Keresés

Részletes keresés

Felek Ferenc Creative Commons License 2023.09.16 0 0 71865

Akkor ezek szerint mégis csak érdemes ezzel a topiccal foglalkozni?

 

BÉKÉSMEGYEI KÖZLÖNY, 1901.VI.13.-i lapszám:

 

— Eltemette a föld. Schwa1m György gyomai téglagyárában szerencsétlenség történt csütörtökön. Mász György munkásember földet talicskázott a mélyen aláásott földbányából, mely hirtelen beomlott s eltemette a szegényt. Mire sikerült őt a föld alól kiszabadítani, elalélt, kezét és hátgerincét eltörte a reáomlott föld. Életben maradásához kevés a remény.

 

BÉKÉS, 1904.VII.7.-i lapszám:

 

Leégett téglagyár. Gyomán a Schwalm György tulajdonát képező téglagyár ismeretlen okból kigyulladt s mivel a nagy szárazságban nem volt víz, a gyorsan megjelent tűzoltóság megfeszített igyekezete ellenére is, csakhamar teljesen leégett. A leégett gyár biztosítva volt.

 

BÉKÉS, 1912.VI.16.-i lapszám:

 

A pereskedés vége A gyomai Schwahm-féle téglagyártulajdonosai id. Szász János, ifj Szász János és ifj. Ailer József gyomai lakosok voltak. Ezt a túlterhelt téglagyárat a tulajdonosok 1910 évben eladták Béres József gyomai lakosnak 80,000 Koronáért. A vételen azonban az eladók és vevők összevesztek, amiből temérdek per keletkezett Folyamatba tettek egymás ellen váltópert, rendes pert, bűnügyi eljárást A téglagyárat elárverezték és most a bíróságok foglalkoznak az összekuszált ügy kibogozásával. E konglomerátum egyik részlete folyt le a múlt héten tartott főtárgyaláson. Béres József ugyanis feljelentést tett ifj. Ailer József ellen, hogy az 1911. évi szeptember havában 32 q szemes tengerijét, 3850 db fali tégláját és 540 db flaster-tégláját jogtalanul eltulajdonította. Ifj. Ailer József ezt a cselekményt beismerte ama védekezés kíséretében, hogy őt Béres miatt nagy károsodás érte és szorult helyzetében nem tudott magán máskép segíteni, azért követte el a terhére rótt cselekményt. A bíróság Ailer Józsefet jogerősen 6 hónapi börtönbüntetésre ítélte.

 

Schwalm György (1884 - 1954.II.9.) evangélikus, dévaványai lakos, felesége Hibián Elma

 

-          1914-ben övé a dévaványai téglagyár

-          1953-ban fia, Schwalm Dániel és felesége a téglagyárban égetőként dolgozik (1950 óta)

Előzmény: WattieNo1 (71864)
WattieNo1 Creative Commons License 2023.09.10 -1 4 71864

Kedves Mindenki!

 

A hétvégi találkozón elhangzott, hogy a Fórumot csak 1-2 ember használja. Viszont olyan mondta aki nem használja, amiből az következik, hogy ennek ellenére olvassa. :)

 

Úgyogy itt üzenek annak, akire tartozik!

 

Elhangzott, hogy van egy weboldal, amin sok hibás infó van (többb mint sok!) amiket ki kellene javítani.

 

Nos, a hibás infók számát úgy is lehetne csökkenteni, hogy NEM TÖLTÜNK FEL TÖBB HÜLYESÉGET!

Lásd pl. a legutóbbi feltöltött kép mellé oda van írva: "Muzlianske Státne Komisárstvo".

A költő pedig saját magára hivatkozik!

 

Az eredeti cikkben viszontez áll: "Mužlianske Štátne Komisárstvo". Kb azt jelenti, hogy muzslai állami népbiztos.

 

 

A mezőtúri előadáson is elmondtam, meg azóta kismilliószor: egyetlen téglajelet, egyetlen települést nem lehet kutatni! Illetve lehet, de abból nagyon sok téves következtetés fog születni!

 

A sztrámegfejtő így fikázta anno amit mondtam: "az előadás csak a tájékozatlanabb hallgatók számára volt, vagy lehetett újdonság"

 

Nos, ez van ha valaki az előadás ellenére is tájékozaltan maradt! Mutatom mi a hiba a "muzslai állami népbiztossal":

(fotó forrása: pecsetestegla.hu)

 

Mit keres a muzslai állami népbiztos Párkányban?

