Keresés

Részletes keresés

NZ 350 Creative Commons License 2002.07.17 0 0 269
Üdv!
A Degtyarevet a haveromtól kaptam kölcsön.Napokig csámcsogtam rajta.:-)))
"Ha esetleg tudod, hogy hol tudnék venni mg-42-est vagy degtyarev vagy mp-40es vagy Thompson vagy KAR98-as fegyvereket"
Talán a Pesti fegyverbörzén találsz.Degtyarevet már láttam fent, de MG42-est még nem.Kar98-as is volt fent.
Nem gyüjtöm a fegyvereket, csak véletlenül kerültek hozzám az említett dolgok.Az MG42-es a motoromra kell, csak ezért tartom a háznál.A Panzerfaustot meg hordom.:-))))Persze minden hatástalanítva van és papír is van róla.
Üdv!
Előzmény: dr.Grudge (257)
-Barbarossa Isegrim- Creative Commons License 2002.07.17 0 0 268

Nem mondtam hogy Gvas nem ért hozzá, csak azt hogy lényegében tökugyanazt mondja a 42-es szerkezetéről, amit én, leszámítva, hogy az övé egy kissé egyszerűbb leírása ugyanannak a szerkezetnek.

Gyk. A *késletés* az MG-42-ben azért van, mert a rövid csőhátrasiklás során a cső együtt marad a zárral, amíg a nyomás le nem csökken a csőben.

Előzmény: yerico4 (266)
yerico4 Creative Commons License 2002.07.17 0 0 267
Voltam hétvégén a pécsi vásárban. Láttam ott német 2. világháborús kitüntetéseket, rohamsisakokat, kulacsot, és egyéb apróságokat. Egy pár echte deutch alkudozott rájuk éppen.
yerico4 Creative Commons License 2002.07.17 0 0 266
gvass1 kollega a hasonló érdeklődésű topicok és a honlapja szerint otthon van a témában. A késleltetett tömerzár valóban fennáll.
Előzmény: -Barbarossa Isegrim- (265)
-Barbarossa Isegrim- Creative Commons License 2002.07.17 0 0 265

Bocs, a DP-t elnéztem. Csak odáig stimmel hogy gázelvételes.

Az Mg-42-t illetően azonban, hogy finmom legyek, azt hiszem semmi érdemit nem tettél hozzá az enyémhez. :)

*Semmi sem igaz*, nos ez meg gyakorlatilag erős torzítása a dolgoknak.

Előzmény: gvass1 (264)
gvass1 Creative Commons License 2002.07.17 0 0 264
hi,
"-a DP gázelvételes rendszerű, forgózárasreteszelésű, az MG-42-es rövid, rásegített csőhátrasiklásos, súlyzáras, görgős reteszelésű."

Ebben gyakorlatilag semmi nem igaz!

A Degtyarjev nem forgozaras, hanem oldalra kibillenő reteszlapos.
Az MG42 reteszeleset pedig szakszeruen kesleltetett tomegzarasnak hivjak.

