Lefotózni még nem sikerült őket, mert inkább a mélyvízben tanyáznak,de a napokban még próbálkozok. Amúgy egy zalaegerszegi kisállatkereskedésből származnak.( A Balaton szálló alatt, ha netán erre járnál )
Mondom, hogy én sem hittem, de ma, a szemem elött csipegették a koj oldalát.
A compók még kicsik, 7-10 cm-esek, a kojok meg 20-40 cm-esek. Ezért volt egészen bizarr a látvány.
Jaj, de irígykedem, én meg itt állok a romok fölött.
Ma kaptam egy hatalmas tő tavirózsát, olyan poharasat, ami perlitben van. Minden oldalon jönnek a levelek, gyökere egy szál sem, hogyan kell ezt elültetni??
Kérlek, szúrj be képet a compóidról, nagyon kiváncsi vagyok rájuk!
Imádom a compókat, gyönyörű halak!
Aranycompókat akartam venni, de nem kaptam Győrben még. (Most ott tartok, hogy fogok egyet magamnak a kavicsbányában, persze vmi kíméletes, finom felszereléssel.) Te honnan szerezted őket?
Gyönyörű a tavad, egyszerüen élvezet nézegetni. Nem beszélve arról, hogy a képeken nézem az egyedi megoldásokat és rendesen "koppintok" is egyikről-másikról. :-) Komolyan mondom innen többet lehet tanulni mint egyes szakirodalmakból. Itt ti teljesen naprakészek vagytok minden tekintetben.
Sajnos az én leendő tavacskám még csak így áll. Nincs nagy helyem, úgyhogy csak egy 230x320X80 cm-es kb. 4.5 m3-es állóvíz lesz. A kitermelt földből sziklakertféle, amiről a megszűrt víz zubog majd vissza a tóba. A sziklakert egyben a felszámolás alá kerülő fűszerkertem növényeit fogadja majd magába. Így zsályabokor, majoranna, oregano, kakukkfű, rozmaring, kurkuma, citromfű, stb.. adják majd a mediterrán hangulatot. Az elszaporodott mentát pedig a tó partjára fogom ültetni, a sásliliomok, íriszek és egyéb növények mellé.
Néhány kép a kezdeti lépésekről.
..előtérben a sziklakert és háttérben a "gödör"
..a zsálya, majoranna, kakukkfű már beültetésre került, a többi növény széttúrva a régi helyén és a domb jobb oldalán alakítom ki a befolyót.
Bocs ha ilyennel untatlak benneteket, nekem hatalmas kreatív élmény a tó építése.
Ha valaki szívesen megmutatná nekem a tavát képen - esetleg munkafázis fotókkal, és készen is - akkor szívesen venném magánban a képeket, hogy ne terheljük a topikot.
A compó annyiban doktorhal, hogy a testén található bőséges nyálka a sérült egyedre kerülve megakadályozza a gombák...stb behatolását.Semmiféle parazitát nem nem takarit le a halakról,persze ezt a gyógyitó tevékenységet sem tudatossan teszi.A halak fertözése általában a börön keresztül történik úgy,hogy a testén található nyálkaréteg megsérül.
Valóban előmerészkedtek a compóim. Viszont ma olyat láttam, hogy ha nem a saját szememmel látom, el se hiszem. A koipontyaim testét kurkásszák ,csipegetik. Doktorhalaknak is nevezik őket, de csak kitalációnak hittem, hogy valóban lelegelik a halakról a parazitákat. nos, most láttam őket akció közben...
Nem használok az ültetőkosárba zsákvásznat, helyette hansági tőzeggel bélelem. Majd kétféle tóföldet összekeverek és egy réteget rakok alulra majd egy kis mélyedést hagyok középen. Ebbe kb. egy marék szárított marhatrágyát teszek, majd földel lefedem. Ekkor jön a növény a kevert tóföldel körülrakva, majd gyöngykavics.
Egyelőre nem adom fel, megpróbálom egy kicsit tuningolni. A 9V-os elem helyett kap valódi 9V-ot a modul, ugyanis egy új elem 8,1V ad csak le és üzem közben már csak 7,1V mérhető a kapcsokon a riasztó 58-60 mA-s terhelése mellett.
Én is ezen morfondíroztam, miután a kutyák lenullázták a tavat, de akik vettek, azoktól hallotam, hogy nem sokat ér, legalábbis a Conradosról voltak tapasztalatok. Úgyhogy miután itt a topicban Karvaly megerősített villanypásztor-ügyben, inkább azt rendeltem, még nem tudom, milyen lesz, mert jövő héten kerül beüzemelésre. Tény, hogy egyszerűbb egy ultrahangos cuccot feldobni valahová, mint kerítgetni, vacakolni, de pl. Karvalynál szinte alig látszik, ezen felbuzdulva én sem méternyit tervezek, hanem valami alacsonyabbat.
Hahó, ki is volt, aki kedvenc piócáit dédelgeti?? :o)) Mostan fedeztem fel Tódoktor könyvben, hogy némelyik fajtája halparazita, ezért nem nagyon ajánlatos hagyni elszaporodni, mert árt a halaknak. Én alapvetésből undorodom tőlük, rögtön az első növényültetésem alkalmával rászívta magát egy az ujjamra, boooa. Ha meg akarsz szabadulni tőlük, szintén ez a könyv ajánlja, hogy este lógas be kis hálóban a vízbe májat v. nyers húst, reggelre összegyűlnek rajta a kis kedvesek.
Ha van valaki aki szintén küzdött vizi szmötyivel, ami szépen rátelepszik mindenre, ossza már meg velem, hogy szabadult meg tőle. Nem növényi maradvány, hanem lebegő talaj, ami nem száll az aljára, hanem belep mindent, kis csíkokban.
Mostan (sajnos) volt alkalmam többször mosogatni a tavat, mégsem szabadultam meg tőle.
Nem sikerült a fóliaragasztás... :o(((( Nem tudom, mitévő legyek, 70 cm volt a hasadás, valahol hibádzik a ragasztás, mert reggelre leeresztett a víz... Ragasztottatok meg már ekkora likat? vagy dobjam ki fóliát, csináljam újból? Azért ez a nemszeretem megoldás lenne. Talán megpróbálom mégegyszer, rá a foltra, ráadásul nagyon rossz helyen van, gömbölyű a partrész, nem tudom rendesen kisimítani. Disznó kutyák...
Múltkor volt szó zeolitról, a mádiról, meg macskaalomról, miegyébről. Most vettem a macskáimnak, Tesco gazdaságos, 10 kg-os volt egy ezres, Mádon gyártották, úgyhogy menten vettem készülő tavi szűrőmbe is egy zacsival.
Aki már gyártott házilag ilyet (szűrőt, nem almot), attól kérdem, mi előnyösebb, alul be , felül ki, vagy fordítva? Vagy nincs jelentősége?
Karvaly, csak elszaladtál, vagy inkább elrepültél...
Valaki találkozott már vizitormával valahol?, nasturtium, vagymi a neve, állítólag víztisztító és szereti az áramló vizet.
