Csak próbálok tanácsot kérni , hogyan szűrhető ki egyszerűen egyik vagy másik hiba mivel még nem tudom , hogy a motor vagy a vezérlő miatt nem működik a kerékpár. Egyszerűen semmi életjelet nem ad.
És a motorvezérlő , hogyan ellenőrizhető egyszerűen? Ki van szerelve most teljesen, szétszedtem de nem láttam se égést se elváltozást a belsejében. Multiméterrel hogyan mérhető, hogy megy e a motornak áram?
Vezérlőt levettem kereket kiszereltem és kézzel meg sem bírtam forgatni. Szétszedtem és mintha beázott volna és sokat állt ezért mintha rozsdaszerű anyag lenne benne ez okazhatta hogy nehéz volt forgatni. Egyébként újszerű kerékpár nem sokat mehetrtt. Csapágyak jók égési nyomokat nem látni a tekercseken. A hall szenzor hogyan ellenőrizhető így szétszerelt állapotban?
gyakorlatilag az összes kínai vezérlő visszatöltős :) na nem azért, mert ennyire fontos nekik a spórolás, hanem mert ezek majdnem 100%-ban robogóba/kisautóba való cuccok, amiknél fontos, hogy jó fékerő legyen, mert a gyári mechanikus fékeik elég gyatrák.
bonyolultságra egyébként a kínaiak is azok, rengeteg mindent lehet (-ne) állítani bennük, csak legtöbbször direkt nem adják hozzá a szoftvert.
ahol vettem 3 színuszos vezérlőt, azok pl. átálltak a lineáris hall-al "kapcsolt" elektromos fékre. vagyis már nem simán kapcsoló van a fékkarban, hanem tudja mennyire húzod és aszerint változtatja a fékerőt (visszatöltést). ez pl. a rollereknél elég hasznos, hiszen ott szintén behatárolt a fékerő, nehéz jó mechanikust tenni rá.
a bionx egyébként megszűnt mint cég, szóval egyre nehezebb lesz hozzá támogatást találni.
ha nehezen forog, akkor próbáld lehúzni a vezérlőt. ha utána könnyebben forog, akkor meghalt benne egy (vagy több) fet.
cserélhető, de könnyen lehet, hogy a vezérlő nem szereti a motort. van olyan kombináció, ahol a motor rendszeresen megöli a vezérlőt.
ha vezérlő nélkül is nehezen forog, akkor vagy mechanikai hiba (csapágy), vagy esetleg összeégett a tekercselés, ekkor lehet rövidzár a fázisok között.
viszont ahogy írták már, a tekercs alap ellenállása nagyon kicsi, olcsóbb műszerrel hibahatáron mozoghat.
Sziasztok!
Szeretnék segítséget kérni.
Vásároltam egy elektromos kerékpárt a tulaj elmondása szerint vezérlőegység hibával . Észre vettem , hogy a kerék nehezen forog. BLDC 250w motor 36v. Rámértem a motorból jövő három vezetékre és nulla az ellenállás köztük. Hogyan és mit kell mérni , hogy ellenőrizzem jó-e a motor? Nagyon koszos volt ezért szorulhatot . Tisztítsam ki és mehet össze vagy ez már nem lesz jó?
A sok "szenvedés" következménye az lett, hogy jobban megismertem a Bionx rendszert és beszereztem a megfelelő eszközt és a hozzávaló programot is a BionX-hez.Így most azt állíthatok rajta amit akarok és ezért szerettem meg újból a Bionx-et.Pár hete azon voltam fennakadva, hogy mivel csak 11S aksi elektronikát kaptam, ezért amikor 10S aksipakkot raktam hozzá, akkor a kijelző üres aksit mutatott.És bármit csináltam, merítettem, töltöttem ez nem változtatott.Aztán a fent említett eszközzel,pár kattintás volt és meg volt oldódva a probléma.Átírtam a feszültséget 41V-ról 36-ra, az aksi kapacítást is átírtam és kész.De lehet állítani a max töltési vagy visszatöltési áramot is, ami szintén hasznos, mert mivel nagyobb kapacítású aksit raktam össze, így nem kell sok órán át töltsem ,hanem egy megfelelő töltővel ez hamarabb megoldható.És még egy csomó dolog amit lehet állítani.Ez nem egy kínai vezérlőhöz való,hobbisták által szabadon fejlesztett szoftverrel talál.
Mindkettőnek az elegáns beintegrált vezérlője kapható, a Bafang 100 dollár felé, a Tongsheng 60 körül, lehet 6 eres vagy 8 eres kivitelt választani. Ezen kívül zsírzás, túlterhelt műanyag fogaskerék csere, amely kapható 30 dollár felé. Mindkettőnél a melegedést figyelni érdemes, Bafangnál vezérlő 60 fok, Tongshengnél motor 80 fok, ezt lehet hőmérővel kukkolni vagy szenzorral bekötni. Nem olyan kifinomult pl. a melegedésre, mint a Bosch, de lehet vele élni. Lehet gyári vagy cserélt firmware-rel nyomulni - kell ennél több?
Mivel középmotor, a láncnyúlást nézem, kb. 1 dollár az eszköz az Aliról. A lánc kb. 5000 Ft (középkategória). Még nem cseréltem, igaz egyedül a 6 bicajt nem tudom lestrapálni, még 2 autót is hajtok napközben.
Most 16 ah akkuk vannak a robogóban( új korukban kényelmesen megtették a 25 km-t). Lassan 1 évesek kb 200 ciklussal. A motor valami kínai felirat nélküli 300w-os motor. Télen - nyáron használva van. Az alap napi 15 km, kb heti 3x 25-28 km, aránylag sík úton. Terhelés alapból 75kg a hosszabb úton visszafele + 30 kg.
- milyen és mekkora akkura érdemes cserélni
A feszültséget nem babrálnám. És keresnék aránylag gazdaságos megoldást.
Én sem vagyok villanyász. Lehet, hogy rosszul fogalmazom meg, én a túlságosan védett technikáktól félek. Tonsheng/bafang esetén vehetsz komplett egységet olcsón és kicseréled, működik. Nem kell összeismertetni semmit drága és elérhetetlen szervizműszereken.
A belenyúlás csak hiba törlés, mást tilos, mert megállhat a Prius végleg. De vételnél sokat elárul, amit mutat, többek között azt is, hogy mikor törölték (időpont és futásteljesítmény) legutóbb a hibákat, ezt néztük ősszel Londonban, amikor vettük a Prius2-t. Na meg a Toyota adatbázist, egy itthoni kereskedő kolléga jóvoltából, vasárnap délután, grátisz. Valós 46000 km-rel vettük, 10 évesen.
Ezzel a hozzászólással megint nem tudom mit akarsz mondani. Van diagnosztikai szoftvered és adaptered a Priushoz (miért ne lenne) és tudsz benne bogarászni. Na de mi lenne, ha nem lenne? Ott lennél, mint a Bionx-el. Megfelelő eszközök nélkül egyikbe se tudsz belenyúlni, csak nagy kockázatok árán.
De hát részedről OFF, és a fórum kedvéért részemről is Off.
És persze nincs harag, nem vagyok én Bionx forgalmazó, csak élvezettel használom elfogadva előnyeit, hátrányait.
Igen, erre kiváló a motorfék, többször elgondoltam már én is, hogy a váltott fékhasználat helyett milyen jó lenne a kis mágnesfékezés. A visszanyert energia viszont -ahogy a tapasztalatokat olvasom- nem igazán jelentős. Azonban van már visszatöltős kínai cucc is, ha jól tudom, BUSrendszerű kommunikáció nélkül.
Senki nem mondta, hogy rossz lenne a bionix, csak tudni kell a korlátait.
Aki pl. még egy defektet is a bringaszerelőhöz visz soha nem fogja értékelni, hogy egy tongsheng szabadon javítható, szerelhető, hisz neki mindegy, egyikhez sem nyúl. Mi barkjácsolók pedig a bionixet nem értékeljük, mert nem tudunk -vagy csak nagy állóeszköz finanszírozással- belenyúlni,mert bármiért letilt.
Az autóm is BUSrendszer mentes és amíg tehetem nem is cserélem le, de ez sem jelenti azt, hogy az újabb autók ne lennének jobbak. Fényévekkel jobbak, mint az enyém, de mivel ez 100%-ig kiszolgál nem vagyok rászorulva az újabbra.
A régi leharcolt kínai technikát nem nagyon lehet összehasonlítani egy jobb kategóriás kínaival. Kézbevéve egy Tongsheng motort meglepően minőségi gyak. minden porcikája. Remélhetőleg -és a netes infók a hosszabb távú használatról is ezt igazolják- nem sok baj lesz velük pár ezer km alatt sem.
Miután a BionX-et feltoltam Csóványosra, meg Dobogókőre (az akku útközben kifogyott), lefelé motorfékkel kiválóan csurogtam, nem kellett az egyébként kiváló hidrarulikus fékekhez nyúlni. De ennek ára volt.
Prius 3 autóm csak egy van (előtte volt Prius 2), a fiamnak meg egy Prius 2 szolgál Angliában. 30% áron vettem mindegyiket. Van Techstream diagnosztikai szoftverem és adapterem, azzal kotorászhatok a Prius 3 közel 30 db ECU-jában. Fiamnak is otthagytam ugyenezt, távgyógyításra alkalmas, telefonon keresztül tőlem. Ez sokkal bonnyolultabb, mint egy BionX busz rendszer, amelyre az ambringánál befizettem 7000 Ft-ot, jónak találták.
Nekem most már van Bionix mellett egy első agymotorom és egy tongsheng középmotor is,mindkettő egyelőre még dobozban.(nem volt időm még beszerelni).Úgyhogy majd össze tudom hasonítani a motor típusokat.Viszont a Bionx-el is meg vagyok elégedve.
Te is leírtad a lényeget. "Rengeteg lomis bringa bekerült". Azok legtöbb esetben azért kerültek be, mert valami gond volt velük. Eleve vállaltad azt a rizikót, hogy ha gond lesz vele, az valószínű sokba fog kerülni. Vegyél egy lestrapált kínai technikát, azzal nagyobb valószínűséggel lesz gondod, lehet olcsón.
Az árral nem tudok vitatkozni, nyilván drága a Bionx. De ettől még nem rossz. Egyébként ha már használtan veszed, a javításnál is tudsz használt egységre cserélni, ami már nem méregdrága. És azt sem bonyolult összeépíteni meglévő szeretett kerékpárodba. A visszatöltés meg nem csak hegyi terepen jó. Én többnyire városban használom, de ott is jó mint motorfék. Biztosan ellennék nélküle is, de mégis jó.
Nekem nem fura. Teljesen meg tudom érteni többedik középmotoros bringa építése után. Egyszerű, nagyon sok funkcióval bíró a kínai technika. Számomra is visszataszító, hogy egy egyszerű hiba miatt méregdrága gyári szervizre kényszerít a bionix. És mint lejjebb írta is valaki itthon nem igazán van. Pedig rengeteg lomis bringa bekerült.
Eléggé magad ellen beszélsz (írsz). Csak bringázni akarsz, nem belenézni, beleásni magad a rendszerbe. Pont ezt teheted a Bionx-el. Eladtad, mert gyengélkedett az akku, holott már nem először dicsekedtél, hogy milyen f@sza akkupakkokat raktál össze. Ezt megtehetted volna a Bionx-nél is. A Prius sem olcsó autó, mégis több van belőle Neked. Lehet nem újonnan vetted, de a bringából is lehet használtan jót venni. Megint magaddal ütköztél, de hát szíved joga. Csak számomra fura a nagy negatív hozzáállásod, amit soha nem tudtál magadban tartani. De ez is a szíved joga. Csak fura...
Nem sok bringa tud visszatölteni ,ez nekem nagyon tetszik.Nemcsak a visszatöltés miatt, hanem maga a fékező erő miatt is, és a max visszatöltő áramot is lehet állítani.Ahol én lakok (dimbes -dombos hely ez nekem nagyon jó).Akksit meg olyant teszek hozzá amilyen éppen akarok,elfogad mindent.
Ismerem és tisztelem a magas műszaki kultúrát, ne véletlenül Toyota Prius autókat használunk a fiammal, már nem az elsőket.
Csak a magyarországi életpályám alapján nem jött össze a rávaló, hogy 1 miiló körüli szép új e-bringát vegyek. Vettem egy esztétikailag szép 5 éves KTM BionX MTB-t, és felismerve a ráköltendő pénz összegét, eladtam 50000 Ft veszteséggel. Jól ment, de az akku már a fele körül ha járt.
Én Csepel - MZ - Pannónia - Trabant vonalon szocalizálódtam, ezért tetszik a megfizethető és átlátható kínai technika. Nem csak nekem, pl. az USA-ban igen sokan használják. Nem 250 W-tal.
Igy igaz.A Bionx nagyon komplett rendszer, nemhiába drága .Ha van hozzá megfelelő program és eszköz nagyon sok mindent lehet állítani rajta.A kínai csak töredékét tudja ennek.
Sajnos én is effélére jutottam. A vezérlő nem ad tápot a kijelzőnek. Ha az akkut ráteszem a vezérlőre a vázon akkor megjelenik a akku szélső csatlakozóin a 49v.
Panasonic hajtás, lehetőleg ne piszkáld mert csak tovább rontassz rajta. Az akkura kükönösen ügyelj, mert ha észreveszi, hogy szétszedett állapotban tölteni vagy kisütni akarod azonnal letilt, még a töltön is és csak hibaüzenet lessz, villogo led. Ez nem egy kinai amivel azt csinálunk amit akarunk. Kommunikál a kijelző, a motor vezérlő, az akku elektronika és a töltö egymással. Tavasszal volt egy ilyen nálam, eldőlt a bringa, semmi külsérelmi nyom, többet nem indult el, akku és töltő letiltott. A bringa a motorral, meg talán a kijelző még meg van. Valószinű a szerviz szoftverével megállapitható lenne a hiba, Mo-n ilyen senkinek nincs. Talán Au KTM szerviz tud segiteni.
Természetesen mint írtam is a kábeleket összeforrasztottam, de nem indul a rendszer, nem kapcsol be a kijelző. A feszültség értékekre kérdeztem rá a "színes" válaszban,arra gondolva hogy pld. fekete: -; piros +, esetleg a kábel csatlakozásánál van valami támpont, felirat hogy el tudnám dönteni hogy "fent" vagy "lent" lehet a hiba. Nem tudom az akkun mennyit kellene mérnem beszerelt/kiszerelt állapotban.
nekem a 4.5 kevésnek tűnik. illetve nem kevés, ha egy gázkar lenne, de kijelzőnél általában kell az 5 (van ahol 5.5) volt. a vezetékek színei nem segítenek?
Van a családban egy KTM elektromos bicaj. kb.2013-14 évjárat . Panasonic HUB motor a hátsó keréken, NKY442B2 akku a váz alatt.
Sajnos estek vele és a kijelző/vezérlő 6 eres kábel elszakadt. Összeforrasztottam a vezetékeket de nem indul a kijelző.
Az akkun a teszt teljes töltöttséget mutat, a középső 2 csatlakozón kb.2,4v , a negatív és valamelyik belső láb között(sajnos nem vagyok most otthon) kb 4,5v van. Az összeforrasztott vezetéknél 4,5v-ot mérek három lábon is.
Jók ezek az értékek? Ötlet esetleg hogy mit kellene megnéznem?
A vezetékeket kimértem a kijelzőtől a vázon lévő (akku alatti) vezérlőig.
Én jobban szeretem azokat a cellákat, amikre réz csavarokat ponthegesztenek gyárilag. Eddig még csak egyszer kellett egy zárlatos cellát kicserélnem, de viszonylag gyorsan ment, és nem tette tönkre az egész blokkot. Jól jöttek a csavaros kötések akkor is, amikor 48V-ról 72V-ra növeltem a feszültséget, és 16s21p-ből csináltam egy 24s14p pakkot.
Már volt tesztelve műterheléssel, biciklin ,30 A fogyasztással és nincs gond vele ( 8 cellát kötök párhuzamosan, így cellánként max 3,75 A-t kell bírnia a vezetéknek).Ezt azért ötleteltem ki, mert minden pakkomat használt laptop cellákból építem, és ha valamelyik meghibásodik pár percbe kerül kicserélni .Persze egy csomó gondolkodást követelt amíg összeállt a pakk úgy hogy ütésbiztonságos is legyen és még biztosan jönnek ötletek ,hogy jobb legyen, de a lényeg, hogy bírja a 30 A-t is amikor ennyi kell a motornak és ha gond van valamelyik cellával , akkor max 20 percbe kerül szétszedni a pakkot, kicserélni a cellát és visszarakni.
A haliholacitól megvett 40000 Ft-os ponthegesztő gép az ötödik pakknál tart, igen megszolgálta az árát. Soha nem adom el, kellhet bármikor.
Az nkon ponthegesztéseiről tudnék mutogatni, megjöttek a refurbished cellák... (igazad volt, de mivel sorban kifogytak az ajánlott refurb. cellák, kapkodtam, és nem hasonlítottam össze a normál állapotú ugyanilyen cellákkal).
Más, ha van valakinek ponthegesztője és ért is hozzá.
Más, ha nincs.
NKON ponthegesztéseiben 100% lehet bízni. Otthon barkácsolt mikrosütőtrafós halálcsillagoknál jobban bízom benne. Amit meg vettél hobbizni sokaknak drága gép.
VRUZEND 7A-ig tesztelt, OK. Az új rezes (drága) meg mégjobb. 4paralell cellánál ez 28A, ennyit nem használunk hétköznapi bringákban, max felét/negyedét. Ütésállóságot alul/felül a műanyagelemek tökéletesen adják, oldalról pedig az összefogó pántok alá jól rögzíthetők a mértrevágott ütésvédő lapok.
