Hello kedves erdeklodok, milyen monitort vegyek kepfeldolgozashoz temaban?
Hadd segitsek nehanyatoknak a dontesben.
Nos, ha ez a kerdesed felmerult benned, akkor nem hivatasszeruen fotozol, tehat pl. nem kiadoknak adsz le kepeket, amihez a leg-leg-legjobb monitorra van szukseged, pl. egy tobb szazezer forintos Eizora. Mert ha profi vagy, ugyis tudod a szakmai korokbol, mi az a nehany tipus, ami megfelelo es kifizetheto.
Tehat, lelkes amator vagy, kezdo, halado vagy felprofi es szeretned, hogy a kepeid a leheto legszebbek legyenek papiron, es IPS monitoron is. Ha posztert nyomtattatsz, az is legyen nagyon szep, szinhelyes es megfelelo kontrasztu, de nem fogod professzionalis nyomdaban kinyomtattatni nagy penzekert (...elobb elkerned a nyomtato szinprofiljat, az otthoni gepeden installalnad es feldolgozasnal a monitoron a print proofon dolgoznal, hogy tenyleg az legyen a papiron, amit a monitoron latsz...). Hanem, egy jobb webes print servicen rendeled meg a posztert, akik napi 24 oraban nyomtatnak sorozatban es postazzak a kesz kepet.
Illetve webre szeretnel szep kepeket feltolteni es pozitiv visszajelzeseket kapni.
Fotozni zsebpenzbol nem lehet, ezt tudjuk, de ertelmetlenul tul sok penzt beletenni teljesen felesleges...
Sajnos, a felhasznalok tobbsege a regi tipusu technologiara epulo rettenetesen vacak, nemhogy kalibralatlan, de kalibralhatatlan, gamma csuszott monitorokon (uj olcso laptopok pl. fenyes monitorfelulettel) netezik, vagy dolgozik. (Az IPS monitoromon feldolgozott es azon nagyon szep eskuvoi kepeket alig ismertem fel az ujdonsult hazaspar laptopjan, mikor atadtam :( ).
Egy szo mint szaz, mint amator fotos vagy fuggetlenul attol mennyire jol fotozol es ha tobb szaz ezret be is ruhazol egy profi monitorba foleg te fogod csak kivalo minosegben nezegetni a kepeidet.
Ehhez velemenyem szerint egy jo minosegu IPS panellel rendelkezo kelloen nagy meretu nevezzuk felprofi minosegu forgathato (tilt-shift) monitor tokeletesen megfelelo. A felbontas mindenkeppen nagyobb legyen a full HD-nel, mivel az 1080 sor nagyon keves, a PS de a LR is sokat levesz a kep tetejebol es aljabol. Az 1280 sor a minimalis elfogadhato a munkakenyelem szempontjabol. tehat 1920 * 1200 es 24 coll atmero a gyakorlati minimum.
kb 1-1.5 eve jutottam el en is oda, hogy milyen monitort...? tehat nem vagyok hivatasos fotos en sem ;), csak vannak pozitiv visszajelzeseim a webes ill. a papir kepeimet illetoen, ezert merek javaslatot tenni...
Utannaneztem. Ugy talaltam, a DELL U2412M vagy az U2410 (3 ev garival) lenne a legjobb ar ertek aranyu valasztas. Tovabbi informalodas utan ugy talaltam a kb 2x-es aru 2410 csak picivel, talan szamomra nem is erzekelheto mertekben adna jobb kepet. ...Ugyanezek a kepek persze igencsak mashogyan mutatnak igy is ugy is masok monitorain, szoval...
megvettem a 2412-t, elkepedtem a szinein es elessegen meg dinamikajan az elozo monitoromhoz kepest. A jo kepeim feleledtek! Par het utan egy jobb fajta X-rite kalibraloval bekalibraltattam... es nem nagyon lattam kulonbseget, sot, a gyari kalibracio jobban tetszett egy hajszallal, es vissza is allitottam azt nehany honap mulva. Gyakorlatilag a gyari OSD beallitasokkal hasznalom, kiveve a fenyerot, ami tul eros (alap 75), igy masik monitorokon visszanezve a kepeimet masokehoz kepest az enyemek kicsit sotetnek tuntek, tehat levettem 60-ra a fenyerot. Azt nem emlitettem, hogy a panel matt, igy nem a sajat tukorkepemet nezegetem vissza.
Akkoriban 85-90 e ft volt az a monitor, most kb 70 e, ahogyan az U2410 ara is lejjebb ment. Az utodok nyilvan meg jobbak, az aron lehet gondolkodni, hogy megfelelo-e.
Az altalanos gondolatmenet es a konkret tipus ajanlas azt hiszem vilagos, remelem, tudtam segiteni.
(nem dolgozom sem a Dellnek, sem disztributoroknak sem a monitorom nem elado :).
Egyebkent a legtutibb az, ha mindjart 2 monitort veszel es a 2-at fuggolegesbe forditod, mennyivel egyszerubben lehet igy a valtott fekvo as allo kepeket nezegetni?
udv. Ggeszti