Emberek! Lassan nyár lesz és úgy tűnik, a kertünk is kezd csatatérből normális zölddé változni, úgyhogy gondoltam valamit: ha még nincs programotok egy júliusi hétvégére, akkor szerveznék egyet... Mit szólnátok egy KERTI TAVAS TOPICTALIhoz? ;-) Helyszín: Zebegény (Budapesttől kb. egy órányi autóútra északra, a Duna bal partján, a Börzsöny lábánál), Időpont: július 9. vagy július 16., mindkettő egy szombati nap, akkor véglegesíteném, amint eldőlt, melyik alkalmasabb a többségnek. Várunk mindenkit, akinek bármi köze van a vízhez, és lenne kedve megosztani tavas tapasztalatait a többiekkel, vagy egyszerűen beszélgetni és okosodni akar e témában. Talán ezúttal Hasand is választ kapna a tavalyi kérdésére... :-P
Mivel elsősorban egy csendes, beszélgetős-eszmecserés-'szakmai' talit szeretnék (buli-, füst- és alkoholmenteset), ezért kérek mindenkit, csak akkor hozzon magával barátot-barátnőt-anyóst-gyerekeket, ha ők is kellően érdeklődnek a téma iránt. Ja, fontos: aki ezt az alkalmat összekötné egy teljes hétvégi túrázással vagy hegymászással, netán a környéket akarja felfedezni, az pakoljon be sátrat és hálózsákot, mert az otthonunk kevésbé alkalmas 'klasszikus' vendégfogadásra.
Szóval, ha még így is van kedvetek a talihoz, közfelkiáltással lehet helyeselni, aztán ha kettőnél több jelentkező van, elmondom a további paramétereket is. Ha bárkinek van kreatív, építő jellegű ötlete szervezéssel-lebonyolítással kapcsolatban, ne kíméljen! :-)
Tegnap alaposan utana olvastam mi is van veluk - mert nalunk van par fajta, de a kep ezzel korantsem teljes.
Amit megtudtam. . . - van orokzold es lombhullato! (mondtatok mar - de nem akartam elhinni) - van tropusi es olyan, ami a legnagyobb hideget is kibirja - mindegyiket hivhatod rhododendronnak - akkor is ha azalarol van szo - rhododendronnak altalaban a nagyobb levelut szoktak hivni
Amit a helyi kerteszekben arulnak altalaban a helyi korulmenyeknek megfelelo fajta. . .ha mail-order akkor lehet mast is venni -veletlenul.
Amim nekem van az mind orokzold, mind kinnt van, es mind felarnyekos, arnyekos helyen van. A meretuk az nagyon valtozik van ami 2-3 m magas es 3-4 meter szeles es van ami 60-80 centire no csak. Vannak illatos fajtak is - nekem nincs sajnos. Nalunk (New Jersey) senki nem tart szobai rhododendront (hacsak nem tropusit tart az uveghazaban).
Nagyon nem kell a talajt savanyitani - de kell valamennyi tapanyag utanpotlas, evente szoktam viragzas utan.
Na ne máááá! Hát ez a kép mit mutat???? Mingyá' kinn van a vizbű!Hát nem azt írtam az előbb,hogy az enyémek még lejjeb vannak.?-------Türelem(tavi)rózsát terem :)
Üdv.ZsuR! Igen igen, Ő volt ,kiről érdeklődtem.Nagyon érdekes fazon. A család nagyon szép! A tavirózsád miatt már nem pukkadozom,nem sárgulok.Egyik nap számoltam össze az 5 tavirózsámon 12 bimbót!Olyan még nincs ami ennyire felér,de a sekély részen ,kb 1 hét. A mélyből jövők is már félúton járnak. Udv.Tó Mániás
Bocsi kedves TALPFA! A TE módszered olvastam,de van még némi homály a fejemben. Írtad drLacának,hogy működik a domestoszos módi.Meg tudnád írni mekkora halak bírták ki? /Az enyémek még május végén lesznek 1 évesek.Méretük változó.cca7-12,14cm,/ Nagyon féltem őket!!!!!!!!!!!!!! Előre is köszi, ha időt szakítasz a válaszra. üdv. Tó Mániás.
Azt hiszem, jon az elso tavirozsa bimbo a felszinre!!! :))
Annak meg, hogy azaleakat ultettem a hatterbe, nagyon orulok. . . foleg amikor viragoznak. Orokzoldek - es nagyon eroteljesen nonek - meg egy ev es teljesen takarjak a to mogotti utat.
Szia SLacás! Nekem tapasztalataim még nincsenek 1 évesek se.Majd e hó végén. Tehát :el nem tudom képzelni mi a búbánat miatt e külömbség a két tó között.// Pár tipp: betonos,vagy fóliás,esetleg a dekor kövek mennyisége,minősége//Ha ez is megegyezik ,akkor kész vagyok. Elméletben ,ha minden ua,akkor kistavad nem lehetne tónak nevezni, legfeljebb pocsolyának. De így.......????? A domestoszról annyit, hogy én nemtudom mit tegyek. Te nem írtad hogy halaid vannalk-é a tóban,tavakban.Ettől is függhet az egyensúly .Rendben is lenne a dolog,hogy a növények kibírják ezt a dózist. Mi lesz a halakkal????? Mindenhol azt olvastam eddig,hogy a klór károsítja a kopoltyú érzékeny felszínét. Növényeket még csak pótolnám valahogy,de az általam felnevelt kedvenceim soha!!!!!!!!!!!Üdv. Tó Mániás.
Azt hiszem shubinkin - es tenyleg nem a legnagyobb, talan 25-30 cm. Fekete keves naranccsal - a "mamahal" meg szinten fekete-narancs de van benne feher is. Amikor oket kettojuket megvettem, harom halam volt. Aztan ahogy megjelentek ok a toban - par hetre ra apro halacskak tuntek fel :)) . Innen gondolom, ok a bunosok.
Sok a fekete halam - mert mindkettojukben sok a fekete - de van teljesen feher is.
Azota az kezdo harom halbol csak a nagyonnagy maradt meg - a tobbiek elpusztultak :((
Tavalyig nem vettem halat - mind sajat szaporulat ami volt a toban. Aztan beleszerttem a ezust koi-ba. Most egy hete meg egy narancssarga fatyolfarku koit es egy legyezofarkut vettunk. ivancsi leszek, mit mutat a szaporulat :)) jovore!
Az elso a "mamahal" (rossz kep, szornyu volt a feny). A masodikon meg az egesz csalad.
Ezt lehet ugy orvosolni, hogy a pumpat az egyik sarokba teszed es a visszaomlo vizet a masikba - ez ad egy kis "korforgas"-t. Nalam reszlegesen van igy - megtartottam egy kis reszt ami aranylag kiesik a korforgasbol - ez a sekely viz - ennek ellenere az is tiszta.
Igen, ez igaz de a vízpumpák kapacitása nincs arányban a megszűrendő vízmennyiség különbözettel. Ráadásul egy nagy tóban sokkal nehezebb azt elérni, hogy a teljes vízmennyiséget szürjük. Magyarán sok helyen csak egy bizonyos tórész van szűrve.
Hasonló a helyzet nálam is, a kicsi tó kb 1 kbm. a nagy kb 15 kbm, és hasonlóak a fényviszonyok ráadásul a kicsit hajlamos vagyok elhanyagolni, és a kutyáim is onnan isznak vizet... A magyarázat mégis egyszerű. A kis tavat a szürőrendszer sokkal hatékonyabban szűri át, mint a nagy tó vizét.
Ujtavas: Köszi szépen! Ha dönt a család a méretben, és az alakban.... Tényleg nem drága.. többre számítottam... Közben kaptam még egy telefonszámot, ott is megkérdezem, aztán meglátom, hogy mi lesz a családi kupaktanács döntése..
más: Tegnap vidéken voltam, és voltam egy bolhapiacon, ahol vettem egy használt UV szűrőt.. (nem röhögni, 2000 Ft.. az eladó nem tudta, mi az..)
Bekapcsolom, működik.. Hurrá, a régi összetörtet nem kell megjavítani... De! ez 15W, és zárójelben mögötte 3,2W.. ez mi?
a pilács típusa G15T8..
kiszedtem, nincs befeketedve.. attól még lehet rossz? (világít..)
