Keresés

Részletes keresés

Ali-bá Creative Commons License 2021.05.16 0 0 933

Köszönöm válaszod.   Kipróbálom.  (Sajnos egy jó nagy Bougenvillea-t azt hiszem éppen idén tavasszal nyírtam ki. Túl korán tettem ki a szabadba és minden levelét lehullatta. Megfázhatott. Vajon kihajt? Van alvórügye? Egy nagy Hibiszkusszal is így jártam, de az már kezd új rügyeket hajtani törzsből, ágból.)A Leandernek és a Bougenvillea alján lévő posgásnak semmi baja.

 

A Hibiszkusz jobb oldalon.    

 

        /Hibáinkat idővel 'tapasztalat'-nak mondjuk./

Előzmény: koffeinmentes sör (932)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.05.16 0 0 932

A 40 nem tűnik olyan soknak. Majomkenyérfa, kaktuszok meg afrikai pozsgások, Bougenvillea, trópusi kutyatejek kell hogy bírják az 50-et is.

Előzmény: Ali-bá (931)
Ali-bá Creative Commons License 2021.05.16 0 0 931

Van egy télikertem télen-nyáron 20- 25 °C hőmérséklettel. Mellette egy üvegház télen 30, nyáron 30-40°C-al. Mi bírja a 40-et is a pálmán kívül? (Azzal nincs gond.)

Dmitrij Petrovic Creative Commons License 2021.05.16 0 0 930

:D Nem, ez a nagyobbik lesz majd a melegház, a kisebbik pedig a hidegház a citrusoknak és amik nem szeretik a +10 fok feletti telelést huzamosabb ideig. 

Előzmény: koffeinmentes sör (929)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.05.16 0 0 929

B+ az hittem, hogy a környezeti igénye alapján :D

Előzmény: Dmitrij Petrovic (928)
Dmitrij Petrovic Creative Commons License 2021.05.15 0 0 928

Hogy miből szeretnék sokat enni. :) Igy egyikben egy citrom lesz és pár kisebb növény, mondjuk azori áfonya, a másikban pedig maracuja és egy banánt is megpróbálok. 

 

Előzmény: koffeinmentes sör (927)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.05.14 0 0 927

Mi alapján választod ki, hogy melyiket ülteted majd be az üvegházba, és melyiket hagyod cserépben?

Előzmény: Dmitrij Petrovic (926)
Dmitrij Petrovic Creative Commons License 2021.05.14 0 0 926

A kisebbnél ott igen, mert földfeletti. A másik, nagyobbnál ott még nem tudom, kéne. :D A hátsó rész, ahol a nagyobb növények lesznek biztosan. Elől meg...hát lehet nem, de úgy vettem észre, hogy még ha nem is kapnak, akkor is sokkal jobban telel minden, mintha bent lenne a házban az ablakban. Alacsony páratartalom, magas hőmérséklet éjjel-nappal, és ahhoz mérten kevés fény. Üvegházban 90%os pára, nappal 15-20 fok, este 10 fok nagy átlagban és ha nem is közvetlen, de sokkal több fény. Majd különben belülről mindkettő fehér vékonyvakolattal lesz kikenve. Akkor még világosabb lesz nekik.

A tufa alapvetően vizzáró, szóval max pár repedésnél ázik majd át. Inkább az lehet a gond, hogy a visszatöltésnél fog átereszteni mert nem tudtam munkaárok hijján külső vizszigetelést csinálni. Viszont most tél végén rendesen esett és sehol se jött át a viz, csak a leendő pincelejáratnál, de ott meg majd az ideiglenesen kipurhabozott :D rész majd kap egy vakolatot és azt majd lekenem vizszigetelő anyaggal.

Előzmény: koffeinmentes sör (925)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.05.13 0 0 925

Nem ázik viszont át a tufa?

Különben nálad kapnak közvetlen napfényt az üvegen keresztül teleléskor?

Előzmény: Dmitrij Petrovic (924)
Dmitrij Petrovic Creative Commons License 2021.05.13 0 0 924

A maracuja földjébe szoktam faszént keverni 5%ban, megakadályozza a gyökérrothadást. Egyébként nincs, enyhén savanyú talaj kell nekik és ennyi.