:)

 

Az MSK helyes megfejtése inkább: Miestny Štátny Komisariát = Helyi állami...

.

Szívesen!

 

WattieNo1 Creative Commons License 2023.08.22 0 0 71863

Publikus az e-mali címem.

 

;)

Előzmény: vmax1 (71862)
vmax1 Creative Commons License 2023.08.21 0 0 71862

Nagyon köszönöm! A későbbiek (az utódok) is gyártottak téglát? Egy 1800 valahányas ingatlanukhoz kapcsolódva keresek, mert az építendő kerítés sarokoszlopaiba szeretnénk megjeleníteni, beépíteni egy-egy darabot jelzés értékkel, hogy ők az eredeti tulajdonosok, építők.

Köszönöm!

Előzmény: WattieNo1 (71861)
WattieNo1 Creative Commons License 2023.08.21 0 0 71861
Előzmény: vmax1 (71860)
vmax1 Creative Commons License 2023.08.20 0 0 71860

Nagykanizsa környékén, a  Batthyány családnak voltak címeres, vagy valamilyen jellel ellátott téglái, esetleg Körmenden és vidéke?

Köszönöm, ha valaki tud tanácsot adni!

WattieNo1 Creative Commons License 2023.08.19 0 0 71859

Üdv!

 

"Tőlem nem messze ástam ki" Hahaha! Max olyan messze, amennyire hosszú a karod. :) :)

 

Samott. Az SK35 olvadáspontja 1770 Co

A mérete meg rá van írva. :) 250x250x65

A többi adat valamilyen gyártási kód, például egy tervrajz száma, vagy azon belül a beépítés helyének jelölése... de ezek az adatok kutathatatlanok, így a téglagyűjtők nem nagyon gyűjtik a samottot.

 

(Ha esetleg téglát találsz, érdemes pontosabb lelőhelyet is megadnod, de ez ebben az esetben lényegtelen.)

Előzmény: V.Gy. (71858)
V.Gy. Creative Commons License 2023.08.18 0 0 71858

Üdv! Tőlem nem messze ástam ki ezt a darabot egy földúton. Első kép, még a földben, aztán már nálam. Mi ez?

  

  

 

WattieNo1 Creative Commons License 2023.08.13 0 2 71857

Nnna, Wiccagyereknek itt a következő Szentgyörgyi megfejtés lopási lehetőség!

 

"HS" = Horváth Sigmund

azaz Szentgyörgyi Horváth (II.) Zsigmond (élt: 1735-1808) téglája Balatonfüredről.

 

"Szentgyörgyi Horváth Zsigmond kezdetben a magyar királyi testőrségnél szolgált, majd országgyűlési követ lett, később Békés megye főispánja, végül kamarás és királyi tanácsos. Szentgyörgyi Horváth Zsigmond idején kezdődtek meg a család nagy építkezései: a budai Horváth-kert és a füredi Horváth-ház kivitelezése. A balatonfüredi, copf stílusú Horváth-ház 1795 és 1798 között épült meg, Trimel Ferenc tervei alapján. A korabeli tudósítás így adott hírt az építkezésről 1796-ban: „Roppant nagy épületet építtetnek itt Kir. Tanácsos Gludovátz és Horváth uraságok, melly, ha – amint már kevés hijja van – egészen elkészül, az egész vidéknek mintegy újabb tekintetet fog szolgáltatni, a savanyúvízzel élő uraságoknak pedig kívánt jó alkalmatosságokat.”

.

"Zsigmond halálát követően a ház fiai kezelésébe került. Ekkoriban tartották meg az első Anna-bált, a reformkor kezdetekor, 1825-ben. Szentgyörgyi Horváth Fülöp-János (1777-1841) nejét hívták Borsodi és Katymári Latinovits Annának (1783-1862), innen eredhetett a bál elnevezése."  forrás: likebalaton.hu

 

WattieNo1 Creative Commons License 2023.07.30 0 4 71856

Festetics Antal (23,5x23,5x4,5 cm)

czl1 Creative Commons License 2023.06.25 0 0 71855
Előzmény: czl1 (71854)
czl1 Creative Commons License 2023.06.25 0 2 71854