Voltam pár tószakértőnél és egy egyszrű kérdést tetem fel nekik:-Van két tavam,egy kb 3 m3-es és egy ~10 m3-es a fekvéük azonos egymástól ~15m-re vannak ,tehát azonosak az időjárási és fényviszonyok.a kissebb kristály tiszta,soha nincs kiszedve az elhalt növényzet, sőt a szélénél lévő fáról belehúlló leveleket sem szedem ki. A másikból kiszedem az elhalt növényi részeket a fáról belehúlló leveleket és algásodik, pedig bioszűrő is van benne:-Miért?
Válasz:-Sajnos pontos választ erre a kérdésre nem tudtak adni ,ill felajánlottak egy 30.000 ft-os UV lámpát az alga ellen.
Azonos időben lecseréltem mindkét tóban a vízet (csapvízre),pár nap elteltével a vízminőseg érdekesn változott,a kissebb tóban az öt értéket mutató mérőlapon minden érték jó,a nagyobb tóban ötböl három rossz!
Tehát:-Magas volt a nirit tartalom ami ugye az algák elszaporodásáért alapvetően felelős.
Felénk nagyon kemény a víz ám a kissebb tóban ez az értték is megfelelőre változott:-Miért??
A válasz még az előzőnél is bizonytalanabb volt.
Ezzel a pár gondolattal csak azt szerettem volna érzékeltetni,hogy aki biztosat tud mondani ezen sikamlós témában az,vagy varázsló,vagy nem mond igazat.
A domestost kipróbálon és az eredményről értrsíteni foglak,csak remélen,hogy a tavirózsáknak nem fog ártani.Ja mindkét tó gazdagon van növénnyel,ezt csak azérzt írom le ,hogy ha valaki arra gondol,hogy sok növényt kell ültetni az már rég megtörtént (6 féle tavirózsa és egyéb nádak,kákák,virágzó és csak zöldelő növények).
Hat a hal az nagy. . .kb ket arasznyi - o a legoregebb a toban, es nem vagyok benne biztos milyen fajta - nagyon oluan mint a tobbi shubunkin, csak nagyobb. Itt egy kep:
Compo - akkor a te kerted pont az ellenkezoje az enyemnek -bar az elmult evekben mar tobb a napfeny mint eddig.
Utana neztem a nap dolognak (nalunk mindenhol arnyekban vannak - es itt NJ-t ertem alatta, rengeteg a fa mindenhol). A legpontosabb a helyi kerteszet lenne informaciora - de ahogy olvasom az interneten, rengeteg fajtaja van, a tropusi fajtatol egeszen az eszaki orszagokban elokig.
Ezt talaltam a napfeny igenyrol: "Shade Many people think of azaleas and rhododendrons as shade lovers. Yet dense shade is not satisfactory. Filtered sunlight is ideal, but morning sunlight with shade after 1 p.m. is satisfactory. Plants may survive continuous shade if trees have branches pruned high. Protection from afternoon sun may also be given by fences, shrubbery or screens.
Some deciduous azaleas are less sensitive to full sun and should be used if the location is not suitable for evergreen types. However, in full sun the delicate flower shades will bleach quickly even though the plants may grow well."
Roviden: Szurd napfeny az idealis, de a delelotti napfeny es az 1 ora utani arnyek kielegito. A delutani naptol vedeni kell. Ha tobb a napfeny, akkor a virag szinei hamar fognak fakulni - de a bokor novekedeset nem gatolja.
Én láttam már ultrahangos riasztó után kutyát, szinte sokkos állapotban volt. Ez nem tudom milyen típus lehet, de gondolom emberségesebb eszköz. Ennek ellenére ha a kutya nem süket reagálnia kellene rá. Szerintem egyszerűen nem működik a kütyü. Próbáld ki egy ultrahangsíppal a kutyus reakcióját.
Köszi a választ. Azaleám még nincs, csak két rhododendronom. A kertemben (déli fekvés) sajnos elég kevés árnyékos hely van. A fák, bokrok ehhez még fiatalok. A tavam teljes napon van, csak a híd árnyékol néhány négyzetmétert. Nyáron szinte izzik minden, ezért a legtöbb növényt úgy kellett kiválasztani, hogy bírja a napot. Az egyik rhodim szűrt napon van, a másik mögött a fát ki kellett venni, ezért most teljes napon van a szerencsétlen. A tóban is csak napimádó növények vannak (pld. zöldalga), illetve ezek maradtak meg. Hát kell még néhány év, hogy a fényviszonyok jobbak legyenek.
Ma vettem egyet a Conrad boltjában a topic-ban ajánlott ultrahangos kutya-macska riasztóból. Az lenne a kérdésem hogy használta ezt már valaki? Mert nálam abszolút hatástalannak tünik. A kutya még csak nem is forgatja a fülét, nemhogy a fájdalom jeleit mutassa. Az elején levő vörös LED-ből látszik hogy müködik, hallani egy nagyfrekvenciás ciccenést amikor bekapcsol a mozgásérzékelő és mégis az 5 hónapos kutya a legnagyobb lelki nyugalommal húzza ki a vízbe gázolva a vizinövényeket. A készülék kb. 1 méterre volt közben a fülétől.
SLacás! Állítólag a klórmész is hatásos 5g/m2 az algás részre szórva. Még nem próbáltam, de itt olvastam ezt a módszert is. Jó lenne ha jelentkezne valaki a tapasztalataival. Csak fonal algát szeretnék kiírtani a tavamból, SEMMI MÁST!
Itt a bal szélen a keresőmezőbe írjátok be a 'domestos' szót és a 'gyorskeresés innen' alapbeállítással kikeresi a topic-on belül a kérdéses hozzászólásokat.
Valamelyik régebbi hozzászólásban olvastam,hogy a tó algásodása ellen jól lehet használni a domestost,csak sajnos az adagolásáról semmit nem tudok. Ha valakinek van információja az adagolásról, kérem segítsen.
Sziasztok, főleg Hasand, nekem is van csodálatos gyíkocskám, most sikerült lencsevégre kapnom.Már ott van nálunk évek óta, de nagyon óvatos, még soha nem sikerült így lefotózni.
A Teleszkópszemű halacskám állandóan pózol, ha észreveszi a gépet.
Ezek a kis halak mindig az aranyhal alá bújnak el. Egyébként olyanok mint a villám. Én még szinte észre sem vettem őket, de már bent vannak a kövek között. Megszelidülnek ezek valaha? A béka, meg a társa is, meg folyton ugyan arra a helyre ül ki napozni, és a moha alattuk a békák formájának megfelelően megbarnult.
Az egyik ivarérett koiom annyira tele van ikrával, hogy márigencsak nehézkesen úszik. Le fog ez nekem ikrázni ? Félek nehogy belesűljenek az ikrák és elpusztuljon ! Ívtak már le itt valakinél koiok ? Hogyan tudnék segíteni neki ?
drLaca! Nem túl régóta írogatok ide. Ha időm engedi folyamatosan vissza olvasgatok. Most találtam egy olyan hozzászólást, ami szerintem részletesebben is érdekelne mást is. Tehát:honnan lehet tudni,hogy egy hal bélférges? Van -e megelőzési lehetőség? Ha bélférges,akkor gondolom fertőző is. Mi a kezelési mód? Előre is nagyon köszönöm, ha időt szakítasz a válaszra. szép napot mindenkinek! üdv.Tó Mániás.
Szia Detonátor! Teljesen igazad van.Teljesen kezdőként én mindent elfogadtam amit ilyen ,olyan helyről hallottam. Ma már lehet hogy másképp kezdeném,de a lényeg,hogy így is működik!ui:A szomszédék négylábúi egyébként sem segíthettek volna./sok kutya, néhány macska/üdv.Tó Mániás.