Nálam a déli oldalon vannak, ott minimum 1 méter föld és 1 méter riolittufa van a padlószintig. Persze nem mindenki lakik domboldalban, meg olyan helyen ahol 1 méter után 0.4es hővezetési tényezőjű riolittufa van... :) Hozzávetőlegesen úgy szigetel mint a 30as vázkerámia fal, tehát biztos, hogy 10 fok feletti lesz a talajhőmérséklet. Egyébként ha az alapot kivülről hőszigeteled legalább 5cm XPS-el és 1 méter mélyen van a padlószint, akkor szerintem elég lesz bőven a talajhőd.

Előzmény: koffeinmentes sör (923)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.05.13 0 0 923

Írtad, hogy van, amit kiültetsz, én is olyan üvegházban gondolkodom, aminek van földpadlós része. Azt hiszem, az oldaltalajt is hőszigetelni kell, mert a gyökérzet ugyanolyan érzékeny lehet.
Egyébként ezeknek van valami speciális talajigényük?

Előzmény: Dmitrij Petrovic (922)
Dmitrij Petrovic Creative Commons License 2021.05.13 0 0 922

Tamarillo, maracuja, banán mind teleltethető melegben is, csak óvatosan a vizzel és a legfényesebb hely kell nekik. Mindegyik elfagy -1nél igy teleltetősek.

A paw pedig kinti fa, észak-amerikából származik.

Előzmény: koffeinmentes sör (921)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.05.12 0 0 921

De szobában nem tudom teleltetni, elvégre ott télen is 20-25 fok van. Vagy ezeket nem is kell teleltetni?

Előzmény: Dmitrij Petrovic (920)
Dmitrij Petrovic Creative Commons License 2021.05.12 0 0 920

Bármelyiket, én is ott kezdtem. :) Nyilván az üvegház az ideális, házban nevelve a maracuja nagyon gyenge lett tavaszra, csak június végén virágzott először. Idén már üvegházban voltak és már most van az egyiken 2 terméskezdemény, de mindegyiken jönnek a virágkezdemények is folyamatosan. 

A paw/indián banán pedig fagytűrő -25 fokig, azt nem is szabad üvegházban tartani, én is csak az -hajtatás-oltás-eredés idejére fogom őket bent tartani. 

Előzmény: koffeinmentes sör (919)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.05.11 0 0 919

Lenne közöttük, amit napos szobában is lehet termeszteni? Idén még nem tudom elkezdeni az üvegházamat.

Előzmény: Dmitrij Petrovic (918)
Dmitrij Petrovic Creative Commons License 2021.05.11 0 0 918

Mindegyik nagyon finom, de izlés kérdése. :D Nekem a kedvencem a maracuja és a paw. 

Előzmény: koffeinmentes sör (917)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.05.10 0 0 917

Melyik a legfinomabb ezek közül?

Előzmény: Dmitrij Petrovic (912)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.05.10 0 0 916

Húú, ezt pénzér mutogathatnád ;)

Előzmény: Dmitrij Petrovic (914)
Dmitrij Petrovic Creative Commons License 2021.05.10 0 0 915

Kicsit fejleszthetnének ezen a fórumon, mondjuk lehetne már végre szerkesztés lehetőség... :) Szóval 7x3 méter. 

Dmitrij Petrovic Creative Commons License 2021.05.10 0 0 914

Papiron igen. :D Illetve sok növényt egymás cserepébe szoktam rakni. Alul pl cserimoja 50es cserépben, arra rá a maracuja ráfuttatva, annak a cserepébe meg 1-2 éves kis csemeték. :) Rettenetes locsolni, átlátni, de télen szerencsére/sajnos nincs sok teendő velük. A maracujákat pl 2x locsoltam november végétől március végéig.
A pawok meg eleve 10 centire visszavágva mennek majd a polcokra, 20 centi magas cserépben, azaz 35ös polc kiosztás lesz, 7x30 méteren, 4es sorban ami 80 centi széles összvissz meg azé jó pár elfér és csak 2 hónapig lesznek bent. De nyilván a puding próbája...