Előzmény: -Barbarossa Isegrim- (262)
mzm Creative Commons License 2002.07.17 0 0 263
Sziasztok!
Bocs, hogy belemászok a topicba (előre megmondom, több hasonló témájú helyre is elküldöm), de segítségeteket szeretném kérni.
A Budavári Önkormányzat mérnökeként kell szerveznem a Budai Várbarlang bemutatását a nagyközönségnek. Biztos ismert előttetek, hogy a Vár alatti barlangrendszer a II. világháborúban – sőt jó ideig utána is – katonai célokra szolgált.
A Polgári Védelem segítségével sikerült beszerezni jó néhány II. világháborús hadieszközt – persze nem fegyvereket. Ezekből szeretnénk berendezni egy kis kiállítást, ami valamilyen II. világháborús katonai parancsnokságot, vagy harcálláspontot utánoz. De sajnos szinte semmilyen irodalmat, leírást nem találok a beszerzett eszközökről. Jó lenne azt is tudni, hogy hogyan is festett egy ilyen harcálláspont, vagy mi a fene (én voltam katona, de más vonalon, nem harcoló, első vonalas egységnél).
Van néhány szürkére festett bútorunk (asztalok, szekrény, „pk”, „hírközpont” feliratú tábla).
A hadieszközök:
- kézi hajtású légszűrő-ventillátor, hozzá szűrők (bazi nagy zöld fémhengerek),
- szintén kézi hajtású légiriadó sziréna (LOT-1 típ. kézi riasztó berendezés)
- K-10 telefonközpont
- Telex (géptávíró)
- 1 bund telefonzsinór + tartó + orsó (vagy mi a fene, szóval fel van tekerve a vezeték)
- tárcsanélküli telefonok
- akkumulátorok
- mindeféle zöld katona hordozóládák
Még pár dolgot az elkövetkező napokban kapok.
Sajnos kerestem róluk leírást, adatot, nem találtam.
Arra kérlek Titeket, hogy aki a fenti eszközök történetéről, működéséről valamilyen leírást, adatot (pl. mikor, hol gyártották, mikor, hol használták stb.) tudna adni, küldje el nekem – akár itt a fórumban, akár közvetlen e-mailban. És persze egy parancsnoki központ leírása is érdekelne.
A kapott tájékoztatóval szeretnénk kiegészíteni a kiállítást, hogy az érdeklődők minél szélesebb körű tájékoztatást kapjanak.
Ellenszolgáltatást nem tudok nyújtani, de a segítő nevét, adatait közzétennénk, és minden segítőnek egy ingyenes barlanglátogatást fel tudok ajánlani.
Előre is köszönöm
mzm

-Barbarossa Isegrim- Creative Commons License 2002.07.15 0 0 262

Kezemeb volt és/vagy szétszedegettem darabokra (sőt utána vissza! ) eddig TT-t, PPSh, replika és eredeti Lugert, istencsászár C96-os Mausert, Mosin puskát és karabélyt, 42-est, Schmeissert. 34-est sajnos csak igen közelről megcsócsálni tudtam.
Lőni a TT-vel tudtam, sorozatlövő fegyverrel kicsit nehéz lőteret találni. :D

A DP meg az MG 42 között a különbségek, most ami eszmebe jut:

-A DP dobtáras, az MG-42 hevederes
-A DP-hez nem tartozott tartalékcső, így cirka 250 lövés után már elég gáz volt vele lőni
-A DP 69 alkatrészből állt, az MG42 IIRC 250 felett.
-a DP gázelvételes rendszerű, forgózárasreteszelésű, az MG-42-es rövid, rásegített csőhátrasiklásos, súlyzáras, görgős reteszelésű. Midnkettő nyitott zárral tüzel
-A DP peremes, a 42 hornyos puskalőszert tüzel
-Ami a lényeg, a DP golyószóró, a 42-es pedig ált. rendeltetésű gpp.

De van itt egy nagyon jó "szájt":

http://www.mg-42.com

Vannak nagyon szép videjók is, a bundásvér :) új MG-3-asairól.

Előzmény: dr.Grudge (260)
yerico4 Creative Commons License 2002.07.15 0 0 261
Az amcsi helikoffekerről link

http://www.daveswarbirds.com/usplanes/american.htm

itt írnak az amcsik által kreált és bevetett végekről néhány szót.

Előzmény: Mekett_Elek (258)
dr.Grudge Creative Commons License 2002.07.14 0 0 260
Ha már itt tartunk, Barbarossa, neked már volt a kezedbe ( esetleg lőttél is ) valamilyen II. vh-s fegyver?
Ja és , fejsd már ki létszi, nem mintha kételkednék, csak érdekel, mert nagy MG-42 buzi vagyok, szóval, hogy milyen különbségek voltak a Dp és az Mg-42 között?
Kösz
-Barbarossa Isegrim- Creative Commons License 2002.07.14 0 0 259

Sorozatlövő fegyvert aligha tudsz venni. KAr98-at visonylag egyszerű, a Kettner vadászkatalógusban tucatjával vannak, mind éles, mind hatástalanítottak.