Jó reggelt ZsuR ! Ez a narancsos pofi tényleg óriás, vagy a kép közeli? Azért érdekel mert nálam a picik így kezdenek szinesedni. Először a fej ,aztán az oldal,és így tovább.Egyébként nagyon jópofi. A narancsos fehérből nekem is van néhány.Ők a legnagyobbak!/bár egyidős az összes halam./ üdv. Tó Mániás.
Valamint a Szentendrei úton a Ford piramisnál található Dunapark Kft Mintakert című üzletében is de itt kicsivel drágább. Ellenben ajánlom figyelmetekbe, hogy ugyanitt leárazás miatt 3500.- magyar királyi forintért lehet kapni kb. 60cm átmérőjü és ugyanilyen magas, hatalmas méretü kaspót. Nevezzük agyagcserépnek vagy valami ilyesmi. Kb. 8-10 darab van még belőle.
Szoliter növények, leanderek ültetésére alkalmas gyönyörü, egyszerü , rusztikus kinézetü.
Tegnap kedvessel arra jártunk és nem tudtuk otthagyni annyira jó áron van.
roobi2 - hat nem esik rosszul ha irigykedsz - de biztos vagyok abban, hogy nalad is "benovi" magat a to hamarosan. . .csak ido kerdese az egesz.
Compo - nalam eleg keves a csak napos resz a kertben - hatalmas fak vannak amik arnyekolnak valahol, valamikor. Az azalea szereti a felarnyekot, jol erzi magat ott ahol van idonkent arnyek.
Neked milyen a kerted? Sok nap? Keves nap? Ho a tavad? Napos reszen vagy arnyekban?
Szia Quess! Jövő tavasszal indítanám a dísztavamat. A mérete olyan 10-12 m2. Egy csobogón kívül nem szeretnék semmilyen elektromos kütyüt bele. Már ki van ásva. Idén csak rendezgetem, tömörítem. Jövőre jön a fóliázás, növénytelepítés. A következő évben talán néhány hal. Szerinted meg lehet oldani vegyszerek, meg biológiai szűrő bohóskodás nélkül?
Nem tévedsz. Valóban jó választás ez a kő, mert időtálló és főleg szép. Budakeszi nem igazán nagy távolság és kombival egyszerre 3-4 q-t biztos el tudsz vinni. Elsőre drágának éreztem, de a horvát mészkőhöz képest ég és a föld. Még lehet, hogy kedvet kapok hozzá. Nekem van már vagy 3 tonna sziklám, de még nem ártana egy kevés a szegélyhez.
Azt mondja az iras - az elso evben orul az ember ha megmarad az amit ultetett. A masodikban megveti a labat - a harmadikban meg elszabadul a pokol - es no!!! Valahogy igy tortent nalam is.
A novenyeknek volt egy kis krizisuk ket eve (hatalmas fekete foltosodas mindenhol, meg lisztharmat), de ugy nez ki tuleltuk.
Most meg attol felek, egyik masik helyen tulultettem - de ez mar masik topic :))
..de örülnék már ZsuR ha nekem is ilyen szépen benőnék a tavat a növények.
Sajna tisztában vagyok vele, hogy eltelik egy-két év mire a steril épített közeg eldzsungelesedik. Nem baj van türelmem és addig is éltet a kreatív alkotási vágy no meg a kíváncsiság. ;-)
Hát igen nem a legolcsóbb választás de így megy ez általában. Először az olcsóbb kategóriát választja az ember majd el kezd gondolkozni a következő árkategóriában, utána már nem is olyan drága a másik és így megy ez addig míg el nem jut a drágáig . :-)
Amiket először néztem azok a következő árakon tudnám beszerezni.
- horvát mészkő 4-6 cm vastag 4100 Ft/ nm
- andezit 4-6cm 2700 Ft+ ÁFA/nm
- ez a karmacsi olyan 3100 és 3500 között jön ki négyzetmétere, de nem Keszthelyről hoznám hanem a Budakeszi kőüzemből. Így a fuvar összesen kb 2-3 ezerből kijön - kombi 307-es - több fordulóval Budakeszi-Újpest viszonylatban.
A tavacska - kis kert lévén - kb 4-5 köbméteres lesz ~6-7 négyzetméter vízfelülettel.
Nem túl nagy ezért 5-7 négyzetméter elegendőnek ígérkezik első számítások szerint.
Olyan jellegüre csinálnám terveim szerint , mint Zsupla tava (10231 hozzászólás)
Szvsz a kövekre egyszer ruház be az ember - egy emberöltőben :-) - , akkor inkább tetszetős legyen számomra.
A természetből nem szednék követ, mert én csak egy pár köbmétert hordanék el, no de vagyunk pár millióan és az már sok lenne. Igaz, ezt is külszini fejtéssel nyerik hazánk területéről, de valahogy az mégis csak más érzés, vagy tévedek ??!
Jo hetveget tavasok! A mai nap szep - talan meg a holnapi is az lesz - de a vasarnap mar nem biztos - hat utalatos???
Itt egy par kep - az azaleak viragoznak, probaltam aprobb fajtakat ultetni a to moge - igazan szep most.
A vizi nefelejcsek is teljes pompaban - a halak nagyon szeretik a gyokereit, mar orulok, hogy nem "takaritottam" ki oket! Szepen "leparkolnak" elotte es eszenk :))
A bekam meg ul a levelen es sutteti magat a nappal. . .
Szia! én minden ültetőkosarat kibélelek zsákvászonnal. kevés tőzeges föld,sóderrel keverve .A tápozást majd a halak rendezik. Üdv. Most kicsit kilépek, mert ékezett hozzám egy másik tó mániás.
Nyugi kibírja!!!!.Én mivel nemtudtam hogy mit viszek a növénnyel,reklámtáska a csom. tartóba.Majd bevásárlás Vagy egy óra. +10-15perc haza. csom tartó 100 fok.Figyelj !mindezek után hideg kerti csapvíz a gyerek kádnyi edénybe,s növény bele.Napok múlva vettem észre az ikrákat.Edény 25 fokos helyre, s 3 nap múlva kikeltek a halaim.Kereskedővel vigyázz! Én elrohantam akvarista boltba, hogy mit adjak az izéknek,Jótanács-borítsa őket ki a francba !Úgyse lesz belőlük semmi.
Na akkor én is még 1x !Amikor olvastam, én is megdöbbentem. Az enyéim teljesen vegyes csapat.osztott, üstökös,sima,aranyhal,aranyszínü, tarka, bordó,fehér pöttyös,piros sapkás szimpla ,S a színe és formája szerint gyanítom .hogy koi is van közöttük Bajusz még nincs. Ahhoz kicsik. Ahonnan a növény származik midkét halfaj volt a tóban.Óriási élmény lesz majd, ha színesednek! Nálunk 3 gyerek,+a párom egymást taszigáltuk a tóparton és kerestük a szines halakat.
Én is tavaly májusban borítottam a tóba egy csomó icike picikét. Augusztus körül színesedtek igazán.Egyetlen halat sem vettem,mégis vagy 300-an vannak.Van olyan ami már 10cm és még most színesedik.//CCA a 3/4része színes.//
A véleményeteket szeretném kérni, hogy a tó körüli kőzet kialakításáról hogyan vélekedtek.
Mészkő ab ovo ugrik hiszen a kioldódó karbonát megemeli a ph értéket és halak is lesznek benne, ráadásul véleményem szerint hazai viszonylatban ritkán fordul elő élesen hasított fehér vagy vörös mészkőpart egy tónál. Szeretném minnél természetesebb homogén állományú kövekből megalkotni.