Forrfüleket 2X visszahajtva tökéletesen esztétikus, ütésállóságot nem értem mi köze a fülekhez. Én az egész packot egy vastag puha linóleumszerű lapokkal borítom, ez így ütésálló, golyóálló, ezzel eshet, bukhat aki akar. :)
Egy fúrógép Ni-MH celláit cseréltem, levagdostam a forrfüleket és szépen nikkel szalagokkal ponthegesztettem. Sokkal elegánsabb és egyszerűbb lett, na és ütésállóbb és megbízhatóbb mechanikailag.
Micah Toll sok mindent ajánl, pl. a fázisváltós hűtőközeget a cellák közé, paraffint.
Többedik darab Vruzend KIT működik a közelemben. Semmi bajuk, profi cucc.
Micah Toll is ajánlja, ha már említed. Forrfüles megoldás is 100%-ig OK. Hiszen alapból az is ponthegesztett, hogy onnan mivel viszed tovább azt a pár A-t tök mindegy.
Nem a powerbeltnél vettem - rendszeresen vásárolok tőlük, de ez most nem onnan jött.
Nagyon nem szabványos, egy "kesze kusza" tengelye van, hol egy váll, hol egy lapítás, ezért kellene a tengelyt is átalakítani ahhoz, hogy eleve tudja fogadni.
Régebben lehetett venni 1m láncot is a Powerbeltnél...
Használtam gokart láncot a sárkányrepcsimben, az is elég kis filigrán lánc volt. A 10 kW-os motor teljesítményét simán bírta. A nagylánckerékből lehetett kapni alumínium és műanyag változatot is, de mindig a kis lánckerék kopott el előbb, pedig az edzett acélból készült. Mondjuk az a motor kb. 12e-t forgott percenként...
Ha nagy az áttétel, akkor lehet jobb megoldás a hosszbordás szíj.
Mostanában nem rimánkodok az esztergályosnak, hogy illessze a tengelyhez az előfúrt szíjtárcsákat, inkább szorítósat rendelek, kevesebbe kerül, mint az esztergályos munkadíja. Szorítók sajnos csak szabványos tengelyekhez és reteszhornyokhoz vannak, ha a tied nem szabványos, akkor ez sajnos nem működik.
Ok, de neked nagyobb motorok voltak azért bent, illetve nálam nyomatékszabályzós a vezérlő, ilyen üzemmódban is van használva, ami kicsit jobban kezeli a helyzetet.
A nagyobb gond azon túl, hogy elég macerás felvarázsolni a erre a tengelyvégre egy szíjtárcsát, hogy elég nagy az áttétel is maga. 11-54 majd 13-64 lett most jelenleg. Azaz elég kicsi az első lánckerék, ilyen kicsi átmérőben ha szíjat alkalmazok, kérdés, hogy át tudja-e vinni a kívánt nyomatékot és nem csúszik/ugrik meg. A hátsó szíjtárcsa maximális mérete adott, ha fel is teszem a maximálisat, még úgy is elég kicsi az első szíjtárcsa :-(.
A 3x drágább érdekelne a legkevésbé, az hogy 1-2-3 évente kell egyet vennem, nem halok bele. Az erősített negyed colos ipari láncért közel 30ezret fizettem, de persze ez jóval több mint ami kell nekem, nem lehet adott mennyiség alatt venni, ezt nem darabolják.
Nekem a 20 mm széles HTD 8M gumi szíjak nem bírták az agymotorok nyomatékát, a sima Omega szíj elszakadt, az erősített HP-nak meg a fogai törtek le. A legolcsóbb egysoros 08B lánc viszon simán bírja ugyan azt a terhelést, csak azért kell cserélni évente, mert megnyúlik, és koptatja a lánckereket.
Szerintem a görgősláncok sokkal erősebbek a hasonló méretű gumi szíjaknál. Elvileg a szénszálerősítésű poliuretán szíjakkal (poly chain carbon) már ki lehet váltani a láncokat, de azok kb. 3x drágábbak a gumi szíjaknál. A csendes futás, és a karbantartásmentesség viszont a fogazottszíj mellett szól, a 2,2 kW-os BM 1424 motoromnál én is azt használok...
Az 36V-os 1000W-os kefés állandó mágneses motor helyére megjött a 48V-os 1600W-os BLDC motor, ami egyébként 72V-rol fog járni. Kap egy új vezérlőt is, ami képes nyomaték szabályzásra is.
Igazából nem a végsebesség növelés a cél, hanem a nyomatékigény növelése, kicsit zavart, hogy nagyon beesik a tempó az emelkedőkön, és terepen is nagyon meg tudja fogni az 1000W-os motort. de a feszemelés mindenképpen sebességemeléssel fog járni.
Most jön a bajlódás a lánccal, mert feljebb akartam menni lánckerékkel lánccal, mármint nem áttételben hanem erősségben. Rollernél alapvetően két láncot használnak. Az egyik a 25H fantázianéven futó lánc, ami a gyakorlatban 1/4-ed coll-os lánc, szabványos coll-os osztással - eddig ez volt rajta. Ez kapható méretben minden normális hajtástechnikai boltban, nem csak kínai gagyi verzió van horror áron, azaz szabványos. De mivel nőnek az erőviszonyok ezért feljebb kéne lépnem, mert eléggé amortizáció hatással lesz rá, bagyobb erőket kell átvinni. A rollereknél a következő méret az a T8F kínai fantázianevű lánc, erre szerettem volna cserélni. Na ez már nehezebb ügy. Ez egy 8mm-es osztású lánc de a görgőátmérők és szélességek semelyik normális szabványnak - se nem mm alapúak se nem a coll-osnak, se az európainak se az amerikainak - nem felel meg, tök egyedi. Semelyik komolyabb cég sem tud alternatívát ajánlani. Azaz erre láncot csak a gagyi kínai láncokból lehet venni, ezt szeretném elkerülni.
A következő méretek a 35H, ami 3/8-ados lánc majd a 410-420-428-as lánc, ami kerékpár robogó motor stb fél colos szabvány méret. Viszont ehhez való első fogaskerék már nem kapható ilyen felfogatással erre a motorra, meg elég böszme nagy is lenne rajta. Azaz ha erre térnék át, akkor kellene gyártani fogaskereket. Ez nem nagy ügy végülis, csak ebbe nem akartam belemászni, ha nem muszáj.
Úgyhogy első döntésnek az született, hogy maradok a negyed colos láncnál, amit nem akartam már használni, vettem belőle néhány méter ipari erősített kivitelt, és meglátjuk mit fog szólni hozzá. Az első lánckerékből vettem nagyobb fogszámút, a korábbi 11 fogúból lett 13, így a meghajtó fogaskereket sem amortizálja annyira, hátul is növeltem ennek arányában, az áttételen nem akarok változtatni. Megnézem mire képes ez az ipari erősített lánc, ha bírja jó, ha nem akkor valszeg jön a szíjhajtás. Sőt ez biztosan jön (hajnalban kirollerezni nagyon hangos ez a lánc, felkeltem az összes kutyát a környéken mire kiérek, azaz némítás a cél), csak még a hajtó oldalon erre a motorra ezt ki kell találni, mert ilyen felfogatással nincsen szíjtárcsa, sőt egy plusz közdarab is szükséges hogy egyáltalán ráférjen, mert szélesebb mint a lánckerék. Valszeg kúpos leszorítós megoldású lesz.
Ha esetleg érdekel valakit, lehet a "régi" 36V 20Ah lifepo4 pack eladó lesz 40 ezer ft körül. Sok ciklus nincs benne, 100 alatt van jellemzően max 1-1.5C-s, átlagosan 0.5C-s kisütésekkel, és nem is régi gyártmány, még a garancia papírja is megvan. 2017 ősszel lett vásárolva ha jól emlékszem, hirtelen nem tudom. De lehet megtartom jolly joker pótpacknak.
Ezen kívül még lesz +5 cm kományemelés a korábbi 20 cm után, ennek megfelelően kap új bowdeneket (ilyen magasságnál már csak a tandembringákra szánt bowden volt elé hosszú), kap két új gázkart, egyik a sebesség jpbboldalt, a másik a regeneratív fékezés baloldalt. Kíváncsi leszek rolleren ezek után szükség lesz-e egyáltalán a mechanikus fékre, mert ez a fékerő amit tud már igen jelentős mértékű, nagyobb erőnél szerintem pofára is esek. Ha nem lesz szükség rá lehet leszerelem őket, vagy egyiket meghagyom biztos ami biztos alapon, vész esetre ha valami történne az elektronikával.
Köszi, de lusta vagyok, ezért általában az Aliexpressről veszem, mert így házhoz hozzák. Az XH18 jó, igen egyszerűen kezelhető és egy 32 dolláros készlettel kezeli az első-hátsó LED lámpákat is. Amikor ráültetek egy kezdőt a gépre, ezt megértik azonnal. Ez lesz a harmadik XH18 üzemben.
Ennél a cégnél van ennél olcsóbb szinuszos 72V 1500W vezérlő is, meg rengeteg akár 9kw-os vezérlő is, így talán ez tényleg minőségi! Mit gondolsz? A leírásán látszik valami ami erre utalna?
Egyébként én elveszek, hogy ennyi vezetéke van! A jelenleginél csak a fele volt és abból is 2-őt megszüntettem! Kivi leszek ezek közül mi csigáz majd fel a tesztek alatt
Rögtön kérdés: Ha bekötöm a gyenge féket pld. hátsó, az erőset meg az első fékkarhoz, akkor ha mindkét féket húzom mi történik? Összeadódik a kettő? Vagy kerüljön biztonságképp külön nyomógombra a motorfék a fékektől távol?
Látott már valaki VLCD6 kijelzőt Tongsheng TSDZ2 motorhoz? Tapasztalatok? Kicsi, adapter kábellel gázkar is mehet, ha a motor 8 eres kábellel van szerelve.
ez nem jó? én már 3-at rendeltem tőlük, még azt is megcsinálták, hogy a minimum feszültséget levették rajta, így soha nem kapcsol ki (nálam azt a bms intézi).
Nem kell kivezetni a motorból a világítási vezetéket, rajta van a 6 vezetékes bus rendszeren, és az előbb linkelt készlettel csak dugdosni kell a csatikat.
Az akku pakkot az ütéstől és deformációtól védeni kell, mert begyulladhat. Ezért én nem tenném oldalcsomagtartóra, csak ha igen kemény doboza van. Én a vázról lógatom textil táskában, ott védett. Estem nemrégen, nem ért hozzá semmi. Most készülök páncélozni a pakkokat, kemény lemezeket fogok zsugorfólia csővel hozzácsomagolni. Eddig csak a hátsó, vázat ütögető kis felületre építettem be textilbakelit betétlapokat. Én a Mich Toll féle technológiával tömbösítem a pakkokat, habár lesz most már kettő, amik műanyag cellarácsba vannak szerelve, az is véd. Van még rajta szigetelő papír és szivacslemez a kék zsugorcső alatt.
Nálam hátsó oldaltáskában van az akku, műszert meg a kormányra tettem, hogy jól lássam. :)
Visszatérve a motor vezetékére, nekem is az volt az első benyomásom, hogy vékony. Ha egyszer szétszedem a motort ki fogom cserélni, bár semmi gond nincs vele.
A másik, hogy ki fogom vezetni a lámpa vezetékét. Ha már kapcsolható a kijelzőről akkor onnan akarom.
Ez nem tűnt a szemembe. Ha kicsi az ár-különbség, akkor az állapot is szinte ugyanaz. De a különbség pont a BMS ára. A refurbished nem feltétlenül felújított, hanem bontott de nem használt, kevés ciklust használt, stb. A belső ellenállás és a szállított állapotban a feszültség azonos kell, hogy legyen minden cellánál. Ezt nemsokára el tudom mesélni.
Mivel sok pakkom van és keveset bringázunk, az én pakkjaim átlag kb. 10 ciklust fognak dolgozni évente. Ezért megöregedés lesz a vesztük, kapacitás csökkenéssel.
Nem kell túlaggódni. TSDZ2 nagyon jól kigondolt rendszer.
Jól áll az a Xh18, nincs azzal semmi gond. Én is használom a fogyasztásmérőt. Most már csak töltéskor, túlzásnak éreztem fent hagyni a bringán a maga 3 méternyi vezetékével.
Véleményem szerint 48V 500W célszerű, főleg mert alig van árkülönbség a szerényebbekhez képest, és a Watt nem látszik egyáltalán (a gyári cimkét eltenni a doksiba).
A pedálozás frekvencia (pedal cadence) a bringa áttételétől, váltójától függ, nem a TSDZ2 motortól.
Az XH18 alá befér a hidraulikus és a V fék kar tartó bilincse is. A legegyszerűbb, legbarátságosabb kijelző. A lámpát is kezeli. Nem feltűnő. A tekerős kapcsolója kényelmes. Watt nem látszik a kijelzőben, csak szimbolikus fogyasztás. Eleinte lehet sorbakapcsolni (én XT60 csatlakozókkal oldom meg) az akkutól jövő terhelő vezetékbe egy ilyen Watt mérőt, oldható kábelkötözővel rögzítve:
Ez szépen mutat mindent, pillanatnyi akku feszültséget, bekapcsolás óta fogyasztott Ah és Wh értéket, stb. Később ezt ki lehet venni onnan, és (az XT60 csatik átcserélése vagy közdarabos átfordítása után) a töltő és az akku közé kapcsolni. Én kizárólag így töltök, minden látszik. Van vagy 3 ilyen Wattmérőm.
Tehát egy 250W-os, 36V-os motor elegendő lenne. Nekem a magasabb pedál fordulatszám fontos lenne. Van annak ebből a szempontból jelentősége, hogy (ha pl nem 250W-os a motor, hanem pl. 500W-os) 36 vagy 48 V alatt fut? Nem jobb egy 500W-os 48V-os rendszer, ami kevésbé melegszik és messze van a maximuma az én használati szokásaim szerint?
A másik: az XH18 jól néz ki, meg kicsi is, csak szerintem nehezebben fér el a markolat mellett, vagyis a fék lesz általa annyira bent, hogy az már kényelmetlen, és a két fékkart nézve asszimetrikus lesz. A rásegítés váltó, ami a markolata az xh18-nak, eléggé stabil nem vált túl könnyedén át, ha megmarkolom, vagy a kormánymarkolatról félig-meddig megfogom mozgás közben?
Akartam venni Sanyo-t, 39 db-ot, nem maradt, majd Panasonic-ot, 52 db nem volt már, így lett ez a Samsung, 52+2 (tartalék) db, 42000 Ft-ért. Ezt a pakkot 16" kisbicón fogom használni, meg vihetem csomagtartón a nagybringán hosszabb útra.
A cellák félúton járnak (Németo.), de a szigetelő papír karikákat mindenképpen megvárom az Aliról, a + végre ragasztom őket. Maradt műanyag cella tartó rácsozat, abba kerülnek, a hőragasztó csak biztosítás lesz.
Mind az 5 db eddigi BMS-t ezektől vettem, beváltak.
Nem teszek bele biztosítékot, a BMS 20A-nál korlátoz.
Mivel 3 + 1 (építés alatti) ebringához 4 + 1 (építés alatti) akku pakkot üzemeltetek, nem izgat, ha valamelyik esetleg kieshet, bár nem valószínű. A pakkok mechanikai védelmét fokozom, a legutóbbi szerencsés esés alapján.
Ne piszkálgass semmit. Összeszereled és használod. 250W-os bosch rendszerek valóban nem erőbajnokok, de sík úton 25-30-al karikázni bőven elég még az is.
Egerszealók-Eger közötti út (talán 6-7%) hosszú folyamatos emelkedőn Tongsheng adta az 500W-ot. Ez 20-as tempónál szaporább légzés nélküli feljutáshoz elég.
BP belvárosi forgalomban (üllöi út, körút) lámpánál előrecsorogva kb 30-ig jobb vagyok mint a normál módon elinduló kocsik, ez pont arra elég, hogy ne legyek útban, ne akarjanak letaposni.
Az alap lánckerékkel a Tongsheng 26-os bringán épp picit kicsi áttételt ad 12-es hátsófogassal. (28-as bringán lenne ideális) Neked pont jó ha magasabb pedálfordulatot szeretsz. Nekem pl. 30 felett már kényelmetlen, de mentem már 40-et is vele. Viszont 110-es körosztóval 5 csavaros tányérral az tehetsz rá amit akarsz.
Erő annyi van ezekben, hogy hétköznapi használatban a felső 3 fokozatot használom csak. A legkisebb fokozatban ott is felmegyek ahol már gyalog négykézlábra ereszkednék.
Akku nem olcsóbb, mint amire _szeritem- gondolsz, de az NKON-os cellákban nem fogsz csalódni, ezek eredetiek, minőségiek. Ja anynira nemolcsóbb, hogy drágább. Tehát ha a kínai packos nem lopja a celláit akkor azok nem lehetnek minőségi gyártók termékei.
Ja, olvass vissza, van itt bőven infó minden kérdésedre.
Sima TSDZ2 pl. XH18 kijelzővel a legszerényebb kinézetű és legegyszerűbb. Ajánlom. Azért világítás szett nem árt rá.
Én a Bafang BBS02B motor beépítésével kezdtem, reed relés fékblokkoló kapcsolókkal, váltóbowdenes blokkoló kapcsolóval, utólagos világítás készlettel - na az karácsonyfa. A 750c kijelző hátránya, hogy nagyméretű Watt értéket mutat állandóan. Nem egészen 250 Wattot (lásd 48V x 25A =? W)
Semmiképpen nem átprogramozással és különleges megoldásokkal kell kezdeni, hanem a dobozból felszerelhető kész cuccal.
A TSDZ2 tápvezetéke nevetséges vékony, bullet típusú csatlakozójához a Lomexben nem találtam ellendarabot, ezért XT60-ra átforrasztottam.
Én mindenhol szilikonszigetelésű vastag ónozott sokeres kábelt használok, az Aliexpressről. Az akku pakkok terhelő csatija mind XT90S, szikramentesen széthúzható. Az akku töltők csatija is XT60, van egy 3A és egy 4A töltőm, ventilátorosak.