   

 

horváth Lali Creative Commons License 2023.06.07 0 0 71853

téglák

Előzmény: horváth Lali (71852)
horváth Lali Creative Commons License 2023.06.07 0 0 71852

Sziasztok tudnátok fel oldást erre a téglákra 

B-csabi Creative Commons License 2023.06.06 -2 2 71851

Az ostoba ember mindig másokat okol hogy szar az élete, meg kimarad ebből abból, a bölcs megkeresi hogy mit tud tenni hogy jobb legyen. Én nem válaszolok a kérdésedre ? Ugyanazt teszem amit te :-) Ha már valaki megteszi hogy szembesít a dolgaiddal akkor egyből megy a támadás Nem az egyesület vonult ki innen hanem az emberek akik hozzászóltak a fórumon, csak belefáradtak az itt történt fasszságokba. Te mindig védekezel és játszod a mártírt hogy neked semmi közöd semmihez ,közbe meg dehogy nem :-) A tények megállapítása szerinted kötözködés,akkor ez visszafelé is igaz nemde? :-)

 

Előzmény: WattieNo1 (71849)
WattieNo1 Creative Commons License 2023.06.05 -1 2 71850

B-csabi kötözködése már többször is, de ilyen padlástégla (tudtommal) még nem volt a fórumon:

Enyingi Közbirtokosság

WattieNo1 Creative Commons License 2023.06.05 -1 0 71849

Borítékolható volt, hogy nem tudsz a kérdésemre válaszolni, csak a kötözködés megy.

Egy privát FB csoport nem nyilvános csoport!

Az Index saját magát nyírja ki azzal, hogy nem fejlődik. Az egyesület pedig akkor vonult ki innen, amikor közölték az itteni illetékesek, hogy a tévhittel ellentétben ez nem az egyesület fóruma.

 

Idézd már légyszi, hogy mikor siránkoztam? Veled ellentétben én csak tényeket állapítottam meg.

Előzmény: B-csabi (71848)
B-csabi Creative Commons License 2023.06.05 -3 0 71848

Áll a tököm beléd :-) én csak tényként állapítottam meg a dolgot.. Gondolom tudod miért nincs számodra olyan nyilvános oldal ,ez se kérdés. Úgy járna mind ez az index oldal, halálra lenne ítélve. Tuti ezt is sértésnek fogod venni :-)  De nem is értem mit siránkozol ha egyszer úgyis tudtál mindenről.. Én amúgy nem haragszom rád, ami volt közöttünk elengedtem, érdektelen lett az egész, és hidegen hagy 

Előzmény: WattieNo1 (71847)
WattieNo1 Creative Commons License 2023.05.29 -1 3 71847

Értem! Te belémállhatsz, de én ne álljak beléd! Hogy is van ez? Na, hagyjuk! te már csak ilyen vagy.

De ha már belémálltál, nevezz meg egyetlen - számomra is - nyilvános közösségi oldalt, ahol megosztották az infót a közgyűlésről, találkozóról.

 

2022-ig mindenkit e-mailban értesítettek, merthogy nem mindenki van fent a (nyílt vagy privát) közösségi oldalakon. Mostanra ez is elmaradt!

 

(Talán nem kellett volna Gy.P.-re bízni a feladatot.)

Előzmény: B-csabi (71846)
B-csabi Creative Commons License 2023.05.29 -3 0 71846

"nyilvános közösségi oldal)" gyanítom rossz közösségi oldalakat használsz :-) Ehhez képest képben voltál, mert ugye csak lett cserebere. felteszem kezem ,nem piszkálódás volt, még mielőtt beleállsz..

Előzmény: WattieNo1 (71844)
lpeter47 Creative Commons License 2023.05.23 0 3 71845

Nos, ha elmúltál 40, van rajtad túlsúly néha egy kis kerékpározással is lehet bővíteni a gyűlteményedet.

Ugyanis a nyeregből az is feltűnik, a mi a kocsiból nem. 

Tekerés a három megyehatáron... Pest, Nógrád, Heves... 

🤣

WattieNo1 Creative Commons License 2023.05.21 0 4 71844

Kedves Mindenki!

 

Mivel lassan kifelé megyünk a nyárból, de én még hivatalos forrásból (e-mail, nyilvános közösségi oldal) nem értersültem róla, hogy mikor és hol lesz az idei találkozó, így azt valószínűleg kihagyom.