Andezit jó lenne csak a felülete vagy oxidált (rozsdás) vagy koromfekete esetleg szürke, de minden esetre nagyon egyenes - vulkanikus kőzetre jellemző - törései vannak, amik szintén nem jellemzőek egy víz közeli állapothoz.
Kulé kavics - dunapart feeling - nem igazán tetszik bár kétségkívül nagyon könnyen kezelhető.
Ami nagyon megtetszett és ráadásul az ára is kedvezőbb, az a karmacsi szürke hom okkő, speciális mosási eljárással enyhén legömbölyített változata. Aki nem ismerné ez úgy néz ki mintha 20 éven keresztül víz nyaldosta volna - de nem gömbölyü - és a felülete meglehetősen rusztikus. Ráadásul viszonylag könnyen mohásodik is.
A tóba magába néhol aljzatként kisebb andezit , szintén mosott, gördített fomátumát használnám fel. Ez olyan mintha kulé kavics lenne csak laposabb és szürkésebb.
Nos alapkkérdésem az, hogy mi a véleményetek a homokkő kerti tavi felhasználásáról?
...és gratulálok a szép tavakhoz amiket volt szerencsém megcsodálni itt.
Szimpatizálok a cicabarát "tavasokkal" is hiszen nekünk is van egy házi kedvencünk.
Szintén imádom ha a piciny kertünkbe beszállnak a madarak, esténként neszel egy sün és a lábam alól ugrik ki a bufo viridis, ami évről évre nagyobb lesz.
Ehhez az idillhez már csak egy csalogató tavi biotóp kell és felbolydul a vizi élet is.
Na, erről van egy történetem.. 2 éve nyáron volt, sok meztelencsiga... írtottam is őket.. Egyik reggel mentem ki, augusztusban, és a tó közepén!!!! a tavirózsa levelén volt rajta. De hogy hogy ment be, nem tudom...
Remélem így lesz.. Bár inkább magamnak küzdök vele, de a topictársaknak megoldjuk a dolgot...
Sajna ezen a héten nagyon el vagyok havazva, majd beszélek compóval, hogy Ő mikor ér rá... Remélem valóban úgy működik, ahogy elgondoltam, mert abban az esetben a legdrágább alkatrész a réztömb.. :-)
Köszönöm az együttérzést. Azt hiszem rájöttem a hibára. A növényeimet sima kertiföldbe ültettem és úgy tettem a tóba, a tetejükön pár kaviccsal. Most csak kavics van, föld nincs, szerintem ettől a koszos tó.
A kérdésre a válasz rém egyszerű (és tényleg elhangzott már párszor :D):
(1996. évi LIII. tv., blablabla)
42. §
(3) Az igazgatóság engedélye szükséges védett, illetve [...] nemzetközi egyezmény hatálya alá tartozó növényfaj: a) egyedének, virágának, termésének vagy szaporításra alkalmas szervének gyűjtéséhez; e) egyedének betelepítéséhez, visszatelepítéséhez, kertekbe, botanikus kertekbe történő telepítéséhez, termesztésbe vonásához;
Magyarra fordítva: a védett növénynél nem csak a növénytest (szár, gyökér, levél, virág) védett, hanem minden egyéb "alkatrész" is. Ugyanúgy, ahogy a békánál védett a békapete... :) Ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy "házi használatra", vagy kereskedelmi célból történne a gyűjtés.
Köszike, én napról napra jobban bevagyok őrülve a tóba, mindig azt hiszem hogy ezt már nem lehet fokozni, és kiderül hogy dehogynem. Ez is egyfajta szerelem.
A megtermékenyitett ikra első nap enyhén zseletinos,2. nap szempontos,3. nap már látható a embrió....ezt követöen bekövetkezik a kelés.Az összeragadt ikra befullad(oxigén hiány).
Machalit-zöld befogja a kezedet kékre.
A vízhőfok akár 1 óra alatt is felmehet.
A leikrázott hal hasa nem megy le, az csak tógazdasági szaporitásnál van, mivel abban az esetben a teljes ikra mennyiség lefejésre kerül.
A halakat illetöen én is bevagyok sózva, a haverok tudnának mit mesélni.De gondolom ezzel TI is igy vagytok.
A termékeny ikra milyen? Átlátszó benne fehér ponttal, vagy milyen, mekkora kb? Tömegesen egymásba kapaszkodva van?
A malachit zöld oldat az a tófertőtlenítő szer, ami megfogja a kezemet türkiszkéken? Vagy az teljesen más?
Ha áthelyezem, akkor fokozatosan emeljem a hőfokot, mondjuk fél naponként 1-2fok, hogy elérje a 22 fokot?
Ha leikrázik a hal, akkor lemegy a hasa, onnan tudom, hogy letette? Reggel mikor eljöttem dolgozni még 5-6 kergetett 1-1-t, de úgy nézem a 32-ből 4-5 "kislány" is van.
Olyan aranyosak voltak bögdösték azokat a szerencsétleneket, meg ráugrottak, aztán ők is dörgölőztek a nádhoz, meg a cserepekhez. Nagyon édesek voltak. Remélem nem sérül meg az amelyiket kergetik, mert persze az is a 2 kedvencem.
Lehet, hogy sokat kérdezek, bocs érte, de be vagyok sózva.
Kedves g.w., most lehet, hogy olyat kérdezek, amit már százszor megírtál, de tudom, hogy te képes vagy százegyedszer is válaszolni :-))) A védett növényekről magot szedve szaporíthatom-e azt otthon, saját használatra? (Persze, akkor adott esetben nem tudnám igazolni az eredetét...)
Euro-quinn állatpatikában kapható(ha kérdésed van nézd meg a goldfisch-t és hivd fel őket,nekem is ők segitettek)
A terméketlen ikra opálos és biztos enyhén szörös mivel megtámadta a saprolegnia.A keltetéshez csiramentes vízet hasznának vagy naponta 1x max. 2x machalit-zöldes gyors fürdöt alkalmaznak.Ha másik vizbe helyezed...a höfokra vigyázz,1-2C-nál nagyobb eltérés ne legyen, és néhány mp-et kibír víz nélkül!
Köszönöm a gyors választ! Nem tudtam, hogy védett, de akitől kaptam azt gondolom tudta. Intézetből hozta, mert kutató, szerintem jobb lesz nekik nálam. Vagy mit tegyek?
Érdekes volt, amikor aklimatizálódtak és beengedtem őket a vízbe jó félórát meg sem mozdulnak, aztán rajtra elúsztak. Azóta gyakran látom őket, az etetésnél. Nálam jó sok növény van és sok hínár. Remélem jó lesz neki, van egy kis lelkiismeretfurdalásom
Itt lászik valamennyi a hínárból, már bújik ki a vízilófark.
"Szóval, téves az az elmélet hogy az aranyhal a fajok közötti keveredésével visszaüt az ösökre???????"
Először is: fajták és nem fajok.
Másodszor: nem téves és nem elmélet - csak nem lehet így leegyszerűsíteni. Ezer apróságra kell odafigyelni, domináns és recesszív tulajdonságokat figyelembe venni, stb. Alapvetően az a gond, hogy ezek a fajták már sokszorosan túltenyésztett, visszakeresztezett, az adott tulajdonságra szelektált példányokból állnak. Ami azt is jelenti, hogy úgy válogatták össze őket, hogy a hordozott tulajdonság minél inkább elnyomja a nem kívánt (esetenként vad) formákat.