Előzmény: koffeinmentes sör (913)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.05.10 0 0 913

Ejha. Ez mind elfér ott?

Előzmény: Dmitrij Petrovic (912)
Dmitrij Petrovic Creative Commons License 2021.05.09 0 0 912

Amit eladásra, az paw/indián banán lesz konténerben polcozva kb elfér 250-300 darab majd, hobbiból meg kiültetve lesz majd maracuja, citrom, illetve cserépben sok egyéb más, banánok, tamarillo, még több citrus és maracuja, szamóca guava, ausztrált cseresznye, stb. :)

Előzmény: koffeinmentes sör (911)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.05.09 0 0 911

Mit termesztesz majd benne?

Előzmény: Dmitrij Petrovic (910)
Dmitrij Petrovic Creative Commons License 2021.05.09 0 0 910

Igen, a helyét is én ástam, vagyis véstem mert a nagy része riolit tufa volt. 4.2x3.4 a hasznos alapterülete, a magassága pedig 2.3 és 3 méter. Nem olcsó sajnos manapság az épitkezés, még egy üvegház se, de előhajtatott oltványok lesznek majd benne polcozva. Úgy remélhetőleg hamar kitermeli az árát. :) 

A már kész üvegházat különben még idén se kellett április elejétől fűteni, mert megvolt mindig a 12 fok este is, a téli minimum volt 7 fok, akkor amikor kint -15 fok volt és lényegében csak a ház bejárati ajtaja volt nyitva neki pár órát esténként, az volt a "fűtés" és az nincs a föld alatt.(Pl a maracuja is kitelelt és már most szőlőszem nagyságú termés van rajta) Szóval ennek még jobb lesz a hőtárolása, mert az alacsonyabb oldalán 1 méterrel, a magasabbik oldalán 2 méterrel van a föld alatt. Ja és még fontos tényező az is, h nyáron se melegedett fel a kisebbik 36 fok felé, akkor se amikor kint 30 fok volt. Nekem eddig bejön ez a módszer.

Előzmény: koffeinmentes sör (909)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.05.09 0 0 909

Ez az anyagköltség lesz akkor gondolom, úgy, hogy mindent saját magad csinálsz? Nem tudom fejből a zsalukő mérteket, ennek mik lesznek a végső mértei?

Előzmény: Dmitrij Petrovic (908)
Dmitrij Petrovic Creative Commons License 2021.05.09 0 0 908

1 millió környéke. :) Mondjuk egy ugyan ekkora minőségi üvegház sima egy rétegű üveggel vagy 8-10 mm-es polikarbonáttal se sokkal olcsóbb. 800 körül vannak.

Előzmény: koffeinmentes sör (907)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.05.08 0 0 907

Csináltál rá költségvetést, hogy így menyiből fog kijönni?

Előzmény: Dmitrij Petrovic (906)
Dmitrij Petrovic Creative Commons License 2021.05.08 0 0 906

Egy "kis" tömegkályhát akarok majd épiteni, jó nagy ajtóval. Fél hektárról össze fog annyi gally stb jönni amivel egész télen tudom fűteni.
Az egész szigetelve lesz különben, lábazaton 10 cm xps, homlokzaton pedig 5 cm EPS, kivéve a beton pilléreket, azok is 10 centit kapnak. Igy egységesen 0.4 körül lesz a hőátbocsátási tényező, szóval a jelenlegi lakóházakra is érvényes előirásoknak is megfog felelni. :) Persze kibaszott sok pénzért... :D DE mivel falazott és üveg igy amig élek remélhetőleg kitart majd és a fűtésen bőven vissza hozza majd a többlet költségeket. 

Előzmény: koffeinmentes sör (905)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.05.08 0 0 905

Azt ősztől tavaszig melegen kell tartani valahogyan, gondolni kell erre is.

A szigetelést meg kell valamiképpen oldani.

Előzmény: Dmitrij Petrovic (904)
Dmitrij Petrovic Creative Commons License 2021.05.05 0 0 904

Igen, a tetőre. :)

Mé nem jó a betonoszlop? :D Hőtároló tömeg. ;) Viccen kivül, zártszelvényből. 

Előzmény: koffeinmentes sör (903)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!