A 48V akku feszültséget választottam, nálam minden ilyen, 4 kész és egy épülő akku pakk. Lehet 52V is, Amerikában szeretik, de én univerzálist akartam, és ez helyes döntés volt, mert akár kisebb teljesítmény felé is lehet lépni, pl. 500W. (Újabban az Alin küldik az EU matricákat a motorra, nyilván 36V 250W).
Az épített akku pakk szerintem megbízható, univerzális (semmi canbus rendszer, mint a milliós ebike-okban), gazdaságos. A legdrágább pakkom 78 db Sanyo NCR18650GA cellából készült, 40A BMS-sel (de van bent egy 30A autós késes biztosíték), kb. 900 Wh, kb. 120000 Ft + a munkám, 4,2 kg.
A legolcsóbb most készül, jön az https://eu.nkon.nl/ -ról 52 db Samsung INR18650-29E refurbished cella, 42000 Ft ideszállítva GLS-sel, + 15 dollár a 20A-es BMS, + segédanyag, összesen 50000 Ft + a munka. Ez 500Wh lesz, 2,5 kg.
Na mennyibe kerül egy 500Wh Bosch aksi? Legalább 150000 Ft-ba.
Azt vettem észre a Csepel Mini 16" Nexus-3 összecsukható bringára telepített TSDZ2 motorral, hogy nem vesz fel magas teljesítményt, 500W alatt saccolom. Most egy Dahon 16" a következő páciens, Sturmey Archer 5-ös agyváltóval, picit gyorsabb lesz. Jellemzően ezek 25 km/h-nál érzik jól magukat (meg én is magamat) a kis kerekek és rövid tengelytáv miatt. Belgiumban ezeket vonat ülés alatt viszik, igaz, ott több a Brompton, nemhiába gazdagabbak.
Bármelyik pakkom bármelyik bringára tehető, van 2 db 26" MTB is üzembe, Bafang és Tongsheng motorokkal.
A Bafang 750c kijelző menürendszerében van max. áram állítási lehetőség, más kérdés, hogy működik-e az állíthatóság. (Legközelebb 500c kijelzővel veszek, ha veszek Bafangot). Nálam default 25A. Vettem programozó adaptert is, ha akarnék, firmware ügyben kotorászhatnék - de eddig nem akartam.
A 2 db TSDZ2 működő gépem XH18 kijelzővel megy, default 18A, elvileg menüben állítható (talán). Firmware cserélhető.
25km/h ozd el a 48V-val, majd szorozgasd fel 60 72, azaz a 12V többszörösével.
31km/h 60V-val, 37km/h 72V-val érhető el. De ehhez aksi csere vezérlőcsere és töltő csere is kell. Ráadásul 72V-os rendszernél valóban fékcsere is kell. Ezt Neked kell eldönteni.
Szeretnék a bringámra beszerezni egy középmotoros, nyomatékszenzoros rendszert (tongsheng tsdz2). A használati szokásaim és igényem alapján felmerültek bennem kérdések. Alapvetően napi szinten használnám viszonylag sík terepen, trekking gépen, napi 20-30 km megtételéhez. Jó, ha az indulásnál is rásegít, de inkább az utazósebesség megtartásában 25-35 km/h segítene (szembeszél, kisebb emelkedők). Nem szeretnék a bringából karácsonyfát, ezért sem fékszenzort, sem nagy kijelzőt nem szeretnék, így a legjobb kijelző számomra a VLCD6-os. Mozogni szeretek, így a tekerést, mint mozgást és erőkifejtést nem szeretném lenullázni egy elektromotorral. A külföldi és hazai fórumok olvasgatása alapján a következő kérdéseim vannak:
ahogy olvastam, a pedálfordulatszám alapján 80-90-nél lekapcsol a rásegítés. Ahogy én használom a kerékpárom, szerencsés lenne, ha 100-as fordulatig segítene nekem a motor. Olvastam azt, hogy pl. 36V-os motorra (ST-Link újraprogramozó segítségével) lehet pl. 48V-os aksit tenni, amivel alacsonyabb nyomaték mellett magasabb maximum fordulatszámon lehet tekerni. Van erről valakinek tapasztalata? Csinált valaki ilyet, aki tudna ebben segíteni? Kerestem ezzel kapcsolatosan elérhetp leírásokat, videókat, de egyik sem egyértelmű nekem (mármint a firmware feszültség és teljesítmény adataiba való belenyúlást illetően).
vagy pl. egy eredetileg 48V-os rendszernek alapból nagyobb a maximális pedál fordulatszáma? (tehát érdemes egy 36v 250/350w-os rendszert átalakítani 48v-ossá és hozzá 48v-os aksit beszerezni, vagy rögtön vásárolni egy pl. 48v 500w-os rendszert?) ahogy írtam, nekem a legfontosabb az utazósebesség fenntartása 85-95-ös pedálfordulatnál, ahol még van rásegítés.
a fentebb leírt használati szokások alapján milyen W/V rendszert tartotok ideálisnak a karbantartás és használódás figyelembe vételével?
látom, hogy többen aksit építenek. A kínából vásárolt annyira rossz? Vagy annyival olcsóbb a belefektetett munkával együtt is építeni egyet? Nekem milyen teljesítményű aksi lenne jó, illetve milyen csatlakozóval, ami a tsdz2 motor csatlakozójához illik?
Jó. Mi az, hogy 16Ah-ra állítom? Maximális A-t lehet állítani, azt értem. Pl. nálam a TSDZ2 motorok 48V 18A-re vannak állítva, a Bafang 48V 25A-ra. Na ez melegszik komolyabb emelkedőn.
Teszteltem a Tsdz2-öt a beepitett hőmérővel. Kb. 20 km-ert mentem Miskolcon Lillafüred. Semmilyen különösebb melegedés nem tapasztaltam. Enyhe emelkedővel a városon belul 2-3 resegitessel (csak a teszt miatt) 33-36 C fokig ment fel a hőmérséklet. A Csanyiktol a Hamori-toig (kB. 3 km-er) enyhe és erős emelkedőn 3-4 rasegitessel 40.2 C volt a legmelegebb. Ráadásul megállás kovetoen azonnal elkezd visszahulni elég gyorsan.
A rendszerem 36 V-os, 16 ah-rá állítva. Szóval szerintem nem nagyon kell félni a tulmelegedestol, csak nagyon extrém körülmények között.
Köszi. Tehát veszek egy gázkart és a 3 vezetékét beforrasztom a PCB-re. Kivezetem, ahogy akarom. A hőmérsékletet akvárium hőmérővel szándékozom figyelni, a motor vasmag hengeres külső felületére ragasztom szilikonnal. Hány fok a limit, 80 vagy több?
Ezen a linken a "6 Wire , No-Throttle type:" alatt lévő képen mutatják hova kell kötni a gázkart. Persze itt a hőmérő szenzor bekötését írják, de az a gázkar kábeleit használja.
Leírás: Szintetikus szénhidrogénolajból és lítiumszappanból álló zsír. Rendkívül kompatibilis olyan műanyagokkal, mint a poliformaldehidek és poliamidok, javítja a felületi tapadást és csökkenti a zajszintet.
Alkalmazás: Elektromechanikus berendezések műanyag-műanyag és műanyag-fém kombinációinak - például nyomtatók, hangfelvevők és cd-játszók kisebb áttételeinek és mozgó alkatrészeinek kenése.
Jellemzők: Nagy hőmérséklettűrés; számos műanyaggal kompatibilis; jó kenési tulajdonságok; nagy felületi tapadás; zajelnyelés.
Összetétel: Polialfaolefin; lítiumszappan.
Hőmérséklet-tartomány: -40-től +150°C-ig
Ezt írják az 50L-rol.
Nekem inkább a 30L a megfelelo:
Leírás: Kis és közepes sebességű, közepes vagy nagy igénybevételnek kitett műanyag-műanyag, műanyag-fém és gumi-fém kapcsolatokra kifejlesztett nagy teljesítményű kenőzsír.
Alkalmazás: Közepes és nagy igénybevételnek kitett, kis és közepes sebességű kapcsolatok kenése.
Jellemzők: Ólom- és nikkelmentes; nagy teherbírás; az olaj alacsony illékonyságának és az alacsony oxidációs hajlamnak köszönhetően kiválóan alkalmas tartós kenésre; alacsony súrlódási tényező; a legtöbb műanyaggal és elasztomerrel kompatibilis.
Összetétel: Polialfaolefin; lítiumszappan; szilárd kenőanyagok.
Játszásiból bontottam pár laptop akkut. Teljesen 0-ra merült Pana cellák 90%-a szépen feléledt és tudja a 2000mAh-t
Simán el tudom képzelni, hogy 4 életben maradt, míg az az 1 elhalt a kínozástól.
Viszont abban a másik 4ben már nem bíznék.
120db NKON-os cellából 100% tökéletes volt mostanában nekem. Igaz, hogy más típus, de nem tudom elképzelni, hogy akárhány %-is legyen a hibahatár. Ugyanezeket a szonikat rakják raklapszámra a bionixekbe és ahogy itt hallottam a kis packok még BMS-t sem kapnak. Bontáskor meg tök egyformák.
Én már a te eseted előtt 1 bms panasszal eldöntöttem, hogy nem teszek be.
Ma is volt 2 lemerült akkum amit töltöttem.
Mindkettőnél az összes cellacsoport 1század V-on belül van, mind lemerült, mind feltöltött állapotban.
Ki van vezetve minden cella egy BMS-t fogadó aljzatra és ott mérem cellánként.
Időnként (egyelőre minden töltésnél) végignézem és majd ha elmásznak akkor eldöntöm, mit lépjek. Val'szeg előzör manuális balanszolás lesz, de úgy gondolom ha már balanszolni kell akkor onnan már közel a vég és bontani kell a packot.
Túlmerülés ellen véd a motor maga, mert visszavesz/letilt már 3,3V körül. Töltésnél pedig lekapcsol a töltő meg figyelem is.
az egyik cella zárlatos volt. Szerintem a BMS ölte meg valahogy.
Ezt nem tudom elképzelni, hogyan tehette volna, ha 5 cella párhuzamosan van kötve. Ha a BMS hibás lenne, akkor mind az 5 cellát megölte volna. 1 darabot ugyanabban a cellacsoportban nem tud kinyírni. Az már előbb is hibás lehetett. Lehet már összeépítésnél is rossz volt csak nem vetted észre. Én is jártam már így, hogy 1 cellacsoport jóval hamarabb lemerült a többinél, mert 1 cella szakadt volt benne. Azt az 1-et kicserélve már telje, a cella tovább műxött teljesen jól, ugyanazzal a BMS-el.
Jó ideje nem írtam, de most röviden összefoglalom.
Kínai bringa átalakító készlet, beszerelve egy tandembe, pedelec verzió, forgásérzékelővel.
Saját építésű akkupakk, Sony 3120 mAh 30A-es cellákból, 13S5P konfigurációban, az akkudobozhoz ajánlott BMS-sel.
Cellák fülezettek voltak, füleket összeforrasztottam, bekötöttem mindent, és az első töltéskor a BMS egyik része elkezdett melegedni, és egy cellacsoportot nem töltött fel rendesen.
Merítésnél minden OK volt, de töltéskor nem. Egy-két töltés után az egész pakk feszültsége csökkent, nem érte el a teljes töltésnél sem az 51 voltot, kiderült, hogy az egyik 5-ös blokk 0 V-os! Szétszedtem, az egyik cella zárlatos volt. Szerintem a BMS ölte meg valahogy. Egy darabig veszekedtem a kínai eladóval, de nem jutottunk semmire. 3 eFt-os BMS volt, mondom, mindegy, hagyjuk, vettem egy másik gyártótól, amit már használtam (LiFePo4-es verzióját egy másik akkupakkban), ez bevált. Vettem a zárlatos cella helyett az E-bay-ről másikat, betettem, de arról meg kiderült, hogy hamisított, 3120 mAh helyett csak 1980 mAh-s. Persze, attól a blokk gyengébb lett a többinél, előbb lemerült, a BMS meg lekapcsolta az akkut, holott nem voltak még lemerülve a cellák. Új cellát szereztem be a hamisított helyett, ez már rendben volt, ezt építettem be a csomagba, és most már szépen feltöltődik az akkupakk, és le is lehet rendesen meríteni.
A tandem szépen üzemel, egy töltéssel sík terepen 100 km felett lehet vele menni. Ez nekünk bőven elég, még hegyes terepen is elég lesz. Nyilván nem terepre készülünk vele...
A szilikon gumi 200 fokig használható, 5 cm széles öntapadó alu szalagom van. Én feltétlenül a vasmagra teszem, és a kábel részére tűreszelővel készítek kivezetést az osztósíknál, ezt is szilikon gumival tömítem.
A zsír fajtáját közleik a TSDZ2 szétszedési útmutatóban, nincs most itt ezen a gépemen (4 laptopot használok, 3 öreg szart és a munkagépet, ami új).
Ez a Molykote csak a kék fogaskerékhez van ajánlva? Mert a hajtómunel (nagy fogaskerekes) szürke zsír volt. A szilikonzsir an nincs semmi ami támadna a műanyagot, a többi alkatrésznek meg mindegy.
Homeronek ugyaniolyat vettem mint amit linkeltel. A Praktikerben vettem 900 Ft- ért aluszalag ragasztót és azzal tettem fel a motor alloreszerenek külső burkolatara. Úgy tér ezen, hogy 65-70 foknál megallok és pihentetem a motort.
Én nagyon óvatos lennék a zsírral, csak a gyártó által ajánlott fajtát használnám (illetve fogom használni, ha szétszedek TSDZ2 motort, kettő van üzemben).
A Tongsheng motorra tett hőérzékelőnél milyen hőmérsékletre számítasz? Rendeltem akvárium hőmérőket, 105 fokig mér, 2,2 dollár/db, állítólag 80-90 fokig nincs demagnetizálódás, a felett lehet. Milyen alu szalaggal célszerű rögzíteni, nyilván a vasmag külső hengeres részére a hőmérséklet érzékelőt, láttam hőálló szilikon gumival odaragasztva, nekem az tetszik.
:) nem drága, 36 dolcsi jó ár és nem tűnik gagyinak. egyébként sokan árulják, megtaláltam még több eladónál is.
na ez jó kérdés, ezt írja: "P07:Speed magnetic steel number Scope:1-100" a menük nem pont azok, amiket ír, mármint a sorrend pl. de azért meg lehet találni mi micsoda
ha nem esik, akkor kiviszem tesztkörre és megpróbálom behangolni gps mérővel. azért lenne jó, hogy pontos legyen, mert a sebesség lock csak akkor ér valamit.
a gyerkőcnek meg nem akarom úgy odaadni, hogy elszálljon vele. :)
Áhh, közben megtaláltam :) Mondjuk a sebességjelet vajon honnan veszi HALLszenzorok nélkül (talán a motor fordulatszáma alapján)? Kíváncsi leszek, hogy fog működni, ha finomhangoltad :)
Igen, az volt az egyik legelső. Az a bizti egyébként a DC-DC közös negatív szálát szakítja meg. Mindegy, így behúztam mégegy szálat a DC-DC-től a gyújtáskapcsolóig. A kapcsoló ezentúl ezzel a szállal kapcsolja az akku plusz kivezetését a DC-DC nagyfesz bemenetére. Így a gond megoldódott, jelenleg működik a motor.
Nem tudom nem lenne-e jó a hajtóműbe lágy, szinte folyékony zsírt használni, hogy a kis fogaskerék szinte elmeruljon benne. Úgyis a kis fogaskerék van alul.
Igen. Ha már meg ontotta szetszedtem a motort teljesen. Korrekt, egyszerű kis felepitese van. A kék fogaskerék el minden rendben volt, de ha szetszedtem, már bezsiroztam teflonos szilikonzsir rá, remélem jó lesz rá.
A másik két fogaskerekek grafitos, sűrű csapágy zsírral kentem be. Meg ha már ott voltam, aluszalaggal a motorra feltettem egy hoerzekelot.
Igen,nekem is van egy ilyen bluetooth-os,az nagyon jól működik, és nagyon sok mindent lehet látni a telefon applikációval.Számítógéphez is lehet csatlakoztatni és egy csomó mindent beállítani.
na megjött a vezérlő (ez egy rollerhez való cucc, kijelző+gázkar+vezérlő) és befűztem az F27-től vett motort :) nagyon pöpec lett, szépen megy így hall nélkül is. induláskor érezni kis röccögést, de utána kisimul. nem olyan hangtalan, mint a bionx agy és a színuszos, de nem vészes.
kicsit elmértem a küllőket, így végül radiálisra fűztem :D
a vezérlő nagyon tuti. iszonyat pici, a kábelekkel együtt elfér a tenyeremben. tök szép kijelzője van, sebesség, akksi, össz km, résztáv, stb. elvileg lámpát is kapcsol, de ez ahogy néztem nem működik, állandóan van feszültség a lámpavezetéken.
lehet állítani a teljesítményt (max. sebesség+gyorsulás), tiltható az álló helyzetből indulás, bemeneti feszültséget lehet állítani (ezt azért nem próbáltam, maradtam a gyári 36V-nál), van usb töltőcsatlakozója.
tud elektromos fékezést is, de ez a bolygóműves motorral nem használható. kerékméretet is lehet állítani, de ez elég fura, mert a valódi méretet beállítva tök fals értéket mutat. ezt még ki kell kísérleteznem, hogy mennyinél lesz pontos.
a hall hiányát egy kis felkiáltójel ikon mutatja, lehet majd később szétszedem a motort és beleteszek jeladókat, egyelőre megy szépen, az én súlyomat simán vitte állóhelyzetből indulással. :)
amit nem tudok, hogy érdemes-e állítani: megadható a mágnesek darabszáma. na ez passz. gyárilag 30-ra van állítva, de nem tudom a motorban mennyi van.
az olcsó bms-ek, amikre ráírják hogy with balance, az kb. kamu. vagyis inkább csak placebo, hatása semmi. az ilyenekben ne bízz. a drága bluetooth-osok (meg főleg amik programozhatóak), azok valóban csinálják, nem véletlenül drágák.