Tehát nem jó ötlet egyetlen szaporodásból, egyetlen próbálkozásból következtetni egy komplex genetikai tény hibájára. :) Egyebekben l. valamelyik aranyhalakkal és a tenyésztésükkel foglalkozó könyv kapcsolódó fejezetét. :)
"Kaptam 13 db szivárványos öklét, van valami különleges (a kagylókkal való viszonyát tudom, de kagylóm sajna nincs, szívesen cserélek aranyhalat kagylóra), amit tudnom kell róluk?"
Hát a legfontosabb, amit tudnod kell róla, az az, hogy a faj védett. 2000 Ft az eszmei értéke...
Emellett a kagylók csak a szaporodáshoz szükségesek, tehát élni nélkülük is tudnak. Dús növényzet (elég félénkek), plankton, és kész. :)
Kaptam 13 db szivárványos öklét, van valami különleges (a kagylókkal való viszonyát tudom, de kagylóm sajna nincs, szívesen cserélek aranyhalat kagylóra), amit tudnom kell róluk? Próbálta valaki a szm-es alagirtást??
Alább néhány esti és reggeli fotó, ha nem bánjátok. (ha igen akkror is!!)
estefelé
estefelé
reggel. Hátul a Törp, megjött a welness-hétvégéről.
6 kereskedésben voltam, de sehol sem volt gyógyszer, mígnem ezt a méregdrága (3600, megjegyzem ebből a tenyésztőtől vehetnék 15 halat, de egyik sem ilyen. A családom teljesen kiakadt hogy nem vagyok normális) Serat ajánlották.
Nem tudom hol lehet venni Budán v. Budaörs között, próbálom ma még felhajtani.
Pont egy hete vannak áttéve a medencébe, ma reggel ívtak. Szerintem most sehol sincs még ilyen meleg víz. Azt mondod nem sokat vesztek rajta, mert úgysem marad még meg?
A steril közegre azt értettem, hogy most olyan algás a víz, hogy alig látok valamit, nekem eddig kristálytiszta volt télen-nyáron, nem tudom mi lett vele. A hasvízkórt bakteriális fertőzés okozza, és azt mondta a kereskedő, hogy cseréljem le a vizet, mielőtt a többiek elkapják.
Nekem is hasvízkóros volt a halacskám, és az euro-quinn teljesen rendbe hozta.A halak ívása pedig nemsokkal a másik vízbe helyezés után kezdödött??Az ikrák kelési idejét a vízhőfoktól függ"22C-nál kb. 3-3,5 nap", és 4 hét elteltével 25-30mm.De azt biztosra veheted, hogy 15c víznél a megmaradási % max. 5%.Tudtommal a hasvízkóros hal nem fertőz!A steril közeg pedig nem tóban van,hanem pl.akvárium..zuger edény..stb.
Kicsit eltűntem, mert nállunk nagy események voltak.
Képzeljétek el hogy az egyik háromfarkú halam, amelyik a kedvencem hasvízkóros lett. Már két napja van a Sera Baktopur fürdőbe, de még semmi sem javult. Él még, lehet, hogy ez már javulás? Most 4 napja beteg, de csak két nap után tudtam kifogni, pedig 4-5 órát ültem a tó mellett naponta. Szerintetek ha eddig megúszta, akkor már nem fog elpusztulni?
Az a baj, hogy sehol sem láttam még ilyen háromfelé álló farkú halat, és nem tudok venni másikat, meg hát szeretem is.
Ma reggel ívtak a halaim. Ennek nagyon örülök, mert ez az első alkalom nállunk.
Csak az a bibi, hogy most nem a tavukban vannak, mert az jelenleg renoválás alatt van. Vasárnapra lesz kész, és akkor mentek volna vissza a tóba.
Mivel félünk tőle, hogy nehogy másik is hasvízkóros legyen, ezért vissza szerettük volna rakni őket, egy tiszta steril közegbe.
A könyv szerint 4-7 nap a kelés ideje, 4 hét múlva lesznek 6-12mm-esek.
Szerintetek ha gyorsan átrakom a növényeket, a nádat, és az ikrázóseprűt, akkor megmaradnak az ikrák? Mert ahhoz hogy kihalásszam a halakat le kell engedni a vizet, különben nem tudom őket megfogni.
Van van rá ötletetek, hogy hogyan tudnám kifogni őket mélyvízben? Akkor nem kéne leengedni a vizet.
Egyébként érdekes dolog a halak összeivása.Fekete teleszkóp kislány +pirossapkás fiú sexuális élményéből mindegyik utód osztott farkú lett, egyetlenegy simafarkú halacska nem volt köztük.Szóval, téves az az elmélet hogy az aranyhal a fajok közötti keveredésével visszaüt az ösökre???????
Kb. 3 hete...a nagy felmelegedés alkalmával kitettem őket,volt köztük 2-4cm(fekete ill. barna).Kezdetben sórákkal etettem, aztán cyclops-al.Ha letisztul a vízem biztos látványos lesz ahogy esetlenül, röhejessen uszkálnak.
Tavany nyáron költöztem a tó mellé. Az előző gazda mondta, hogy a meztelen csigákat dobálta a tóba. A halak nagyon szerették. Én símán porral írtottam őket.
Szia Van der Graaf!
Ha van víz alatti lámpád, nézz ki éjszaka a tóhoz, meg fogod találni a compóidat, amint a fénynél eszegetik az odagyűlt szúnyoglárvákat és egyebeket. :-)
Amikor az iszapot leszívtam a tóból, én újjnyi vastag piócákat találtam. megfogtam, és bedobáltam őket a mélyebb részben, ahol a halaim átvészelték a nagytakarítást.
Verekedtek minden példányért. Pedig nem naphalak, hanem kojok, és aranyhalak.
"Láttál már egyet is a halaidon? Ugye nem. Egyébként a naphal imádja."
Kösz a választ! A mérleg jelenleg a szörnyecskék javára billen a db számot illetőleg, mert halacskám jelenleg (Talpfáét holnap viszem ki) csak négy van.
Mivel említettem,hogy egynyarasak,az idén még nem szaporodnak.Nőni viszont fognak,de a feleslegre van jelentkező bőven.Igazi gondom az, hogy annyira nehezen választom ki melyiket adjam bárkinek is oda.Mindet én neveltem fel.Fáj megválni tőlük.Másik tó nem fér el már a kertben.Tehát legkésőbb ősszel meg kell válnom néhánytól.
Jó ötlet. Gyere és méricskélj csak nyugodtan, ha már halat nem tudtam kifogni Neked.
Szerintem sem lehet egy bonyolult kütyü. Gondolom négyszöjel lehet és ennek az impulzushosszát lehet állítani. Bár valami visszacsatolás is lehet a rendszerben, mert balhézik ha nincs vízáramlás. Van egy LCD-je és ezen ír ki néhány infót, de ez nyugodtan el is hagyható.
Nálam van mélybordó, fehér, törpe rózsaszín, narancs színű, és volt kék is... :-(
A mélybordó a napot szereti, meg a kék is ott érezte jól magát. A törpe rózsaszín a napon elsárgult, majdnem kipusztult... őt átraktam az árnyékba, már most van 4 levele, pedig nem szokott sokat hozni... A fehér is ott van, néhány levéllel képviselteti magát.. A narancsnak mind1... :-)
A vizitöknek vannak nálam már most szép nagy levelei, azok jó húsosak, és vastagok.. (a többihez képest...) Még nem nagyon akarok bemenni a tóhoz fényképezgetni, mert friss a fű, nem akarom még taposni.. jövő héten talán már elég vastag lesz...