.

.

.

Más!

Jövő héten pénteken, 26-án, délután Cegléden leszek a BMX parknál (Tó utca - Fürdő út sarka) néhány téglával. Ha valaki véletlenül arra tévedne és van kedve cserélni, ott találkozhatunk. :)

67Buci Creative Commons License 2023.05.15 0 0 71843

Szèp napot!

Küldök most rendes kèpeket a tégláról.

Szerintem ez bontott tègla lehet mert van rajta kemèny vakolat.

Nem talalok rajta több jelzèst.

Ahol talaltam az Gönyű és Ács között .

Aki ismeri a pontos helyet az a Rèpakirakodó úgy hivjak azt a helyet.

Előzmény: WattieNo1 (71842)
WattieNo1 Creative Commons License 2023.05.11 -2 2 71842

Üdv!

 

Ahhoz, hogy érdemleges választ kapj, volna itt még egy csomó kérdés!

 

1. Ez mi?

 

 

2. Bár megfejtés szemontjából nincs sok jelentősége, de jó lenne látni, hogy milyen formájú a téglád.

 

3. Megadtál lelőhelynek 5700 km-t. (A Duna 2850 km, de ugye két partja van.)

Kicsit szűkíteni kéne a kört. ...amitől még nem biztos, hogy meg lesz a gyártó, mert a Dunán rengetegen szállítottak téglát fel is, le is.

 

Az "S" egyébként "érdelmeges felirat"! 

Előzmény: 67Buci (71841)
67Buci Creative Commons License 2023.05.11 -2 0 71841

Üdv fórumozók!

Szertnèk kèrni segitsèget,Dunába találtam mèg a nyáron ,egy fa tutajba ezt a tèglát ,de nem találok rajta èrdemleges feliratot. A tutaj tèglakot szállitott mert van benne mèg jó pár darab.

Várom az èrdemleges válaszokat.

KPKata1 Creative Commons License 2023.05.10 -1 1 71840

Sziasztok.

Találtunk néhány Donner Kálmán Nagyszécsény téglát. Annyi infót tudok, hogy a szécsényi téglagyár tulajdonosa volt az úr, és 1938-ban halt meg. Tudtok róla esetleg valamit?

kks- Creative Commons License 2023.04.27 0 1 71839

GyB !

 

Szegedi keresztes :

 

 

 

Üdv :

 

N.

kks- Creative Commons License 2023.04.27 0 0 71838

GyB !

 

Szegedi keresztes :

 

 

 

Üdv :

 

N.

WattieNo1 Creative Commons License 2023.04.27 -1 3 71837

Idézet egy "sztármegfejtő" korábbi fórumos bejegyzéséből:

 

 

"köszi a kiegészítést; nem voltam teljes. További Kőszénbánya's Téglagyártársulat érdekkörébe tartozó gyárak: GT (Gubacsi Tgy), LI (Lenner féle tgy), SM (Samueli Mór gyára), SzR (Szabó Rezső társulása), SN (Salgótarján - Nagybátony tgy), IF (Feszl Frigyes gyára, az I= római 1) és az általad említett LF (Lechner János és Feszt Ágoston tgy.). Ezek midegyikén megtalálható a keresztbe tett kalapács.Lehet, hogy ennek a "mammut" cégnek még 1-2 tagját kifelejtettem, hirtelen ennyit."

 

A lényeg az utolsó mondat, merthogy tulajdonképpen az a hivatkozás. Vagyis a saját kútfő!

 

Az meg csak a véletlen műve lehet, hogy Dr. Gecse 20 évvel korábban pont ugyanebben a sorrendben idézte a "sztármegfejtő" bejegyzését.

NE HASZNÁLD ADATGYŰJTÉSRE! Eszméletlen hülyeségek!

.

.

.

Viszont, hogy legyen mit jegyzetelni:

 

                                                Sattel-Neudorf = Nyergesújfalu

 

Valószínűleg az 1862?-1893 között működő Bentum Ignác és Társai Nyergesújfalui Kőszénbánya és Téglagyár Közkereseti Társaság Nyergesújfalu-Dömös cég téglajele.

 

WattieNo1 Creative Commons License 2023.04.25 0 2 71836

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!