A DP-hez annyit azért hozzáfűznék, hogy valóban sokkal egyszerűbb szerkezetű volt mint az MG42, de a teljesítményének, és itt nem csak a tűzerőre gondolok, a felét sem érte el, különböző okok miatt.

Előzmény: dr.Grudge (257)
Mekett_Elek Creative Commons License 2002.07.14 0 0 258
A németeknek tudtommal azért jóval több helikopterük volt ennél a háborúban, de az igaz, hogy ezek nem kaptak igazán szerepet. Annyi bizonyos, hogy használható helikptereket először a ném,etek készítettek, már a háború elején készek voltak ezek.
A partiőrség, és a hajókon, tengeralattjárókon próbálták ki ezeket a helkikoptereket, megfigyelőként, tűzvezetőként, stb.

A mai helikopterek közvetlen ősét az amerikaiak fejlesztették ki (Sikorsky prof :). Ennek már farokrotoros elrendezése volt, és tudtommal a vh legvégén még bevetették a távol-keleti hadszíntéren, a dzsungelekben mentésre. olyat is hallottam, hogy Burmában, de ebben nem vagyok biztos.

Asbóth Oszi csak nagyon fontos eredményeket ért el a helikopterek fejlődésében, de sztem az a nézet koránt sem helytálló, hogy ő találta volna fel. A helikoptereklre vonatkozó koncepciója tudtommal alapjaiban hibás volt (néhány ponton), de a fő eredményeit itt a légcsavarokkal érte el.

Remélem, nem tévedtem túl nagyot :)
Üdv
Mekett

Előzmény: Snakeins (256)
dr.Grudge Creative Commons License 2002.07.13 0 0 257
Üdv. emberek !
NZ350, lenne 1 kérdésem.
Hogy került a kezedbe egy Degtyarev,meg MG-42 es fegyver?-ja, és milyen volt?-
Talán a munkád miat?
Ha esetleg tudod, hogy hol tudnék venni mg-42-est vagy degtyarev vagy mp-40es vagy Thompson vagy KAR98-as fegyvereket, akkor azt is írd már meg létszi.
Kösz a gyors választ
Snakeins Creative Commons License 2002.07.13 0 0 256
Üdv kuller!

A II. V.H.-ban csak a németek használtak helikoptert; a partiőrség, felderítésre. Kb. 7 azaz hét darab volt belőle, azok is katasztrofálisan szerepeltek. Csak a koreai háboruban, az 50-es években láttak neki fejleszteni az amcsik.
Forrás: Katonai helikopterek, Szentesy györgy, Zrínyi k.k.1986
Üdv; S

Előzmény: kuller (249)
Mekett_Elek Creative Commons License 2002.07.13 0 0 255
Hambi!
Persze, hofgy tudok :) Nem is akármit!
Tavaly év vége felé Viniczai alezr. megkért minket, hogy segítsünk a Ninmród felújításában :)))

Nem emléxem, mi lett az együttműködésből, de mostanra a valszeg legkorhűbb festésében, külsőre remek állapotban áll, egyelőre a lérak-tüzér tsz. garázsában. Ha vkit érdekel, meg lehet játszani oda egy nézelődést :)

üdv!
mekett

Előzmény: Hamburger (248)
NZ 350 Creative Commons License 2002.07.13 0 0 254
Üdv!