Írja a leírásban, hogy "with balance".Én úgy képzelem, hogy addig nem állítja le a pakk töltését amig minden cellacsoport fel nem töltődött egészen.A legmagasabb feszültségű cellákat addig nem engedi tovább tölteni, vagy meríti közben.A másik pakkban levő BMS, ami drágább volt ezt teszi. Ez utóbbin telefonon lehet látni minden cellacsoport feszültségét , a ballanszolást,stb.
Nem értem a problémád. 4.25V cellafesznél le kell álljon, nincs mese, még akkor is ha csak 1 cella értéke ennyi! Ellenőrizni akarod? akkor egyesével adogasd össze a cellafeszeket. Meg kell kapd a teljes pakkfeszültséget.
Összeállt 2 akkumulátor használt laptop cellákból és eddig még jól vizsgáztak.Az egyik kb 604 Wh-os ,a másik 530 Wh-os.Mindkettőt Bionx motorhoz használom max 30A-es terheléssel.Ahhoz képest, hogy olcsón gyűjtöttem össze a cellákat elég jól viselkednek,nem melegednek.(8 van párhuzamosan).Csak az egyik aksiban a BMS nem működik jól, de majd kicserélem.Így az eredeti aksikkal most van 4 aksim. Ha egyedül megyek ,indulhatok hosszabb útra,akár mind a 4-et magammal vihetem :).Még tervezek összerakni egy 48 V-os aksit a még dobozban levő Tongsheng motorhoz, szintén bontott cellákból(ezek már használt ebike sony cellák).
Kb. 600 km mentem a tsdz2-vel és hirtelen hangos lett a hajtas oldalon, néha, erős terhelésnel még sivito hangot is adott. Szetszedtem és a hajtómunel a nagy és a kis fogaskerék szinte teljesen száraz volt. A zsír ki volt verodve a burkolata. A fogaskerekek felszíne el is volt szinezodve a szárazon futás miatt.
Okulaskeppen, tulajoknak, erdemes néha ellenőrizni a kenest!
Érdekes adat a teljesítményről nem ebike, de tanulságos a profi kerékpárosok teljesítményét nézve.
Van der Poel profi kerékpárversenyző felrakta a Strava-ra az Amstel verseny adatait. 6ó 26perc nyeregben 259 km-en 3488 m(!) szinttel, átlag 337 W-tal kb. 40-es átlagtempó. Majd sprint 1400 W-tal a végén ez nagyon durva.
Nincs meg a 90-es átlag fordulat, ami kifejezetten kevésnek számít ilyen közegben.
A 123,1 Km/h max sebesség sem gyenge!
Az utolsó 800m-en ment 59-es átlagot 831avg/w-ot és 1400max mindezt ugye 6óra után.
Én két ilyen ventilátorral szoktam hűteni az izzókat,így nincs gond a melegedéssel.Az aksit 36V/24 A-el terhelem, mert ennyit kér a bionx motor maximum.
A vezérlőt terveztem felprogramozni 12A vagy közeli értékre. Most, hogy már körüljártam a témát, úgy nyilatkozom inkább, hogy találtam 72V / 20A limites elvileg sinus-os vezérlőt regen fék funkcióval. Amennyire ismerem magam digitális lesz a kezem a gázkaron, magyarán nem bízhatok magamban. Szóval lesz áram korlát, csak lehet kicsit több mint reméltem.
Ez a második vázam, 1 év alatt, és van a rollerben összesen 1200km. Lecseréltem az eredeti V fékrendszert, mindkét kereket (az egyiket a motor miatt, a másikat a minőség miatt), a gumikat, szóval idén nyár végére lesz nullszás a gépezet. Ennyit az ingyenségről.
Szóval ha vannak ötletek, lát-tud valaki jó vezérlőt nyugodtan írhat Nekem! Köszi! Nem tegnapra kell, de megcsinálom. Eldöntöttem, gyorsítom a járgányt! Gondolkodom még a 60V-ban is, de az ritka aksi pakk fajta. A 2x36V azaz 2db 36V-os 400-500W-os pakk meg rengeteg van...
Igen 12A körüli terhelést kell összehoznom valamiből, de ahhoz már kell hűtés is, mert a 8A körül terhelő 3db HLX izzóm jól szétégette magát csak úgy magában a levegőben lógva. Minimum egy nagy alulemezre rögzítve furatokba elszeparálva a búrarészt a testtől.
Egyébként a 60W nem annyira elrugaszkodott a valóságtól, mert sík úton rendszerint 100W alatti értékkel megyek 20km/h körül.
Mármint nyilván azért, mert a belső ellenálláson nagyobb fesz fog esni nagyobb áram hatására.
Ilyen kis árammal főleg 4 párhuzamos cellánál csak érdekesség a tesztelés, nem ez mutatja meg az életszerű körülményeket. Hacsak nem 60W elektromos hajtás rásegítés kell amúgy is, de az ritka. Ez 0.17C kisütés.
Csináltam én is jópár hason tesztet jóval nagyobb áramokkal. Nagy áramnál sokkal gyorsabban beesik a fesz, Azaz ha 1C és felette terheled ott már az alsó tartomány se kevés energia. mert lejjebb esik pár tizeddel az egész kisütési görbe.
Nagyon jól látszik, hogy sem felül, sem alul nincs sok értelme feszegetni a határokat.
Felül sajnos későn kaptam észbe, de jól látszik, hogy 1V lépcsőnként 40Wh alatt van a kivehető, legalul pedig még ennél is drasztikusabb 33Vtól 30V ig mindössze 22Wh jött ki.
Tehát teljesen felesleges volt az a gondolatom, hogy valahogy becsapjam a Tongsheng motort és alul 33V alá csalogassam, mert nincs már ott semmi keresnivaló.
Amúgy a mérési hibákat is beszámítva tökéletesen teljesítenek a cellák a mért 430Wh-val.
Visszatöltéskor 470Wh csorgott át, mire újra elérte a 42V-ot.
Tehát ha a ciklusszámra gyúrunk és a 41V felső határt célozzuk meg a majd' dupla ciklusszám reményében úgy kapacitásilag/hatótávban minimálisat dobunk csak el.
Egyébként lassan 10 ciklus után a pack összes cellája 1század V eltérésen belül van.
Tervben van egy nagyobb árammal tesztelés is, majd beírom azt is.
azt nem teljesen értem hogyan állítasz be 12A-es áramkorlátot, a gázkarral játszadozás ezt nem fogja megoldani mert emberek vagyunk, és ha lehet nyelezni, akkor fogunk is....
ha pedig nincs áramkorlát, akkor a fesz duplázása a teljesítményt 4x-re növeli mert az áram is nagyobb lesz
a különbség a magasabb feszültségnél (és áramkorláttal), hogy magasabb végsebességet lehet elérni, kisebb gyorsulás mellett
de a villára nem a motor jelenti a veszélyt, hanem a kátyúk és úthibák ütése, az pedig a sebességtől függ, meg a cipelt súlytól
nagyobb sebességhez erősebb és teleszkópos villa kell, plusz erősebb fék
miután mindez megnövelte a tömeget, akkor már amiatt is erősebb váz kell, nagyobb akku, nagyobb motor... szóval nincs ingyenebéd
Háát teherbírás persze kérdés és a fékek is! Alapesetben netto 300W-al a gyorsulás elég lagymatag így duplázás esetén a gyorsulásban tuti használnám az extra erőt! A sebesség viszont már nem annyira egyértelmű! 300W-al szinte végig nyél gázzal megyek, viszont 600W-al már erősen kétlem, hogy így lenne. Jobb minőségű úton biztos menne a nyelezés, de az esetek többségében biztos kisebb gázzal mennék!
Kanyarodjunk vissza az elejére. Kérdés a váz-villa teherbírása. Jöjjenek a számok. Névleges 36V 16A áramkorláttal számolva 576W-ot küldök ki a motorra, mivel ez egy igen "hatékony" motor a maga átlag 60%-os hatásfokával kijön, hogy ténylegesen 350W-al rohangálok! Hehe! Ezért megy ez 30km/h-val. Ha duplázom a feszt de féltem a villát akkor egy 12A áramkorláttal 864W azaz 518W-ot szabadítok "csak" rá a szerkezetre. Ez 50%-os növekedés, sztm bírná a villa... váz... fékek...
Dehát puding próbája az evés! Kezdek gyűjteni, közben tudakozódok még. :)
Na, utána olvastam! Hát itt semmilyen szabályozás sincs! Se magyar se EU! Jaj!
KRESZ szerint valami vagy kerékpár, vagy smk.
Az e-roller és az e-bike 45 mind smk lenne, ha lenne smk típus bizonyítványa. Egy 2 millás e-bike 45-nek gondolom van smk engedélye, de egy e-bike 45 átépítő kittnek biztos, hogy nincs, hisz az alap a váz-kerék-fék bicikli marad! És ugyanez a roller esetében is!
Azaz az összes e-roller-est egy kukacos rendőr simán megvághat!... :(
Fordítva gondolkodva. Ha egy 250W-os e-roller közlekedhet, akkor egy 3999W-os roller is ugyan olyan jogon közlekedhet az utakon. KRESZ szerint. Szerintetek?
Ha azt vesszük alapul, hogy bármilyen e-roller smk, akkor ha bemegyek egy biztosítóhoz, tudok smk biztosítást kötni egy rollerre?
Hmmm! Érdekes mindenesetre.
Következő kérdés a bukósisak! Biciklis vagy motoros a jó???
A mi rollerünknek sincs rugózása, hiába van elöl egy 20"-os BMX kerék, hátul meg egy ballonos 10"-os robogó kerék, 40 km/h körül már elég "rázós" vele közlekedni. Nem tudom mennyit javítana ha rugózottak lennének a kerekek, mert vannak olyan rossz útszakaszok, ahol még a Babettával is szenvedés közlekedni. Ha túl keményre fújom a kerekeket, még a kezem is sokszor elzsibbad...
Ez még csak egy EU-s irányelv, nem kötelező a tagállamoknak alkalmazni, így nálunk sem létezik (még) ez a kategória. Lehet idővel majd bekerül a magyar jogszabályokba is, de most még vagy a kerékpár, vagy a segédmotoros kerékpár kategóriákba lehet sorolni ezeket a járműveket. Az üzemeltetési feltételeket meg gondolom ismeri mindenki...
nem tudom, én erősebb vázból építettem mint a tied, de nem szeretném fokozni a sebességet, a merev felfüggesztés, rugózás hiánya és a magas súlypont nem teszi ezeket alkalmassá
erre jó, hogy 25-35km/h között, kerékpárúton vagy mellékutcákban ellavírozzon az ember, nagyobb sebességhez mindent oda kell méretezni
pl a Goelix egy ilyen masina, amikor elkezdtem a rollert építeni pont árultak egy leharcolt akkus járgányt, és egy darabig én is szemeztem vele
aztán arra jutottam, hogy az akku teljes cserére szorul, arra meg alsó hangon 400 ezret el kéne verni, ennyit pedig nem ér meg a gép (nekem), az autónkat olcsóbban vettük
a Goelix egy rendes robogó, ahhoz méretezett vázzal, fékekkel, világítással, indexxel, etc tehát az való ilyen sebességekre, szerintem most is össze lehet szedni ilyet felújítandó állapotban
a saját rolleremmel most ott tartok hogy tud nagyjából 10km-t menni teljes töltésről, ez sosem lett mérve, de ma is visszaértem a nagyitól és az kb 5km
lehet hogy sok az akku készletnek és a motornak is a 48V, le kéne vinnem 36-ra, átrendezni a pakkot hogy P3 legyen P2 helyett, de persze erre már nem jók a csipeszek...
amúgy persze élvezetes vele közlekedni, de beszorulva a kerékpár és az autó közé alig veszem elő. Mivel otthonról dolgozok keveset közlekedek, és azt is inkább tekerős bringával hogy mozogjak - főleg ha messzebb kell menni és már hatótávilag sem jó a roller
Sziasztok. Giant elektromos biciklihez keresek első agy motort.használt is jó lenne.Vagy esetleg újat hol lehet vásárolni? A bolygó mű dörzsölődött le. Vagy esetleg alkatrészt hozzá? Köszönöm a segítséget.
Tisztelt Halal77! Mivel nem vagy publikus, itt vagyok kénytelen kérdezni.
TSDZ2 + XH18 üzemel nálam, már 2 db, 6 vezetékes rendszer. Hogyan lehet rátenni gázkart, írtad, hogy be kell valahova forrasztani, stb.?
Ha újat rendelnék, lehetséges 48V 500W vagy 750W rendelés gázkarral, de nem a nagy böhöm VLCD5 kijelzővel? A Dahon 16" kisbringán nincs helye a VLCD5-nek, az XH18 viszont nagyon megfelelő.
Ez állandó mágneses brushed motor, kicsit más mint a brushless sok szempontból. Elméleti fejtegetésbe nem megyek bele ha nem muszáj, de ez eléggé ennek a motortípusnak a sajátossága.
Maga a roller 20-30 kg között van valahol, nem mértem még le, de kb egy csemperagasztó zsák súlyának környékén van :-)
Guminál két dolog tud lenni szerintem, főleg elektromos bringákon. Az egyik a helytelen szerelésből adódik. A másik a nyomatékból.
Kicsit más terület: országúti kerékpározás. Ott ugye elég virsli gumik vannak, viszonylag kis felületen érintkeznek a felnivel. Rendszeres probléma volt, hogy 100-200 km után helyre kellett tenni a gumit, mert egyszerűen elfordult - főleg ha sokat hegyezett valaki. Azaz amikor nyomatékigény van, szép lassan elfordult a gumi a gyűrődés alatt. Ez különösen jellemző volt a szingo gumiknál, ott ugyebár egybe van a küldő meg a belső, és nincs "vájú" a felnin, rá van ragasztva. Ennél a guminál érhető el a legnagyobb nyomás és a legkeskenyebb gumiméret, amit a versenyzők emiatt szeretnek. Viszont elfordul idővel, ezért mindenféle ragasztóval és mindenféle trükkel próbálják leragasztani, hogy ne tudjon ilyet tenni, pl kétoldalas ragasztóval, sőt van kifejezetten bringagumihoz felnihez ragasztó folyékony formában.
Annyiban hasonló tud lenni a történet, hogy elektromos kerékpáron nagyobb nyomatékok tudnak ébredni tekerés+villamos hajtás hatására, mint csak simán tekerésnél, így el tud mozdulni a gumi. Minél kisebb a kerék és minél vékonyabb - ezek kisebb érintkezési felületet adnak a felnihez, kisebb az az erő amit le kell győznie. Egyébként idővel ez a szelepnél látszik, szépen elkezd elmenni a helyéről, és nem normál módon áll kifelé, hanem kezd eldőlni. Amikor ezt látja az ember helyre kell tenni azonnal, ekkor még nem kell javítani komolyabban.
Illetve szerelni se csak durr bele azt felfújjuk módon kell, így is lehet persze garantáltan kevesebb élettartam mellett. megvan a technikája hogy kell jól szerelni egy bringagumit, ne feszüljön ne csavarodjon sehol, mert ha ez megtörténik, majd erre jön a bringa plusz nyomatéka, abból sok jó nem fog kialakulni.
Az a tapasztalatom, hogy attól, hogy valami kisebb, a szerelése nem kevesebb ráfordítást igényel. Van 3 db 16" és 3 db 26" bringám, ebből 3 db villanyosítva. A kicsikkel ugyanannyi szívás fordul elő, mint a nagyokkal. Pl. a váltó piszkálás, a Schwalbe Marathon (Plus is) gumik felszerelése - hihetetlen.
A kicsiknél már kétszer jártam úgy, hogy a belsőn ránc vagy csavarodás maradt, és ez defekthez vezetett. Azóta gondosan puderezem és több lépésben fújom csak fel, közben ellenőrizgetve. A gumiabroncsnak a mélyágyból felpattanása mégis gond, egyes kerekeim tojások maradtak.
Beüzemeltem nagyjából a rollert.. Azt hittem a rendes megoldások és csapágycserék max pár órát vesznek igénybe mindenestől. Ehhez képest....
Pár napja nekiálltam kicserélni a kormánycsapágyat, elment vele 4 óra, és ugyanolyan fos maradt az új csapágyakkal is. Alig tudtam szétszedni, csak arra elment 3 órám, mert ahol a menetes rész át van fúrva a villarögzítés számára a furatnál körbe szétkoptatta, szétcseszte a menetet. Így kb lehetetlen kategória volt letekerni az anyát.....Gyorsan újra menetvágás de így is merő szenvedés volt a szétszedés. Az új készletet ha berakod, nem stimmelnek a furatok, távolságok, máshová jön ki az egész, rögzíthetetlen. Van benne központosító gyűrű, ha berakod, nem rakható rá az anya és a villa, ha kihagyod, ugyanúgy kotyogós az egész fos....Szeretem az ilyen konstrukciókat, nem ehhez a szemét minőséghez vagyok szokva az iparban. Bringán alig fél óra egy kormánycsapágy csere, amit 5 évente cserélsz itt meg napok kérdése átalakítással kérdéses időtávlatú végeredménnyel. Gyönyörű. Azt hittem max egy óra alatt kicserélem....
Ezután kicsit másképp, de kétszer fél délutánom ráment a kormánycsapágy átalakítására/cseréjére, kis híja volt, hogy felgyújtom - helyben volt pár m3 tűzifa ;-). Most kicsit átalakítottam, köszörű, eszterga flex meg minden ami csak volt előkerült, hézagológyűrűkkel a csapágy és a futógyűrű alatt, nem nagyon mozog oldalirányba még viszonylag nagy terhelésnél sem. Kíváncsi vagyok, meddig tart.... Most sokkal jobb mint az eredeti, nincs kotyogás, oldalirányban semmi játék. . Van B terv, ha nem válik be, akkor kap egy új komplett kormányrudat és rögzítést más módon, már kb ki van találva hogyan, és rendesen szabványos NU-s hengergörgős csapággyal megoldom.
