 105027

Kivéve, ha az asszony titokban rájár, és bele-beleiszik. :)

Előzmény: snapszmester (105026)
snapszmester Creative Commons License 2014.10.08 0 0 105026

Százalekosan elég nehéz követni, de alkohol nem vész el csak elszámolodik. Ha az alszeszben volt 1,2

L abszolút alkohol akkor az bent van a részletekben is.

Előzmény: nebamun (105025)
nebamun Creative Commons License 2014.10.08 0 0 105025

Fali táblára írtam a részleteket, de a lényege ez volt a legutóbbinak: kb. 25l vilmoskörte, lejött belőle 5,5l 22°-os alszesz. Nem volt édes eleve, szóval ez még reális. Fimomítás után lett 1,5l 48°-os anyag, úgy hogy 0,4% volt a rézeleje, 1,6% előpárlat (25%-os alszeszre vetítve) és 45%-ig engedtem. Az előpárlatot  és utópárlatot lefokolva meglett kb. a veszteség fele, de a többi nem. Nulláig főztem, max 1-2 fok lehetett. 

Előzmény: snapszmester (105018)
Babar66 Creative Commons License 2014.10.08 0 0 105024

Egy otthon főző amúgy sem a "nyereségre" hajt! (Szerintem.) Nekem az a nyereség, ha igazán jól sikerül az, (és annyi) ami a végén marad. :)))

Előzmény: obsitos3 (105023)
obsitos3 Creative Commons License 2014.10.08 0 0 105023

Ez felfogás kérdése.Ha kidobod az alszeszből,ami nem a pálinkába való,az nem veszteség,hanem a technologia része,eleve nem kéne nyereségként elkönyvelni azt,ami selejt.

Előzmény: vviktor1 (105016)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!