Talán most sikerül.
NZ 350 Creative Commons License 2002.07.13 0 0 253
Üdv!
(img src="http://www.szerverneve.hu/oldalneve/kepneve.jpg")

A kicsike!
Előzmény: NZ 350 (252)
NZ 350 Creative Commons License 2002.07.13 0 0 252
Üdv!
"Egyiptomban (ott egy komplett teherautót találtak a homokban pár éve"
Erről én is olvastam.Egyiptomban rengeteg a cucc.A sivatagban sok a harckocsi roncs, csak a megközelítésük nem megoldható, mert az aknamezőn bajos az átkelés.
Más:
Vasárnap a kezembe került egy Degtyarev DP.Szét is szedtem rögtön.Szerintem jobb fegyver mint az MG42-es.Most nem a paramétereire gondolok, hanem a kezelhetőségére.Sokkal egyszerűbb mint az MG 42-es.Az egész fegyverben kb. hét mozgó alkatrész található.Az MG 42-es sokkal bonyolultabb, ott csak a szánrész/reteszelő görgők,ütőszeg,stb/ több alkatrészt tartalmaz.A Degtyarevet mindenki össze tudja rakni, mert az alkatrészek maguktól mennek a helyükre.Az MG 42-es nem ilyen.Nekem sokáig tart az összeszerelése.Szerintem a Degtyarev jobban megfelel a harctéri követelményeknek.
Üdv!
Előzmény: kuller (251)
kuller Creative Commons License 2002.07.11 0 0 251
Szia NZ 350!
Konkrét infóm csak a netről van, de a nagy csaták helyszínein érdemes kutakodni: Oroszországban és Ukrajnában valamint Tunéziában, Egyiptomban (ott egy komplett teherautót találtak a homokban pár éve). De ha Normandia felé veszed az irányt az sem rossz, állítólag egész páncélosszázadok vannak a vízben, de a parton végig Dániától-Franciaországig tele van bunkerekkel, és a bunkerekben általában homok van a homok alatt meg...
Az utazási költség -ha többen mentek akkor ocsóbb- mindenhova 30-40 rugó, kivéve észak afrikát ahova kicsivel több.
A legtöbb helyen viszont helybéliek nagyjából összegyűlytötték már a cuccot és lehet vásárolni, kb úgy mint nálunk az ecserin. Én Bastogneban jártam egy ilyen boltban és a 88-as lőszertől elkezdve az MG42-ig minden volt. csak azt nem tudom, mit szólnának hegyeshalomnál ha a hátsó üllésen ott figyelne egy MG42-es. :))
Üdv:Kuller
Előzmény: NZ 350 (250)
NZ 350 Creative Commons License 2002.07.08 0 0 250
Üdv!
Szerintem a talált cuccokat nem lehet behozni.Esetleg ha elfér a zsebedben.Az Oroszoknál is beolvasztottak mindent.Ami megmaradt az talapzaton van vagy múzeumban.Esetleg eldugott erdőkben maradhatott a roncsokból.
"Rengeteg helyszín van ami 100000Ft-alatti költségen elérhető és tuti lelőhely."
Nekem ez sok.Marad a Vértes, Fajsz és Baja környéke.Azért érdekelnének a "tuti" lelőhelyek.
Üdv!

Előzmény: kuller (239)
kuller Creative Commons License 2002.07.07 0 0 249
Üdv!
Ha jól veszem le akkor ezek a kategóriák elég átjárhatóak és nem is egyértelműek teljesen.
Minden repülő elvileg! használható minden feladatra csak az ésszerűség és a meglévő készletek határozták meg azt, hogy mire alkalmazták. (Nyílván bombázóval felderíteni általában ökörség lett volna, azonban valszeg volt rá példa, hogy más híján mégis használták ilyen feladatkörben, vagy a stuka sem volt egy vadász alkat, mégis védő géppuskáit alkalmazva elvileg lelőhetett ellenséges vadászokat és valszeg pár esetben meg is tette.)

A helikopterek alkalmazásáról mit tudtok?
Asbóth Oszkár találta fel, szvsz a világháború előtt, de nem biztos. Nem hallottam arról, hogy bármelyik fél is bevetette volna. Sőt arról sem hallottam, hogy fejlesztették volna.