Megfigyelésem alapján a levelének a színe, mérete nagymértékben a naptól függ... Nekem, a tó egyik fele árnyékban van, ott nagy levelek vannak, jó "húsosak" a nypon meg olyan kis vékonykák.. Persze ez fajtától is függ... Ez csak megfigyelés..
compó: szikla: Felhívtam a bányát, de sajna ez nem az a bánya, náluk nincs riolit.. sajna.. Helyileg ott van, de nincs protekció... a kiscsaj nagyon kihallotta a hangomból az elkeseredést, meg is jegyezte...
alga: Van Neked ilyen algaírtód? :-) Én egy elfajzott villanymérnök vagyok.. Valószínűleg nincs benne semmi trükk, valami sima impulzus üzemű vezérléssel bontja a rezet, azért fogy, az alga meg nem bírja a vízben ezt, azért pusztul.. Nem jöhetnék át méricskéni kicsit? Csak a jelalakra, meg a frekire lennék kíváncsi, lehetne csinálni házilag szerintem tized áron, vagy még olcsóbban.. Már én is nézegettem, de ha felvonulnék a Bricostore-ban, vagy a süni Kft-nél, hogy csókolom, konkurencia akarok lenni, jöttem mérni.. kidobnának a francba... :-( A bricoba már az sem tetszett, hogy kibontottam.. UV szűrőm is így lett, csak "öngyilkos lett" majd rendberakom a jövő héten azt is...
Ujtavas: Szupi lenne.. meg tudnád kérdezni, mibe fájna egy ilyen? Gyakorlatilag a lényeg, hogy alakra hasonló legyen, mint Kiskertészé, jó öblös nyakkal... méret: JÓ NAGY! :-) Esetleg ha megadja a telefonszámát, felhívnám, megkérdezném, vagy el is mehetek... Csak előszőr ugye a mocskos anyagiak...
"Sajnos nem bírok regisztrálni. Rossz az oldal! Viszont kellene egy kis segítség!
Építettem egy kerti tavat egy hónapja, be is indult a víz, már tünik el a zöld alga, viszont megjelent a szökőkút és a patak befolyásánál a fehér hab. ez mitől lehet?"
Nehany nap??? Akkor te nagyon szerencses vagy. Attol a perctol hogy latszik a bimbo csucsa legalabb egy het kell hogy kinyiljon a virag. . .hacsak nem nagyon meleg az ido - de tavasszal ritkan fordul az elo.
Most jottem be a kertbol, csinaltam par kepet a tavirozsakrol. .. sajnos szilencium, nem minden beka nelkul. . .:))
Valóban a levelek le vannak maradva egy kicsit, amúgy a többinél is. A víz egyébként 14 fokos. Valószínű, hogy fajtafüggő a dolog, mert a többinek még kell néhány nap a nyíláshoz.
Meg vagyok vele elégedve. A kis vízmozgású sekély részen előfordul kisebb kupac, de az majdnem szépnek mondható. Állítható fokozatai vannak, én a legkisebben használom. Nagy előnye a megelőzés, mert ha írtani kell jön a szörnyű trutyi.
Keso. . . elobb neztem a kepet mint a szoveget - akadozik a motor :((
Erdekes, hogy nalad nincs sok level - de mar van virag. . .fajtatol fugg vajon? Nalam a levelek mar hatalmasok - mint szokott minden evben mielott a bimbok jonnek elo.
Ultetgetek szinte minden evben rozsaszint is - eddig meg nem jottek elo. Legalabb ketto oka lehet: nem igazan rozsaszin amit veszek (osszekevertek csomagolasnal), valami rozsaszin cserelo ize van a tavamba beleepitve, a halak, bekak nem szeretik es amit elultetek, kidobjak vagy megeszik. . .
Berendezés nem vegyszer. Bővebben a Suni (http://www.suni-kft.hu/) honlapján találsz. Szerintem jobb megelőzni az elterjedésüket, mert ha írtani kell az nehezebb és borzasztó trutyi marad utána. Nekem tavaly nem volt szálasalgám egészen szeptemberig. Akkor hirtelen elterjedt én meg szídtam a kütyüt, hogy egy átverés az egész de kiderült, hogy csak a katód fogyott el. Pótoltam és kiírtotta az egészet, de borzalmas állapotok voltak a rothadó nyúlós maradék miatt. Azóta figyelem a katód állapotát.
Fressnapf. Kereskedés, amelyik állateledelekkel és felszereléssel foglalkozik. Pld. soroksári TESCO bejáratánál egy különálló nagy üzletrész, de állítólag a budaörsiben is van. Egyébként: www.fressnapf.hu, vagy 460-3690.
Tegnap a mamakacsa a papakacsa nelkul jott. Egesz ido alatt zavartan viselkedett - valami tortenhetett az alatt az ido alatt mig idejottek. Ferjem latta amikor leszallt, azt mondta, ugy jott le mintha meggondolna magat es ujra fel akarna szallni. Sokat nezegetett abba az iranyba ahonnan jonni szoktak. Attol tartok valami baj tortent :((
"Ti mit csináltok a kifejlődött békákkal? Nekem teljesen zárt a kertem és úgy érzem a több száz barna varangy ami ki fog kellni a tóból egy kicsit sok."
Mit jelent az, hogy teljesen zárt? Kétméteres betonfal van körben, légrés nélkül?
Ahogy a varangyok odataláltak a tóhoz, ugyanúgy el is fognak menni, amint elhagyják a vizet. Ők sem szeretnek sűrűn lenni. Egyebekben pedig minden hüllő és kétéltű védett, a témában erősen ajánlott a topicban visszaolvasni pár hetet.
"Tud valaki olyan helyet ahol vidrafüvet lehet venni?"
Ahogy Talpi említette is, a vidrafű (Menyanthes trifoliata) fokozottan védett reliktumnövény, természetes élőhelye nagyon kevés van az országban, onnan begyűjteni szigorúan tilos!
Talpi lentebb megadta egy kertészet címét, ott lehet esetleg érdeklődni. De azért nem árt figyelembe venni, hogy a faj főként mésszegény talajú, savanyú tőzeglápokban él...
Nincs sem levegőztető sem vizforgatónincs benne Egy teljesen természetes közösséget szeretnék létrehozni, ezért nem tettem bele semmi olyat amitől művinek látszana. Eddig minden rendben is volt. Engem igazán a fonalas alga sem zavart annyira. időnként lemertem egy hálóval a felesleget és kész. Aztán elkapott valami harctéri ideg és mindenhol azt olvastam, hogy az milyen rossz és kiírtottam:-((
Ha viszont pusztulnak a halak szaporodnak a szúnyoglárvák:-(( Teljesen kétségbe vagyok esve!!!
Más kérdés: Ti mit csináltok a kifejlődött békákkal? Nekem teljesen zárt a kertem és úgy érzem a több száz barna varangy ami ki fog kellni a tóból egy kicsit sok.
s még egy kérdés: Tud valaki olyan helyet ahol vidrafüvet lehet venni? Esetleg nincs valakinek eladó szaporulata? Ugyanez a kérdésem a rencével kapcsolatban is.
A halak nem betegek, megnéztem őket oda vissza...
Elméletileg az aranyhalakat nem kellene, hogy zavarja az oxigénhiány, ha jól tudom ők képesek egy fokig a levegő oxigéntartalmát is hasznosítani.
Ha a tündérrózsa, meg az úszónövények benövik a tó felszínét, az alga elpusztul. Őszre nyoma sincs. Igaz, cserébe 2-3 hónapig nem látok sokat a vízből meg a halakból.