Az áttétel úgy van belőve, hogy 36Vrol kb. 26-tal megy. Kíváncsiságból felraktam 72Vra, úgy 46-47 gps szerint. De nekem kell a hegymászó képesség így marad az alacsonyabb fokozat. 14% körüli lejtőn felfele leesik a tempó kb. 13 km/h-ra. A kormány sokkal stabilabb, de persze nem a 100% ideális, és mellette kapott egy 20 cm magasítást is. Egy baj van meg vele, durván indul, nem lehet vele finoman elindulni. Ennél most ha szarul jön ki simán dobok egy hátast indulásnál, vagy letépem a kormányt. Nagyon nagy az áttételem is a hegymászás miatt. El fogok gondolkodni egy lágy indítás megoldáson, de a dc motoroknál ekkora áttételnél ez nem triviális dolog. Vagy kell egy torque controll-os szabályzó.
Az első villát is kicseréltem a csapágyazottra, így nem az egy év alatt szétnyír elkoptat mindent eset várható. 2 órát hézagolgattam az új csapagyas villát nem tudom hányszor szétszedve hogy jó legyen és ne csak összetákolva legyen.
Most így egész használható lett, vannak kisebb nagyobb dolgok még vele, de gurulni lehet vele.
Egy zselés akku akkor fogja tudni a maximumként megadott 300 körüli ciklust ha a merítő áramod a kapacitásérték kb fele maximum! Ha ezt túlléped, az élettartama csökkenni fog elég hamar, elég jelentősen. Tudom mit beszélek, kb. 15-20 db akkut motoroztam ki elektromos robogóban, volt mit megtapasztalnom.
Nem feltétlenül. A rollerem 20A korláton van az aksi 11A-es, mégsem merítem le 30perc alatt, pedig digitálisan használom a gázkart. 1 órát fut, szóval az átlag a névleges, azaz 11A. Persze nincs emelkedő, lejtő. Itt is hasonlóban reménykedem, olyan 40 perc használatot feltételezek. Persze ez azt jelenti, hogy tényleg jobban merítem a lion-t ami káros, de töltésnél gondoltam kompenzálom a dolgot, hogy olyan 10 órás töltési idővel tervezem a visszatáplálást!
Ja, és a rolleren nincs visszatöltés és nem is sinus-os a vezérlő, az smk-ba tervezem, hogy mindkettő megvalósuljon. Talán nincs is olyan programozható 72V-os vezérlő ami ezt a 2-őt nem tudja...
72V 22Ah akkupackot 70A-rekkel terhelni - kb 20 percig fogod használni miközben leamortizálod az akkukat.
Na meg az akkuamortizációd se lesz kicsi.
Ilyen kaliberű 3-4kW környéki motorokban alsó hangon is 40Ah-s de inkább 60Ah-s akkuk szoktak lenni akár gyárilag akár építve nem véletlenül, azaz minimum a duplája vagy inkább több, mint amiről te írsz.
Ja és nem fogsz kijönni abból a összegből amiről írsz ilyen teljesítményszinten.- mondom ezt több átépítés után.
(a mértékegységekre meg figyelj oda légy szíves mert minden mindenhol össze vissza keveredik)
Végeztem egy kis számítást! Mert nem bírok magammal. Hiába tuti a netto 300W-os rollerem, GPS 30km/h 30km-es hatótávolság, "száguldozásról" nehezen tudok lemondani. Vagy csak az alkotási vágy?... Na mindegy!
60V-ról üzemeltetve a max leadott teljesítménynél 76A vesz fel, mely épp megfelelne a hatósági 4KW-os jogszabálynak. Így 65,6km/h lenne kb. a maximális sebesség amit el lehet vele érni.
72V-ról hajtva a max áramot már korlátozni kellene végig (63A-re), hogy megfeleljek a hatósági netto 4KW-os teljesítmény küszöbnek. A max elérhető sebesség így 78km/h amit persze mivel áramkorlát van végig és légellenállás is van a világon lehet sosem ér el a motor.
Mondom az ötletem. Szerezni 4db sima 36V-os 11A azaz (400W) bicikli aksit, ezeket 72V-ra felfűzve, 72V-os BMS-el ellátva 72V-os vezérlővel 60-65A áramkorláttal beállítva egy ilyen HUB motorral egy egész jó pakkot kapnánk. Egy simson-ba beépítve, kerékcsere, motor helyére az aksi, stb. egy egész jó szerkezetet kapnánk.
Mit gondoltok? Az egész összerakható lenne 500eFt-ból sztm. papírok rendben , csak a végsebesség több egy kicsit 45km/h-nál... Hülyeség, vagy hülyeség? Mert ha fúl legálisan szeretnék 70-80km/h val suhanni akkor 1,5 millát kell fizetni egy rendszámos cuccért! Hacsak nincs valahol egy használt eladó fene tudja mennyire szétberhelt...
VAAAGY! BMW C Concept használtan 3 milláért! Nincs valakinek felesleges ennyi pénze? :)
Beigazolódott a sejtésem. A segédüzemi DC-DC konverter nem kapja meg a betápját. Nincs ott a + tápfesz. Amint összekötöttem egy darab vezetékkel az akku plusszhoz, azonnal feléledt a rendszer, és megy a motor is, mutatnak a műszerek is. De mára ennyi, holnap megcsinálom. Mivel fogalmam sincs honnan van megtáplálva kap egy új szálat közvetlenül az akku plusszról egy biztivel sorban.
Hát mindegy a baj már megtörtént. A LEDek nem világítanak, mérem majd, csak legyen már kicsit több időm ... Megaztán akkor már igencsak érdekel a gyújtáskapcsoló tulajdonképp mit is kapcsol? A fő negatívot tuti nem, már rég elégett volna a kapcsoló érintkezője, relét meg nem látok sehol. Még arra tippelek hogy a "segédüzem" DC-DC konverterét kapcsolja, és az adná a műszercsoport ellátását, meg a vezérlő "power" vezetékének a jelet.
A leggyorsab es legegyszerubb megnezni a kelly csatijanal nem kell.atnezni az egesz kabelezest. Bar az se tart sokaig.
Egyatalan nem biztos hogy igy van bekotve
A Kellynek mint sok also olcsobb kategorias vezerlonek vannak konstrukcios hibai, sokmindentol fugg hogy kijon-e a problema vagy nem. De pl az egyik fo baja, hogy igazabol gyakorlatilag nincs hutese. A belso felvezetok tokja ugyan ra van csavarozva egy bordara, de. nincs kihozva a kulso hazra. Nehez minositeni a dolgot.
Es meg van par hasonlo dolog benne, pl a segedtap megoldasa is fortelem elektromikai szemmel nezve.
Azért az elég megdöbbentő, hogy a gyári ajánlás megölheti a kontrollert. De szó mi szó, most nagy segítség lenne egy goelix vezetékezési rajz. Mondjuk ha így volt bekötve ( mármint az ajánlás szerint ) akkor egészen jól bírta a tizenévet meg a 25 ezer kilométert, de nagyon nem fogok örülni ha tönkrement. Még az akkut se vettem meg hozzá, most meg egy esetleges újabb kiadás .... pffff
Maga a kontroller pozitív bemeneti feszt vár 12-90V között a J2 PWR szálon. Lehet van valahol egy segédreléd beépítve, azt kapcsolja a gyújtáskapcsoló, és azon keresztül megy be a DC fesz. A másik lehetőség, hogy a Kellynél van egy fő kontaktor vezérlő kimenet, lehet ez is használva van valamilyen szinten és a gyújtáskapcsoló ennek a - tápját kapcsolja a J2 meg direktbe be van kötve. De ez innen csak találgatás.
A J2 PWR bemenet lenne érdekes, azt kéne megnézni, akár magán a kontroller csatijánál.
Az akkupakk max. feszültsége 80V (20 cella) volt korábban, év eleje óta 60V (15 cella), ez a töltés végfeszültsége is. A max. áramértékek 60A körüli volt 20 cellás korában, jelenleg 40A körüli érték, a max. fékáram 7A. A kapcsolt feszültséget megmérem mindjárt, de le kell mennem a garázsba.
Sajnos fogalmam sincs. Ez perpill. úgy van, ahogy ezeddig is. Csak annyit volt időm megnézni hogy a kapcsoló kapcsoláskor zárja-e a kapcsait. Zárja, így mennem kell tovább.... Mérni persze tudok. megmérem majd, és referálok. Amúgy a hiba javítható vagy gondolkozzak új vezérlőn?
Megyek haza Goelix motorkámmal. Nyugatinál megállok egy pillanatra, majd mikor indulnék, se kép se hang. Ejj - ejj. Nomindegy tanakodás, próbálgatás után hazamentem járművekkel, majd este vissza. Pár méricskélés kontakthiba kizárása után feladtam, leszedtem a kosarat az elejéről, a dobozt az ülés mögül, a tükröket, és a kiálló indexeket, kivettem az akkut, majd nagy nehezen bepakoltam a WagonR+ ba. Hazavittem, nézegettem. Most ott tartok hogy a gyújtáskapcsoló jó, de a vezérlő mintha nem kapna áramot. ez a vezérlő van benne: https://www.kellycontrollers.eu/keb72801x A leírás azt mondja ha a led (se a zöld se a piros) nem világít, nincs power avagy kiment a biztosíték ... A kérdésem az hogy ezekben belül van valami bizti? Kívül, a dobozon nem látok olyat ami az lehet. Vagy esetleg van valakinek valami más tippje?
Még én sem próbáltam, sőt nehéz is kipróbálni, mert 3,2 alatt már nagyon visszaveszi a teljesítményt. Elsatnyult pedeleces testem meg már nem szeret erőből tekerni. :))
De van olyan is aki arra gyanakszik, hogy talán ez a program lehet felelős, amiért a biciklije leállott,úgyhogy nem lehet 100 %-osan bizni benne.Még fejlesztés alatt van .Egy bizonyos marcoq nevű forúmtag fejleszti.
Még nem próbáltam ki, pedig immár 2 db TSDZ2 van üzemben, de olyan bivaly erősek az épített 48V akku pakkjaim (560, 700, 700, 900 Wh), hogy soha nem érem el a végét.
Erre kíváncsi leszek, bár nem tervezem belenyúlni. Max érdekelne, hogy mi miért, de ha a lejjebb betett képed az alap beállításokat mutatja akkor az teljesen kielégíti a kíváncsiságom.
Kösz, nem élek vele. Én összedugom a Bafang vagy Tongsheng kit csatijait, beleértve az általam épített akkupakkal is, és suhanok. Gépész ember vagyok, hagyom dolgozni a BMS-t és a többi áramkört, nem piszkálok bele. Eddig mind jól muzsikál, kivéve egy cellahibát, ami előfordult, de az a pakk is helyre lett állítva, működik szépen.
Minden márkás li-ion cellának elérhető a neten az adatlapja (10 oldal körül szokott lenni) és review, ahol vannak kisütési jelleggörbék. Teljesen világos, hogy 3,2V alatt alig van már értelme meríteni, de 3V alá semmi képpen. A védelmek akár 2,7V-ig is leengedhetik, de én ezt nem kockáztatom.
Csináltam egy másik akkupackkal egy merítési tesztet és az az igazság, hogy 3,2V alatt már elég kevés kapacitás marad az akkukban. Hamar eljön a 3V és onnan már igazából nincs tovább, elenyésző ami még marad benne.
Inkább -ha végre megjönnek a plusz töltőim- 2 lépcsős töltőt fogok csinálni.
A töltés végén a kikapcsolási feszt fogom kiválaszthatóra csinálni rajta. Lesz egy hétköznapi kímélős valahol 4,1V körül és egy a kritikus túrák előtt ha úgy gondolom, hogy nagyon koppra kell majd az akku valahol 4,2, 4,25 között.
Nekem is van egy TSDZ2 4V 750 W motorom , még dobozban,de ahogy bilek fórumtárs írta, jó lenne , ha be lehetne állítani, hogy a segítés ne kapcsoljon le 33V-nál.Vagy az én esetemben 40 valahány voltnál.
Mert akinek szüksége lenne rá sajnos nem szers etné közzé tenni. Az én tartalékom saj nos elfogyott. Van egy család akinek ha lehet segítek. Az előző évben 1 36v hátsó kerék 1 vezérlő 2 db külső belső gumi, 36v 24sh akupakk. Sajnos anyagi okokból egyenlőre nem tudok nekik segíteni. Szükségük lennf 18"-os első villára és hátsó teleszkópraés 1 gázkarra. Sajnos én most nem tudok segíteni.
Ha valakinrk van bontott vagy elfekvő sokat segítene.
Nekik a napi mozgásukhoz kellene ( gyerek iskolába , bevásátlás stb..)
Köszi a válaszod. Igen, sajnos nem nagyon nézegettem utána a dolognak vásárlás előtt, eszembe sem jutott, hogy kompatibilitási problémák lehetnek azonos bringák között is. Nagyon jó állapotú bringa amit egy német házaspár adott el, az új akksival, ezzel a hibával.
Végzetes, hogy az eredeti akkut kidobták, mert akkor átraknám annak az elektronikáját az új akksi házába és nem lenne panasza a vezérlőnek.
Így most maradt a fejtörés és a hogyan tovább. Sajna nem találtam olyan bringaszervizt, aki hozzá tudott volna szólni a dologhoz, a hibakódokat sem ismerik. Én legalább a betűjelekhez tartozó, egységekre utaló kódokat összekotortam a netről :)
Bízom benne, hogy a hollandok segítenek azért, mert közben ők is rájöttek, hogy az akksi kód + kulcsos zárhatóság tök felesleges és az újabb típusokat már nem kell programozni, bármelyik hozzávaló akkuval használható.
Szia! Nagyon jó cikk amit találtál. Ha egy németországban élő (A cikk szerzője Paul Alting van Geusau, 2017 nyarán, Münchenben, Németországban ) nem talált szervizt akkor mit vársz Mo-on? Ahogy le van irva át kell épiteni kinai alkatrészekkel. Nem lessz olyan mint az eredeti!!!! Tudomásul kell venni, hogy a hozzánk, lomisok által behozott e-bringák általában hibásak, azért vannak itt. Az akku elhasználódott, általában a cseréjük még a méregdrága eredetivel sem megoldható nálunk, (németeknél sem) nem beszélve egy olcsó kinaival. A kijelző, motor és akku között adatforgalom van, valamilyen BUS-on. Észreveszi a rendszer a cserét, meghibásodást és szoftveres beállitást vár. Csak olyan bringát kell megvenni aminek itthon van szakszervize, vásárlás előtt ami több százezer ft-os lehet célszerü megnézetni az elektronikai rész állapotát a gyártó által biztositott szoftverrel. Megéri, néhány ezer ft. BOSCH https://ebikeshop.hu/bosch_ebike_szerviz
Szép sárga ... De úgy őszintén. Mit vársz tőlünk? Vagy van bárki akinek ilyenje van? Mit tudsz róla? Gondolom valahol, valahogy hirdetik. Ránézésre sokat szerintem senki nem fog tudni mit mondani.
Az XT60 egy gyakran használt 2 vezetékes csatlakozó, 60A-ig.
Na akkor Toyota Prius-t sem javasolnék neked. Én már a másodikat használom, fiamnak is vettünk. Teljesen más filozófiával kell használni és karbantartani, mint a szokásos autókat. Tele van bonyolult elektronikával.
Elhagytam az ilyen bonyolult szoftveres rendszereket. Semmi értelem idegesíteni magamat.
Ha érdekel, berakom a wattmérőt a terhelő vezetékbe (2 db XT60-al kell sorbakötve összedugni mindössze), és pontosan látom a pakk feszültségét és az indulás óta elfogyasztott Ah-t. De a Bafang 750c kijelzője amúgy is mutatja a feszültséget. Ez bőven elég a kalkulációkra.
Most a két Tongsheng-gel felszerelt bicajjal, még ezt sem figyelem, csak a szimbolikus töltöttségjelzőt az XT18 kijelzőben.
A töltés "alját""tetejét" néha meg kellene mutatni neki. Egyszerűen elkalibrálja magát. Még a Teslakat is szokták néha padlóig meríteni, hogy pontosodjon a saccolás.
Egyébként nem neked volt valami kisakkulemerülés télen? AZ is megbolondíthatja.
Tisztelt Fórumozok, a segítségeteket kérem, vettem egy Victoria Münster elektromos kerékpárt, melynek az elektromos része nem működik. Minden alkatrésze megvan, egyben is van, de semmi sem történik, mikor bekapcsolom az elektromos rásegítést. Tolnán lakom, van-e valaki a közelben, aki ért az elektromos biciklihez, és segíteni tudna a kerékpár megjavításában, vagy valaki olyat, aki vállalja a javítását a közelemben. A segítséget előre is köszönöm.
Ismeretlenül is kitaláltad, hogyan használom a bringámat!:-)
Gondoltam én is arra, hogy egyszerűen "megtanulta" a használati szokásaimat, és ahhoz kalkulál, de ezt csak saccoltam, mert nem tudom, hogyan "gondolkodik", és "tanul".
Valószínű, hogy egy jó pár körre kicserélem majd a két bringa akkuját, és meglátom, hogy akkor mit fog kalkulálni.
Nem tudom, hogy hogyan működik a kerékpár elektronikája, mi alapján kalkulál. De simán lehet, hogy "tanulja" a használatodat. Ha sokszor használtad rövidebb távokon kis rásegítéssel, és utána rögtön fel is töltötted, akkor az akku mindig fitt volt. Ez alapján sokkal hosszabb távot kalkulál(hat).
Muszáj lesz egyszerre közel 200km-t letekerned :).
Ez a Bosch kalkulátor 500Wh akkura 20km/h tempónál 90kg-os személlyel enyhén változó terepviszonyra ECO módban 213km hatótávot ír, tehát egyáltalán nem elképzelhetetlen a 210km. Sima útra 25km/h tempóra is még 195km-t.