Kuller

Hamburger Creative Commons License 2002.07.06 0 0 248
Szervusztok!

Az a meglátásom, hogy a kép nem sokkal lett egyértelműbb, de ezen nem is csodálkozom. Még a szakirodalom sem egységes a rg-kategóriákban, ami a sok altípus, a funkcionális átfedések és a különböző nyelvek eltérő fogalmi körei miatt szerintem természetes is. Jó, hogy kitárgyaltátok a dolgot! Mindenki igyekszik a saját ismeretei szerint definiálni az egyes fogalmakat. Én nem húznék éles vonalakat egyes kategóriák közé. A kategóriák halmazai között néha egészen széles "metszett" volt/van és az is előfordul, hogy az egyik kategória részhalmaza a másiknak. (Próbáljatok meg halmazelmélettel "rendet" teremteni a "káoszban"! Fogadni mernék rá, hogy az sem lenne egyforma még két személynél sem!

Radásul előfordul, hogy a terminológiában példaadó nagyobb nemzetek ugyanazt a gépet a saját rendszerükben más nevű és kissé más tartalmú kategóriába is sorolták, mint a másik nemzet. De még egy "nemzeti" rendszeren belül is vannak/voltak típusok, amelyeket egyértelműen be lehet sorolni egy kategóriába, és vannak amelyeket nem. Az ilyenekre manapság olyat is szoktak mondani magyarul, hogy "többfeladatú".

Kullernek: A jó öreg Nimród sok-sok éven keresztül a Hadtörténeti Múzeum udvarán állt, majd a múzeum egy kőbányai telephelyén rozsdásodott, amíg pár évvel ezelőtt a Bolyain teljesen fel nem újították. (Gyönyörű volt!) Egy pár hónapig "színben" állt ugyanott, majd kirakták a szabadtéri haditechnikai parkjukba. Kb. 3-4 évvel ezelőtt kiállították az akkori C+D-n, majd visszakerült a Bolyai udvarára. Két évvel ezelőtt még ott fotóztam körbe utoljára, de akkor már ismét szépen ette a rozsda. Mekett talán több aktuálisat tud a dologról! (Hallod Mekett?)

Üdv: Hamburger

Mekett_Elek Creative Commons License 2002.07.05 0 0 247
Nem.
A németek rombolóit, mint mondtam, megfeleltethetjük a többi ország nehézvadászainak.
A speckó az bennük, hogy a háború végére a németek a rombolókat (a nehézvadászok német megfelelője jobbára) a bombázók leküzdésére használták. (pl Me-110, és a Fw-190 egyes változatai)

Az elfogóvadász pedig bármilyen ellenséges gép elfogására, megsemmisítésére alkalmas vadász. (pl Me-109 és a Fw-190 egyes változatai)

A hasonlóság az, hogy (itt) mindkettő területvédelemre szolgál, de a rombolónak a feladata a bombázók lelövése (ide kell a nehéz fegyverzet), míg az elfogóvadászok elsősorban a "kisebb" gépekre specializálódtak (gyorsak, fordulékonyak).

Barbarossa:
Az igaz, hogy a nehézvadászokra jellemző pl a nagy hatótáv, stb, de a rombolók a német terminológia szülöttei, nem teljesen egyeznek (pl a Fw-190 rombolóváltozatai).