Most már nekem is kezd éledni a fonalas alga, sőt nagyon is! :-((
Most a napokban tapasztaltam, hiába a rengeteg hínár meg szűrő, ez a "dög" letapad a kövekre és a növények töve köré, hiába forgatja a szűrő a vizet, ez "itt" megmarad és a csendesebb részeken, ahol nem áramlik nagyon a víz, illetve hamar melegszik, ott burjánzik. Mi lesz augusztusban??? :-(
Nincs valami kifejezetten csak fonal alga evő állat??? :-))
Nem tudom mikor megyek a biolabdákért, de mindenféleképp szeretnék elmenni és megnézni a tavadat is! Ha májusban nem is jön össze, de juniusban mindenféleképp, persze ha neked is jó??!!
Nem pipálnak a halak? Lehet oxigén gond is. Nekem van rézionos szálasalga írtóm és a használati utasításban külön figyelmeztet arra, hogy a gyors írtás oxigénhiányos állapotot idézhet elő.
Az biztos, hogy az az igazi táplálék. Én is csak "kiegészítőnek" adok nekik kaját. Imádom nézni ahogy falnak, aztán szenvedek az algával a túltrágyázás miatt.
Szia irobi !Az én tavam 2 hönaposan undorító zöld pocsolya volt.Teljes letargia,algaölő,vízcsere ,szóval amit el tudsz képzelni.Valakitől hallottam az indító baktériumokról.Nálam bevállt.Enyhén sárgás -barnás, de teljesen tiszta a víz.Bár fonal alga van rendesen.Csak az idén,tavaly ilyent nem láttam.Pedig minden este csapatostul ültünk a tö szélén.
t-macska Van szivattyú,vagy levegőztető a tóban? Az algapusztulás oxigén hiányhoz vezethet.Ha nem betegek előfordulhat, hogy ettől pusztulnak.Az enyhén barnás víz ne zavarjon.Nem engedi be a tóba az alga fejlődéshez szükséges fényt! Üdv, Tó Mániás
Hát.. az elég távol van.. :-( Voltam a Villanyi úton, a kertészeti kiállításon is, több emberkétől kérdeztem, de nem igazán tudtak segíteni... Nekem a legjobb egy nagyobb nyakú lenne, mert szeretném belülről megvilágítani.. :-)
Ird le, hogy milyen algapusztitót tettél a tóba. És szerintem vizsgáld meg az elpusztult halakat, nem látható-e rajtuk betegség nyoma. Esetleg valamilyen vegyszer,tisztítószer, nem került véletlenül a tóba? Olvastam már olyan kolléga levelét akinek gyerekek pancsoltak tisztítószerrel a tavában..
Az algaölőktől nem szoktak a halak pusztulni(még nem halottam ilyenről)
Ja! Irtad, hogy elolvastad a német nyelvű utasítást. Magyar nem volt rajta??
Egyébként az én halaim is most lábadoznak.(már ami megmaradt)
Először én is a víz minőségét kezdtem el vizsgálgatni, de kiderült hogy valamilyen baktériumos fertőzést kaptak.
Lényeg az hogy gondold végig mostanában milyen munkák,változások történtek a tó körül ill. benne...
Szia Timi szívből örülök,hogy jobban vannak a halacskáid. A víz kéksége gondolom már el is tűnt.Én amikor új növényt veszek,mindig lefertőtlenítem ezzel a szerrel.A tavat ősszel is és tavasszal is lekezeltem.Üdv. Tó Mániás!
Az jo lenne! Tervezek en is hasonlot- csak meg nem merem a csaladnak elmondani . . .
En ugy tervezem, hogy az egyik (a uj) magasabban lenne - ez adja magat, ilyen a terep - es ebbe a viz az alsobol jonne fel pumpaval (guess_who ne figyelj ide) es egy kis vizesessel menne vissza. . . de ez meg csak terv. . .elobb meg sokminden mas kellene.
Detonátor! .Bocsi ,erre a lehetőségre nem gondoltam. Halainkat véletlenül ,ikra formában hurcoltuk haza. Mi neveltük fel őket. Máj.27-én lesz egy éve,hogy a búzadara nagyságú valamik úszni kezdtek!!!!!!!!!!!!!!!Azóta csodaszép színú és formájú halakká fejlődtek.Fantasztikus élmény volt az egész.Még ma is van olyan ami még csak most színesedik.Nálunk ők valami borzasztoan nagy becsben tartott jószágok.Szőval kedvenceket nem eszünk!
Ilyet? Erdélyben, Korondon. Mi legalábbis ott vettük 10 egynéhány éve. De szerintem nagyon hasonlót, vagy talán még ilyet is kaphatsz fazekas kirakodó vásáron.
ZsuR!
Nincs a két tó összeköttetésben. Még nincs:)) Most készülök megcsinálni, egy kis átkötő patakkal. A tóból, a patak alatt egy csövön menne a víz a korsóba, a medencéből pedig a patakon keresztül szabad kifolyása lenne, mint egy túlfolyón. Így a vízszint mindig azonos lenne.
Nalam a csigak szoktak kovet tisztitani - kis tiszta csik marad utanauk a kovon, de mostanaban sztrajkolnak. Lehet, hogy mostanában a kacsák begyében, meg zúzájában van kis tiszta csík.
Szerintetek mi lehet az oka, hogy a tavamban gyönyörű, tiszta, átlátszó a víz, a kerek medencében (a korsónál) pedig teljesen bealgásodott. De annyira, hogy csak max. 10 cm-t lehet belelátni. De most nem csinálok vele semmit, mert abba raktam áta a békapetéket, hogy óvjam őket a halaktól, és most tele van ebihalakkal.
Nyugi, azok tavalyi képek, a tündérrózsák, most ebben a stádiumban vannak . Azért már látszanak a virágbimbók is. Szerintem egy héten belül lesz virág is, hacsak le nem hűl nagyon az idő.
De balatoni Mária árokban egy hete láttam, hogy már virágok is vannak...
elvagyok szomorodva. Nekem semmire sem mennek a növényeim. Pedig földbe vannak, a felétől felfelé a tetején apró kavicsokkal, még tápot is kapnak tablettában. Egyedül a lila viziíriszem nézz ki valahogy. Idén a fórum hozzászólás tanácsára vettem két bohócvirágot, félárnyékos helyen a tó felső szintjén gyönyörű és ennyi eddig. A tavirózsámnak 2 levele van csak. Szörnyű üres a tavam. Úgy nézz ki mint valami vizivirág szemetes vagy egy szanatórium. Neked hogy van elültetve? Rájöttem, hogy hídőröm nekem is van/volt de nincs jelenleg levele, úgy jártam vele is többek között, hogy elbarnultak a levelek és utána a tövükön olyan fehér kis pontok lettek, mint pld. az almafán szokott lenni ilyen lisztesharmatos bigyó. De nem mertem megszórni vegyszerrel mert vannak halacskáim.
A pampafüvem a tó mellett még egy új hatáson kívül csak szárazakat mutat. A hostáim egy centit sem nőttek.
Neked a tavad egész nap napsütésben van? Nállunk az a gond, hogy pont úgy jön a nap, hogy egész nap tűzi, és nem tudok elé árnyékolni, mert magasan van a nap. Nem tudom elmondani máshogy. Ezért kűzdök az algákkal is, főleg tavasszal, naponta tisztítom a szűrőmet.
Próbáltam már letakarni is a tavamat, de az sem segített sem az algákon, sem a növényeken.
2 hónapos a tavam, elég kicsi tó, de eddíg nem volt gond vele. Néhány napja a vize zavarossá vált, sárgás színü. algásodás elleni vegyszerrel kezeltem, de semmi. A növények szépen fejlődnek, a békák is lerakták a "cuccost". Ha valaki ajánlani tudna egy jó szert a problémámra, azt megköszönném. A vizet egy szökőkút szivattyúval forgatom. Előre is köszönöm.