Miután elolvastam a hsz-edet megnyugvással konstatáltam hogy nálam nem nagyon fordult még elő zsizsikes bab ( ebben a lakásban legalábbis) Ezek után nekiálltam a kamrát takarítani....és elborzadva találtam meg egy üveget, amiben fehér bab van/volt, tavaly vettem a piacon egy nénitől. A fehér babok ki sem látszanak a zsizsikhulláktól...merthogy közben elfogyott a levegőjük és elpusztultak... Még jó, hogy nem vetettem ebből a magból....:-(( Állítólag be kell tenni a fagyasztóba szedés után és akkor elpusztulnak a zsizsikek...
Ha egyre gondolunk, akkor nekem is volt pár helyen olyan fehér folt a borsó termésén. Szerintem valami gombabetegség lehet. Vagy atka? Annyira nem zavart, mivel a szemeknek nem esett semmi bajuk.
Nálunk tegnap egész nap esős idő volt. Némi szünetekkel egész nap csepergett. 2 napja nem lehet a földre menni. A fekete tetvek most a birsalmafára vonultak. Szivem szerint Actarát adnék nekik, de ott az eper és pár zöldbab bokor.
A borsót mi is szedjük. Nagyon szép lett az idén.
A babzsizsikkel harcolok folyamatosan. A múlt évben úgy ellepett bennünket, hogy máig nem sikerült tőle megszabadulni.
Elővigyázatosságból a szabadon lévő babot ősszel külön üvegbe zártam. Bebizonyosodott, hogy az elővigyázatosság nem ártott. A lezárt üvegben most jó néhány zsizsik mászkált.
Az üvegben lévő babot beáztattam főzéshez és néhányat ültetéshez. A szépen kisimult lima babokon jól látható a zsizsikes és könnyen kiválogatható.
A babot mindig addig áztatom, amig a lábacsáit ki nem nyújtja. 2-3 napig. Ez főzni és ültetni egyaránt jó. Igy a zsizsik elpusztul, nyárvégén pedig odafigyelek a permetezéssel, hogy zsizsikes bab véletlenül se kerülhessen a házba.
Ha jól hallottam az éjszakai történéseket ( esett , nekem esélyem sincs délelőtt legalábbis a kertbe menni. Én is szedtem már kétszer borsót. Némelyik hüvely tele volt nagyon apró fehér kis izékkel, amik olyan picik voltak és a szemem is rossz, hogy nem tudtam eldönteni, hogy mozogtak-e vagy sem. Én még sosem láttam ilyet, mi lehetett ez? Nekem is meg kell karózni a paradicsomot, ész nélkül elkezdett nőni.:-)) És a tökfélék is...robbanásszerűen megugrottak hála a sok esőnek:-)
Mi tegnap szüreteltük le a borsót. Egy részéből finom leves készült, fiatal répával. Nagyon finom volt. A napokban volt munka bőven, mert a tegnapelőtti nagy vihar a palántákat és a tengerit totál lezúzta. Szerencsére nem törtek el, így kikaróztam végre a palántákat. Az uborka virágzik erőteljesen. Káposzta és karalábé is jónak ígérkezik. Patiszon is. Salátát nem bírjuk legelni. Gyöngyhagyma és zöldbab javát leszedtük. Szóval beindult az élet a kertben újra, csak a szőlő ne lenne olyan beteg.... :( Apropó: a folyófű ellen mi a legjobb védekezési mód? Hiába szedem ki kézzel, olyan mélyen a gyökere, hogy újra kihajt napok múlva.
Nymans. Angol mag volt. Nagyon dicsérték a katalógusban, hogy milyen szép meg ellenálló, ki kellett próbálni. Volt tavaly is, akkor nem sokat tudtunk enni belőle, mert nem fért már belénk paradicsom szezonban, de egy kicsi tő át is telelt. Idén vetettem újra, most még jól is fog jönni. Azért is csábultam el, mert korábban már vettem egy ilyen agyondicsért fajtából (Chartwell), és az tényleg nagyon bevált. Annak aztán meg is szedtem a magját, vetettem a fóliába is. Még mindig nem magzott fel, bírja a hőséget, de ősszel a hidegben is sokáig jó volt. Ízletes, ropogós, és a keskeny, hosszúkás fejeknek kisebb a helyigénye is.
Nemsokára megesszük az első kígyóuborkát. Ahhoz képest, milyen ványadt palánták voltak, egész szépek lettek a padlizsánok. Az üvegház mögötti salátából is lehet hamarosan szedni.
Nem értem, ha lesózod miért kell lefagyasztani? Ha befőttes üvegbe rétegesen lerakod sóval a só tartósítja és friss zöld marad. A sót meg felhasználhatod annak az ételnek a főzéséhez amihez a kaprot.
Ma megöntöztek. Akkora felhőszakadás volt, hogy netovább:-)....de remélem kár nem lett azért. Majd megebédelünk ( sóskamártást) aztán kimegyek terepszemlére. Tegnap beáztattam a tökmagot, hogy könnyebben kikeljen a szárazságban. Hát...szárazság az már nincs, a tökmag meg ázik:-)))
Van jól záródó műanyag dobozunk, abban nem szagosította be a fagyasztót. De egy kolléganőm is panaszkodott, hogy még a málnájuk is kaporszagú lett a hűtőben. Amit tegnapelőtt kiszedtem, lefagyasztottam, ami mára maradt, megszárítom. Annyi van, hogy valószínűleg úgysem fog mind elfogyni. Tegnap vetettem egy keveset az üvegházba a padlizsánok közé, jövő héten megint egy kicsit, így talán mindig lesz friss, mire sok uborka lesz. Az első kígyókból még úgyse saláta szokott készülni, megesszük harapva.
Még mindig kapor: Én megmosom, megszárítom és turmixgépben darálom le, sóval együtt és így teszem jól záródó dobozba. Így nem fagy annyira össze, könnyebben lehet tenni belőle a tökfőzelékbe. A petrezselyemzöldjét ugyanígy teszem el.
Nekem sohasem volt gondom a kapor mélyhűtőben tárolásával, de nem is vagdaltam fel. Zacskóra való kötegekben szoktam eltenni, amikből fagyosan egy darabkát vágok le.
A cukor előnye, hogy nem káros az egészségre (nonit-ról nem tudom miből van).
Viszont akár táplálék is lehet a növények levelén gombáknak vagy bárminek. De ezt csak én gondolom. Ráaásul kimegy az ember permetezni a kertbe bekeveri a szert és a homlokára csap: b***a meg! Nem főztem szirupot. Irány haza!
:)
Viszont ha vasárnap du kell valami és nincs nonit! Akkor jó tudni, hogy cukorsziruppal is megy a dolog.
A Nonit az olcsóbb és a jobb. A cukorból kell 10l hez 10 dkg cukor ez kb 20 Ft Nonit 0.15l es 666Ft ebböl 10l vízhez kell 3ml az 13Ft de ha veszel egy 0.5 l-es Nonotot 1371Ft-ért akkor csak 8Ft-ba kerül 10l vízhez. Az alap helyzetet nem értem szinte minden fórúmban föltették a Nonit helyetesítési problémát. De a permetezőszerkből 10l elkészítéséhez minimum 100 Ft vegyszer kell de akár 500-600 Ft is lehet.