Ha tudtam volna, hogy nem szabad megerőltetni, biztosan nem teszem. De nem tudtam. Kiváncsi voltam, hogy mi az a hegy amire fel tudok menni ezzel a bicajjal, mert azt láttam, hogy kisebb dombokon jó ereje van. Így jár aki a maga kárán tanul.
A múlt évben feleségem 3.500 km-t, én 1.500 km-t tekertem.
A következő problémánk.
Míg az enyém teljesen feltöltve megtehető távnak 210 km-t ír, addig feleségemé 120 km-t.
A használati szokásaink másak.
Én EÜ problémák miatt a legkisebben hagyom hátul, és amint nehezebb lesz hajtani - pl emelkedő vagy szél miatt - nem váltok, hanem azonnal több támogatásra kapcsolok.
Feleségem sokszor nem is használja a támogatást, nehéz terepen és szélben inkább kis támogatással és váltásokkal operál.
A használati módszereink miatt én úgy gondolom, hogy inkább én használtam többet az akkumat, mégis olyan, mintha az enyém bírná még jobban.
Én több mint két éve használom, eddig gond nélkül. Ha nincs túlerőltetve kiválóan működik.
Nagyon finom szerkezet, abszolút hang nélkül, az adott nyomaték és a beállított rásegítés függvényében adja a "hátszelet", illetve helyesebben olyan érzés használat közben, mintha a pályát döntenék a fentiek függvényében vízszintesre ill. lejtősre....
Nyúlásmérő bélyeg. Fólián van a leirás szerint, ammi ragasztva van a tengelyre. 4.1.1 kép. Elég könnyen lejött róla. A Panasonic hajtás is hasonlót használ a pedál tengelyen. Jó a szenzor leirásokról szóló irodalom.
Nem értem, hogy ha azáltal,hogy a lánc segítségével elfordítom a a motor forgórészét ,hogyan fejtek ki erőt a tengelyre, amelyen a "nyúlásmérő-bélyeg" van ??
Hát nem .Ha tudtam volna, hogy ennyi bajom lesz a BionX-el,meg sem vettem volna.Nem gondoltam, hogy ilyen könnyen meghibásodnak a dolgok rajta .Ősszel még semmi baja sem volt.Aztán megerőltettem egy nagyobb hegyen, s ennyi.A kijelzőn nem írja, hogy hiba lenne a nyomaték érzékelővel...Ezek szerint nem teljesen romlott el.Lehet hogy egy kicsit megnyúlott?
A BionX-nél a tengelyen lévő kis valami, aminek talán "nyúlásmérő-bélyeg" az elfogadott fordítása méri a tengely elcsavarodását, ami a nyomatékkal arányos. Ennek javítása, ha tönkrement valószínűleg nem barkács-szintű dolog, de talán vannak még csodák....:-)
Üdv.KTM bringám van, tehát akkor 6 óra a tengely helyzete.Megcsináltam mindent igy , és mégsem megy .Kutakodtam a neten és most az a gyanú merült fel, hogy a "Strain Gauge" ,hibásodott meg.(magyarul nem tudom pontosan mi a neve).Itt (https://endless-sphere.com/forums/viewtopic.php?f=30&t=99379#p1455128) olvashatsz erről.Ennek kicserélésére lehet, hogy nem vállalkozok.
Erre címre küldhetsz levelet: pjozsikacska@gmail.com
Ez a leirás és Gogle forditás a Ride+ Diamant, Trek leirásból való.
A KTM bringáknál 6óra a tengely helyzete. Milyen bringából való a motor?
Ha adsz e-mail cimet, elküldöm mindkét márka Manual-t. bartalus@freemail.hu
Refitting the rear wheel 1. Make sure that the system is switched Off. 2. Rollerbrake bikes: make sure that the distance piece that centers the roller brake onto the hub is correctly in place. 3. Make sure that the flat portion on the left-hand side of the axle aligns with the left-hand side dropout. 4. Make sure the groove in the rear axle is facing up (12 oclock position). Put the chain on the smallest rear sprocket and slide the rear wheel into the dropouts. Make sure that the axle moves all the way back into the dropouts. 5. Tighten the rear wheel nuts equally and evenly to a torque of 40 Nm. Otherwise the system might not work properly. If you do not have access to a torque wrench, you can use a normal wrench, but have your dealer checked the tightening torque of the nuts at the earliest opportunity.
A hátsó kerék visszahelyezése 1. Győződjön meg arról, hogy a rendszer ki van kapcsolva. 2. Rollerbrake kerékpárok: győződjön meg róla, hogy a távolság megegyezik a görgős féket a hubra helyezi a helyére. 3. Győződjön meg róla, hogy a sík rész a bal oldalon található a tengely a bal oldali elhagyással párosul. 4. Győződjön meg róla, hogy a hátsó tengely hornya felfelé néz (12 óra) pozíció). Helyezze a láncot a legkisebb hátsó lánckerékre és csúsztassa a hátsó kereket a lemorzsolókba. Győződjön meg róla, hogy a a tengely egészen visszaesik a lemorzsolókba. 5. Húzza meg egyenletesen és egyenletesen a hátsó kerékanyákat 40 Nm nyomatékkal. Ellenkező esetben a rendszer nem működik megfelelően. Ha nincs hozzáférése a nyomatékkulcshoz, használhat egy normál kulcsot, de a lehető leghamarabb ellenőriztesse a dióhúzó meghúzási nyomatékát.
Most annyira sikerült beállítanom a kijelzőn(maximumra állítva minden rásegítést), hogy érzékeli ha a pedált jól megnyomom, csak nagyon hamar veszi is el a rásegítést, így szaggatva megy a motor.Arra gondolok, hogy itt valami annyira megcsavarodhatott a tengelyben, hogy már nem jó neki ha visszaállítom a tengelyt a gyári pozicióba, hanem valami más pozició lesz jó neki.Csak sajnos ahhoz, hogy az elfordulásgátló kupot leszedjem,és más pozicióba állítsam ,mindig ki kell szedjem a kereket, ami nem olyan egyszerű.Ha lenne eredeti bionx kup leszedőm, akkor nem kellene kiszedjem a kereket, de ez egy gömbcsukló kiszedő féle szerszám.
Üdv.Leszedtem az elfordulásgátló kupot a tengelyről, visszafordítottam a megfelelő pozicióba (tengely végén levő bevágás merőlegesen a föld fele mutat)és mégis ugyanaz a helyzet:nem érzékeli a motor, ha a pedálról nyomatékot adok, csak nagyon-nagyon erős ráfeszítés esetén, de így nem lehet használni.Valami ötleted, ötletetek van még, hogy mi lehet a baj?Bent a motorban is van valami nyomatékérzékelő?
Kozepmotorosnal ez eleg nehez ugy ilyen ertelemben, mert valtozo lesz az atteteled es igy az * egy impulzusra juto megtett tavod " ia valtozik a sebwssegvalto allasatol fuggoen.. Kozepmotoros esetben csak akkor fog mukodni, ha nincs valtoztatva az attetelenazaz egy adott attetellel hajtasz, vagy kulonben teljesen fals adatot fogsz kapni.
Ezt kivedeni a kerekre rakott jeladoval lehet, erre tobb megldas is kinalkozhat.
Van meg mas megoldas is, de az meg osszetettebbe es bonyolultabba teszi a rendszert igy nem irnam le.
Már értem, olyan mint a kerékpár km-óra. Itt annyi lesz a különbség, hogy középmotoros lesz a gép, és lesz egy fogasszíj lassító, és utána egy lánc áttétel. Ezeknek megfelelően kell akkor majd a kerékméretet meghazudni.
Még meszebb vagyok a beüzemeléstől, megvan a motor, a vezérlő, a bms, az akksikat hegesztem. Közben beszerzés alatt állnak a kerekek, a villa, a rugóstag, a fékek, és a vázat és a hátsó kerékagyat is ki kell találnom.
Mondjuk ha megnézek egy kínai agymotort, meg melléteszem a Honda villanymotoromat, azok között ég és föld a különbség. Valószínűleg egy márkás mosógép motorja is precizebben van megcsinálva, és talán a hatásfokot is kimaxolják az A++-os minősítés miatt. Gondolom aki csinálta, az is inkább kihívásnak tekintette a feladatot, különben nem pepecsel annyit a mono villával...
Rákerült a Tongsheng egy (Dahon klón) Csepel mini bicajra, Nexus 3 agyváltóval. Az akku tartó és hátsó lámpa rögzítés még nincs készen. 16 kg + 3,4 kg a 48V 560Wh aksival (ennél kisebbet nem építettem).
20 km/h felett 3-as váltó fokozat, alatta 2-es, meredek helyen 1-es. Az XT18 (Tongsheng kijelző) végig 4-es max. rásegítéssel. Úgy 25 km/h-ig érzem stabilnak a helyzetet, 30 körül már nem. Figyelni kell, kicsi a kerék, két kézzel a kormányon és csak sima aszfaltra való. 10 km megtett úton az akku jelző nem mutatott semmi fogyasztást.
Nem most szedem szét, csak rápróbáltam,hogy talál-e.Azért megnézheted a tiedet is, hogy azon hány inch-et ír.Az enyémen két szám van a karokra írva:12 " és 300(biztosan cm akar lenni).Szerintem túl nagyot vettem, kisebb is elég lett volna,mert ha maximálisra nyítom a karokat akkor 50 cm -t is átér.De azt írta a dobozán, hogy 300 mm átmérőre. Kiváncsi vagyok a tiéden mit ír, amivel le tudtad szedni.Köszi.
Szia! Vettem egy nagy csapágylehuzót.Még lehet túl nagyot is vettem, mert ez átér egy 50 cm-es átmérőjű kereket is ha kell (12 "-es),a bionix motor meg 26 cm átmérőjü.
Írtad, hogy:
Nagyméretű csapágylehúzó jó hozzá, de kis átalakítás kell. Ugyanis ha a lehúzó tengelyét a motor tengelyére illeszted, és így fejtesz ki nyomást, akkor is el tudod törni a belső gyenge öntvényt.
Ami jelenleg nekem van, az is jack dugós, ránézésre pont olyan, mint bármelyik telefon headset. Ennek ellenére az otthon lévő jó pár headsetek közül egyikkel sem működött. Amiket most találtam motoros sisakhoz, azokon meg már mini vagy micro USB csati van a headsethez.
Neked melyik típus van? Az működik telefon headsettel?
Hát...szerintem ez elég.Elvileg az ólom aksikat a kapacításuk tizedével kell tölteni, tehát max 3,6A jó neki.De hátha valaki hozzáértőbb jobb tanácsot ad.
Nem a legérthetőbben fogalmaztál.Egy kicsit jobban átnéztem amit írtál.Vettél hozzá 4 db.12V-os 36Ah-os aksit,amit sorba kötöttél?? Akkor ez lenne jó hozzá:
jonapot mindenkinek van egy io e scooter1500gt elektromos robogom 1500v vetem bele 4db 12. 36a aksikat az lenne a kérdésem hány amperos töltöt vegyek hozá. a válaszukat elöreis köszönöm
Nem szedtem szét, csak lefényképeztem, az enyémen is ott az a kis "pötty", mint azon amit linkeltél, ez is az újfajta lehet vajon? ("gyári" állapot KTM)
igen, ez a régi típus, ennek kúpos a rögzítése. a lapos rész az csak a kábel kivezetés miatt van, nem az tartja az elforgásgátlót.
ennek tekertem én is el a kábeleit.
ha veszel olyan elforgásgátlót, amit linkeltem és ennek a tengelyét megcsinálod laposra (de nem ott ahol most van, hanem a tengely végéhez közelebb) akkor nem fog elforogni.
és jól mondta bartalus, ezt nagyon durván rá kell húzni (préselni), hogy fix legyen, de nagyobb erőnél akkor is el fog forogni. ráadásul szerelni is sokkal nehezebb.
ilyenem volt régebben, szedtem is szét. este megnézem neked a lehúzó méretét.
a lényeg, hogy mindenképp a kábel oldalról kezd a lehúzást. a lehúzó tüskéje alá pedig tekerj egy anyát (vagy kettőt), mert különben magát a tengelyt fogod szétlapítani.
Bocsánat most nézem, hogy Te a controller mellé javasoltad az ellenállást én pedig csak simán az akkuval és a motorral sorba kötött ellenállásra gondoltam. Így tiszta.
De azt hiszem maradok a pack egyszerű megcsapolásánál, 3-3-3-1 vagy 2-2-2-2-2 cellánként. Ha a második verziónál a motornak kevés lesz a 7-8V akkor sajnos marad az első ahol többet kell majd bíbelődnöm a balanszolással.
Ez a motor aminél a kúp, vagy tengely elcsavarodott:
És ez az a motor(lent),amit szét szeretnék bontani(mert hibás), de teljesen ugyanolyan mint a fenti, csak ennél leszedtem a szigetelést a tengelyről ,így jobban látszik a tengelyen a lapos bevágás, de az elsőn is látszik, csak nem lehet jól lefényképezni.Ha meg összehasonlítom a kettőt, akkor is jól lehet látni, hogy az fenti motor tengelyén a vágás nem abban a pozicíóban van mint a lentin.
Nem pont elektromos kerékpár téma. Használ vagy ismer valaki olyan headset egységet, amivel kerékpározás közben több kerékpáros tud egymással kommunikálni? Nekem sajnos csak olyan van, amivel max ketten tudunk egymással beszélni, de gyakran megyünk többen. Szépen egymás mögött megyünk, kiabálni meg nem szeretek.
Eddig sajnos csak olyat találtam, aminél vagy gombbal tudok választani több személy közül egyet (nem hall mindenki mindenkit), vagy motoros sisakhoz való a headset egysége, amit meg nem tudok ráaplikálni a kerékpáros sisakra. És persze a headset bekötése véletlenül sem szabványos, hogy bármilyen egyszerűt lehessen helyette használni.
Egyszer szét fogom szedni, mert úgysem működik.A kijelzőn a Power prot felírat jelenik meg ,ha az eredeti kerék helyére bekötöm. Az utasításokban olvastam, hogy ez az üzenet akkor jelenik meg a kijelzőn, ha nem jó a csatlakozás a kábeloknál.Ezt talán még le tudnám ellenőrizni.Esetleg, ha nem tudok rajta segíteni(elektronikát nem tudok javítani), akkor átalakítom egy normál motorrá egy külső vezérlővel.
Hát ezt nem tudtam:)Amikor megvettem ráhúztam a csavarokra, de csak úgy mint ahogy a normál bicikliknél szokás .Nem tudtam, hogy 40Nm-el kell ráhúzni.De azt nem is tudom lemérni, hogy pontosan annyi-e?:)
A kúpos elfordulásgátló nem fordult el, mert hátsó villán van neki egy hely, ahova bepasszol, onnan nem tud forogni, de a tengelyen látszik hogy elfordult a megfelelő pozicióból.
Már amikor megvettem ,tavaly nyáron a bicajt, akkor volt egy kis furcsaság vele:Nem kellett sem pedálozás, sem gázkar, elég volt, ha ugráltam a nyeregben és már adta rá a max rásegítést.Ez vicces volt, de nem zavart.Aztán késő ősszel megpróbáltam, hogy mi az a hegy amire még képes vagyok kimenni vele,ezért a pedálokra nagy erőfeszítés jutott.Szerintem ekkor történt a baj.Tavasszal amikor elővettem , még adott rá egy kis segítést pedálozáskor, aztán egyre kevesebbet, majd semmit.
Próbáltam lefeszíteni villás kulccsal, de nem sikerült.
A kúpos elfordulásgátló mozdult, elfordult a tengelyen? Ha azt visszaállitod, visszaforditod lehet, hogy a nyomatékérzékelő is müködni fog. Biztosan láttad leirásokban, hogy nem mindegy a tengely fix helyzete. A DIAMANT kerékpár szervizkönyvében nézz utána a beállitásnak.
Ha egy BionX motort szétszedsz 10% esélyed van, hogy az összerakás is működni fog.
Szia.Nekem is van a tengelyen lapos rész.Biztosan a kupon is ezek szerint, csak nem annyira látszik, amig le nem szedem.És mégis elfordult.Onnan tudom, hogy a tengelyen van egy bevágás, ami lefele kell nézzen az óralap 6-os számával megegyezően , ez pedig nagyon elfordult ettől a poziciótól,már nem tudom, hogy jobbra vagy balra.
a kúp fordult el? arra én azt a megoldást csináltam, hogy lehet neten rendelni olyan elfordulásgátlót, ami már az új tengelyhez van. ez nem kúpos, hanem egy lapos beugró van a "kúpon", ami beleillik az új tengelyen kiképzett lapos részbe.
mivel egyébként méretük ugyanaz, a tengelyt le tudod óvatosan köszörülni, hogy rámenjen az újfajta kúp. így soha nem fog elfordulni és leszedni is könnyebb.
én ugye 3.5kW-al tologatom, ráadásul színuszos vezérlővel, ami aztán nyomatékot is ad neki nem kicsit és még soha nem fordult el.
a régi verzió viszont igen, ott sajnos ki is tépte a kábelt. :(
ha van két villáskulcsod, akkor azzal is megy. :) egyiket alá teszed, hogy a motort ne verd szét, a másikat pedig a kúpos elfordulásgátlóra belülről. egy kalapáccsal megütve simán leugrik. csak aztán meg is kell keresni a műhelyben, ahova szállt. :D
én csapágylehúzóval szedem szét. mérete passz, még az aldi/lidl-ben vettem 3-as szettben.
viszont csak a lehúzó nem elég, húzás közben egy kemény fával kell a peremet óvatosan ütögetni, mert nagyon össze tud szorulni. ha csak simán húzod a szerszámmal, akkor könnyen letörhet a perem és akkor annyi a küllőlyuknak.