Előzmény: kuller (246)
kuller Creative Commons License 2002.07.05 0 0 246
A rombolóról is volt olyan vélemény, hogy az ellenséges bombázókötelékek szétzúzására alkalmazták. Akkor most, hogy is van ez? A romboló és az elfogóvadász az ugyanaz? Ha típusokat tekintjük akkor semmiképpen. (Me110, Me109)
Elég nagy a káosz a kérdésben.
Előzmény: -Barbarossa Isegrim- (245)
-Barbarossa Isegrim- Creative Commons License 2002.07.05 0 0 245

Hát szerintem nem igazán. Egy elfogóvadász elsődleges feladata ellenséges bombázók lelövése. Mivel a saját légtérben fog csak működni, ezért nincs szüksége nagy hatótávolságra, inkább fölényes repülési tulajdonságokra, sebességre és fegyverzetre. Tipkus példái volt a Spit meg a Me-109 ennek a géptípusnak. Ma már eléggé máshogy néz ki a dolog, a mai elfogóvadászokat leginkább kiváló elektrokinka és nagy hatótávolságú, nehezebb légiharc rakéták jelemzik. Jó példa erre az F-15 vagy az F-14.

De ugye attól még lehet másra is használni, csak épp nem lesz olyan jó, mint egy arra a célra tervezett gép.

Előzmény: kuller (241)
Yosser Creative Commons License 2002.07.05 0 0 244
A legnagyobb ágyút repgépre Heinkel bombázókra szereltek a 2.Világháborúban. Hajók ellen találták ki a németek. Jóval 200 mm felett volt az űrmérete és osztott lőszert tüzelt. Lövéskor a gép szinte megállt a levegőben. Azt hiszem a rekordok könyvében olvstam majd megnézem.
kuller Creative Commons License 2002.07.05 0 0 243
Erről nem tudtam, hol lehet megnézni a Nimródot?
Előzmény: Hamburger (242)
Hamburger Creative Commons License 2002.07.04 0 0 242
Szia Kuller!

Valamilyen csoda folytán azért egy Nimródunk maradt!

A lengyeleknél még több csemege van, mint a cseheknél! Naná! A főcsapás iránya!

Üdv: Hamburger

Előzmény: kuller (239)
kuller Creative Commons License 2002.07.04 0 0 241
És az elfogóvadászok?
Ha jól vettem ki az előttem szólók szavaiból akkor nem is egy géptípus hanem egy bevetési fajta? (Honi légtér védelme.)
Előzmény: -Barbarossa Isegrim- (240)
-Barbarossa Isegrim- Creative Commons License 2002.07.04 0 0 240

Hát ezzel en mangyon tudok egyetérteni.

ad1, Romboló gépe nagyon sok államnak volt, maximum másként hívták, de a alapkoncepció, feladatakör ugyanaz volt: Nagyobb hatótávolságú, erős fegyverzetű, viszonla gyors ggép többfös személzettel, többfunkció ellátására. IDe lehet sorolni a Me-110/210/410 mellet a Ju-88, Do217 nehézvadász változatiat, de jöhet ide az angol Beugfighter, a ruszki Pe-2 széria és változatai, és emlékeim szeritn a japcsiknak is votl ilyen gépük.

ad2, Sem a Tempesten, Typhoonon, P-38-ason ne mvotl érdemleges páncélzat. Ezek a gépek vadfászbobmzáók votlak (vagy váltak azzá), mégpedig leginkább azért, meert vadászgépként elégtelen volt a teljesítményük más vadászgépek ellen. Igazság szerint ide csak a két Strumovik és a Hs129 tartozik, valamint a Stuka későbbi válatozatai. A Me410-es egy rombóló-csatarepülőgép hibrid, erős páncélozással védőfegyverzettel, a 190-es F változata meg vhol a csatarepülő és vadászbobmázó között foglal helyet, mert mert marha erősen páncélozva volt vagyon, vadászgépekhez képest.

ad3, A vadászbobmzáó meg gyakrolatilag akármelyik vadászgép, amelyikre felaggatnak egy bombát/rakétát. A nagy különbség azonabn az, hogy főleg vadászpilóták repülték őket, mintegy mellékesként, kiképzésük, vagy túl sok tapasztaluk földi célpontok ellen, pl. bombavetésre nemigen volt, így a támadásaik is csak mésékelten voltak sikeresek.

Előzmény: Mekett_Elek (233)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!