Szia.A 3772 kód nem jelez hibát.A motor tengelye elfordult a megfelelő pozicióból.Azt kellne visszafordítsam.Erre nem is gondoltam, csak arra, hogy mivel 11S BMS-t kapcsoltam a 10S aksihoz, ezért tiltja le a rásegítést.
Még jó hogy visszaraktam az eredeti aksit, és így derült ki.
Nem gondoltam, hogy ez megtörténhet egy nagyobb erőfeszítéskor(nagyobb hegyre mentem még az ősszel)
Köszi, ezek jónak tűnnek csak az alap dolgot, hogy oldom meg vele?
Ha ráteszem a 40V-ot akkor azt a potival ugyanúgy ki tudom küldeni a motorra. Inkább ha fokozatmentes szabályzást szeretnék akkor kellene egy ilyen, de nekem bőven elég a gyári 2 fokozat. Meg a 12V
Szia.Köszi a tanácsot.Én is épp az előbb jutottam el a gömbcsukló leszedő megoldásig.Remélem ezzel le lehet húzni , majd a tengelyt megfelelő pozicióba fordítani.
Van nekem is egy motorom,amit olcsóbban kaptam,gondoltam, ha nem lesz jó, akkor jó lesz alkatrész pótlónak.Ha csatlakoztatom a rendszerhez, a kijelzőn a Power Prot felírat jelenik meg, és nem reagál semmire.Gondoltam, hogy ha szétszedném, nem lehetséges-e, hogy valamelyik vezeték nem érintkezik(de azt hiszem túl optimista vagyok ebben).
A csapágy lehúzókat nézegettem én is, csak nem tudom, hogy mekkora méretűt vegyek,hogy átérje a deklit, hány inch-es(vagy cm) legyen a karja, stb?
Szia földi! Az elfordulásgátlót gömbcsukló leszedővel huztam le. Autószerelőknél van. Olyan mint a linken. Szétszedni csapágylehúzóval lehet. A kivezetés ellenkező oldalán kinyomod a dekliből. A véletlen meg az összeragasztás dönti el, hogy mi mozdul. A teljes forgórész a mágnes tarto gyürüvel, vagy csak a forgórész. A másik a kábel felöli oldal a macerásabb. Nekem megsérült a kábel olyan jól beragasztották. Biztosan van valami trükk. Szétszedtem már néhányat, sérült volt bennük az elektronika. Meg sem kiséreltem javitani. Ha jó motort akarsz min. 35.-e ft-ért már lehet találni. Nem éri meg javitani. A szétszedés is a kiváncsiság miatt volt. A mult héten is volt nálam hibás motor, még ment csak a nyomaték érzékelő nem volt az igazi. Csere, a hibásat meg általában 10.- ért el lehet adni. Sokan kinai vezérlövel használják, uj vezetékezés után. A vezérlökre kényes, nem mindegyikkel jó igazán. A svájcban forgalmozott motorokra nem a kamu 250W-ot irják, hanem P 500W 36V RPM 480 No 01-1847 ami a valoság.
Ezen is gondolkodtam, csak félek 20V-ot ráengedni a pici motorra. Fürgeség sem kell. Nincs a motoron potméter, csak 2 sebességfokozat, gondolom az 1. valami ellenállásos.
Nincs még meg a motor csak agyalok, Rhino Cobold lenne amúgy.
Milyen ellenállás bírná? És akkor már nem lehetne ellenállással a 36V-ról leredukálni 12Vra? Elektronikához annyit értek amennyit itt ott összelopkodok kész projektekből.
Harmadold meg a pakkot, így lesz egy 12V nagy kapacitású akkud. Nikkel szalag óvatos szétvágása, a három 12V-os egységet párhuzamba kötöd, és kész. Nincs külön elektronika, nincs veszteség, nagy hő, stb...
Szétszedése a Bionx motornak elég nehéz, de nem ez a legnehezebb.
Összerakni sokkal nehezebb, mert ha nem tudod megoldani, hogy az erős mágnes ne rántsa össze a két fél darabot, akkor nagy eséllyel tönkre teszed a motort. Annyira vékony és törékeny benne az alu öntvény, hogy ha a tengely egy kicsit megfeszül, már törik is. Másik eset, hogy elhajlik az elektronikát fogó rész a tengelyhez képest, ami miatt megszorul. Tehát összerakásnál is kell olyan eszköz, ami lassan engedi össze a feleket.
Erre nem jó egy sima L vas.
Nagyméretű csapágylehúzó jó hozzá, de kis átalakítás kell. Ugyanis ha a lehúzó tengelyét a motor tengelyére illeszted, és így fejtesz ki nyomást, akkor is el tudod törni a belső gyenge öntvényt.
Ha valóban a nyomaték érzékelőd ment tönkre, akkor nem sok esélyed van a javításra.
Ja.Youtubeon láttam egy videót,ahol olyasmivel szedik szét, mint amit linkeltem, és még úgy is elég nehézkésen jött szét a motor,a mágnesek ereje miatt.Neked egy olyan vassal is sikerült?
Szia.Írtad, hogy van BionX motorod is.Nekem is van egy , amit szét kellene szedjek, mert valamiért nem működik. szedni.Nézegetem, hogy milyen szerszámmal lehetne.Ezek közül valamelyik, jó lenne, pl. a legnagyobb a 6 "-es?(van 3, 4 és 6 "-es)Köszi.
Azt megkerdeznem, hogy amit arulsz motort abban kb milyen vastag a fazisvezetek, illetve a vezetek kulso atmeroje mennyire passzentos magaban a lukban ahol ki van vezetve?
Üdv. bartalus.Nem tudom olvastad-e amit itt lennebb írtam?Szóval már régebb érdeklődtem tőled is a bionx BMS ügyben.Képzeld kiderült, hogy nem is a BMS miatt nem megy a bicikli pedálozáskor, hanem azért nem , mert a nyomaték szenzorja meghibásodott.Utána néztem neten és 99 % hogy ez az oka.A tengely elfordult a nyomaték érzékelőhöz képest.Még ősszel egyszer nagyon megerőltettem egy hegyen kifele a bicajt, biztosan azért.Most ott vagyok hogy kellene egy ilyen speciális szerszám, amivel ki lehetne javítani a hibát, de sajnos még nem találtam.Mi a véleményed róla? Volt már ilyennel dolgod? Egy ilyen szerszám kellene,vagy valami hasonló:
Tényleg nem érdemes bonyolitani. Senzorles vagy univerzális vezérlővel tökéletesen működik. A forgásirány, mivel hátsó, ki van jelölve, mindig azonos. Pedelec üzemben pedig már úgyis forog a kerék, tudja merre kell indulnia.
Ha jól értem az olcsó vezérlők kerékpárok szintjén még a szinuszos vezérlést sem érik el/igénylik. Gyakorlatilag megkapja a hall jelét indít, majd a következőnél indítja a következőt.
Nagyon leegyszerűsítve igen, nem más mint egy logikai kapcsolat valósul meg. Azaz van a 3 hall elemed azokról lejön valamilyen jelkombináció, és a fázistekercseket ennek megfelelően kapcsolgatják. Előnye hogy faék egyszerű, nincs túlbonyolítva. Még annyit jegyeznék meg, hogy nem csak simán kapcsolgatják, inkább adott fázisokat aktíválnak. Ugyebár az a kapcsolás egy pwm jel lesz adott kitöltési tényezővel. Azaz ha mondjuk félig húzod be a gázkart, akkor lesz egy 50% kitöltésű pwm jeled, ezzel kapcsolgatják az adott fázist. Ez a kitöltési tényező fogja meghatározni az adott tekercsen átfolyó áramot (ez nem csak a kitöltési tényezőtől és a gázkartól függ, hanem sok más dologtól is, terheléstől, aktuális üzemállapottól, stb). Az áram a tekercsen ugyebár nem tud ugrásszerűen változni, így ha kellően nagy a kapcsolási frekvencia, akkor az áram kvázi egy jó közelítéssel valamilyen értékre beállt sima egyenáram lesz. Ezt frekvenciát nem szokták túlragozni, de nagyobb teljesítményszinten ennek már komoly jelentősége tud lenni, bringáknál nem lényeges túlzottan.
Max erre húznak rá egy felfutási/lefutási képletet, esetleg a fordulatszám függvényében?
Ezalatt nem teljesen tiszta pontosan mit értesz, bár akkor felvetek még egy lehetőséget, amit szoktak alkalmazni, és nem írtam le. Vannak a kvázi szinuszos, trapézos vezérlők is. Ez egy olcsó módszer, hogy közelítsük a szinuszt. Amikor jön hall elemtől a jel, hogy figyi rá kell kapcsolnod az adott fázistekercset, akkor nem egyből a max vagy adott árammal teszi, hanem felfuttatja az áramot. Nem szinuszosan, az bonyolult lenne a hw-nek, hanem valamilyen felfutási éllel. Amolyan trapézosan. Azaz mondjuk 50% pwm-et kell előállítani, akkor elindul és mondjuk 10-20-30 órajel alatt éri el ezt a kitöltési tényezőt, így az áram egyfajta trapézos felfutást fog eredményezni. Miért jó ez? A kialakult forgó mágneses kör kevésbé lesz sokszöges, kicsit simítja a problémás dolgot, közelebb fog állni a körpályához, de messze nem annyira ideális ez sem, mint a szinuszos. Viszont egy sima alaphardverrel is megoldható, kvázi nincs nagy plusz költsége, nem kerül semmibe igazából.
Kicsit ahhoz a műszaki jelenségekhez tudom hasonlítani, mint ami az inverterek területén is van. Vannak szinuszos inverterek vannak sima négyszögesek és vannak kvázi szinuszos inverterek. Ami nem szinuszos, de pár négyszögjelet összepakolva és időben eltolva vezérelve a teljesítményhidat a végén, egy szinuszhoz közelítő több (jellemzően 3-4) lépcsős jelet tudnak így előállítani. Azaz szinuszosabb jellegű lesz, de nem az. Ez a trapézos felfutás is ilyen, és ezt kb semmi anyagi plusz teherrel és mindenféle hw módosítás nélkül el lehet érni. Kicsit elkeni a problémákat, de azért marad belőle bőven. 😉
Így az írásod alapján már van egy kis fogalmam, hogy mekkora meló is van emögött, nem egy 2bites dolog egy ilyen villanymotor.
Még annál is sokkal nagyobb 😊. Minél precíziósabbat akarunk csinálni annál inkább mélyebben kell bemászni az üregbe. És ez minden műszaki területen így van. Itt jön az a kérdés, meddig érdemes belemerülni, meddig van értelme. Egy átlagos használatú 300W-os elektromos kerékpárnál olyan túlságosan szerintem nem érdemes, de nyilván nincs mindenki ezen a véleményen. Viszont a tömegyártás hatására már fajlagosan más költségek jelenhetnek meg, mert egyszer kell jól kifejleszteni, de utána lehet milliós tételekben nyomni, lehet fajlagosan már nem annyira emeli az árat. De a terület is meghatározza - pl. mondjuk egy professzionális cnc hajtásnál na ott aztán minden eszközre szükség lehet. Ott eszméletlen dolgokat be lehet állítani a jobbfajta vezérlőkön.
Akik ezeket a preciziósabb hajtásokat fejlesztik általában nem egyszerű alakok. Nagyon durva a matematikája, minden finomság benne van a vektoranalízis témaköréből, a villamos jelenségek lemodellezése és képletekbe foglalása ezek alapján elég komoly kihívás.
De egy átlagos használatú tömeggyártott elektromos bringára ez szerintem teljesen felesleges.
Még csak kétszer olvastam át és elég sok újdonságot (számomra) tanultam belőle.
Ha jól értem az olcsó vezérlők kerékpárok szintjén még a szinuszos vezérlést sem érik el/igénylik. Gyakorlatilag megkapja a hall jelét indít, majd a következőnél indítja a következőt.
Max erre húznak rá egy felfutási/lefutási képletet, esetleg a fordulatszám függvényében?
A vezérlés finomságát egész az encoderek szintjéig elég jól lehet látni ma már egyes elektromos autóknál. Jönnek elő típus szinten, hogy melyik mennyit is fogyaszt és vannak különbségek. Főleg ki van hegyezve most még a hatótávpara miatt ez a kérdés.
Így az írásod alapján már van egy kis fogalmam, hogy mekkora meló is van emögött, nem egy 2bites dolog egy ilyen villanymotor.
Nehéz ilyen témába röviden belekezdeni. de talán összefoglalva (ha sikerül) megpróbálom, egyszerű nyelvezettel, így nyilván nem lesznek szakszerűek és szakmaiak a sorok, de talán kicsit érthetőbb.
Alapvetően a cél, hogy egy többfázisú motornál valahogy szép homogén forgó mágneses mezőt hozzunk létre - úgy hogy a lehető legideálisabb kölcsönhatás jöjjön létre a forgórész és állórész között. A mágneses teret alapvetően az átfolyó áram hozza létre, és nem a feszültség, és ennek hatására jönnek létre a fizikai erőhatások. Ha nem szinuszos,a vezérlés hanem csak "kapcsolgatós" - adott fix áramot létrehozva az adott pólusban nem szinuszosan változót - akkor ez a forgó mágneses tér nem kör alakként jelenik meg vektoriálisan, pontonként felrajzolva, hanem egy sokszögként, durván dupla annyi alakú sokszög, ahány pólusú a motor (ez már kicsit vezérlés és felépítés függő is). A kerékagymotorok jellemzően sokpólusú motorok, azaz mondjuk lesz egy 40-80 szögű "sokszöged".
Ez miért baj? Több baj is van vele, de csak egy kettőt emelnék ki. Az egyik, hogy bizony a nyomaték nem lesz egyenletes, rángatva lesz a motor. Ezt jellemzőn nem érzékeled persze, van egy mechanikai tömeg, egy tehetetlenség, az egész kb egy lenkerék, meg súlyt mozgat, és ez kisimítja valamennyire eme "rángatásokat".
Ha viszont matematikailag közelítünk minden egyes pontra felírható egy vektoriális összegzés. Egyenlet szinten komplex matematikával az adott pontban felírhatóak a keletkező erők. Az ideális mindig az lenne, ha az erő az adott pontban kör sugarára merőlegesen hatna, azaz mint egy érintő, és tisztán ilyen irányú erő lépne fel - minden egyes pontban, mert akkor nincs másfele ható erő. Ha ez így "szögletes", akkor "meddő" erők jönnek létre. nem az érintő irányába fognak hatni az eredő erők. Azaz lesz egy komoly hatékonyságveszteség, feleslegesen elpazarolt energia, és nem szép körmozgásunk, plusz nyomatékveszetség is.
Ha az adott pontban felbontjuk az erőket vektoriálisan több összetevőre, lesz egy az érintő irányába ható erő (ha csak ez lenne, ez lenne az ideális), és lesz egy ki vagy befelé ható erő - ami kb felesleges veszteség, nem vesz részt a motor forgatásában, de mint erő jelen van amihez betáplált (felesleges)energia is társul! Ez az irány és az erőssége függ az átfolyó áramtól, az átfolyó áram által gerjesztett mágneses mező és az állandó mágnes egymáshoz képesti viszonyától/kölcsönhatásától - azaz pl függ a fordulatszámtól is!
Ez megjelenik abban is, hogy igazából rángatva van a forgórész, nem egyenletesen forog, ezért is hallod nem szinuszos vezérlőnél azt hangot amit (más oka is van, nem csak ez, de ez most mellékes). Mit tudunk csinálni, hogy csökkentsük az anomáliákat?
Ideális forgó mezőt kell létrehozni. Azt viszont csak szinuszos vezérléssel lehet megvalósítani vagy végtelen számú pólusszámmal. Az utóbbit elvetném, és a pólusszám számának növekedése egyenesen arányos a melléé írt összeg értékével. Azaz minél több pólusú egy motor, annál nehezebb előállítani, gyártani tekercselni, és vannak technológiai fizikai korlátok is. Szinuszos vezérlés esetében "ideális" forgó mágneses mező jön létre. Az idézőjel azért van, mert a valóságban ilyet nem tudunk, csak közelíteni. rengeteg olyan egyéb dolog beleszól, hogyan alakul a mágneses tér, vagy méginkább a fluxus, ami más problémából adódik de ez megint egy külön téma (tekercselés, nem teljesen homogén a mágneses tér, vannak szórt terek, helyi átmágnesezési hatások, fluxussűrűség sem homogén, B/H görbe hatásai stb). De mindenképpen ez első körben jó megoldás. Azaz ezért jó a szinuszos vezérlő, és itt nem is azt hallod futás közben mint egy "kapcsolgatósnál", hanem kb tök némán fut (több okból).
Na de mi alapján kell létrehoznunk a szinuszos mezőt? Az egyik legegyszerűbb módja, az a hall elemes módszer,a mi elterjedt. Adott pozíciókba elhelyezve, tudjuk "mikor kell indítani" a szinuszt - vagy éppen a deriváltját. Na de honnan tudja pl előre a vezérlő, hogy milyen szinusz hullám kell? 30Hz vagy 500HZ? Ez ugyebár a motor fordulatszámából adódik, pontosabban a körsebességből és a pólusok közötti szögből mint távolságból. Ezt a sok hall jel alapján ki tudja silabizálni, persze lassításnál gyorsításnál utána kell mennie. Ezt kb nevezhetjük V/f szabályzásnak, van is ilyen klasszikus módon.
Azaz a kérdésedre itt a válasz, nem, nem kell ilyen vezérlésnél sin/cos jeladó vagy encoder, tud így is működni. Nagy előnye hogy igazából nem kell olyan hű de erős hw hozzá, viszonylag egyszerűen megvalósítható, emiatt olcsó is egyben, felépítésben sem kell nagyon komolyabb mint a "sima" vezérlőknél, egyedül a központi cpu-nak mikrovezérlőnek akárminek kell egy kicsit többet dogoznia, illetve a szinuszjel előállítása miatt jellemzően nagyobb frekin kell menjen a végfok, és ezt tudnia kell. Azaz nincs nagyon sok plusz hw szinten, nem teszi esztelenül drágává.
Amire utaltam és te is visszakérdeztél, az már a "következő" fokozat. Ugyanis analóg jeladó esetben, ami sin / cos jelet ad ott még több infónk van a motorról. Matematikailag ezt nagyon hosszasan lehet leírni, de a lényeg, hogy ezen jelek deriváltja, második deriváltja meghatároz sok egyéb dolgot, hogy mi történik a mozgás közben. Gyakorlatilag folyamatosan real time kiséri a mozgást, nem csak kap egy egy impulzust/váltást, hogy most odaértem egy adott pólushoz, kapcsol a hall elem, eljöttem, kikapcsol a hall elem. A két kapcsolás közötti állapotról is pontos infónk van, és ezt matematikailag jól ki lehet értékelni. A hall elemről jel első deriváltja pl megadja a mozgás sebességét / szögsebességet és ez egyben meghatározza hogy milyen áramjel lenne az ideális, és ez komolyabb vezérlőknél beleszól a szinusz előállításába, áramjelekbe is persze közben sokmidnen mást is figyelve. Persze itt már real time figyelni kell a fázisokat,analóg jeleket bedigizni, jelformálni, jelfeldolgozni, és egy válaszfüggvényt adni rá eszerint vezérelni a motort. Ez még ideálisabb vezérlést tesz lehető (sarkítottan úgy is mondhatnám pontosabb és nagyobb felbontású vezérlést). De ez nincs ingyen itt akár több tiz khz-es jelekkel kell művelni, amihez párosítva komoly számítási igények kellenek, és jellemzően emiatt számításra optimalizált hardvereket használnak (pl DSP-ket). És ez nem olcsó.
Az utóbbi vezérlésre szokták "köztes megoldásként" használni jellemzően az encodereket. Azaz beraknak egy sok bites encodert ami lehet abszolut jeladó, AB jeladó, ilyen szempontból mindegy,a lényeg hogy mondjuk egy körbefordulás alatt kapsz egy kHz nagyságú impulzussorozatot, és ezzel "finomíthatod" a hall elemes vezérlőt ami egy nagyságrenddel kevesebb jelet szolgáltat. Bár maga az encoder jellemzően drága dolog, de a hw így nagyon olcsó lesz, mert csak számolgatni kell jeleket, és ez alapján adott algoritmussal "cselekedni". Illetve vannak még további lehetőségek is benne (pl poziciószabályzás, stb pl egy lineáris motornál, de ez itt bringán tök mindegy). Felhozok egy példát, pl ha daruval emelsz mozgatsz súlyt, sok tonnákat ott az ilyen encoderek eszméletlen jó szolgálatot tesznek (most függetlenül attól, hogy ott jellemzően aszinkron motor van valamilyen hajtóművel). Mert ott pl bazi nagy nyomatékigény van és jellemzően nem sebességigény, így ezt össze lehet hozni. Kisebb teljesítményű motorból és kisebb súlyból ki lehet venni ugyanazt a hasznos teljesítményt akár. De hasonló példa tud lenni a korszerűbb liftek vezérlése, nem véletlenül fele harmad annyit fogyasztanak, mint a régi sima mágneskapcsolós irányváltós darabok - a lifteknél már jellemzően állandó mágneses motorokat használnak manapság az új telepítéseknél. .
A magasabb bekerülési ár és a megkérdőjelezhető hasznosság miatti okból pl kerékpáron, motoron már ritkán fordul elő a szinuszos jeladó, bár komolyabb erőgépeken bizony az van kétkerekű motorokon is. Ezek az un valós vektoros mezőorientált vezérlők amik ez alapján működnek. Sajnos sok távol keleti vezérlőt így árulnak, de a legtöbb esetben azok egyszerűsített verziók, még hw sincs benne ami ezt korrekten le tudná kezelni. A valósak viszont eszméletlen durvák, ég és föld. Ráteszel ugyanarra a motorra egy simát, meg egy ilyet jól felparaméterezve (ez nagyon sok időt elvehet ám!!) és kb mintha más motoron ülnél. Teljesen mást fogsz tapasztalni dinamikus üzemben, ég és föld. A matek és fizika működik.
Persze megkérdőjelezhető, hogy egy párszáz w vagy 1-2kW motornál van- értelme ilyen vezérlést alkalmazni. Mert többe kerül a leves mint a hús. Azaz nem biztos hogy van. De 30-40-100kW környékén vagy afelett már mindenképpen érdemes már csak azért is, mert jobb fogyasztást is tudunk elérni, és ott 1-2-3-4% hatásfoknövelés is kWh-kban lesz mérhető. Dinamikus üzemben meg ennél jóval nagyobb megtakarítás érhető el. és még nagyobb jelentősége van (ezt már nem fejteném ki ha nem gond), ott méginkább érezhető a hatása. A mai elektromos autókon pl kb mindegyikben van valamilyen encoder.
Most elfogyott belőlem az erő, így leállnék ha nem baj, bocs ha hosszúra nyúlt.
Ez a nagyon egyszerűsített verzió........ Amely elven nem lehet korrekt hajtást csinálni, mert sokminden mást is figyelembe kell(ene) venni, hogy korrekt legyen a vezérlés sensorless módban. Van persze amelyik tudja is, de azok drágább vezérlők, és azok sem tudják azt nyújtani, mint a jeladóval ellátottak. Elvileg sem lehetséges korrekten és nagyon jól megcsinálni.
(A legjobbak persze az encoderrel vagy szinuszos jeladóval ellátott hajtások ilyen szempontból, mert ott még sokkal több infót be lehet szerezni matematikailag).
a lényeg hogy a bldc motorban a 3 tekercs kivezetés közül egyszerre kettőre kell feszültséget kapcsolni, hogy az a kívánt irányba forduljon, a harmadikra semmit, mert az akadályozna/meddő áramot venne fel
ugyanakkor ez a 3., a meghajtásra épp nem használt tekercs teszi lehetővé a szenzor nélküli üzemmódot, mert az ebben indukált feszültség alapján dönti el a pozícióját a vezérlő
namost álló helyzetben nincs indukált feszültség ebben a tekercsben, csak forgás közben
Lehet epiteni jobbra forgo vagy kapcsra balra forgo 3 fazisu vezerlest es a bemeno aramot PWMezni es aramot korlazozni. Nagyobb fordulatszamnal hasznaljak a modellekben.
Egyfazisu v ketfazisu motort is lehet epiteni. Rasegitos kerekparoknal az is mukodik. Rasegites nelkul nem tudod eldonteni a forgasiranyt egy fazis eseten.
Akkor erdemes adnia az aramot mikor a magnes kozepvonala kicsit a tekercs elott van, majd a kozepvonal elerese utan picivel kikapcsolni es rovidre zarni.
Hogy ezt meressel vagy hallokkal oldja meg az mindegy, a lenyeg a jo idozites.
(Sokszor okoznak gondot a hallok es a vekony vezetekeik. Sajnos meg a fazisvezetekek is gyakran serulnek. Nagyobb atmeroju csotengely elonyosebb.)
Ha nincs valamilyen jeladod ami direkt ebbol a celbol van beepitve - pl lehet hall elem is, de som mas megoldas is van, encoderek, stb - akkor allo motornal kb " talalgatas "van a. vezerlo reszerol. .az olcsoknal meg ez sincs, nem is tudja a hw, hanem elkezd egy forgo magneses teret letrehozni a szofvere szerint, matekozni. nem igen tud, es "csak eljndul, elkaoja" ezt a teret a forvoresz.. Csak igy se nyomatek, se jo hatasfok nincs. Ez jol jon ha tonkremegy valamiert a jelado, vagy hasonlo esetben el lehet vele menni, de uzemszeruen ez botranyosan rossz allapot. Mertem anno ilyen uzemmodban allapotokat, csinaltam vektorabrakat ezek alapjan, tobb a meddo teljesitmeny mint a hasznos. Ha mar allandosult az uzemallapot, akkor is csak a turheto kategoria mondhato el rola. Gurulni fog, menni fog.
Az aramfelvetelbol nem tudja kimatekozni! Az aram es fesz jelalakjabol kell kimatekozni, ami viszont mar nem egyszeru feladat, es megfelelo ( jo es gyors) hw is kell hozza hogy ezt real time meg tudja cainalni.
Aztan vannak az egyszerusitettebb verziok...... Amiket arulnak parezerert itt ott.
Nem gondoltam, hogy a forgórész pillanatnyi poziciójának megállapítása ennyire komplikált lenne, azt hittem ezt a vezérlő simán kilogikázza a tekercsek áramfelvételéből.
Mert amúgymeg az egyszerűbb épített szerkezet csábító lenne.
Az a baj, hogy a válaszhoz egy komplett villamos gépek tankönyvet kellene leírni, hogy megérthető legyen. Ezt ne várd el tőlem ;-)
Indulásnál a legnagyobb gond, amíg nincs indukált fesz, mert addig a vezérlőnek fogalma sincs hol áll a forgórész az állórészhez képest, ennek megfelelően az indítónyomaték tendál a nullához, mert nem tudja vezérelni rendesen. Nincs mi alapján vezérelje.
Ahogy jön meg a fordulat és az indukált fesz a vezérlő egyre inkább tudja a forgórész pozícióját az áramjel alapján egy FFT által, és tudja "normálisan" vezérelni.
De itt meg kell jegyeznem, sokféle elvű vezérlés létezik, ebbe hosszú lenne belemenni. Ahhoz hogy valóban korrekten vezéreljünk egy jeladó nélküli többfázisú motort, ahhoz elég komoly matek kell(ene), azt ipari szintű frekiváltók és vezérlők közelítenek hozzá. Vannak persze olcsóbb szenzornélküli vezérlők is, ebay stb, el is fog menni vele, de se a nyomatékot nem tudják kihozni a motorból, se túl gazdaságos nem lesz vele a működtetés (rosszabb hatásfok, valamivel nagyobb fogyasztás, stb).
Gyakorlat: nem azt jelenti hogy nem lesz használható, hogy nem fog működni, de nem összehasonlítható egy jeladós verzióhoz képest. Amolyan kényszermegoldás (és olcsósítás.....). Indulni nem fog magától, csak nagyon küszködösen, és a max teljesítményt erőt se tudjuk kivenni belőle, és amit kiveszünk azt is rossz hatásfokkal. A szerencse az, hogy általában ezekben a motorokban a hall helye már megvan és utólag is be lehet rakni, de ez sem mindig igaz.
Néhány töltésenként rámérek és esetleg egy külső balancvalamivel rendberakom. Ha meg már nagyon szétmásznak majd a cellák úgyis szét kell bontani és cserélni, javítani.
Eddig a hideg időben a lecsökkent hatótáv miatt naponta 2x töltöttem. Tavaly nyáron elég volt napi 1 töltés is. Éves átlagban kb. 250 ciklus belemegy az akkuba. Ha kvázi ingyen van az üzemanyag, az ember mindig talál valami okot, hogy furikázzon, gyakorlatilag csak az eső és a hideg korlátozza a használatot...
Köztes megoldás a Liion. Jóval könnyebb mint a LiFePo, de annyi ciklust azért nem bír mint a lifepo, de többen sokkal mint a sima LiPo-k. Pár évig napi töltés mellett is el lehet velük menni, de gondolom nem évi 365 töltést kap.
Nem mellesleg jelenleg árban is ez a legjobban kihozható dolog manapság.
A li-po a tömege miatt szimpatikus, mivel fent töltöm a lakásban az akkukat, nem mindegy mennyit kell cipelni a 2. emeletre. Évente kb. 5000 km-t megyek az elektromos Babettával, de ha 2 évente cserélni kell a li-po akkut, akkor inkább cipelem a nehezebb lifepo-t.
Most 32650-es LiFePO cellákat használok, az 5p16s pakk tömege kb. 12 kg. Annyira nem vészes az sem, de a li-po kb. fele annyi lenne. A Babetta fogyasztása 20 Wh/km körül alakul, az 50 km hatótávhoz szükség van egy kb. 1 kWh kapacitású akkupakkra. Mivel kb. 1,5 óra alat sütöm ki az akkut, így relatíve kicsik az áramok. 2-3 lámpa fog meg a városban, utána országúton megyek egyenletes 40-42 km/h sebességgel, tehát gyorsulgatni se sokat kell. A vezérlő 45A-es, gyorsításkor is csak kb. 2C a terhelés...
Így tokozás nélkül sérülékenynek tűnik. Belemegy a por és a víz. Lehet a "vízálló" Deligreen bms sincs kiöntve gyantával, de mivel csak az alu tokot látom, az masszívabbnak néz ki...
Azt nem értem mitől érzed sérülékenyebbnek, nekem masszív vastag alu lemez alul felül. Mondjuk én nem innen rendeltem, lehet már van több kiviteli változat is.
Akkor szokták elküldeni levélben is, ha az email cím nem oké, vagy visszapattan a levél róla, mert pl rosszul van beregisztrálva/megadva. Illetve akkor is, ha nem reagálsz egy emailre x ideig, akkor hivatalosan is kiküldik (gondolom ez a hivatalos formula). Gondolom ez nálad nem állt fenn. Én volt hogy elfelejtettem reagálni emailen, kiment a fejemből, és utána jött papíron is.
Megérkezett ma az IC GOGOGO bms, a posta meglepően gyorsan kiszállította, bő 1 hét alatt elintézték a vámkezelést. Mondjuk azt nem értem, miért kell ajánlott levélben kiküldeniük a vámáru nyilatkozatot, hiszen le lehet tölteni a honlapjukról, bőven elég lett volna egy email.
A bms viszont nem nyerte el a tetszésemet, sérülékenynek tűnik. Szerintem a Deligreen bms strapabíróbb, inkább azt építem be. Ezt egyelőre félre teszem, de ha esetleg valakit érdekel, és nincs kedve 1 hónapot várni rá, akkor el is adom...
Szia.Megoldódott a rejtély.Nem is az BMS-el volt a gond.Az igaz, hogy üreset mutatott, de feltöltöttem, ahogy Te mondtad és akkor már a kijelzőn is megjelent a tele aksi.De így sem müködött rendesen a bicaj.Ugyanazt csinálta:Ha pedáloztam épp alig ment, csak gázkarról ment rendesen, teljes rásegítéssel.Aztán egyre gyengébben érzékelte a pedálozást, végül egyáltalán.Ekkor visszaraktam az eredeti gyári aksit, és ugyanezt csinálta.Így rájöttem, hogy biztosan a nyomatékszenzor hibásodott meg.Ha erősen tapodom a pedált akkor még érzékeli egy kicsit,de egyre gyengébben.Legutoljára ,ősszel,egy nagyobb hegyen próbáltam meg, hogy mi az a max emelkedő ahol még kivisz,aztán letettem télire.Biztosan ott megerőltettem és elromlott a nyomatékszenzor.
Most kezdhetem a kutatást a neten, hogy hol lehet kapni ezt, hogyan lehet kicserélni...
Ott két lehetőség közül kell választani :68 mm és 73 mm.Eddig nem méregettem a bicaj ezen részét.Na de visszatérve.Szerinted is jó ajánlat 340 dollárért egy 48V 750w-os motor fékkarokkal, gázkarral együtt németországi raktárból?
Most nézem, hogy az ebird store is árat emelt úgy, hogy az eddig ups szállítás díját 16ról felemelte 41-re. Így már pont annyi, mint a csalogatós EUshipinges főcímes ajánlat. Én még olcsóbban vettem őket.
Van egy ilyen választás:"The Mid Drive Kits are designed to fit bikes with a 68mm (2.68 in.) or 73mm (2.87 in.) wide bottom bracket shell and 35mm inside diameter."
Itt a hajtókar tengely csövének hosszát kell lemérni?Én méregetem, de nem tudom, hogy bele kell-e számolni a csőre rájövő csavart, vagy anélkül kell?Mert ha anélkül, akkor 68mm sincs.
Most még azt kell eldöntsem, hogy 36V,350 /500 w-ost vagy 48V 500/750 w-ost vegyek?Azért mégis egy erősebbet szeretnék,hegyi túrára.Mert egyenes útra ott van a Bionx.Az is nyomatékszenzoros, úgyhogy nem lesz szokatlan a tonghseng sem.
Van Firmware-re a megfelelő kijelzőhöz, de nem akarom megbolygatni, tök jó így is. Ja és ha nem megy XH18-ra visszaszerelve akkor nem is kell. Az a kijelző tetszik.
És ha alább tekered akkor van egy Download gomb ahol le lehet tölteni olyan programokat amivel nagyon sok mindent lehet állítgatni.Pl ahogy látom azt is, amit te szeretnél:beállítani, hogy hány voltnál vegye vissza a rásegítést.Vagy valamit nem jól értek?
2db is van már, nagyon szeretem, hasonlítani ne tudom mihez, mert nincs másik. Anyám torpedójához, vagy mihez meg nincs értelme hasonlítani az egy lélekvesztő ócskaság.
Nem tudom milyen a PAS szenzoros használat közben, de nekem már nem kell más csakis nyomatékszenzoros. Hétvégén a budai várba fütyürészve felvitt fél gázzal a legnagyobb emelkedőn is. 200-250W felvétellel.
Azt hiszem egy kicsit összekeveredtem a tongsheng és a bafang motorok között.Nem tudom melyik lenne jobb nekem?Amit utoljára linkeltem az is nyomatékszenzoros bafang motor?Mégis mi a különbség a két típusú motor között?
Itt német raktáron van, és pár nap alatt kiszállítják, és már eleve benne van a kit-ben a gázkar, fékkarok és olcsóbb 10 dollárral, mint az előbb linkelt aliexpress oldalon.Megnéznéd?
Köszi a tanácsot.Akkor ,ha vlcd5 kijelzővel rendelem , akkor rá lehet kötni gázkart? A leírásban nem látszik, hogy hány vezetékes a rendszer, de a képen úgy mutatja, hogy a vlcd5 kijelzőhöz lehet kapcsolni gázkart, fékkart.Esetleg megpillantanád a linket?Köszi